Pece a vykurovacie systémy

Bubafon pece do-it-yourself: schéma kreslenie, kalkulácia a stavebná výroba

Vykurovanie v súkromnom sektore si vyžaduje nielen obytné priestory. Mnohí majitelia si nevedia predstaviť jeden deň, aby nepracovali, napríklad v dielni alebo garáži, av zime bez miestneho vykurovania v týchto budovách budú veľmi nepríjemné. Vykurovanie môže byť potrebné v domácich záhradách - skleníky, priestory pre domáce zvieratá a hydinu.

Bubafon pece to urobiť sami

Je mimoriadne ťažké a deštruktívne viesť vykurovací okruh z domu do takýchto budov. Je lepšie zabezpečiť inštaláciu kachlí, ktoré môžu byť podľa potreby vykurované tuhým palivom - drevom, pilinami, uhlím atď. Varianty takýchto vykurovacích zariadení sú pomerne málo a mnohé z nich sa vyznačujú svojou účinnosťou a jednoduchosťou použitia. Kachle je možné zakúpiť v obchodoch, ale dobrý majiteľ si to môže vždy urobiť sám. Jedným z takýchto populárnych remesiel je bubafonová pec vlastnými rukami.

Meno "bubafonya" znie neinformovanému čitateľovi trochu nezvyčajné a napriek tomu je popularita tohto sporáka veľmi vysoká. To je vysvetlené skutočnosťou, že schéma jeho zariadenia je celkom jednoduchá a samotný bubafon môže byť pripisovaný kachliam s dlhou horľavosťou, ktoré ekonomicky spotrebúvajú palivo a nevyžadujú jeho konštantné pridávanie do pece.

V tejto publikácii sa bude uvažovať o prototype bubafoni, princípe jeho práce, postupe pre výpočet základných parametrov a ako stavať také kachle, dokonca aj z pomocných materiálov.

Základné princípy činnosti pece bubafonya

Názov "bubafonya" je odvodený zo sieťovej prezývky "bubafonja", ktorá patrí ruskému majstrovi Atanázovi Bubyakinovi zo vzdialenej Kolymy. Nie je známe, či on bol prvý, kto vytvoril vlastnú rúru podobného dizajnu, ale bol to jeho model, ktorý sa podelil o svoje skúsenosti na internete o montáži, ktorá sa stala akýmsi "hitom", základom pre imitáciu, základom pre vlastnú prácu a vylepšenia mnohých domácich remeselníkov.

Dizajn dlhého horiaceho kotla litovskej spoločnosti Stroupuva, ​​ktorý získal veľkú popularitu medzi ruskými majiteľmi domov, slúžil ako prototyp takéhoto vývoja.

Prototyp bubafoni, s najväčšou pravdepodobnosťou, je "Stroupuva"

Kotly "Stroupuva" produkovali pomerne širokú škálu modelov, od S7 po S40 (obrázok udáva výhrevnosť v kilowattoch). Avšak všetky sa vyznačujú špeciálnym tvarom - úzkym pozdĺžnym vertikálnym valcom. To nie je rozmar projektantov - takáto konštrukcia je určená princípom prevádzky tohto kotla s dlhou horľavosťou. Tuhé palivo naložené do neho sa zapáli a horí zhora nadol. To sa dosahuje tým, že vzduch potrebný na oxidačný proces sa privádza len do tenkej hornej vrstvy vsádzky.

Schéma zobrazuje schematický diagram kotla "Stоpuva".

schematický diagram kotla s dlhou horľavosťou "Stropuva"

 • Spaľovacia komora (8) je pomocou špeciálneho okna (6) zaťažená pevným palivom) drevom, pilinami, uhlím, briketami.
 • Zapálenie hornej vrstvy sa zvyčajne uskutočňuje s použitím horľavých kvapalín. Potom sa jednotka rozvodu vzduchu (7) spustí na túto vrstvu. Môže mať tvar kríža so špeciálnymi deflektormi na privádzanie vzduchu do určitej hĺbky horiacej vrstvy.

Krížový rozdeľovač kotla "Stropova" t

Existujú modely s rozdeľovačom v tvare kríža a v poslednej dobe sa v širokej miere používajú diskovité tvary - kto vie, možno to už bolo od dizajnérov „Stropuvy“ požičané práve z „bubafoni“, pretože táto inovácia bola zavedená po zverejnení jej schémy.

 • Aby pec pracovala stabilne, privádzaný vzduch potrebuje nejakú prípravu - ohrev až do 400 ° C. Tento proces prebieha v špeciálnej komore (2). V tej istej komore je nainštalovaný špeciálny prepínač režimu - klapka (4) s polohami "uhlie" alebo "palivové drevo".
 • Vykurovacia komora je pripojená k rozdeľovaču vzduchu teleskopickým rúrkovým kanálom (5), ktorý sa rozprestiera pri spustení spaľovacej zóny.

Teleskopický prívod vzduchu je jasne viditeľný.

 • Intenzita spaľovania je riadená klapkou (1), ktorá reguluje množstvo vzduchu vstupujúceho do spaľovacej zóny. V tomto prípade sa to deje automaticky - je nastavená bimetalová pružina, ktorá mení svoju konfiguráciu v závislosti od teploty vykurovania
 • Vzhľadom k tomu, že "Stroupuva" je navrhnutý špeciálne pre vykurovacie zariadenie, je k dispozícii výmenník tepla (vodný plášť) s potrubím pre spätný chod (11) a výstup ohrievanej vody (10).
 • V spodnej časti trupu je inštalovaný poklop (9) na kontrolu a čistenie kotla od zvyšných produktov spaľovania.

Proces horenia povrchu

Spaľovanie hornej vrstvy paliva s odmeraným prívodom vzduchu vedie okrem priameho prenosu tepla k uvoľňovaniu pyrolýznych plynov, ktoré sa po vstupe kotla do normálnej prevádzky vyhoria v hornej časti valca nad rozdeľovačom vzduchu. Potom sa výfukové plyny odvádzajú do komínového otvoru (3).

Kotol sa v skutočnosti získava kombináciou súčasne prebiehajúcich procesov priameho spaľovania paliva, pyrolýzy a dodatočného spaľovania v jednom uzavretom objeme.

Podobný program sa pokúsil ruský remeselník. Hlavným problémom bola zložitosť výroby teleskopickej napájacej jednotky a zariadenia na distribúciu vzduchu v horiacej vrstve. Bolo však nájdené veľmi originálne riešenie.

Približný diagram zariadenia bububoni

 • Veľmi komplikovaný rozdeľovač vzduchu bol nahradený masívnym kotúčom - "palacinka", od ktorého boli zvarené deflektory kovového profilu - kanál alebo uhol. To vytvára kanály pre najrovnomernejšie rozloženie plynu po povrchu. Táto "palacinka" so svojou hmotou tlačí horiacu vrstvu a pri pôsobení gravitácie sa postupne znižuje pri spotrebovaní paliva.
 • Teraz o kanáli. Bola vyrobená, nie teleskopická, ale pevná, z jedného kusa rúrky, privarená k „pancake“ distribútora vzduchu. Samotný prívodný kanál tiež postupne klesá - získa sa druh piestu s tyčou pohybujúcou sa vo valci. Pri voľnom pohybe vzduchového potrubia sa v hornom kryte kachlí rozreže otvor s vhodnou veľkosťou a tvarom tak, aby nebránil voľnému chodu celej konštrukcie, ale zároveň nezanecháva nadmerne veľkú medzeru pre "únik" vzduchu zvonku.

Mimochodom, na tomto mieste sa nevyžaduje príliš hustá obturácia - do hornej komory pece by sa malo dostať určité množstvo kyslíka - to je potrebné na následné spaľovanie pyrolýznych plynov.

Developer tohto kachle mal rád potrubnú rúru s štvorcovým prierezom viac

Veko je vyrobené tak, že je čo najbližšie k valcovému telu bubafoni. Prietok vzduchu je regulovaný klapkou inštalovanou na konci potrubia.

V hornej časti karosérie je privedená výtlačná rúrka na výstup z produktov spaľovania, ktorá je spojená s komínom.

Takže schéma je veľmi jednoduchá a zdanlivo nekomplikovaná - môžete vyrobiť sporák z akéhokoľvek dostupného materiálu. V zásade to tak je, ale ak sa k tejto otázke pristupujete s čo najväčšou vážnosťou a s cieľom dosiahnuť najvyššiu mieru účinnosti a vykurovacieho výkonu, mali by ste sa zamerať na odporúčania na výpočet takéhoto vykurovacieho zariadenia.

Bubafonová pec vlastnými rukami - vypočítame hlavné parametre

Rozmery hlavných častí a zostáv, ktoré priamo ovplyvňujú prevádzkové charakteristiky pece, sú znázornené na diagrame.

Kľúčové parametre správneho variča

Ak nebolo možné nájsť hotové výkresy na výrobu takého nástroja, potom sa musíte postaviť s kalkulačkou a vykonať niektoré výpočty sami.

1. Rozmery kachlípriemer puzdra (D) a jeho výška (H)by mala byť v určitom pomere. Optimálny pomer je od 1: 3 do 1: 5. Výpočty inžinierskych tepelných inžinierov ukazujú, že v príliš úzkej peci vstupujúci vzduch jednoducho vyjde zo svojej spaľovacej zóny a je vyhodený do komínovej rúry, čo spôsobuje značnú stratu výkonu jednotky. Ale ak je príliš široká, aby sa pec, potom bližšie k stenám spaľovania prípade je ťažké dosiahnuť dobré. Iba stredná časť palivovej záložky vyhorí, palacinka na tomto mieste určite stlačí a zasekne, proces horenia sa zastaví. Najlepší sa považuje priemer pece od 300 do 800 mm.

2. Δ - hrúbka steny škrupiny, Tento parameter je dôležitý najmä vtedy, ak sa plánuje, že kachle budú „oblečené“ vo vodnom plášti, čím sa zmenia na kotol. V tomto prípade by ste sa mali zamerať na hrúbku od 4 do 6 mm.

V prípade, že pec bude slúžiť len na lokálne ohrievanie miestnosti priamym prenosom tepla, hrúbka steny môže byť tiež nižšia, ako je to často z obyčajných kovových sudov. To však nevyhnutne vedie k strate energie - tenké steny veľkej plochy dávajú teplotný spád na "palacinky" a účinné dodatočné spaľovanie pyrolýznych plynov sa môže stratiť alebo výrazne znížiť. Okrem toho, horúce plyny v bubofone presakujú pomerne úzkou medzerou medzi palacinkou a stenami, čo na nich pôsobí silným tepelným účinkom, čo je dôvod, prečo tenký plech môže rýchlo vyhorieť. Ak však používate kov s veľkosťou približne 2,5 mm, napríklad ak je telo ohnuté z celého plechu, potom na vykurovanie garáže alebo dielne s takouto hrúbkou stačí dosť.

3. Parametre zariadenia na distribúciu vzduchu, Je mylné domnievať sa, že sú limitované len priemerom vyrezanej palacinky - jej hrúbka je tiež dôležitá, pretože táto časť by mala mať dobrú tepelnú kapacitu - v tejto oblasti sa ohrieva konečný vzduch.

Takže pre začiatok - priemer disku. Výpočty ukazujú, že optimálna medzera medzi ňou a stenou kachlí bude C = 5%D, Napríklad, ak je vnútorný priemer telesa valca 400 mm, potom je medzera potrebná na 20 mm na každej strane a dostaneme "pancake" Ø 360 mm.

Hrúbka palacinky (σ) v praxi sa ukazuje, že je nepriamo úmerná svojmu priemeru. Nadmerne ťažký uzol jednoducho stlačí do horiacej zóny, vyloží oheň a príliš ľahko nevytvorí spoľahlivú svorku. To môže viesť k zapáleniu všetkých palív alebo dokonca k spätnému spaľovaniu, plamene budú vychádzať cez potrubie na prívod vzduchu po dobu jedného roka a prietok vzduchu bude prechádzať komínom.

Približná hrúbka oceľovej "palacinky" je uvedená v tabuľke.

Vnútorný priemer valca pece (D)Hrúbka obrobku "palacinka" (σ)
300 mm8 ÷ 10 mm
400 mm6 ÷ 8 mm
60 mm4 ÷ 6 mm
800 mm2,5 ÷ 4 mm

Výška hrán zváraného potrubia (kanály, uhly alebo oceľové pásy). Neexistuje jasný lineárny vzťah, ale môžete sa sústrediť na nasledujúce hodnoty.

Vnútorný priemer valca pece (D)Výška rebrového potrubia (h)
300 mm40 mm
400 mm50 mm
600 mm60 mm
800 mm80 mm

Ak sa vyrobí valec s iným priemerom, je ľahké vypočítať hrúbku úmerne, čo ho samozrejme vedie k štandardným hrúbkam vyrobených plechov.

Optimálna konfigurácia distribučných kanálov

Ak však existuje túžba vytvoriť skutočne efektívny sporák, potom je lepšie vykonať ich ako zakrivené lopatky v smere hodinových ručičiek - vzduchová cesta v tomto prípade sa zvyšuje, čím sa zlepšuje rovnomerné spaľovanie paliva na povrchu, a navyše sa objavuje smerovaný turbulentný tok, ktorý prispieva najviac Dôležitá je aj konštrukcia vytvorených vzduchových kanálov. Najjednoduchšie je usporiadanie kanálov s bočnými policami požadovanej výšky.

A to je úplne nešťastný príklad výroby distribútora vzduchu.

A to je príklad toho, ako to urobiť v žiadnom prípade. Hrany "palacinky" nie sú spracované, kov je veľmi tenký, a rohové police, naopak, sú extrémne nadhodnotené. V skutočnosti, celý účinok bubafoni sa stráca - s najväčšou pravdepodobnosťou takýto detail povedie k rozsiahlemu horeniu palivovej záložky.

4. Ďalšou najdôležitejšou charakteristikou je priemer vývodu komínaalebo presnejšie, jeho prierezová plocha (v diagrame, S).

Tento parameter vypočítavajú profesionáli používajúci pomerne zložité vzorce, ktoré zohľadňujú množstvo charakteristík. Praktické skúsenosti s používaním takýchto pecí však umožňujú trochu zjednodušiť poradie výpočtov a výpočty sa môžu vykonávať nezávisle.

Základný vzorec: S = 1,75 E

- S - prierezová plocha komínovej rúry

- E - výkon kachle na jednotku času (kW / h)

Hodnota samotná E je definovaný nasledujúcim vzorcom: t E = M × e

- M - hmotnosť záložiek paliva v peci.

- e - špecifický prenos tepla konkrétneho typu tuhého paliva.

Hmotnosť záložky sa vypočíta na základe objemu pracovnej časti kachlí a hmotnostného pomeru typu paliva, jeho špecifická hmotnosť na jednotku objemu.

M = Vf × mf

- Vf - Objem sporáka na palivo (dm³).

- mf - koeficient spotreby paliva (kg / dm³).

ukazovatele e a mf sú referenčné hodnoty. Tieto údaje sú napríklad pre niektoré bežné druhy tuhých palív uvedené v tabuľke:

Tuhé palivomf - špecifický koeficient záložky, kg / dm³e - špecifický prenos tepla, kW / h
štandardné palivové drevo, osika0,1432,82
hobliny alebo piliny0,1373,2
pelety olše0,2853,5
WPC značka uhlia0,44,85
Uhlie značky SSOM0,4035,59
hrubý antracit0,55,72
rašelinové brikety0,342,36

Napríklad si môžete vziať výpočet prierezu komína pre domáce bubafoni z bežnej plynovej fľaše, v ktorej D = 300 mm,HF= 600 mm, zostáva ešte jedna hodnota - to je objem ložnej komory. Jeho výška (v diagrame - HF) obvykle sa berie ⅔ celkovej výšky kachlí H, Objem sa vypočíta podľa obvyklého vzorca - plocha prierezu valca vynásobená výškou: Vf = πD² / 4 × NF

Vf = π × 3² × 6: 4 = 42,39 ≈ 42 dm³

Výpočet tepelných charakteristík sa vždy riadi palivom, ktoré zabezpečí maximálny prenos tepla. V tomto príklade vezmite uhlie SSOM:

Celková hmotnosť kachlí na nakladanie uhlia: M = 42 × 0,403 = 16,92 ≈ 17 kg

Pri spaľovaní takéhoto množstva paliva za hodinu sa vyrobí nasledovné množstvo energie:

E = 17 × 5,59 = 95,03 - môže byť zaokrúhlený na 100 kW.

Preto je potrebná prierezová plocha komína pre uvažované kachle:

S = 1,75 x 100 = 175 cm2. Odtiaľ je ľahké vypočítať priemer dýzy - v tomto prípade to bude 14,93 cm alebo s redukciou na štandardnú veľkosť rúrok - 150 mm.

Mimochodom, takéto výpočty môžu poskytnúť predstavu o tom, aký bude priemerný výkon sporákov. V našom prípade sa získalo 100 kW. Prax ukazuje, že so správne zostavenou jednotkou pracuje na jednej karte asi 12 hodín. Tak dostaneme 100/12 = 8,33 kW / h.

5. Hlavné parametre prívodu vzduchu. Jeho priemer (na diagrame - d) s nejakou výstužou ÷ možno uvažovať ako 0,5 ÷ 0,55 priemeru výstupnej dýzy. V tomto príklade teda môžete použiť rúru 76 alebo 80 mm.

Rúra bude privarená do "palacinky" distribútora vzduchu. Odporúča sa, aby bol spodný rez zarovnaný s dolnými okrajmi vzduchových vedení. Aby sa zabránilo nadmernému prietoku vzduchu v strede, ktorý je schopný vytvoriť zbytočnú kužeľovito tvarovanú zónu so zvýšeným spaľovaním, môže byť výstup potrubia zúžený, napríklad privarením nepotrebného oceľového ozubeného kolesa s úzkym otvorom a presmerovaním hlavných prúdov vzduchu medzi lopatkami (kanálmi). Takže distribúcia vzdušných hmôt pôjde rovnomernejšie.

Väčšina dom remeselníkov hriech, pretože obmedzujú výrez vo veku kachlí na otvor pre potrubie dýchacích ciest, bez inštalácie goliera. Medzitým takéto zjednodušenie dizajnu významne znižuje účinnosť bubafonov, pretože nadbytok „parazitného“ vzduchu, odvádzaného odtiaľ, znižuje úplnosť dodatočného spaľovania pyrolýznych plynov a vytvára stály prúd do komína bez zaistenia požadovanej výmeny tepla. Jedným slovom sa časť tepla jednoducho odvádza do potrubia. Ale na montáž goliera nie je ťažké.

Ako vypočítať parametre tejto stránky?

- medzera medzi rúrou a golierom (δ) nesmie byť väčšia ako 2,5 mm.

- Výška goliera (L) by mala byť minimálna 80 × δ.

- Keď je „piest“ úplne spustený, musí potrubná rúra vystúpiť nad horný okraj goliera do výšky. q = L + 150

V našom príklade dostávame nasledujúce:

 • Napríklad po výrobe goliera (obvykle sú vyrobené z pozinkovaného plechu) a montáži na rúru s lisovaním na jednu stranu bola dosiahnutá vôľa 2,4 mm. Takto vytvorená medzera δ Na každej strane je to 1,2 mm.
 • Na tomto základe výška goliera (L) musí byť najmenej 1,2 × 80 = 96 mm.
 • Prečnievajúca časť trubice - q = 96 + 150 = 246 mm.

Získané hodnoty môžu byť samozrejme zaokrúhlené nahor na 100 a 250 mm.

V hornej časti potrubia je potrebné uvažovať o pohyblivom ventile, ktorý sa bude pohybovať okolo osi a bude schopný pracovať v celom rozsahu - od úplného uzavretia lúmenu potrubia až po plný otvor. Именно эта заслонка и будет являться основным "элементом управления" печью - она регулирует количество воздуха, подаваемого в зону горения топлива.

Если печка планируется многотопливной, то нередко аналогичную заслонку ставят и на верхней крышке печки. Na spaľovanie pyrolýznych plynov emitovaných určitými palivami môže byť potrebná ďalšia „časť“ vzduchu.

6. Ďalšie parametre bubafonových kachlí

Tieto parametre v zásade neurčujú prevádzkové charakteristiky pece, ale musia byť brané do úvahy aspoň preto, aby bol Bubafon najvhodnejší pre každodenné používanie a údržbu. Patrí medzi ne:

 • Vzdialenosť od horného okraja telesa kachle k vložke komínovej rúry a nakladacích dvier (v diagrame - ja).

Vypočítané podľa vzorca i = h + σ + 20 mm. (hodnota všetkých znakov už uvedených v texte vyššie).

 • Výška spodného okraja nakladacích dverí od spodného okraja valca (v diagrame - hm).

Hm = Hf + h + σ + 30 mm

To umožňuje vykonávať audit a pravidelne čistiť spodnú plochu „palacinky“ z vrstiev sadzí.

 • Na základe výpočtov je ľahké určiť výšku nakladacích dverí:

hm = H - Hf - ja

Šírka otvoru by nemala byť väčšia ako obvod telesa valca kachlí.

 • Je tiež potrebné zabezpečiť technologické dvere na čistenie kachlí z odpadu zo spaľovania (ashpit). Musí byť dostatočne široký, pretože keď sa uhlie používa ako palivo na dne valca, môže sa hromadiť koagulovaná troska, ktorá sa môže extrahovať z rúr.

Výška dverí (hektár) sa vypočíta takto: ha = h + σ +100 ÷ 150 mm.

Šírka otvoru je rovnaká ako šírka nakladacích dvierok.

Aby sa zabránilo prenikaniu vzduchu cez dvere (poklopy), sú dvojvrstvové s povinným zhutňovaním azbestových dosiek alebo čadičovej lepenky. Samotný otvor je orámovaný krabicovým hrdlom, na ktorý sú privarené závesy.

Zváraná skrinka na krku dverí čistiaca kachle

Mimochodom, veľmi veľa umelcov všeobecne odmietajú z akéhokoľvek druhu poklopov vo svojich konštrukciách. V tomto prípade sa tak nakladanie, ako aj čistenie kachlí uskutočňujú cez vrch s odstráneným krytom a odstránený piest. To je menej vhodné na udržanie, ale práca na tom, aby bubafoni je oveľa jednoduchšie. Na uľahčenie procesu nakladania a čistenia sú rukoväte navarené na veko kachlí.

7. Parametre inštalácie Bubafoni

Pri zostavovaní vlastného návrhu bubafonových kachlí sa určite vypočítajú hlavné parametre jeho budúcej inštalácie a napojenia na komínové potrubie.

Základné princípy sú znázornené v diagrame, avšak je potrebné uviesť niekoľko ďalších vysvetlení:

Približná schéma inštalácie sporáka - bubafon

 • Nezáleží na tom, či sporák bude mať zvarené nohy, alebo či sa plánuje jednoducho položiť na spodnú časť, základňa musí mať výrazné žiaruvzdorné vlastnosti. Spaľovanie paliva v peci bubafone prebieha až po spodnú hranu valca a dno je samozrejme veľmi horúce. Bežný betónový poter v žiadnom prípade nebude vyhovovať - ​​rozpadávanie a popraskanie určite začne čoskoro. Takže musíte položiť akýsi "pódium" žiaruvzdorných šamotových tehál.
 • Výška komína musí byť najmenej 4,2 m, v opačnom prípade sa zníži kvalita ťahu, čo spôsobí prudký pokles prenosu tepla v dôsledku neadekvátneho procesu dodatočného spaľovania pyrolýznych plynov v sekundárnej komore - pec sa jednoducho „udusí“.
 • Veľkosť horizontálnej časti komína pred vložením do jeho zvislej časti by nemala byť väčšia ako 400 mm. Taktiež sa neodporúča príliš blízko priblížiť - môže dôjsť k narušeniu tepelnej rovnováhy systému.
 • Proces pyrolýzy je vždy sprevádzaný pomerne významným uvoľňovaním vodných pár, a to aj v prípade dobre vysušeného dreva. Aby sa zabránilo hromadeniu vody kondenzátu na vnútorných stenách komína (a to niekedy vedie k úplnému zamrznutiu medzier v potrubí), malo by sa zabezpečiť špeciálne koleno - zber vlhkosti. Jeho výška, z miesta viazania - nie menej ako 300 mm. Pre pravidelnú profylaxiu - odtok nahromadenej kvapaliny musí byť výfukový ventil inštalovaný zdola. Je lepšie nainštalovať guľový ventil - to umožní vyčistenie upchatého výpustného otvoru kusom tenkého drôtu.

Možno, že niekto ako výpočty sporák - bubafoni môže zdať príliš ťažkopádne. Nie je to však vôbec ťažké - stojí za to venovať tomuto procesu niekoľko večerných hodín, vyzbrojených kalkulačkou a vlastný projekt, založený na takmer vedeckom prístupe, bude pripravený. Ale nebudete musieť pochybovať o pracovnej kapacite budúceho ohrievača.

Mimochodom, môžeme vychádzať z materiálov dostupných v domácnosti. Publikácia už spomínala starú plynovú fľašu - to je takmer použiteľný obrobok pre telo.

Bubafon rúra z plynovej fľaše ...

Poznajúc parametre tohto valca, bude to ľahko "fit" to a všetky ostatné časti a komponenty.

... a jeho rozmerové parametre

Kryt a prívod a rozvod vzduchu

A konečne, kachlová zostava

Ak existujú dobré zručnosti v práci s kovom a schopnosť používať zariadenie na ohýbanie hárkov, potom môžete svoj projekt urobiť od nuly, presne podľa veľkosti a výkonu potrebného na ohrev konkrétnej miestnosti.

Môžete vyrobiť bubafon a plech, presne podľa jeho vypočítanej veľkosti

Jednou z najjednoduchších možností je bubafon z hlavne.

A nakoniec, trochu o tom, ako môžete urobiť nekomplikovaný bubafon z takého spoločného pomocného materiálu ako zbytočný kovový valec, ktorý však zachoval integritu stien.

Hrúbka kovu v sudoch je malá a samozrejme nie je možné získať príliš veľa prenosu tepla z takýchto bubafónov. Jeho účinnosť nie je tiež veľmi významná, ale veľké množstvo záťaže a trvanie práce na jednom "doplnení paliva" do 12 hodín je potrebné na ohrev niektorých budov alebo prístavieb.

Ďalšou výhodou tohto dizajnu je, že sudy majú jednu štandardnú veľkosť. V prípade horenia najzraniteľnejšej oblasti - stien (čo by sa malo stať skôr alebo neskôr), bude ľahké vykonať rýchlu výmenu, pretože zvyšné časti - kryt a systém prívodu vzduchu, ktoré sú menej náchylné na rýchle opotrebovanie, sa dajú ľahko zmeniť na novú budovu.

Takže hlavne sud musí odstrániť vrchný kryt. Najlepšie je, že mlynček je starostlivo narezaný po obvode zvaru - a valec bude mať hladký okraj a rozšírená „sukňa“ zostane na kryte.

Najlepšie je rezať zvar medzi valcom a vekom valca

Hrany valca sa s kladivkom mierne zatlačia dovnútra a na veko, naopak, rozširujú nábrežie.

Okraje prípadu sú spracované ...

... a odrezaný kryt

V dôsledku toho musí veko pevne sedieť na vrchu puzdra.

Otvor na presun potrubia potrubia

Ak je na veku korok, môže byť oparený, ale často je tento otvor ponechaný pre druhú vzduchovú klapku.

Kryt sa dá vyrobiť trochu inak. V tomto prípade je narezaný na taký priemer, že tesne zapadá do valca puzdra. Na vrchu je navarená kovová platňa ľubovoľnej veľkosti a tvaru - stane sa tak podperou a akosi "kachľami", na ktoré môžete dať varnú kanvicu alebo vedro na ohrev vody.

V strede pripraveného krytu je vyrezaný otvor pod priemerom prívodu vzduchu. Je potrebné pokúsiť sa urobiť hrany čo najhladšie.

Kryt môže byť súčasne typom kachlí na ohrev vody.

Pripravuje sa rozvádzač vzduchu. Zvyčajne pre neho vziať rovnaký kryt z iného valca, alebo rezané obrobok z plechu. Ak sa použije dostatočne tenkostenný kov, odporúča sa, ak je to možné, aby sa oblúky vytvárali v obvodovom smere smerom nadol - čím sa zníži riziko deformácie kotúča pri silnom zahriatí. Do polotovaru je vyrezaný kruhový otvor, kde bude zvárané potrubie vzduchového obetovania.

Zo spodnej časti "pancake" zvarte kovové profily - vzduchové kanály. Obrázok ukazuje kanál, ale s takým veľkým priemerom kachlí je vhodnejšie zostať na verzii so zakrivenými lopatkami kovového pásu - proces distribúcie vzduchu bude oveľa účinnejší. Samozrejme, bude to vyžadovať viac času, ale stojí za to, aby sa zlepšila výkonnosť pece.

Vzduchové rozvody vyrobené z kanála

Výsledná "palacinka" je privarená k prívodu vzduchu.

Uzávierka na konci prívodného potrubia

Na hornej strane prívodu vzduchu je upevnená vzduchová klapka namontovaná na náprave. Na uľahčenie ovládania sa odporúča zaistiť polohu klapky v požadovanej polohe, napríklad pomocou jahňacej matice.

Dokonalejší ventil - s uzamykaním "jahňacie"

Na telese sporáka označte otvor na poklepanie komínovej rúry.

Vyznačenie otvorov pod výtlačným potrubím

Pri zváraní komínovej rúry je potrebné dosiahnuť úplnú tesnosť švu.

Komínová rúra privarená k telu

V skutočnosti sú všetky Bubafoni uzly pripravené. pokiaľ, samozrejme, nezapočítavajte komín. Zostáva montovať kachle inštaláciou „piestu“ systému prívodu vzduchu v ňom a uzavretím konštrukcie s krytom.

Hotové sudy Bubafonya

Ako už bolo spomenuté, pre pohodlie môžete zvárať rukoväte na veko a na telo samotného kachle.

Ak je to túžba, potom môžete "dať" varná doska v ochrannej kovovej clone, ktorá je namontovaná na krátkych regáloch privarených k telu.

Ďalšou možnosťou je obaliť telo profilovaným plechom s dostatočne veľkou výškou vlny. A v skutočnosti, av inom prípade, to dá dvojitý pozitívny efekt:

 • Výrazne znížite riziko náhodného popálenia z horúceho telesa sporáka.
 • Táto konštrukcia vytvorí silný prúd konvekcie, ktorý prispeje k rýchlemu zahriatiu miestnosti.

Obrazovka ušetrí pred popáleninami a vytvorí dobrý prúd konvekcie.

Konštrukcie uvažované v článku sú základné a každý majster môže vykonať vlastné zmeny v súlade so základnými základnými parametrami. Tu je veľmi široké pole pre kreativitu a experimentovanie. Napríklad v prezentovanom videu autor zdieľa svoje vlastné vylepšenie bubafonu:

Video: ako vylepšiť typickú bubnovú pec

Загрузка...