Pece a vykurovacie systémy

Vykurovanie kachlí na varenie vlastnými rukami: sporák položíme podľa inštrukcií tehál

Profesionálne kachle a remeselníci vyvinuli mnoho modelov kúrenia na varenie a varenie. Takéto návrhy sú veľmi pohodlné. Umožňujú súčasne vykurovať dom a variť jedlo.

Vykurovanie kachle na varenie vlastnými rukami

Chcete vybudovať kúrenie a sporák sami? Žiadny problém! To vám pomôže krok za krokom pokyny pre výstavbu dvoch úspešných modelov: "Švéd" a dvuhkolpakovogo sporák. Vyskúšajte a začnite.

Vykurovanie kachle na varenie vlastnými rukami

názovPriemerná hustota, kg / m3pórovitosť%Označte odolnosť voči mrazuKoeficienty. tepelná vodivosť, W / m * CZnačka pevnostifarba
Masívne tehly1600-1900815-500,6-0,775-300červená
Šamotová pec Brick1700-1900815-500,675-250od svetložltej po tmavočervenú

Budovanie základne pre pec: univerzálna inštrukcia

Bez ohľadu na model pece potrebuje spoľahlivú a trvanlivú základňu. Tento základ je vhodný ako pre Švédov, tak aj pre dvoj zvonový model.

Poradie usporiadania nosiča je nasledovné.

Prvý krok

Vykopávame priekopu asi pol metra hlbokú.

Nadácia jamy

Druhý krok

Dáme dno jamy a naplníme ju 15-20 cm vrstvou piesku. Nalejte vodu z piesku a opatrne utlačte.

Tretí krok

Namontujte debnenie.

Štvrtý krok

Spevňujúcu klietku položíme.

Piaty krok

Pripravíme maltu z časti cementu, päť častí štrku, tri časti riečneho preosiateho piesku a vody. Naplňte týmto riešením asi polovicu voľného horizontálneho priestoru jamy. Dajte náplň suchú.

Šiesty krok

Maltu pripravte z časti cementu a troch častí piesku. Naplňte zvyšný priestor jamy zmesou. Horná časť výplne sa opatrne vyrovnáva pomocou pravidla.

Zaplavený základ pre kladenie tehlových kachlí

Siedmy krok

3-4 týždne po naliatí zakryjeme mrazený základ vrstvou strešnej lepenky.

Hydroizolácia základov

Rozprestierame "švédsky" varnou doskou a rúrou

Staviame upravenú verziu "Švéd" s rúrou. Veľmi výhodná možnosť - môžete vykurovať dom, pripraviť jedlo a pečieme rôzne pokrmy.

poryadovkoy

Začneme s kladením.

Rozširujeme sa riadku, Toto je najdôležitejšia etapa. Tehly umiestnime tak starostlivo, ako je to len možné.

1

V tomto Švédovi bude fúkač na ľavej strane. Najprv sme dali tri štvrtiny tehál. Aby sme sa ďalej mohli zbaviť popola, tak sme odrezali vnútorné strany tehál smerom k vnútornej komore. Na tento účel používame brúsku.

Nainštalujte dvere ventilátora a položte ich 2. riadok v súlade s objednávkou. Pred inštaláciou pomocou azbestovej šnúry navíjame dvere. Na upevnenie dverí pomocou drôtu. Potom ho budeme môcť vložiť do predtým pripravených výklenkov v tehloch a vložiť do muriva.

2

Rozširujeme sa 3. rad objednávanie kachlí. Tehly sú odrezané, čo poskytuje požadovaný tvar dúchadla. Výška tejto série muriva sa zhoduje s predtým inštalovanými dverami.

3

Štvrtý riadok od pravého okraja. Predmontujte čistiace dvierka. Pri pokládke tento rad prekrývajú fúkacie dvere. Nad popolníkom musíte dostať štvorcový otvor. K tomu vhodne brúsené tehly.

4

Piaty rad stohujeme ako štvrtý, ale ešte viac zužujeme dieru ashpotu.

5

Rozširujeme sa šiesty riadok v poriadku. V diagrame vidíte tieňovanú oblasť. V tomto mieste by malo byť kladenie šamotových tehál. Pre väčšie pohodlie ďalšieho ukladania paliva na rošt roštu odrezávame okraj tehál pred miestom jeho inštalácie. Mriežka sa položí na piaty rad.

6

Pri použití pece bude kov expandovať vplyvom vysokých teplôt. Pôsobíme opatrne a ponecháme medzi roštom roštu a šiestym radom muriva medzeru 1-1,5 centimetrov. V budúcnosti ju naplňte pieskom.

siedmy riadok nainštalujte dvere ohniska. Potom prekryjeme pravý kanál tak, že sa zmení na 3 menšie kanály.

7

Ďalšie dva riadky rovnaké ako siedmy. Výška muriva bude v jednej rovine s dvierkami pece. Aby sa spaliny odvádzali plynulejšie, odrezáme hrany tehál položených na prepážke pravého kanála a spaľovacej komory.

8

9

Desiaty rad ležali sme z ohňovzdornej tehly. Pracujeme čo najšetrnejšie. Skontrolujte rovinnosť položenia každej úrovne prvku. Na tomto riadku položíme panel na varenie, takže by nemali byť žiadne deformácie a dokonca ani najmenšie nezrovnalosti. Na tom istom riadku sa prekrývajú dvere ohniska. Na pravej strane bude dvojica kanálov. Majú štvorcový prierez.

10

Jedenásty riadok môžeme dať jednoduchú keramickú tehlu. Pracujeme v poriadku. Varnú dosku položíme na 10. riadok. Odrezávame hrany tehál s 11 radmi hraničiacimi s doskou. Vďaka tomu sa medzi nimi vytvorí 2-centimetrová medzera.

11

Jedenásty riadok Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že je v procese ukladania, že rám pre dvere pivovaru je inštalovaný. Klapka môže byť kedykoľvek zatvorená, prijímajúc rúru.

V poradí typických "Švédov" tohto prvku zvyčajne nie je.

Pri kladení 12. riadok pripojte správne kanály. Pracujeme v poriadku.

12

Vyloženie 13. riadokblokujeme správny kanál a vytvoríme niekoľko nových kanálov.

13

Pri kladení 14. riadok namontujte ventil na blokovanie výfukových plynov. Vďaka takejto klapke počas procesu varenia bude možné eliminovať ohrev celej konštrukcie. To znamená, že v lete si môžete bezpečne variť jedlo v rúre, bez vykurovania domu. Zvyšok tejto série sa opakuje predtým.

14

Pri pokladaní 15. riadok prekrývajúca sa klapka.

15

V 16. rade nastavte dvere. Bude hrať úlohu typu kapucne na odstránenie zápachu z varenia a horenia jedla.

16

Pri kladení 17. riadok Nad varnú komoru inštalujeme 2 kovové nosné lišty. Vypli sme vetracie dvere.

17

V tradičných kachliach sa prekrývanie najčastejšie vykonáva vo forme kupoly, ale konáme trochu inak. Pozeráme sa na schému.

Dali sme 18. a 19. riadok s plným presahom varny. Predtým inštalovaný kovový pás sa stane spoľahlivou oporou stropu.

18

19

Pri pokladaní 20. riadok Nainštalujeme pár tehál na hrane na predtým vybavené prekrytie. Medzi koncovou stenou a týmito tehlami by mala byť ponechaná 4-centimetrová medzera. Nainštalujte dvierka na čistenie a dvierka varnej komory.

20

Podobne sme dali nasledujúci riadok.

21

Pri kladení 22. riadok prekrývajúce sa predtým namontované dvere. Na pravej strane budeme mať kanály. Stredná časť kanála nad varnou komorou bude 5 cm, najvzdialenejšia - 11 cm.

22

Pri kladení 23. riadok prekrývajúce sa kanály nad varnou komorou. Dajte tehly na okraj podobne ako v 20. rade.

23

Rozširujeme sa 24. riadok ako ten predchádzajúci.

24

Ďalšie dva riadky sme položili ako novo položený rad.

25

26

Pri kladení 27. riadok Na hranu inštalujeme 3 tehly tak, aby sa vzdialenosť od stien kachlí a medzi susednými tehlami zhodovala. Na pravej strane dostaneme kanál s prierezom štvorcového tvaru.

27

Dali sme 28. riadok starostlivo vykonajte obkladové spoje. Samotné murivo je podobné skôr položenému radu.

28

nasledujúci riadok vidíme na pravom 1 kanáli. Na prednej strane tohto kanála sme položili pár tehál. Na murivo namontujte tehly 50% hrúbky. Jedna strana sa bude spoliehať na tehly, ktoré sme položili na okraj v poslednom rade.

29

Pri kladení 30. riadok prekrývajúce sa tepelné oddelenie. Namontujte ventil dymového kanála.

30

Nasledujúce dva riadky sú uvedené do poriadku. Nad tepelným oddelením dostávame 3 rady muriva. Vďaka tomu budú zabezpečené dôstojné ukazovatele bezpečnosti a tepelnej kapacity kachlí.

31

32

Ďalej sa zaoberáme usporiadaním komína. Prineste ju do požadovanej výšky.

komín

V tomto Švédovi je pripravený. Môžete si zahriať svoj dom vlastnými rukami, variť jedlo a robiť chutné pečivo.

Tu je pripravený kachľový sporák s rúrou

Tu je pripravený kachľový sporák s rúrou

Naučte sa, ako spojiť strechu s komínom z nášho nového článku.

Budovanie dvojplatnového kúrenia a sporáka

Tento sporák zabezpečí efektívne vykurovanie 40-45 m2 priestor, ktorý je pomerne pôsobivým ukazovateľom pre navrhovanie takej skromnej veľkosti. Rozmery základne sú 5x3,5 tehál, tzn. Takáto pec má výšku asi 2,25 m.

Princíp činnosti

Schémy znázorňujú všetky kľúčové konštrukčné vlastnosti dvojplášťových kachlí.

Dvoj-zvonové kachle

Pre väčšiu prehľadnosť sú znázornené zvislé úseky konštrukcie v rôznych uhloch.

Dvoj-zvonové kachle

Najprv sa odporúča položiť každý rad tehál bez použitia hlinenej malty. Takže môžete dôkladnejšie pochopiť vlastnosti murovanej konštrukcie a prispôsobiť prvky veľkosti.

Vyložili sme pevnú látku 1. riadok tehla. Skontrolujte rovnomernosť každej úrovne prvku.

Rozširujeme sa druhý rovnaký pevný rad. Je žiaduce, aby mal zaoblené rohy - tak krásne.

Pri kladení 3. rad pokračovať v konštrukcii komory ventilátora a pece, ako aj nastaviť tvar spodného uzáveru. Súčasne nechajte medzi rúrou a uzáverom zvončeka 200 milimetrov kanál. Odtiaľ začneme obkladať vyhrievané časti konštrukcie ohňovzdornými tehlami.

Je to dôležité! Šamotové tehly expandujú v procese ohrevu, preto medzi žiaruvzdornými a jednoduchými keramickými prvkami muriva musíte ponechať medzeru 0,5 mm. Medzeru možno vytvoriť pomocou vlnitej lepenky. Pomerne rýchlo tento materiál vyhorí a zanechá potrebný voľný priestor.

Na treťom rade montujeme dvere pre ventilátor a dvojicu čistiacich dverí.

Začneme s kladením 4. riadok, Medzera medzi rúrou a spodným krytom sa zmenší na 180 mm. Pokládku vykonávame tak, že v zadnej ľavej časti priestoru vyhradeného pre pec, tehly vyčnievajú dovnútra. Budú sa naďalej spoliehať na rúru na pečenie.

Pri kladení piaty riadok Znížte medzeru medzi stenou uzáveru a rúrou na 12 cm. Bude nad ventilátorom. Prekrývajte časť dúchadla so murivom a vytvorte rezy. Mriežku roštu položíme na pripravené rezy tak, aby medzi jej okrajmi a pokládkou bola medzera 5 mm.

na šiesty riadok murivo začína tvoriť steny spaľovacej komory nad roštom. Na tento účel používame žiaruvzdorné tehly. Zároveň usporiadame zvislé kanálové spojovacie uzávery v hornej a dolnej časti. Vyrábame priestor pre inštaláciu rúry.

1-6 riadok

V rovnakej fáze montujeme rúru. Medzi murivom a rúrou na pečenie nechajte medzeru 5 mm. Aby sme navrhli požadovanú vôľu, balíme rúru na pečenie do azbestovej šnúry v miestach jej kontaktu s murivom. Za zadnou stenou skrinky si tiež vyhradíme 20 mm voľný priestor.

Pri kladení siedmy riadok namontujeme dvere požiarnej komory. Najlepšie je použiť sklenené dvere s nastaviteľným prietokom vzduchu, ale obyčajný liatinový výrobok je dokonalý.

kladie ôsmy riadok podobne ako siedmy.

Rozširujeme sa deviaty riadok v súlade so systémom objednávania.

Pri kladení desiaty riadok presahujúce rúru a protipožiarne dvere.

na 11. riadok vytvorte graf pre varnú dosku. V tomto prípade, tehly, položené s predným okrajom sporáka, musíte sa trochu pohnúť von.

Nasledujúci riadok Vykladáme podobne ako 11., ale používame iba červené tehly.

7-12 riadkov

na murivo 13. rad tehly, aby sa "leto" pohybovať v polovici tehly.

Nasledujúci riadok Rozmiestnite to isté ako 13. miesto.

Pri pokladaní 15. riadok začínajú tvoriť oblúk. Jeho výška bude asi 260 mm. Na položenie oblúka sme brúsili tehly pod zúženým tvarom. Veľkosť širokej časti takého kužeľa bude 140 mm a úzka - 45 mm.

na 16. riadok prekrytie spodného viečka. V tom istom štádiu na pravej strane nášho "letného" kurzu nainštalujeme ventil, upevníme ho do vopred pripravených výklenkov. Odrezali sme tehly spájajúce oblúk v požadovanom uhle.

Nasledujúci riadok vyložiť ako 16..

Pri kladení 18. riadok pokračujte k vytvoreniu uzáveru na vrchu. Montujeme dvojicu čistiacich dverí.

Pri pokladaní 19. rad Dali sme tehly podobne ako v 18. rade.

na nasledujúci riadok na vrchole vytvárame čiapku. Montážne uholníky montujeme z kovu. Budú položené série muriva, pokrývajúce otvor umiestnený nad doskou.

Pri kladení 21. riadok prekrývame priestor nad kachľami, ponecháme iba dymové otvory a vrchnák otvorený.

22. riadok ako ten predchádzajúci.

13-22 riadkov

Pri kladení 23. riadok zdvihnite viečko v hornej časti a pokračujte v konštrukcii sušiacej komory. Nainštalujte čistiace dvierka.

na 24. riadok murivo na pravej strane od sušiacej priehradky rozoznáva kanál s ním spojený. Prispeje k dodatočnej cirkulácii vzduchu.

Riadky od 25. do 27. dňa dali sme podobne ako 24. rad.

Pri kladení 28. riadok namontujeme 2 západky v predtým vytvorených rezoch.

Na 29. rade murivo kombinuje odsávaciu komoru odsávača pár, varnú komoru, ako aj dymový kanál.

Pri výrobe 30. riadok úplne prekryť.

na 31. riadok prekrývame celú rovinu, ponecháme len otvor pre otvorenie dymu. Tento riadok by mal mať zvýšenú plochu. Vonkajšie tehly položíme 40 mm výčnelkom smerom von.

Pri kladení 32. riadok vráti povrchovú plochu na predchádzajúcu hodnotu.

na 33-34 riadkov Začneme rozložiť komín. Prinášame ho cez strechu do požadovanej výšky. Tento ukazovateľ sa určuje individuálne. Podľa pravidiel by komín mal vystúpiť nad najvyšší bod strechy najmenej o 0,5 m.

V našom novom článku môžete zvážiť možnosti, ako urobiť komín pre kotol na tuhé palivá.

Murivo z 23 radov

Po ukončení pokládky sa odporúča ponechať sporák 2 - 3 týždne. Povrchová úprava podľa vášho vkusu. Kachle môžete obaľovať, obkladať dlažbou, lepiť dlažbou, atď.

Majte dobrú prácu!

Загрузка...