Okná a dvere

Zasklievanie balkónov typu do-it-yourself: tipy a triky na prípravu, návod na inštaláciu krok za krokom

Zasklenie balkóna vám umožní premeniť otvorené nepohodlné miesto na pohodlnú izbu. Za predpokladu, že zasklenie a izolácia sú riadne vykonané, balkón môže byť pokračovaním miestnosti, čo výrazne rozšíri obytný priestor.

Zasklenie balkóna urobiť sami

Nezávisle zvládnite zasklenie balkóna. Aby ste to dosiahli, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami existujúcich typov balkónových konštrukcií, vybrať príslušnú možnosť a vykonať hlavné etapy práce v súlade s pokynmi.

Zasklenie balkóna urobiť sami

Rôzne návrhy balkónov

K dnešnému dňu sú k dispozícii 3 základné metódy zasklievania balkónov: použitie drevených rámov, kovovo-plastových konštrukcií, ako aj bezrámové zasklenie.

Drevené rámy

Drevené rámy

Drevené balkónové systémy moderného dizajnu majú vysokú kvalitu, spoľahlivosť a dlhú životnosť. Takéto rámy sú oveľa lepšie ako zastarané náprotivky, ktoré sa účinne vyrovnávajú s potlačením hluku na ulici a tepelnej izolácie.

Významné nedostatky sa vyskytujú len v prípade použitia posuvných drevených rámov. Sú navrhnuté tak, aby voda mohla preniknúť posuvnými prvkami. Keď teplota klesne pod nulu, spôsobí námrazu okenného systému, čo v najlepšom prípade neovplyvní jeho stav.

Kovovo-plastové systémy

Plastové okná pre zasklievanie balkónov

Moderné kovové a plastové systémy sú známe ako dlhotrvajúce pečene. Priemerná životnosť takýchto konštrukcií je 40 rokov alebo viac. Riziko zamrznutia rámov je eliminované v dôsledku prítomnosti drenážneho otvoru v konštrukcii systému.

Bezrámové zasklenie

Bezrámové zasklenie

Bezrámový zasklený balkón

Bezrámové zasklenie, napriek svojej zdanlivej ľahkosti a vzdušnosti, poskytuje spoľahlivú ochranu pred zrážkami, tlmí hluk z ulice a prenecháva viac slnečného tepla.

Bezrámové zasklenie

Poradie zasklievania je nasledovné:

 • spodné a horné vodiace lišty krídel sú nainštalované. V tomto prípade majú hliníkové profily funkciu vodidiel;
 • Tvrdené sklo je upevnené na vodidlách, ktoré sa vyznačujú veľmi vysokou pevnosťou a odolnosťou voči rôznym druhom poškodenia.

Bezrámové zasklenie má však významnú nevýhodu: teplota na takom balkóne bude len o 2-3 stupne vyššia ako je teplota na ulici, takže nie je možné plne využívať balkón ako obytnú a vybavenú miestnosť v chladnom počasí.

Koncepcie chladného a teplého zasklenia balkóna

Studené zasklenie lodžií

Balkón so zaskleným chladením s odstránením (vnútorný pohľad)

Zasklenie studeným balkónom vykonávané s použitím jednotlivých okuliarov inštalovaných v ľahkých okenných rámoch. V lete v takejto miestnosti to bude celkom pohodlné, ale v zime sa takýto balkón dá využiť len ako sklad.

Je dôležité, aby nosný rám pre takéto zasklenie bol dostatočne spoľahlivý. Nie je potrebné šetriť na tento konštrukčný prvok, pretože To je rám, ktorý berie väčšinu zaťaženia vetrom.

Zasklený balkón

Zasklenie balkónomvybavené všetkými pravidlami a požiadavkami technológie, umožňuje pohodlne používať miestnosť kedykoľvek počas roka.

Pri vykonávaní takéhoto zasklenia je dôležité vytvoriť podmienky, za ktorých by sa rosný bod nemohol pohybovať v miestnosti. V opačnom prípade začne na Vašom balkóne padať kondenzácia, čím sa zníži všetka snaha o zvýšenie úžitkovej plochy. Okrem toho by rosný bod nemal preniknúť medzi inštalované okná. Tento stav je obzvlášť ťažké pozorovať, ak sa balkón nachádza za obrysom budovy.

Aby ste sa vyhli problémom, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku kondenzátu, musíte splniť 4 základné podmienky, a to:

 • poskytovať vysoko kvalitnú vlhkosť a tepelnú izoláciu balkóna a parapetnej podlahy. Akékoľvek praskliny alebo tepelné cesty mimo miestnosti vedú ku kondenzácii;
 • nainštalovať rámy s dvojitým zasklením a tesnením rovnakej kvality. V prípade použitia bežných drevených rámov je potrebné pri montáži otočných dverí vytvoriť dvojité tesnenie a zapečať všetky medzery v pevných konštrukčných prvkoch;
 • zabezpečiť možnosť regulovaného prirodzeného vetrania. Balkónové systémy moderného typu kov-plast sú na začiatku zvyčajne vybavené tlmičmi. V prípade montáže drevených rámov sa ventil usadí v parapete;
 • zabezpečiť potrebnú úroveň výmeny vzduchu medzi balkónom a obytným priestorom. Na tento účel je konštrukcia okna spojeného s balkónom doplnená výfukovým ventilátorom. Okrem toho je v spodnej časti dverí inštalovaná špeciálna vetracia mriežka.

Naučte sa, ako vykonať opravu balkóna vlastnými rukami, čo sa robí a v akom poradí, z nášho nového článku.

Tipy pred začatím práce

Príprava lodžie na zasklenie

Príprava lodžie na zasklenie

 1. Ak sa rámy majú inštalovať na kovový parapet, pred začatím zasklenia ich izolujte a orezajte.
 2. Výzdoba interiéru a montáž parapetu sa vykonáva po montáži rámov.
 3. Je dôležité, aby vrchol starého plota bol striktne horizontálny. Ak existujú odchýlky, je lepšie ich úplne rozobrať - vynakladáte viac peňazí na vyrovnanie ako na nákup spodných rámov.
 4. Pri rovnakej montáži rámov na parapet z tehál alebo betónu môže byť horný povrch podkladu vyrovnaný cementovou maltou. Po vyrovnaní sa vykoná exteriérová dekorácia. Vnútorná práca sa vykonáva po montáži parapetu.

Sprievodca presklením balkónov

Do-it-yourself: zasklenie balkónov

Práce na zasklení balkóna sa vykonávajú v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Odporúčania na meranie

Schéma merania pre zasklievanie balkónov

Zmerajte predné a bočné zábradlia balkóna. Musíte sa uistiť, že strecha balkóna visí nad zábradlím. Použite olovnicu. Tiež sa uistite, že horný obvod balkónovej miestnosti sa zhoduje s dolnou.

V prípade zistenia odchýlok nezabudnite pri výrobe (objednaní) sklenených obalov zvážiť tieto body. Vytvorte náčrtok preskleného balkóna s uvedením prijatých meraní.

Sada pre prácu

 1. Hammer.
 2. Pílka na kov.
 3. Kefy.
 4. Klince.
 5. Obloženie stien.
 6. Lac.
 7. Glass.
 8. Brus.
 9. Tmel.

Montáž drevených rámov

Príprava na zasklenie balkóna

Posilňujeme základňu pre zasklievanie

Podporná štruktúra

Prvý krok

Nainštalujte krabicu z dreveného reziva. Spodné drevo musí byť upevnené na úrovni zábradlia. Upevnite hornú časť k stropu pomocou sponiek. Bočné prvky sú pripevnené konzolami k stenám.

Pre ďalšie zvýšenie pevnosti konštrukcie namontujte tretiu vodorovnú tyč.

Schéma pevnej montáže dreveného rámu

Druhý krok

Nainštalujte lištu pre montáž ozdobného lemovania.

Tretí krok

Zostavte glazované drevené rámy. S drevenými prvkami opracujte antiseptikom a podľa potreby natrite.

Zarovnanie rámu v otvore

Štvrtý krok

V exteriéri nainštalujte pozinkované priezory, aby ste chránili drevenú konštrukciu pred atmosférickou vlhkosťou a zlepšili vzhľad balkóna.

Inštalácia kovových a plastových systémov

Zasklenie balkónov

Dodatočné utesnenie výrobných montážnych celkov

Dodatočné utesnenie výrobných montážnych celkov

Pred inštaláciou parapetu sú na parapete inštalované kovové a plastové systémy.

Prvý krok

Namontujte rohové, koncové a stredné podporné stĺpiky. Na to je veľmi vhodné použiť drevený trám.

Druhý krok

Pripevnite podporné nohy k hornému stropu a parapetu. Pre upevnenie použite uhly a skrutky. Ak je to potrebné, môžete šiť dizajn s pásom PVC.

Tretí krok

Z rámov odstráňte zasklievacie jednotky, aby sa počas montáže nepoškodili.

Urobte to veľmi jednoduché: vypáčte obruby pomocou úzkeho skrutkovača, vytiahnite ich a sklo rozoberte.

Štvrtý krok

Odstráňte krídlo. Za týmto účelom vytlačte kolík horného závesu okna a vytiahnite ho pomocou klieští, potom zdvihnite krídlo okna a vyberte ho z pántu.

Piaty krok

Upevnite fiktívny profil v spodnej časti rámu okna.

Inštalácia rámu

uzávery

Šiesty krok

Vložte kotviace dosky zo súpravy do drážok rámu.

Siedmy krok

Rámy vložte do pripravených otvorov, dbajte na to, aby nedošlo k deformáciám a iným chybám. Ak zistíte, že ich nesúlad je s klinmi.

Penové švy po obvode zasklenia

Ôsmy krok

Upevnite rámy skrutkami do určených otvorov kotiev.

Kombinované zasklievanie

Krok deviaty

Vráťte krídlo a okná s dvojitým zasklením na miesto.

Uistite sa, že systém funguje. Na konci budete musieť vymeniť drážky, namontovať parapet a dokončiť dokončovacie dekorácie.

Ochrana hornej časti zasklenia

Odporúčania týkajúce sa tesnenia

Po dokončení zasklenia balkóna vykonajte potrebné opatrenia na ochranu konštrukcie pred vniknutím vzdušnej vlhkosti. Na tento účel vyplňte existujúce medzery penou a tesniacim prostriedkom.

tlakovanie

tlakovanie

Spojky pre steny

Vysoko kvalitné tesnenie prispeje k ďalšiemu zvýšeniu izolačných vlastností konštrukcií.

Majte dobrú prácu!

Загрузка...