Interiérový dizajn domu

Do-it-yourself rohový krb: urobiť rohový krb z tehál, objednávací program

Rohové ohnisko - to je najoptimálnejšia a cenovo najvýhodnejšia možnosť pre tých, ktorí majú dom s malou plochou, pretože táto budova je kompaktná a nezaberá veľa miesta. Je možné, že rohové ohnisko zložíte vlastnými rukami, pretože jeho konštrukcia na rozdiel od kachlí na kúrenie a varenie neobsahuje špeciálne komplexné vnútorné konfigurácie a rozsiahle kanály.

Rohový krb to urobte sami

Ale bez ohľadu na to, aká jednoduchá je schéma jeho štruktúry, je stále potrebné mať na ruke objednávanie, čo zjednoduší proces postavenia rohového krbu a nedovolí vám robiť chyby v práci.

Existuje mnoho modelov rohových krbov postavených výlučne z tehál, ako aj kombinácia možností pozostávajúcich z muriva, kovového komína a puzdra, ktoré uzatvára potrubie.

Takže, ak zhrnúť a určiť výhody rohové ohnisko, potom nasledujúce môžu byť pripísané k nim: t

 • Úspora materiálu pri výstavbe takéhoto krbu - náklady sú podstatne nižšie v porovnaní s pecami, ako aj iné typy krbov, ako sú napríklad ostrovné alebo blízke steny.
 • Kompaktnosť takéhoto krbu vám umožní stavať ho vo veľkej chate av malom vidieckom dome.
 • Dokonca aj neskúsený majster bude pravdepodobne schopný rozložiť rohovú verziu krbu, pretože je veľmi ťažké urobiť chybu v objednávkovom systéme. No, ak sa ukáže, že nie je veľmi elegantná vonkajšia stena, potom je celkom možné zamaskovať ju ozdobnými dlaždicami alebo portálom pripraveným na kameň. Okrem toho, aby dekoratívne krb často používajú omietky zmes.
 • A samozrejme funkčná a estetická hodnota budovy. Krb dodá pohodlie a pohodlie miestnosti, pretože je ťažké nájsť osobu, ktorá nemá rád sedieť pri horiacom ohni v chladných večeroch s šálkou čaju alebo aromatickou kávou.

Krbový dizajn

Odporúča sa navrhnúť a postaviť takúto budovu ako krb v procese zariaďovania základov pre výstavbu domu. Bude preto jednoduchšie urobiť základ, ktorý by sa však nemal spájať so spoločným základom. Ak je to žiaduce, a potrebné, a už postavený dom je celkom možné pridať rohový krb. V každom prípade bude potrebné vykonať niekoľko prípravných prác.

Zvyčajne to začína kresbou ceruzkou.

Rovnako ako u všetkých pevných konštrukcií, rohový krb začína vypracovaním náčrtkov náčrtu a vypracovaním projektu. Najprv musíte určiť konkrétnu polohu - uhol, v ktorom bude krb inštalovaný, a potom na kus papiera môžete vložiť predbežný obrázok požadovaného tvaru a približného dizajnu tejto budovy - takže môžete vizuálne posúdiť zamýšľaný výsledok.

Je potrebné „vyskúšať“ krb na plánované miesto jeho inštalácie.

Krb môže mať popolník alebo výklenok na uskladnenie palivového dreva na dne štítu. Na stranách portálu sú niekedy police - skrine, zložené z tehál, ktoré neskôr stavali vázy alebo vázy s kvetmi v interiéri.

Výklenky ohniska krbu sa môžu líšiť v závislosti od zvoleného modelu. Sú obdĺžnikové, lichobežníkové a štvorcové, majúce tvar polkruhového oblúka s rovným alebo predĺženým polkruhom.

Hotový kovový ohnisko s priehľadnými dverami z tepelne odolného skla - s ním je práca omnoho jednoduchšia

Okrem toho je niekedy krb vybavený zabudovaným kovovým ohniskom s dverami vybavenými tepelne odolným sklom. Tento prvok uľahčuje celkovú konštrukciu a vybavenie celej konštrukcie, pretože ohnisko môže byť jednoducho obložené vonkajším murivom.

Všetky tieto údaje je potrebné vziať do úvahy pri zostavovaní výkresu a len na základe toho a veľkosti vybraného miesta inštalácie, potom je možné zostaviť výkres konštrukcie a potom zvoliť schému radového muriva.

Približný výpočet veľkosti krbu

Krb by mal fungovať dobre, čo znamená, že plne spĺňa požiadavky na tieto budovy. Patria k nim tieto body:

 • Krb musí mať dobrú trakciu, ktorá neumožní, aby sa v miestnostiach objavil dym, ale nevytvára všetky teplo do komína. Okrem toho by mal ťah tiež poskytovať ľahké a rýchle zapálenie ohňa v ohnisku.
 • Samotný krb musí zabezpečovať rovnomerný a rýchly ohrev miestnosti vďaka vysokému prenosu tepla.
 • Nepoužitý krb by nemal spôsobiť, že sa miestnosť stmavne.
 • No a je jasné, že s jeho kompaktnosťou musí krb stále slúžiť ako jedna z hlavných dekorácií interiéru miestnosti.

Na dosiahnutie maximálneho stupňa všetkých týchto vlastností je potrebné starostlivo vypočítať rozmery budovy a jej jednotlivé prvky.

pec

Aby bolo zabezpečené, že v miestnosti, kde je nainštalovaný krb, nebol len útulný interiér z druhu živého plameňa, ale aj to bolo teplé, musíte správne vybrať veľkosť ohniska.

Vypočíta sa na základe veľkosti plochy miestnosti. Výsledná hodnota musí byť vydelená päťdesiatkou a výsledná hodnota bude približne určovať plochu otvorenia ohniska. Ak je miestnosť dosť malá, veľkosť ohniska bude iba od 0,35 do 0,55 m². Tabuľka približných veľkostí najvhodnejších pre malé miestnosti (do 29 metrov štvorcových) je uvedená nižšie:

Rozloha miestnosti (m2)Rozmery pece (cm) trúrka
výškašírkahĺbkaveľkosť otvoru (mm)
1038.5531 tehla140 x 140
(5 riadkov)(2 tehly)
1546661,5 tehál140 x 270
(6 riadkov)(2,5 tehál)
2053.5791,5-1,75 tehál140 x 270
(7 riadkov)(3 tehly)

Ideálne proporcie pre krbové krby je pomer šírky a výšky - 3: 2, to znamená, že šírka musí byť väčšia ako výška.

Rovnako dôležité je vypočítať hĺbku krbu, pretože na ňom závisí aj účinnosť fungovania krbu. Podľa existujúcich osvedčených pravidiel by mala byť hĺbka ohniska polovičná alebo jeho výška.

Veľkosť ohniska by sa mala udržiavať v určitom pomere.

Ak sa rozmery zvýšia, potom je nepravdepodobné, že by krb preniesol do miestnosti veľké množstvo tepla, pretože všetko teplo bude okamžite vtiahnuté do komína a na udržanie ohňa bude potrebné nadmerné množstvo palivového dreva.

Ak je hĺbka ohniska menšia ako požadovaná veľkosť vzhľadom na výšku, dym sa pravdepodobne objaví v miestnosti.

komín

Je veľmi dôležité správne vypočítať veľkosť komína, pretože bude závisieť od toho, aká dobrá bude trakcia a ako dobre bude drevo horieť. Za týmto účelom určte výšku a priemer komínovej rúry. Obvyklým pomerom je prierez komína vo výške jednej desatiny plochy okna pece. Ak má rúra kruhový prierez, musí mať priemer najmenej 150 mm.

Celková výška komína by mala byť najmenej päť metrov, ale niekedy je zvýšená a vyššia - to bude závisieť od umiestnenia vzhľadom na hrebeň strechy. Dodržiavajú pritom svoje osobitné zákony - sú uvedené na priloženom obrázku.

Umiestnenie komína na streche vzhľadom na hrebeň

Existujú špeciálne programy (môžete ich vyhľadávať na internete), ktoré vám umožnia rýchlo vypočítať krb na vysokej profesionálnej úrovni a okamžite ho zostaviť. Príklad takejto práce je uvedený vo videách nižšie. Mimochodom, tento projekt je celkom možné vziať ako základ pre vlastnú prezentáciu - odstránenie celého vizuálneho usporiadania z videa nebude ťažké.

Video: príklad prípravy krbu pomocou aplikácie SketchUp

Materiály a nástroje na prácu s krbom

Po vytvorení schémy môžete pristúpiť k získaniu materiálov. Odporúča sa rozdeliť všetky práce do etáp a pre každú z nich určiť zoznam potrebných materiálov.

Začína stavať krb vždy so základom, potom ide o kladenie portálu, ohniska a komína. No, tretia etapa hotovej konštrukcie je v poriadku, a ak je to potrebné, zdobené keramickými dlaždicami alebo sadry zmesi.

Pre nadáciu budú potrebovať tieto materiály:

 • Hydroizolácie. Ako vodotesný materiál môžete použiť plastový obal a strešnú krytinu.
 • Drvený kameň priemernej frakcie a riečny piesok na výrobu roztoku. Piesok je navyše potrebný na zasypanie do základovej jamy prvou vrstvou, ktorá bude hrať úlohu izolačného vankúša.
 • Na stavbu debnenia budú potrebné dosky, do ktorých sa naleje betónový roztok. Bednenie je stacionárne alebo dočasné. Ak je zvolená dočasná možnosť, potom počas jej inštalácie zostávajú medzery v piesku a štrku v medzerách medzi zemou a základom.
 • Tiež debnenie môže slúžiť ako kovové plechy, ktoré sa po stuhnutí malty ľahko odstránia.
 • Na vystuženie betónu naliateho do základu sa používa hotová kovová sieťovina alebo oceľová tyč s priemerom 8 ÷ 10 mm. Ak je zakúpená kotva, potom môže byť potrebné spojiť drôt, cez ktorý sú jednotlivé tyče navzájom spojené v spoločnej sieťovej štruktúre.

Pre stavbu stien krbu a komína budete musieť pripraviť:

 • Masívne tehly dvoch druhov - červená spálená a šamot. Prvá z nich bude potrebná pre hlavné murivo a druhá - pre časti, ktoré budú v priamom kontakte s ohňom a oblasťou vysokých teplôt, to znamená pre vykurovanie a štart komína.

Červená pálená tehla je vhodná na steny krbu

Tehla je vypočítaná kusom a jej množstvo priamo závisí od zvoleného modelu krbu. Zvyčajne pre uhlové ohnisko, v závislosti na veľkosti, to je dosť od 360 do 600 kusov. Odporúča sa pridať ďalších 15% na výsledné množstvo stavebných materiálov, v prípade nekvalitných kópií, neúmyselného boja a iných nepredvídaných okolností.

Ohnisko by malo byť ukončené šamotovými šamotovými tehlami

 • Na výrobu roztoku je možné použiť cement, hlinku a piesok v pomere 1: 1: 3 alebo ílovú zmes s prídavkom piesku. Okrem toho, v špecializovaných predajniach ľahko kúpiť špeciálne suché formulácie, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre pokládku vykurovacích zariadení - kachle alebo krby.

Pripravená suchá malta na pece a krby

Je dôležité vedieť, že všetky šamotové tehly by sa mali vkladať len na dobre premiešaný a rozdrvený ílový roztok s malým množstvom piesku a cementu (cement je v zásade potrebný na urýchlenie vytvrdnutia zmesi).

 • Kovové rohy, rozmer 50 × 50 alebo 60 × 60 mm. Ich dĺžka bude závisieť od veľkosti šírky pece s prídavkom 300 mm a násobených dvomi. Rohy sú potrebné na posunutie otvorov výklenkov ohniska a drevenej haly, ak je taká k dispozícii. Pre spodný výklenok sa výška rohu vypočíta rovnakým spôsobom.
 • Ak je ohnisko vyrobené vo forme oblúka, budete musieť pripraviť list preglejky pre šablónu a drevené tyče pre podpery.

Ak máte v pláne postaviť oblúk nad pecou, ​​potom je potrebné pripraviť materiál pre šablónu

 • V tomto prípade bude komín namontovaný z kovovej rúrky, potom bude potrebovať najmenej 5 metrov a možno aj viac, v závislosti od výšky stropu a umiestnenia hrebeňa strechy.
 • V sklade príslušenstva rúry je zakúpený kovový ventil s dlhou rukoväťou. Ak nie je takýto sklad, potom takýto výrobok by nemal byť ťažké vyrobiť pre dobrého montéra - zvárača.

Ventil je možné zakúpiť alebo objednať u majstra

 • Ak je nainštalovaný hotový liatinový krb, potom je tiež zakúpený. V tomto prípade je práca oveľa jednoduchšia, ale náklady na hotovosť sa zvyšujú.
 • Na izoláciu stien bude potrebné kúpiť listy z tepelne odolného materiálu, napríklad azbestu.

Azbestové plechy - vynikajúci materiál pre tepelne odolné tesnenia

 • Na dokončenie hotového krbu je možné použiť rôzne materiály - môže to byť obkladová dlažba napodobňujúca kameň, keramická dlažba, dekoratívna omietka, alebo dokonca hotový portál z prírodného alebo umelého kameňa.

Nástroje pre prácu

Prirodzene, budete potrebovať určité nástroje, ktoré je potrebné vopred pripraviť, aby neboli rozptyľovaní a nehľadali ich v procese.

Potrebné náradie pre murovaný krb

 • Stavebná úroveň pomôže pozorovať dokonalú vodorovnosť spojov muriva. Skontrolujú sa na každom zo stohovaných radov av prípade potreby okamžite vykonajú potrebné úpravy.
 • Páskové meradlo je potrebné na značenie a na riadenie lineárnych parametrov častí a celkového dizajnu. Pravítko môže byť tiež vhodné - napríklad na meranie požadovanej dĺžky tehál, pretože nie vždy je rad usporiadaný len z pevných blokov - niekedy je potrebné upraviť veľkosť tehál rezaním alebo štiepaním.
 • Stierka je potrebná na nanesenie roztoku pri pokladaní tehál a na čistenie stien prebytku, ktoré vyčnievajú von.
 • Gumové kladivo opatrne zaklepáva tehly, vyčnieva nad ostatné v rade, čím je maximálne hladké.
 • Brúska odrezala potrebnú časť tehly. Aby bol rez hladký a hladký, je v prístroji nainštalované špeciálne diamantové alebo korundové koleso určené na rezanie kameňa.
 • Kirochka potrebuje deliť tehly. Niekedy to musíte urobiť na súbore vytvorenom mlynčekom.
 • Nádrže na roztok a vodu.
 • Stredne veľká stierka na zachytávanie a prekrývanie malty na stierke. Niektorí remeselníci používajú stierku namiesto stierky.
 • Plumb je potrebný na revíziu zvislosti rovín stien.
 • Toto pravidlo je nevyhnutné pre vyrovnanie základu poteru.
 • V rohu bude potrebné nastaviť kolmosť uhlov muriva.
 • Spojenie je potrebné, ak krb nebude ozdobený dekoratívnymi materiálmi.
 • Na miešanie veľkého množstva roztoku je potrebná lopatka.

Konštrukcia rohového krbu

Krbová základňa

Bez ohľadu na to, aký model rohového krbu je zvolený, bude potrebné začať jeho konštrukciu rovnako so základným zariadením. Práce sú takmer vždy vykonávané podľa toho istého systému, preto popis je vhodný pre akúkoľvek verziu krbu. Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že základ musí byť nad základňou krbu 80 - 100 mm.

Nadácia základovej jamy nadväzuje na rohový rohový tvar

 • Pred usporiadaním nadácie budete musieť pracovať s lopatou, pretože na to musí byť pripravený spoľahlivý základ. Šachta by mala mať hĺbku 500 ÷ 700 mm a mať tvar základne budúcej konštrukcie plus ďalších 80 ÷ 100 mm v každom smere.
 • Dno jamy je dobre zhutnené a na ňu sa naleje vrstva piesku s veľkosťou najmenej 100 x 120 mm, ktorá sa naleje do vody a znovu sa zhutní.
 • Ďalej sa na vrchole piesčitej vrstvy naleje štrk. Musí sa tiež zhutniť a táto vrstva by mala mať hrúbku 100 ÷ 120 mm.
 • Na sutinu je inštalovaná výstužná sieťovina alebo výstuž, ktorá je viazaná drôtom.
 • Potom sa pozdĺž stien inštalujú azbestové pásy, ktoré nielenže pomôžu ochrániť steny pred prehriatím pri požiari krbu, ale tiež pomáhajú chrániť a usmerňovať teplo späť do miestnosti.
 • Debnenie je inštalované na vonkajšej strane nadácie. Ak je tvar základne polkruhový, potom pre debnenie použite plech s hrúbkou 1-2 mm, ktorý ľahko zaujme požadovanú polohu. Vonkajší list je dočasne podopretý tehlovými regálmi.

Ak má byť základ v priamočiarom vyhotovení, používajú sa dosky na debnenie, ktoré je spolu upevnené. Ak sú medzi nimi medzery, plastová fólia je pripevnená na dosky na doskách - bude zadržiavať vlhkosť v roztoku v správnom čase a nedovolí, aby sa roztok v čase liatia z formy uvoľňoval.

 • Potom sa pripraví roztok. Prvá vrstva betónu je zvyčajne hrubá - pozostáva zo zmesi štrkopiesku a cementu v pomere 3: 1. Hrúbka tejto vrstvy môže byť od 100 do 150 mm, v závislosti od plánovanej výšky základu.
 • Po nastavení prvej vrstvy môže byť zvyšný priestor naplnený riedším roztokom piesku a cementu v pomere 3: 1. Povrch vyliatej dosky musí byť vyrovnaný s pravidlom a musí byť umožnený stav. O niečo neskôr, potom, čo prst už nezanecháva značku na nastavenom betóne, môže byť základ dočasne pokrytý plastovým obalom tak, aby sa vlhkosť neodparovala príliš rýchlo. To je obzvlášť dôležité, ak je vonku vysoká teplota. Odporúča sa, aby prvý týždeň navyše navlhčoval povrch čistou vodou. Typicky by mala byť úplná splatnosť približne štyri týždne.

Nadácia je obsadená a získava silu aspoň mesiac

 • Po vytvrdnutí betónu je povrch základu prekrytý dvoma vrstvami strešnej krytiny, narezané na požadovaný tvar.

Príprava na položenie krbu

Skúsení kachliari majú vždy svoje vlastné tajomstvá, ktoré získali počas mnohých rokov práce v tejto oblasti. Bolo by pekné vedieť aspoň niektoré z nich, než začnete, ktorým sa krb.

 • Если камин возводится в уже построенном доме, необходимо продумать правильное его расположение, учтя местонахождение стропил крыши и балок перекрытия.
 • Okrem toho je potrebné poznamenať, že výstavba krbu v hotovom dome prinesie veľa prachu a nečistôt spolu so stavebnými materiálmi do neho, takže by bolo veľmi príjemné úplne uvoľniť miestnosť zo všetkých vnútorných objektov, vrátane nábytku, pred začatím práce.
 • Pokládka krbu sa začína až po uplynutí mesiaca po naliatí nadácie, bez ohľadu na to, ako sa zdá, že za 2 ÷ 3 týždne je všetko úplne pripravené.
 • Pred pokládkou na hlinenú maltu sa odporúča, aby ste tehly namočili na jeden - dva dni. Pripravený materiál absorbuje menej vlhkosti z roztoku, čo im umožní rovnomerné zaschnutie. To určite dá pozitívny efekt - riešenie na kĺboch ​​nebude prasknúť.

Odporúča sa namočiť tehly vo vode pred položením.

 • Aby sa predišlo kardinálnym chybám v konfigurácii radov muriva, skúsení remeselníci odporúčajú, aby sa proces výstavby krbu suchý, to znamená bez použitia riešenia. Len po dôkladnom pochopení plánu práce, postupujú k pevnému položeniu, ale aj potom, pred položením každého radu na riešenie, je to určite vyložené opäť suché.

Po pochopení týchto jemností môžete pokračovať priamo k položeniu samotného krbu.

Usporiadanie pre umiestnenie rohového krbu

Čitateľovi budú ponúknuté dve možnosti pre poradie rohového krbu. Oba modely sú veľmi populárne, pretože sa vyznačujú jednoduchosťou schémy a efektivitou prevádzky.

Prvá možnosť

Táto verzia ohniska bola vyvinutá majstrom V. Bykovom a testovaná mnohými rokmi. Výsledkom je, že vďaka svojej premyslenej konštrukcii plne preukázal svoju účinnosť. Okrem toho je táto konštrukcia pomerne kompaktná a je vhodná aj pre veľmi malú miestnosť.

Vzhľad a zvislý rez krbu V. Bykov

Pre tento typ ohniska, okrem už uvedených materiálov, bude na vytvorenie stropu nad výklenkami potrebný rošt pre ohnisko s rozmermi 250 × 250 mm a kovové pásy hrúbky 5 mm a šírky 30 - 50 mm.

Schéma riadneho muriva krbu V. Bykov

Na pripravenom, spevnenom podklade je vyznačené umiestnenie prvého radu komínového muriva. Keďže prvý rad stanovuje správnosť vertikálneho smeru stien, musí sa k tejto počiatočnej fáze práce pristupovať s najväčšou možnou zodpovednosťou.

 • Prvý rad je usporiadaný podľa označenia položeného na základoch, podľa objednávacieho programu, pri dodržaní všetkých veľkostí a správnosti umiestnenia tehál.
 • Druhá a tretia sú tiež uložené, striktne dodržiavajúc obrázok na objednávkovom diagrame.
 • Základňa ohniska je položená na štvrtom rade, preto je stredová časť tohto radu najlepšie položená šamotovými tehlami.
 • Na piatom rade sa vytvorí dúchadlo alebo ashpit. Na tehly, ktoré rámujú komoru, uložte segmenty kovových pásov, ktoré musia byť bezpečne upevnené, pretože na nich bude v šiestom rade položený rošt.
 • Šiesty riadok je usporiadaný podľa schémy šamotových tehál, v ktorom je rošt.
 • V siedmom rade sa začína návrh pece a strany portálu.
 • Od ôsmeho do dvanásteho riadku sú zobrazené steny portálu, ako je znázornené na diagrame, s prísnym dodržiavaním umiestnenia a prispôsobenia tehál v každom riadku.
 • Na trinástom rade sú inštalované kovové prekrývajúce sa pásy pece a lepšie uhly s rozmermi 600 × 50 × 5 mm. Tehly sú tiež usporiadané podľa konfigurácie uvedenej na obrázku.
 • Od štrnásteho do pätnásteho radu je položenie takzvaného "zrkadla", ktoré prispieva k zadržiavaniu tepla, nedovolí mu ísť priamo do potrubia, a tiež dáva ohriaty vzduch smerom do miestnosti. Táto časť je v skutočnosti zadnou stenou ohniska, plynule prechádzajúcou do stropu a komína.

Stena je položená pod sklonom 20 stupňov, na obrázku je jasne vidieť umiestnenie všetkých radov, ktoré tvoria tento smer.

 • Na šestnástom riadku je zobrazený plochý povrch "zubu", tzv. Výstupok, otočený smerom k dymovému otvoru. Tento výstupok je nutne potiahnutý ílom s prídavkom piesku s maltou, aby povrch muriva hladký, čo neumožní tvorbu sadzí.
 • Od 17 do 19 radov je predná stena krbu položená s tehlami s popraskanými stenami, pretože je potrebné vytvoriť určitý tvar, ktorý ide okolo "zubu".
 • Od 20 do 22 radov vyložila časť komína, ktorý sa nazýva "Hailo". Táto časť by mala mať veľkosť 140 × 270 mm. Na vrchole 22 radov na ílovom roztoku je nainštalovaný dymový ventil.
 • Na 23. rade nad ventilom je vytvorenie komínového otvoru, ktorý má nezvyčajný tvar.
 • Ďalej, pri radoch 24 ÷ 25 je položený komín s veľkosťou vnútorného obdĺžnikového kanála 140 × 270 mm.
 • Ďalej je inštalovaná kovová rúrka, ktorá je na vrchu pokrytá kovovým puzdrom.

Druhá možnosť

Zaujímavá je aj táto verzia ohniska a jej inštalácia je ešte jednoduchšia, ako je popísané vyššie. Použitie tejto ordinálnej schémy je tiež výhodné v tom, že umiestnenie červených a šamotových tehál je zvýraznené farebne.

Ďalšie jednoduché rohový krb možnosť

Základ tejto budovy má štvorcový tvar, ako je možné vidieť na diagrame pre riadok s nulovou polohou. Je umiestnená presne na cement, ktorý je naliaty a presne v súlade so vzorom muriva.

 • Prvý rad, rovnako ako v prvej verzii, by mal byť zostavený presne podľa nákresu - ide o ideálne položenie všetkých ostatných radov.
 • Na druhom rade je vytvorená komora, ktorá je určená na skladovanie a suché palivové drevo. Na vonkajšej strane komory je položený kovový roh s rozmermi 50 × 50 mm a dĺžkou 600 mm.
 • Na treťom rade sa pokládka vykonáva podľa schémy a na vrchu tejto komory sa umiestni plech s rozmermi 400 x 600 mm a hrúbkou 3 x 5 mm.
 • Štvrtý rad je v súlade s obrázkom.
 • V piatom rade je spodok ohniska tvorený šamotovými tehlami.
 • Od šiestej po ôsmu radu stien stien červeno-tehlovej pece stúpajú a jej vnútorný povrch je obložený šamotovými tehlami, narezanými na dve hrúbky.
 • Od siedmeho do deviateho radu pokládka pokračuje podľa schémy. Zadná stena je usporiadaná s povinným sklonom, pretože "zub" bude vytvorený nad.
 • Desiaty a jedenásty riadok sú tiež usporiadané podľa schémy a naďalej vytiahnu zadnú stenu.
 • Na dvanástom rade je ohnisko na vonkajšom okraji prekryté dvoma kovovými rohmi 50 × 50 a dĺžkou 600 mm.
 • 13. a 14. rad sa ukladajú podľa schémy a 15. rad dopĺňa pokládku zadnej steny a návrh „zuba“ a priechod do komína.
 • 16. a 17. riadok sa umiestni s posunom na vonkajšiu stranu, čím sa ozdobí krbová rímsa.
 • Z 18 až 20 radov je murivo zúžené - takto vzniká kanál na odvod dymu.
 • Od 21 do 24 radov je kladenie komína už prebiehajúce, ale navyše má vonkajší bočný dizajn s červenými tehlami.
 • Od 25 do 29 radov stúpa komínová rúra a na 27. rade je inštalovaný dymový ventil.
 • Potom je položený tehlový komín alebo je inštalovaný kovový komín, ktorý je odvádzaný cez podkrovie a strešnú krytinu.

Je veľmi dôležité správne odstrániť komín cez strop a strechu, ako aj izolovať medzery na streche od prenikania vlhkosti a pri prechode cez podkrovie podlahy - od kontaktu horľavých materiálov krovu s vyhrievanými stenami komínového kanála.

Po murive, ktoré trvá tri až štyri týždne na vyschnutie, je možné pristúpiť k výzdobe stien krbu, ak je plánované.

Video: zaujímavá stavba - rohový krb Annushka

Rohové ohnisko je možné zložiť každému majiteľovi domu, ak je v dome nainštalovaný tento zvláštny kus nábytku, ktorý by mal domu priniesť pohodlie a teplo. Ak chcete úspešne pracovať, musíte veľmi dobre pochopiť systém objednávania a plne pochopiť princíp pokládky. A samozrejme by sa mala v plnej miere mobilizovať presnosť, úsilie a dostupné zručnosti.

Загрузка...