Inštalatérstvo a kanalizácia

Dobre si to urobte sami: urobíme studňu z betónových krúžkov vo fázach

Pre trvalý alebo prechodný pobyt v krajine vyžaduje zdroj vody, najlepšie počas celého roka. Jedným z najjednoduchších a najlacnejších pri výstavbe vodných zdrojov je studňa, ktorá sa dá úplne vykopať vlastnými rukami, takmer bez použitia služieb špeciálneho vybavenia.

Urob to sám

Prvá etapa. Výber miesta pre studňu

Najprv zvážime základné požiadavky na umiestnenie vrtu.

 1. Mala by byť čo najbližšie k domu, ale nie v blízkosti stien.
 2. Dôležitá je aj extrémna odľahlosť od všetkých možných zdrojov znečistenia - žumpy, skládky atď.
 3. Vo vybranom mieste by nemala byť žiadna horná voda (nachádzajú sa v bažinatých oblastiach), ktorá môže znečistiť vodu v studni.

Výber miesta pre studňu

Napriek uvedeným nízkym nákladom na výstavbu vrtov sú stále potrebné určité náklady a úsilie. Preto je dôležité správne vybrať miesto tak, aby táto studňa zabezpečovala konštantný prívod vody v požadovaných objemoch.

Existuje niekoľko spôsobov, ako nájsť miesto pre studňu - s použitím hliníkových rámov, vŕbových vinohradov, sklenených pohárov, pozorovaním prírodných javov alebo správania zvierat. Jedným z najúčinnejších a súčasne dostupných metód je však skúmanie vlastností krajiny. Na týchto stránkach určite nenájdeme vodu (alebo nájde, ale v bezvýznamnom objeme):

 • majú výrazné zvýšenie úľavy;
 • umiestnené v blízkosti studní alebo iných miest odberu vody;
 • sú umiestnené na strmom brehu nádrže;
 • husto vysadené agátou alebo borovicou.

Dávajte pozor! Existujú aj miesta, kde bude studňa poskytovať vodu nízkej kvality. Medzi takéto miesta patrí nízke pobrežie a sušené močiare - voda tu často obsahuje veľké množstvo mangánu a železa.

Naše oblasti hľadania sú rôzne zárezy a dutiny. Druhom indikátora prítomnosti podzemných kolektorov sú také rastliny, ako je vŕba, brusnica, breza a podobne. Špecifické miesto na kopanie by sa malo vybrať tam, kde sú koruny týchto rastlín ohnuté. Nakoniec, ak ovocie novo vysadenej hniloby jabloní a ona sama je chorá, znamená to, že podzemná voda leží v blízkosti, pretože tento záhradný strom je citlivý na nasiaknutú pôdnu vlhkosť.

Ako nájsť vodu pre studňu

Z nižšie uvedeného diagramu je možné zoznámiť sa s rastlinnými druhmi, ako aj s hĺbkou príslušnej podzemnej vody.

Dávajte pozor! Ďalším účinným ukazovateľom by mohla byť hmla. V horúcom lete večer alebo ráno, kde je voda veľmi blízko povrchu, sa šíri hmla. Hustota týchto častíc priamo súvisí s blízkosťou zvodnenej vrstvy. Je charakteristické, že pozorovanie hmly umožňuje vypočítať miesto pre výstavbu studne s presnosťou 75%.

Odkiaľ pochádza voda?

Typy studní

Na dne vybudovanej studne sa začína hromadiť voda (pochádza z vodonosnej vrstvy, ktorá sa tiež nazýva horizont) s rozlohou niekoľko desiatok metrov až niekoľko kilometrov štvorcových. Horizont, ktorého „kapacita“ postačuje na vyplnenie studne, zvyčajne leží v hĺbke 4 až 20 m. Ak sa vodná vrstva ešte nenachádza vo výške približne 20 m, ďalšie kopanie studne je nerentabilné - je ľahšie usporiadať studňu.

Druhá etapa. Pripravíme všetko, čo potrebujete

Zásobovanie vodou z drevenej studne

Postup pri výstavbe studní nie je upravený žiadnymi štátnymi predpismi a normami. Klasické zariadenie nebolo tvorené ani jedno storočie, nenašlo sa ani moderné.

Ak chcete vytvoriť studňu vlastnými rukami, musíte si pripraviť:

 • statív z kovových rohov alebo drevených stĺpov;
 • naviják;
 • lanový rebrík;
 • lopata;
 • šrot;
 • materiál na posilnenie bane.

Betónový prsteň

Pokiaľ ide o posledný bod, najsľubnejším materiálom sú betónové prstence. Sú odolné (vystužené oceľovými tyčami ø1 cm a viac), trvanlivé (životnosť 50 rokov), odolné a vodotesné.

Názov produktuVýška x Hrúbka steny, cmVnútorný priemer, cmHmotnosť kg
CS-7-110x87046
COP-7-1,515H87068
CS-7-335h870140
COP 7–550x870230
CS-7-990h870410
COP 7–10100h870457
CS-10-550x8100320
10-6-CC60h8100340
CS-10-990h8100640
CS-12-10100h81201050
CS-15-660h9150900
CS-15-990h91501350
CS-20-660h102001550
CS-20-990h102002300
CO-67h125860
CS-7-660h1070250

Betónové krúžky môžu byť:

 • stena (skratka - KS), ktoré sa používajú na usporiadanie krku a sú vhodné pre všetky typy studní;
 • dodatočné - používané v prípadoch, keď štandardné možnosti nie sú vhodné, pretože tieto neštandardné veľkosti;
 • W / B krúžky - používajú sa na odvodňovacie a kanalizačné studne, komunikačné systémy, rozvody plynu a vody.

No krúžok

Existujú aj iné typy - s prekrývajúcou sa doskou, so spodnou časťou, prefabrikované a tak ďalej. Aby sa zabránilo posunu krúžkov po inštalácii, sú vybavené špeciálnymi drážkami, ktoré zabraňujú momentu posunu.

Dávajte pozor! Pre studňu na mieste je najlepšie použiť stenové výrobky KS-10 alebo KS-15 (čísla sú vnútorným priemerom v decimetroch).

Po výbere miesta a príprave všetkých potrebných vecí môžeme pristúpiť k výstavbe.

Tretia etapa. Dobrá konštrukcia

Dobrá konštrukcia

Ihneď si rezervovať, že zvládnuť sám nebude fungovať - ​​budete potrebovať aspoň jednu osobu.

 1. Jeden z robotníkov (nazývajme ho „baníkom“) začína kopať zem na zvolenom mieste podľa priemeru prsteňa. Na zničenie ťažkej pôdy, on používa šrot, kamene v ceste sú tiež odstránené.

  Dobre kopať

  Stavebníctvo (kopanie)

 2. Druhá osoba v tomto okamihu sa nachádza v blízkosti ústí bane a zdvíha vybrané kamene a pôdu na povrch pomocou statívu, navijaka a vedra.

  Statív namontovaný s reťazovým kladkostrojom

 3. Odporúča sa získať tretieho asistenta, ktorý nahradí „baníka“, povedzme každú pol hodinu.
 4. Je dôležité, aby „baník“ poskytol najpohodlnejšie pracovné prostredie. Na tento účel musí byť baňa vetraná - s mechanizovaným čerpacím zariadením alebo s obyčajným dáždnikom.

Všetky akcie sa vykonávajú v tomto poradí.

Krok 1. Umiestnite prvý betónový krúžok namiesto budúcej bane. "Baník" podkopáva steny kruhu, pretože ide hlbšie a hlbšie. Odporúča sa použiť výrobok s kolíkmi alebo zúženými bodmi pre prvý krúžok, aby sa uľahčil pohyb smerom nadol.

Montáž betónových krúžkov

Krok 2. Potom, čo horný okraj krúžku dosiahne rovnakú úroveň so zemou, umiestnime na vrch ďalšieho a pokračujeme v práci. Hmotnosť každého krúžku je asi 600 až 700 kg.

Krok 3. Dvaja ľudia stačia hodiť prsteň na miesto výkonu práce. Ale ak je možné použiť žeriav, potom je lepšie ho nezanedbávať, pretože pomocou takýchto špeciálnych zariadení môžete krúžok znížiť na sedadlo presnejšie.

Ak je pôda suchá a trvanlivá, potom môžete ísť hlbšie o 2-3 metre, a potom, nainštalovať niekoľko krúžkov v rade pomocou žeriavu.

Dobre kopať

Dobre kopať

Dobre kopať

Krok 4. Rovnakým spôsobom pokračujte v postupe dovtedy, kým sa nedosiahne vodná vrstva. Ako ukazuje prax, pri štandardnej pracovnej zmene (8 hodín) môžete položiť 3 betónové krúžky.

Dávajte pozor! Blízkosť vodonosnej vrstvy možno vidieť z malých prameňov, bijúcich zo stien a rýchlo klesajúcej teploty.

Po objavení sa prameňov prehlbujeme ešte niekoľko metrov, po ktorých zakryjeme dno "vankúšikom" sutín (bude slúžiť ako vodný filter).

Krok 5. Baňa sa čerpá ponorným drenážnym čerpadlom. Čím viac vody sa čerpá z vrtu, tým väčšia bude jeho debet.

Odvodňovacie čerpadlo pre studňu

Odvodňovacie čerpadlo pre studňu

Štvrtá etapa. Chráni štruktúru pred povrchovou vodou.

Aby sa zachovala čistota, musí byť riadne chránená. Voda by mala prúdiť do bane len zdola, a preto by mali byť steny spoľahlivo izolované. Aby sme to dosiahli, pevne spojíme krúžky navzájom pomocou jednej z dvoch možných metód.

dobre

 1. Vŕtame steny krúžkov a upevníme ich kovovými konzolami, zasadenými na skrutky.
 2. Krúžky otočíme oceľovým drôtom, zahákneme ho na nakladacie oči. Na skrútenie drôtu pomocou kovovej tyče, napríklad šrotu.

Dbajte na hydroizoláciu švov medzi krúžkami! Ak voda presakuje cez švy, znečistí studňu. Na uzatvorenie švov použite látku, ktorá nemá vplyv na kvalitu vody.

Vonkajšie a vnútorné tesnenie betónových krúžkov tradičnými bitúmenovými materiálmi

Posilujeme švy podľa nasledujúcej schémy.

Krok 1. Do medzier medzi krúžkami vložíme kúsky ľanového lana (vynikajúci materiál - prírodný a ekologický).

Krok 2. Namažte laná roztokom piesku, cementu a tekutého skla. Tým dosiahneme spoľahlivú hydroizoláciu, ktorá bude navyše pri kontakte s vodou úplne neutrálna.

Krok 3. Nad hornými krúžkami vykopávame priekopu hĺbky metra.

Krok 4. Vonkajší povrch krúžkov vodotesne vytvrdzujeme tekutým bitúmenovým tmelom.

Krok 5. Izolačnú vrstvu položíme okolo horných krúžkov (môžeme použiť akýkoľvek penový polymér, napríklad penový plast).

Krok 6. Zaspávame jamu okolo studne s ílom. Toto sa nazýva "hlinený hrad".

Dobre

Dobre

Piata fáza. Vybavíme dobre

Ale výstavba studne nie je obmedzená na vŕtanie bane a jej posilnenie. Za týmto účelom vybavíme hornú časť konštrukcie - špičku.

Zvetrávanie dobre hlavu

Okolo studne vybavíme slepú zónu - malú plošinu z betónu alebo starostlivo podbíjané sutiny. Slepý priestor by mal ísť aspoň 1 m od bane na každej strane a čo je dôležité, je postavený nejaký čas po dokončení stavby, keď sa pôda usadí.

Slepá oblasť okolo studne

Usporiadanie konštrukčných vrstiev slepej oblasti

Slepý priestor zmesi pokrčený hliny a sutiny

Izolácia slepej oblasti

Nad konštrukciou postavíme aj prístrešok, aby sme zabránili vniknutiu zrážok do bane. Ak sa čerpadlo používa na zásobovanie vodou, je lepšie hriadeľ úplne uzavrieť, pričom zanechá malý otvor pre hadicu a kábel.

Ako záver. Chráni studňu pred mrazom

Ak je vodonosná vrstva príliš blízko povrchu, voda môže v zime zamrznúť. V takýchto prípadoch je nad konštrukciou postavený „dom“ a pre izoláciu je možné použiť akýkoľvek dostupný materiál (napríklad penový plast alebo minerálnu vlnu). Okrem toho by sa potrubie na prívod vody malo zaviesť do bane pod úroveň zamrznutia pôdy.

V nižšie uvedenej schéme sa pre systém používajú dve studne naraz - jedna priamo na prívod vody, druhá na prívod vody do medziľahlej nádrže.

Izolačný vrtný dom

Загрузка...