Elektrické spotrebiče a osvetlenie

V akej výške nainštalovať zásuvky: odporúčané nastavenia, ako pripojiť zásuvky a prepínače

Výstavba nových bytov a generálna oprava domu alebo bytu znamená značné množstvo elektrických prác. To zahŕňa organizovanie vstupu spoločného elektrického vedenia, vytvorenie uzemňovacej slučky a vyrovnanie potenciálov, inštaláciu rozvádzača s prístrojom na meranie energie, pokladanie elektrických sietí a rozvodných rozvodných skríň a konečnú inštaláciu osvetlenia a vlastných elektrických zariadení, ako sú spínače a zásuvky.

Ako vysoko nainštalovať zásuvky

To je, samozrejme, úloha pre elektrikárov. Je však celkom možné vykonávať mnohé práce samostatne, za predpokladu, že domáci majster má základné pojmy z oblasti fyziky, elektrotechniky, organizovania interných elektrických sietí a všeobecných stavebných a elektrických inštalačných zručností. Je však tiež veľmi dôležité vedieť, kde presne a do akej výšky nainštalovať zásuvky a prepínače. V tejto otázke existuje veľa sporov, ale stále existujú určité oficiálne pravidlá a neformálne odporúčania, ktoré je potrebné riešiť podrobnejšie.

Základné parametre pre správnu inštaláciu zásuviek a prepínačov

Je potrebné hneď poznamenať, že je veľmi ťažké nájsť presné jednotné štandardy pre výšku inštalácie spínačov a zásuviek z jednoduchého dôvodu, že neexistujú. Niektoré odkazy na existujúce „európske normy“ sú len túžbou kopírovať zavedený módny trend „európskej opravy“, zavedenej tradície inštalácie elektrických spotrebičov v západnej Európe.

Mimochodom, inštalačné normy existovali nejakú dobu - to boli oni, ktorí boli vedení stavitelia pri výstavbe obytných budov hromadných výškových budov. Potom boli všetky zásuvky umiestnené vo výške 900 ÷ 1000 mm od povrchu podlahy (na úrovni zníženej ruky) a spínačov - 1600 ÷ 1700 mm (na úrovni očí). Vo väčšine apartmánov v starej budove je možné takéto usporiadanie vidieť. Mnohí majitelia domov sú na to zvyknutí, považujú ju za pohodlnú av žiadnom prípade ju neprevrátia.

Je ťažké povedať, ako sa tieto parametre vysvetľujú. Možno to bolo z bezpečnostných dôvodov - všetky zásuvky s vodičmi z nich sú vždy z pohľadu cestujúcich a deti sa nemôžu dostať k prepínačom. Na druhej strane, najnebezpečnejšie miesta - zásuvky - zostávajú prístupné deťom, a to necíti žiadne osobitné bezpečnostné aspekty, ale svetlo nie je možné uhasiť dieťaťom mladším ako 8 rokov. Ďalším možným dôvodom takejto inštalácie je, že rozvody boli vždy vykonávané v miestnostiach na vrchu stien, a toto usporiadanie prepínačov a zásuviek umožnilo ušetriť veľa na kábli (v rozsahu masovej výstavby prebiehajúcej v týchto rokoch boli úspory vážne).

Dnes sú však prijaté európske normy bežnejšie než normy, ale tradície inštalácie týchto elektrických zariadení. Čo sú to?

Odporúča sa, ale nie vo všetkých povinných parametroch výšky zásuviek a spínačov nad úrovňou podlahy

Niektoré stavebné príručky poskytujú nasledujúce odporúčania (berúc do úvahy plánovanie počas fázy výstavby domu):

 • Zásuvky - 400 ÷ 450 mm od úrovne podkladu (podlahová doska). Teda po odlievaní poteru a inštalácii dokončovacej podlahovej krytiny bude výška asi 300 mm.
 • Spínače - 1000 ÷ 1050 mm od hrubého povrchu, resp. 900 mm na konci dokončovacích prác.

Čo je vhodné? Zásuvky a dodávané napájacie káble neuchytia oko a nepokazia vzhľad miestnosti a môžete zapnúť alebo vypnúť svetlo voľnou rukou. Je možné naučiť deti byť nezávislými (určite, keď sú riadené dospelými) - prepínač je v dosahu.

Treba okamžite povedať, že takéto „normy“ existujú len pre obyčajné obývacie izby. Na iných miestach, napríklad v kuchyniach, budú pravidlá úplne odlišné - bude to diskutované nižšie.

Existujú špeciálne požiadavky na inštaláciu zásuviek a prepínačov v inštitúciách týkajúcich sa detí - v školách, materských školách atď. Aby sa zabránilo akémukoľvek pôsobeniu detí s elektrinou, ktoré nie sú riadené učiteľmi alebo pedagógmi, sú tieto prvky armatúry inštalované rovnako vysoko - vo výške nie menšej ako 1800 mm.

Ak teda hovoríme len o výške inštalácie zásuviek a prepínačov v obytných priestoroch, potom každý prenajímateľ bytu alebo domu má tri spôsoby:

1 - Pri opravách nemeňte umiestnenie zásuviek alebo prepínačov, ani nevykonávajte počiatočnú inštaláciu podľa obvyklých "sovietskych noriem", ak sa to zdá byť pohodlnejšie a bezpečnejšie.

2 - Zmeniť umiestnenie výztužných prvkov podľa európskej tradície, ktorá bola spomenutá vyššie.

3 - Poskytnite svoju vlastnú polohu na základe osobných preferencií a vybavenia - to nie je v rozpore s existujúcimi pravidlami.

Tu, podľa iných inštalačných parametrov, existuje viac obmedzení a odporúčaní - sú stanovené v súčasných pravidlách pre prevádzku elektrických zariadení (ПУЭ) a mali by byť brané do úvahy:

 • Minimálna výška montáže zásuviek v obytných priestoroch nie je regulovaná, maximum nie je vyššie ako 1000 mm. Aj ich umiestnenie na úrovni podlahy je povolené za predpokladu, že sa používajú špeciálne lišty s káblovými kanálmi z ohňovzdorných materiálov a špeciálnych typov zásuviek.

Špeciálna zásuvka s umiestnením na základnej doske - priamo na úrovni podlahy

 • Vo výrobných priestoroch sa však odporúča inštalovať zásuvky vo výške 800 až 1000 mm a s horným vedením siete - je možné ich zdvihnúť až do 1500 mm. O deťoch a školských zariadeniach už bolo povedané - najmenej 1800 mm od úrovne podlahy.
 • V podmienkach bytu, najmä ak v ňom deti žijú, sa dôrazne odporúča (aj keď to nie je povinné pravidlo) používať zásuvky s ochrannými tyčami, ktoré pri vyťahovaní zástrčky automaticky blokujú otvory.

Optimálne riešenie pre byty, kde žijú malé deti - zásuvky s ochrannými žalúziami

 • Elektroinštalácie a spotrebiče by nemali byť umiestnené bližšie ako 500 mm od stúpačiek plynu, bližšie ako 100 mm od otvorov okien alebo dverí, menej ako 150 mm od úrovne hlavného stropu. Ak plánujete inštalovať falošný strop (zavesený alebo napnutý), potom by mala byť súčasne prepojená rozvodná skrinka a rozvodná skrinka pod jej úrovňou.
 • Inštalácia zásuviek v kúpeľniach sa neodporúča. Ak sa však bez nej nedá urobiť, musí sa namontovať najmenej 600 mm od dverí sprchovacieho kúta alebo kúpeľne. V tomto prípade je nevyhnutné použiť špeciálne zásuvky pre mokré miestnosti (so zvýšenou tesnosťou puzdra a s pružinovými ochrannými krytmi) as povinným napájaním cez istič RCD s unikajúcim prúdom (diferenčný prúd) nie viac ako 30 mA.

Zásuvky pre miestnosti s vysokou vlhkosťou sú vybavené ochrannými uzatvárateľnými krytmi

Ak chcete dokončiť problém s kúpeľňou, môžete pridať, že by ste nemali umiestniť zásuvky blízko povrchu podlahy. „Dizajn“ v takýchto podmienkach nezohráva osobitnú úlohu a bude vhodnejšie používať fén, kliešte alebo elektrický holiaci strojček z vývodu umiestneného vo výške jedného alebo jedného a pol metra. Toto úplne eliminuje umiestnenie zásuvky nad drezom.

 • Spínače sa montujú spravidla na stenu pri vchode zo strany kľučiek dverí. Montážna výška - od 800 do 1700 mm. Ak je to potrebné, môžete ich nainštalovať aj nad, poskytujúce napríklad možnosť zapnúť pomocou kábla. Veľmi často v malých miestnostiach (na chodbách, v kuchyniach, v miestnostiach s malou plochou) je potrebné kombinovať zásuvky a vypínače v blokoch - potom sa optimálna výška takejto jednotky považuje za cca 900 mm od podlahy - „zlatý priemer“.

V každom prípade, bez ohľadu na umiestnenie elektrických zariadení, bude potrebné vymeniť staré zásuvky za nový, tzv. „Európsky formát“. Majú priemer dier - o 0,8 mm širší ako staré domáce, niekoľko a vzdialenosť medzi kontaktnými kolíkmi príslušnej zástrčky. Takéto zásuvky odolávajú oveľa väčším zaťaženiam - zvyčajne sú určené pre prúdy 10 resp. 16 A pre zaťaženie 2,2 kW resp. 3,5 kW. (Pre porovnanie, staré zásuvky vydržia 6 A, to je len 1,3 kW, čo v podmienkach moderného nasýtenia ľudského života elektrickými spotrebičmi zjavne nestačí).

Okrem toho, ak staré umiestnenie zásuviek nevedie k uzemňovacej slučke - budete to musieť urobiť úzko - väčšina moderných elektrických spotrebičov má trojpólové konektory s uzemnením na zaistenie bezpečnosti používateľov (pre niektoré výkonné domáce spotrebiče je pripojenie k uzemňovacej slučke jednoducho podmienkou). niekoľko viac o uzemňovacom systéme - v osobitnej publikácii nášho portálu.

Video: kam umiestniť na nástenné zásuvky a vypínače

Niektoré nuansy montáže káblovej časti

Akonáhle je vykonaná všeobecná oprava, stojí za to skontrolovať časť kábla - ak je kabeláž hliníková, odporúča sa ju vymeniť za medenú, s prierezom najmenej 1,5 mm². Táto časť by mala byť dostatočná pre pomerne vysoké prúdy. Ak však plánujete inštalovať domáce spotrebiče so zvýšeným výkonom, budete musieť položiť silnejšie vedenia.

Prierez vodiča
medený drôt, mm ²
maximálny prúd
s nepretržitým zaťažením, A
maximálny výkon
zaťaženie, kW
menovitý prúd
odpoveď
ochranný stroj, A
limit prúdu
odpoveď
ochranný stroj, A
rozsahu pôsobnosti
v domácnosti
(Apartmány)
1.5194.11016osvetľovacie a poplašné zariadenia
2.7275.91625výtokové bloky, podlahové vykurovacie systémy
4388.32532klimatické zariadenia, ohrievače vody, práčky a umývačky riadu
64610.13240elektrické sporáky a elektrické rúry
107015.45063prípojné vedenia

Pravdepodobne má zmysel zdržiavať sa na správnom umiestnení elektrického vedenia.

Každá zásuvka (alebo zásuvka) musí byť napájaná z vlastnej rozvodnej skrinky.

 • Každá zásuvka (skupina zásuviek) alebo vypínač musia byť pripojené k zásuvke z jednotlivých inštalačných boxov. Je nerozumné robiť dlhé skryté paralelné spojenia z jedného do zásuvky do druhého, av niektorých prípadoch môže byť dokonca nebezpečné - to môže ľahko viesť k resetovaniu tejto linky so všetkými následnými následkami.

Elektroinštalácia by mala byť spustená (alebo zdvihnutá) prísne vertikálne od montážnych krabíc až po vypínače a zásuvky.

 • Z inštalačných boxov so zásuvkami alebo prepínačmi musí byť prísne zvislé vedenie. To je jednoducho vysvetlené - je vždy možné vizuálne určiť umiestnenie priechodu silových káblov v hrúbke steny. Ak je čiara položená v náhodnom poradí - v uhle (ako je znázornené na obrázku č. 3) alebo dokonca vertikálne, ale s odsadením (položka č. 2) od miesta výstupu (spínača), potom sa môže stať predmetom skrytého nebezpečenstva.

Bežné chyby pri pokládke káblov do zásuviek a prepínačov

Po určitom čase, a to sa deje pomerne rýchlo, sa na umiestnenie takýchto neštandardných elektroinštalácií zabudli aj jeho majstri. Okrem toho to bude "prekvapenie" pre nových majiteľov bytu. Ak sa pokúsite napríklad zavesiť zrkadlo alebo poličku neškodne, je pravdepodobné, že sa vŕtačka dostane na živé elektrické vedenie so všetkými smutnými následkami - skratom a potrebou rozsiahlej opravy elektroinštalácie.

Na stropné drôty možno umiestniť ľubovoľne.

 • Ale na stropnej ploche podlahovej dosky, ak je zamýšľaná inštalácia zaveseného alebo zaveseného stropu, môže byť vedenie umiestnené ľubovoľne, spravidla do najkratšej vzdialenosti. Ak sa používa kábel typu NYM, nevyžaduje si ani ďalšiu ochrannú izoláciu - môže sa montovať priamo na plastové svorky. Iné typy káblov (VVGNG alebo VVG) sú umiestnené vo vlnitej plastovej rúrke požadovaného priemeru.

Ak je podlaha drevená, potom sú drôty iba v kovových rúrkach.

 • Na podlahe, pod jej dekoratívnym náterom, môžu byť napájacie káble usporiadané ľubovoľne, podľa najkratšej vzdialenosti. Existujú však osobitné výhrady. Takže, ak je podlaha položená na drevené guľatiny, potom vedenie, bez ohľadu na typ kábla, je povolené len v kovových rúrkach, obyčajných alebo vlnitých.

Ak je plánovaný poter, potom dostatočne vlnité plastové rúrky

Ak bude vedenie naliate betónovou kravatu, potom sa zvyčajne umiestni do vlnitej plastovej rúrky.

 • Ďalšia otázka je, ako často by mali byť zásuvky nainštalované, existujú nejaké pravidlá?

Neexistuje žiadna konkrétna odpoveď. Odporúčania nájdete na 1 kus na 6 ÷ 10 m2 plochy. Zdá sa však, že tieto "normy" sú trochu zastarané, pretože zariadenie bývania s elektrickými spotrebičmi neustále rastie. Preto je zrejme vhodné vopred zvážiť umiestnenie hlavných zariadení a zariadení, nastaviť určitú rezervu, aby sa vylúčilo ďalšie použitie všetkých druhov odpalísk alebo predlžovačov. Najlepšie je, ak je vopred vypracovaný plán s úplne premysleným usporiadaním domácich potrieb a umiestnením výkonových bodov.

Kompetentne zostavená schéma pomôže pri realizácii elektroinštalačných prác

 • A ešte jedna veľmi dôležitá poznámka, alebo skôr dobrá rada. Pri vykonávaní opravárenských a elektrotechnických prác by ste nemali byť príliš leniví na to, aby ste si vyfotili všetky čiary pokládky káblov, umiestnenie rozvodných skríň a iných prvkov domácej rozvodnej siete, kým nie sú skryté omietkou alebo dokončovacími materiálmi. Je žiaduce urobiť obrázky tak, aby bolo možné viazať skryté objekty na stacionárne prvky. Napríklad s dimenzovaním z okna alebo dverí, rohu miestnosti, vykurovacej veže atď. - aby ste mohli rýchlo a presne nájsť uzol, ktorý potrebujete, ak potrebujete akékoľvek núdzové, opravárske alebo údržbárske práce.

Ak je plánované kladenie elektrických rozvodov v drevenom domeJe lepšie odkazovať na špeciálnu publikáciu nášho portálu, v ktorej je táto problematika prezentovaná podrobnejšie.

Vlastnosti inštalácie zásuviek a prepínačov v kuchyni

Z mnohých dôvodov je kuchyňa špeciálnym miestom. Po prvé, čo sa týka stupňa vlhkosti a nasýtenia odparovania, výrazne sa líši od všetkých ostatných miestností. A po druhé, moderná kuchyňa je stredobodom maximálnej koncentrácie všetkých druhov domácich spotrebičov. Mnohé spotrebiče v procese varenia alebo iné obchodné operácie sa používajú súčasne, takže úroveň celkového zaťaženia je tu zvyčajne najvyššia.

Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje charakteristiky hlavných kuchynských spotrebičov - pri vykonávaní určitých prác v domácnosti môžete odhadnúť spotrebu energie. Ak vezmeme do úvahy, že pre mnohé z nich sú potrebné samostatné elektrické vedenia, potom si dokážete predstaviť, koľko pripojovacích bodov musíte vybaviť v kuchyni (je jasné, že odpaliská sú v takýchto podmienkach absolútne neprijateľné a predstavujú vážne nebezpečenstvo požiaru):

Typ spotrebiča pre domácnosťPriemerná spotreba energieFunkcie pripojenia napájania
Elektrický sporák alebo varná doskaod 3 500 do 12 000 wattovIndividuálne položené napájacie vedenie
Elektrická rúraod 2500 do 10000 wattovpodobne
Práčkaod 1500 do 3000 wattovpodobne
Ohrievač vodyod 2500 do 7000 wattovpodobne
umývačka riaduod 1500 do 3500 Wpodobne
mikrovlnná rúra700 až 2500 wattovPripojenie k normálnej 16 A zásuvke je povolené.
Chladnička (špičková hodnota - len v čase spustenia)od 500 do 2000 wattovpodobne
Rýchlovarná kanvica700 až 1500 wattovpodobne
Kuchynský robot (kombinovaný)od 500 do 1500 wattovpodobne
Výrobník chleba, parný hrniec atď.700 až 2000 wattovpodobne
opekač hrianokdo 1000 Wpodobne
Kuchynský digestorod 500 do 1500 wattovpodobne
Drvič na odpad400 až 1000 voltovpodobne

Samozrejme, že predajne potrebujú veľa. Okrem toho má zmysel uvažovať o inštalácii viacerých prídavných spínačov - napríklad pre drvič odpadu inštalovaný v kuchynskom dreze a pre dodatočné osvetlenie pracovného priestoru v priestore rezacieho stola, sporáku, umývadla.

Tu nemôžeme hovoriť o žiadnych normách pre výšku inštalácie zásuviek - ich umiestnenie by malo v prvom rade poskytnúť pohodlie, prístup v prípade potreby, bezpečnosť používania, maximálnu ochranu pred vlhkosťou, pre stacionárne zariadenia - zakrytie elektroinštalácie , Možnosti tu môžu byť mnohé - jeden z nich je znázornený na obrázku:

Jedna z možností umiestnenia zásuviek a prepínačov v kuchyni

Je jasné, že existuje mnoho možností umiestnenia vstavaného zariadenia a ak k tomu pridáte množstvo rôznych elektrických spotrebičov a funkcií ich používania (napríklad hostesky, ktoré majú na pracovnom stole stále „kuchynské doplnky“), s najväčšou pravdepodobnosťou absolútne identické schémy sa nenájdu.Preto tu nie je možné žiadne kopírovanie - plán umiestnenia zariadenia a položenie elektroinštalácie naň vykoná každý vlastník individuálne, pričom sa však zohľadnia všeobecné zásady.

 • Už bolo povedané o výkone napájacích vedení (prierez medených drôtov) - stačí porovnať údaje z prvej a druhej tabuľky vyššie. Napriek tomu je tu ešte jedna číslica, na základe ktorej sa človek môže rozhodnúť o tejto otázke.

Možnosť voľby elektrického vedenia do kuchyne

Dôležitou podmienkou je, že celkový výkon všetkých vedení dodávaných do kuchyne by mal s veľkou rezervou zaistiť, aby bolo možné súčasne zapnúť všetky odberné miesta. V praxi by to samozrejme nemalo byť povolené, ale poistenie je stále potrebné.

 • Pre varnú plochu (elektrické kachle) a pre rúru (ak ide o zariadenia, ktoré sú od seba nezávislé), sú nainštalované špeciálne napájacie zásuvky určené pre maximálny prúd 32 - 40 A. Je to rovnaké, ak sú kachle a rúra od seba závislé.

Rôzne modely napájacích zásuviek pre 32 a dokonca 40 ampérov - sa používajú pre domáce spotrebiče s vysokým výkonom

 • Ak je v kuchyni nainštalovaný ohrievač vody, ide o kumulatívny princíp prevádzky (kotol) s kapacitou nad 3,5 kW, potom si ho tiež pripájam k elektrickej zásuvke, alebo k automatickému zariadeniu nainštalovanému na stene v ochrannom boxe. Táto jednotka pracuje v automatickom režime takmer nepretržite a nepotrebuje najmä zásuvku.
 • Inštalácia zásuviek pre iné vstavané domáce spotrebiče môže byť poskytnutá na niekoľkých úrovniach:

- Na stenu vo výške nie väčšej ako 100 mm od úrovne podlahy - to umožní umiestniť tieto výstužné prvky za štandardný odnímateľný nábytok.

- V kuchynských skrinkách - za predpokladu, že v tomto nábytku nie sú žiadne výsuvné alebo skladacie prvky - police, zásuvky, konzoly, atď., Ktoré sa môžu zavesiť na elektrický kábel.

- Na stenách pod drezom - v maximálnej možnej vzdialenosti od vody a kanalizačných potrubí. Zásuvka v tomto prípade musí byť nevyhnutne utesnená vodotesným krytom.

"Na stene nad kuchynskými skrinkami." Zvyčajne majú zásuvky pre odsávanie, niekedy aj iné osvetľovacie zariadenia - pre vstavanú mikrovlnnú rúru alebo chladničku. Výška výstupov v tomto prípade nie je menšia ako 50 mm nad úrovňou horného povrchu skrine.

 • Pre pripojenie stolových kuchynských spotrebičov sú zásuvky umiestnené na stene, približne 100 mm, od úrovne stola (to zvyčajne spadá do výšky 1150 mm od úrovne podlahy (v prípade potreby môže byť vyššie, až do 1400 mm). nesmie byť nad umývadlom alebo nad varnou doskou - mali by byť odstránené najmenej 250 250 300 mm nabok.

Namiesto takéhoto umiestnenia zásuvkových blokov na stenu sa teraz začali aktívne používať špeciálne posuvné alebo skladacie moduly - vo forme otvárania „kníh“ alebo pohybujúcich sa smerom nahor, aby sa spojili „stĺpiky“ so zásuvkami. 

Skrytý rozeta blok vo forme otváracej "knihy"

Je to veľmi pohodlné - a povrch steny je „čistý“ a zásuvka sa javí len podľa potreby, a dokonca aj pri použití zariadenia je spojovací bod odstránený z povrchu stola.

Ďalšia možnosť pre skryté umiestnenie zásuviek - stúpajúci "stĺpec"

Aké ďalšie zásady by sa mali zohľadniť pri umiestňovaní zásuviek:

 • Zásuvka pre vstavané zariadenie nemôže byť nikdy umiestnená priamo za inštalovaným zariadením - musí sa presunúť nabok, nahor alebo nadol.
 • Vzdialenosť od prístroja k elektrickej zásuvke by nemala presiahnuť 1000 mm.
 • Všetky, bez výnimky, linky smerujúce do kuchyne musia mať svoje vlastné automatické ističe a RCD zariadenia.

Pri plánovaní ukladania potravinových liniek v kuchyni samozrejme stojí za to vychádzať z reálnych vlastností domácich spotrebičov. Pravdepodobne by bolo lepšie obrátiť sa na elektrotechnickú organizáciu - špecialisti by mali pomôcť navrhnúť projekt s prihliadnutím na všetky nuansy a bezpečnostné požiadavky. Na základe tejto schémy bude možné zostaviť výkres s umiestnením zásuviek „na zemi“ - rozhodnúť o miestach na výrobu zásuviek v stene a vyrezať im blesky.

Nie je vylúčené, že bude možné ušetriť trochu na líniách kladenia. Napríklad, ak celkový výkon umývačiek a umývačiek neprekročí 4 kW, potom ich možno „zasadiť“ na jedno elektrické vedenie s drôtom 2,5 mm². Často jedna linka postačuje pre chladničku a určitú odbytovú skupinu. Odborník by však mal v tejto veci vyvodiť závery.

Video: nie je ľahká úloha - správne umiestnenie zásuviek a prepínačov v kuchyni

Загрузка...