Nadačný dom

Otepľovanie pivnice s expandovaným polystyrénom: technológia otepľovania základov domu vonku

Tepelná izolácia obydlia by sa mala začať od základu a najlepším materiálom na tento účel je polystyrénová pena. Zahrievanie podkladu s polystyrénovou penou je 100% overenou možnosťou, + video pomôže zvládnuť technológiu. A hoci táto metóda nie je najlacnejšia, je veľmi efektívna a navyše je celkom jednoduchá.

Zahrievanie podkladu polystyrénovou penou

Izolačné charakteristiky

Expandovaný polystyrénový list

Plechový expandovaný polystyrén má veľký počet pozitívnych vlastností:

 • je ľahký;
 • odolné voči vlhkosti;
 • ekologicky bezpečné;
 • hmyz v ňom nerastie;
 • nerastie plesnivý a nerobí;
 • má vysokú pevnosť v tlaku;
 • absorbuje zvuky;
 • neprechádza teplo.

  Expandovaný polystyrénový list

Okrem toho, tento materiál sa ľahko inštaluje a slúži asi 40 rokov, ak je izolácia podľa pravidiel. Existujú penové polystyrény a nevýhody:

 • materiál je nebezpečenstvo požiaru;
 • mechanicky poškodené;
 • zničené UV žiarením.

  Expandovaný polystyrénový list

Na fixáciu polystyrénových fólií nie je možné použiť lepidlo na organické rozpúšťadlá a horúce tmely. Na ochranu izolácie pred poškodením, prepravou a vyložením musí byť opatrne, nevyhadzovať z výšky a po položení je potrebné uzavrieť vonkajšie obloženie - obklady, obklady, omietky alebo aspoň cementové malty.

Technické vlastnosti polystyrénuindikátor
Teplotný rozsah prevádzky plechov, ktoré nemajú mechanické zaťaženie (C °)od -18 do +60
Hustota (kg / m3)1040 - 1060
Tvrdosť (MPa)120 - 150
Teplota mäknutia (Vika) vo vzduchu (С °)85
Teplota mäknutia (Vika) v kvapalnom médiu (C °)70
Medza pevnosti, MPa (kgf / cm2), nie menšia ako pre plechy s menovitou hrúbkou do 3,75 mm vrátane17,7 (180)
Medza pevnosti, MPa (kgf / cm2), nie menšia ako pre plechy s menovitou hrúbkou nad 3,75 mm16,7 (170)

Prípravná fáza

Expandovaný polystyrén PSB-S

Najprv je potrebné vypočítať, koľko dosiek izolácie potrebných pre nadáciu. Rozmery štandardnej dosky z penového polystyrénu sú 600x1200 mm, hrúbka od 20 do 100 mm. Na založenie bytového domu sa zvyčajne používajú dosky hrúbky 50 mm, ktoré sa ukladajú do dvoch vrstiev. Ak chcete zistiť, koľko dosiek bude potrebných, celková dĺžka základu sa vynásobí jeho výškou a vydelí 0,72 - plocha jedného listu expandovaného polystyrénu.

Napríklad, ak je základ izolovaný s výškou 2 mv dome 10x8 m, izolačná plocha je 72 štvorcov. Rozdelíme ho o 0,72, dostaneme počet listov - 100 kusov. Vzhľadom k tomu, izolácia sa bude vykonávať v dvoch vrstvách, musíte si kúpiť 200 dosiek s hrúbkou 50 mm.

To je však veľmi priemerný výpočet založený na skutočnosti, že hrúbka izolácie bude presne 100 mm. Ale táto hodnota môže byť viac - to všetko závisí od klimatických podmienok v regióne, a základný materiál, a typ izolácie.

Je tu špeciálny systém pre výpočet hrúbky, pre ktorú potrebujete poznať ukazovateľ R - ide o konštantnú hodnotu požadovaného odporu voči prestupu tepla, stanovenú SNiP pre každú oblasť. Môže byť špecifikovaná v miestnom oddelení architektúry alebo prevzatá z navrhovanej tabuľky:

Mesto (región)R je požadovaná odolnosť voči prestupu tepla m2 × ° K / W
Moskva3.28
Krasnodar2.44
Sochi1.79
Rostov na Done2.75
Petrohrad3.23
Krasnojarsk4.84
Voronež3.12
Jakutsk5.28
Irkutsk4.05
Volgograd2.91
Astrachan2.76
Jekaterinburg3.65
Nižný Novgorod3.36
Vladivostok3.25
Magadan4.33
Čeľabinsk3.64
Tver3.31
Novosibirsk3.93
nažka krídlatá3.33
trvalá3.64
Ufa3.48
Kazan3.45
Omsk3.82

Kalkulačka výpočtu hrúbky suterénu izolácie

Aby sa čitateľovi neobťažovali výpočtové vzorce, je pod ním umiestnená špeciálna kalkulačka, ktorá umožňuje rýchlo a presne nájsť požadovanú hrúbku tepelnej izolácie. Výsledok je veľkým spôsobom zaokrúhlený smerom nahor, čo vedie k štandardnej hrúbke panelov zvolenej izolácie:

Prejdite do výpočtov

Okrem expandovaného polystyrénu budete potrebovať:

 • tmel alebo strešná krytina;

  sypané asfaltovej lepenky

 • štrk;
 • lepidlo;

  Lepidlo na polystyrén

 • huby na huby;

  Huba huba

 • tmel alebo polyuretánová pena;
 • level;
 • zubová stierka;
 • cementová malta;
 • piesok;
 • výstužné pletivo;

  Spevňujúca sieť

 • valček.

Po zbere všetkých materiálov sa po obvode základu vykopá priekopa. Musíte kopať na úroveň preniknutia mrazu, to znamená do hĺbky 1,5-2 m. Aby bola práca v zákope pohodlná, musí byť jej šírka 0,8-1 m. Steny základne musia byť dôkladne vyčistené od zeme, nepravidelnosti a trhliny musia byť utesnené maltou.

Naučte sa, ako zohriať základy penoplexom, ako aj to, ako robiť prácu sami, z nášho článku.

Technológia suterénnej izolácie

Izolácia domu

Proces otepľovania sa skladá z nasledovných fáz: hydroizolácia povrchu, pripojenie polystyrénovej peny, povrchová úprava základov. Po vykopaní pozemku je potrebné počkať, až základňa vyschne, a až potom prejsť k izolácii stien.

Krok 1. Hydroizolácia povrchu

Základová hydroizolácia tekutým kaučukom

Vlhká hydroizolácia sa aplikuje na suchú, hladkú základovú stenu s vrstvou 4 mm. Mastic by sa mal používať bez organických rozpúšťadiel, výhodne na polymérnej alebo vodnej báze. Zmes sa nanáša valčekom, snaží sa dobre vyplniť póry a malé medzery v betóne. Na hydroizoláciu alebo kombinovanie obidvoch materiálov môžete použiť iba strešnú krytinu: na strešnú krytinu položte strešnú krytinu a spoje prilepte rovnakou zmesou.

Hydroizolácia základov

Hydroizolácia zasklenia

Povrchová hydroizolácia

Bariéra proti vlhkosti by mala úplne pokrývať celý povrch základne a základne a nemala by mať medzery.

Krok 2. Pripojenie polystyrénu

Keď tmel zaschne, môžete prejsť na hlavnú scénu. Vezmú prvú vrstvu izolácie a aplikujú lepidlo zo zadnej strany buď pozdĺžnymi pásikmi alebo bodovo, hlavná vec je, že lepidlo je v strede listu a pozdĺž okrajov. 1-2 minúty po aplikácii sa hárok aplikuje na podklad, jeho poloha sa kontroluje na úrovni a pevne sa zatlačí. Dosky sú pripevnené k základu len lepidlom, aby nedošlo k porušeniu integrity základne, a na suteréne dodatočne spevňujú dosky s hmoždinkami-huby.

Lepidlo na polystyrénovú penu

Bodové lepidlo

Hmoždinka-huba montáž

Hmoždinka-huba montáž

Polystyrénové upevnenie hmoždinkami

Nasledujúci hárok musí byť pripevnený k boku v blízkosti prvého, aby boli spoje čo najtesnejšie. Nezabudnite kontrolovať úroveň umiestnenia každého fragmentu - to eliminuje tvorbu skreslení. Pokládka je vykonávaná zdola nahor, s vertikálnymi švami odporúčanými k posunu na polovicu listu na stranu. Keď je prvá vrstva úplne zaistená, prejdite na druhú. Všetko sa opakuje rovnakým spôsobom, iba spoje hornej vrstvy by sa nemali zhodovať so spojmi spodnej vrstvy - dosky sa musia položiť s presadením. Na záver, starostlivo skontrolovať vrstvu izolácie a pri identifikácii medzier vo švoch vyhodiť ich peny.

Keď je suterén izolovaný, listy sa položia priamo na lepidlo a hmoždinky sa použijú za 2-3 dni, keď je lepidlo už suché. Každá doska je upevnená v rohoch av strede; na uchytenie spojovacích prvkov možno položiť na švy.

Izolácia suterénu

Izolácia suterénu

Izolácia suterénu

Krok 3. Omietanie základu

Na ochranu dosiek z penového polystyrénu je potrebná ďalšia vrstva, napríklad omietka. Suterén môže byť pokrytý obkladom alebo dyhovaný keramickou žulou. Najprv sa na platne upevní sieťovina zo sklených vlákien pomocou hmoždiniek s veľkými uzávermi. Na spojoch je potrebné prekrytie výstužného materiálu o 10 cm, odporúča sa dobre napnúť sieťovinu tak, aby nedošlo k pokrčeniu, čo povedie k praskaniu vrstvy omietky.

Sieťová montáž

Omietanie na výstužné pletivo

Omietanie na výstužné pletivo

Povrchová úprava sa vykonáva cementovou maltou alebo akrylovým lepidlom. Prvá metóda je oveľa lacnejšia, a preto sa používa častejšie. Roztok sa vyrobí dostatočne hrubý a nanesie sa širokou špachtľou, pričom zmes sa pevne pritlačí do buniek. Vrstva omietky by mala mať rovnakú hrúbku po celej ploche. Základ je omietnutý na úroveň zemnej výplne a sokel je hotový o niečo neskôr.

Spotreba omietky

Krok 4. Plnenie nadácie

Nie je možné vyplniť priekopu, kým omietka neschne. Najprv sa na dno naleje 10 cm vrstva piesku, vyrovnáva sa a podkopáva, potom sa umiestni štrkovitá doska hrubá 20 cm. Ďalej je výkop zakrytý základným náterom s povinným zhutňovaním každých 25-30 cm, keď je 40 cm od vrchu výkopu, mal by byť po celom obvode základne zhotovený slepý priestor.

Plnenie základov

Krok 5. Vytvorenie slepej oblasti

Urobte značenie svahov

Vrstva štrku je položená na vrch pôdy asi 10 cm na šírku výkopu, sú pevne vrazené.

Rammed štrku

Dali sme polystyrénovú penu, výstužné pletivo, montáž debnenia a kompenzačné švy

Slepý priestor vyplňte betónom

Ruberoid sa rozprestiera na štrku; Na spojoch sa materiál prekrýva o 12-15 cm a natiera sa bitúmenom. Ďalšou vrstvou je expandovaný polystyrén: dosky sú pevne umiestnené v jednom rade po obvode domu. Ďalej okolo dosiek je debnenie vyrobené z dosiek s výškou asi 10 cm, pre pevnosť je do debnenia položená kovová mriežka s malými článkami. Pripravte hrubú cementovú maltu a vylejte ju tak, aby sa zo steny vytvoril malý svah. Šikmý povrch prispieva k odtoku roztopenej a dažďovej vody.

V prípade potreby môže byť slepá plocha ozdobená dlažbou.

Krok 6. Dokončenie základne

Akonáhle je zaslepená plocha suchá, môže začať vonkajšia povrchová úprava základnej časti. Pretože táto oblasť stúpa nad zem a je jasne viditeľná, povrch by mal byť veľmi elegantný a atraktívny. Najjednoduchší spôsob je omietka a zakrytie fasádnou farbou. Pred nanesením omietky na polystyrénové dosky upevnite výstužnú mriežku. V prípade potreby môžete povrchu dodať objemnú textúru, alebo naopak, úplne stenu.

Kamenné obloženie

Panely obloženia

Najčastejšie sa výzdoba suterénu vykonáva dekoratívnym kameňom alebo dlažbou. Na tento účel je omietnutý povrch uzemnený, vysušený a potom je na lepidlo pripevnený dokončovací materiál.

Je veľmi dôležité utesniť švy medzi úlomkami tak, aby vlhkosť neprenikla do izolácie.

Na tejto suteréne sa izolácia považuje za kompletnú. Ak sú splnené všetky podmienky, zmena izolácie nebude trvať veľmi dlho.

Загрузка...