Steny a strop

Ako izolovať lodžiu vlastnými rukami: štádiá práce a pokyny ako izolovať lodžiu zvnútra

Je oveľa ľahšie ohriať lodžiu ako balkón, a ak ju plánujete používať nielen na uskladnenie všetkého, čo sa nevejde do bytu, ale aj ako ďalšia útulná izba, potom je otepľovanie nevyhnutnosťou. Koniec koncov, to nielen výrazne zníži tepelné straty, ale tiež bráni vstupu hluku z ulice, prachu a škodlivých plynov.

Ako izolovať lodžiu vlastnými rukami

Prípravné práce

Predtým, ako pristúpime k najväčšiemu otepľovaniu, je potrebné vykonať sériu prípravných činností.

Fáza 1. Príprava parapetu

Parapet je vonkajší plot, ktorý je najzraniteľnejšou časťou stavby. Parapet sa dotýka priamo ulice a vo väčšine prípadov je to železná doska. Pred izoláciou v parapete je potrebné utesniť medzery - napríklad položiť pomocou tehál (bude dostatok ½ muriva, aby sa podlaha neprekrývala).

Príprava parapetu

Ak je parapet kovový a jeho hladina sa nezhoduje s horným prekrytím, potom prvým krokom je položenie tohto prvku a bočných stien. Na tento účel sa odporúča použiť penové bloky, aj keď keramické tehly sú celkom vhodné. Vonkajší povrch je ukončený vlečkou, čo je tiež trochu teplá lodžia.

Dávajte pozor! Všetky prvky stromu by mali byť ošetrené antiseptikom, aby sa zabránilo vzniku baktérií a v dôsledku toho aj hnilobe materiálu.

Fáza 2. Zasklenie

Po prvé, lodžia by mala byť presklená. Odporúča sa inštalovať plastové okná a inštalácia by mala byť zverená skúseným odborníkom. Obaly musia mať najmenej dve komory, hrúbka skla (celkovo) musí byť najmenej 3,2 cm Pri správnej inštalácii bude sklenená jednotka zo všetkých strán obklopená špeciálnymi expanznými profilmi.

Príprava parapetu. zasklenie

Po montáži sú všetky spoje naplnené montážnou penou (táto musí byť položená plocho, bez kvapiek a štrbín). Potom je vonku pena maskovaná patentkami na ochranu pred ultrafialovými lúčmi.

Dávajte pozor! Niekedy v tejto fáze a ohrievač je namontovaný. V skutočnosti to nemá zmysel, pretože bez príslušnej izolácie všetkých konštrukčných prvkov bude teplota v ňom len o dva alebo tri stupne vyššia ako vonkajšia.

Izolácia lodžie

Fáza 3. Príprava všetkých potrebných

Pre zateplenie lodžie budú potrebné nasledujúce materiály:

 • izolácia (výhodne pena);
 • drevené lamely 2x5, 3x5, 2x4,5 alebo 3x4,5 cm;
 • polyuretánová pena;
 • Pozinkované suspenzie;
 • parozábrana;
 • sprievodcovia;
 • Plastové hmoždinky;
 • drevo na ohradách 5x7 cm;
 • vystužená lepiaca páska;
 • antiseptikum.

Schéma tepelnej izolácie podlahovej lodžie

Budete tiež potrebovať niekoľko nástrojov:

 • punč;
 • penové pištole;
 • úroveň budovy;
 • elektrická skladačka;
 • level;
 • kliešte;
 • kovové nožnice;
 • skrutkovač;
 • Svinovacie metre;
 • markeru.

Ako izolovať lodžiu vlastnými rukami

Zdá sa, že po ukončení prípravných prác môžete pokračovať priamo k izolácii. Hoci nie je jasnosť, kde a koľko izolácie bude potrebné? A záleží na tom, vrátane konštrukcie rámových prepraviek pre tepelnú izoláciu.

Ako vypočítať hrúbku izolačnej vrstvy

Skôr ako pristúpime k zvetrávaniu lodžie, je potrebné určiť, ktorá tepelnoizolačná vrstva bude dostatočná na zabezpečenie pohodlných podmienok pobytu v tejto miestnosti v ktoromkoľvek ročnom období. Vypočítajte požadovanú hrúbku izolácie - nie je tak ťažké, ak poznáte techniku.

Existujúce SNiPs stanovujú štandardné hodnoty odolnosti proti prestupu tepla pre stavebné konštrukcie obytných budov. Tieto parametre vypočítavajú odborníci pre všetky regióny Ruska v závislosti od miestnych klimatických podmienok. Normalizované hodnoty tepelného odporu sú odlišné pre steny, nátery (strecha) a podlahy (podlaha, strop).

Ak je úlohou otočiť lodžiu do "celoročnej" miestnosti, je potrebné dosiahnuť, aby sa tepelnoizolačné parametre jej uzatváracích konštrukcií zmenšili na normalizované. Tabuľkový parameter pre váš región môžete zistiť z tabuliek SNiP a ešte jednoduchšie z navrhovanej mapy. Upozorňujeme, že hodnoty sú odlišné, zvýraznené v rôznych farbách.

Mapa územia Ruskej federácie na určenie normalizovanej hodnoty tepelného odporu pre váš región

S vedomím tohto parametra a konštrukčných vlastností jeho lodžie, čitateľ ľahko určí požadovanú tepelnoizolačnú vrstvu, ak použije kalkulačku navrhovanú nižšie.

Ale skôr, ako pristúpime k výpočtom, venujte pozornosť niekoľkým dôležitým nuansám:

 • Dizajn samotnej lodžie je dosť heterogénny. To znamená, že vonkajší parapet vždy potrebuje otepľovanie a zadná stena, naopak, spravidla neizoluje vôbec, len končí vo všeobecnom štýle. Okrem toho je veľmi dôležitá blízkosť lodžie. Takže koncová stena môže ohraničiť otvorenú ulicu, teplú miestnosť alebo susednú lodžiu, ktorá sa môže ohriať alebo úplne otvoriť všetkým vetrom. Podobné situácie sa môžu vyvinúť s podlahou a stropom. Samozrejme, že hrúbka izolácie vo výkaloch prípadov bude jeho.

V navrhovanej kalkulačke sme sa snažili zohľadniť túto skutočnosť.

 • Na zvýšenie efektu izolácie a na vytvorenie spoľahlivej parotesnej zábrany sa často používa v kombinácii s inými materiálmi a fóliovaným polyetylénom (napríklad penofol). Reflexná vrstva, ktorá vytvára efekt termosky, dramaticky zvyšuje izolačné vlastnosti vytvoreného tepelnoizolačného systému, čo často umožňuje ušetriť peniaze a priestor použitím tenších vrstiev izolácie bez zvýšenia tepelných strát. Toto je potrebné mať na pamäti.

Fóliová valcovaná izolácia výrazne zvyšuje účinnosť tepelnoizolačného systému ako celku.

V navrhovanej kalkulačke je možné pozorovať, ako sa mení požadovaná hrúbka izolácie s penofolom a bez neho.

Teraz môžete pristúpiť k výpočtom: pre každý povrch lodžie je samozrejme potrebné vykonať individuálny výpočet.

Kalkulačka pre výpočet požadovanej hrúbky izolácie pre povrchy lodžií

Prejdite do výpočtov

Zistená hodnota je zvyčajne znížená na štandardnú hrúbku izolačných materiálov, ktoré sú k dispozícii, zaokrúhlené nahor.

Stupeň 1. Tepelná izolácia stropu

Krok 1. Najskôr sú k stropu pripevnené závesy potrebné na ďalšie upevnenie vodidiel.

suspenzie

Krok 2. V penových platniach sú vytvorené štrbinové štrbiny.

Krok 3. Dosky sú upevnené pomocou montážnej peny alebo hmoždiniek z plastu.

Otepľovanie balkóna s polyfoam

Dávajte pozor! Priemer jadra hmoždiniek sa volí v závislosti od celkovej hmotnosti izolácie.

Krok 4. Všetky otvory sú vyplnené penou.

Stupeň 2. Tepelná izolácia podlahy

Krok 1. Po prvé, ktorým sa na podlahu, ktorým sa drevo, vopred ošetrené antiseptikum - budú slúžiť ako podpora pre dizajn.

oneskorenie

Dávajte pozor! Pri montáži tesnení by sa mali pravidelne kontrolovať úrovňou budovy pre horizontálnu polohu.

Tiež sa musíte uistiť, že prepravka nevyčnieva nad tepelne izolačnú vrstvu maximálne o 5 mm.

Krok 2. Prostredníctvom skrutiek sú k podperám pripevnené zátky. Medzi nimi sú izolované dosky.

Krok 3. Aplikuje sa vrstva parotesnej zábrany (smerom nahor s fóliou).

Parozábrana

Súčasne by nemali byť žiadne spoje vo vonkajších rohoch materiálu, inak sú chladné mosty, ako sa nazývajú, nevyhnutne tvorené. Mimochodom, dôvodom vzniku takýchto mostov môže byť aj:

 • kovový rám upevnený v samotných doskách;
 • drevené guľatiny inštalované rovnakým spôsobom.

Krok 4. Všetky spoje sú prelepené montážnou páskou, aby sa dosiahol „termický efekt“.

S podlahou sa môžete pohybovať ďalej.

Izolácia podlahy z balkóna

Izolácia podlahy z balkóna

Stupeň 3. Tepelná izolácia stien

Určené potrebnými stenami konštrukcie v izolácii. Predná stena, ako aj rohy, ktoré s ňou susedia, vyžadujú starostlivú tepelnú izoláciu. Nasledujúca je výška prídavných nastavovačov.

Izolácia stien

Ako ohrievač je žiaduce použiť penové dosky so zvolenou štvrtinou, ktoré zabraňujú tvorbe priechodných otvorov v spojoch. Ak sa takéto dosky nedajú nájsť, potom sa obvyklé odoberú a umiestnia do dvoch vrstiev. V tomto prípade by sa švy mali pohybovať, aby sa zabránilo vzniku priechodných dier. Prvá vrstva je upevnená na doske plastovými hmoždinkami. Na zemi je možné upevniť pomocou montážnej peny.

Vodidlá pre izolačné dosky

Potrebujeme izoláciu:

 • bočné steny ohraničujúce ulicu;
 • rohy stien, ktoré sú priľahlé k iným miestnostiam;
 • stien v kontakte s inými lodžiami.

Pod sklenenou jednotkou a pozdĺž nej je pripevnený zvislý pás izolácie pozdĺž bočnej a prednej steny. Výška pásu by mala byť rovná bočným stenám a šírka:

 • v tehlovom dome - najmenej 50 cm;
 • v panelovom dome - najmenej 30 cm.

Na upevnenie môžete použiť všetky rovnaké montážne peny. V rohoch je tepelná izolácia položená vo vrstve 2-3 cm, po ktorej je pokrytá fóliovou izoláciou parou rovnako ako pri zohrievaní podlahy.

Dávajte pozor! Pre zvýšenie efektu je parotesná zábrana pripevnená k „teplej“ strane izolácie.

Zahrievanie vnútorných stien lodžie si to urobte sami

Pomocou závesov, predinštalovaných na stenách, upevnite vodidlá. To je potrebné na vytvorenie vzduchového vankúša medzi dokončovacím materiálom a izoláciou. Je charakteristické, že ak sa plánuje inštalácia sušičiek, záclon alebo svietidiel, potom by mali byť v tomto štádiu práce inštalované príručky pre nich.

Zahrievanie balkóna bez latovania pomocou blokov minerálnej vlny

Ako vodítko môžete použiť pozinkované kovové profily a obyčajné drevené trámy (samozrejme pokryté antiseptikom).

Stupeň 4. Výzdoba interiéru

Po inštalácii ohrievača, zostáva len dať lodžii hotový vzhľad, to znamená dokončiť steny.

Povrchová úprava interiéru

Krok 1. Po prvé, všetky povrchy sú pokryté prepravkou s drevom 2x4 cm, drevo je upevnené priamo na základňu hmoždinkami alebo samoreznými skrutkami. Horizont je riadený úrovňou budovy.

Krok 2. K prepravke pripojená dokončovacie materiál. Vo väčšine prípadov používajte sadrokartónové alebo plastové panely, pretože sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou voči vlhkosti. Je lepšie zvoliť druhú možnosť, pretože sadrokartónové dosky vyžadujú časovo náročné následné práce - nanášanie základného náteru, tmelu a konečnej úpravy povrchovou úpravou.

Krok 3. Pod oknami, ktoré majú výhľad na lodžiu zo susednej miestnosti, sú inštalované plastové parapety. Pod dverami je pevný prah polyvinylchloridu. Je charakteristické, že pod prahom je potrebné predinštalovať samostatné lag ošetrené antiseptikom.

Povrchová úprava interiéru

Fáza 5. Vedenie tepla

Stojí za to pripomenúť, že nie je možné izolovať lodžiu jedným izolačným materiálom. Bez ohľadu na to, ako hermeticky zapečatil dizajn, teplo sa tam neobjaví, ak tam nie je povolené. Vzhľadom k tomu, že štátne normy nedodávajú ohrev vody na lodžiu, výborným riešením by bol tepelný konvektor. Ak plocha lodžie presiahne 6 m², potom môžete naraz umiestniť dva konvektory na opačných koncoch. Okrem toho môžete nainštalovať elektrický krb alebo prenosný olejový ohrievač.

Elektrický konvektor na balkóne

Efektívnejšia, ale zároveň časovo náročnejšia možnosť je inštalácia elektrického podlahového vykurovania. Za týmto účelom by sa v štádiu tepelnej izolácie mala nad penou položiť kábel pre teplú podlahu, ohyb tak, aby pokryl maximálnu plochu lodžie. Ďalej je toto všetko pokryté betónovým poterom s hrúbkou asi 45-50 mm.

Vyhrievaná podlaha na balkóne (infračervené)

Vyhrievaná podlaha na balkóne (kábel)

Na prípravu riešenia bude potrebné:

 • cement "štyristo" značka;
 • voda;
 • piesok (zmiešaný s cementom v pomere 5: 1).

Keď je poter suchý, položí sa naň keramická dlažba.

Keď je poter suchý, položí sa naň keramická dlažba.

Koľko to bude stáť loggia zvetrávania

Po štúdiu technológie izolácie, môžete sa diviť, koľko to bude stáť. Na prvý pohľad je všetko dosť drahé:

 • 8 000 rubľov pre stavebné materiály (pre lodžiu 3 m²);
 • 11 000 rubľov - dodávka elektriny a podlahové vykurovanie;
 • ďalších 7 000 - 8 000, ak sa vyžaduje zasklenie.

Ako výsledok, asi 30.000 rubľov. Je však potrebné zvážiť, že materiály európskych výrobcov majú vyššiu kvalitu, a preto sú drahé.

Ak sa pozriete na izoláciu ako investíciu na mnoho rokov, potom sa náklady nezdajú tak vysoké, pretože preháňanie s úsporami, po niekoľkých rokoch budete musieť všetko znovu zopakovať.

Typické chyby

Izolácia stien zvnútra je veľmi dôležitým technologickým procesom, ktorý nemá právo robiť chyby.

Ak sa izolácia vykonala nesprávne, potom sa na stenách lodžie vytvorí kondenzát (tzv. Efekt „plačových stien“). To je vysvetlené celkom jednoducho: keď je v kontakte so studenou stenou, teplý vzduch kondenzuje. Ak sa hromadí príliš veľa vlhkosti, izolačný materiál začne strácať svoje vlastnosti a na povrchu sa objaví huba, ktorá postupne zničí štruktúru.

Ak lodžia pravidelne uniká, potom by mali byť všetky spoje medzi panelmi starostlivo utesnené.

Ako záver

Ak chcete zmeniť lodžiu na plnohodnotnú obývaciu izbu, bude potrebné veľa úsilia, času a peňazí. Je však oveľa lepšie stráviť niekoľko mesiacov na opravách, než sa sťažovať na „neporiadok“ v lodžii po celé desaťročia. Podrobnejšie o technológii otepľovania je možné sa poučiť z nižšie uvedeného videa.

Загрузка...