Steny a strop

Ako maľovať nástenné farby: vyberte, ktorá farba vody je lepšie maľovať steny sami

Ak chcete vedieť, ako maľovať vodou riediteľnú nástennú farbu, musíte sa zoznámiť nielen s technológiou jej aplikácie, ale aj s postupom prípravy povrchov, ktoré majú byť na ňu zdobené. Ak sa budete striktne riadiť všetkými pravidlami, môžete sa uistiť svojím vlastným príkladom, že v tomto procese nie je nič superkomplikované.

Ako maľovať nástenné farby

Napriek tomu, že sa na trhu objavujú mnohé inovatívne dokončovacie materiály, malba stien bola a zostáva najrelevantnejšia pre moderné kancelárie a pre obytné miestnosti v apartmánoch a súkromných domoch.

Emulzná farba je atraktívna, pretože je vyrobená na vodnej báze a pri maľovaní nevyvoláva nepríjemný zápach. Zároveň sa vyznačuje vynikajúcim dekoratívnym účinkom - v dôsledku farbenia sa získa príjemná jemná matná povrchová textúra. Okrem toho, pomocou tohto typu farby, môžete vytvoriť rôzne vzory na stenách, ktoré napodobňujú reliéf, alebo prísť so špeciálnou textúrou, pomocou tohto účelu pomocné prvky. Typicky sa táto metóda používa v prípadoch, keď má stena nepravidelnosti a neexistuje spôsob, ako ich opraviť. Ideálna aj farba sa získa, ak je stena dobre vyčistená a vyrovnaná, takže všetka práca začína prípravou stien.

Pred začatím prác súvisiacich s maľovaním je potrebné pripraviť pracovný priestor, ako aj nástroje a príslušenstvo vrátane ochranných pomôcok.

Nástroje a materiály na prácu

Pre prácu musíte pripraviť nasledujúce nástroje:

 • Konštrukčný mixér, ale v tomto prípade môže postačovať bežný vrták so zmiešavačom. To bude stačiť na miešanie farby.

Miešačka na farby a na miešanie zmesí na opravu

 • Maliarsky podnos - pre pohodlie ponorenia valca do farby a za účelom maximalizácie úspor materiálu.

Zásobník na farbu a valček

 • Valec s hromadou strednej dĺžky a dlhou rukoväťou - pre pohodlie maľovania stien pod stropom bez použitia ďalších rebríkov alebo kôz.

Hlavné nástroje maliara - valčeky, kefy

 • Kefy rôznych šírok - na nanášanie farby na miesta neprístupné pre valec.

Strúhadlo - nástroj na vyrovnávanie povrchu steny

 • Strúhadlo na čistenie stien zo starého náteru a ich brúsenie.
 • Špachtle, kefy alebo tvrdá špongia - na čistenie povrchov.
 • Široká stierka na vyrovnávanie stien s tmelom.

Niektoré nástroje a príslušenstvo sa vyrábajú nezávisle.

 • Ak sa farba bude aplikovať alebo reliéf vzor, ​​alebo jeho imitácia, potom budete potrebovať ďalšie nástroje alebo domáce predmety, ktoré pomôžu vytvoriť správnu textúru.

Náterové materiály na steny

Je potrebné vopred pripraviť materiály, bez ktorých nie je možné maľovať:

Hlavný materiál - vysoko kvalitné vodou riediteľné farby

 • Vodná emulzná farba. Môže mať okamžite určitú farbu alebo bielu farbu. V druhom prípade potrebujete farbivo, ktoré vám umožní zvoliť si požadovaný odtieň farby. Odporúča sa miešať nezávisle, pretože je možné maľovať steny v trochu inom tóne. Napríklad steny, v ktorých sú inštalované okenné bloky, sú osvetlené menej ako iné povrchy v miestnosti, takže pre nich môžete pripraviť farbu svetlejšiu.

Farby sú k dispozícii vo veľmi širokej škále farieb.

 • Dye vybranú farbu.

Kvalitné maľovanie nie je možné bez dôkladného natierania stien.

 • Základný náter na steny, ktorý zabraňuje vzniku plesňových škvŕn na stenách a vytvára podmienky pre dobrú priľnavosť náterov na povrchy.
 • Brúsny papier na čistenie a brúsenie povrchu.
 • Tmel, hrubý - na opravu a konečnú úpravu - na konečné vyrovnanie stien.
 • Polyetylénová fólia - na ochranu povrchov, ktoré nebudú natreté pred náhodným vniknutím kvapiek farby.

Veľmi často, keď je to potrebné, je potrebná maskovacia páska.

 • Maskovacia páska, na upevnenie ochrannej fólie na steny a podlahy, na oplotenie škvŕn - v prípade potreby.
 • Okrem toho je potrebné pripraviť pracovný odev a ochranu pokožky a dýchacích orgánov - to je vhodný oblek, respirátor alebo maska, gumové a látkové rukavice.

Na výber farby, a presnejšie povedané, na kritériá, ktoré ju predurčujú pri nákupe, by mal byť o niečo podrobnejší.

Možnosti výberu farby

Vodná emulzia nie je rovnaká - musíte vedieť, ako ju vybrať.

Farby na vodnej a vodnej disperzii sú možno najlepšou voľbou pre dekoratívne povrchy stien a stropov v obytných priestoroch. Je to spôsobené množstvom pozitívnych vlastností podobných zlúčenín:

 • Takáto farba je výrobok šetrný k životnému prostrediu, ktorý nepoškodzuje ľudské zdravie.
 • Pri práci s týmito farbami nie je v miestnosti ostrý nepríjemný zápach, takže práca môže byť vykonaná aj pri zatvorených oknách.
 • Prípravky na báze vody poskytujú hladký matný povrch - široký rozsah sa otvára pre realizáciu širokej škály projektových projektov.
 • Dostatočne vysoká priepustnosť pre vlhkosť umožňuje použitie náterov na dekoráciu stien v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, ak je správne pripravený povrch.

Najobľúbenejšie sú vodné emulzie, ktoré sa vyrábajú z akrylových živíc. Poskytujú farbe maximálnu elasticitu a pevnosť, ale takéto kompozície majú pomerne značné náklady. Preto si môžete vybrať kompozície, ktoré sú cenovo dostupné, ale aj akrylové komponenty - jedná sa o akrylové vinylové a styrénové akrylové farby.

Zistite, ktorá farba je lepšia latex alebo akryl, pozrite sa na správnu odpoveď z nášho článku.

Ak farba obsahuje latex, potom sa po vysušení povrch stane vodoodpudivým. Takýto povlak môže vydržať asi tisíc umývacích cyklov.

Vodou disperzná farba sa mierne líši od vodnej emulzie. To sa týka hlavne hlavných zložiek, medzi ktoré patria kopolyméry styrénu, polyakryláty, ako aj polyvinylacetáty. Tieto zložky sa nerozpúšťajú vo vode. Pri nanášaní farby na povrch pri sušení sa voda odparuje a na stenu dochádza k polymerizácii nerozpustných zložiek pri tvorbe atramentového filmu.

Pigmenty sú obsiahnuté v oboch vodných prípravkoch farby - ako taký, oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý sa najčastejšie používa - zavádzajú sa na vytvorenie ideálne bielej farby. V lacných kompozíciách náterových hmôt sa namiesto týchto farbiacich pigmentov pridáva kriedová zložka, ktorá navyše plní funkciu plniva.

Pri získavaní farbiacich kompozícií je potrebné venovať pozornosť ich vlastnostiam, ako je doba schnutia, viskozita emulzie, jej spotreba, trvanlivosť, podmienky skladovania, špecifická hmotnosť a ďalšie.

 • Doba schnutia nanesenej farby je od 2,5 do 24 hodín a tento parameter závisí od vlhkosti a teploty v miestnosti. Ideálne podmienky na natieranie: teplota lakovaných povrchov je + 18 ° C, relatívna vlhkosť vzduchu je 60-65%.
 • Viskozita kompozície je indikátorom stupňa zriedenia vodou. Podobný parameter sa meria viskozimetrom. Najjednoduchším viskozimetrom je lievik s presne definovaným objemom s kalibrovaným odtokovým otvorom. Index viskozity sa meria v sekundách - ako dlho bude celá farba úplne vypustená. Takéto zariadenie je často k dispozícii pre profesionálnych maliarov, dobré, je to lacné. Údaje o viskozite kompozície však musia byť uvedené na obale. Zvyčajne sa pri nanášaní farby valčekom alebo štetcom vyžaduje viskozita 45-50 s, pri použití striekacej pištole nie vyššia ako 20-25 s.
 • Spotreba farby na meter štvorcový, pokrytá jednou vrstvou, je 170 ÷ 200 ml. Tento parameter závisí od povrchu, na ktorom sa farba nanáša - od jeho uvoľnenia a absorpcie.
 • Skladovateľnosť náteru na vodnej báze je takmer vždy dva roky od dátumu vydania, za predpokladu, že je riadne uskladnená. Tieto podmienky zahŕňajú teplotu miestnosti, ktorá by nemala byť záporná, ale farba a lak by sa nemali prehriať - farba by sa mala skladovať v chladnom prostredí s rovnomernou teplotou
 • Špecifická hmotnosť jedného litra farby je asi 1,3 kg.

Hlavné technické charakteristiky vodných emulzií stanovených štátnou normou sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Názov indikátoraVD-VA-224VD-AK-111VD-AK-111RVD-CN-183
pH farby6,8 - 8,28,0 - 9,07,5 - 9,5od 8,0
Zvyšková hmotnosť neprchavých látok,%53 - 5952 - 5747 - 5252 - 57
Krycia schopnosť vysušeného filmu, g / m212010080120
Mrazové zloženie, počet cyklov5555
Odolnosť voči statickému pôsobeniu vody pri teplote (20 ± 2) ° C, hodinách12242424
Stupeň štiepenia, mikrónov30606060
Doba schnutia (20 ± 2) ° C, hodiny1111
Bežná svetelná odolnosť,%-555

Prípravky na báze vody sa ľahko aplikujú na pripravený povrch, ale nemôžu byť natreté na stenách, ktoré boli predtým pokryté olejovou farbou alebo lesklým povrchom. Na tú istú stenu, predtým pokrytú vodnou emulziou, položíme farbu, vyrobenú na akomkoľvek základe.

Vodná emulzná farba môže byť v zásade aplikovaná na akýkoľvek iný povrch ako kov, pretože môže spúšťať korózne procesy.

Príprava povrchu

Aby bola farba dobre položená, musí byť povrch starostlivo pripravený.

Vzhľadom k tomu, že takmer vôbec nie je povrch stien v ideálnom prípade a navyše je na ňom často prítomný aj starý povlak, je v prvom rade nevyhnutné, aby bol v správnom stave, vhodný na maľovanie.

Pred začatím práce na podlahách a iných povrchoch, ktoré sa nebudú čistiť a maľovať, položte plastovú fóliu. Musí byť pripevnený k soklom s krycou páskou. Použitím tohto spôsobu ochrany si môžete následne ušetriť časovo náročné čistenie a udržiavať dekoratívnu podlahovú krytinu v pôvodnom stave.

Čistenie stien

Je zbytočné maľovať na nevyčistené steny.

 • Najprv je potrebné odstrániť starý dekoratívny náter zo stien. Tento proces sa môže uskutočňovať tvrdou kefou alebo špongiou, ak bola napríklad stena pokrytá sfarbením.

Odstránenie starých vrstiev bielenia a maľovania

Povrch je navlhčený vodou, vápno sa čistí špachtľami, kefami a ak sa ľahko nasiakne, potom sa jednoducho vymyje špongiou a mäkkou handričkou.

Umyte staré vápno

 • Ak je povrch natretý olejovou farbou, potom sa dá vyčistiť pomocou sušičky budov - to je dlhý a namáhavý proces, najmä ak je stena natretá tenkou vrstvou. Môžete ísť inými spôsobmi, napríklad v takejto situácii existujú dva spôsoby, ako von - na plášť steny sádrokartónu, alebo aby vrub na nich a re-omietky, vytvára hladký povrch.

Niekedy stará farba pomôže odstrániť iba sušičku

Ak existuje mnoho vrstiev farby na stenu, a na niektorých miestach sa začala pohybovať, budete musieť drhnúť, vykurovanie s fénom a vyzdvihnutie ju špachtľou alebo škrabkou.

Tesniace medzery

 • Po vyčistení stien je potrebné vykonať ich dôkladnú kontrolu na zistenie trhlín alebo nestabilných plôch. Ak nie sú opravené až do tmelu a farby, potom sa určite objaví na už aktualizovanej stene.

Sloty musia byť starostlivo uzavreté.

 • Zistené trhliny sa musia rozšíriť tak, aby opravná hmota prenikla hlboko do steny čo najhlbšie.

Môžete použiť hotové zlúčeniny na opravu polymérov

 • Trhliny sa rozširujú špachtľou alebo brúskou s krúžkom na kameni. Potom sa dôkladne očistia, zakryjú hlbokým penetračným náterom a nechajú sa uschnúť po stanovenú dobu (zvyčajne 4 až 6 hodín).
 • Po vysušení sú medzery utesnené tmelom alebo jedným z polymérnych materiálov, napríklad silikónovým tesniacim prostriedkom alebo "kvapalnými klincami".
 • Pokrytie medzier, mali by ste sa pokúsiť odstrániť z povrchu steny všetok prebytočný materiál tak, aby "náplasť" bola v jednej rovine s povrchom steny.
 • Po úplnom vysušení opravnej zmesi sa všetky steny naplnia a vysušia. Ak nie je stena dostatočne hladká, potom sa vyrovná tmelom, ktorý sa dá získať v pastovitom stave alebo v suchej zmesi.

Tmely stien

Utesnenie stien pred maľovaním

Akýkoľvek tmel môže byť použitý na vyrovnanie stien, musí byť dobre pripravený a privedený na požadovanú konzistenciu. To pomôže vŕtať s tryskovým mixérom. Výsledná hmota musí byť úplne homogénna, inak nebude povrch hladký.

 • Pripravená kompozícia sa odoberie z vedra strednou špachtľou alebo stierkou a rozprestrie sa na okraji širokej špachtle. S ňou sa vyrovnávacia hmota aplikuje na stenu hladkými pohybmi. Materiál môže byť aplikovaný na povrch zo stropu, podlahy alebo z rohu, hlavná vec je, že zmes by mala byť rovnomerne rozložená. Okamžite vyhladí všetky prúžky a iné nedostatky, ktoré zostali z rohov nástroja.

Tmel sa aplikuje tenkou vrstvou a opatrne vyhladí.

 • Po naplnení stien sa nechajú uschnúť. Tento proces prejde dostatočne rýchlo, pretože vrstva materiálu musí byť pomerne malá, len 2 ÷ 3 mm.

Smer mriežky pri vyrovnaní

 • Ak bol tmel úspešne položený, ďalším krokom bude brúsenie pomocou plaváka. Ak je to potrebné, na vrch prvej vrstvy sa môže aplikovať druhá, konečná vrstva a po vysušení prejsť na konečnú injektážnu vrstvu.
 • Injektáž sa vykonáva svetlými kruhovými pohybmi proti smeru hodinových ručičiek, až kým povrch nie je úplne rovný.
 • Po dokončení týchto prác a dosiahnutí požadovaného výsledku by bolo pekné opatrne vysať steny z prachu z tmelu, ale takým spôsobom, aby nezanechali náhodné škrabance na kefke vysávača.

Steny pred natieraním

 • Potom sa na všetky pripravené povrchy nanesie základný náter, ktorý sa musí aplikovať 5 - 6 hodín, aby sa úplne vstrebal do stien a vysušil. Primer môže byť biely alebo transparentný. Najlepšie je aplikovať ho valčekom, ale môžete použiť aj širokú kefu, najmä v ťažko dostupných miestach (v rohoch alebo na miestach, kde prechádzajú potrubia atď.)

Potom môžete pristúpiť k príprave farby.

Príprava farieb a zladenie farieb

Jeden z ťažkých momentov - správny výber farby.

Keď otvoríte plechovku farby, môžete vidieť, že jej konzistencia je zvyčajne dosť hrubá. Zloženie takejto viskozity je vhodné na vytvorenie reliéfnych nástenných výkresov, ale na maľovanie je stále hrubé. Po intenzívnom premiešaní emulzie sa teda môže mierne zriediť vodou na požadovaný stav.

 • Voda sa pridáva vo veľmi malých množstvách, aby sa zabránilo nadmernému zriedeniu do stavu nevhodného na natieranie zvislých povrchov.
 • Pomocou rôznych farieb a odtieňov vodnej emulzie môžete vytvoriť úžasné interiéry izieb. Avšak, aby ste mohli realizovať svoje plány, budete musieť "pokoldovat" cez bielu farbu, pridávať k nej zvolenú farebnú schému, a čím viac bude pridaná, tým jasnejšia farba dopadne.

Miešanie farieb

Farba sa pridáva postupne a po každom prídavku sa farba dôkladne premieša.

 • Aby ste získali rovnakú farbu pre všetky povrchy miestnosti, musíte okamžite určiť, koľko farieb sa pridá do každej nádoby alebo do nádoby na farby s presne definovaným objemom. A ešte lepšie - pripraviť naraz také množstvo farby požadovanej farby, ktoré stačí na všetky povrchy miestnosti.

Jediná odporúčaná odchýlka je zakrytie steny, na ktorej sa nachádza okno, farebným materiálom o jeden alebo dva tóny ľahšie ako ostatné tri steny. Táto kombinácia opticky rozšíri priestor miestnosti.

 • Bolo by pekné nechať časť farby vyrobenú v rezerve tak, aby v prípade trenia stien na určitých miestach mohli byť prenesené do správneho tvaru. Príprava presne tej istej farby neskôr je veľmi náročná úloha.
 • Ak sa projekt v miestnosti bude používať niekoľko farieb farby, potom nemôžete robiť bez maskovacie pásky. Vyniká samostatnou časťou steny, ktorá je natretá v jednej farbe. Po konečnom vysušení tejto oblasti sa páska prilepí na druhú stranu okraja a druhá vybraná farba sa aplikuje ďalej a tak ďalej. Týmto spôsobom sa vykonávajú aj celkom zložité mozaikové vzory.

Maliarske steny

 • Emulzná farba sa nanáša v dvoch až troch vrstvách v závislosti od stupňa absorpcie povrchu. Na zníženie tejto absorpčnej kapacity musia byť steny veľmi dobre natreté, ako už bolo uvedené vyššie.

Farba sa aplikuje na steny v jednotnej vrstve.

 • Подготовленная краска в небольшом количестве наливается в чистый лоток, из которого ее удобно забирать как кистью, так и валиком. Кроме этого, ребристая поверхность этой малярной ванночки помогает сэкономить материал, так как об нее отлично отжимается излишне взятая на валик или кисть краска.
 • Valec sa ponoril do farby a posúval v ňom tak, aby sa celý jeho "plášť" nasiakol kompozíciou rovnomerne. Je lepšie urobiť prvý ťah pomocou valčeka na kus lepenky. Ak je vidieť, že valec je dobre nasiaknutý, môžete do neho nainštalovať dlhú rukoväť a začať maľovať stenu od začiatku. Šmuhy vytvorené v tomto prípade, zachytené na nenatretom dne steny, v procese práce budú porovnané a navinuté valčekom.

Veľké plochy sú pokryté valčekom a rohy alebo neprístupné miesta sú natreté štetcom.

Na valček môže byť aplikovaný reliéfny vzor prenášaný na povrch stien.

 • Maľovanie steny by malo byť vykonané v dvoch alebo troch vrstvách, vždy po každom z nich vyschlo - len potom dostanete jednotný náter.
 • Počas sušenia náteru je potrebné chrániť priestor pred výskytom prievanu, pretože môžu poškodiť rovnosť stien, pretože plochy sa v takýchto podmienkach stanú nerovnomernými.
 • Maľované steny je možné aplikovať na rovný a suchý povrch natretých stien, často cez šablónu alebo pomocou špeciálnej dýzy na valci, s inou farbou farby. Tento dekor môže oživiť nudnú monotónnu stenu.

Zaujímavú textúru povrchu možno poskytnúť aj pomocou najjednoduchších zariadení - špongiou, domácimi valcami, pokrčený polyetylén atď.

 • Ďalšou možnosťou, ako vytvoriť vizuálnu textúru, môže byť nanesenie inej farby na vysušený povrch špongiou, stlačenou plastovou fóliou alebo inými zariadeniami.

- Prvá vrstva textúrovaného povrchu sa vyrába v základnej farbe. Táto vrstva by mala maľovať celú rovinu dokonale hladkú. V tomto prípade môžete použiť hlavnú vrstvu na striekanie striekacej pištole - to pomôže náteru preniknúť do všetkých najhlbších miest reliéfu.

- Ďalej sa farba odoberá dve až tri farby svetlejšie ako základná farba a výhodne oveľa hrubšia konzistencia. Je napísaný na čistom valci, ktorý sa bez tlaku vykonáva len na vrchnej vrstve textúrovaného vzoru. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, pretože môžete pokaziť prvú základnú vrstvu a musíte vykonať časovo náročné úpravy.

Pri výbere textúrovaného typu farbenia je potrebné vziať do úvahy, že farba bude potrebovať takmer dvakrát toľko, pretože vrchné textúrované alebo vrchné vrstvy budú aplikované hrubou, nezriedenou farbou.

Maľba stien sa dá nazvať kreatívnou, ako s pomocou vodných štruktúr, môžete vytvoriť umelecké diela - stačí zapnúť predstavivosť a predstaviť si miestnosť v konečnej verzii.

Ak sa nevyskytnú žiadne nápady, potom stačí vybrať farbu, ktorá bude vyhovovať všetkým obyvateľom domu, a dostať sa do práce. Je ľahké maľovať hotový plochý povrch, hlavná vec je, aby steny boli hladké, ale je to dosť pracný proces. Kreatívna časť dizajnu miestnosti bude jednoduchá, pretože pôjde na dokončenie a získanie aktualizovaného, ​​osobne vytvoreného interiéru.

Загрузка...