Fasáda domu

Do-it-yourself do-it-yourself obaly: nainštalovať domáce drevené do-it-yourself

Vo väčšine prípadov sa na ozdobu okien drevených domov používajú vyrezávané rámy. Ale vzhľadom na to, že je dosť problematické kupovať hotové obloženie, je to jednoduchšie.

Platbands na oknách vlastnými rukami

Je to dôležité! Všetky kryty, aj keď najvyššia kvalita, majú jednu veľkú nevýhodu - potrebujú ochranu pred zrážaním. Výroba okenných platní tradične začína prípravou všetkých potrebných.

Platbands na oknách vlastnými rukami

Stupeň 1. Vybavenie

V procese práce budete potrebovať nasledujúce nástroje:

Nástroje na výrobu drevených platní

 • špeciálny nástroj na kormidlovanie (nevyhnutný pre trik švov a očných viečok);

  Čapovací nástroj

 • plochý sekáč 0,7-2 cm;

  Plochý sekáč

 • nôž rezačka;
 • nôž;

  Nožový rám

 • kruhové a polkruhové sekáče 2,5 cm;
 • "Caesar" (iný druh sekáča, 0,5 cm);
 • brusnice (1,5 cm dlát);

  kljukarzy

 • 1,5 cm šikmé dláta (zakrivené pod uhlom 70 °).

Stupeň 2. Výber materiálu

Pre obyčajné črevá je lepšie použiť borovicu, zatiaľ čo pre rezbárske práce sa odporúča odoberať mäkké horniny, napríklad lipa (táto je navyše ľahšie spracovateľná ručne).

Biele lipové drevo

Borovicové drevo

Je to dôležité! Jediný mínus vápna - hygroskopickosť - sa dá ľahko odstrániť použitím niekoľkých vrstiev farby a laku.

Masívne drevo by sa malo zvoliť v troch prípadoch: t

 • klíma s vysokou vlhkosťou;
 • príliš suchý vzduch;
 • v prítomnosti významných teplotných výkyvov.

Odporúčame, aby ste sa zoznámili so zaujímavým materiálom na zdobenie suterénu domu vlastnými rukami.

Podrobná technológia s popisom krok za krokom vám umožní naučiť sa všetko o výzdobe suterénu.

Brez a dub možno pripísať tvrdému drevu. S ručným náradím sa s nimi ťažko manipuluje, takže budete potrebovať frézovačku, ale tento strom vydrží niekoľkokrát dlhšie ako vápno.

Dubové drevo

Fáza 3. Dôležité body vo výrobe

Hotové drevené rámy by nemali brániť otvoreniu ventilov najmenej o 90 °. S ohľadom na iné parametre sa volia individuálne podľa veľkosti otvoru. Pre spojovacie materiály môžete použiť hroty alebo spojovacie prvky v polodrevine.

Originálne platbands

Je to dôležité! V budúcnosti, pre aplikáciu veľkých obrazov na povrchu hornej skrine môže byť zvýšená. Hroty sa používajú pre spojovacie materiály a samotné šperky sú populárne nazývané "kokoshnik".

Spodná časť výrobku sa vyrába rovnakým spôsobom a mala by obsahovať skosenie potrebné na odtok. Charakteristické je, že hrúbka spodnej časti by mala presahovať hrúbku horného dielu aspoň o 1 cm.

Ako urobiť trim

Malé lamely sú pribité na oboch stranách otvoru - skryjú kvapky steny (ak existujú). Hrúbka koľajníc by sa mala zhodovať aspoň so šírkou medzery. Konečné upevnenie sa vykonáva až po starostlivom upevnení spojov.

Je to dôležité! Ak sa dvere otvárajú do ulice, obloženie by sa malo inštalovať 3 cm nad samotným oknom.

Krok 4. Výber vzorky

Od staroveku bola ozdobená ozdobou najbizarnejších vzorov, o ktorých sa verilo, že chránia dom pred zlými duchmi a zlými očami. V súčasnosti sa vo výrobe vyrezávaných platní zaoberajú hlavne zruční remeselníci.

Je to dôležité! Ak chcete, aby rámy na oknách vlastnými rukami, musíte najprv nájsť dobrú šablónu, ktorá vám umožní vytvoriť vzor akejkoľvek zložitosti, a to aj bez špeciálnych zručností rezbárstva.

Odborníci často používajú šablóny, bez nich sa vykonávajú iba jednorazové individuálne objednávky.

Šablóny sa dnes predávajú voľne v širokom rozsahu. Pozostávajú z týchto komponentov:

 • spodná lišta;
 • horná lišta;
 • zvislé lamely.

Okrem toho môžu byť ďalšie dekoratívne diely - vešiaky, hrnce a tak ďalej.

Šablóny na lemovanie

šablóny

Krok 5. Vytvorenie snímky

Po prvé, rám je vytvorený z predrezaných prvkov. Zapínanie sa vykonáva pomocou hrotov, ktoré sú upevnené v diere nahým. Na vytvorenie hrotov sa zvyčajne používa elektrická skladačka, aj keď je vhodná aj bežná rukoväť s jemnými zubami. Na odstránenie pilín sa používa malý nôž.

Šírka hotového rámu, ako aj rámy opísané vyššie, by nemali zasahovať do voľného otvorenia ventilov o 90 °. Samotný rám by mal byť aspoň o 2 cm väčší ako okno.

Fáza 6. Výroba platbands

Šablóna pre platbands je vyrobená z kartónu, veľkosti plnej veľkosti.

Krok 1. Najprv sa vzor zo šablóny prenesie na strom pomocou uhlíkovej kópie.

Výsledný vzor je položený na dosku a obkľúčiť obrys ceruzkou.

Krok 2. Potom sa odoberie skladačka s tenkým plátnom a vyrezávajú sa malí korčuliari.

Krok 3. Na vonkajšej strane sú obrysy vzoru vyrezané tak, že pás prechádza pozdĺž okraja polotovaru.

Tvorba platbands vlastnými rukami

Tvorba platbands vlastnými rukami

Tvorba platbands vlastnými rukami

Tvorba platbands vlastnými rukami

Krok 4. V každom prípade musí byť v obrobku otočená píla. Je to celkom jednoduché, stačí použiť jednu z dvoch existujúcich metód:

 • pri dosiahnutí otočenia sa vykoná niekoľko vzájomne rovnobežných rezov (píla musí mať schopnosť otáčať sa v akomkoľvek uhle vo vnútri otvoru);
 • Môžete ísť inou cestou - urobiť malú slučku, ktorá vám umožní ísť zo zadnej strany.

Je to dôležité! Moderné priamočiare píly umožňujú robiť rezy v uhle 45-90ᵒ, takže môžete nielen robiť najmenšie rezy, ale tiež dať dekoratívny prvok viac nasýtený a trojrozmerný formulár.

Krok 5. Ak je v strede produktu potrebné rezať uzavretú postavu, potom sa v strede odstránenej časti vyvŕta otvor. Po tomto kroku sa list pílového kotúča ľahšie pohybuje jedným alebo druhým smerom.

Ak je obrobok dostatočne tenký, potom pri jeho spracovaní môžete urobiť bez elektrickej vŕtačky. Za týmto účelom sa odoberie skladačka a na obrobku spočíva v pravom uhle. Potom sa nástroj zapne a otvor sa poškriabe, ako sa to považuje za strom.

Výroba platbands

To všetko sú kľúčové aspekty výroby okenných rámov. Celý postup sa v skutočnosti obmedzuje na viacnásobné opakovanie činností opísaných vyššie, ale ich špecifická kombinácia závisí len od zručností a zložitosti vzoru.

Vyrezávané platbands

Vyrezávané platbands, polotovary

Vyrezávané platbands

Stojí za zmienku, že existujú iné výrobné metódy, ktoré sa líšia od vyššie opísaných spôsobov. Pre prehľadnosť odporúčame sledovať tematické video.

Zistite si, čo je lepšie vybrať platbands na plastové okná, rovnako ako zvážiť typy a spôsoby inštalácie, z nášho nového článku.

Základné pravidlá. Čo nerobiť

Nižšie je uvedený zoznam pravidiel, ktoré pomôžu vyhnúť sa najčastejším problémom.

 1. Ako východiskový materiál sa odporúča použiť dosku hrúbky 3-4 cm.
 2. Nie okamžite chytiť zložité vzory. Najprv je lepšie cvičiť na obyčajných okrúhlych častiach, ktoré sa ľahko vŕtajú.
 3. Šírka obrobku by mala byť taká, aby postačovala na zakrytie koncov stien a na ochranu pred vlhkosťou.
 4. Vyrezávané prvky by mali byť umiestnené pozdĺž drevených vlákien - to zabraňuje praskaniu.
 5. Pri výbere šablóny je lepšie dávať pozor na vzory s veľkými prvkami, pretože tie malé budú vyzerať pokrčený, v dôsledku čoho dekorácia nebude mať požadovaný dekoratívny efekt.

Je to dôležité! Pred začatím práce by ste mali vypočítať budúce náklady na čas a peniaze, ako aj realizovateľnosť samotného podniku. Pri absencii vysokých zručností pri práci s drevom a záujme o samotný proces je ľahšie kúpiť hotové platbands.

Okrem toho je vhodné najprv sa zoznámiť s fotografiami rôznych produktov. Takže môžete nájsť vhodnú možnosť, alebo čerpať inšpiráciu pre vytvorenie vlastnej ruky.

parcela

Krok 7. Inštalácia produktu na okno

Teraz zostáva len inštalácia hotových vyrezávaných platní na oknách, pre ktoré sa používa špeciálne lepidlo. Je dôležité, aby nebola organická, inak kvôli jej vystaveniu biologickým účinkom, poškodí aj samotné výrobky.

Inštalácia produktu na okno

Môžete tiež použiť sanitárne lepidlo - nemali by s ním byť žiadne problémy.

Je to dôležité! Ak sa upevnenie vykoná pomocou klincov, potom by sa hroty a spoje mali mazať vopred lepiacim roztokom.

Ďalšou možnosťou, ktorá môže ďalej zjednodušiť postup inštalácie, je použitie samorezných skrutiek namiesto klincov. Bude to jednoduchšie, iba ak neexistuje riziko poškodenia puzdra alebo okolitých povrchov kladivom.

Platbands na oknách

Je to dôležité! Uzávery skrutiek sa dajú ľahko zamaskovať. Je potrebné premiešať piliny s lepidlom a výslednú zmes rozotrieť. Odporúča sa to urobiť ešte pred natretím okien tak, aby skryté spojovacie prvky tiež získali požadovanú farbu.

Postup pre konečné farbenie je tiež celkom jednoduchý. Na povrch sa nanesie určitý ochranný materiál (nielen náter, ale aj napr. Lak, impregnácia). Je to žiaduce v každom prípade, pretože tento povlak významne predlžuje životnosť výrobkov.

Usporiadanie puzdra

Farba, ako viete, sa odlupuje, takže namiesto toho je žiaduce vykonať špeciálnu impregnáciu. Je oveľa jednoduchšie periodicky aktualizovať impregnáciu, než odstrániť prasknutú farbu. A ten druhý, ako je známe, bude určite bezva.

Ako záver

Platbands na oknách

Je chvályhodné, že ľudia sa snažia riadiť tradíciami svojich predkov, pretože to je obzvlášť dôležité v súčasných podmienkach aktívnej urbanizácie. Pre samoobrábacie okná bude trvať trochu času a vhodné vybavenie. Postup je komplikovaný, ale výsledok je viac ako stojí za to. Navyše je možné ušetriť značné množstvo peňazí, pretože výroba platforiem pre jedno okno na objednávku bude stáť v priemere 2,5-15 tisíc rubľov.

Загрузка...