Budovy na strane domu

Rozšírenie do domu vlastnými rukami

Postupom času, niektoré súkromné ​​budovy vyžadujú rozšírenie z rôznych dôvodov. Napríklad, zvýšenie počtu ľudí sediacich, kanalizácie v dome, alebo potreba zatvoriť predné dvere z priameho kontaktu s chladom. Preto je potrebné ďalšie miestnosti, rozšírenie kuchyne, usporiadanie miestnosti pre kúpeľňu, alebo jednoducho stavba verandy.

Rozšírenie do domu vlastnými rukami

Rozšírenie do domu vlastnými rukami môže byť vyrobené z dreva, tehly alebo v kombinovanej forme, ktorá obsahuje niekoľko stavebných materiálov.

Požiadavky na priestory

Aby nedošlo k ďalším zmenám v pripojenej miestnosti, je lepšie okamžite premyslieť všetky nuansy rozšírenia, pretože každý z nich vyžaduje osobitný prístup.

Ďalšie izby

Ak potrebujete pripojiť ďalšiu obývaciu izbu do domu, budete musieť vyskúšať, pretože táto práca je takmer rovnocenná s výstavbou malého domu. Podlahy, steny a strop budovy musia byť dobre izolované, inak nebude vykurovanie v ňom účinné - to je jedna z hlavných podmienok bývania. Druhou dôležitou podmienkou pre normálne bývanie je nedostatok vlhkosti v miestnosti, čo znamená, že potrebujeme spoľahlivú hydroizoláciu.

Kuchyňa alebo kúpeľňa

Pri zriaďovaní týchto priestorov sa pred položením základov na stavenisko privedú inžinierske komunikácie, najmä kanalizačné potrubia. Možno budete musieť samostatne viesť a zásobovať vodou.

Okrem toho je tiež potrebné venovať pozornosť zvetrávaniu všetkých prvkov konštrukcie, premýšľať o spoľahlivé hydroizolácie podlahy.

veranda

Veranda je ľahká konštrukcia, ktorá slúži hlavne na ochranu hlavného vchodu do domu pred vetrom a dažďom, alebo slúži na letnú rekreáciu. To môže byť uzavretá, majú dvere a jedno alebo viac okien, alebo to môže byť úplne otvorená, to znamená, že to môže byť podlaha, nízke steny a strecha zdvihnutá na stĺpoch.

Táto stavba nevyžaduje špeciálnu izoláciu, ale hydroizolácia pre nadáciu bude ešte musieť byť vykonaná.

Nadačné zariadenie pre rozšírenie

Základom pre predĺženie môže byť páska, obložená tehlovými alebo kamennými blokmi alebo stĺpik. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Ak chcete bývať na jednej z nich, musíte zistiť, ako je každá stavba usporiadaná, a vybrať si tú, ktorá najlepšie vyhovuje konkrétnemu rozšíreniu.

 Informácie o výstavbe nadácie

Odporúčame, aby ste sa zoznámili s materiálom o konštrukcii pásových základov. Podrobná technológia budovania základov s obrázkami pre každú fázu vám umožní dokonale zvládnuť technológiu.

Okrem toho Vám odporúčame, aby ste si prečítali informácie o vybudovaní stĺpcového základu - odkaz na materiál.

Pásový základ

Základ pásky je usporiadaný v nasledujúcom poradí:

 • Najprv je potrebné urobiť značenie a sledovať miesto, kde bude rozšírenie umiestnené. To sa vykonáva lanom, ktoré je napnuté na zemi a zaistené kolíkmi.

Príkop pre pásové základy

 • Ďalej po značke je vykopaný výkop do rovnakej hĺbky ako základ celého domu. Pred naliatím betónu bude dobré upevniť výstuž, ktorá spája základy hlavnej konštrukcie a predĺženia.
 • Šírka výkopu by mala byť väčšia ako plánovaná hrúbka steny o 100-150 mm.
 • Po vykopaní výkopu prebieha jeho ďalšia príprava. Na začiatku je zásyp do spodnej časti pieskového vankúša s hrúbkou 100-120 mm. Musí byť starostlivo podkopaný.
 • Ďalšia vrstva je pokrytá drveným kameňom alebo rozbitou tehlou, ktorá je tiež zhutnená ručným razením.
 • Potom sa po celom obvode do priekopy umiestni hydroizolácia, ktorá by mala dosiahnuť povrch pôdy o 40-50 cm, pretože by mala uzavrieť nielen vnútornú časť základu, ale aj debnenie pre jej nadzemnú časť.
 • Na hydroizolačnú fóliu je inštalovaná zváraná výstužná konštrukcia, ktorá by mala opakovať tvar základu a celú jeho výšku.
 • Potom sa výstuž naleje hrubým betónovým roztokom cementu a štrku pri ⅓ výšky výkopu a po vytvrdnutí tejto vrstvy sa ďalšia vyleje na druhú zostávajúcu výšku.

Montáž debnenia pre pásové základy

 • Po odlievaní tejto vrstvy môžete nastaviť drevené debnenie, ktoré tvorí vzdušnú časť základu - základňu. Hydroizolačná fólia je ponechaná vo vnútri debnenia, narovnaná pozdĺž jej stien a pripevnená na vrchu tak, aby sa do betónu neskĺzla.
 • V pripravenom debnení nalejte betón na vrchol. Potom sa roztok na niekoľkých miestach prepichne lopatou tak, aby v ňom neboli žiadne vzduchové dutiny. Môžete jemne poklepať na debnenie - táto vibrácia pomôže betónu maximalizovať kondenzáciu.

Proces nalievania základu pásu

 • Po ukončení vylievania základu sa betón rozprestrie na požadovanú úroveň a nechá sa zaschnúť, denne sa postrieka vodou na spevnenie.
 • Po konečnom stuhnutí betónu sa debnenie odstráni a prevedie na hydroizoláciu základu zvonku.
 • Pred začatím výstavby stien sa odporúča dodatočne zakryť základ hydroizolačnými látkami alebo valčekovými materiálmi. Na tento proces sa používa tekutý kaučuk, decht, bitúmenový tmel a strešná krytina.

Pásový základ vyžaduje hydroizoláciu

 • Priestor vo vnútri pásu môže byť tiež vybavený rôznymi spôsobmi - betónovým poterom alebo podlahou z podlahových nosníkov a drevenou podlahou.

Nadácia piliera

Okrem základu pásu môže byť usporiadaná stĺpová konštrukcia, ktorá je vyrobená z tehál alebo betónu, ako aj v kombinácii týchto materiálov. V podstate sa táto možnosť používa na výstavbu verandy alebo ďalších obytných miestností, pretože komunikácia spojená s vodovodom alebo s likvidáciou vody v nevykurovanom alebo dokonca otvorenom podzemí si bude vyžadovať dodatočnú tepelnú izoláciu.

Rozšírenie bude postavené na stĺpcovom základe.

Základ stĺpa je najčastejšie usporiadaný v prípade, že sa plánuje montáž podlahovej dosky.

Práca sa vykonáva v niekoľkých fázach:

 • Prvým krokom je označenie oblasti zvolenej pre rozšírenie. Stĺpy by mali byť jeden a pol metra od seba.

Približná schéma stĺpcového základu

 • Vykopať jamky pre každý stĺpec samostatne. Ich hĺbka by mala byť 500 - 600 mm, so stranou štvorca 500 × 500 mm. Na vrchol jamy by sa mal trochu rozšíriť - asi 100 mm na každej strane.

Inštalácia základového piliera

 • Ďalej vykonávajú spevnenie dna rovnakým spôsobom, ako pri stavbe pätky, aplikovaní piesku a štrku, aplikujú hydroizoláciu.
 • Ak sú stĺpy postavené z tehál, odporúča sa položiť na dno vrstvu hrubej cementovej malty. Len čaká na to, aby spevnila, urobila murivo.
 • Ak sú stĺpy betónové, výstužná konštrukcia a debnenie do výšky budúceho stĺpika sú inštalované v spodnej časti jám. Hydroizolačná fólia je povolená vo vnútri debnenia a zaistená na nej;
 • Betón sa naleje vo vrstvách do debnenia. Každá vrstva by sa mala dobre uchopiť skôr, ako sa naleje ďalšia vrstva;
 • Horná časť kolóny sa dobre vyrovnáva a rozprašuje denne vodou, kým nestuhne;
 • Po pripravení stĺpov je debnenie z nich odstránené a sú hydroizolačne pokryté strešným materiálom, ktorý je prilepený na predhriate bitúmenové tmely.
 • V medzere medzi zemou a piliermi je zásyp zasypaný zeminou zmiešanou so sutinou každých 100-150 mm.
 • Na každom z pilierov položte niekoľko vrstiev strešnej krytiny - je potrebné pre hydroizoláciu drevených tyčí, ktoré budú položené na vrchole stĺpov.

Podlahová nadstavba zariadenia

Ak je zvolený pásový podklad, môžu byť na ňom usporiadané drevené aj betónové podlahy. Sloupový základ bez prekladov zahŕňa konštrukciu drevenej podlahy.

Betónová podlaha

Ak chcete vytvoriť spoľahlivý a teplý podlahový poter v základoch pásu, je potrebné vykonávať práce v etapách, pri dodržaní určitej technológie.

 • Na začiatku sa v hotových páskových základoch vyberie prebytočná zem. Najprv sa uvoľní a potom sa odstráni do hĺbky asi 250-350 mm.
 • V spodnej časti výslednej jamy sa naleje a zhutní desaťcentimetrový pieskový vankúš. Drvený kameň môže byť položený na vrchole, ale namiesto sutiny, expandované hliny sa používa na zahrievanie poteru, plnené vrstvou 15-20 cm.

Príprava na liatie betónovej podlahy

 • Expandovaná hlina je vyrovnaná a na ňu je položená výstužná mriežka. Po jeho inštalácii je vrchný maják umiestnený na zvolenej horizontálnej úrovni. Niektoré izby, napríklad kúpeľňa alebo otvorená terasa, môžu vyžadovať určitý sklon povrchu pre voľné prúdenie vody, ktorá padla na podlahu do spádového systému.
 • Potom sa cementová malta položí na pripravený povrch a vyrovná sa pravidlom. Po dni môže byť pokrytý plastovým obalom - potom betón dozrieva rovnomernejšie, čo mu dodá extra pevnosť.

Keď sú nadstavbové steny postavené, môže byť na výsledný betónový podklad položený akýkoľvek dekoratívny kryt alebo drevená podlaha.

Podlaha je na drevených trámoch

 • Podlahové nosníky sú drevené tyče pomerne veľkej hrúbky, približne 150 × 100 mm v priereze. Nemôžu byť uložené, pretože ich spoľahlivosť bude závisieť od celkovej pevnosti podlahy.

Podlahové nosníky na základoch stĺpa

 • Nosníky sú stohované na stĺpoch alebo pásových základoch, na vrchole ruberoidného substrátu, a môžu byť pripevnené k betónu rôznymi spôsobmi - pomocou priechodiek, uhlov a iných kovových upínadiel. Medzi sebou sú nosníky na križovatkách tiež upevnené pomocou mocných rohov.

Nosníky sa položia na ruberoidný substrát

 • Budú držané bezpečne, pretože drevené podlahy "čiernej" a "bielej" podlahy tiež slúžia ako druh spojovacieho uzáveru.

Predĺžené steny

Murované alebo rámové steny môžu byť usporiadané na hotovom páskovom základe, zatiaľ čo stĺpové steny sa používajú hlavne pre rámové konštrukcie. Ak máte v pláne urobiť murivo na pilieroch, budete musieť urobiť ďalšie betónové preklady medzi stĺpmi.

Steny rámu

 • Rámec pre budúce steny je postavený z baru a pripevnený k koronálnym podlahovým nosníkom inštalovaným skôr. Tyče môžu byť pripevnené k nosníkom samostatne, ale niekedy je oveľa pohodlnejšie zostaviť prvky stien v horizontálnej polohe, na plochej plošine a potom ich namontovať do zvislej polohy, ktorá je už zmontovaná.

Jedna z možností predĺženia rámca

 • Aby bolo možné rám spojiť so stenou domu, je na ňom urobené ideálne presné zvislé značenie, pozdĺž ktorého bude upevnený samostatný tyč alebo zmontovaný rámový prvok.

Pripojenie drevených rámových častí

 • Pre spoľahlivosť sú všetky tyče prepojené kovovými rohmi.

Inštalácia nástenného rámu

 • Po nainštalovaní celého predlžovacieho rámu je lepšie ho okamžite zalepiť doskami alebo preglejkou (OSB). Čalúnenie okamžite zvýši pevnosť konštrukcie.

Rám je lepšie opláštiť vonkajšiu stranu dosky alebo preglejky

 • Horný vodorovný nosník, ktorý vedie pozdĺž domu, je pripevnený k hlavnej stene pomocou spoľahlivých kovových rohov alebo kotviacich prvkov.
 • Zahrievanie stien sa vykonáva po strešnom zariadení.

Tehlové steny

Ako urobiť rozšírenie steny z tehál?

Pred výstavbou tehlových stien odporúčame, aby ste si prečítali článok na našom portáli, kde je podrobne popísané, ako položiť tehlu.

A pozrite sa aj na informácie o izolácii stien.

Rozšírenie tehál

 • Predtým, ako začnete stavať steny z tehál, musíte starostlivo skontrolovať vodorovný povrch základu av prípade potreby ho zarovnať s ideálom. Ak je podklad nerovný, môže dôjsť k prasknutiu muriva v dôsledku deformácie počas zmršťovania.
 • Je potrebné poznamenať, že murované rozšírenia sa najlepšie vykonávajú aj pre tehlový dom. Pre pripojenie nástavca s hlavnou stenou, v ňom počas výstavby stien, vyvŕtajte diery do dvoch tretín hĺbky, každé dva až tri rady muriva. Posilňujú výstuž, ktorá by mala vyčnievať asi pol metra od steny. Malo by to byť vo švoch budúcej pokládky. Aby švy na týchto radoch neboli príliš široké, musí byť výstuha zvolená nie príliš hrubá, alebo bude potrebné vytvoriť výklenok v tehlách radu, na ktorom bude výstuž položená.
 • Ak je k drevenej stene usporiadané predĺženie tehly, je cez ňu vyvŕtaný otvor, do ktorého je v dome inštalovaná armatúra s priečnym uzáverom, ktorá ju drží v stene. Výstuha je inštalovaná aj pri montáži steny, každé dva až tri rady.

Kladenie tehlovej steny

 • Pred položením steny pozdĺž budúcej steny sa povrazec natiahne, pozdĺž ktorého bude ľahké ovládať horizontálnu polohu radov a vertikálnosť sa neustále kontroluje pomocou olovnice.
 • Hrúbka stien bude závisieť od toho, akú funkciu bude predĺženie vykonávať. Ak je to obývacia izba, potom by ste mali položiť aspoň jednu alebo dve tehly. Ak sa v miestnosti bude hrať úlohu veranda alebo technická miestnosť, bude to stačiť, ktorým sa v polovici tehly.
 • Po vybudovaní tehlových stien sú spolu zviazané cez vrchol betónovým pásom. Na to je zhotovené debnenie, do neho je vložená výstužná konštrukcia a je naliata do betónového roztoku. Po úplnom zmrazení malty sa debnenie z pásu odstráni a podlaha sa dá nastaviť.

Treba poznamenať, že nie je tak jednoduché stavať tehlové steny, ako sa zdá, preto, ak v tejto práci nie sú žiadne skúsenosti, je lepšie tento proces zveriť kvalifikovanému murárovi alebo zvoliť iný typ stien.

Presah predĺženia a strechy

Po výstavbe stien je potrebné vytvoriť strop. To bude potrebovať tyče - nosníky, ktoré sú inštalované na hornej časti stien, vo vzdialenosti 60-70 cm od seba, a upevnené so špeciálnymi rohmi.

Ak sú nosníky naskladané na tehlovej stavbe, môžu byť zapustené do betónového pásu, po ovinutí okraja každého z nich strešnou lepenkou.

Stropné nosníky

Ďalším krokom je ukladanie nosníkov s doskami alebo hrubou preglejkou, na ktorej sa na vrchu medzi nosníkmi položí izolácia.

 Strešná konštrukcia

Ako si vyrobiť prístrešnú strechu vlastnými rukami? - krok za krokom technológia vám pomôže na to prísť.

Okrem toho odporúčame, aby ste sa zoznámili s materiálom o klasickej streche - tu.

Informácie o stavbe štítovej strechy do-it-yourself pre rozšírenie - link.

Strecha nadstavby môže mať rôzne prevedenia, ale v podstate je zvolená voľba, ktorá stojí za zváženie.

Orientačná schéma rozšírenia strechy

 • Táto konštrukcia sa skladá z krokiev, na ktorých je položená strecha. Usporiadanie tohto typu strechy je pomerne jednoduché, hlavnou vecou je zvoliť správny uhol sklonu. Musí byť najmenej 25 - 30 stupňov - je to potrebné, aby zrážky v zime nepretrvávali na povrchu, inak ich môžu jednoducho poškodiť.
 • Po stanovení uhla sklonu na stene alebo prednej časti strechy sa vytvorí značka v tvare horizontálnej rovnej čiary, pozdĺž ktorej sa upevní tyč, ktorá nesie krokvy v hornej časti. Spodná podpera pre ne bude slúžiť na predtým položené nosníky prekrytia alebo na okraj steny. Krovy by mali presahovať hranice vybudovaných stien o 250 - 300 mm, aby sa maximálne chránili steny pred dažďovou vodou.
 • Tiež pevné krokvy s kovovými rohmi.
 • Bude ťažšie vyriešiť problém sklonu strechy, ak je nástavec nainštalovaný na strane, z ktorej je postavená hlavná budova, pretože nebude jednoducho nič, čo by priečny nosník upevňovalo. Preto môže byť potrebné odstrániť zo strechy domu niekoľko spodných radov (hárkov) strešnej krytiny, aby sa využili jeho nosníky na upevnenie strešného systému a skombinovanie celkového pokrytia.
 • Je potrebné vopred rozhodnúť o tom, aký typ strechy bude položený na hornej strane krovu. Ak sa jedná o mäkkú strechu alebo o ohybnú dlažbu, potom sa na povrch krokiev položí pevný materiál, napríklad preglejka alebo častá priečna sústruženie.
 • Ak sú pevné plátna (strešné železo, kovová dlažba, bridlica, atď.) Upevnené, môžu byť navzájom prekryté priamo inštalovanými krokvy.
 • Keď je systém pod krycím materiálom pripravený, odporúča sa na ňom položiť hydroizolačnú vrstvu. V prvom prípade pokrýva preglejku, v druhej je pripevnená na krokvy.
 • Strešný materiál je položený na vrchole hydroizolačného materiálu, počnúc spodnou časťou krovu a stúpajúc nahor. Ak musíte spojiť strechu, potom pri dokovaní horného radu strešnej strechy sa strecha skĺzne pod posledný rad strechy hlavnej konštrukcie.
 • Ak je strecha priľahlá k hornej časti strechy k stene alebo prednej časti strechy, musí byť spoj medzi nimi vodotesný.
 • Когда кровля над возведенной пристройкой будет готова, можно приступать к утеплению стен и пола.

Утепление пристройки изнутри

Ak je miestnosť obytná, potom je nevyhnutná spoľahlivá tepelná izolácia. Ak je strop už opláštený a izolovaný, potom môžete pristúpiť k izolácii podlahy.

Izolácia podláh na nosníkoch

 Ako izolovať predlžovaciu podlahu na nosníkoch?

Prečítajte si články:

1. Izolácia podlahy s expandovaným ílom; 2. podlahové vykurovanie na prvom poschodí; 3. Zahrievanie podlahy na balkóne;

Ak boli na základoch stĺpov nainštalované nosníky, práca pokračuje nasledovne:

 • Priečne guľatiny menších tyčí sú upevnené na stropných nosníkoch.
 • Odporúča sa, aby sa na guľatinu navrhla podlahová podlaha, v tomto prípade je lepšie položiť dosky na ňu pevnou podlahou, inak sa teplo z domu vyfúkne.

Podlaha pred poveternostnými vplyvmi

 • Ďalej je všetok náter potiahnutý dostatočne hrubým ílovitým roztokom a po vysušení sa naň položí film parotesnej zábrany.
 • Medzi guľatinou je minerálna vlna pevne zabalená, nalievaná expandovaná hlina alebo troska.

Pokladanie izolácie medzi podlahovým logom

 • Zhora sa izolácia opäť uzatvára parozábranou a na ňu sa položí drevená podlaha z dosiek alebo preglejky.
 • Na preglejku je možné okamžite položiť dekoratívny kryt alebo pod ňou usporiadať infračervenú podlahu.

Betónová podlaha

Betónová podlaha môže byť izolovaná nasledovne:

 • Minerálna vlna, položená medzi lagom pripevneným na betónovom podklade a potom uzavretá doskami alebo preglejkou.
 • Jeden zo systémov "teplá podlaha" (elektrická alebo vodná), ktorý zapadá do dokončovacieho vyrovnávacieho poteru;
 • Infračervený film položený na tenkom termoreflexnom substráte a pokrytý dekoratívnym povlakom;
 • Dosky so suchým poterom a sadrovými vláknami.

Keď sú podlahy vyhrievané, môžete pokračovať k tepelnej izolácii stien.

S podrobnými informáciami o drevených podlahách odporúčame oboznámiť sa vlastnými rukami - odkaz na článok.

Potom, čo je podlaha pripravená, budete potrebovať podlahový poter. Odporúčame zoznámiť sa s informáciami o suchom spojovacom článku podlahy.

Steny rámu

 • Na vnútornú izoláciu stien pomocou minerálnej vlny vyrobenej v rohožiach. Sú vhodne uložené medzi tyčami rámu. Táto práca je jednoduchá a vykonaná dostatočne rýchlo.
 • Keď sú steny pokryté izoláciou, je dotiahnutá fóliou pre parotesnú zábranu, ktorá ju upevňuje k tyčiam so sponami.
 • Potom môže byť stena pokrytá prírodnou drevenou podšívkou, OSB alebo preglejkou, sadrovou doskou alebo GVL - existuje veľa možností, z čoho si môžete vybrať.

Zahrievanie rámových stien

Expandovaný polystyrén môže byť tiež použitý ako izolácia stien, ale jeho environmentálne a výkonové vlastnosti sú oveľa horšie ako vlastnosti vysoko kvalitnej minerálnej vlny.

Tehlové steny

Murované steny sú obyčajne hotové na vnútornej strane omietkou alebo sadrokartónovou doskou a izolácia sa vykonáva vonku, ale aj inak.

Zahriatie, ak to priestor dovolí, sa môže vykonať rovnakým spôsobom ako v rámovej budove, upevnenie tyčí na stenách a umiestnenie minerálnej vlny medzi nimi a potom uzavretie konštrukcie s doskami zo sadrokartónu. Na tento náter môžete nalepiť tapetu alebo iný dekoratívny materiál.

 Ako izolovať tehlové steny?

Odporúčame, aby ste si prečítali článok o: izolácii stien v exteriéri, ako aj o izolácii stien pomocou penového plastu.

Okrem toho si prečítajte materiál - piliny ako ohrievač.

Ak chcete urobiť všetko správne, musíte študovať podrobne každú fázu výstavby rozšírenia a dodržiavať vyvinuté technológie. Ak nie je dôvera v ich schopnosti, cíti sa jasný nedostatok zručností a skúseností v stavebníctve, je lepšie zveriť túto dosť náročnú prácu kvalifikovaným remeselníkom.

Загрузка...