Okná a dvere

Oprava okien s dvojitým zasklením: samostatná výroba okien s dvojitým zasklením a montáž, ako to urobiť správne

Je možné urobiť opravu dvojskiel vlastnými rukami, ak poznáte ich základnú štruktúru a základy ich výrobnej technológie.

Oprava okien do-it-yourself

Ihneď musíte vykonať rezerváciu, ktorú mnohí používatelia nazývajú celým oknom, vrátane skla a rámu, a príslušenstva, ako okno s dvojitým zasklením, ale to nie je celkom pravda. Sklo je vlastne konštrukciou dvoch alebo viacerých pohárov, ktoré sú upevnené pozdĺž obrysu pomocou tesniacich materiálov a dištančných vložiek. Ak ho chcete namontovať sami, bez špeciálnych nástrojov a zariadení je pomerne ťažké, ale rovnako dôležité je správne nainštalovať hotové zasklenie do už stojaceho rámu.

Napriek tomu, že dobre vedia, že pri písaní vyhľadávacieho dotazu o opravách sklenenej jednotky, mnohí majú na pamäti celú okennú jednotku z PVC, a preto dúfajú, že sa im podarí odpovedať na všetky otázky, trochu rozšíriť tému. Do úvahy sa budú brať rôzne jednotky a mechanizmy okien z PVC, aby si vlastníci boli vedomí možných porúch, ku ktorým často dochádza počas prevádzky.

Dvojsklo

Štruktúra okna s dvojitým zasklením v správnom chápaní tohto pojmu je trochu podobná konštrukcii akvária, len „zabalená“ nie z troch, ale zo všetkých štyroch strán. Sklenená jednotka môže pozostávať z jednej, dvoch alebo dokonca troch komôr, pretože je určená na inštaláciu v rôznych oblastiach s individuálnymi klimatickými vlastnosťami.

Kamery sa nazývajú priehradky medzi okuliarmi, resp. Dve, tri alebo štyri okuliare.

Sklá majú medzi sebou určitú vzdialenosť, ktorá je určená dištančnou kovovo-plastovou alebo kovovou koľajnicou, ktorá je lepená na tmel z dvoch strán.

Jasne viditeľná perforovaná vzdialená koľajnica medzi tabuľami

Táto vzdialenostná koľajnica má rôzne šírky - čím je širšia, tým väčší je vzduchový priestor medzi tabuľami. Tento konštrukčný prvok je perforovaný malými otvormi - sú potrebné na to, aby sa vlhkosť v komorách nezhromažďovala a okuliare sa nezrážali. Na už nainštalovaných oknách je možné koľajnicu ľahko vidieť.

Vzdialený rake v rezu

Vo vnútri je vzdialená koľajnica naplnená odvlhčovačom, ktorý neumožňuje, aby sa sklo v komôrkach zahmlievalo, pretože dobre absorbuje vlhkosť. Koniec skleneného obalu je naplnený tesniacim materiálom - táto vrstva je 10 ÷ 15 mm.

Profesionálne vyrobený sklenený blok je naplnený inertným plynom, ako je kryptón alebo argón, alebo sušený vzduch s určitým zriedením. Plynová náplň má vyššiu hustotu ako vzduch, takže tieto okná majú vyššiu tepelnú a zvukovú izoláciu.

Na výrobu okien s dvojitým zasklením sa používajú sklá rôznej hrúbky - to je nevyhnutne uvedené na etikete výrobku.

Niektoré príklady sklenených obalov

Tak napríklad označenie 4-10-4-10-4 znamená, že ide o dvojkomorovú sklenú jednotku s hrúbkou skla 4 mm a vzdialenosťou medzi nimi 10 mm. Napríklad zložitejší vzorec 6-10-4-16AR-4jahovorí, že čelíme špeciálnej sklenenej jednotke s vonkajším hrubým sklom, 6 mm, prvej vzduchovej komore 10 mm, priemernému 4 mm skla, plynom naplnenej komore (argón) 16 mm a skla s energeticky úsporným účinkom typu i 4 mm.

Je možné zasklenie zostaviť sami?

Táto otázka sa často objavuje v tých prípadoch, keď jedna z pohárov nainštalovaného okenného bloku bola rozbitá. Ak sa k procesu montáže pristupujete s veľkou opatrnosťou a presnosťou, máte vhodné materiály a nástroje na prácu, potom môžete sklenenú jednotku ľahko zostaviť sami, aj keď to nebude ľahké nazvať touto činnosťou.

Ak chcete pracovať, musíte mať k dispozícii nasledujúce nástroje a príslušenstvo:

- dištančné lišty a obloženia;

- gumené alebo plastové kladivo;

- široké sekáče;

- nôž na topánky;

- špeciálna plastová stierka;

- prísavku na sklo;

- rezačka skla;

- drevené pravítko 1,0 ÷ 1,5 m.

Demontáž okna s dvojitým zasklením

Pred vytvorením novej sklenenej jednotky musíte starú jednotku rozobrať s rozbitým sklom.

Sklenená jednotka je upevnená uprostred rámu pomocou obruby, aby sa mohli vytiahnuť, musia byť demontované. Urobte si to.

 • Pre tento proces nástrojov budete potrebovať široký a ostrý sekáč. Je inštalovaný v strede zvislej strany skla, do medzery medzi pätkou a rámom a jemne ho zasiahne plastovým alebo gumovým kladivom.
 • Keď sa pás začne pohybovať smerom od rámu vo vzdialenosti 5 ÷ 7 mm, potom sa môže odpojiť rukou.

Odstránenie zvislej korálky

 • Potom je tu demontáž horného horizontálneho korálok - môžete začať s zatáčaním s rohom.
 • Potom odstráňte druhú vertikálnu a potom dolnú horizontálnu obruby.
 • Ak chcete vytiahnuť sklo z rámu, musíte mať na rukách pevné rukavice, pretože môže mať ostré hrany a je tu vysoká pravdepodobnosť vážneho zranenia. Ak dôjde k rozbitiu jedného z pohárov, sklená jednotka sa dá vytiahnuť pomocou prísavky, ktorá sa umiestni do stredu celého skla.

Demontáž skla s prísavkami

 • Prísavka je upevnená na skle, upevnená a potom pomocou rukoväte musíte jemne ťahať sklenený balíček smerom k sebe a vytiahnuť ho z rámu.

Video: ako rozobrať panel z PVC okien

Nezávislá výroba skla

Základná štruktúra skla

Na výrobu skla budú potrebovať nasledujúce materiály:

- sklo požadovanej hrúbky (najmenej 4 mm);

- rozpera alebo rozpera;

- primárny tmel (butyl) a sekundárny (polysulfid. polyuretán);

- voľné sušidlo.

Práca na výrobe sa skladá z niekoľkých etáp. Prvým z nich je, samozrejme, príprava miesta konania.

 • Pre pohodlie procesu bude potrebný spoľahlivý, dostatočne veľký stôl s dokonale rovným povrchom pokrytým hustým mäkkým materiálom, ako je napríklad plsť.
 • Potom sa meria sklo. Meranie sa vykonáva zo starej sklenenej jednotky a ak to nie je možné, vnútorné okraje rámu sa merajú vertikálne a horizontálne, mínus 1 ÷ 2 mm v každom smere.

Jedným z najdôležitejších momentov je precízne rezanie skla.

 • Rez na skle by mal byť dokonalý, takže je potrebné získať dobrý rezač skla, ktorý sa s touto úlohou ľahko vyrovná.

„Rýchlorezávač“ umožňuje presné a presné rezanie veľkých sklenených pásov

 • Ak je sklo potrebné dostatočne veľké, aby sa zmestilo na požadovanú veľkosť, je najlepšie použiť valčekový rýchlorez.
 • Po príprave všetko, čo potrebujete, je sklo umiestnené na stôl, prevedené na neho opatrenia a nainštalované rýchlo rez. Verzia s valčekom je výhodná v tom, že umožňuje dokonale plochý rez, pretože zarážka nedovolí vysunutiu rezného prvku.

Roller "quick cut" vám umožní dokonale odolať veľkosti

 • Hrany brúseného skla sa odporúčajú na jemnú manipuláciu s tyčou s brúsnym povrchom ("diamantový prach"), ktorý pomôže zachrániť ruky pred poškodením.
 • Keď je potrebné sklo rozrezané a správne spracované, musí sa dobre opláchnuť, alebo ešte lepšie, utrieť stieračom. Zvlášť opatrný pri práci na vnútorných plochách skla, pretože potom už nie je možné ich čistiť.
 • Ďalším krokom je príprava diaľkových koľajníc. Môžete sa pokúsiť použiť lamely zo starej sklenenej jednotky, odrezať ich od skla spolu s tesniacim materiálom, ale zároveň ich budete musieť úplne oslobodiť od aplikovanej hmoty. Ak to nie je možné kvôli poškodeniu jednej zo strán, potom je celkom možné odstrániť rozmery a nie je ťažké vytvoriť nový rám z perforovaných pásov.

Rám by mal byť menší ako veľkosť skla o 4-7 mm, to znamená, že sklo by malo presahovať jeho okraje. Táto vzdialenosť sa následne utesní sekundárnym tesniacim prostriedkom.

Naplnenie dutiny rozperných koľajníc granulovanou sušičkou

 • Vnútorné dutiny perforovaných dištančných vložiek sú tri štvrtiny naplnené sušidlom, ktoré sa najčastejšie používa ako granulovaný silikagél.

Mali by byť plné troch štvrtín.

 • Aby sa materiál na druhej strane nevylial, je v dutine lamiel bezprostredne inštalovaný špeciálny roh, ktorý sa stane spojovacím prvkom a ktorý pomôže vytvoriť ideálny pravý uhol z vertikálnych a horizontálnych lamiel.

Montážne uhly pre rozperné lišty

 • Po inštalácii dvoch samostatných koľajníc by mal byť uhol 90 stupňov.

Pravý uhol po montáži dvoch koľajníc

 • Butylová páska s ochranným filmom sa prilepí na konce rámu ochranným filmom, ktorý sa pred upevnením skla odstráni.

Butylová páska - samolepiaca

 • Na pripravený, dokonale čistý stôl sa položí sklo, na ktorom sa musí presne nalepiť hotový rám. Tu sa môžete uchýliť k malej trik - na pohári na pravítko pomocou korektora, aby sa značka prekrytie rám, na vonkajšej strane - potom tieto štítky budú ľahko vymazať.

Položenie rámu na sklo

 • Pred položením rámu na sklo sa zo spodnej časti lepiacej pásky odstráni ochranná fólia. Rám je nastavený presne na štítkoch a mierne zatlačený, aby ste získali fixáciu.

Pred položením ochrannej fólie sa odstráni lepiaca vrstva

 • Rovnaké značenie sa odporúča urobiť na skle, ktoré bude zlepené na vrchu rámu, pretože nerovnaké usporiadanie skiel vzhľadom na rám je neprijateľné. Okraje okuliarov by mali rovnako vyčnievať z okrajov rámu.

Lepenie druhého skla

 • Vrchná ochranná vrstva sa odstráni z tesniacej pásky, druhé sklo presne na značenie sa umiestni na rám.
 • Ak je vytvorený na vytvorenie dvojkomorového obalu, proces lepenia sa opakuje.
 • Keď sú všetky sklá zmontované do sklenenej jednotky, je potrebné opatrne zatlačiť sklo, aby sa vytvorila spoľahlivá väzba s butylovou páskou - to bude primárny tesniaci okruh.
 • Ďalším krokom je vyplnenie zostávajúcej dutiny medzi tabuľami po celom obvode sklenenej jednotky polyuretánom, tiakolom alebo polysulfidom, čím sa vytvorí druhá tesniaca slučka.

Konečné utesnenie okna s dvojitým zasklením

Tento proces sa vykonáva špachtľou alebo stavebnou striekačkou. Tesniaca hmota musí úplne vyplniť dutinu bez malých vzduchových dutín a trhlín.

Sušenie tohto obrysu zvyčajne trvá 8-14 hodín a po stuhnutí by malo vyzerať ako guma. Potom sa šmuhy odstránia a skontroluje sa kvalita tuhnutia a plnenia.

Inštalácia skla

Usporiadanie skla v PVC-profile

 • Teraz zostáva len montáž zasklenia do rámu. Aby sa sklo nedostalo do styku s pevným rámovým materiálom, je na jednej strane drážky na jednej strane pozdĺž celého obvodu nainštalovaný gumový tesniaci prostriedok.

Dvojité presklenie okien - umiestnené po celom obvode rámu

 • Ďalej sú na zvislých stenách a na vodorovnej základni rámu umiestnené gumové obklady - zmäknú kontakt koncových strán skla s plastovým profilom okna.

Špeciálne podložky pre dvojité zasklenie

 • Potom je hotová sklenená jednotka inštalovaná v ráme na podšívke a zarovnaná s úrovňou.

Inštalácia hotového skla na pravidelnom mieste

 • Odkrytý obal by mal byť pritlačený obrubami, pričom do nich bol predtým nainštalovaný gumový uzáver.

Konečné upevnenie okna s dvojitým zasklením

 • Do drážky sa kladie guma alebo plastové kladivo, ktoré nemôže poškodiť plastové povrchy.

Video: proces výmeny skla v okne z PVC

Typické PVC rozbitie a riešenie

Počas prevádzky okna môže dôjsť k rôznym poruchám inštalovaných armatúr, čo vedie k ťažkostiam pri jeho prevádzke. Preto sa musíme snažiť o obnovenie ich normálnej prevádzky. Najčastejšie poruchy sú:

- previsnutie ventilov;

- porušenie upínacej funkcie krídla;

- výmena alebo oprava rukoväte;

- výmena tesnenia v rozpore s normálnym utesnením;

- otvorenie krídla v dvoch polohách naraz.

Odstránenie väčšiny týchto nevýhod, skôr, možno nazvať opatrenia na úpravu, skôr než opravy, ale ako sú vykonávané, je stále stojí za to vedieť každému, kto má PVC okná nainštalované. Pre túto prácu z nástrojov budete potrebovať skrutkovač, skrutkovač, šesťhranný kľúč 4 mm.

1. Vertikálne nastavenie.

Vertikálne nastavenie krídla

Ak chcete nastaviť vertikálnu polohu krídla, spustiť ho alebo zdvihnúť, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstrániť dekoratívne plastové obloženie zo spodného závesu. Ďalej, v hornej nastavovacej drážke sa nastaví imbusový kľúč a otočí sa doprava, ak potrebujete zdvihnúť krídlo a doľava, ak ho potrebujete znížiť. Tlačidlo sa postupne otáča a po každom otočení sa krídlo nevyhnutne otvorí a zatvorí, aby sa vyhodnotil výsledok nastavenia.

2. Horizontálne nastavenie dolného krídla.

Nastavenie dolného uhla otvárania krídla

V prípade, že jeden z dolných rohov priehybu krídla, použije sa na nastavenie ten istý vrchlík, len nastavenie sa vykoná pomocou bočnej nastavovacej skrutky. Otáčky sa robia doprava alebo doľava v závislosti od toho, ktorý roh chcete zarovnať horizontálne.

3. Horizontálne nastavenie krídla pri priehybe.

Horizontálne nastavenie

Ak je to potrebné, nastavte horizontálnu polohu krídla, keď je prehnutý, pomocou nastavovacej drážky umiestnenej v hornej časti rámu z previsnutej strany. Šesťhranný kľúč sa otáča rovnakým spôsobom ako vyššie opísané nastavenia, s povinnou priebežnou kontrolou každej činnosti - zatváraním a otváraním krídla, až kým nie je ťahaný do normálneho stavu.

4. Nastavenie spony uzáveru.

Nastavenie upnutia krídla pri fúkaní alebo pri prepnutí z letného režimu do zimného režimu a naopak sa vykonáva zmenou polohy excentrického otočného čapu.

Nastavenie upínacej svorky

Tento prvok sa nachádza na prednej strane okna a proces jeho nastavenia sa vykonáva aj pomocou šesťuholníka.

Poloha excentrického kolíka je zodpovedná za stupeň upnutia.

Obrázok jasne ukazuje polohu a pohyb čapov v rôznych verziách ich vyhotovenia.

Varianty nastavenia polohy čapov

Slabé alebo normálne upnutie krídla je nastavené na letné obdobie a silné zovretie pre chladné obdobie.

5. Nastavenie uzávierky s posunom doprava alebo doľava.

Nastavenie posunu krídla v spodnej časti závesnej slučky

Nastavenie "ľavého - pravého" spodku krídla sa vykonáva v otvorenom stave, cez drážku umiestnenú na vnútornej strane vrchlíka. Otočením kľúča doľava - klapka sa posunie doprava a naopak. Kontrola sa vykonáva aj po každom odbočení.

6. Stáva sa, že keď ste otvorili krídlo, stál v polohe skladania a otáčania súčasne. To sa často stáva, ak je rám inštalovaný s otvorom v dvoch polohách.

Častým problémom je súčasné otvorenie okna v dvoch rovinách.

Ak k tomu dôjde, musíte namontovať krídlo vertikálne a zatlačiť hornú časť rámu na vrchlík. Bez úplného zatvorenia musíte rukoväť nainštalovať vodorovne, ako keby bola otočená v otvorenej polohe krídla.

Ak zámok na rukoväti nainštalovaný na konci dverí neumožňuje jeho otočenie, musíte ho opraviť prstom. Ďalej je potrebné zatvoriť krídlo, ako obvykle, otočením rukoväte nadol. Potom stačí otvoriť a zatvoriť krídlo v rôznych polohách - malo by spadnúť na miesto a pracovať v normálnom režime.

7. Rukoväť rušenia.

Ak je rukoväť krídla zaseknutá v jej otvorenej polohe, musíte zablokovať zámok, ktorý je nainštalovaný, aby sa zabránilo rozbitiu okna, ak ho znovu nainštalujete v rôznych polohách, ak je proces príliš rýchly. Keď otvoríte okno do sklopenej polohy, zámka sa aktivuje a neumožní otáčanie rukoväte.

Západky-zámky na rôznych modeloch PVC okien

Existujú rôzni dodávatelia pre rôzne spoločnosti, ale v podstate, aby sme sa s nimi vyrovnali, nie je potrebné vykonávať zložité operácie. Zvyčajne stačí stlačiť tento prvok proti zhutňovači alebo prstom a zároveň otáčať gombíkom.

Najčastejšie jednoducho upravte polohu blokátora

V iných prípadoch môže zámka z rôznych dôvodov prekĺznuť cez mechanizmus odozvy. Na vyriešenie problému v tomto prípade je potrebné nájsť na konci krídla samotný mechanizmus, na ktorý by mal blokátor chytiť. Potom sa na ňom odskrutkujú skrutky a pod ním sa umiestni tenká plastová podšívka. Potom musíte skontrolovať jeho prácu. Obvykle je takéto tesnenie dostatočné na to, aby spojka normálne prešla.

8. Výmena rukoväte.

Демонтаж старой ручки и установка новой производится в том случае, если этот элемент сломался, расшатался, или же требуется замена его на другой, например, со встроенным замком. Такое усовершенствование просто необходимо, если в квартире есть маленький ребенок. А произвести замену - достаточно просто.

Подтяжка ручки при ее разбалтывании

Na tento účel otvorte skrutky, s ktorými je rukoväť priskrutkovaná k rámu. Sú ukryté pod dekoratívnou doskou umiestnenou pod rukoväťou. Otáčaním otvorte dve skrutky pod skrutkovačom.

Odskrutkujte ich a ťahajte za rukoväť smerom k vám. Na svojom mieste je nainštalovaný nový a môže byť upevnený rovnakými skrutkami.

Inštalácia novej rukoväte so zámkom

Ďalej sa dekoratívna doska otočí na miesto - a práca sa dokončí. Ako je zrejmé z popisu, proces výmeny je veľmi jednoduchý - je prístupný každému, kto vie, ako používať skrutkovač.

9. Ťažkosti s otáčaním rukoväte.

Ťažké otáčanie rukoväte môže nastať z rôznych dôvodov, napríklad zošikmenia alebo priehybu krídla. Okrem toho príčinou môže byť staré mazivo s mazivom v otočnom mechanizme.

Musíte začať s najjednoduchším procesom - s mazivom, ktoré musíte aplikovať na otočný mechanizmus a otočiť gombíkom v jednom a druhom smere. Mazivo sa aplikuje z valca, ktorý má tenkú rúrku, takže kompozícia dosiahne najďalej od seba vzdialené miesta obsluhovanej jednotky. Nástroj musí byť aplikovaný z prednej strany rámu.

Ak sa nič nezmenilo, potom budete musieť upraviť krídlo, ale najprv musíte určiť, na ktorú stranu je potrebné nastaviť. Na tento účel je uzavretý a určený okom a reguluje vyššie uvedené pokyny.

10. Výmena tesnenia.

Výmena opotrebovaného tesniaceho tmelu za nový

Ďalšia udalosť, ktorá sa musí uskutočniť v prípadoch, keď existuje návrh. Často je to možné vďaka skutočnosti, že pečate sú zastarané, stratili svoju elasticitu a prestali normálne fungovať.

Kompaktor, v priemere, slúži asi 7 ÷ 10 rokov, ale ak to začalo prasknúť alebo trhliny sa objavili na povrchu, potom je na čase, aby ho nahradiť.

Najprv je potrebné zmerať dĺžku starej pečate, aby ste vedeli, koľko bude potrebné kúpiť.

Keď už je nové tesnenie zakúpené, starý sa odstráni z drážok. Drážky musia byť dobre premyté a vysušené. Potom začnú tesnenie a stláčajú sa, kým sa nezastaví. Nemôže byť natiahnutý alebo stlačený - musí byť v prirodzenom stave.

11. Odstránenie šikmého skla.

Ďalšou nevýhodou je sklon skla v profile inštalovaného rámu. Ako to opraviť - jasne uvedené v priloženom videu.

Video: ako eliminovať šikmosť skla v PVC ráme

Všetky opravy, a ešte viac na nastavenie plastového okna, možno vykonať samostatne, šetrí slušné množstvo, ale na to musíte mať voľný čas a príležitosti. Ak však vôbec neexistuje žiadna predstava, ako pracovať s nástrojmi as uvedenými materiálmi, potom je lepšie zveriť tento proces majstrom, ktorí sa opakovane stretli s podobnými problémami.

Загрузка...