Inštalatérske inštalácie a opravy

Ako vymeniť batériu v byte: krok-za-krokom proces pre výmenu vykurovacej batérie sami

Po začatí rozsiahlej generálnej opravy alebo dokonca renovácie nudného interiéru sa prenajímateľ často cíti, že je potrebné vymeniť radiátory, pretože nezapadajú do zvoleného štýlu novej dekorácie miestnosti.

Ako vymeniť batériu v byte

Ďalším dôvodom, pre ktorý je potrebné tieto prvky vykurovacieho okruhu nahradiť novými, je nízka teplota v byte počas zimnej sezóny v dôsledku chladných alebo nedostatočne ohriatych radiátorov.

Ak chcete vedieť, ako zmeniť batérie v byte, musíte mať informácie o niektorých nuansy tohto procesu. Avšak skôr, než idete do obchodu pre nové radiátory, ak je majiteľ domu celkom spokojný so starým vzhľadom, môžete sa pokúsiť znovu ich oživiť pomocou existujúcich čistiacich technológií. Pre tento proces môžete pozvať špecialistu z organizácie, ktorá sa zaoberá údržbou vykurovacieho systému domu, ale je to celkom možné. tipy na preplachovanie vykurovacieho systému zverejnené na našom portáli v príslušnej publikácii. Možno, že takáto udalosť bude vyriešená, problém sa vyrieši.

Ak sa konečne rozhodne zbaviť starých batérií a nainštalovať jednu z moderných verzií radiátorov, potom si musíte vybrať najvhodnejší pre použitie v konkrétnom okruhu, berúc do úvahy charakteristiky vykurovacieho systému a priestoru vykurovanej miestnosti.

Čo potrebujete vedieť pre správnu voľbu?

Ak chcete urobiť správnu voľbu, musíte najprv kontaktovať servisnú spoločnosť a zistiť parametre vykurovacieho systému doma, ako je tlak a teplota, z ktorej je chladivo dodávané do okruhu domu a distribuované do bytov. Okrem toho musia odborníci objasniť, aký konkrétny výkon by mal mať radiátor na jednotku plochy pre špecifické podmienky budovy.

Teplota, a to nielen v byte, kde budú radiátory nahradené, ale aj v iných v okolí bude závisieť od správnej voľby.

Toto je základná informácia, ktorú musíte vlastniť, pretože bez nej bude ťažké vybrať si spoľahlivý a efektívny vykurovací radiátor.

Ako si vybrať typ a model chladiča pre byt?

Ak poznáte parametre vykurovacieho systému doma, musíte sa bližšie pozrieť na vlastnosti tých vykurovacích telies, o ktorých sa rozhodlo, že budú inštalované - ako sú vhodné na inštaláciu do centrálneho systému.

Je potrebné vziať do úvahy, že kvôli technickým vlastnostiam nie všetky typy radiátorov odolávajú agresívnemu prostrediu, ktoré vzniká v otvorenom vykurovacom systéme v dôsledku nasýtenia chladiva kyslíkom, ako aj prípadných hydraulických rázov s poklesom tlaku, ktorý je charakteristický pre centrálne vykurovanie kotolní.

Vybrané batérie musia efektívne fungovať so špecifickou úrovňou tlaku a chemickým zložením chladiacej kvapaliny, čo zabezpečí maximálny tepelný výkon priestorov, čím sa naplní jeho bezprostredný účel.

Okrem týchto faktorov je dôležité navrhnúť konštrukciu vykurovacích prvkov, pretože musia byť dokonale zapadnuté do interiéru.

Dnes je tradičná liatina, ale v modernom spôsobe vylepšené radiátory, rovnako ako moderný hliník, oceľ a bimetalové, stále veľmi populárne.

 • Moderné liatinové radiátory sa zásadne líšia od starých domácich modelov. Majú estetický vzhľad a sú k dispozícii v rôznych verziách, takže si môžete vybrať z nich vzorky, ktoré sú vhodné pre moderné aj retro interiéry. Hlavnou výhodou batérií z liatiny je však odolnosť voči agresívnemu vnútornému a vonkajšiemu prostrediu. Dovážané modely liatinových radiátorov majú úplne hladké vnútorné povrchy, takže nie sú žiadne prekážky pre aktívny obeh chladiacej kvapaliny a neexistujú predpoklady pre vytváranie vrstiev stupnice.

Moderný liatinový radiátor, štylizované „retro“ t

Okrem týchto pozitívnych vlastností majú všetky liatinové radiátory vždy vysoké percento prestupu tepla.

Okrem toho sa tieto batérie nebojí tlakových rázov v systéme a vysokých teplôt, takže sú vynikajúce pre inštaláciu vo viacpodlažných budovách napojených na systém ústredného kúrenia.

 • Ďalšou ideálnou voľbou pre byty sú bimetalové kombinované radiátory vyrobené z dvoch rôznych zliatin. Oceľový povrch vnútornej časti chladiča je schopný odolať tlaku do 40 bar a hliníkový vonkajší povrch, ktorý je zdobený sklovinou, poskytuje vynikajúci prenos tepla do miestnosti. Okrem toho je povrch vyhrievaný rovnomerne, takže oblasť prenosu tepla je dostatočne veľká.

Bimetalické radiátory postupne získavajú vedúce postavenie vďaka svojej univerzálnosti

Batérie majú moderný vzhľad a ozdobia akýkoľvek interiér s dôrazom na jeho štýl.

 • Radiátory z ocele sú rozdelené do panelových, profilových a rúrkových. Výhodou tohto typu radiátora je rozmanitosť a estetika dizajnu a efektívna práca v autonómnom uzavretom systéme s kvalitným chladivom. Neodporúča sa inštalovať ich do obvodov pripojených k systému ústredného kúrenia, pretože agresívne prostredie a pokles teploty môžu poškodiť puzdro, najmä v najzraniteľnejších miestach - pozdĺž zvarových švov. Ak však boli takéto batérie už zakúpené, je potrebné na každý z nich integrovať redukciu, ktorá automaticky vyrovná tlak ¸, čím sa zabráni vzniku zbytočných napätí v kovovom puzdre. Táto jednotka s jednoduchou inštaláciou pomôže udržať radiátory na dlhú dobu bez poškodenia a netesností.

Oceľové radiátory majú veľa zraniteľností

Ďalšou významnou nevýhodou je, že v niektorých oceľových radiátoroch nie je žiadny povlak chrániaci vnútorné povrchy pred nástupom koróznych procesov. Pri výbere by mala venovať osobitnú pozornosť.

 • Hliníkové radiátory, rovnako ako oceľ, nie sú obzvlášť vhodné pre otvorené vykurovacie systémy, pretože v styku s korozívnym prostredím je hliník náchylný na oxidáciu.

Hliníkové radiátory sa neodporúčajú na inštaláciu v systémoch ústredného kúrenia

Majú vynikajúci vzhľad, ktorý je na prvý pohľad úplne identický s bimetalovými verziami, ale technické charakteristiky sú od nich rovnako odlišné.

Radiátory z tohto materiálu sú vhodné pre samostatný uzavretý vykurovací systém, s rovnakým tlakom čistého nosiča tepla a so stabilným nastavením teploty. V centrálnom systéme sa môžu vyskytnúť neočakávané kolísania teploty a tlaku, čo môže nepriaznivo ovplyvniť švy úsekov. Poškodenie švov je celkom možné, najmä ak sa v sekciách vyvíjajú oxidačné procesy. Preto sa neodporúča inštalovať takéto prvky do viacpodlažných budov.

Viac podrobností o výkone radiátorov Môžete sa dozvedieť v článku nášho portálu, ktorý sa venuje tomuto problému.

Kalkulačka pre výpočet počtu radiátorových sekcií

Je dôležité nielen vybrať najlepší radiátor, ale aj správne určiť počet jeho úsekov alebo celkový tepelný výkon. Na tento účel odporúčame využiť možnosti zabudovanej kalkulačky, ktorá zohľadňuje mnohé nuansy, ktoré sú dôležité pre vytvorenie efektívneho vykurovacieho systému pre konkrétnu miestnosť:

Prejdite do výpočtov

Nástroje a potrebné príslušenstvo pre inštaláciu radiátorov

Ak sa rozhodnete vymeniť batérie sami, potom je potrebné pripraviť niektoré nástroje a ďalšie komponenty, ktoré inštalujú radiátory do vykurovacieho systému.

Z nástrojov bude potrebné:

Nástroje pre montáž radiátorov

- kľúče a nastaviteľný kľúč;

- uhlová brúska - "brúska" na rezanie kovových rúr;

- pre kovové rúrky potrebujete závitovku na rezanie závitov alebo matríc s držiakom požadovaného priemeru;

Klupp - špeciálny nástroj na rezanie závitov na rúrkach rôznych priemerov

- zvárací stroj pre polypropylénové rúry;

- nožnice alebo píla na rezanie polypropylénových rúr;

- úroveň, ceruzka a dlhé pravítko;

- vlek;

- tmel;

- cementová malta na utesnenie dier okolo konzol.

Z komponentov potrebných na nákup:

- vybrané radiátory;

- guľové ventily;

- konzoly na zavesenie batérií;

- zástrčky - dopravné zápchy;

- Mayevsky žeriavy na odvzdušňovanie;

- nové kovové, oceľové alebo polypropylénové rúry, potrebné prvky pre ich montáž - odbočky, prechody, ohyby, armatúry atď.

Povolenie nahradiť systémové komponenty

Výmena batérií vo výškovom byte je zložitejšia ako v súkromnom vlastníctve, pretože tento proces vyžaduje odpojenie od centrálneho obrysu celej stúpačky počas vykurovacieho obdobia alebo keď je systém pod tlakom, aspoň na chvíľu. Na začiatku a na konci obrysu inštalovaného v byte je možné odpojiť potrubie na začiatku a namontovať na vstupné segmenty guľových ventilov.

To znamená, že mnohé byty zostanú bez vykurovania, preto je lepšie vykonať opatrenia na výmenu potrubí alebo radiátorov na konci vykurovacieho obdobia alebo pred jeho začiatkom.

Ak však okolnosti ešte spôsobia, že sa inštalácia uskutoční počas takejto nevhodnej doby, bude potrebné obrátiť sa na organizáciu údržby obydlí so žiadosťou o dočasné odstavenie určitého stúpača doma. Vypnutie prívodu tepelného nosiča do všeobecného systému by mal vykonávať len odborník, ktorý má prístup k miestu pripojenia obrysu k centrálnemu domu.

Po odstavení stúpačky sa z neho vypustí voda a až potom môžete začať demontovať staré batérie alebo všetky vnútorné rúry. Ak ich napríklad plánujete zmeniť na polypropylén.

Ako vymeniť batériu v byte - urob si to sám

Nezávisle na tom môžete vykonať proces demontáže a inštalácie batérií iba vtedy, ak máte skúsenosti so zváraním polypropylénu, „balením“ vodovodných závitových spojov, navlečením, ak je to potrebné v špecifických podmienkach, s inými potrebnými inštalačnými nástrojmi.

Výmena obrysových prvkov prebieha v niekoľkých stupňoch:

Demontáž starých radiátorov

Ak neplánujete vymeniť kovový okruh za polypropylénové rúry, potom práca začína tým, že odskrutkujete závitové spoje spájajúce batériu s rúrou. Často sa stáva, že vlákno nedáva v dôsledku vytvorenej hrdze. V tomto prípade sa používa brúska, pomocou ktorej sa batéria odrezáva od rúrok, ktoré k nej prichádzajú.

Prvý krok po vypustení chladiacej kvapaliny zo stúpačky - demontáž batérie, ktorá sa má vymeniť

Ak sú všetky potrubia v okruhu nahradené estetickejšími a ľahko inštalovateľnými polypropylénovými rúrkami, sú odrezané vo vzdialenosti 15-20 cm od steny bez ohľadu na to, kde sa batéria nachádza.

Všetky práce by sa mali vykonávať starostlivo, položiť azbestový plech alebo iný nehorľavý materiál pod miestom rezania a zvárania, aby sa nepoškodila podlahová krytina.

Príprava na inštaláciu

Po uvoľnení steny zo starej batérie sa na jej povrchu označí nové miesto inštalácie, vypočítajú sa konzoly a určia sa miesta, kde sa konzoly montujú do steny. Všetky parametre značenia sú určené na základe celkovej veľkosti batérie a vzdialenosti medzi sekciami. Aby boli horizontálne a vertikálne ideálne, musia na označenie použiť úroveň budovy. Umiestnenie budúceho umiestnenia batérie je najlepšie vyznačené pozdĺž kontúry ceruzkou alebo značkovačom.

Inštalácii musí predchádzať starostlivé meranie a značenie.

V miestach určených pre konzoly sú vyvŕtané otvory. V závislosti od typu zakúpených konzol, môžu byť poháňané do steny alebo priskrutkované. Ak bola stena poškodená počas procesu vŕtania, došlo k hlbokým oroseniam alebo odlupovaniu otvorov, okamžite ju vyčistite a utesnite cementovou hmotou, ktorá by mala dobre vyschnúť pred zavesením na držiaky batérie.

Odporúča sa zakryť povrch steny za batériu fóliovaným tepelným izolátorom.

Aby nedochádzalo k plytvaniu teplom pre zbytočné ohrievanie steny, odporúča sa na ňu upevniť kus fóliovanej izolácie. Mala by byť umiestnená po celej šírke a dĺžke batérie, rovnako ako vzostup pod veľmi parapet. Tak je možné zvýšiť prenos tepla z radiátora - na usmernenie tepelného žiarenia v smere miestnosti.

Inštalácia nových radiátorov

Po príprave stránky môžete prejsť na ďalšiu akciu.

 • Ak sa rozhodne opustiť kovové rúrky, potom sa zostávajúce časti vyrežú pomocou skrutkovej matrice. V prípade potreby sa potrubný segment rozšíri zváraním alebo navlečením a spojením dvoch dĺžok s objímkou.
 • Na rúrke, ktorá sa privádza a na vratnom potrubí, je rezaný závit obalený uterákom, potom je tmel potiahnutý tesniacim tmelom a guľové ventily sú priskrutkované.
 • Batéria je pripojená k držiakom. Na pripojenie ku guľovým ventilom sa meria potrebná dĺžka priameho sgonu.
 • Pohony sú zaskrutkované do závitovej časti batérie, ktorá slúži na „zabalenie“ radiátorov do prívodného a vratného potrubia. Na utesnenie spojov je najlepšie opäť použiť kúdeľ so špeciálnou pastou, ktorá ho šíri.

Môžete vykonať inštaláciu "staromódny", s pomocou obvyklého sgon ...

 • Inštalácia je ešte jednoduchšia, ak používate moderné spojovacie príruby s maticou - často sa nazývajú "Američan". Tento prístup zároveň zjednoduší a rozloží batériu v prípade potreby. Môžete si zakúpiť súpravu, ktorá obsahuje „americký“ aj guľový ventil, čo ďalej uľahčí prácu.

... ale je vhodnejšie použiť prírubové spoje s maticou - "Američan"

 • Ak je radiátor nainštalovaný na najvyššom mieste stúpačky, potom je na vrchu na opačnej strane spojky nainštalovaný Mayevský žeriav. Po naplnení okruhu chladivom sa cez tento ventil uvoľní vzduch nahromadený počas plnenia chladiča. Neprítomnosť vzduchových uzáverov je nevyhnutnou podmienkou pre voľnú cirkuláciu vody v systéme.
 • V spodnej časti tejto strany batérie je priskrutkovaný uzáver.
 • Ak bude nasledovať pokračovanie okruhu, namiesto Mayevského žeriavu sa nainštaluje prívodné potrubie zdola - spätné potrubie, ktoré sa potom pripojí k ďalšej batérii.

Mayevského žeriav - je potrebný pre uvoľnenie zo vzduchového systému

 • Kovové rúry môžu byť nahradené polypropylénom alebo kovom. Závit však bude stále potrebný - je potrebné prepnúť na kompresnú zvariteľnú armatúru. Na pripojenie samotného chladiča môže byť tiež potrebná závitová montáž alebo špeciálna americká spojka.

V rohoch, miestach inštalácie odpalísk alebo pri prechodoch na iný priemer sa používa špecifická technológia, ktorá je charakteristická pre konkrétny typ potrubia. V prípade polypropylénu ide o zváranie pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré poskytuje absolútne tesný monolitický šev, ktorý vydrží tak teplotné, ako aj tlakové zaťaženie. Pri výmene plastov s laminovanými kovmi sa používajú špeciálne lisovacie armatúry. Na predaj je vždy na sklade všetok potrebný rozsah podobných tvarových a spojovacích prvkov.

Inštalácia bypassu

Pre inštaláciu radiátorov v podmienkach bytu sa používa niekoľko schém - s alebo bez prepojovacieho mostíka.

 • Obtokový mostík je inštalovaný s jedným potrubným vedením pred chladičom pre pohodlie vypnutia chladiacej kvapaliny v núdzových prípadoch, napríklad v prípade vážneho úniku v batérii, a je potrebné ju opraviť alebo úplne zmeniť. Ak je prepojka nainštalovaná, nemusíte blokovať celú stúpačku, ale skôr uzavrieť ventily za obtokom, odpojiť núdzovú batériu z vykurovacieho systému a potom ju môžete bezpečne vybrať a opraviť. Vďaka jumperu pokračuje cirkulácia v systéme, to znamená, že ďalšie miestnosti a byty, cez ktoré stúpačky prechádzajú, sa naďalej ohrievajú.

Obtok je inštalovaný pred uzatváracími guľovými ventilmi.

Keď sa po vykonaní opravy namontuje chladič späť, kohútiky sa otvoria a cirkulácia chladiva pokračuje, ale už cez batériu.

Ďalšou výhodou konštrukcie jumperov je možnosť nastavenia teploty v miestnosti. Прикрытие кранов, стоящих за байпасом, сокращает количество теплоносителя, циркулирующего через конкретный радиатор. Благодаря этому температура в данной комнате может быть снижена до оптимальной.

Для врезки перемычки используются тройники, которые устанавливаются на трубы до монтажа шаровых кранов.

 • Ak nie je prepojka nainštalovaná, ale predpokladá sa iba uzatvárací ventil, proces inštalácie je rýchlejší a jednoduchší, ale táto inštalačná schéma má jednu hlavnú nevýhodu. Ak sa ventil vypne, cirkulácia v celom stúpačke sa zastaví a nielen miestnosť, v ktorej sa batéria opravuje, ale aj všetky ostatné, ktoré sú v tomto okruhu zahrnuté, sú zbavené vykurovania.

Inštalácia termostatu uľahčuje kontrolu teploty vykurovania a poskytuje výrazné úspory energie.

 • Bypass vám umožňuje manuálne nastaviť teplotu v miestnosti. Avšak väčší komfort je mechanický (niekedy elektronický) termostat, ktorý je namontovaný na vstupe do chladiča a automaticky udržiava zadanú výhrevnosť.

Testovací systém po inštalácii

Po ukončení inštalačných prác a vizuálnej kontroly sa nevyhnutne vykonávajú skúšobné udalosti. Pre tento účel je potrebné, aby odborníci spustili do vykurovacieho systému chladiacu kvapalinu pod tlakom. V prípade zistenia závad v inštalácii a netesností na závitových alebo montážnych spojoch chladiča a podvodného potrubia je potrebné sa ich pokúsiť rýchlo odstrániť, inak budete musieť vodu opäť uvoľniť z vody a vykonať opravy.

Výmena batérií v byte vo viacpodlažnej budove je obzvlášť dôležitým podnikom, pretože kvalita vykonanej práce určí účinnosť vykurovania nielen v byte majiteľa, ktorý mení radiátory, ale aj všetkých ostatných, ktorí sú v rovnakom stúpačke. Okrem toho by ste nemali spoliehať na spoľahlivosť inštalácie v tom zmysle, že bola zaistená úplná bezpečnosť pred prietokom vody cez prekrytia medzi jednotlivými priestormi. Preto, ak neexistujú udržateľné zručnosti v inštalatérskych a stavebných prácach, potom je lepšie neriskovať sami, ale spoliehať sa na skúsenosti kvalifikovaných špecialistov.

Загрузка...