Budovy na strane domu

Skleník zo starých okenných rámov: samostatne, budovanie skleníkov krok za krokom

Polyetylén, polykarbonát a dokonca kov-plast - z ktorých nie sú postavené skleníky! Vedeli ste, že zo starých okenných rámov je možné vybudovať lacnú, jednoduchú, ale veľmi spoľahlivú a všeobecne dobrú konštrukciu, ktorá napríklad zostane po výmene drevených okien?

Skleník zo starých okenných rámov

Nasledujúce podrobné pokyny pomôžu bez problémov stavať.

Skleník zo starých okenných rámov

Vytvárame základ pre skleník

Hotový skleník rámov bude vážiť dosť veľa, takže pre to musíte urobiť samostatný základ. Budeme stavať plnú podporu stĺpca typu.

Prvý krok. Zúčtujeme stavenisko. Odstráňte odpad, pahýly a kríky, burinu atď.

Priekopa pod základom a rohové pilóty

Druhý krok. Pre pohodlie, miesto označíme podľa veľkosti budúceho skleníka. Po obvode a v rohoch pretáčame kolíky do zeme a medzi nimi pretiahneme lano.

Tretí krok. V rohoch as trojmetrovou výškou na každej strane skleníka vykopávame dieru dlhú dva metre. V priateľskej forme by mala hĺbka každej jamy presiahnuť úroveň zamrznutia pôdy.

Štvrtý krok. Spodnú časť jamy naplníme asi 10 cm štrku a opatrne zafarbíme.

Piaty krok. Vyrábame debnenie. Je potrebné, aby stĺpiky boli vyplnené betónom. Najjednoduchšou možnosťou je nainštalovať duté potrubie s priemerom 10-15 cm v každej jame (azbestové cementové rúrky sa zmestia), vyrovnať, vložiť výstuž, upevniť konštrukciu (môžete prekryť tehly) a zalejeme betónom.

Tiež nosné stĺpy môžu byť postavené z tehál alebo kameňov, s použitím bežnej cementovej malty na upevnenie prvkov.

Ďalšia možnosť suterénu. Kovové rúry s drevenými tyčami poháňanými dovnútra, na upevnenie nosníka k základu

Tu je spodná koruna dreva, ktorá sa montuje na základ.

Šiesty krok. Na hornej strane podpier kladie drevo. V rohoch upevňujeme tyče so železnými doskami. Drevo priamo pripevňujeme k podperám vhodnou metódou, napríklad kotvami.

Stĺpcový základ tehly

Budovanie skleníka: Postupná príručka

Uvažovaná konštrukcia môže byť postavená rôznymi spôsobmi. Najprv popíšeme poradie konštrukcie konštrukcie, ktorej strecha bude vyrobená z polyetylénu a na konci poskytneme návod na konštrukciu odolnejšieho rámu. Môže byť prekrytý polykarbonátom alebo iným materiálom.

Prvá etapa - pripravujeme stavebný materiál.

Pripravujeme okenné rámy pre prácu. Odstraňujeme rukoväte, slučky a ďalšie dostupné príslušenstvo.

Odstraňujeme perá, západky a pripravujeme povrch výrobkov.

Starú farbu čistíme a "holé" drevo spracujeme antiseptickou impregnáciou. V rovnakom štádiu sa odporúča dočasne odstrániť tabule, aby sa nepoškodili počas procesu spájania rámových prvkov.

Otvory, ktoré sa v budúcnosti nebudú používať v skleníku, starostlivo zaliate. Všeobecne môžete rozobrať časť rámu s otvormi, ak chcete.

Veľkou výhodou je prítomnosť niekoľkých otváracích otvorov - nemusíte sa obťažovať s usporiadaním ventilačného systému.

Druhá etapa - položenie podlahy

Vyrábame postele

Vyrábame postele

Vyrábame postele

Ráma dočasne vyčlenila a zapojila sa do usporiadania podlahy. Naša nadácia je stĺpcovitá, takže nebude ťažké vytvárať podlahu.

Po prvé, zabezpečujeme odvodnenie. Ak voda stagnuje, drevené prvky konštrukcie sa začnú hniť.

Zaistiť drenážny systém rojom, výkopom s hĺbkou asi 150 mm a naplniť ho jemným štrkom alebo štrkom o cca 5-7 cm, ďalších 3-5 cm výkopu je pokrytých pieskom a opatrne ho navlhčíme.

Potom nalejte betón.

Je to dôležité! Výplň sa musí vykonať tak, aby hotový povrch mal mierny sklon v smere vopred vybaveného vypúšťacieho otvoru.

Na výzdobu interiéru skleníka inštalujeme okraje po stranách uličiek z plastu alebo dreva. Tento prvok dekoru súčasne vykoná funkčnú úlohu, ktorá zabráni pádu zeme na chodník.

Ak si želáte, môžete podlahu zariadiť pomocou iných materiálov. Niekoľko možností.

 1. Cesta pilín. Vyzerá krásne a zároveň efektívne absorbuje vlhkosť. Bude vhodné chodiť po takejto ceste, ale budú sa vyskytovať problémy s pohybom rôznych skleníkových zariadení. Ak nie ste pripravení na časté čistenie, prestaňte používať piliny na konštrukciu koľaje, ako napr tento zásyp sa ľahko rozšíri po obvode budovy na topánke.

  Pásy na piliny

 2. Cesta lemovaná porcelánovou kameninou. Skvelá možnosť. K dispozícii na predaj obrovský výber porcelánu, vyrobený v rôznych farbách a textúrach. Ale nákup tohto materiálu výrazne zvýši náklady na skleník rámov, ktoré staviame.

  Cesty - žula

 3. Podlaha dosiek. Populárna možnosť usporiadania podlahy. Postačí položiť drevené nosné tyče pozdĺž skleníka, namočiť ich antiseptickým, kladivom kolmým na podpery dosiek, ktoré boli predtým ošetrené antiseptikom, a nakoniec namaľovať podlahu alebo ju nalakovať.

  Cesta od dosky

 4. Cesta z tehál alebo dlažby. Vytvárame na základe zhutneného pieskového vankúša a položíme tehlu. Nemôžete ani použiť riešenie. Na vyplnenie medzier medzi tehlami použite mokrý piesok. Výhody takejto dráhy sú atraktívny vzhľad a dlhá životnosť.

Naučte sa niekoľko zaujímavých spôsobov, ako vytvoriť stopy v krajine vlastnými rukami, z nášho nového článku.

Tretia etapa - staváme múry

Budovanie skleníka

Najprv postavíme rám pre montáž rámov. Používame kvalitné drevené dosky s hrúbkou cca 50 mm, čo zodpovedá hrúbke okenných rámov. Z týchto dosiek robíme spodné a horné páskovanie. Pri usporiadaní spodného obvodu nechajte dosky v 2 radoch. Vďaka tomu bude hotový skleník o niečo vyšší.

Vytvorenie základu

Základná schéma

Vytvorenie základu

Vertikálne regály vyrobené z dreva. Najlepšou možnosťou sú prvky s prierezom 150x150 mm. Je zaručené, že tieto tyče odolávajú hmotnosti rámov a súvisiacich materiálov.

Vertikálne stĺpiky sú vhodným spôsobom upevnené na podporné stĺpiky. Medzi regály položené dosky spodný lem. Dosky upevnené skrutkami regálov. Upevnite rám s dlhými stranami k stojanom a spodným ozdobným doskám. Používame skrutky.

stojany

Na fotografii - pripojený k základni stojana

Na horných okrajoch rámov a regálov položíme dosky horného obloženia. Upevnite aj pomocou skrutiek.

Vyplníme medzery medzi rámami a rámovými prvkami montážnou penou. Pre väčšiu stabilitu sú nosné tyče pribité do vnútra rámov.

Rozloženie rámu

rám

Vrchný lem

prekrývanie

Tip! Aby bola celá konštrukcia stabilnejšia, do jej štruktúry zaradíme vertikálne podpery. Oni sú lepšie urobiť pri tvorbe rámu. Aby sme to urobili, vykopávame diery, v nich nainštalujeme podpery (časť dreva, ktorá bude v zemi, prefabrikujeme strešnou krytinou alebo ju môžeme brúsiť) a naliať cement alebo betón. Podpery sú upevnené na zvislých stojkách klincami.

Opäť skontrolujeme štruktúru prasklín. Ak sú nájdené, vyfúknite ich penou. Voľné môžu byť iba vetracie otvory na vetranie.

Odobraté sklo sme vrátili späť. Namiesto pohárov môžete použiť iný materiál, napríklad polyetylén alebo polykarbonát.

Opravujeme prvky okien

Výstavba skleníkov

Je to dôležité! Ak máte v pláne urobiť polykarbonátovú strechu, je lepšie vložiť sklo po dokončení strešnej krytiny.

Štvrtá etapa - vyrábame strechu

Najčastejšie záhradníci pokrývajú rám skleníky s plastovým obalom. V takejto situácii zaťaženie rámu a základne neprekročí povolené normy a skleník bude trvať tak dlho, ako je to len možné.

Rám na montáž fólie môže byť štítový

Spojenie skleníkov

Rám na montáž fólie môže byť štítový

Skleník rámov so strechou z polyetylénu

Staviame ľahkú prepravku pozdĺž horného obvodu skleníka. Môže byť vyrobený z drevených lamiel, kovového profilu a rovnomerného drôtu.

Film sa natiahne na lamely

Po nainštalovaní prepravky natiahnite fóliu. Na upevnenie je najvhodnejšie použiť špeciálne svorky a svorky.

Celkový pohľad na skleník

Skleník zo starých okenných rámov

Ďalšia možnosť usporiadania strechy skleníka

Ďalšia možnosť usporiadania strechy skleníka

Ďalšia možnosť usporiadania strechy skleníka

strecha

strecha

Ako možnosť: skleník s polykarbonátovou strechou

Ak rozpočet vám umožní kúpiť bunkový polykarbonát na strechu, môžete to urobiť. Zvážte, že takáto konštrukcia bude vyžadovať dostatočne silný rám. Na jeho výrobu je najlepšie použiť profilované rúry, as je nepravdepodobné, že drevené drevo vydrží podobné zaťaženie.

Rámec pre skleník z okenných rámov a polykarbonátu

Pre väčšie pohodlie z rúrok môžete okamžite vytvoriť nosné stĺpy a rám skleníka, Urobte to nasledovne.

 1. Rozrežte rúry požadovanej dĺžky a ponorte ich spodnými koncami do predtým vykopaných rámov. Podpery musia byť inštalované v rohoch konštrukcie, ako aj po jej stranách s rozstupom asi 3 m.
 2. Zvarené z rovnakej rúry spodného a horného páskovania. Z tých istých produktov vyrábame systém krokvy. Tvar strechy a vhodné poradie montáže krokiev si vyberiete podľa vlastného uváženia. Najlepšia možnosť je polkruhový tvar. Na takejto streche sa sneh takmer nezdržiava.
 3. Potom rám jednoducho namontujete do rámu a na krokvy pripojíte polykarbonátové dosky.

  Polykarbonátový náter

  Profily z polykarbonátu

  Schéma upevnenia polykarbonátu s použitím jímky

V tomto prípade je tiež lepšie, keď sú dvere vyrobené z polykarbonátu, ktorý predtým pre jeho inštaláciu vyrobil kovový alebo drevený rám.

Dobrá rada! Ak chcete, aby skleník pôsobil atraktívnejšie, môžete jeho vonkajší povrch maľovať v požadovanej farbe. Vykonajte interné maľovanie podľa potreby.

Skleník z okenných rámov a polykarbonátu

Hotový skleník pripravte podľa vlastného uváženia. Môžete ho vybaviť vodovodným a drenážnym systémom, viesť osvetlenie a vykurovanie, inštalovať všetky druhy regálov, stojanov a iné podpery pre postele atď. V tomto okamihu sú všetky vaše rozhodnutia, pretože Iba vy môžete vedieť, čo by váš skleník mal byť zo starých okenných rámov.

Skleníková dĺžka, mKrytá plocha (m2)Počet polykarbonátových dosiek (2100 x 600 mm), ks
25,44
410,63
615,94
821,15

Príklad stavby skleníkov

Príklad stavby skleníkov

Príklad stavby skleníkov

Majte dobrú prácu!

Загрузка...