Inštalatérstvo a kanalizácia

Ako vykonávať vodu zo studne do domu: kladenie komunikácie a organizovanie systému zásobovania vodou do domu z vrtu

V predchádzajúcej publikácii sa podrobne prediskutoval proces kopania studne v krajine a počiatočná príprava na prevádzku. Je však ešte príliš skoro na to, aby sa považoval za pripravený zdroj pitnej vody, pred ním je ešte veľa technologických operácií, predtým ako studňa skutočne začne odôvodňovať svoj plný účel. Je jasné, že v moderných podmienkach je len málo poľovníkov na prepravu vody pre potreby domácnosti alebo domácnosti s vedrami - to je už úplná pamiatka vzdialenej minulosti. Ale ešte pred odobratím vody zo studne do domu je potrebné vyriešiť množstvo úloh zameraných na zabezpečenie čistého príjmu vody.

Ako čerpať vodu zo studne do domu

Vyššie uvedené plne platí pre prímestské oblasti, ktoré boli zakúpené už s pripraveným vrtom. Aby sa stal garantovaným zdrojom čistej vody, je potrebné ho zrevidovať a v prípade potreby vykonať rovnaký súbor operácií na prípravu a organizáciu nepretržitej dodávky kvalitnej vody.

Takže, ako východiskové podmienky si vezmeme vykopanú studňu s dobre zavedeným dostatočným debetom, riadne položeným spodným filtrom. Aby voda z neho vnikla do domu bezchybne, kedykoľvek počas roka, čistá, vhodná na pitie, je potrebné vykonať hydroizoláciu, izoláciu studne, vykonať potrubný systém, nainštalovať čerpacie zariadenie a systém filtrácie a dodatočnej úpravy.

No Hydroizolácia

Na prvý pohľad sa to môže zdať paradoxné, ale dobre si vyžaduje spoľahlivú hydroizoláciu. Je to z niekoľkých dôvodov.

 • Aby bola voda čistá a vhodná na použitie v potravinách, je nevyhnutné úplne vylúčiť prenikanie znečistenej podzemnej vody cez steny, ktoré sú umiestnené oveľa bližšie k povrchu zeme ako vodná šošovka samotnej studne. Vždy existuje významná koncentrácia rozkladajúcich sa organických látok v pôdnych vodách a horných zavlažovaní, vrátane fekálií zachytených na zemi a absorbovaných ropných produktov, mletých zásad a solí, patogénnych baktérií, poľnohospodárskych chemikálií atď. Ak neodstránite prípadný únik takejto vlhkosti, potom bude samotná studňa veľmi skoro nevhodná ako zdroj pitnej vody.

Neprítomnosť alebo nevhodnosť hydroizolácie - príčina znečistenia vody v studni

 • Hydroizolácie a vyžadujú si železobetónové steny vrtu. Betón sa zdá byť veľmi trvanlivý a medzitým sa môže aktívne pôsobiť kolapsom pôdnych solí a kyselín. Objavuje sa drobivosť materiálu, začína sa rozpadávať, stráca svoje pevnostné vlastnosti a v dôsledku toho nemôže brániť prenikaniu podzemnej vody do šachty vrtu.

Preto budú hydroizolačné práce zamerané na ochranu povrchu samotných betónových krúžkov a na utesnenie spojov medzi nimi a technologickými otvormi.

 • Ak je studňa postavená nová, potom bude riešením pred vodotesnosťou krúžkov pred ich inštaláciou do vyťaženého hriadeľa. To vám umožní stráviť a vonkajší a vnútorný povrch betónových častí, čo výrazne zvýši ich trvanlivosť a zabráni najmenšiemu úniku vody cez hrúbku stien.
 • Vonkajšiu hydroizoláciu je možné vykonať náterom s následným dimenzovaním valcovaného materiálu - strešnej krytiny v niekoľkých vrstvách. Avšak krúžky s takýmito povlakmi budú nepohodlné inštalovať, najmä keď sa jamka dobre kopá. Je lepšie aplikovať spôsob impregnácie. Na tento účel je vonkajší povrch stien prstencov potiahnutý špeciálnou impregnačnou zlúčeninou - hlbokým penetračným náterom. Napĺňa póry betónu, kryštalizuje v nich a vytvára vysoko pevnú ochrannú štruktúru, ktorá sa nebojí chemických zložiek pôdy. Ak nie ste príliš leniví a nebuďte lakomí, dvojnásobne stierajte steny takýmto zložením, potom bude hydroizolácia slúžiť rovnako ako samotné železobetónové konštrukcie.
 • Ak je umiestnená stará studňa, je potrebné pre vonkajšiu hydroizoláciu stien vyhodiť pôdu do maximálnej hĺbky aspoň 3 až 4 kruhy horných krúžkov. Po vysušení a čistení pred nečistotami je možné aplikovať náterovú izoláciu s následným dimenzovaním stien niekoľkými strešnými krytinami zo sóje. Pre pôvodný náter nikdy nepoužívajte čistý bitúmen - životnosť jeho „života“ je malá a čoskoro vyschne a praskne. Na tento účel je lepšie použiť špeciálny tmel tmelu.

Vonkajšia hydroizolácia zahŕňa aj vytvorenie vonkajšej podstielky, hlineného uzáveru a betónovej dlažby. Je však pravdepodobne lepšie to urobiť o niečo neskôr, po položení vodovodných potrubí a izolácii hornej časti studne.

 • Ďalšou dôležitou otázkou je utesnenie spojov medzi krúžkami. V procese montáže kufra môžete okamžite medzi ne položiť tesnenie - napríklad bentonitový kaučuk “Hydroizol” alebo “Barrier. možné dutiny v spojoch.

Bentonit-kaučuková šnúra má tendenciu expandovať pôsobením vlhkosti

Ak je studňa stará a jasne potrebuje opravu spojov medzi krúžkami, je potrebné ich rozrezať do hĺbky 30 mm pod uhlom a dôkladne vyčistiť železnou kefou. Stáva sa, že voda už vyteká z medzier - únik môže byť odstránený „aquaprobingom“, napr. AQUAFIX - cementová kompozícia s veľmi rýchlym vytvrdzovaním pri interakcii s vodou.

Aqua konektor pre okamžitú elimináciu aktívnych netesností

Potom sú vytvorené dutiny pevne vyplnené opravnou zlúčeninou (napríklad MEGACRET-40), ktorá má vysokú priľnavosť aj na mokrý povrch a nezráža sa.

Opravné zloženie betónových krúžkov

 • Rovnako je potrebné opraviť všetky chyby na vnútornej strane vrtu.

Po uschnutí opravárenskej kompozície môžete pokračovať v hydroizolácii vnútorných stien studne po celej ich ploche. Ako už bolo spomenuté, ak bude studňa nová, potom sa odporúča, aby sa krúžky pred ich inštaláciou predbežne upravili - všetko, čo zostalo, je dať do poriadku spoje medzi nimi.

Dvojzložková náterová hmota pre spoľahlivú hydroizoláciu stien

Najlepšie je aplikovať náterovú izoláciu, napr. AQUAMAT-ELASTIC. Táto dvojzložková cementovo-polymérna kompozícia je úplne šetrná k životnému prostrediu a nemá nepriaznivý vplyv na kvalitu pitnej vody.

Povrch stien je mierne navlhčený vodou a kompozícia je pripravená takým spôsobom, že je vhodné aplikovať pomocou širokej kefy. Po nanesení prvej vrstvy môžete dodatočne v čerstvom roztoku nalepiť hydroizolačnú pásku na spoje a na „slabé“ steny stien. Po stuhnutí celého povrchu sa nanesie ešte jedna vrstva (už nie je potrebné zvlhčovať steny). keď druhá vrstva stvrdne (bude trvať asi deň), studňa sa dá považovať za spoľahlivo hydroizolačnú zvnútra.

Položenie komunikácie do vrtu

Približná všeobecná schéma zásobovania vodou zo studne do domu

Po hydroizolácii studne z vnútornej a vonkajšej strany neponáhľajte naplniť pôdu na mieste - najprv musíte položiť rúry a urobiť ich vložkou cez stenu.

 • Inštalatérske práce zo studne do domu by mali byť zakopané pod úroveň zamrznutia pôdy (táto hodnota môže byť ľahko špecifikovaná v každej miestnej organizácii). Výkop je kopanie, berúc do úvahy skutočnosť, že piesok-štrkovitá doska s výškou približne 100 mm zaspí na dne.

Výkop by mal byť v hĺbke pod úrovňou zamrznutia zeme

 • Pravdepodobne nikto v našej dobe nepoužíva kovové rúry pre takéto vodovodné potrubia. Najoptimálnejším riešením sú polyetylénové rúry (HDPE). Pre garantovanú dodávku celého domu je lepšie použiť potrubie s priemerom 32 mm. Na predaj je vždy k dispozícii široká škála armatúr - tvarovky, odbočky, odbočky, prechody atď. Kompresné armatúry extrémne zjednodušujú prácu - nevyžaduje sa žiadne dodatočné vybavenie.

PND-rúrky a rôzne výstuže pre ne

 • Skúsení majstri radia: HDPE potrubia je lacná, takže keď sa kladie voda zo studne do domu, má zmysel dať nie jeden, ale dva riadky. Jedna z nich bude hlavná a druhá bude v prípade núdze jednoducho v rezerve. V tomto prípade vás tento obozretný krok zachráni pred namáhavou prácou na výmene neúspešnej diaľnice.

Takýto ohriaty kanál chráni potrubie pred zamrznutím.

 • Je nerozumné položiť potrubie len na zem - je potrebné vytvoriť dodatočnú mechanickú ochranu. Na tento účel môžete použiť technické polyetylénové rúry s väčším priemerom alebo polymérne vlnité rúrky s izoláciou alebo bez nej.

Na dodatočnú izoláciu je možné použiť bloky expandovaného polystyrénu

 • Ak je zaručené, že rúra bude umiestnená pod úrovňou zamrznutia zeme, nevyžaduje špeciálnu izoláciu. Je však lepšie položiť vrstvu expandovaného polystyrénu na hornú časť rúrok pred naplnením výkopu zeminou - to ich ochráni v obzvlášť silných, anomálnych mrazoch.
 • "Slabým" miestom môžu byť oblasti zdvíhania rúrok na povrch, prechádzajúce suterénom alebo nevykurovaným suterénom. Tu je pravdepodobne potrebné zabezpečiť vykurovanie vodovodu a jeho zosilnenú izoláciu, ktorá je podrobne popísaná v osobitnom článku nášho portálu.
 • Priechod potrubia cez stenu studne je organizovaný na rovnakej úrovni ako potrubie. V žiadnom prípade nemôže byť táto jednotka umiestnená v spoji krúžkov - okraj vrtáku môže pri vŕtaní otvorov prasknúť alebo sa dokonca zrútiť. Najlepšou možnosťou by bolo nainštalovať Ø 1 "do závitového otvoru.

Priechod potrubia cez stenu studne

Priestor medzi ním a stenami otvoru je vyplnený plastovou tesniacou hmotou (napríklad vodotesným tmelom s výstužnými vláknami). Rovnaké zloženie hojne obaľuje kruhové steny zvonku a zvnútra v blízkosti otvoru. Potom položte na obe strany široké gumené podložky, podložky veľkého priemeru a potom je valec upevnený maticami.

 • Armatúra je „zabalená“ na závitovú časť sgon, ku ktorej je pripojená PND trubka dodaná do studne. Z vnútornej strany studne na armatúre je lepšie upevniť T-kus. Odporúča sa nainštalovať batériu na horizontálny vývod, ktorý umožní odvádzanie vody zo systému zásobovania vodou pre domácnosť, ak dom nie je dlhodobo prevádzkovaný. Armatúra je „zabalená“ do odbočky, pri pohľade dolu, ku ktorej bude pripevnený zvislý potrubný úsek na čerpanie vody zo studne alebo na pripojenie k ponornému čerpadlu.

Teraz môžete dokončiť práce na hydroizolácii a izolácii studne.

Zahrievanie hornej časti a dokončenie hydroizolačných prác

Prečítajte si, ako urobiť dom pre dobre urobiť sami s krok-za-krokom pokyny v našom novom článku.

 • Tam je vždy určitá medzera medzi stenou studne a šachty vykopané pod ním. Je potrebné ju naplniť pieskom a štrkom a zhutniť čo najtesnejšie.
 • Vychádzajúc z úrovne tesne pod potrubným spojom a na veľmi rovnú plochu povrchu pôdy, na vonkajšej strane sú na krúžky pripevnené úzke bloky tepelnej izolácie - polyuretánová pena alebo expandovaný polystyrén. Chráni pred zamrznutím stien v zime. Tieto panely je možné upevniť akýmkoľvek spôsobom, napríklad pomocou širokej lepiacej pásky.

Izolovaná horná časť studne pred vyplnením hlinenej brány

 • Potom je tento voľný priestor naplnený zeminou, pieskom a štrkom, ako je znázornené na obrázku. Uistite sa, že hlinený hrad - vrazený hlinený pás pozdĺž vonkajšieho obrysu krúžkov so svahom po stranách. Tým sa zabráni vniknutiu dažďa alebo vody do vonkajších stien studne.

Približná schéma skladovania štrkopiesku a hlineného uzáveru studne

 • Je žiaduce, aby sa neobmedzovala len na to a naliala okolo vyčnievajúcej časti studne aj betónovú dlažbu, ktorá nakoniec dokončí proces hydroizolácie tejto konštrukcie.

Betónová dlažba okolo studne nebude nikdy zbytočná.

Organizácia systému zásobovania vodou

V prvom rade je potrebné rozhodnúť, ktoré čerpadlo sa použije na organizáciu dodávky vody zo studne do domu.

Rozdiely v prívode vody s vonkajším alebo ponorným čerpadlom

1. V prípade, že hĺbka vodnej vrstvy nepresiahne 7 metrov, najlepším riešením by bola inštalácia domácej čerpacej stanice. Pri výbere dbajte na to, aby ste dbali na výšku vzostupu vody - technické vlastnosti, ktoré sú uvedené v technickej dokumentácii výrobku. Zároveň sú orientované na vertikálne aj horizontálne úseky vodovodného systému. Predpokladá sa, že výška vodného stĺpca, ktorý sa má vytvoriť na výpočet zvislých úsekov, je 1: 1. Horizontálne úseky sa vypočítajú z pomeru 1 m stĺpca = 10 metrov potrubia.

Pri výbere čerpadla sa musia brať do úvahy vertikálne aj horizontálne úseky dodávky vody.

 • Okamžite sa zmontuje časť sacieho potrubia tak, aby padala približne uprostred vodonosnej vrstvy, inak začne na dno piesku a nečistôt. Predpokladom je nainštalovať na ňu spätný ventil, aby bolo potrubie stále naplnené vodou. Vzduch vstupujúci do čerpacieho mechanizmu môže spôsobiť jeho prehriatie a zlyhanie.

Zozbierané potrubie na odber

 • Sací filter, ktorý neumožňuje vstup veľkých potrubí do potrubia, nebude rušiť, čo zabráni predčasnému opotrebovaniu čerpacej stanice.
 • Ako sacie potrubie je možné zostaviť uzol (s filtrom a ventilom) z toho istého PND-32 a pripevniť ho na T-tvarovku na vstupe potrubia do studne.
 • Ďalšou možnosťou je použitie prefabrikovaných prívodných vlnitých rúr, ktoré sú už konštrukčne vybavené spätným ventilom.

Vlnitá rúrka na prívod vody

 • Pre lepšiu stabilitu konštrukcie môže byť rúra pripevnená k stenám studne hadicovými svorkami.

Nevýhodou tejto schémy je vysoká hladina hluku čerpacej stanice, ktorá vyžaduje samostatnú miestnosť v dome (napríklad v suteréne). Okrem toho existujú určité ťažkosti s organizáciou monitorovania hladiny vody v studni - často je potrebné ju vizuálne kontrolovať, aby sa zabránilo nasatiu vzduchu do potrubia.

2. S hĺbkou vrtu 8 metrov alebo viac nezostáva nič, len ako inštalovať ponorné čerpadlo. Problémy s montážou sú o niečo viac.

Približná schéma dodávky vody pomocou ponorného čerpadla

 • Po prvé, je potrebné okamžite zabezpečiť pokládku elektrického kábla do studne. Často je umiestnený v tom istom kanáli ako vodovodné potrubie.
 • Po druhé, čerpadlo bude potrebné upevniť na spoľahlivý kovový kábel.

Vo všeobecnosti sú však výhody takejto schémy mnohé:

 • Vytvorený tlak vodného stĺpca na ponorných čerpadlách je vždy nesmierne väčší.
 • Nedostatok hluku z pracovného čerpadla - v dome sa nevyžaduje samostatná miestnosť.
 • Moderné modely ponorných čerpadiel sú vybavené predradeným filtrom, spätným ventilom a predovšetkým plovákovým systémom na automatické monitorovanie hladiny vody v studni. S kritickým poklesom hladiny čerpadla jednoducho zastavte čerpanie vody.

Moderné ponorné čerpadlá sú vybavené automatickým systémom regulácie hladiny vody.

 • Ponorné čerpadlá sú spravidla výrazne lacnejšie ako stacionárne čerpacie stanice.

Ponorné čerpadlo je spustené do studne a upevnené na kábli

Čerpadlo sa spúšťa na kábel do požadovanej hĺbky, spojené s vlnitým potrubím alebo ohybnou hadicou na odbočku na vstupe vodovodu do studne. Zvyčajne je k tejto časti potrubia pripevnený prívodný kábel čerpadla s príchytkami - jednoduchšie je znížiť celú jednotku čerpadla bez rizika zamotania kábla a hadice.

Prečítajte si tiež zaujímavý článok, dobre pre dobre s krok-za-krokom foto report o akciách.

Čo je namontované v dome

Technológia ukladania vnútorných vodovodov v dome si vyžaduje podrobné zváženie v samostatných publikáciách, preto tu bude uvedených len niekoľko odporúčaní.

Voda z akéhokoľvek zdroja prameňa musí byť nevyhnutne podrobená filtrácii a vhodnej terciárnej úprave. Zloženie systému takejto úpravy vody sa môže v každom prípade výrazne líšiť - všetko závisí od výsledkov laboratórnej analýzy vody.

 • Najjednoduchším systémom dodávky vody pre spotrebiteľov v dome je inštalácia zásobníka v hornej časti systému, odkiaľ voda tečie gravitačne do bodov analýzy.

Jednoduchý, ale nedokonalý systém so spoločným zásobníkom

Táto schéma je extrémne nedokonalá, možno ju možno uplatniť len v vidieckych domoch, kde majitelia prichádzajú z času na čas na krátku dobu. В этом варианте необходимо следить за уровнем воды в накопительной емкости, а создаваемый напор не будет отличаться ровностью, что влечет проблемы, например, при попытке установки водоподогревателей или иной бытовой техники.

Мембранный гидроаккумулятор и система доочистки воды

 • Zdá sa, že najlepším riešením je inštalácia špeciálneho membránového akumulátora (prijímača) s určitou kapacitou (od 50 do 100 litrov). Čerpadlo ho naplní na určitý tlak vo vnútri, po ktorom sa aktivuje barometrický snímač, ktorý vypne napájanie. Tak, v domácom vodovodnom systéme je vždy udržiavaný stabilný nastavený tlak vody. Akonáhle tlak v prijímači klesne do určitého bodu, automatizácia zapne čerpadlo, ktoré doplní prívod vody.

Takéto prijímače sú vždy súčasťou súpravy stacionárnych stacionárnych čerpacích staníc, ktoré sú súčasťou ich celkového dizajnu.

Hydraulický prijímač je staveniskom čerpacej stanice.

Pri ponorných čerpadlách musí byť prijímač zakúpený a inštalovaný samostatne a miesto jeho inštalácie pri vstupe do všeobecného systému môže byť zvolené ľubovoľne - po filtračnom systéme a pred poklepaním do kolektora rozvodnej vody.

Nie je teda možné nič zorganizovať pri zásobovaní vidieckeho domu vodou z vrtu. Samozrejme, najťažšou fázou je kopanie studne samotnej a jej vybavenia a systému zásobovania vodou, ak máte určité zručnosti v inštalatérskych prácach, je možné navrhnúť a vybudovať si vlastné.

Загрузка...