Pece a vykurovacie systémy

Aký druh palivového dreva je lepšie pre vykurovanie: vyberáme a skladujeme správne drevo na vykurovanie domu

Z správne vybrané a uložené pre zimné drevo bude závisieť na účinnosti vykurovania domu. Palivo by malo horieť dlhú dobu, čo by umožnilo čo najviac tepla v miestnostiach. Ale nie každé drevo má také vlastnosti, takže musíte mať jasno, aký druh palivového dreva je lepšie kúpiť na vykurovanie a ako by bolo vhodnejšie organizovať ich skladovanie.

Aké drevo je lepšie na vykurovanie

Každý druh dreva má svoju vlastnú charakteristickú hustotu štruktúry a hustšie drevo, čím dlhšie bude horieť, potom bude horieť v peci. Tieto odrody sa však dlho vznietia a preto s nimi "v súprave" je potrebné skladovať ľahšie drevo, ktoré sa používa na zapálenie.

Nemenej dôležité je zachovanie vysokej kvality palív - ich správna príprava a usporiadanie ich uskladnenia v daždivých dňoch jesene av chladnom a zasneženom zimnom období.

Kvalitné a správne palivové drevo môže vytvoriť pohodlie a špeciálne teplo v dome, ktoré sa nedá porovnať s vykurovaním plynom alebo parou. Pri ohreve kachlí, z ktorého prichádza príjemné hučanie prirodzeného ťahu a praskanie polien, vzniká v miestnosti špeciálna komfortná atmosféra. Možno to je dôvod, prečo je pec stále inštalovaná aj v tých sídlach, kde sú iné typy vykurovania.

Charakteristika palivového dreva

Drevo každého druhu má svoje individuálne vlastnosti, niekedy veľmi odlišné od seba. Preto niektoré druhy dreva sú vhodnejšie pre stavebníctvo, zatiaľ čo iné - pre vykurovanie bývanie.

Nie všetko drevo je rovnako vhodné na vykurovanie.

Okrem toho je potrebné vziať do úvahy, že pre sporák, a to všeobecne, takmer všetky drevo je vhodné (samozrejme, nie v rovnakej miere, ale stále), ale pre krb musíte vybrať palivo, ktoré prináša do miestnosti, okrem tepla, aj príjemné vôňa, vytvorí priaznivú útulnú atmosféru.

Preto palivo z príliš živičných hornín nebude vhodné pre krb, pretože pri spaľovaní takéto drevo vytvára nadmerný dym a sadze. Nielen to - napríklad, borovicové drevo, spaľovanie, je často zastrelené uhlím, ktoré môže spadnúť na horľavé povrchy, a potom pravdepodobnosť požiaru je veľmi vysoká. Preto sa ihličnany neodporúčajú na použitie v otvorených krboch.

Pre sporáky je optimálne zvoliť dlhoročné palivové drevo s nízkou intenzitou a výrazným prestupom tepla. Dôležitým faktorom pre vykurovanie pece je minimálne množstvo dymu emitovaného spaľovaním dreva, ako aj popol zostávajúci v peci.

Dobré, najvhodnejšie palivové drevo pre kachle musí byť dobre pripravené na zimné obdobie - sušené a zložené na skladovanie. Všetky vyššie uvedené vlastnosti priamo závisia od kvality týchto podujatí.

Neriedené čerstvo narezané drevo sa nikdy nepoužíva okamžite na ohrev, pretože sa schne v ohnisku, dáva veľa dymu a potom veľmi pomaly horí kvôli veľkému množstvu vlhkosti. Spaľovanie takéhoto paliva poskytuje veľmi málo tepla, a preto by sa malo „čerstvé“ drevo podrobiť dobrému sušeniu.

Môžete skontrolovať, ako suché je drevo v starom jednoduchom spôsobe: ak keď narazíte na jeden protokol na inom, zvonenie, skôr ako hluchý, zvuk je počuť, potom drevo je plne pripravený dostať sa do sporáka.

Kvalitné palivové drevo je možné získať zo stromov, ktoré boli v zime odrezané - v tomto období prakticky neexistuje pohyb šťavy v kmeňoch stromov. Stromy v lete alebo na jar však vyžadujú dlhšiu dobu schnutia, pretože majú veľmi veľké percento vlhkosti.

Aké palivové drevo je najlepšie na vykurovanie?

mäkké drevo

Mäkké drevo je pre zahrievanie nežiaduce

Ihličnaté drevo sa veľmi dobre spaľuje, ale z vyššie uvedených dôvodov sa neodporúča na vykurovanie kachlí. Okrem toho je nežiaduce, pretože takéto drevo spaľuje príliš rýchlo a intenzívne, ale s minimálnym uvoľňovaním tepla. Preto sa takéto palivo častejšie nakupuje alebo zberá na kúpanie, pretože zloženie dreva mnohých ihličnanov zahŕňa nielen živice, ale aj éterické oleje, ktoré sú prospešné v určitých množstvách pre ľudské zdravie. Počas kúpeľných procedúr tak prispejú k prevencii a liečbe respiračného systému, pokojných nervov, celkovej relaxácie a zmiernenia svalového napätia.

tvrdé drevo

Tvrdé dreviny sú najlepšie na vykurovanie kachlí, pretože majú hustejšiu konštrukčnú štruktúru, ktorá výrazne zvyšuje ich čas horenia s konštantnou vysokou energetickou účinnosťou. Kvôli neprítomnosti živicových látok v drevnej kompozícii takéto palivové drevo poskytuje menej sadzí a horenia, čo zabraňuje rýchlemu hromadeniu sadzí v dymovodoch.

Medzi tvrdé drevo existujú druhy dreva, ktoré poskytujú maximálny prenos tepla, a tam sú tie, ktoré budú slúžiť na zapálenie alebo na preventívne opatrenia so sporákom.

Zohrievajú kachle a ovocné stromy, ale je lepšie toto drevo zachrániť pre chladiče oleja alebo pre zapálenie otvoreného krbu, pretože spaľovanie takéhoto palivového dreva vydáva vôňu, ktorá dodáva výrobkom osobitnú chuť a vytvára príjemnú atmosféru.

Na drevo z tvrdého dreva je potrebné hovoriť o niečo viac, pretože sú najviac používané na vykurovanie domácností.

jelša

Zaujímavé je, že jelša poskytuje najkrajšie palivové drevo. Pri rezaní môže mať tento strom žltkastú, husto okrovú, modrastú, oranžovú alebo dokonca nasýtenú takmer červenú farbu. Odtiene dreva závisia nielen od špecifických druhov dreva (a je tu asi 20 ÷ 25 rôznych poddruhov olše), ale aj na mieste, kde rástol.

Alder palivové drevo nemožno zamieňať s inými

Pohodlie nákupu jelšovej guľatiny alebo hotového palivového dreva je, že nemusia byť ďalej sušené - samy dosahujú požadovaný stav zvyškovej vlhkosti. Pre kachľové palivové drevo sa zvyčajne odoberá jelša, ktorá rastie mimo vody - na zemi, kde je v pôde nízka vlhkosť, takže drevo schne dostatočne rýchlo.

Alder je tiež vhodný na použitie v fajčiarskych boxoch, pretože obsahuje aromatické látky. Musíte však vedieť, že sú uložené len počas prvých 3 rokov po zbere palivového dreva. Zvyšok vlastností dreva nestráca veľmi dlho a je dobre skladovaný po dlhú dobu.

Pri horení, jelša dáva málo dymu a dobrý prenos tepla, a vďaka týmto vlastnostiam sa takéto drevo často používalo na "čiernu" kúpeľ. Výpary Alder sú schopné vyčistiť komín od sadzí.

Pre udiarenské haly používané jelšové piliny, takže by nemali byť vyhodené, ak je drevo rezané na dvore.

Okrem toho je toto drevo ideálne pre vykurovanie krbu, ak do neho dáte jelšu a pridávate k nej brezové drevo - spolu dávajú krásny plameň a vynikajúce teplo.

dub

Dubové drevo na vykurovanie je ideálnou voľbou, ale takéto drevo je pomerne drahé. Avšak, ak sa objavila príležitosť, a dubové drevo bolo zakúpené, nebudete nikdy musieť ľutovať, pretože budú dávať vynikajúci vysoký prenos tepla, a to drevo je veľmi ekonomické použitie. Často sa používa ako prísada do iného typu palivového dreva, pretože aj dvojica dubových guľatín bude horieť dlhšie.

Dubové drevo je veľmi efektívne vykurovanie, ale cena je značná

Dub má veľmi hustú vláknitú štruktúru, takže jeho drevo je oveľa ťažšie ako iné druhy. Horí oveľa dlhšie, ale aj dlho horí, mení sa na uhlie, ktoré po dlhú dobu žiari, udržiava kachle v horúcom stave.

Nemali by ste si vybrať príliš hrubé guľatiny, pretože, určite, z veľmi starého stromu, a takéto drevo dá menej tepla. Je potrebné vziať guľatinu stredného priemeru, ktorá je vyrezaná zo stromu stredného veku - toto palivo má najvyššie kvality pre vykurovanie domácností.

Dobré dubové drevo má príjemnú arómu - dokonale sa prejavuje pri spaľovaní dreva. Preto je takéto palivové drevo vhodné nielen pre sporáky, ale aj pre otvorené krby. Dubové éterické oleje vytvárajú zdravú, spevňujúcu telesnú a duchovnú atmosféru v miestnosti.

Mimochodom, zaujímavým faktom je, že dubové drevo v Taliansku je veľmi cenené, pretože sa verí, že skutočná pizza, ktorej rodisko je považované za túto krajinu, musí byť pripravené iba na tomto dreve.

Zistite, aké brikety sú na vykurovanie, ako aj ich podrobný opis, možnosti a výrobu, z nášho nového článku.

breza

Breza na vykurovanie domov a kúpeľov používaných od staroveku. Preto, odborníci na prírodné teplo a dnes, na základe tradície, radšej vykurovať kúpeľ iba breza dreva. A nie je náhodou vôbec! Okrem aromatických výparov má breza výrazné dezinfekčné vlastnosti, čo je dôležité pre kúpeľne.

Tradičné brezové drevo

Kúpeľ, vyhrievaný brezovým drevom, bol vždy považovaný za hojenie. Je výborný na prevenciu prechladnutia a problémov s kĺbmi.

Dech obsiahnutý v brezovom dreve pomáha drevu rýchlo spáliť a horieť s konštantnou intenzitou dlhú dobu. Takéto palivo, spaľujúce takmer úplne, nedáva veľké množstvo uhlia a popola.

Vďaka týmto vlastnostiam brezy brezy sa často používa ako prostriedok na zapálenie ťažšej štruktúry dreva.

Tepelný výkon z brezovej guľatiny je pomerne vysoký, presahuje tepelný výkon borovice a osiky o 20-30%, v závislosti od veku stromu pokáceného na palivové drevo.

Musíte však vedieť, že breza stráca svoje vlastnosti po dvoch rokoch skladovania, preto ju nestojí za to, aby ju zbierala mnoho rokov. Po určitom čase sa guľatiny začnú zhoršiť zvnútra, zhnité a pri horení začnú vytvárať nepríjemný zápach. Nebudú poskytovať potrebný prenos tepla a teplo, ktoré je obvyklé pre čerstvé sušené drevo.

Lipový strom

Lípa má tendenciu vzplanúť sa na dlhú dobu, ale potom, keď horí, intenzita požiaru je dosť vysoká. Preto sa sporák s takýmto palivovým palivom veľmi rýchlo zohrieva.

Lipové palivové drevo má dobrý liečivý účinok.

Lípa, rovnako ako breza, sa dobre hodí na kúpanie. Ukazuje sa, že nielen jeho farba sa hojí, ale má aj podobnú arómu, ktorá prichádza spolu s výparmi pri horení podobného dreva. Na ošetrenie v kúpeli, ktorý sa zahrieva čiernym spôsobom, sa med používal v kombinácii s vápenným drevom. Bola položená na horiacich polenách a celková aromatická para pomohla veľmi dobre pri liečbe pneumónie alebo pri hojení rôznych rán na koži.

Takéto vlastnosti lipového dreva sú zachované, bohužiaľ, len 2 roky po odrezaní stromu, ale potom sa liečivé vlastnosti stratia. Ale pre vykurovanie pece je takéto drevo veľmi vhodné aj po tomto čase.

osika

Vlastnosti osikového dreva sú veľmi podobné už spomínaným prvkom olše - sú tiež schopné zmäkčiť usadeniny sadzí v komíne, čo uľahčuje ich čistenie. Aspen počas spaľovania veľa nefajčí a dáva minimálne množstvo sadzí a jeho odparovanie, usadzovanie na sadziach v rúre, ľahko uvoľňuje a odlupuje ho od stien komína. Sadze sa rozpadajú do spaľovacej komory, z ktorej sa veľmi ľahko odstraňujú.

Aspen je vhodnejší na pravidelné čistenie komínov

Pretože tieto palivové drevo nedávajú významnú zmienku o prenose tepla, často sa používajú výlučne na periodické čistenie komína alebo na zapálenie dreva hustou konštrukciou, ktorá sa samovznietí.

Topoľ a vŕba

Palivové drevo z vŕby alebo topoľa sa používa len vtedy, ak už neexistuje možnosť nákupu iných, alebo v podmienkach nútených úspor, pretože stoja oveľa menej ako iné druhy tuhých palív. Je však nepravdepodobné, že by sa na nich zachránili, pretože tieto palivové drevo horí veľmi rýchlo, čo dáva veľmi málo tepla a na ich vykurovanie je potrebné veľké množstvo.

Ani lacnosť topoľa alebo vŕby neospravedlňuje extrémne nízky prenos tepla takéhoto palivového dreva.

Taká nízka cena je predurčená pre nízkohodnotné drevo. Stojí za to triezvo zvážiť, či má zmysel kupovať veľké množstvo nízko kvalitného palivového dreva, alebo platiť rovnakú cenu za vhodnejšie druhy dreva, ale získavať ich v trocha menších množstvách.

Palivové drevo z ovocných stromov

Aby bolo možné vykurovať dom, palivové drevo z ovocných stromov bude dokonalé, ale môžete si ich občas kúpiť. Niektoré z nich sú svojou kvalitou podobné dubovému drevu, napríklad hruške alebo jabloni stredného veku. Vzhľadom k tomu, že je zriedkakedy možné nájsť tieto odrody ako palivové drevo, sú zásobené pri rezaní záhrad a ochraňujú ich za dymové závesy alebo za varenie mäsových jedál na grile.

Skladovanie palivového dreva

Výber a nákup kvalitného "správneho" palivového dreva, je tiež potrebné správne organizovať ich skladovanie, inak sa rýchlo stratí svoje pôvodné vlastnosti.

Nestačí kupovať kvalitné palivové drevo - musia byť schopné šetriť

Základné pravidlá pre skladovanie

Palivové drevo je možné skladovať rôznymi spôsobmi, ale hlavnými podmienkami v tomto procese sú dobré vetranie drevárne a bezpečná strecha nad skladom.

Môžete jednoducho zložiť zozbierané napálené palivové drevo do drevnej hmoty a vytvoriť vrchnú časť plastových fólií alebo bridlicové dosky zhora. Ale niektorí majitelia dávajú prednosť používaniu skladaného palivového dreva aj na výzdobu ich sprisahania, pričom z nich vytvárajú zaujímavé tvary.

Pred odoslaním privážaného palivového dreva do drevnej kôry alebo jeho uložením do drevnej hmoty by malo byť drevo dobre pripravené a malo by sa vybrať správne miesto na skladovanie. Táto stránka by mala byť vhodná nielen pre dobrú bezpečnosť paliva, ale aj pre pohodlné používanie pre majiteľov domov. Preto je dôležité zvážiť tieto body:

 • Ak je to možné, Drovyanik by mal byť umiestnený v blízkosti vchodu do obydlia - to je potrebné pre pohodlné dopĺňanie domáceho palivového dreva v zime, keď na celom pozemku môže ležať hlboký sneh.
 • Rezanie a sekanie dreva v lese vopred, pred nástupom chladného počasia, aby sa zbavili týchto aktivít v zimnom období.
 • Palivo musí byť dobre vysušené a je veľmi dôležité, aby sa udržiaval v tomto stave po celú dobu skladovania. Na tento účel sa často budujú špeciálne stavby, ktoré sa podobajú vzdušným altánkom. Je lepšie, ak sú nad zemou zvýšené o 10 ÷ 30 cm a pod budovu bude položený hydroizolačný materiál (zvyčajne sa na tento účel vyberie strešný materiál). To je nevyhnutné, aby vlhkosť zo zeme neprenikla do dreva.

Nekomplikovaný Drovnik s dobrou vôľou od dna pre ventiláciu

 • Skladovanie palivového dreva by nemalo byť inštalované v nížinných oblastiach krajiny, kde sa zachytáva vlhkosť čo najviac a ranná hmla trvá najdlhšie. V takýchto miestach drevo opäť navlhčí a potom začne hniť, stráca svoje vlastnosti a stáva sa neúčinným na použitie na vykurovanie. Okrem toho, pri horení, poškodené palivové drevo nielen nedáva zdravú chuť, ale vyplní izby s veľmi nepríjemným hnilobným zápachom.
 • Palivové drevo musí byť chránené pred zrážkami, či už je to dážď alebo sneh, pretože voda, ktorá sa dostane dovnútra dreva, bude tiež kaziť drevo. Preto je strecha nad drevom nutnosťou. Ďalšou možnosťou môže byť správne položenie palivového dreva, ktoré neumožní preniknúť vlhkosť dovnútra drevnej hmoty.
 • Bez ohľadu na to, ako sú póly zložené, musia byť vetrané. Preto sú preložené tak, že medzi nimi je vždy malý priestor.

Drevo sa skladá tak, že drevo je vetrané a stoh je stabilný

 • Aby drevo vždy zostalo vysoko kvalitné a dobre pripravené na zimnú sezónu, musí byť drevo pred položením drevnej hmoty vetrané a sušené. Kmene stromov, ktoré boli v zime pokácené a určené pre palivové drevo, sa pred uskladnením sušia tri až šesť mesiacov v závislosti od plemena. Jarné alebo letné palivové drevo vyžaduje viac času na schnutie, čo môže trvať šesť mesiacov až jeden rok.

Čas schnutia palivového dreva závisí priamo od počtu teplých dní, od vlhkosti vzduchu a miesta skladovania dreva počas tohto procesu.

Skladovanie palivového dreva

Pri skladovaní pripraveného palivového dreva je potrebné dodržiavať určité pravidlá, pomocou ktorých bude ľahké skladovať palivo dlhodobo v kvalitatívnom stave.

Skladovanie palivového dreva môžete organizovať rôznymi spôsobmi, ale s dodržiavaním jednotných pravidiel

 • Заготовленную зимой древесину распиливают и раскалывают весной, сбрасывая получившийся материал в кучу хаотично - так дереву легче будет просохнуть и проветриться за летние месяцы. В поленницу или дровяник дрова складывают уже осенью, в ее начальный период, до наступления сезона затяжных дождей.

Поленницу сверху необходимо прикрыть от дождевой воды

 • Ak sú póly umiestnené v drevenej stene, potom musí byť zhora nutne zakrytá jedným z vodotesných materiálov. Pod budúcim drevom je potrebné usporiadať základňu - mrežu z kovových rúrok alebo dlhé kmene malého priemeru. Táto podlaha pomôže chrániť drevo pred vystavením vlhkej pôde, vytvorí pod nimi vetraný priestor.
 • Na bokoch dreveného stola sú inštalované vertikálne mreže, ktoré nedovoľujú, aby sa rozpadli do strán - spoľahlivo upevnia pokládku dreva v danej polohe.

Položenie bočných radov obyčajnej drevnej hmoty

 • Aby sa zvýšila tuhosť konštrukcie, odporúča sa, aby boli bočné rady ukladané jeden po druhom, druhý naprieč.

Existuje niekoľko druhov drevených pilót, ktoré rovnako spoľahlivo šetria palivové drevo, ak sú naskladané správne.

Druhy polenitov

Možno, že nie všetci majitelia domov predstavujú to, čo zaujímavé formy môžu mať guľatiny, a ako prekvapivo malebné môžu vyzerať v krajinnom dizajne domu priľahlých stránok.

Originálne drevené drevo vo forme snop

Napríklad, napríklad, podobný snop, polenitsy schopný ozdobiť akékoľvek územie, ale, bohužiaľ, nie sú často nájsť na miestnych farmách. Je to veľmi pohodlný spôsob skladania a skladovania palivového dreva, ktoré nevyžaduje pomocné držiaky, okrem jedného stĺpa uprostred budovy. Áno, a skôr ako návod na vytvorenie kruhového muriva je potrebné, aby bol stredom celej konštrukcie.

Kladenie drevnej hmoty - "snop"

Priemer takejto drevnej hmoty je asi tri metre. V tejto vzdialenosti je z kruhu prilepeného kocky umiestnený hydroizolačný materiál.

Na vrchole ležali ploché kamene, ktoré budú slúžiť ako podklad pre kladenie palivového dreva. Po tom, na kruh, drevo začína dávať všetko najlepšie a stred kruhu je náhodne naplnený drevom.

Vonku - hladké kladenie, a vnútri - chaotické usporiadanie guľatiny

Takéto usporiadanie guľatiny umožní nepretržite odvzdušňovať celú konštrukciu palivového dreva. Po položení posledného radu môže byť vrch výslednej pôvodnej konštrukcie pokrytý akýmkoľvek vodotesným materiálom, ktorý ho môže chrániť pred priamym vniknutím vody počas dažďa.

Takýto drevný riad pomôže veľmi dlho udržať palivové drevo v kvalitatívnom stave.

Miesto bude tiež zdobiť drevený riad vo forme domu

Ďalším typom drevnej hmoty, ktorá sa nachádza vo forme domu pod strechou. To je ten istý obyčajný drevný riad, ale iba ona dostala podobu rozprávkového domu, ktorý má okná, cez ktoré je vetrané drevo a strechu chrániacu pred zrážkami. Takýto drevený dom bol inštalovaný na suteréne z kameňa, ktorý je sám dekoratívnym ornamentom miesta a zároveň dokonale chráni drevo pred prenikaním vlhkosti zospodu.

Pohodlné stĺpové drevo - palivo je vždy "v dochádzkovej vzdialenosti"

Táto verzia drevnej hmoty je umiestnená tak dobre, ako je to len možné. Nachádza sa vedľa domu, pod vyčnievajúcou strechou, ktorá pokrýva nielen drevo, ale aj cestu pozdĺž obydlia. Takáto drevina je obzvlášť vhodná v zime, keď je celá oblasť posiata snehom, pretože cesta k nej bude vždy čistá.

Budova je dobre vetraná, pretože tu nie sú žiadne pevné steny a tyče, ktoré sú rámom, sú pokryté sieťovou sieťou. Takýto hasič vytvorí najpriaznivejšie podmienky tak pre majiteľov domov, ako aj pre bezpečnosť paliva.

Vybudovať takú drevenicu je hračka. Bude potrebné zakúpiť tyče, upevňovacie prvky, sieťovinu a strešnú krytinu. Po príprave všetkých potrebných nástrojov, súčiastok a materiálov môžete takýto originálny drevený riad zostaviť len jeden deň, ale bude trvať mnoho rokov.

Aby bol dom teplý a palivové drevo na vykurovanie nikdy neporušilo vlastníkov, je potrebné vopred pripraviť optimálne druhy takýchto palív a riadne zorganizovať ich skladovanie bez straty prirodzených vlastností.

V blízkosti kachlí je vždy vždy potrebné minimálne zásoby.

Môžete dodať, že dodatočné sušenie dreva pred ohňom sa už vykonáva v blízkosti kachlí, pričom sa umiestňujú do špeciálnych stojanov. Palivové drevo sa privádza do miestnosti deň predtým, ako vstúpi do pece. Takéto podnosy sú často dekoratívnym prvkom interiéru miestnosti, ktorý sa montuje do jedného "súboru" so sporákom alebo krbom.

Nakoniec je tu malé video o tom, ako správne umiestniť palivové drevo do ohniska.

Загрузка...