Okná a dvere

Mazanie plastových okien vlastnými rukami: typy a spôsoby mazania plastových okien

Plastové okná sú čoraz obľúbenejšie medzi majiteľmi mestských bytov a vidieckych domov kvôli jednoduchosti používania, tesnosti, vysokej miere zvukovej izolácie, jednoduchosti a nenáročnosti na starostlivosť o ne, ako aj kvôli tomu, že nevyžadujú dodatočnú izoláciu pred nástupom chladného počasia a maľby, aby dekoratívne. Avšak, bez takéhoto postupu ako mazanie plastových okien vlastnými rukami, stále nemôžete urobiť. Okrem mazania po dlhodobom pôsobení mechanizmov niekedy potrebujú dodatočnú úpravu.

Namažte si plastové okná

Ak chcete tieto procesy vykonávať správne, bez toho, aby ste sa uchýlili k vonkajšej pomoci, musíte sa naučiť niektoré nuansy s nimi spojené. Okrem toho je veľmi ľahké túto prácu vykonávať s potrebnými nástrojmi.

Prečo potrebujem mazacie okná?

S dlhou prevádzkou plastových okien, najmä ak sú inštalované v domoch veľkých miest, kde je vysoká prevádzka, do mechanizmov sa dostáva veľké množstvo prachu a nečistôt.

Tieto nežiaduce nečistoty sa ukladajú na mazivo, ktoré sa používa pri ich výrobe, zmieša sa s ním, čo začína brániť práci mechanizmov a príslušenstva pri otváraní a zatváraní. Okrem toho, starý špinavý tuk, nasýtený mikročasticami, má výrazný abrazívny účinok, namiesto toho, aby zachoval časti a poskytol vlastnosti proti treniu, naopak vedie k ich urýchlenému opotrebeniu a môže ich úplne zničiť.

Ak nebudete venovať pozornosť problémom s klapkami, pred úplným rozpadom, druh "varovať", že naliehavo potrebujú profylaxiu, začína robiť zvuk kliknutí, vrzanie alebo brúsenie.

Takéto zvuky naznačujú, že v mechanizmoch prakticky neexistuje vysoko kvalitné mazanie a dochádza k vzájomnému treniu jednotlivých kovových častí okna, čo vedie k vymazaniu kovu. Proces mazania pridáva kovový prach do prachu a nečistôt z ulice, čo môže rušiť normálnu prevádzku zámku a rukoväť sa bude ťažko otáčať bez úplného zatvorenia. Tieto procesy prerušia tesnosť krídla na rám a do priestorov sa dostane studený vzduch.

Ak sú rámy nainštalované na dlhú dobu a jeden z prvkov mechanizmu zlyhal, môže sa stať, že takýto náhradný diel už nebude možné nájsť v dôsledku odstránenia tohto systému z výroby. V tomto prípade bude potrebné zmeniť celú „výplň“ mechanizmov na novú, ktorá bude veľmi drahá. Okrem toho je niekedy nemožné prispôsobiť nové mechanizmy skôr nainštalovaným rámcom, takže musíte okno úplne zmeniť.

To vysvetľuje naliehavú potrebu pravidelnej prevencie pracovných mechanizmov okien. Tieto práce sú jednoduché, ale pomôžu maximalizovať životnosť plastových okien a vyhnúť sa nákladným opravám.

Musíte vedieť, že výrobcovia poskytujú záruku na prvky okenných kovaní len 4 ÷ 5 rokov - to je obdobie, počas ktorého bude postačovať mazanie z výroby. Predajcovia nie vždy varujú pred potrebou preventívnych opatrení, a majiteľ okien sám o tom premýšľa len vtedy, keď sa objaví piskot alebo hrkálka, hoci je niekedy príliš neskoro na to niečo urobiť. Preto sa nespoliehajte na záruky a čakajte až do konca lehoty - je potrebné, aby ste sa rozhodli pravidelne venovať pozornosť oknám.

Intervaly mazania

Frekvencia mazania kovových tvaroviek môže byť rôzna. Ak sa pôvodne pre tento proces použili kvalitatívne kompozície a dom sa nachádza ďaleko od hlavných diaľnic, stačí vykonať prevenciu raz ročne, najlepšie zo všetkých, s nástupom teplého jarného počasia. Pri ťažších prevádzkových podmienkach okien, pri ktorých dochádza k silnej kontaminácii armatúr, bude potrebné vykonať opatrenia na častejšie mazanie pohyblivých častí, približne dvakrát až trikrát ročne.

Ako je okno mazané

Keď príde čas na vykonanie údržby, vzniká otázka lepšieho mazania. Pre tento proces je v zásade vhodný akýkoľvek technický olej, ktorý je mazaný mechanizmami. Najčastejšie sa používa bežný stroj, ktorý je prítomný v každej domácnosti, kde sú šijacie stroje. Môžete tiež použiť silikónové mazivo. Pre tento postup sú však k dispozícii špeciálne prípravky.

Špeciálna súprava pre starostlivosť o plastové okná

Predávajú sa v kovových plechovkách av plastových fľašiach s vhodnými tryskami na mazanie.

Trubkový výtok vám umožní dostať sa na najviac neprístupné miesta

WD-40 je považovaný za jednu z najobľúbenejších kompozícií mazív u domácich remeselníkov.

"WD-40" - jeden z najlepších a najvhodnejších mazív v práci

Spracovanie sa musí podrobiť všetkým pohyblivým mechanizmom upevňovacieho systému a zápche. Proces je nasledovný:

 • Otvorí sa krídlo okna a skontrolujú sa všetky jeho strany.
 • Mäkkou handričkou sa spolu so starým mazivom odstraňujú nečistoty z kovania, pretože nová zmes sa musí aplikovať na čistý povrch. Na čistenie niektorých oblastí môžete použiť špongiu alebo kefu s dlhou rukoväťou.
 • Po vyčistení sa montážne konzoly, skrutky, západky, mechanizmus rukoväte a ďalšie pohyblivé časti mazajú hojne, čím sa zabezpečí uzavretie a otvorenie krídla.
 • Sprejovanie činidla z balónika je výhodnejšie, pretože takto aplikované činidlo môže preniknúť aj do najviac neprístupných rohov pohyblivých mechanizmov. Mnohé mazané valce sú pre pohodlie vybavené odnímateľnými rúrkovými "tryskami", s ktorými môžete aplikovať mazací prostriedok na časti mechanizmu ukryté rámovým telesom
 • Ak sa mazivo používa vo fľašiach, potom sa na každú časť kvapká 1 až 3 kvapky.

Mazanie častí pomocou plastovej fľaše

 • Aby nedošlo k pokazeniu upevnenia okien, nemali by ste vykonávať experimenty a používať zeleninu alebo maslo, rôzne kozmetické gély a vazelínu, ako aj iné podobné látky, ktoré nie sú určené na uľahčenie prevádzky pohyblivých mechanizmov.
 • Mazanie všetkých prvkov rámu okna a krídla sa vykonáva súčasne.

Nie je možné ignorovať a gumové tesnenia. Sú nevyhnutne spracované s kompozíciou špeciálne navrhnutej pre nich, ktoré im bránia vysychaniu, strate pružnosti, inak sa nedosiahne požadovaná tesnosť okenného krídla k rámu, zapečatenie okna so všetkými následnými následkami - prenikanie chladu, hluku z ulice, vniknutie prachu.

Ak je čas na vykonanie prevencie všetkých mechanizmov a prvkov, okenný systém vydrží dlho bez porúch a nevyžaduje výmenu jednotlivých častí. Okrem toho, mazivo pomôže eliminovať riziko prievanu a úniku tepla z priestorov bytu.

Kontrola a nastavenie plastových prvkov z plastových okien

Príslušenstvo obsahuje všetky kovové a plastové prvky, ktoré sú dodávané s plastovými oknami, mobilnými aj permanentnými. Ak sa rozbijú alebo uvoľnia, okenný systém nebude schopný vykonávať funkcie hermetického zatvárania, voľného otvárania uzáverov a ich nastavenia do inej polohy.

Plastové plastové prvky

Mechanizmus rukoväte je napríklad navrhnutý takým spôsobom, ktorý umožňuje otvárať okno široko otvorené alebo ho len mierne otvárať v hornej časti pre ventiláciu.

Umiestnenie kovaní v dizajne okna

Niektoré prvky príslušenstva zabezpečujú hladkosť dráhy, a tým okrem rozbitia mechanizmov. Ďalšie detaily sú navrhnuté tak, aby regulovali rovnomernosť a silu stlačenia okna krídla na rám, čím sa zabezpečí nielen tepelná ochrana, ale aj zvuková izolácia.

Zistite, prečo plastové okná hmly do vnútra, rovnako ako pozrieť sa na príčiny a prostriedky nápravy, z nášho nového článku.

Aby všetky tieto prvky fungovali efektívne, prevencia okien okrem ich mazania zahŕňa aj periodické prestavovanie určitých častí. Treba však poznamenať, že úprava sa vykonáva len vtedy, keď je jasná potreba, a iba v tých prípadoch, keď okno nie je úplne zatvorené alebo sa rukoväť neotáča správne. Oba procesy - a mazanie, a úprava sa zvyčajne vykonávajú v komplexe. Na to budete potrebovať nejaké nástroje, ktoré mimochodom nemusia byť v arzenáli majiteľa, ale dajú sa ľahko kúpiť v železiarňach.

 • Napríklad nerobte bez hexu na zakrivenom tvare 4 mm.

Hex kľúč je ľahko zakúpiť v obchode s nábytkom

Tieto kľúče sa používajú pri montáži nábytku, takže sú pravdepodobne v oddeleniach nábytkového kovania. Vo väčšine okenných systémov sa takýto hex stáva hlavným nástrojom na nastavenie mechanizmov.

Najčastejšie sa tento kľúč stáva hlavným nástrojom nastavenia.

 • Pri skrutkovačoch sa môžu vyskytnúť problémy. Je dobré, ak je upevňovací prvok na okne určený pre bežný tvarovaný skrutkovač (zvyčajne „tri“). Ale naraziť na okenné systémy, na ktorých sa používajú hviezdičky "Torx".
 • Kliešte, s najväčšou pravdepodobnosťou, je v každom dome.

Úprava jednotlivých mechanizmov plastových okien sa vykonáva s cieľom odstrániť vzniknuté problémy, medzi ktoré patria:

 • obtiažnosť priebehu uzáveru pri otváraní alebo zatváraní;
 • vzhľad okien alebo dverí;
 • vznik trhlín, to znamená porušenie tesnosti v uzavretom stave ventilov;
 • v prípade potreby nahradiť jednotlivé prvky v súvislosti s ich poruchou;
 • pri preklade okenného systému z "letného" stavu do zimnej prevádzky.

Dostať sa k nastaveniu, musíte presne vedieť, ako sa vykonáva, a aké prvky sú predmetom.

Základné techniky pre nastavenie plastových okien

Proces regulácie mechanizmu okna sa vykonáva na základných bodoch, medzi ktoré patria:

 • Presná inštalácia okien krídla horizontálne;

Horizontálne nastavenie krídla

 • Podobné vertikálne akcie;

Vertikálne nastavenie krídla

 • Nastavenie potrebnej hustej spony uzáveru;

Nastavenie hustoty krídla upínacieho okna

 • nižší uhol otvorenia krídla v režime vetrania.

Otáčaním tejto skrutky môžete stlačiť alebo stlačiť dolný roh krídla okna.

Nastavením prvkov okna otáčajte nastavovacou skrutkou v smere hodinových ručičiek alebo opačným smerom pomocou kľúča. V závislosti od strany, kde sa otočí a klapka sa bude pohybovať.

Pri zmene polohy krídla, po každom otočení alebo otočení skrutky, je potrebné skontrolovať funkčnosť okenného systému. V prípade potreby sa skrutka otočí späť pod určitým uhlom. Neodporúča sa to otáčať okamžite na veľkú vzdialenosť - najlepšie je postupovať postupne, posunutím polohy krídla o 0,5 - 1 mm.

Popri základňových bodoch sa nastavujú upevňovacie prvky, ktoré sa montujú pomocou skrutiek, ktoré majú uzáver so štrbinami pre tvarovaný skrutkovač. V prípade potreby môžete nastavovacie prvky uvoľniť alebo dotiahnuť s potrebnou zmenou ich polohy.

 • regulovať kolíky;

Príklad nastavenia kolíka

 • skrutky v "nožniciach";

Kontroluje úroveň skrutiek v systéme „nožníc“

 • držiaky v hornom prístrešku;

Pred nastavovaním je potrebné skontrolovať, či sú upevňovacie skrutky horného a dolného vrchlíka voľné

 • montáž do spodného krytu;
 • upínací mechanizmus;
 • magnetická západka balkóna;

Rukoväť sa môže tiež uvoľniť - skrutky sa musia dotiahnuť

 • mechanizmus na otváranie okna.

Mechanická časť v plastových oknách rôznych spoločností je spravidla usporiadaná podľa rovnakého princípu, preto by mali byť inštrukcie na nastavenie vhodné pre ktorýkoľvek z nich. Každý výrobca, ktorý rešpektuje seba a svojich zákazníkov, poskytuje podrobné popisy svojich produktov a odporúčania pre jeho starostlivosť. Ak chcete, vždy sa môžete odvolávať na primárne zdroje, s vedomím, ktoré podnikové okná sú v byte nainštalované.

So všetkými potrebnými nástrojmi a mazacími kompozíciami, s prácou bez zhonu a pochopením konštrukcie mechanizmov je možné túto prácu vykonávať nezávisle.

Zistite, na čo sa vzťahujú obkladové dosky pre plastové okná, ako aj zvážte typy a spôsoby inštalácie z nášho nového článku.

Загрузка...