Inštalatérske inštalácie a opravy

Montáž sprchovacieho kúta vlastnými rukami: samostatná postupná montáž sprchovacích kabín

Zdá sa, že nedávno sa sprchy, ktoré väčšina z nás videla len v kine alebo v reklamných časopisoch. Táto sanitárna "jednotka" bola vnímaná skôr ako vhodný komplex pre pravidelné hygienické postupy, ale ako luxusný predmet, ktorý nie je v žiadnom prípade prístupný každému. Uplynulo však dosť času a kabína sa zmenila na verného pomocníka, niekedy ešte užitočnejšieho, než je kúpeľňa, ktorá bola od detstva známa.

Montáž sprchovacieho kúta vlastnými rukami

Áno, a logicky posudzovať - ​​je to často v našej dobe, používame kúpeľňu? V "ére" metrov pre teplú a studenú vodu stráviť 100 litrov, aby sa jeden postup, nie každý umožní sám - možno, vykúpiť dieťa. Umyvárne v kúpeľniach tiež takmer prestalo - za tento biznis sa stali automatické práčky, ktoré sa tiež presunuli z kategórie „elity“ do obyčajného súboru obyčajnej rodiny. Ale bez duše nemôže robiť. Okrem toho nesmieme zabúdať na večnú otázku nedostatočného priestoru v miestnostiach kúpeľní a kúpeľní - a nákup a montáž sprchovacieho kúta vlastnými rukami vo väčšine prípadov naraz odstraňuje naliehavosť tohto problému.

Samozrejme, ak máte možnosť mať oboje, je to skvelé. Ale aj z hľadiska jednoduchosti použitia, sprchovací kút opustí bežnú kúpeľ s mixér ďaleko za sebou. Moderné modely robia proces sprchovania vo veľmi príjemnom, niekedy aj wellness procedúre. A niektorí z nich okrem toho umožňujú vlastníkom, aby sa „nevypínali z mediálneho priestoru“ - o to sa postarajú komunikačné kanály IP alebo GSM alebo zabudované rádio FM.

Článok poskytne stručné odporúčania na výber správneho modelu, a čo je najdôležitejšie, čitateľ by mal dostať odpoveď na otázku, či by bolo pre neho možné inštalovať sprchovací kút vlastnými rukami, alebo by bolo lepšie neriskovať a hľadať pomoc špecialistov.

"Ase" zariadenie sprchovací kút

Ak chcete správne vybrať a potom správne nainštalovať sprchovací kút, potrebujete aspoň približné pochopenie jeho základného zariadenia. Samozrejme, booth modely - veľa, ale všeobecný vzor layout pre všetko, čo je pozorované.

V prvom rade sa sprchy líšia podľa typu konštrukcie.

 • Otvorené kabíny sú skôr priestor, ktorý je jednoducho oplotený pre sprchu - skladajú sa zo stien a podnosu. Aj keď v niektorých prípadoch nie je možné použiť ani špeciálnu paletu - ak sa vymyslí iný spôsob zberu a odvádzania vody do kanalizačného systému, napríklad spoľahlivo vodotesná podlaha s odtokom.

Najjednoduchšia rohová kabína je otvorená

Otvorené sprchy môžu byť namontované na stenu, ale najčastejšie sa vyrábajú v rohovom prevedení - v tomto prípade je úloha oboch stien kabíny prevzatá obloženými stenami miestnosti samotnej. Ak je v miestnosti nejaký druh zložitej konfigurácie, potom, ak je to žiaduce, môžete si vybrať sprchovací kút určený pre zapustenie do výklenku. V tomto uskutočnení sa stáva ešte jednoduchšie - tri steny sú pripravené a zostáva len inštalovať prednú, so vstupnými dverami.

Niekedy v recenziách podobných výrobkov sa otvorené kabíny nazývajú sprchové zásteny alebo sprchové kúty.

 • Uzavreté kabíny môžu byť tiež stenové alebo rohové, ale už sú to plne izolovaná skriňa s paletou a povinnou strechou s veľmi blízkymi dverami.

Multifunkčný sprchovací kút uzavretého typu je často celý zdravotný a hygienický komplex

Tento dizajn otvára možnosti pre rozšírenie funkčnosti kabíny. Hydraulické trysky sú zabudované do panelov stien a stropu na vytvorenie masážnych trysiek, rôznych sprchovacích hlavíc, špeciálnych zariadení a prístrojov pre aromaterapiu na zabezpečenie efektu parného kúpeľa alebo sauny s infračerveným ohrevom. V skutočnosti sa obyčajná sprcha môže stať akýmsi domácim univerzálnym kúpeľom a wellness komplexom.

 • Mimochodom, tí majitelia bytov, ktorí by chceli mať moderný sprchovací kút, ale zároveň neodmietajú mať kúpeľňu (aj v podmienkach, ktoré sú obmedzené priestorom), môžu byť poučení, aby mali „hybridné“ modely. Takéto výrobky sú, samozrejme, dosť drahé, ale umožňujú podľa potreby používať kúpeľňu, alebo ju otočiť (úplne alebo určitú časť) do sprchovacieho kúta.

Zaujímavý dizajn - kombinuje kúpeľňu a sprchu

Teraz - o hlavných komponentoch sprchovacích kútov, počnúc zdola.

Sprchový kút

Paleta je „základňa“, na ktorej je postavená celá konštrukcia sprchovacieho kúta. Navyše musí tiež vydržať značnú hmotnosť umývateľnej dospelej osoby s pevnou stavbou. Stručne povedané, požiadavky na jeho silu - sú zvláštne.

Palety môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Z času na čas sa kov (smaltovaná liatina alebo extrudovaná oceľ) stále zachytáva. Častejšie sú kabíny doplnené polymérnymi paletami, alebo sú vyrobené zo špeciálnych kompozitných materiálov. Najbežnejšie sú akryl alebo kremeň (kvarter - dokonalejšia kompozícia, ktorá je zmesou akrylátového a kremenného plniva. Popularita výrobkov z umelého kameňa - špeciálneho polymérneho kompozitu, dokonale simulujúceho prírodný mramor alebo žula) rastie.

Tvar a veľkosť palety v podstate do značnej miery určuje objem a priestrannosť samotného sprchovacieho kúta.

Rôzne formy rovných paliet

V tvare môžu byť pravouhlé, päťuholníkové, v segmente ½ alebo circle kruhu, môžu mať iné, skôr zložité konfigurácie (napríklad kabíny bez dverí vo forme "slimáka"). Pri výbere správnej veľkosti je potrebné vziať do úvahy, že priestor kabíny by nemal silne prekážať pohybom osoby, ktorá ju umýva. To je obzvlášť dôležité, ak má rodina veľmi veľké alebo obézne osoby.

Minimálna veľkosť rohových paliet je 800 × 800 mm, čo sa však javí ako príliš malý priestor. Samozrejme, vždy by sme mali vychádzať z „územných možností“, ale ak to oblasť dovolí, najlepšia možnosť by bola stále 900 × 900 mm alebo dokonca 1000 × 1000. Mimochodom, je to dôležité aj vtedy, ak z nejakého dôvodu niekto Od rodinných príslušníkov sa bude vyžadovať, aby si zobrali vodné postupy v sede.

Zdá sa, že len 10 - 20 centimetrov, ale ako radikálne odlišné sú kabíny pre priestrannosť

Teraz - hĺbka palety. Podľa tohto parametra môže byť plochý, s hĺbkou viac ako 30 ÷ 40 mm, strednou alebo hlbokou (s miskou do 180 mm). Pri opätovnom výbere je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že niekedy nie všetci členovia rodiny budú pohodlne v kabíne cez vysokú stranu (značná hĺbka samotnej misy, plus zásobník je v určitej výške od úrovne podlahy). Na druhej strane však musí byť plne rešpektovaná funkcia spoľahlivého zberu vody a jej včasná odchýlka od kanalizácie.

Vlastná paleta obložená mozaikovou dlažbou

Často, domáci remeselníci odmietajú "štandardné" paletové kabíny, a šíriť ich - z cementu, s opatrným hydroizolácie, organizácie spoľahlivé odtok a obloženie non-sklzu keramické dlaždice. Potom sú steny kabíny namontované na tejto hotovej domácej palete.

Vertikálne sprchové kúty

Tieto prvky zahŕňajú rám, pevné steny, normálne alebo funkčné, a vstupné dvere konkrétneho dizajnu.

Rám, ktorý je pripevnený na palete a bude slúžiť ako základ pre steny kabíny, je zvyčajne vyrobený z ľahkého a antikorózneho kovu (hliník) alebo plastu. Plastové rámy, samozrejme, sú menej odolné a často sa „maskujú“ pod kovom pomocou povrchovej úpravy - pri výbere by ste mali byť opatrní.

Samotné steny oplotenia sú vyrobené zo skleneného vlákna alebo z temperovaného prírodného skla. Sklené vlákno je jednoduchšie, lacnejšie, ale jeho lacné odrody majú schopnosť postupne strácať svoju transparentnosť a sýtosť farieb vplyvom času, teploty a vlhkosti, zakaliť sa a zakryť mriežkou mikrotrhlín. Ak je zvolená možnosť plastu, potom je lepšie okamžite získať priesvitný - na to budú uvedené nevýhody menej významné a zostanú dlhšie nepoznateľné.

Sklenené steny sú vyrobené z veľmi trvanlivého materiálu a nemali by ste sa báť ho rozbiť - je to takmer nemožné, pokiaľ si samozrejme neurobíte taký cieľ a nepoužívate ťažké nástroje. V tomto prípade sa sklo rozbije na malé kúsky pravidelného tvaru, ktoré by nemali predstavovať riziko poranenia.

Na bočných stenách a zadnom paneli je hlavné zariadenie sprchovací kút

Zadné a bočné steny niektorých modelov nie sú len oplotením, ale vykonávajú mnoho funkcií. Je na nich, aby boli namontované všetky sanitárne zariadenia, vrátane rôznych zmiešavačov, sprchovacích hlavíc, masážnych hydraulických trysiek, parných generátorov, osvetľovacích systémov a ďalších „zvončekov a píšťaliek“ so všetkými prvkami mechanického alebo elektronického riadenia, ktoré sú pre nich nevyhnutné. Na zadnej strane týchto stien sú všetky potrebné hydraulické a elektrické rozvody s uzlami napojenými na vodovodný systém, napájanie av prípade potreby na iné komunikácie.

Dvere do sprchového kúta môžu byť sklopné, pohyblivé (sklopné alebo výsuvné) alebo sklopné a pohyblivé, otočené okolo vertikálnej osi.

Sprchová kabína so sklopnými dverami

Z hľadiska jednoduchosti montáže a praktickosti prevádzky sú samozrejme samozrejmosťou aj obvyklé sklopné dvere, jednokrídlové alebo dvojkrídlové dvere. Ale majú tiež nevýhodu - potrebujú určitý priestor na otvorenie vzhľadom na os zavesenia. Vo veľkých kabínach sa niekedy dvere otvárajú smerom dovnútra. V malých modeloch bude potrebné pri inštalácii poskytnúť priestor pre krídlo, aby ste sa náhodne neporanili alebo nezlomili dvere.

Horné a spodné valce pre posuvné dvere

Posuvné nemajú takú nevýhodu - pohybujú sa pozdĺž vodiacich líšt "koľajníc" pomocou systému zavesených a prítlačných valcov. To poskytuje určitú zložitosť pri inštalácii a nastavovaní, ale je to celkom pohodlné pri používaní.

Zvyčajne sú všetky vertikálne kryty sprchovacieho kúta, bez ohľadu na materiál výroby, pokryté špeciálnym hydrofóbnym materiálom. Toto opatrenie neumožňuje, aby na stenách zostali kvapky vody - jednoducho steknú a po sušení nezanechajú žiadne charakteristické belavé škvrny.

Sprchová strecha

Tento konštrukčný prvok, ako už bolo uvedené, nie je k dispozícii pre všetky modely, ale tam, kde je veko, plní niekoľko dôležitých funkcií:

Sprchová čiapka je zvyčajne veľmi univerzálny.

 • Po prvé, utesňuje priestor kabíny, najmä ak má možnosť „parného kúpeľa“ alebo „aromaterapie“.
 • Po druhé, vo veku je zvyčajne niekoľko inštalatérskych prípravkov - sprchovacie hlavice, masážne trysky atď.
 • V tretej je na streche vetrací systém zostavený s odvádzaním pary do ventilačných kanálov domu.
 • Po štvrté, na kryt môžu byť namontované rôzne elektrické zariadenia, napríklad akustické systémy alebo miesta osvetlenia.

Ďalšie vybavenie sprchovací kút

Niekedy sa zdá, že vo veciach dodatočného vybavenia pre sprchovacie kúty sa niektorí výrobcovia navzájom snažia „prekonať“. Takže okrem bežných batérií a spŕch, ako už bolo spomenuté, sa používajú rôzne masážne trysky, účinky "tropického dažďa". Vyžadujú sa modely s parnými generátormi, najmä s možnosťou nastavenia teploty pary a jej saturácie aromatickými alebo kozmetickými prostriedkami. Existuje možnosť ionizácie (ozonizácie) vzduchu. Do stánku sú zabudované mobilné komunikačné, rádiové a iné mediálne možnosti, inštalované sú originálne typy svetiel a hlasové ovládanie všetkých funkcií. Stojí to za to platiť veľa peňazí za takéto "zvončeky a píšťalky" - čisto individuálnu otázku.

Ale z hľadiska operačných schopností by jedna z funkcií mala určite venovať pozornosť. Faktom je, že sprchovacie kúty, vybavené masážnymi tryskami, vyžadujú určitý tlak na prívode vody. Veľmi často sa vyskytujú situácie, keď sa po inštalácii majiteľ kabíny zrazu stretne so skutočnosťou, že sprcha - a to tečie len sotva, ale o hydromasáž je vylúčené. Dôvodom je, že bolo potrebné porovnať parametre modelu a tlaku vo vodovodnej sieti. Teda vo výškových budovách tlak zvyčajne zriedkavo presahuje 1,5 ÷ 2 atmosféry (a na vysokých podlažiach môže dokonca klesnúť na kriticky nízke hodnoty), a pokiaľ ide o parametre zariadení, môže byť potrebné všetkých 3 ÷ 4 atm. To znamená, že je potrebné vyklopiť iné elektrické čerpadlo a zásobník vody (hydroakumulátor), odkiaľ bude voda privádzaná do všetkých hydraulických zariadení kabíny pod potrebným tlakom.

Montáž sprchovacieho kúta vlastnými rukami

Sprchy sú vyrábané mnohými výrobcami, tak európskymi, ako aj ázijskými, hlavne z Číny. K úveru našich východných priateľov môžeme povedať, že kvalita ich výrobkov sa každým rokom zvyšuje a vzhľadom na relatívne nízku cenu sú ich výrobky veľmi vážnou konkurenciou voči uznávaným značkám. Okrem toho mnohé čínske spoločnosti začali prenajímať európske modely vo svojej licencovanej verzii.

Ale prakticky všetky výrobky z Číny majú jeden veľký "hriech". Ak Európania sprevádzajú svoj tovar starostlivo premyslenými pokynmi (aj keď nie v ruštine, potom nie je ťažké ich prekladať), potom naši východní susedia pristupujú k tejto otázke trochu inak. Možno, že problém spočíva v "obtiažnosti prekladu", ale spravidla "príručky" sú vágne, ťažko čitateľné text s množstvom chýb, sprevádzané skôr nedbale vykonaných nečitateľných obrázkov. Jedným slovom, usporiadať, ako sa vám páči.

Na pomoc pri samočinnej montáži štandardnej izolovanej rohovej sprchy odporúčame podrobnejšie sa pozrieť na tento proces s prezentáciou krok za krokom. Každý z modelov má samozrejme svoje vlastné charakteristiky, ale všeobecný princíp bude stále rovnaký.

Lacná sprchová kabína čínskej montáže "RANCHO S-406"

Napríklad sa použije sprchová zostava čínskeho montážneho typu "RANCHOS-406". Patrí do kategórie rohových kabín so štvorkruhovou paletou, s minimálnym počtom možností - okrem ručnej sprchy je na zadnom paneli šesť hydromasážnych trysiek a na vrchole „tropický dážď“. Veľkosť palety (v radiálnom smere, od uhla k obvodovej čiare) - 900 mm.

Cena za takéto sprchy je celkom „demokratická“, asi 14 ÷ 20 tisíc rubľov, a preto bude pravdepodobne trochu urážlivé, aby sa za inštaláciu dalo ďalších 5 ÷ 7 tisíc. Najmä preto, že sa nelíši v konkrétnej zložitosti.

 • V prvom rade je potrebné vopred pripraviť miesto, kde bude stánok inštalovaný. Jeho celková hmotnosť, okrem umývateľnej osoby, je 83 kilogramov, to znamená, že základ musí byť silný a nesmie mať nestabilné plochy.

Domáce pódium pre sprchu

 • Je veľmi dôležité poskytnúť požadovaný sklon vypúšťania vody, to znamená výšku umiestnenia vypúšťacieho otvoru panvy nad prívodnou rúrkou kanalizácie. Na to, aby voda s istotou klesala bez pretrvávania, je potrebné prekročiť 70 mm alebo sklon najmenej 5 stupňov. Ak sa to nerešpektuje, možno budete musieť okamžite prijať opatrenia - buď prehĺbiť kanalizačné potrubia, alebo zdvihnúť búdku a postaviť pod ňou pevné pódium.

Video: možnosť pódia pre sprchovací kút

 • Je jasné, že na miesto inštalácie sa budem starať o zabezpečenie dodávok rúrok na prívod teplej a studenej vody, elektrického vedenia, vybaveného bezpečnostným zariadením - RCD.
 • Ak chcete pracovať, musíte si pripraviť voľné miesto v blízkosti budúceho stacionárneho zariadenia - najskôr sa budú vykonávať všetky akcie. musia mať na ruke potrebné nástroje - kľúče (lepšie nastaviteľné kľúče), skrutkovače alebo skrutkovač so sadou bitov, ostrý stavebný nôž, striekačku a trubice so silikónovým alebo akrylovým tesniacim prostriedkom, merací prístroj - zvinovací meter a samozrejme stavebnú úroveň. Na kovové povrchy by mala byť malá farba, asi 50 g (najlepšie je použiť AkzoNobel "Hammerite", ktorý sa dá aplikovať na hrdzu), a teda štetcom. Akrylátová panvica zo zadnej strany je dosť nebezpečná z hľadiska získavania poranených rán na rukách alebo hlbokého trieskového špice, takže všetka práca by sa mala vykonávať v rukaviciach (rukavice z hrubej tkaniny).

Otvoríme obal, opäť skontrolujeme celistvosť dielov a úplnosť súpravy

 • Práca začína rozbaľovaním súboru budúcich kabín. Нужно сразу убедиться в наличии и целостности всех крупных деталей - в первую очередь, конечно, стекол. Их пока убирают в сторону, чтобы случайно не повредить.

Сразу проверяется ЗИП - очень часто имеются некоторые недостачи «по-мелочам»

 • Сразу проверяется и наличие всего ЗИП. Ak z hľadiska hlavných komponentov alebo príslušenstva neexistujú prípady nedostatočného dopĺňania, potom z hľadiska upevňovacích prvkov s pravdepodobnosťou blízkou 100% bude určitý nedostatok - skrutky alebo matice alebo podložky M16 nebudú stačiť. Preto je lepšie okamžite skontrolovať a vytvoriť potrebnú rezervu - bude to hanba byť rozptyľovaný uprostred práce kvôli takýmto maličkostiam.

Dbajte na odtokový sifón (zobrazený na obrázku zelenou šípkou). Pravidlom je, že ten, ktorý prichádza v súprave, nedrží vodu, a je lepšie si kúpiť slušný predstih, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

 • Paleta sa otočí hore nohami. Povrch, na ktorom sa bude s ním pracovať, by nemal poškriabať jeho predný povrch - možno budete musieť rozšíriť mäkký materiál. Opäť varovania - všetky práce sa vykonávajú len s rukavicami na rukách!

Priskrutkovanie závrtných skrutiek a prednastavenie oporných matíc

 • Do montážnych otvorov sa zasúvajú štyri skrutky, kým sa nezastavia: tri v rohoch a jeden v strede oblúka. V žiadnom prípade by ste ich nemali ťahať pomocou kľúča. Čapy nebudú mať úplne vertikálnu polohu - nebuďte v rozpakoch, v súčasnosti to nevadí.

Na čapoch približne na úrovni spodnej plochy palety sú matice priskrutkované a podložky sú nainštalované na vrchole (znázornené na obrázku so zelenými šípkami).

 • Na závrtné skrutky sa položia kovové svorníky držiaka palety. Spočiatku položili pevný, kratší nosník - ide od čapu v zadnom rohu k prednej strane v tvare oblúka. Potom sa na ňu položí druhá, pozostávajúca z dvoch polovíc navarených na vrch kovovou doskou.

Riadený bod skrutkovania centrálnej podpery

Pri inštalácii prvého, krátkeho nosníka je potrebné sa uistiť, že závitový otvor (matica) na inštaláciu centrálnej podpornej nohy je vonku a od priečneho nosníka - bližšie k prednej časti kabíny (znázornený zelenou šípkou).

Správne umiestnenie nosníkov

Opäť, pre kontrolu, je tímový lúč nainštalovaný na vrchu (označený bielou šípkou), inak paleta nebude rovnomerne pritlačená k podperám a môže začať jej deformácia.

 • Po nasadení lúčov budú závrtné čapy vyžadovať požadovanú vertikálnu polohu. Spodné matice sa dajú nastaviť tak, aby nosníky ležali voľne na povrchu palety. Na vrch sa položí ešte jedna podložka a utiahnu sa upevňovacie matice (znázornené zelenou šípkou). Nemali by však byť sprísnené.

Upevnenie nosníkov na palete samoreznými skrutkami

 • Teraz bolo na rade, aby sa nosníky pripevnili na paletu pomocou samorezných skrutiek. Na tento účel sa na správne miesta nalejú drevené vložky do hrúbky akrylu. Ich umiestnenie je presne rovnaké ako otvory v kovovom profile. Zostane len pomocou kučeravého skrutkovača, aby tam skrutky zabalili, pričom na ne boli predtým vložené dodané podložky.

Konečné upevnenie pätiek na pätách

 • Po úplnom zaskrutkovaní všetkých skrutiek môžete konečne upevniť nosníky na stojaté ihlové nohy. To sa robí veľmi opatrne, jednotným úsilím zhora a zdola, aby sa nenarušila poloha veveričiek, a tak sa náhodne nevytiahla skrutka.

Mali by sa podniknúť kroky na zabránenie korózii kovových nosníkov.

 • Teraz - dôležitý bod, ktorý sa nikdy neuvádza v pokynoch čínskej továrne. Nosníky sú vyrobené z najbežnejšej ocele, ktorá v podmienkach vysokej vlhkosti začne rýchlo hrdzavieť a nebude trvať dlho. Takže, nemusíte byť leniví, a maľovať na všetkých podozrivých miestach s farbou "Hammerite" (jeho farba je absolútne nie je dôležité). Toto opatrenie vytvorí spoľahlivú ochranu proti korózii - hlavnou vecou nie je opustiť „holé“ oblasti. Mimochodom, konce nosníkov sú zasunuté plastovými obdĺžnikovými zátkami a pod nimi, spravidla už ovplyvnené koróziou kovov. Uistite sa, že ste odstránili zátky, natrite dutinu do maximálnej dostupnej hĺbky a potom nasaďte zátky.

Predpätie podporných nôh

 • Ďalším krokom bude zaskrutkovanie skrutiek a uzamknutie nôh poistnou maticou. Nie je nutné silne zastaviť, pretože hlavné zarovnanie sa bude vykonávať aj neskôr, po tom, ako bude kabína inštalovaná na svojom mieste. (Šípka na obrázku dodatočne zobrazuje tienený a zasunutý otvor v kovovom nosníku).

Nezabudnite umiestniť konzoly na upevnenie dekoratívnej zástery!

Pri montáži nôh je potrebné si najprv zapamätať špeciálne konzoly na závrtné skrutky, ktoré sú potrebné na montáž dekoratívnej „sukne“ - tienidla pokrývajúceho priestor pod panvou. Je pravda, že táto operácia - montáž obrazovky, bolo by lepšie odložiť ju až do konca práce.

Nohy sú nevyhnutne vo všetkých smeroch zarovnané na jednej úrovni.

 • Je možné a nevyhnutné okamžite nastaviť chodidlá do rovnakej výšky. V tomto prípade sa používa dlhá úroveň budovy (alebo dlhé pravidlo s úrovňou), takže kontrolné merania sa môžu vykonávať medzi susednými nohami a diagonálne. Okrem toho je kalibrovaná aj úroveň centrálnej podpornej nohy. Potom sú nohy predmontované poistnými maticami.

Podnos by mal tesne priliehať na všetkých päť bodov, bez akejkoľvek vôle

 • Paletu môžete prevrátiť a skontrolovať jej polohu na podlahe. Malo by stáť, hneď na piatich miestach podpory. Obzvlášť dôležité je zabrániť, aby sa centrálna noha nevyvracala, čo môže viesť k núteniu povrchu palety.

Inštalácia palety uzáveru vypúšťacieho ventilu

 • Teraz môžete naskrutkovať výfukový ventil so zátkou pre paletu (ak to samozrejme potrebujete). Táto možnosť však umožňuje kúpanie v kúpeli a môže byť užitočná.

Ako už bolo spomenuté, je lepšie zmeniť sifón, hoci obrázok ukazuje "čínsky"

 • Potom sa odsávacia sifón nahradí. Obrázok znázorňuje inštaláciu sifónu, ktorý je súčasťou súpravy. Avšak, ako už bolo uvedené, nie je to najlepšia kvalita a človek by nemal šetriť na dobrom, zalomenom alebo fľaškovom type, v závislosti od vôle od podlahy pod ňou.
 • Ďalšou náročnou operáciou je montáž bloku predných oblúkových krytov pre sprchový kút s bočnými sklenenými vložkami.

Problém je, že najprv musíte pochopiť účel detailov, nie sú vôbec symetrické. Horné zakrivené vedenie je vždy širšie, spodná je oveľa menšia na výšku, ale na okrajoch má výrazné rezy.

Sklá majú tiež vrch a spodok. Rozdiel je zrejmý v počte otvorov - v hornej časti je viac.

Operácia vyžadujúca špeciálnu starostlivosť - montáž rámu a pevných skiel predného plotu

 • Ak chcete začať s, zbierame dizajn, ako sa hovorí "na váhe". Okuliare majú viditeľné hrany s drážkami - dobre zapadajú do horných a dolných vodidiel.

Vrch a spodok skla sú utesnené tesniacim prostriedkom

 • Potom musí byť sklo opatrne mierne vytiahnuté z drážky - len tam, aby tam bolo možné pomocou injekčnej striekačky vložiť malé množstvo silikónového tmelu (je lepšie použiť transparentný). Potom sa sklo úplne zasunie na miesto a prebytočný tmel, ktorý vyčnieva, sa okamžite odstráni. Tento "čerstvý" je veľmi ľahké urobiť prst ponorený do hrubého mydlového roztoku. Na vodidle je upínacia západka (zobrazená zelenou šípkou). Utiahne sa skrutkovačom a sklo sa bezpečne nainštaluje.

Na skrutku namontujte vertikálny stojan

 • Ďalej je potrebné nainštalovať vertikálne stojany na vonkajšie obrysy oboch okuliarov. Tam je pravidelné utesnenie a nie je potrebné mazať silikónom. Len stojan sa nosí na skle, kým sa nezastaví, a je upevnený oblúkovými vodiacimi skrutkami na vrchu a spodku.

Montáž tesnenia na okraj skla

 • Ostane len na vnútornej strane nainštalovaného silikónového tesnenia dodávaného zo skla. Zároveň sa uistíme, že širšia strana, „okvetné lístky“, zostane vo vnútri kabíny. Tesnenie sa nosí, až kým sa nezastaví, nie je potrebné žiadne špeciálne fixovanie ani dodatočné použitie silikónu.

Namontovaný predný rám po montáži na palete

 • Namontované miesto by malo byť okamžite nainštalované na palete. Paleta stále nie je na pravidelnom mieste, ale musí byť úplne stabilná a musí stáť vodorovne - nebude to zbytočné kontrolovať ju.

To je obzvlášť dôležité, pretože predný oblúkovitý plot s bočnými oknami je inštalovaný výhradne na tesniacu hmotu a stojí, najprv, pred upevnením s bočnými stenami, len za vlastnej gravitácie. Dizajnéri nemajú na palete žiadne skrutky so samoreznými skrutkami. Pri mazaní miesta inštalácie tesniacim prostriedkom je potrebné dbať na to, aby sa drážky na odvod vody nezatvorili.

Príprava na montáž bočných panelov - miesto pripojenia je potiahnuté tesniacim prostriedkom

 • Je čas nainštalovať bočné nepriehľadné panely. Miesta ich spojov so zvislými stĺpikmi predného plotu sú hojne potiahnuté silikónovým tmelom - tu by nemali byť žiadne medzery.

Podobne - v mieste upevnenia panelov k palete

Podobne je tesniaci prostriedok aplikovaný na paletu v oblasti, kde bude stáť bočná stena. A opäť - v žiadnom prípade nenapĺňajte vodné medzery tesniacim prostriedkom.

Na označených miestach sa pripojenie dielov vykonáva samoreznými skrutkami.

 • Potom sa pomocou skrutiek s podložkami, ktoré sú na nich nasadené, upevní profil steny so zvislým vedením predného plotu, ako aj spodný profil steny s paletou. A v skutočnosti, v inom prípade sú na to vytvorené špeciálne otvory. Skrutky pevne otočte, kým sa nezastaví. Prebytočný tmel, ktorý vyčnieva, sa okamžite opatrne odstráni.

Oba bočné panely sú nainštalované

Po inštalácii oboch bočných stien by mal tento dizajn. Môžete pristúpiť k inštalácii zadného panelu s ovládacími prvkami a vodovodnými armatúrami.

Príprava na montáž zadného panelu

 • Na tento účel, rovnako ako predtým, sa na spojovacie body vertikálnych a horizontálnych častí - pozdĺž stĺpikov bočných stien a pozdĺž línie kontaktu na palete - aplikujú pásiky silikónu.

Je to dôležité - najprv urobte všetko a potom pevne dotiahnite spojovacie skrutky

 • Teraz môžete opatrne namontovať zadný panel a uchopiť ho v upevňovacích bodoch pomocou skrutiek. Ak chcete začať s - len chytiť všetky návleky, ako budete potrebovať malú medzeru. Potom sú všetky skrutky úplne utiahnuté, prebytočný tmel, ako aj predtým, sú odstránené.

Zadný panel je nainštalovaný. Odporúča sa ponechať stavbu na jeden deň - nechať tmel uschnúť

V tejto polohe sa odporúča, aby sa dizajn nechal na jeden deň - počas tejto doby sa tmel úplne vytvrdí, vytvrdí a zmontovaná kabína zachytí požadovanú pevnosť. Choďte na dvere závesu až potom.

Príprava sklenených posuvných krídiel na montáž

 • Počas tejto doby si môžete pripraviť dvere na záves. Silikónové tesniace vložky sú inštalované pozdĺž zvislých hrán zakrivenej sklenenej tabule. Ten, ktorý je umiestnený na vonkajšom okraji skla, by mal byť orientovaný s „okvetným lístkom“ smerom von a ísť pozdĺž vnútorného okraja - naopak.
 • Valce, horné a dolné, sú vložené a upevnené v štandardných zásuvkách. Horné sú nastaviteľné a pre počiatočnú inštaláciu sú dočasne zablokované v krajnej hornej polohe. Spodné - len na jar, zatlačené - umožnia vytiahnuť ich pri montáži dverí.

Nastavenie valcov si vyžaduje zvláštnu starostlivosť a pozornosť

 • Po čase potrebnom na vytvrdnutie tesniacej hmoty sú dvere zavesené na horných valcoch na hornom vodidle, spodné valce po dočasnom stlačení musia stáť na svojej koľajnici. Teraz, pri utiahnutí nastavovacích skrutiek horných valčekov, je potrebné najprv dosiahnuť spoľahlivé odpruženie, bez vôle, po druhé - hladké zatváranie a otváranie, bez perelinínu, a po tretie - rovnomerné zbližovanie ventilov pozdĺž celej vertikálnej čiary, zostala medzera na prenikanie striekajúcej vody.

Dvere zavesené a skontrolované

 • Všetky nastavovacie skrutky musia byť následne uzavreté plastovými zátkami. Dvere sú kontrolované na "výkon". Potom môžete pristúpiť k inštalácii hornej časti kabíny - jej strechy.

Hlavným detailom je strešný kryt, na ktorom je namontovaných niekoľko prvkov.

 • V jeho jadre je strecha hotovým kusom detailov, ale do nej je potrebné namontovať niekoľko ďalších prvkov. Jedná sa o tropickú dažďovú sprchu, odsávacie ventilátory a akustickú hlavu - reproduktor pre pripojenie k rádiu alebo k telefónu.

Ventilátory sú pripevnené na skrutky ...

 • Ventilátory sú upevnené skrutkami na miesta, ktoré sú pre ne pripravené. Často môžete počuť sťažnosti, že centrovanie dier nezodpovedá. No, musíte pracovať s vŕtačkou alebo zaskrutkovať skrutku do plastu "live". Nie je to strašidelné - toto miesto bude ešte zospodu pokryté ozdobnou čiapočkou.

... a rečníka. Odporúča sa umiestniť tesnenie tesniacim prostriedkom

 • Dynamika upevnenia je trochu iná - rovnaké skrutky. Mimochodom, pri montáži reproduktora a pri inštalácii ventilátorov, bude užitočné mazať sedadlo silikónovým tesniacim prostriedkom - to sa stane druhom tesnenia a odstráni hluk - nádoba nebude rezonovať.

Inštalácia trysky "tropický dážď" s prívodnou hadicou

 • Sprchová hlavica pre "tropickú sprchu" sa najprv upevní do svojho hniezda špeciálnou maticou a potom sa k nej pripojí ohybná hadica, ktorá sa následne dostane do hydrosystému zadného panelu kabíny. Pripojenie je veľmi jednoduché - svorka, a nemala by spôsobiť žiadne problémy.

Strecha pod ňou vyzerá oveľa krajšie ...

Strecha môže byť zdvihnutá a založená na kabíne na rovnakom tesnive a na pravidelných kovových upevneniach.

Nezabudnite potom nainštalovať sprchovú batériu, rukoväte, police a iné drobnosti

 • V zostave je ešte veľa malých častí - lesklé kľučky dverí, police, zrkadlá, držiaky na sprchu - to všetko je úhľadne namontované na bežnom upevňovači.
 • Ďalej je potrebné veľmi opatrne presunúť kabínu na svoje miesto, kde už bude stáť. Táto inštalácia by mala predchádzať pripojeniu kabíny k kanalizačnému systému, k vodovodnému potrubiu ak elektrickej komunikácii. Všetky spojovacie body sú umiestnené na zadnej strane zadného panelu a neskôr už nebudete mať prístup. Spojenie je realizované pomocou špeciálnych pružných hadíc a pre elektrické spínanie je konektor konektorového kábla. Ak chcete pripojiť kabínu, s nedostatkom inštalatérske a elektrické skúsenosti, je lepšie kontaktovať príslušných odborníkov alebo priateľov, ktorí sú oboznámení v týchto otázkach.
 • Po pripojení kabíny sa musí znova starostlivo skontrolovať vodorovná poloha jeho polohy a rovnomernosť priľnavosti oporných ramien k povrchu podlahy alebo pódia. V prípade niečoho nie je neskoro robiť úpravy. Okrem toho sa odporúča, aby nohy boli spoľahlivo zaistené, napríklad "sadením" na vrstvu silikónového tmelu.

Po pripojení ku všetkým komunikáciám, dôkladnému praktickému testovaniu môžete zvážiť nainštalovaný box a dokončiť inštaláciu dekoratívnou zásterou.

 • Ďalej je potrebné vykonať „prevádzkové testy“ - aby sa zabezpečil plnohodnotný prací cyklus pomocou všetkých režimov. Hlavným cieľom je uistiť sa, že kabína je stabilná, tácka nie je vŕzganá a „nechodí“, dvere a steny sa nenarúšajú a neumožňujú striekajúcu vodu ani kvapky.
 • Teraz môžete urobiť posledný krok 0, aby ste na konzoly nainštalovali dekoratívnu „sukňu“, ktorá uzavrie medzeru medzi podlahou a podnosom a dodá celému kabínu hotový vzhľad.

A konečne - ďalšie video o inštalácii jednoduchšie, hranaté otvorené kabíny.

Video: inštalácia do sprchovacieho kútika

Загрузка...