Krajinný dizajn

Ako vytvoriť fontány: 6 typov

Dekorácia pozemku je obľúbenou aktivitou letných obyvateľov a majiteľov domov. Krásne záhony, kvetinové záhony a rovnomerné postele - skutočná dekorácia. Nič však nie je príjemnejšie pre oko ako rybníky a rybníky, obklopené krásnou vegetáciou. A ak z nej stále preteká vodný tok, roh sa zmení na najlepšie miesto na odpočinok. Ak ešte musíte vytvoriť nielen fontánku s vlastnými rukami, ale aj krásne osvetlenie, neďaleko, aby si dal hojdačku alebo lavičku, večer sa všetci obyvatelia zhromaždia na tejto náplasti.

Táto fontána je vyrobená ručne, rovnako ako podsvietenie: vodotesná LED svietidlo s ovládacím panelom na zmenu farieb

Umelá fontána

Ak chcete vytvoriť fontánku v krajine nepotrebujú veľmi veľké výdavky. Samozrejme, všetko závisí od veľkosti nádrže a od toho, ako si to predstavujete. Podľa metódy výstavby fontán sú uzavreté a otvorené. Ide o cyklické využívanie vody. Uzavretý typ používa rovnaký objem vody a naháňa ho do kruhu. Otvorené - stále nové. Záhradné a krajinné fontány tvoria väčšinou uzavretý typ: ich zariadenie je jednoduchšie a úspornejšie. Samozrejme, že voda musí byť znovu naplnená a pravidelne menená - vyparuje sa a stáva sa znečistená, no napriek tomu náklady nie sú veľmi veľké.

Pri budovaní systému otvoreného typu je potrebné premýšľať nad systémom zásobovania vodou, kontrolou jeho úrovne, odvodňovaním a odberom. Môžete samozrejme použiť nádrž ako rezervoár na ohrev vody pred zavlažovaním a urobiť vedenie okolo záhradnej záhrady, ale nepotrebujete zalievať nepretržite a fontána fungovať v tomto režime.

Plastová nádoba je viditeľná a čerpadlo je v spodnej časti, priamo na mieste, kde sa potrubie vytláča z vody.

Vo svojej najjednoduchšej forme je potrebná malá hermetická nádrž a ponorné čerpadlo, aby sa vytvorila fontána, ktorá je malá. Kapacita môže byť prispôsobená ľubovoľnému - špeciálnym plastom pre jazierko, sud, starú kúpeľňu, umývadlo, orezanú pneumatiku, krytú fóliou atď. S čerpadlami je trochu zložitejšia.

Čerpadlá na fontány

Čerpadlá pre fontány predávajú špeciálne so zabudovanými filtrami. Ak chcete vytvoriť fontánu s vlastnými rukami, bolo to jednoduchšie, môžete si kúpiť takéto modely. Je veľmi jednoduché pracovať s nimi: vložili ich do kontajnera, upevnili tak, aby sa nehýbali, naplnili vodou, vykonali počiatočné manipulácie (popísané v návodoch) a zapli.

Fountain čerpadlá prichádzajú v rôznych kapacitách, zvyšujú prúd do rôznych výšok. Často sú zahrnuté vymeniteľné dýzy-dýzy, ktoré menia charakter prúdu. Sú napájané 220 V, existujú modely, ktoré sú napájané solárnymi panelmi. Sú vyrobené hermeticky, takže nebudú žiadne problémy s pripojením, nie sú potrebné transformátory s krokom dole. Jediná vec, ktorá neublíži, je automatická a RCD na linke, ku ktorej bude čerpadlo pripojené. Toto je len v prípade vyššej bezpečnosti. Cena najmenšieho a najnižšieho čerpadla fontány je 25 až 30 dolárov. Produkčné modely stáli niekoľko stoviek a viac.

Na kašu môžete použiť akékoľvek ponorné čerpadlo. Ale musíte si kúpiť alebo vytvoriť filter (môžete si vytvoriť piesok) a transformátor s krokom nadol. Bezpečnostná skupina zo stroja a RCD na linke tu nie je nadbytočné. Táto schéma stojí za to, ak máte staré čerpadlo, ktoré sa v súčasnosti nepoužíva.

Ako to urobiť bez čerpadla

Je možné vytvoriť fontánu bez čerpadla? Je to možné, ale otvorený typ. Napríklad, priveďte potrubie na vodu do strediska alebo vodu z studne alebo studne. Voda vystupujúca pod tlakom poskytne určitú výšku prúdu. Po namontovaní špičky na potrubie môžeme zmeniť jeho tvar. Ale pri takejto konštrukcii je potrebné zistiť, kam sa má voda odviesť. Môžete sa vrátiť späť do studne alebo do rieky, do miesta na zavlažovanie atď. Napriek tomu, že v takejto organizácii je čerpadlo prítomné, čerpadlo vteká do domu a fontána je len jedným z miest na vypúšťanie.

Organizácia fontány bez ponorného čerpadla

Druhou možnosťou je položiť nejaký druh nádrže vo výške, zásobovať ju vodou a odtiaľ je vedená do fontány umiestnenej nižšie. Ak chcete vytvoriť viac alebo menej slušnú výšku trysky, kapacita musí byť zvýšená na 3 metre a viac. Ale otázka zostáva: ako tam dodávať vodu. Opäť s čerpadlom, ale nie ponorným. Sú lacnejšie, ale vyžadujú si filter. Rovnako bude potrebná jamka, v ktorej je zariadenie inštalované. Potrubný systém ho spája s miskou na vodu.

Ako urobiť vodopád.

Fontáne svetlo

V tejto oblasti sa všetko stalo ľahšou pri príchode LED diód. Sú napájané 12 V alebo 24 V, čo je oveľa bezpečnejšie ako bežná sieť. K dispozícii sú aj lampy poháňané solárnymi batériami.

Fontáne svetlo

Podsvietenie môže byť vykonané pomocou vodotesných LED pásikov alebo rovnakých reflektorov a svetiel. Pre ich napájanie je potrebný adaptér, ktorý premieňa napätie 220 V na 12 alebo 24 V, ale zvyčajne sa predávajú na rovnakom mieste ako LED diódy, takže by nemali vzniknúť problémy. Inštalácia je jednoduchá: reflektory majú montážne držiaky, páska môže byť "vystreľovaná" zo zošívačky, iba konzoly musia nájsť väčšie rozmery pásky: nie je potrebné prenikať tak, aby nedošlo k pretrhnutiu tesnosti.

Existujú LED diódy, ktoré menia farbu. Odtieň od 8 do niekoľko tisíc

Schémy fontán rôznych konfigurácií a fotografie ich dizajnu

Určite viete, že hlavnou súčasťou fontány je jej misa. V skutočnosti ide o ten istý rybník, ale s dodatočným vybavením - čerpadlom. Rybník môže byť vyrobený najmenej tuctom rôznych spôsobov a niektoré z nich sú opísané v samostatnom článku, pretože nebudeme popísať, ako vytvoriť misku na bazéne. Veľkú pozornosť venujeme organizácii fontán a ich výzdobe.

Malá fontána

Zariadenie potrebuje zásobník a čerpadlo. Na trubici, ktorá prechádza z čerpadla, položte scenériu. Môžu to byť kamenné dosky, v ktorých je potrebné vyvrtávať skrutkovač s priemerom o niečo väčším ako je priemer potrubia. Tieto dosky sú navzájom navlečené ako detská pyramída.

Schéma organizácie dekoratívnej fontány na dávanie

Aby sa zabránilo pretečeniu vody, je potrebné zabezpečiť odtokový systém - tesne pod maximálnou úrovňou, rozstrihnúť potrubie do nádrže, ktorej druhá hrana by sa mala dostať do kanalizácie, kanalizácie alebo záhrady. Môžete to urobiť inak: zorganizujte zbierku vody okolo misy - urobte betónovú drážku alebo vykopajte plastovú. Zhromaždená voda tiež niekde odstúpiť. Zvyčajne v uzavretých systémoch problém nie je prebytočný, ale nedostatok vody - vyparuje sa, ale môžete si byť istý.

Fountain do-it-yourself: správa o fotke 1

A teraz je fotografická správa o tom, ako bola podľa tejto schémy vytvorená mini-fontána. Bolo to zaujímavé.

Trvalo niekoľko hodín na vytvorenie tejto dekoratívnej fontány.

Aby sa táto fontána potrebovala:

  • štvorcový plastový kvetináč na kvety bez dier;
  • malé čerpadlo pre fontány;
  • Plastová rúra s priemerom 0,7 m s takým priemerom, že sa nosí na výstupe z čerpadla;
  • taška dekoratívnych kamienkov;
  • tri tehly;
  • červená žula rozrezaná na doskách.

Z nástroja - vŕtačka na vŕtanie otvorov v žuly s priemerom o niečo väčším ako je priemer potrubia.

Inštalácia kapacity fontány

V pripravovanej diere nastavte misku, vložte ju, bližšie k okrajom, tehly. Sú potrebné na stabilitu štruktúry a na zníženie množstva okruhliakov. Tiež slúžia ako podpora kamennej konštrukcie. Medzi nainštalovanými tehálami dávame čerpadlo s trubičkou, nalejeme do vody a skontrolujeme, ako to funguje.

Na doskách predtým vyvŕtaných otvorov v dielni. Mali by byť umiestnené približne v strede tak, aby kamene štruktúru neprevrátili s ich hmotnosťou.

Zložte fontánu

Prvá doska spočíva na ležiacich tehloch, zvyšok je navlečený tak, aby ťažisko nehýbalo. Po položení prvej vyplnime zvyšný priestor okamihmi. Po položení posledného kusu sa na potrubí vytvorí značka. Posledný kameň sa odstráni, potrubie sa odreže tesne pod značkou, potom sa posledný fragment vráti na miesto. Keď je voda zapnutá, zdá sa, že ide priamo z kamene. Veľmi neobvyklé a ľahké.

Photo report 2

Ďalšia verzia malej fontány je vyrobená na rovnakom princípe, namiesto rúry sa používa iba ohybná hadica a namiesto kameňa sa používa zátka. Účinok bol skvelý.

Vytvorte malú fontánu vlastnými rukami

Všetko je tak jasné, že nie je potrebné komentovať. Z predchádzajúceho dizajnu sa líši iba v prítomnosti mriežky. Zvyšuje sa objem vody: paleta je malá.

Zdobenie fontány

Kým to neuvidíte, je ťažké si predstaviť, aké ľahké je robiť veci úžasnej krásy. Pokiaľ ide o rúry, je lepšie použiť polyetylénové rúrky - dobre sa ohýbajú a nebojí sa ultrafialového žiarenia.

Ako vytvoriť fontánku pneumatík nájdete v prehľade videa.

Izba alebo stôl

Mini-fontány sú vyrobené na rovnakom princípe, iba čerpadlá používajú veľmi nízkoenergetické. Vhodné aj pre akváriá, ale bez prevzdušňovania. Dokonca fungujú takmer nečestne. Urobíme fontánu v japonskom štýle. Okrem čerpadla budete potrebovať aj malú keramickú nádrž. V našom prípade - ovál z pečenej hliny. Kúsok bambusu je asi 70 cm dlhý (kúpil sa v kvetinárstve, predáva sa ako podpora pre lezenie rastlín), banda života, rastúci bambus a niektoré malé kamienky. Z toho všetkého sa ukazuje taká krása.

DIY domáca fontána

Najprv sme odrezali kúsok bambusu na kúsky rôznych dĺžok. Je to dutina vo vnútri - to sú prírodné potrubia, ktoré tiež dlho netrúfajú. Jedna zo strán by mala mať šikmý rez, druhá by mala byť rovnomerná. Rezanie tak, aby najdlhší kus blízko rovnomerne vyrezaného konca mal "spoj". Dolný rez je približne 5 mm pod týmto zahusťovaním. Len vo vnútri je oddiel, s jeho pomocou bude ľahké pripojiť tento segment k výpustu čerpadla. Je ťažké vystrihnúť, ale ukázalo sa, že je možné vyrezať tenkú hlaveň s kovom.

Rezať bambus na tri kusy rôznych dĺžok

Dostali sme malé čerpadlo do nádoby, vložili sme naň najdlhší kúsok bambusu - jeho dĺžka je asi 35 cm, na druhej strane sme dali banda živého bambusu, naplniť priestor medzi nimi s kamienkami.

Naplnenie mini kašny

Dve zostávajúce kusy suchého bambusu sú viazané na naše "potrubie". Môžete použiť konopné lano. To je všetko, urobil mini fontána s vlastnými rukami. Zostáva naplniť vodu a zapnúť čerpadlo.

Ostatné modely môžu byť vyrobené na rovnakom princípe. Teraz pochopíte, ako bude jednoduché zmeniť dizajn. Niektoré fotografie pre inšpiráciu.

Ďalšia vnútorná bambusová fontána v japonskom štýle

Uličná fontána žulovej misy a bambusu

Iný typ, tradičnejší a známy, používa takmer ten istý nápad a rovnaké nástroje. Rozdiel v konštrukcii. Môžete si vziať veľký keramický alebo dokonca plastový hrniec. Dôležité je, aby boli bez drenážnych otvorov. Ďalšou záležitosťou je technológia: rozdeliť ju plastovou deliacou časťou do dvoch alebo troch zón, naliať viac pôdy do jednej a pestovať jednu z rastlín milujúcich vlhkosť.

Ako urobiť miniatúrnu fontánu

Druhou časťou bude nádrž. Iba pri organizovaní obehu je potrebná viacstupňová filtrácia: voda sa stáva veľmi znečistená. Preto sa jeden po druhom vložia okuliare filtračných materiálov s rôznymi bunkami - po prvé z drôteného alebo plastového pletiva, potom - tkaniny s odlišnou bunkou a vnútri tejto štruktúry je malé čerpadlo.

Stolová mini kašna

Môžete to urobiť sami nielen zložením takejto stolovej fontány, ale aj čerpadla. Ako? Pozrite si video.

Kamienková fontána

Veľmi zaujímavý dizajn vo fontáne s kamienkami. Ich miska je skrytá, takže vyzerá ako suchá fontána bez misy. V skutočnosti je misa, ale je zdobená štrkmi, ktoré sa položia na sieť, ktorá kryje nádrž.

Suchá štrková fontána - Schéma zariadenia

V vykopanej jame nastavte určitú kapacitu. Jeho objem a veľkosť by mali byť dosť slušné: zhromaždiť celý sprej, alebo aspoň väčšinu z nich. Čerpadlo je umiestnené v nádrži a vrchná časť je pokrytá kovovou alebo plastovou sieťkou s malou bunkou. Slúži na ochranu proti vniknutiu hrubých nečistôt do vody a na túto sieť s jemnými okami sa dá položiť hrubá drôtená sieť. Ak používate okruhliaky. Ak kladiete kamenné dosky, môžete použiť dosky alebo tyče.

Ako urobiť "suchú" fontánu urobte sami

Pri okruhliach je pravdepodobne lepšie urobiť opak: najprv položíme na mriežku veľkú bunku, na nej - malú. Takže nemusíte trpieť výberom veľkých kamienkov a trosky neklesnú do vody.

Zdroj skalky - táto fontána môže vyzerať takto

Pre dizajn záhrady v modernom štýle je táto možnosť vhodnejšia.

Ak zapnete fantáziu, na tomto základe môžete prísť s veľmi zaujímavými skladbami. Napríklad, jedna z možností s záhradné zalievanie môže. Ak je vaša záhrada vyzdobená v klasickom štýle, fontána zo zavlažovania sa sotva dobre hodí, ale v štýle krajiny - to isté.

Záhradná fontánka na zalievanie plechoviek

Ako môžete vidieť, voda sa zhromažďuje v tej istej nádobe, skrytej pod kamienkami a odtiaľ sa malé čerpadlo hodí do kanvice.

Pri stene

Ide o klasickú verziu - malý alebo veľký prúd vody do misy vyteká zo steny. Ako ste už uhádli, v miske je čerpadlo, ktoré dodáva vodu cez potrubie do miesta, kde voda vyteká. Je to jednoduché, ak viete ako. Iba v realizácii a dekorácii.

Schéma organizácie vodopádu pri múre

Na vyčerpanie čerpadla sa skrutkuje na ťažkú ​​dosku. Prinajmenšom na chodník, ak je len veľkosť. V prípade, že sú zvyčajne zodpovedajúce otvory pre montáž, ale pri výbere stojí za to venovať pozornosť.

Klasická nástenná fontána

Ak máte v pláne urobiť niečo podobné stenu domu alebo plotu, postarajte sa o jej hydroizoláciu. Dokonca aj vtedy, keď voda netečie po stene, na ňu padne špliechanie a vlhkosť sa zvýši. Prinajmenšom je potrebné niekoľkokrát pokryť hydrofóbnu zlúčeninu. Pokúste sa nájsť ten, ktorý výrazne nezmení farbu povrchu.

Ďalšia verzia fontány pri stene

Návrh štýlu môže byť iný. V hornej časti misy urobte rovný povrch, z ktorého voda tečie po stene. Účinok je veľmi zaujímavý. Je dôležité, aby povrch, z ktorého klesá voda, bol zrkadlový a úplne horizontálny.

Krásna fontána, ktorú dodáte v štýle minimalizmu alebo modernej

Kaskádová fontána

Iridescentné trysky vyzerajú veľmi zaujímavé. Fontány tohto typu sa nazývajú kaskádovité alebo kaskádovité. Vďaka tejto organizácii sa voda naleje z jednej misy do druhej. V prípade krajiny alebo záhradnej fontány môžete prísť so zaujímavými tvarmi. Napríklad fontány vedierok, zalievanie plechoviek, čajníkov a dokonca aj starých záhradných vozíkov.

Fontána kaskáda záhradných vozíkov

Princíp organizácie takejto kaskády je jednoduchý: niekoľko nádob alebo misiek, upevnených nad sebou, takže prúd vody padá z jedného do druhého. Na dne je najväčšia nádrž a čo je čerpadlo. Dodáva vodu hadicou do najvyššej nádoby.

Ďalšia dekoratívna záhradná fontána

Ako si vyrobiť misku pre fontány

Ak potrebujete klasický tvar - guľatá, štvorcová alebo oválna misa, z ktorej preteká vodný prúd, najjednoduchším spôsobom je nájsť vhodnú plastovú nádrž. Majú rôzne tvary a objemy - od desiatok litrov po niekoľko ton. Vo farbe sú väčšinou čierne a modré. Aj keď sa zdá, že pre naše účely je lepšie brať modrou farbou, upozorňujeme, že na tomto pozadí je znečistenie viditeľné. Aby vaša fontána nevyzerala ako močiare, budete často musieť vyčistiť túto misku. Z tohto hľadiska je praktickejšie brať čierne - voda vyzerá to isté a je potrebné ju umyť menej často.

Záhradná fontána z plastovej misy

Vybraná nádrž môže byť buď pohltená s úrovňou zeme, alebo nechať bok. Najčastejšie sú dosky zdobené kameňom alebo kamienkami. V závislosti od toho vyberte hĺbku jamy. Vykopáva sa vo veľkosti o niečo väčšej ako miska.

Informácie o tom, ako a čo môžete ozdobiť web nájdete tu.

Keď je dosiahnutá požadovaná hĺbka, odstráňte všetky kameňové korene, vyrovnávajte dno, utiahnite, posypejte piesok, vrstvu asi 10 cm, je dobre vyrovnaná a vylamovaná - aby bola zhutnená. Na pripravenej základni dajte misku, naplňte ju vodou. V medzere medzi stenami misy a jamy vyplniť piesok alebo pôdu. Piesok - ak je pôda hlina a pôda - ak je normálne vyčerpaná. Po naplnení malej vrstvy je zhutnená - úhľadne, s tyčou alebo palubou, ktorá spadá do medzery naplnenej. Ale bez ohľadu na to, ako dobre utiahnete, buďte pripravení na to, že po pár týždňoch budete musieť pridať ďalšie: zem bude sedieť niekoľko centimetrov.

Misa vyčnieva nad úrovňou terénu.

Môžete to urobiť bez plastovej misy. Existujú dve ďalšie možnosti: vytvorte nádrž z pevného betónu. V tomto prípade môžete vytvoriť fontánu s bokmi. Proces je dlhý a nákladný a musíte sa tiež obávať hydroizolácie.

Najlacnejšou možnosťou je vykopať jamku a položiť ju filmom. V zásade bude robiť akýkoľvek polyetylén s vysokou hustotou, ale bude trvať rok, možno dva. Potom začne prechádzať vodou. Более надежны в этом плане специальные пленки для бассейнов, но они стоят приличных денег, зато эксплуатироваться могут годами. Технология изготовления такой чаши для фонтана запечатлена в фото.

Разметка котлована и земляные работы

Первый этап - рытье котлована и выравнивание стенок. После того, ка требуемая форма и размеры достигнуты, горизонтальные площадки ровняются и засыпаются слоем песка. Он будет предохранять пленку от возможных повреждений.

В готовый котлован укладываем пленку. Внутри она должна лежать без натяжения, свободно. Ее края засыпают грунтом, прижимаются валунами. Чтобы предотвратить прорастание корней растений через пленку, под не желательно расстелить геотекстиль. Это нетканое полотно, очень прочное на разрыв. Его используют при прокладке автодорог, чтобы не раздавливался грунт и не прорастали деревья. Так что фонтан она защити без труда.

Укладка в котлован пленки

На выложенную пленку выкладываются валуны. Если котлован ступенчатый, валуны должны лежать на каждой ступени. Когда оформление чаши практически завершено, ставится насос. Чаша заполняется водой и проводится тестирование - и чаши на герметичность и работоспособности насоса.

Уложенную в котлован пленку декорируют валунами. После ставят насос

Собственно, все, если электричество подведено, можно фонтан запускать.

Фото-идеи оформления
Загрузка...