Elektrické spotrebiče a osvetlenie

Ako pripojiť lustre vlastnými rukami: pravidlá a postup pre pripojenie lustra k prepínaču

Po prečítaní názvu článku, určite niekto iste povie - "prečo o tom písať, s takou prácou môže každý majiteľ pôdy vyrovnať." Áno, samozrejme, inštalácia a pripojenie lustra sa nevzťahuje na diela najvyššej kategórie zložitosti, avšak tieto procesy majú špecifické nuansy, na ktorých mimochodom závisí aj bezpečnosť bývania v byte.

Ako pripojiť luster vlastnými rukami

Luster je pripojený na elektrinu a všetky elektrické spotrebiče, keď sú nesprávne nainštalované, sa stávajú zdrojom nebezpečenstva - úraz elektrickým prúdom alebo dokonca požiar. Okrem toho, toto svietidlo je často docela masívne, a môže spôsobiť veľa problémov, ak nie je bezpečne pripojený k stropu. Celý komplex problémov tak súvisí s tým, ako spojiť lustre vlastnými rukami, konvenčne rozdelenými do dvoch smerov - zaistením jeho správneho napojenia na rozvodnú sieť a jej spoľahlivého a najkrajšieho umiestnenia na stropnej rovine.

Prečítajte si užitočné informácie o tom, ako neplatiť extra elektrinu z nášho nového článku.

Čo je potrebné zvážiť pri výbere lustra

Je zrejmé, že drvivá väčšina majiteľov bytov si zvolila toto svietidlo, pričom sa spolieha predovšetkým na jeho externé prevedenie tak, že zodpovedá celkovému dizajnu interiéru miestnosti. Nemali by sme však zabúdať na niektoré ďalšie aspekty voľby.

 • Celkový svetelný výkon lustra by mal zodpovedať veľkosti a typu miestnosti, pre ktorú je určený. Existujú určité normy osvetlenia, ktoré možno skrátene vyjadriť takto:

- V miestnostiach, kde sa vyžaduje mäkké rozptýlené, tlmené svetlo (typický príklad je spálňa), by malo byť založené na ploche 10 ÷ 12 W / m².

- Pre miestnosti s priemernou úrovňou celkového osvetlenia (kuchyňa, vaňa, kúpeľňa) alebo kde sa má inštalovať dodatočné osvetlenie pre konkrétne pracoviská (kancelárie alebo deti), norma bude od 15 do 20 W / m².

- Pre miestnosti s jasným osvetlením (obývacia izba) sa tento indikátor predpokladá na 20 W / m².

Podľa vypočítaného výkonu by malo byť zvolené osvetľovacie zariadenie s požadovaným počtom rohov. Dôležité upozornenie - v žiadnom prípade nemôžete zvýšiť celkové osvetlenie s použitím silnejších svietidiel, než je povolené výrobcom. Materiál plafondov, kaziet, prierezu vnútorného vedenia nesmie byť navrhnutý pre zvýšené zaťaženie, čo povedie k poškodeniu zariadenia alebo dokonca k požiaru.

Luster by mal byť v súlade s interiérom a veľkosťou a dekoratívnym výkonom

 • Rozmery svietidla by mali byť v súlade s celkovými rozmermi miestnosti. Bolo by absurdné pozrieť sa na obrovský luster v pomerne stiesnenej miestnosti, alebo naopak, príliš málo sa jednoducho stratí v rovine stropu obrovskej haly. Návrhári odporúčajú postupovať z nasledujúcich úvah:

- Optimálny priemer lustra môže byť zhruba určený vzorcom:

D = (L + S) × 10

D - luster priemer v centimetroch

LaS - dĺžka a šírka miestnosti v metroch.

Napríklad pre miestnosť s rozmermi 5 × 3 m bude najlepšou voľbou luster s priemerom 80 cm.

 • Typ lustra, ktorý si vyberiete, závisí od výšky miestnosti. Ak sú stropy v miestnosti nízke, asi 2,5 m, potom je lepšie dať prednosť stropnej verzii svietidla tak, aby nebola menšia ako 2,0 ÷ 2,2 m od podlahy k nemu, a to v miestnosti s vysokými stropmi a tu bude dĺžka zavesenia určená len z hľadiska estetiky.
 • Je potrebné porovnať typ a materiál stropu s hmotnosťou lustra a metódou jeho zavesenia - to bude uvedené nižšie.
 • Lustre sa najčastejšie predávajú nezmontované, preto sa osobitná pozornosť venuje úplnosti, prispôsobeniu závitu na všetkých skladacích častiach, integrite dekoratívnych prvkov. Uistite sa, že máte prehľadné a zrozumiteľné pokyny na inštaláciu produktu.
 • Bohužiaľ, trh s osvetlením je doslova presýtený lacným a nekvalitným tovarom a úprimnými falzifikátmi pod známymi značkami. Na tieto výrobky môžu byť inštalované náboje z nízkohodnotného plastu, ktorý nie je určený pre vysoké teploty. Nízka kvalita elektrickej inštalácie, skrúcanie vodičov, chýbajúce pripojenie terminálu, atď. Často je potrebné nezávisle vykonávať spätné vedenie vodičov, ich zapojenie a izoláciu podľa všetkých pravidiel. Platí to najmä pre lustre s „hromadnými“ lúčmi s dodatočnými LED obvodmi, napájacími zdrojmi alebo prúdovými transformáciami, zariadeniami na diaľkové ovládanie atď. Aby nedošlo k vynaloženiu týchto ďalších úsilia, je lepšie vyzdvihnúť produkt s naozaj kvalitnou káblovou a elektrickou "plnkou", aby ste mohli v sklade skladovať a kontrolovať výkon výrobku.

Video: niekoľko tipov na výber lustra

Zaoberáme sa drôty na lustre a strop

V tomto článku neberieme do úvahy najmä zložité verzie s lustrami, plnené elektronikou - ich inštalácia vo väčšine prípadov bude určite vyžadovať služby príslušného kvalifikovaného špecialistu. Ale každý by mal byť schopný spojiť bežný luster sám.

Po prvé, niekoľko teoretických otázok o ich oblasti domácej elektroinštalácie. Ako viete, napájanie v našej oblasti je organizované striedavým prúdom so štandardným napätím 220 V a frekvenciou 50 Hz. Elektroinštalácia v domácnosti sa vykonáva dvoma vodičmi - fázovým a nulovým. Ak má dom uzemňovaciu slučku (v modernom bývaní sa to stáva nevyhnutnosťou, a najčastejšie sa tento problém poskytuje vopred v nových budovách), potom je tretí vodič pripojený k uzemňovacej zbernici.

Všeobecne sa akceptuje farebné označenie vodičov jednofázovej elektrickej siete:

Štandardné označenie farby drôtu

Charakteristickým znakom je, že ak má neutrálny vodič vždy modrú alebo modrú farbu a kontakt uzemnenia je žltozelený, farba fázového vodiča sa môže líšiť:

Všeobecná tabuľka farebného značenia silových vodičov

Často je možné do jedného kábla zostaviť niekoľko fázových vodičov jednej alebo viacerých farieb - to sa používa aj pri pripájaní osvetľovacích zariadení na prepínanie medzi rôznymi režimami ich prevádzky:

Kábel môže mať viacfázové vodiče.

V ideálnom prípade by mal lustr aj elektroinštalácia používať takéto farebné označenie. Prax však ukazuje, že v skutočnosti av inom prípade toto pravidlo nie je vždy rešpektované. Napríklad v domoch starej budovy sa na elektroinštaláciu použili hliníkové alebo medené vodiče v monochromatickej izolácii. V tomto prípade sa s nimi budete musieť vysporiadať sami.

Osobitná pozornosť pri práci s elektrickým vedením by mala byť venovaná bezpečnostným opatreniam. Je prísne zakázané dotýkať sa holých vodičov nechránenými rukami, pokiaľ nie je vypnuté všeobecné napájanie. Musíte mať gumené topánky. Ak chcete pracovať pod stropom, musíte poskytnúť spoľahlivý základ - nestabilná stolica alebo nočný stolík môže viesť k strate rovnováhy, pádu a zranenia. Pre tieto účely by najlepšou voľbou bolo štafle namontované na gumovej podložke.

1. Takže najjednoduchšou možnosťou je kábel s dvoma vodičmi vychádzajúcimi z otvoru v strope. Je jasné, že jedna z nich je fázová a druhá nulová. Podľa existujúcich pravidiel musí nula prejsť priamo do rozvodnej skrine a fáza musí byť prerušená na spínači. Avšak, test nezasahuje - veľmi často elektrikári "neobťažoval" s týmito otázkami.

Indikátory rôznych fázových indikátorov

 • Pre kontrolu je potrebné mať špeciálny prístroj - fázový indikátor. Najčastejšie sa vykonáva vo forme skrutkovača s priehľadným puzdrom, aj keď súčasné modely môžu mať iné konštrukcie, dokonca aj s uvedením veľkosti fázového napätia.
 • V prvom rade je potrebné úplne vypnúť miestnosť alebo celý byt na rozvádzači. To je potrebné na dôkladné odizolovanie drôtov z izolácie a oxidov na dĺžku 5 ÷ 8 mm. Po odizolovaní sú drôty čo najviac oddelené od strán, aby sa zabránilo ich uzavretiu. Potom zapnite stroj na prístrojovej doske.
 • Potom, keď je spínač vypnutý, obidva vodiče sa kontrolujú postupne. Ani by nemala ukázať prítomnosť fázy. Ak je fáza na jednom vodiči, potom je vedenie v dome vykonané nesprávne - na spínači, zdá sa, že "nula" je prerušená. Zmeniť niečo v tomto prípade je veľmi zložité - treba to mať na pamäti a treba venovať osobitnú pozornosť ďalšej práci.

Kontrola fáz na kábli vychádzajúcom zo stropu

 • Fáza sa kontroluje rovnakým spôsobom, keď je spínač zapnutý. V dôsledku toho sa deteguje fázový vodič, ktorý môže byť určitým spôsobom označený (značkovačom alebo farebnou páskou).

2. V prípade, že je v miestnosti nainštalovaný spínač s dvoma alebo viacerými kľúčmi, potom by mal zodpovedajúci počet fázových vodičov vychádzať zo stropného otvoru. Skúška sa vykonáva rovnakým spôsobom, ako je opísané vyššie, s označením každej fázy oddelene v súlade s umiestnením tlačidiel spínača.

Takáto kontrola by sa mala vykonať aj v prípade, že je kabeláž farebne označená - jednoducho na odstránenie chýb elektrikára, ktorý ju použil na montáž.

3. Teraz - o káblovej časti lustra samotného.

Typická schéma zapojenia lustra s jednou skupinou svietidiel

 • Najjednoduchší spôsob je, keď je luster jeden alebo dva alebo tri rozhkovy, bez toho, aby boli rozdelené do skupín. Všetky vodiče z kaziet sa zhromažďujú v dvoch skupinách kontaktov - nula a fáza. Ak je uzemňovací vodič, je zvyčajne pripevnený na kovové teleso svietidla.

Schéma zapojenia s dvojpólovým spínačom a dvoma skupinami svietidiel

 • V prípade, keď je potrebné rozdeliť rohy s kazetami do dvoch alebo viacerých skupín, potom všetky modré "nulové" vodiče sú spojené do jedného zväzku a fázové vodiče sú rozdelené do niekoľkých, podľa počtu tlačidiel na spínači.

Veľmi často sa na lustroch dá pozorovať celkom jasne a takéto prepínanie nebude moc úsilia.

Najjednoduchší prípad: všetky vodiče - v úplnom zobrazení

 • V tomto aj v druhom prípade by zväzky skrútených vodičov mali byť riadne spájkované a umiestnené v svorkovnici alebo oddelených pružinových svorkách.

Zapojenie lustra je rozdelené do skupín a upevnené v svorkovnici

 • Trochu ťažšie je pochopiť, keď zariadenie lustra neumožňuje vizuálne pochopiť jeho vnútorné usporiadanie. Tu sa však môžete dozvedieť zvonením všetkých odchádzajúcich káblov pomocou multitesteru. Aby ste to dosiahli, môžete konzistentne otočiť žiarovku do kaziet (energeticky úsporná žiarivka v tomto prípade nepomôže) a empiricky zistiť, ktorý roh je napájaný z ktorého drôtu. Potom bude ľahké rozdeliť rohy do skupín.

Pre "pinging" skryté drôty potrebujú multitester

Existujú aj iné metódy na určenie vnútorného zapojenia lustra, založené na výpočte odporu obvodu s lampami rovnakého nominálneho zaskrutkovania do všetkých kaziet, ale v praxi je ešte stále jednoduchšie jednoducho zazvoniť každý roh.

Výsledkom kontroly lustrových okruhov a stacionárnych rozvodov v miestnosti by teda malo byť jasné pochopenie obvodu, pripraveného na spínanie a vyznačenie vodičov na strope a skupín kontaktov na samotnom osvetľovacom zariadení.

Video: schéma zapojenia päťramenného lustra na dvojkľúčový spínač

 

Luster namontovať na strop miestnosti

Ak sa z elektrickej časti vyjasnilo všetko, je potrebné zabezpečiť spoľahlivé upevnenie lustra na strop. Technológia práce závisí od dizajnu lustra a typu stropu.

Zavesenie lustra na háčik

Je to starý a osvedčený spôsob inštalácie lustrov, ktoré majú na tento účel špeciálnu slučku, prsteň alebo háčik.

V starých viacpodlažných budovách boli závesné háky inštalované do stropných otvorov aj vo fáze výstavby. Ak áno, potom je problém menej, hoci to nie je na škodu otestovať jej životnosť. Na tento účel je potrebné zastaviť náklad s celkovou hmotnosťou dvakrát väčšou ako je hmotnosť plánovaná na montáž lustra. Ak je takáto záťaž ľahko udržiavaná, potom by nemali existovať žiadne osobitné obavy.

A čo keď je starý háčik nespoľahlivý alebo jeho stav nespôsobuje dôveru, že vydrží záťaž? Je to v poriadku, môžete ho nainštalovať sami.

S dreveným stropom by v zásade nemali byť žiadne problémy - háčiková skrutka je ľahko priskrutkovaná.

Skrutka je vhodná pre drevený strop

S betónovou podlahovou doskou možno použiť rôzne riešenia:

- Háčik môžete zavesiť na priečnu oceľovú tyč, ktorá sa zavádza do dosky káblového žľabu. Zároveň je potrebné dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu jadra vedenia, ktoré tam prechádza.

Háčik zavesený na kovovej tyči

- Ďalšou možnosťou so starým otvorom v strope je vložiť do neho háčik s motýľovou sponou. Po prechode do káblového kanála sa „krídla“ tohto príslušenstva narovnajú a vytvoria potrebnú podperu a všetko, čo zostane, je upevniť celú suspenziu podložkou a maticou.

Háčik s pružinovou svorkou - "motýľ"

- Ak táto možnosť nie je možná, napríklad v prípade, že pre háčik nie je žiadny „pravidelný“ otvor, bude potrebné vyvŕtať otvor pod plastovou hmoždinkou v betónovom strope, ale je lepšie - pod kovovou kotvou s krúžkom alebo hákom.

Pred vŕtaním bude užitočné vyhodnotiť smer vedenia z rozvodnej skrine do zásuvky na strope, aby vŕtačka neporušila kábel alebo neprerušila jeho izoláciu.

Ak sa vnútorná dutina dosky zachytí pri vŕtaní, na duté konštrukcie sa použije špeciálna kovová hmoždinka - pri jej zaskrutkovaní sa vytvorí „obruba“, ktorá spoľahlivo drží upevňovací prvok v strope.

Kovová hmoždinka s hákom pre duté konštrukcie

Po inštalácii akéhokoľvek typu háčika by ste mali testovať zaťaženie - ako je opísané vyššie. Následne sa odporúča izolovať vyčnievajúci kovový diel tak, že ho obalíte izolačnou páskou alebo naň položíte zmrštiteľnú hadičku s príslušným priemerom.

Ak je hák spoľahlivý, môžete zavesiť luster na pravidelnú montáž. Aby ste pripojili kontaktnú časť, nezabudnite vypnúť celkový výkon miestnosti. Vodiče sú prepojené konektormi - skrútenie nie je povolené, pretože môžu spôsobiť iskry s izoláciou tavenia. Pripojenie sa vykonáva v plnom súlade so schémou zapojenia, o ktorej bolo napísané vyššie.

Luster je zavesený na háku, vodiče sú pripojené do svoriek

Bod kontaktného spojenia vodičov a zavesenia na háku je zvyčajne uzavretý ozdobným sklom (čiapočkou).

Po inštalácii zapnite napájanie na paneli, potom na prepínači, aby ste okamžite overili, že nie sú žiadne skraty. Nie je na škodu kontrolovať s indikátorom, že na kovovom puzdre lustra nie je žiadna fáza. Ak je všetko normálne, pri vypnutých tlačidlách spínačov sú potrebné svetlá zaskrutkované alebo vložené do držiaka a je skontrolovaná praktická funkčnosť všetkých lustrových lámp vo všetkých spínacích režimoch.

Po kontrole môžete pristúpiť k záverečnej inštalácii lustra - inštalácia svietidiel, zavesenie všetkých odnímateľných dekoratívnych dielov atď. Podľa montážneho návodu pripojeného k výrobku.

Inštalácia lustra na montážnu tyč

Mnohé vyrobené lustre, najmä tie, ktoré sú určené pre nízkopodlažné miestnosti, nie sú zavesené na hákoch, ale sú inštalované pomocou skrutkových spojov na špeciálnej montážnej tyči upevnenej na strope. To výrazne zlepšuje celkovú spoľahlivosť inštalácie, pretože zaťaženie je rovnomerne rozložené na niekoľkých miestach pripojenia.

Lustre so závesným systémom na montážnej tyči

Konštrukcia montážnej tyče môže byť odlišná - všetko závisí od konkrétneho modelu lustra a jeho hmotnosti. Tyč môže byť rovná alebo zakrivená, s konzolami na upevnenie telesa osvetľovacieho zariadenia alebo s vyčnievajúcimi čapmi alebo skrutkami.

Montážna doska v tvare kríža

Súprava s obzvlášť závažnými lustrami môže obsahovať priečne alebo v tvare zosilneného profilu I-lúča.

V prkne môže byť otvor s hranami pokrytými izolačným puzdrom na prechod drôtov vychádzajúcich zo stropu. Bar môžete umiestniť v bezprostrednej blízkosti miesta výstupu kábla - prípad inštalovaného lustra skryje otvor v strope a elektroinštaláciu.

Popruh je možné namontovať v blízkosti miesta výstupných vodičov

Montážna doska je pripevnená k stropnej rovine rôznymi spôsobmi v závislosti od konkrétnych podmienok. По сути, об этом рассказано выше, с той лишь разницей, что вместо дюбелей с кольцом или крюком используются обычные, с прижимной головкой "под потай".

Так же, как и при использовании крюка, обязательно проверяется надежность крепления под нагрузкой.

Upevňovací prvok musí byť kontrolovaný pri zaťažení - aby sa zabránilo takýmto situáciám.

Docela často nastane situácia, keď príliš úzka poloha hmoždiniek zo starého otvoru v strope neposkytuje spoľahlivú inštaláciu - okraj betónu môže prasknúť alebo sa rozpadať. Optimálny výber upevňovacích prvkov a miesta montáže tak zostáva pre priameho vykonateľa práce.

Upevnenie lustra na montážnu dosku môže mať tiež svoje vlastné charakteristiky. Možno, v tomto prípade, budete potrebovať pomoc - lampa bude musieť byť udržiavané na váhe, zatiaľ čo kábel časť je prepínaný. Po pripojení vodičov sa telo lustra namontuje na lištu dekoratívnymi maticami alebo skrutkami.

Ďalšia práca na monitorovaní výkonu a finálnej inštalácii sa nelíši od vyššie opísanej práce.

Vlastnosti upevnenia lustrov na strop sadrokartónu

Celkovo by ste mali naplánovať umiestnenie lustra na strop sadry pred jeho inštaláciou. V tomto prípade sa nepredpokladajú žiadne problémy - jeden alebo niekoľko dodatočných kovových profilov je vopred určených na pripevnenie montážnej tyče alebo je namontovaný hák, ktorý sa potom dá ľahko zvýšiť pomocou reťaze alebo tyče. V sádrokartónovej doske je otvor okamžite položený a vyvŕtaný na správnom mieste, aby sa umožnilo ukončenie vodičov a háčikov.

Ale čo robiť, ak táto otázka zavesenia lustra vznikla neskôr?

 • V prípade, že je osvetľovacie zariadenie závesného typu, nie je možné namontovať hák priamo do GVL - jeho pevnosť je sotva dostatočná pre bodové zaťaženie. Môžete urobiť nasledovné:

Do stropu je vyvŕtaný otvor s priemerom menším ako dekoratívny kryt lampy.

Presne v strede tohto otvoru bude dlhá vŕtačka inštalovaná v perforátore vyvŕtať otvor v podlahovej doske pozdĺž kotvenia.

Kotviace kotvy

Kotva je vložená dlhým závitovým čapom a je pripevnená k limitu v vytvorenom otvore, takže čap presahuje mimo rovinu sadrokartónu.

Na vyčnievajúcej závitovej časti gombíkov môžete upevniť očné matice

Na vyčnievajúci koniec čapu je priskrutkovaná matica, na ktorú bude neskôr zavesený luster. Prebytočné gombíky sú opatrne rezané pílkou.

Jarná "motýľ" s čapom

Ak je v strope prázdna alebo stará diera, všetko je rovnaké ako pri práci na pravidelnom strope, iba upevňovacie prvky nemajú krúžok, ale dlhú závitovú časť, takže ide von.

 • Ak je luster je konzolový typ, to znamená, že je nainštalovaný na montážnej lište, potom veľa záleží na jeho hmotnosti.

- V prípade, že celková hmotnosť svietidla nepresiahne 3 - 5 kg, môžete tyč pripevniť priamo na plech GVL. Na tento účel špeciálne hmoždinky pre sadrokartónové dosky - "motýle" alebo slimáky.

Hmoždinka "motýľ" a "slimák" pre montáž dielov na sadrokartónu

Pri skrutkovaní sa skrutka drží ako dôsledok rozšírenia plastovej konštrukcie pod listom sadrokartónu. V druhom prípade je princíp pôsobenia odlišný - veľmi vysoký a ostrý závit s veľkou rovinou kontaktu s fóliovým materiálom vytvára spoľahlivé spojenie pri skrutkovaní. "Slimák" je naskrutkovaný úplne, v jednej rovine s povrchom GVL, na správnom mieste av jeho strede zostáva otvor, do ktorého môže bežná skrutka ľahko prejsť.

- Ak je luster ťažší, potom sa budete musieť uchýliť k metóde s kotvami s čapmi na montáž montážnej dosky. - - ako je uvedené vyššie. Vyčnievajúce závitové časti dvoch alebo viacerých svorníkov sa stanú upevňovacími prvkami pre roštovú alebo krížovú konzolu.

Všetky ďalšie činnosti sa nelíšia od inštalácie lustra na pravidelnom strope.

Video: variant na upevnenie lustra na strop sadry

Luster namontovať na streche stropu

Nebudú poskytnuté žiadne praktické rady týkajúce sa samoinštalácie lustra na zavesený strop - to by mali vykonávať len remeselníci a len pred zavesením stropného krídla.

Prečítajte si podrobné informácie o umiestnení svietidiel na strope strechy, čo je dôležité vedieť v našom novom článku.

Pre montáž lustra, montážna plošina pripraví a zavesí na podlahovú dosku, ktorej spodná časť by mala padnúť na plánovanú výšku napnutého plátna. Na základe umiestnenia tejto hypotekárnej platformy musia samotní majstri strihať a správne spracovávať diery, posilňujúce ich hrany, ktorými prechádzajú drôty a upevňovacie prvky.

Približná schéma montáže lustrov na natiahnutom strope

Pokusy o rezanie otvorov na vlastnú päsť za účelom zavesenia lustra na už nainštalovaný strešný strop pomocou techník, ako je strop sadry, nepovedú k ničomu dobrému. S pravdepodobnosťou blízkou 100% sú odsúdení na neúspech. Odsudzujúcim, ale logickým výsledkom takejto iniciatívy by bola potreba úplne nahradiť plátno.

Po dokončení práce „stropných“ stropov, ponechanie lustrov a upevňovacích prvkov potrebných dier vystužených špeciálnymi očkami, sa inštalácia svietidla vykonáva s maximálnou opatrnosťou, aby sa v žiadnom prípade zabránilo prasknutiu alebo prepichnutiu povrchu.

Na streche stropu je vhodnejšie použiť závesnú verziu lustra tak, aby lampy neboli v bezprostrednej blízkosti plachty. Okrem toho, konvenčné žiarovky, "halogény" alebo fluorescenčné "gazdiná" pre tieto účely nebudú fungovať - ​​budú rýchlo kaziť dekoratívnosť stropu. Preto si strop zachováva svoju príťažlivosť čo najdlhšie, sú potrebné len modely LED.

Video: príklad montáže lustra na strop

Загрузка...