Budovy na strane domu

Projekty kúpeľného domu: požiadavky na vypracovanie správneho projektu, ako vybudovať kúpeľný dom s fotografiou

Predtým sa kúpele používali výlučne na hygienické účely. Ale v posledných rokoch sa veľa zmenilo, vrátane kúpeľa - teraz je to skutočné wellness centrum. Moderné požiadavky na výstavbu kúpeľov sú trochu odlišné od predchádzajúcich. Podľa aktualizovanej dispozície by malo byť niekoľko samostatných izieb s celkovou kapacitou 4 až 12 osôb.

Banya projekty do-it-yourself

Bohužiaľ, dnes neexistujú žiadne štandardné projekty na výstavbu týchto kúpeľov, a pokyny a tipy, ktoré možno nájsť na internete nie vždy osvetliť problém v detaile, a niekedy aj dezorientujúce návštevníkov. Stručne povedané, neexistujú univerzálne požiadavky na konštrukciu a usporiadanie kúpeľov, v súvislosti s ktorými ľudia využívajú svoje vlastné projekty. To vedie nielen k zbytočným nákladom, ale aj k priamemu porušeniu bezpečnosti.

Projekt kúpeľa 6x3

Dávajte pozor! Predovšetkým by mal byť kúpeľ funkčný a nemal by sa zmeniť na múzeum amatérskeho predstavenia.

Aby ste sa vyhli takýmto chybám, mali by ste si byť vedomí všetkých požiadaviek na proces výstavby. Požiadavky sa samozrejme môžu líšiť pre rôzne typy kúpeľov. Pri súkromných kúpeľoch nie je potrebné dodržiavať pravidlá, ktoré sa dodržiavajú pri verejných kúpeľoch. Ak však hovoríme o hygienických požiadavkách, musia byť splnené, inak môžu byť dôsledky najviac negatívne. Napríklad v súkromných saunách sa často nedodržiavajú pravidlá požiarnej bezpečnosti a často sú výsledkom požiare.

Projekt kúpeľa v dvoch poschodiach

režijné

Často sa pri výrobe zemných kúpeľov používajú sušené ihličnany (majú vynikajúce absorpčné vlastnosti), aj keď sa často používajú listnaté. Pre podlahy a police je nežiaduce používať borovicu, pretože pri vysokej teplote vyžaruje živicu.

Druhy dreva do kúpeľa

Police a podlahy musia byť vyrobené bez klincov, ktoré umožnia každoročne odstraňovať vrchnú vrstvu dreva, ktorá je vystavená agresívnym účinkom mydla a vody. Skutočnosť, že otepľované čiapky nechtov môžu spôsobiť popáleniny, tak každý vie.

Dekoračné kúpeľové lipy

Dekorácia jelša

Ubytovanie kúpeľ

Ubytovanie kúpeľ

Ubytovanie kúpeľ

Ubytovanie kúpeľ

Po spracovaní materiálu môžete začať skúmať základné požiadavky na umiestnenie. Pre kúpeľ vyžaduje priaznivé vonkajšie prostredie - zelené plochy ihličnatých alebo tvrdého dreva - a maximálnu vzdialenosť od prachu a hluku. Uistite sa, že máte ventiláciu. Mali by ste tiež zohľadniť skutočnosť, že budete potrebovať kanalizáciu, vodu a elektrinu.

Ozhidalnya

Ozhidalnya

Očakáva sa prvá miestnosť každej kúpeľne. To by malo ubytovať 2/3 z počtu miest v parnom kúpeli. Pokiaľ ide o usporiadanie, musia byť závesy na šaty, miesto na topánky, ako aj vhodný počet stoličiek.

Plánovanie kúpeľa

Ťažný kúpeľ 6x4

Šatňa

Miesta v šatni by mali byť dvakrát viac ako v parnom kúpeli. Každý návštevník potrebuje najmenej 1,2 m² voľného miesta. Aj v šatni je potrebné umiestniť skrine s rozmermi 187x56x40 cm (výška, hĺbka, šírka). Vzdialenosť medzi skriňami by mala byť najmenej 1,5 ma medzi nimi a stenou - 0,85 m. Podlaha by mala byť naklonená smerom ku zberačom odpadu, podlaha - hladká, ľahko umývateľná.

Šatňa

umyváreň

Správne umiestnenie sprchy - medzi parným kúpeľom a šatňou. Počet spŕch je vypočítaný tak, že pre každé štyri miesta v parnom kúpeli bola jedna kabína. Sprchové difúzory sú inštalované pod uhlom 30 ° minimálne 1,7 m od podlahy.

umyváreň

umyváreň

Dávajte pozor! Najpohodlnejšia je ručná sprcha, ktorá vám umožní dôkladne umyť celé telo po kúpeľnom zákroku.

Teplota vody v sprche by nemala presiahnuť + 45 + С. Vešiaky a police na mydlo by sa mali ľahko umývať. Je charakteristické, že steny v tejto miestnosti musia byť prané do výšky 2,2 m, a všetko vyššie (vrátane stropu) je pokryté vápennou omietkou s malým množstvom protiplesňových látok.

umyváreň

Na zakrytie podlahy sa používa nekĺzavá dlažba svetlej farby, vždy sa vykonáva sklon k odpadkovým košom, ktoré sú často pokryté mrežami. Samostatne pridelený priestor na sušenie - tam je potrebné nainštalovať batériu s dlhou hadicou, aby bolo pohodlnejšie vykonávať mokré čistenie.

Parný kúpeľ

Veľkosti parných miestností

Priestrannosť parnej miestnosti by mala byť taká, aby bol pobyt pohodlný a čo je najdôležitejšie, bezpečný. Každá osoba by mala mať najmenej 2 kubické metre priestoru, optimálna výška miestnosti je 2,3-2,6 m.

Kúpeľ izba design tabuľky

Dávajte pozor! Vybavenie parných miestností s objemom viac ako 40 metrov kubických je veľmi nežiaduce!

Strop so stenami je opláštený suchým absorpčným drevom, ktoré nemá uzly a pri vysokej teplote nevypúšťa živicu. Medzi najvhodnejšie plemená patria:

 • borovica;
 • jelša;
 • Topol.

Dvere do parnej miestnosti sú vyrobené z dreva (aj keď sa môžete uchýliť k použitiu moderného žiaruvzdorného skla, ak je to potrebné) a sú inštalované tak, aby sa otvárali smerom von. V žiadnom prípade nenalepujte drevené prvky.

S ďalším usporiadaním je parná miestnosť vybavená aspoň dvoma policami vo výške viac ako 40 cm od podlahy. Vzdialenosť medzi hornou poličkou a stropom by mala byť väčšia ako 1,4 m. Police by mali byť hladké.

Veľkosti políc na vaňu, napr

Veľkosť plukov

Prítomnosť kovových prvkov a upevňovacích prvkov v dvojlôžkovej izbe je vylúčená, pretože môže spôsobiť popáleniny. Podlaha je pokrytá betónovým poterom alebo hladkou keramickou dlažbou, je tu svah k odpadkovému koši, ktorý sa nachádza mimo miestnosti. Ďalšou dôležitou požiadavkou pre parný kúpeľ je kvalitná výmena vzduchu. Ak plánujete inštalovať príslušenstvo, potom by sa to malo uskutočniť výlučne nad dverami.

Parný kúpeľ

Dávajte pozor! Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča, aby sa na podlahu položila doska alebo debna, inak by ste mohli pošmyknúť na mokrom povrchu.

Chladiace a oddychové priestory

Aby sa telo ochladilo, je v kúpeli vybavená samostatná miestnosť (alebo je vyvedená von). Minimálna plocha bazéna je 6 m² a hĺbka je 1,3 m. Je dôležité, aby bola možnosť znížiť hladinu vody pre deti na minimálne 0,5 m. Bazén sa nachádza v blízkosti parnej miestnosti.

Bazén vo vani

Bazén vo vani

Steny a dno bazéna sú rozložené ľahkým, neporéznym a ľahko umývateľným materiálom (napr. Mrazuvzdorné obklady). Dno sa vykonáva so sklonom smerom k odtoku. Aj pre ľahký zostup by ste sa mali starať o schody so zábradlím.

Podlaha pri bazéne sa tiež vykonáva na svahu k zberačom odpadu. Zásobovanie vodou sa bude vykonávať cez špeciálny otvor v spodnej časti a jeho prebytok sa bude vypúšťať cez špeciálnu drážku do kanalizácie. Ak je hladina vody 50 cm alebo menej, musí sa neustále meniť.

Dávajte pozor! Maximálna povolená teplota je + 10 ° C, čo je plne v súlade so súčasnými normami pre recykláciu.

Bazénové zariadenie v kúpeli

Voda by sa mala pravidelne chlórovať (maximálna koncentrácia chlóru je 0,3 mg / l). Okrem vody je možné použiť sneh na chladenie, ako aj obyčajný čerstvý vzduch v uzavretej budove, ktorá je napojená na kúpeľ.

Projekt kúpeľ s bazénom

Plocha chladiacej zóny sa vypočíta takto: 2 m² pre každé sedadlo v parnom kúpeli. Miestnosť je vybavená lavicami v požadovanom množstve, najlepšie v prítomnosti zelených plôch.

Zistite, ako si vyrobiť kúpeľný dom vlastnými rukami, skúmaním niekoľkých zaujímavých možností v našom článku.

Oddychová miestnosť

Oddychová miestnosť

Jeho plocha je vypočítaná rovnakým spôsobom ako plocha chladiacej zóny. Židle a pohovky sú tu inštalované, úplné ticho je dodržané.

WC

WC vo vani

Vo vani musíte urobiť aspoň dve toalety:

 • jeden z nich je pripojený k sprche;
 • druhý s očakávaným.

V každej kabíne by malo byť:

 • WC misa;
 • umývadlo;
 • zrkadlo;
 • Toaletný papierový box;
 • Háčik na šaty.

  WC vo vani

  WC vo vani

Výška kabíny by mala byť najmenej 1,8 m, všetky povrchy sú zakončené ľahkým a dobre umývateľným materiálom. Podlaha sa vykonáva tradičným svahom, prítomnosť trhlín a dier je neprijateľná. Pred každou kabínou je nainštalované umývadlo.

Projekt kúpeľ s WC

Vybavený núteným vetraním.

Ako urobiť vetranie vo vani

Systém vetrania vane

ohrievač

Ako vykurovacie zariadenie môže slúžiť ako elektrické, tak obvyklé Kamenka. V prvom prípade sú jedinými predpokladmi uzemnenie a vodotesné vodiče.

ohrievač

Ak hovoríme o kamenných alebo tehlových kachliach, potom bude viac požiadaviek:

 • pec je inštalovaná na špeciálnom základe;
 • steny a podlaha vedľa nej sú pokryté tepelne odolným materiálom (napríklad azbestom);
 • rúra by mala byť čo najďalej od políc;
 • komín je tiež izolovaný;
 • okolo pece je žiaduce vybudovať tehlové sito dobrej tehly.

Úžitkové a iné miestnosti

Úžitkové a iné miestnosti kúpeľa

V týchto miestnostiach sa skladujú čistiace prostriedky a iné chemikálie pre domácnosť. Steny sú pokryté umývateľným povrchom až do výšky 1,8 m. Dodáva sa teplá / studená voda. Špinavá a čistá bielizeň sa skladuje oddelene.

Aj vo vani si musíte vymyslieť priestor pre lekárničku a miestnosť na masáž. V prípade potreby môžete solárium vybaviť. Priestor masážnej miestnosti sa vypočíta takto: 7 m² pre každý masážny stôl. V opaľovaní nastaviť UV zdroje. Plocha solária je určená pre každú sedačku rýchlosťou 6 m², výška by mala byť aspoň 3 metre.

Klimatické podmienky

teplotné podmienky

Nakoniec by som rád venoval pozornosť teplotnému režimu. Každá izba je vybavená teplomerom. Spotrebič by mal mať v parnom kúpeli súčasne teplotu až 150 ° C a nemal by byť namontovaný bližšie ako 1 m od ohrievača, 20 cm od stropu a 1,5 m od podlahy.

Prístrojové vybavenie pre kúpeľ

Загрузка...