Paul

Suchá podlaha poteru si urobte sami: ako si vybrať a samo-montáž v byte, video

Pre všetkých ľudí, pravdepodobne, akékoľvek opravy v ich dome alebo byte je značný stres. Obvyklý priebeh života je narušený, musíme zažiť veľa domácich nepohodlí a navyše viesť na chvíľu neustály boj proti šíreniu stavebných nečistôt a prachu v miestnostiach. Ak sa oprava vykonáva v novej budove, potom, určite, budúci nájomníci doslova za deň zvážiť, kedy bude možné ísť do ich oblasti ako plnohodnotných vlastníkov.

Suchú podlahu poteru si urobte sami

Stručne povedané, maximálne skrátenie doby opravy (bez straty kvality, samozrejme) vo všetkých prípadoch je prvá túžba majiteľov domov. Moderné stavebné technológie sa využívajú s využitím najnovších materiálov - niektoré technologické procesy sa vykonávajú niekoľkokrát rýchlejšie. Jedným z príkladov je suchá podlaha. Toto je vynikajúce riešenie, kde rozdiely v úrovni pokrytia sú príliš vysoké, a to znemožňuje použitie samonivelačných samonivelačných kompozícií, alebo v podmienkach, kde sú zvláštne požiadavky na tepelnú a zvukovú izoláciu podlahy. Ako ťažké je vykonávať suchú podlahu poter vlastnými rukami? Pokúsme sa na to prísť ...

Čo je to suchý poter?

Ak sa niekto domnieva, že suchý poter je výlučne inovatívnym produktom stavebných technológií, potom je veľmi mylný. Podľa "veku" jeho použitia (v trochu inej forme, samozrejme), je to oveľa staršie a betónové, a ešte viac tak samonivelačné a polymér-obsahujúce potery. Dlho sa používala technika, keď sa medzi podlahové laná husto liali prírodný izolačný materiál (piliny, suché listy alebo ihly, pece alebo popol uhlia atď.). Potom bol vrch pokrytý drevenou prednou podlahou - podlahy boli hladké a teplé. A zároveň - žiadne "mokré" práce!

Takže súčasný suchý poter je moderná, dobre známa technológia, ale samozrejme s použitím moderných materiálov, ktoré poskytujú vysoký výkon podlahy a jednoduchú inštaláciu povlaku.

Zoberme si teda schematickú štruktúru podlahy, vyrobenú podľa technológie suchého poteru:

Schematické zariadenie systému suchého viazania v sekcii

 • Pozície 1 a 9 označujú prekrytie hlavného rozhrania (alebo betónový podklad prízemia) a vertikálnu stenu miestnosti.
 • Vrstva hydroizolačného materiálu, ako je polyetylénová fólia (pol. 2), je nevyhnutne rozprestretá na tuhom podklade.
 • Predpokladom je kompenzačná medzera medzi „vrstvenou“ podlahou a hlavnou stenou. To sa dosiahne inštaláciou porézneho plastového tesnenia - kompenzačnej pásky (poz. 12).
 • Samotná „suchá zložka“ takéhoto poteru (pol. 3) sa vyleje, rovnomerne rozloží, zhutní a vyrovná vrstvou zásypu ich granulovaného jemnozrnného plniva (najčastejšie expandovaného ílu).

Vyzerá to ako vysoko kvalitná zásyp expandovaného ílu pre suchý poter

 • Na vrchu suchého zásypu sa položia prvky podlahy. V hotových systémoch (súpravách) sa zvyčajne používajú dvojvrstvové (pol. 6) dosky zo sadrových vlákien (GVL), ktoré majú na okrajoch špeciálnu „zámkovú“ časť - pre spoľahlivé spojenie susedných prvkov.

Dvojvrstvové podlahové prvky zo sadrových vlákien

 • Prvky podlahy sú medzi sebou spojené lepidlom (pol. 4) a pomocou skrutiek (pol. 5).
 • Vhodnú základňu (pol. 7) a zvolený vrchný náter (pol. 8) je možné položiť na povrch podlahovej podlahy položenej za sucha.
 • Medzera medzi stenou a „suchým poterom“, ktorá sa nachádza na konci dokončovacej podlahy, sa uzatvára podstavcom (pol. 11) a musí sa pripevniť len na stenu (poz. 10).

Pochopenie výhod a nevýhod suchého poteru

Suchý poter už získal určitú popularitu, ale ešte stále nebol úplne prekonaný „prah“ zaujatosti a opatrnosti voči nemu. Mnohí majitelia domov, možno kvôli nedostatku potrebných informácií, nie sú v žiadnom zhone, aby sa rozhodli v prospech tejto technológie. Pokúsme sa prispieť k odstráneniu predsudkov.

Aké sú hlavné výhody suchého poteru:

 • Pri konštrukcii podláh touto technológiou je celková hmotnosť všetkých materiálov omnoho nižšia ako pri odlievaní „klasického poteru“. To poskytuje hmatateľné úspory a silu a finančné prostriedky na prepravu všetkých potrebných a pri stúpaní po podlahách.
 • Práca na zariadení suchej spojky nevyžaduje žiadne dodatočné vybavenie - skôr bežné ručné náradie. Ani produktívne miešačky na miešanie veľkého množstva malty, ani miešačky na betón, nie sú jednoducho potrebné.
 • Technológia liatia podláh s maltami na báze cementu vyžaduje vždy dosť dlho - niekedy až 1 mesiac, čas na vytvrdnutie poteru, jeho plný rozsah pevnosti, zníženie vlhkosti na určitú úroveň. Pri inštalácii suchého poteru nie je žiadna nevýhoda - je možné pokračovať v ďalších fázach práce bezprostredne po dokončení inštalácie prvkov GFL. Tým sa výrazne skracuje čas na výstavbu alebo opravu.
 • Majitelia majú možnosť dostatočne flexibilného plánovania opravárenských prác. Faktom je, že keď sa pracuje na liatie "mokré" potery, tento proces, spravidla sa vzťahuje na všetky priestory naraz, a preto úplne paralyzuje všetky ostatné "prejavy činnosti" v byte na dlhú dobu. Ale so suchým poterom sa môže práca vykonávať v etapách - napríklad pohyb z miestnosti do miestnosti. Okrem toho vo veľmi veľkých priestoroch existuje možnosť dokonca ich rozdeliť do zón, s dôsledným „uzavretím“ pozemkov. Kvalita výsledného náteru nebude žiadnym spôsobom ovplyvnená.

Suchý poter je možné položiť v sekciách.

 • Nedostatok „mokrých“ procesov s touto technológiou je veľkým plusom pre tých, ktorí sa najviac obávajú riedenia nevyhnutného stavebného bahna. Samozrejme, nie je možné sa zbaviť prachu, ale je to menej nepríjemné. Áno, a prach zo zásypu suchého expandovaného ílu nie je tak alergický ako ten, ktorý poskytuje suchý cement. V týchto prípadoch je to veľmi dôležité, ak sú v rodine ľudia, ktorí sú náchylní na záchvaty astmy alebo majú alergickú predispozíciu.
 • Ak je potrebné zariadenie akéhokoľvek poteru, znamená to, že vytvorená dostatočne veľká hrúbka podlahy - nie menšia ako 20 - 30 mm. Pri liatí akejkoľvek malty s podobnou hrúbkou sa dosiahne veľmi veľká hmotnosť, a tým aj dodatočná záťaž na podlahu. Nie vo všetkých budovách, a nie za akýchkoľvek podmienok, je to prípustné, najmä v domoch starých budov. Použitím rovnakej suchej náplne sa tento problém výrazne vyrieši - jeho hmotnosť je neporovnateľne nižšia.
 • Suchý keramzitový zásyp je sám o sebe vynikajúcim tepelným a zvukovým izolátorom. Preto podlaha, vyrobená technológiou suchého poteru, tiež získava tieto užitočné vlastnosti. Preto by koeficient tepelnej vodivosti nemal byť vyšší ako 0,12 W / m × ° K a hrúbka zásypu 30 mm poskytuje pokles hladiny hluku približne o 40 dB.
 • Napriek ľahkosti, zdanlivej "krehkosti", nestabilite suchej zakopanej vrstvy bude mať výsledná podlaha vysoké pevnostné vlastnosti. Ak sa všetko robí správne, podľa technologických odporúčaní, potom distribuované zaťaženie na podlahovej ploche, napríklad z nainštalovaného nábytku, môže dosiahnuť až 1000 kg na meter štvorcový. Odolnosť voči bodovému pôsobeniu sily a dočasnému dynamickému zaťaženiu je tiež veľmi veľká - náter musí odolať sile asi 400 kg bez deformácie.

Mimochodom, takáto trvanlivosť umožňuje zhotovenie ľahkých vnútorných priečok na takejto podlahe, napríklad pomocou rámu z pozinkovaných kovových profilov a sadrokartónových dosiek. Silnejšie steny, napríklad zo sádrokartónových panelov alebo tehál, sú na podlahe suchého poteru neprijateľné.

Na podlahe suchého poteru je možné inštalovať ľahké interiérové ​​priečky

 • Veľké pohodlie suchého poterového zariadenia tiež spočíva v tom, že je veľmi pohodlné v takej podlahe s dostatočnou hrúbkou vrstvy, aby sa tajne umiestnili rôzne inžinierske siete alebo vlnité rúrky s elektrickými káblami.
 • Ako už bolo spomenuté, po inštalácii podlahy technológiou suchého poteru môžete okamžite prejsť na podlahu zvolenej povrchovej úpravy. Súčasne prakticky neexistujú žiadne obmedzenia pre jeho typ - ktorýkoľvek z existujúcich bude robiť, ak budú samozrejme dodržané osobitosti prípravných prác pre každú z nich.

Bolo by nespravodlivé, keby sa nehovorilo o nevýhodách podlahy, ktoré sa robia podľa metódy suchého poteru, a niektoré obmedzenia týkajúce sa používania tejto technológie:

 • Nemá zmysel usporiadať podlahu pomocou takej technológie vo veľmi stiesnených priestoroch - v takých podmienkach bude neuveriteľne ťažké dosiahnuť správne, rovnomerné a husté rozloženie suchej výplne.
 • Bez ohľadu na to, ako izolujete takéto spojivo zhora, bude to vždy veľmi strach z vlhkosti alebo kvapaliny rozliaty na podlahe. Ak voda môže preniknúť cez vrchný dekoratívny náter do zásypovej vrstvy, potom s pravdepodobnosťou blízkou 100% budete musieť odstrániť podlahu - vlhkosť sa nikde neodparí, čo znamená, že môžete cítiť vlhkosť a ďalšie následky navlhčenia. Stručne povedané, ak by v interiéri hrozilo riziko, že voda dopadne na podlahu, potom by mal byť suchý poter zlikvidovaný.

Ak je suchý poter omylom nasiaknutý vodou, potom je nutné demontáž náteru.

 • Suchý poter by sa nemal považovať za možnosť, ak sa v miestnosti plánuje trvalé zvýšenie dynamického zaťaženia. Nie je teda vhodný pre miestnosti s vysokou intenzitou ľudského toku, pre tanečné alebo tréningové sály, herne v predškolských zariadeniach, je neprijateľný v miestnostiach s vysokou úrovňou vibrácií. Jeho rozsah distribúcie - pokojné obytné alebo kancelárske priestory, tu je plne odôvodnené.
 • Suchý poter sa nikdy neuskutočňuje v prípadoch, keď projekt budovy v miestnosti poskytuje sklon povrchu podlahy v akomkoľvek, dokonca v malom uhle k horizontu.
 • Suchý poter nebude fungovať, ak sa plánuje inštalovať ohrev vody alebo kábla v hrúbke podlahy. Jedinou možnosťou je stohovať infračervené ohrievače na suchý poter.

Čo a koľko získať pre zariadenie suchý poter

Je potrebné ešte raz zdôrazniť jeden dôležitý bod. Suchý poter sa nazýva nielen suchý zásyp, ktorý je rozložený po povrchu podlahy. Všeobecná koncepcia zahŕňa celý komplex materiálov, ktorý bol znázornený vo vyššie uvedenom diagrame (s výnimkou len soklov a vrchného náteru).

Existujú niektoré možné možnosti - napríklad pri výbere možností plnenia. Napríklad, za určitých podmienok je výhodnejšie použiť jemný expandovaný íl alebo expandovaný piesok (perlit), rozdrvené vysokopecné trosky alebo dokonca štrk malej frakcie. Okrem toho existujú situácie, keď stav počiatočnej podlahovej krytiny je taký, že nevyžaduje absolútne žiadne vyrovnanie. Potom bude možné dostať sa spolu s doskami z extrudovanej polystyrénovej peny, ktorá bude na vrchu pokrytá všetkými rovnakými podlahovými prvkami GFL. A to bude tiež považované za suchý poter.

Áno, a panely GVL tiež nie sú nejakou dogmou. Samozrejme, že sú pohodlné, ale namiesto toho sú často používané s OSB listy alebo vlhkosť-odolné preglejky, tenké azbest-cement dosky - všetko, čo má potrebnú pevnosť, rovnosť povrchu a je v súčasnej dobe najekonomickejšie možnosť pre majiteľov na nákup.

V podmienkach súkromného bývania, výstavby alebo renovácie by však najväčší dopyt mali hotové zostavy vyrábané niektorými poprednými výrobcami stavebných materiálov. Typickým príkladom je celá rada takýchto „suchých poterov“ od známej spoločnosti Knauf.

Špecialisti spoločnosti vyvinuli štyri technologické súbory suchého poteru s vlastnými vlastnosťami, ktoré dostali svoje mená z prvých písmen gréckej abecedy - „Alpha“, „Beta“, „Vega“ a „Gamma“. Pre podmienky bytového domu alebo bytu s potrebou vyrovnania základne je Vega považovaný za optimálny. Tu stojí za zváženie ako možnosť samoinštalácie suchej podlahy.

Aby bolo pre čitateľa jasnejšie, koľko materiálu by sa malo nakúpiť pre prácu, zvážte príklad, v ktorom je súprava Vega (OP 131) pripravená pre obdĺžnikovú miestnosť s dĺžkou 5 a šírkou 4 metre (celkom - 20 m²). Plánovaná hrúbka zásypu je 40 mm.

Takže pre prácu budete potrebovať:

1. Hydroizolačná vrstva, V niektorých zdrojoch môže byť zmienka o nejakej špeciálnej membráne - nemali by sme tomu veriť. Aplikuje sa obvyklá polyetylénová fólia, skôr hustá (nie menšia ako 200 mikrónov hrubá), takže si môže zachovať svoju integritu pod vplyvom suchého náboja.

Urobí sa obyčajný polyetylénový film s hrúbkou aspoň 200 mikrometrov.

Takýto film by mal úplne pokrývať celý povrch podlahy, pričom sa približuje k stenám vertikálne, približne 150 mm. Okrem toho sa musia susedné penové pásy položiť na seba navzájom, tiež o 150 - 200 mm. Je teda možné vychádzať z výpočtu, ktorý získame s rezervou približne 1,15 m² filmu na 1 m2 plochy. Veľmi často sa predáva zložená na polovicu v podobe „rúry“ - potom ju možno rozdeliť na jedno široké plátno. V opačnom prípade je cena filmu veľmi nízka, takže ak si želáte, môžete ju nechať v dvojvrstvovej forme pre spoľahlivosť.

2. Páska tlmiča okrajov. Význam tejto zložky súpravy bol už spomenutý - kompenzuje možné odchýlky vo veľkosti a objeme suchého poteru.

Páska na hrany hrany 20 metrov

K dispozícii v roliach so šírkou 100 mm a dĺžkou 20 m. Požadované množstvo je po obvode miestnosti. V našom prípade je obvod 18 metrov, to znamená, že stačí jeden kotúč. (Obvykle sú implementované ako celé čísla, bez rezania pozdĺž dĺžky).

3. Suchý zásyp pre podlahu, Tu je niekoľko možností. V závislosti od návrhov v miestnej stavebnej spoločnosti, alebo na základe zváženia nákladov na materiál, je možné zakúpiť rôzne typy zásypov.

 • Najobľúbenejší spomedzi majstrov a úplná dôvera popredného výrobcu "Knauf" je náplň Kompavit. Najčastejšie - bieloruskej výroby. Má veľmi kvalitnú frakciu hliníka - od 1 do 4 mm, granule majú zaoblené čisté hrany.

Najčastejšie odporúčame použiť backfilling "Compavit"

To umožňuje dosiahnuť vynikajúcu rovnomernosť a rovnakú hustotu zásypu počas jeho vyrovnania na povrchu podlahy. Takáto kompozícia je vysoko chválená tým, že nemá prakticky žiadne dáta prachu počas prevádzky.

 • Ďalšou suchou zmesou, ktorá je úplne koordinovaná s technológmi spoločnosti Knauf, je zásyp Kerafloor.

Dobrá povesť a bieloruská záloha "Kerafloor"

Celkovo - takmer rovnako kvalitný, výkonný, ale vyrábaný iným výrobcom (aj v Bielorusku). Cena za to je o niečo nižšia ako za Kompevit - asi 215 rubľov. na vrecúško (40 litrov) oproti 230 litrom.

 • Zdá sa, že najlepšia možnosť zasypávania by mala byť značková, presnejšie, licencovaná - "Knauf". Mimochodom, je to najdrahšie zo všetkých - rovnaké 40-litrové vrecko bude stáť okolo 280 rubľov.

Zdá sa, že "značkový" zásyp, ale niekedy môže dať nepríjemné prekvapenie - to všetko závisí od konkrétneho výrobcu.

Na rozdiel od zákonov logiky je však kritizovaná častejšie ako už spomínané bieloruské skladby „Kompevit“ a „Keraflur“. Zdá sa však, že problém spočíva v konkrétnom výrobcovi, a nie v ochrannej známke. Je potrebné poznamenať, že pri takomto náboji je prašnosť vyššia a kompozícia je menej homogénna. Možno, že niekto má opačný názor - narazil na značkový zásyp vynikajúcej kvality.

 • Kvalita zásypu "RDS" je však jednoznačne nižšia. Je to pravda, je k dispozícii vo väčších vreciach po 50 litroch, takže cena za vrecúško je asi 250 rubľov - je ľahké vypočítať, že toto je najnižšia cena materiálu.

Záložná RDS vysoká kvalita nie je šťastná

V tomto vsádzke sa dosiahne nevyhnutná frakcia expandovaného ílu, zjavne rozdrvením veľkých granúl, preto je jeho zloženie veľmi heterogénne, obsahuje veľa prachu.

 • Vo vážnych predajniach neponúkajú súpravu „Vega“, ale lacnejšie možnosti plnenia, ktoré výrobca často neuvádza, môžu byť zachytené.

Ale z takýchto možností je najlepšie okamžite odmietnuť

Je pravda, že nápis na obale nie je klamlivý. Особых ограничений по размеру фракции здесь не установлено - от 0 до 5 мм, то есть от пыли и мелкого песка до довольно крупных зерен. Обычно это - отсев, отходы керамзитового производства, прошедшие стадию дробления. Такая неоднородность дает и чрезвычайную запыленность в процессе работы с засыпкой, и трудности с разравниванием, и большую усадку после завершения укладки пола. Во всяком случае, если есть возможность избежать применения такой засыпки, безусловно, стоит выбрать более качественную.

Видео: какую засыпку лучше выбрать для сухой стяжки

V rôznych zdrojoch nájdete odhad požadovaného množstva náplne v kilogramoch alebo v litroch. Litre a výrobcovia a zákazníci pracujú častejšie - napriek tomu je objemové opatrenie ľahšie pochopiteľné. Je teda ľahké si predstaviť, že na vytvorenie 40 mm vrstvy zásypu na ploche jedného štvorcového metra bude potrebných 40 litrov materiálu, 50 mm - 50 litrov atď.

Ako súčasť nášho príkladu na 20 m² a vrstvu 40 mm budete potrebovať 800 litrov zásypu, to znamená 20 štandardných sáčkov. Samozrejme, mali by ste vytvoriť minimálne 5% rezervu, teda kúpiť 21 vriec po 40 litroch.

Ale úplne „zachrániť“ a použiť akýkoľvek stavebný odpad alebo trosku z kotolne ako zásypu, čo by prinieslo presvedčenie „informovaných“ ľudí, je to posledné. Taká podlaha je zaručená, že začne "robiť hluk" a "hrať" vo veľmi blízkej budúcnosti - to prispeje k nevyhnutnej nerovnosti zmrštenia materiálu. Takže všetky "úspory" potom môžu viesť k potrebe kompletného prepracovania náteru.

4. Podlahové prvky zo sadrových vlákien "Knauf".

Na podlahu povlaku na vrchu liatej vrstvy je optimálne použiť presne dokončené prvky, ktorými sú dvojvrstvová štruktúra konvenčných (GFL) alebo vodotesných (GFVL) sadrokartónových dosiek.

Existuje niekoľko typov podlahových prvkov. Panely Knauf s rozmermi 600 × 1200 mm a hrúbkou 20 mm sa však ukázali ako najvhodnejšie. Pozdĺž okraja každého z panelov určených pre montážny výstupok (záhyby) - pre pohodlnejšie párovanie medzi nimi. Šírka týchto záhybov je 50 mm.

Hotové podlahové prvky s dĺžkou 1200 mm

V niektorých prípadoch je vhodnejšie použiť podlahové prvky 1500 × 500 mm. Ich štruktúra, okrem rozmerov, sa nelíši.

Ďalšou možnosťou sú podlahové prvky 1500 × 500 mm

Prvky podlahy sa obyčajne získavajú aj s 15% rezervou, pretože popri montáži na správnu veľkosť budete musieť tiež preložiť zloženú časť v miestach, kde sa panely zmestia na steny.

V našom prípade: jeden panel s rozmermi 1200 × 600 mm poskytuje podlahovú plochu 0,72 m². Ak delíme celkovou plochou miestnosti (20 m²) a pridáme potrebnú rezervu, dostaneme 32 prvkov s miernym zaokrúhlením.

5. Lepidlo na montáž GVL

Nemusíte nič vymýšľať - obyčajné lepidlo PVA s touto úlohou urobí vynikajúcu prácu. Spotreba bude veľa závisieť od toho, ako sa bude lepidlo spotrebovať. V každom prípade by mal byť dostatočný liter na plochu.

Bežné PVA stavebné lepidlo. Je vhodné používať nádobu s výtokovým hrdlom.

6. Samorezné skrutky na upevnenie podlahových prvkov medzi sebou.

Súprava "Vega" obsahuje spravidla patentované skrutky "Knauf" MN 3.9. Vyznačujú sa dvojcestným závitom, ostrým samorezným hrotom, ktorý nevyžaduje predbežné vŕtanie, zahĺbením (samozahriatím) zapustenou hlavou. Takéto upevňovacie prvky sa úspešne používajú na upevnenie prvkov GVL medzi sebou a na montáž zložitejších konštrukcií pomocou kovového rámu - samorezné skrutky dokážu rezať otvory v pozinkovaných profiloch do hrúbky 0,7 mm bez vŕtania.

Balenie skrutiek pre podlahové prvky

K dispozícii sú tieto skrutky s celkovým priemerom 3,9 mm, dĺžkou od 19 do 45 mm. Pre inštaláciu suchého poteru je optimálna dĺžka 19 alebo 25 mm - nehrozí riziko poškodenia filmu alebo komunikácie (ak existuje) ...

Približná spotreba samorezných skrutiek - 10 - 12 ks na meter štvorcový. Najlepšie je vziať s malým okrajom. Často sa predávajú v balení po 1000 kusoch v balení - pravdepodobne má zmysel kupovať obaly - aj keď je prebytok, takýto spotrebný materiál je v domácnosti vždy potrebný.

 • V skutočnosti je to všetko, ale mnohí majstri odporúčajú neobmedzovať sa len na jednoduchú montáž podlahových prvkov, ale tiež vykonávať jeho priming a plnenie medzipanlových švov. K tomu môžete použiť aj produkty "Knauf" alebo iné vhodné formulácie. Ale tieto komponenty, ako aj opravné zmesi na uvedenie štartovacieho povrchu do poriadku, nie sú súčasťou sady suchého poteru "Vega".

Zhrňme požadované množstvo materiálov a ich náklady. (Ceny sú prevzaté z cenníka jedného z popredných internetových stránok v Moskve v stavebníctve. Cenová hladina je k 30. aprílu 2015).

№№Názov materiáluMerná jednotkaJednotková cenaMnožstvo v 1Q. mPožadovaná suma spolu s rezervouCelkové náklady
1.Polyetylénová fólia101,15 m23 m²230
2.Lepiaca páska "Knauf"rolka 20 m300-18 m (jeden celý kotúč)300
3.Kompevit suchá náplňvrecko 40 l (24 kg)23040 litrov (1 vrecko)21 vriec4830
4.Podlahový prvok GVL "Knauf" 1200 × 600 × 20kúsky3101,4 ks32 listov9920
5.PVA lepidlokilogram150-1 kg150
6.Samorezné skrutky "Knauf" MN 3,9 × 25Tutu (1000 kusov)32012≈ 320 ks (lepšie - 1000 ks, t. J. Celý balík)320
TOTAL15750
V priemere na 1 m2788 rub

Ak chcete rýchlo vykonať presnejšie výpočty, najmä - množstvo suchého zásypu, odporúčame použiť vstavané kalkulačky.

Kalkulačky na výpočet potrebného množstva materiálu pre suché potery

A. Suchá zásypová dávka:

Niekoľko vysvetlení pred začatím výpočtu.

 • Po prvé, navrhne sa vstup do úrovne vzostupu podlahy. To sa nevzťahuje na výšku suchej zásypy, ale na výšku, na ktorú sa má základ pre ďalšie položenie konečnej podlahovej krytiny zvýšiť.
 • Po druhé, hrúbka suchého poteru leží v určitých medziach. Minimálne je 30 mm suchej náplne, to znamená, že vzrast o 50 mm (s prihliadnutím na prvky GFL podlahy). Maximum. Ako napísať pokyny - 100 mm zásyp, ale skúsení stavitelia kladú takú hodnotu pod veľkú otázku!

V praxi sa dokázalo, že stabilita podlahy bude plne zabezpečená, ak výška suchej zásypy nie je väčšia ako 80 mm, čo je vzhľadom na podlahu dátumov GVL požadovaným zdvihom 100 mm. Ak sa vyžaduje väčší vzostup hladiny, potom sa musí dodatočná vrstva GVL umiestniť do hrúbky lôžka, približne v strede. Odtiaľ - jednoduché pravidlo: viac ako 100 mm výťahu - to je dvojvrstvová zásyp + ďalšie listy GVL.

Pre medzivrstvu je možné použiť ako jednovrstvové plechy GVL (10 mm) a podlahové prvky (20 mm). Množstvo suchého zásypu sa preto bude líšiť. Zdalo by sa, že je to nezmysel, ale pre umiestnenie veľkej plochy môže byť rozdiel veľmi výrazný.

V našej kalkulačke je táto nuancia poskytnutá.

 • Po tretie, suchý poter umožňuje vyrovnanie úrovne základne podlahy. Ale pre vyrovnávanie sa zvýši spotreba zásypu. Táto okolnosť sa tiež zohľadňuje v kalkulačke.
Prejdite do výpočtov
B. Počet ďalších spotrebných materiálov
Prejdite do výpočtov

Okrem toho je potrebné nezabudnúť na ďalšiu pozíciu - o nástrojoch, s ktorými bude distribúcia zloženia suchej náplne a jej vyrovnania vykonávaná striktne na horizontálnej úrovni. Ak bude jednoduchá lopatka stačiť na distribúciu, potom pre presnejšie operácie bude potrebný majákový systém a pravidlo.

Zvláštnosťou technológie suchého poteru je, že majáky by nemali byť pevne fixované - sú na obzore "dočasne" a po vyrovnaní zásypu by mali byť stiahnuté. Na tieto účely je najoptimálnejšou možnosťou pozinkovaný oceľový profil 60 × 27 mm, ktorý sa najčastejšie používa na zavesené stropné konštrukcie. Má dĺžku až 3 metre (vhodné na inštaláciu majákov), pre tento predpis je tiež veľmi vhodný dostatočný stupeň tuhosti jeho tvaru a zvinutých zvislých políc, pretože je ľahké nimi prechádzať bez háčikov.

Profil 60 × 27 mm - najjednoduchšia a cenovo najvýhodnejšia možnosť

Samozrejme, že najvýhodnejšou voľbou pre profesionálov je špeciálny mobilný systém nastaviteľných vodidiel a vyrovnávacích koľajníc. Sú vyrobené z ľahkej a odolnej zliatiny hliníka, vybavené vlastnou hladinou vody, a práca s nimi pri plnení suchého poteru je potešením.

Špeciálna súprava pre suché poterové zariadenie

Takýto profesionálny kit stojí za to veľa - viac ako 15 tisíc rubľov, a za jednorazovú prácu, samozrejme, nemá zmysel získavať ho. Ale ak sa prejaví vytrvalosť, potom vo veľkých mestách, ak je to žiaduce, je možné prenajať takúto sadu na 1 - 2 dni. Na, a samozrejme, budete potrebovať bežné omietky nástroje pre prácu - stierky a špachtle rôznych šírkach, široký a dlhý strúhadlo (drevo alebo polystyrénová pena) - to je veľmi výhodné pre lokálne podbíjanie (zhutnenie) suché plnenie.

Ľahký plastový strúhadlo - vhodný na zhutňovanie zásypu

Dobre a na maličkosti: stavebný nôž, lepiaca páska na lepenie plastových fólií, rukavice, pravdepodobne má zmysel chrániť dýchacie orgány pred jemným prachom z hlinitanu pomocou respirátora alebo aspoň gázovej masky. Pre predbežné a záverečné čistenie bude veľmi užitočné byť silný (najlepšie zo všetkých - špeciálna konštrukcia) vysávač.

Poradie práce

V skutočnosti, popis zloženia, základné metódy pokládky suchého poteru a jeho zložiek trvá oveľa viac času a priestoru ako inštalačná "technologická mapa". Samotný proces je v skutočnosti dosť nekomplikovaný, hoci by sa samozrejme mali poznať niektoré nuansy.

Video: inštalácia na suchom podlaží

Príprava na inštaláciu suchého poteru

Pred začatím práce je potrebné dôkladne „skontrolovať“ povrch podlahy v miestnosti, kde bude položený suchý poter.

 • Všetky zvyšky predchádzajúceho náteru sa opatrne odstránia z povrchu (ak bol). Je potrebné dosiahnuť "zdravý" základ - silný a stabilný.
 • Ak sú na betónovej podlahe slabé miesta - voľné, rozpadajúce sa, odlupujúce sa atď., Je potrebné ich odstrániť.
 • Povrch je zbavený nečistôt a prachu.
 • Potrebné opravy. Spočívajú v tom, že veľké bagrovanie, dutiny na povrchu sú utesnené. Ak sa vyskytnú výrazné praskliny a praskliny, musia byť narezané na hrúbku najmenej 5 mm a potom opravené opravárenským prostriedkom, tmelom, silikónovým tmelom a na niektorých miestach s veľkými objemami je niekedy výhodnejšie použiť aj montážnu penu.

Všetky nestabilné oblasti podlahy musia byť vyčistené a opravené.

Zdalo by sa - nezmysly, pretože podlaha bude stále zaspávať suché zloženie, tak prečo to urobiť predbežnú opravu? Faktom je, že potom, čo je povrch pokrytý plastovým obalom, môžu v takýchto miestach na takýchto miestach zostať prázdne miesta. Toto je však už niekoľko dôsledkov. Napríklad film na tomto mieste sa môže prasknúť, čím sa poškodí koncipovaná hydroizolácia. Okrem toho, keď sa fólia na tomto mieste praskne, bude sypká kompozícia prenikať dolu do dutiny a to môže spôsobiť nerovnosti, priľnavosť podlahových prvkov k zásypu a vzhľad pískania. A vo všeobecnosti, ponechanie skrytej dutiny (v ktorej sa kondenzát začína hromadiť), ako potenciálneho zdroja vlhkosti, nepríjemného zápachu a dokonca aj miest pre rozvoj kolónií mikroflóry, nie je najvhodnejšou možnosťou. Jednoduchšie a bezpečnejšie vykonávať jednoduché opravy.

Špeciálna rovnomernosť tu nie je potrebná - opravné konštrukcie sú približne odvodené od všeobecnej úrovne betónovej podlahy. Je zrejmé, že v tomto prípade by nemali byť žiadne ostré výčnelky schopné pretrhnúť polyetylénovú fóliu.

 • Ak je zariadenie určené na suché potery na starej drevenej podlahe (táto možnosť je tiež možná), potom je stabilita povlaku po celej ploche určite kontrolovaná. Ak sú príznaky poklesu, výkyvov atď., Je potrebné opraviť lag alebo podlahové dosky tak, aby spoľahlivosť podkladu nespôsobovala žiadne podozrenie.

Drevený podklad pod suchým poterom je tiež predmetom dôkladnej opravy.

 • Po opravných prácach a dôkladnom čistení bude veľmi užitočná príprava povrchu. Použitie hlbokého penetračného náteru na betónovú podlahu s dodatočným antiseptickým účinkom dodatočne spevní povrch a zvýši jeho hydrofóbne vlastnosti a zabráni vzniku plesne v priestore pokrytom suchým poterom. Spracovanie drevených častí podlahy špeciálnymi zlúčeninami výrazne zvýši ich trvanlivosť, zabráni hnitiu alebo hniezdam hmyzu.
 • Niektorí skúsení remeselníci dôrazne odporúčajú, aby neboli leniví a nešetrili na maličkostiach, ale aby v prípade potreby vykonali jednoduché opravy spodnej časti stien miestnosti, kde sa bude nachádzať celý „koláč“ suchého poteru. To je dôležité v prípadoch, keď steny majú výrazné zakrivenie, nerovnomerný "zubatý" alebo zvlnený povrch v miestach kontaktu s prvkami suchého poteru. Časom to môže poskytnúť suchú zásyp, čo znamená všeobecnú nestabilitu povlaku pozdĺž stien. Treba však postupovať aj napriek tomu, že stena by mala byť rovnomerná k hornej úrovni vytvorenej podlahy.

Pokládka vodotesnej membrány a tlmiacej pásky

Ďalšia etapa je na základovej a úplne vysušenej podlahovej ploche, po ďalšom čistení s odstránením nečistôt a prachu sa položí plastová fólia.

 • Ak veľkosť miestnosti a dostupný film vám umožní položiť ho do jednej pevnej látky - skvelé. V opačnom prípade by mali byť priľahlé pásy prekryté do šírky najmenej 150 mm, pričom horný šev by mal byť prilepený vysoko kvalitnou konštrukčnou páskou.
 • Na stenách sa zavádza povinný príspevok tak, aby horný okraj fólie zostal nad povrchom vytvoreného suchého poteru. Zvyčajne stačí približne 150 mm.
 • Pri šírení filmu by ste sa mali snažiť neopúšťať priestor "bubliniek" miestnosti, miesta filmového zaseknutia - mali by ležať čo najrovnomernejšie.

Vrstva filmu sa položí na podlahu miestnosti.

 • Ak sa suchý poter stohuje na starej drevenej základni, bolo by múdrejší použiť film, ale stavebný papier impregnovaný dechtom. Kladie sa presne tým istým spôsobom - s prihliadnutím na steny a vzájomným presahom priľahlých pásov.
 • Ďalšou povinnou operáciou je nainštalovať elastickú tlmiacu pásku okolo obvodu miestnosti. Môže mať samolepiacu podložku chránenú papierovou podložkou. Potom je všetko jednoduché - páska je lepená v spodnej časti steny tak, aby úplne pokrývala celú hrúbku budúceho suchého poteru a trochu vyčnievala nad jeho úroveň.

Montáž pásky klapky

Často je možné splniť situáciu, keď samolepiaca vrstva lepidla na stene jasne nestačí. Nebojte sa, môžete urobiť nasledovné. Po prvé, páska je inštalovaná na stenu, ako to bude, a potom okamžite upevnené malým množstvom suchej náplne. Rozptyľujú ho pozdĺž stien a jemne ho navíjajú na pásku klapky.

Ako zapadá výplňová vrstva

Neoddeliteľnou súčasťou procesu sú nasledujúce fázy inštalácie suchého poteru - vytvorenie a vyrovnanie objemovej vrstvy a položenie podlahových prvkov vo väčšine prípadov. Veľmi často sa práca vykonáva zonálnou metódou - obe tieto operácie sa vykonávajú a až potom nasleduje prechod na nasledujúcu časť. V tomto článku je rozdelenie týchto technologických metód do dvoch rôznych častí uskutočnené výlučne na uľahčenie vnímania, aby sa zabránilo tomu, aby sa začínajúci majster zmätil.

Ďalšou úlohou, ktorej čelia pracovníci, je distribúcia, kompaktnosť a ideálne vyrovnanie vrstvy suchej expandovanej hliny. Keďže suchosť je špeciálnou požiadavkou na horizontálne polohovanie, je jasné, že bez systému majákov nemôžete robiť. A tu je potrebné okamžite urobiť veľmi dôležitú poznámku.

V mnohých publikáciách o technológii suchého poteru no-no, a tam sú podrobné maľované metódy pre vytvorenie stacionárneho systému majákov, pomocou samorezných skrutiek alebo zapustenie vodiacich profilov do šmýkadiel riešenia. Stručne povedané, ten, ktorý sa používa na bežné podlahy z cementu a piesku. Zdá sa, že niekto, raz, nerozumie zložitosti procesu, začal túto dezinformáciu - a ona šla na prechádzku na internete, skopírovať z jedného článku do druhého v dobrej viere, zavádzajúce začínajúcich majstrov, ktorí mohli jednoducho kaziť túto metódu vykonali rozsiahlu prácu.

Pamätať! To je veľmi dôležité! Ak je prístroj suchým spojovacím majákom, môže byť len dočasný a musí byť po vyrovnaní odstránený pred montážou pevných podlahových panelov.

Je to veľmi ľahké vysvetliť. Pevnostné vlastnosti podlahy podla technológie suchého poteru sa dosiahnu len vtedy, ak sú prvky GVL tesné, celý ich povrch susedí s vyrovnanou vrstvou zásypu. Nie je možné sa zbaviť zmršťovania materiálu, bude to tak, ale tento proces bude prebiehať rovnomerne po celom areáli (pri použití, samozrejme, vysoko kvalitnej náplne)

Ak však zostanú vo väčšine suchej výplne kovové vodidlá, zostanú tvrdými bodmi podopretia s materiálom, ktorý je medzi nimi previsnutý. A toto je už pokazená podlaha, ktorá určite začne vytvárať zvuky a časom sa deformuje.

No, ak máte možnosť použiť sadu sprievodcov pre suchý poter (bolo opísané vyššie). Ak nie, najlepšou voľbou by boli pozinkované profily 60 × 27 mm.

Môžete ich umiestniť rôznymi spôsobmi.

 • Jedna z možností - profil je zapustený do hrúbky zvinutej kompozície, vertikálne police dole. Horná polica je vodorovná. Profily sa stávajú sprievodcami pre prácu ako obvyklé priame pravidlo, podľa ktorého je úroveň zásypu zobrazená ideálu.

Prvá možnosť je umiestnenie profilov ako vodidiel.

После этого идет аккуратное изъятие профилей и перемещение их на следующий участок. Если провести выемку аккуратно, то следов на выровненной поверхности практически не останется, или же их будет совсем несложно подровнять.

 • Другой вариант - эти же профили можно разместить широкой полкой вниз, и выставить их таким образом, чтобы они "лежали" на нужном уровне. Pre lepšiu fixáciu profilu je možné ho trochu zvážiť - napríklad naliatím správneho množstva suchej zmesi do vnútra.

Reverzná situácia - profil je umiestnený s vertikálnymi policami hore.

Vyrovnávanie v tomto prípade sa vykonáva na hornom okraji vertikálnych políc podľa pravidla so špeciálnymi rezmi pozdĺž okrajov, v miestach s dôrazom na vodidlá. Ukazuje sa, že spodný plátok pravidla je potrebný pri pohybe pozdĺž vodiacich líšt na požadovanú úroveň vyrovnania.

Takéto pravidlo môže byť uskutočnené nezávisle, z plochej dosky, s vyrezaním potrebných drážok. V obchodoch je takýto nástroj - so schopnosťou regulovať úroveň podpory a zosúladenia.

Po vyrovnaní a v tomto prípade sa vodidlá opatrne odstránia. Veľká plocha ich kontaktu s povrchom zásypu spôsobuje nízky tlak na ňu a tým aj plytké stopy, ktoré sa dajú ľahko uzavrieť a vyrovnať.

Odporúčaná hrúbka vytvorenej vrstvy suchej náplne je do 80 mm. V prípade, že sa vyžaduje vyššia kravata, budete musieť aplikovať ďalšiu vrstvu sadrokartónovej dosky, ktorá sa umiestni buď hrubšia alebo priamo pod hlavné prvky podlahy. V každom prípade sa výrazne zvýšia náklady aj zložitosť vykonávania práce.

Ďalšie upozornenie - pri nastavovaní úrovne suchej zásypy musíte mať na pamäti, že celková výška podlahy bude tiež tvorená hrúbkou panelov, ktoré sa majú položiť. A majú značnú hrúbku - 20 mm. Navyše je to aj hrúbka dokončovacej podlahovej krytiny. V tomto prípade majú začiatočníci často chyby - konečná úroveň podlahy je príliš vysoká.

Inštalácia podlahových prvkov zo sadrových vlákien

Vo veciach položenia vrchnej vrstvy suchého poteru - tuhých panelových prvkov podlahy, neexistuje jednota názorov a prístupov. Okrem toho sa týka viacerých aspektov práce.

 • Niektorí majstri dávajú prednosť pokládke panelov GVL bezprostredne po vyrovnaní určitej oblasti. Proces sa bude snažiť cyklicky: vyrovnať, odstrániť vodidlá, dať panel - ísť ďalej. Tento prístup sa zdá byť vhodnejší vo veľkých oblastiach.

Fázová inštalácia pevných podlahových prvkov

Ďalšou metódou je najprv úplne zarovnať výplň po celej ploche miestnosti a až potom prejsť na podlahu z tvrdého povrchu.

Ďalším prístupom je, že prvý povrch je úplne vyrovnaný a potom sú namontované panely GVL.

 • Inštalačný smer sa môže tiež líšiť - ako to bude vhodné pre veliteľa. Môžete začať od vchodu do miestnosti a postupne sa presťahovať na jeho druhú stranu. Iní uprednostňujú opačný poradie - od ďalekého rohu po vchod. V tomto prípade, aby bolo možné pohybovať sa po miestnosti, sú chodníky usporiadané z rovnakých panelov GVL.

Dočasné chodníky pre pohyb po miestnosti

Pokládka panelov sa začína od steny, pričom orezanie skladacej časti susedí s ňou. Rovnomerná hrana by mala tesne priliehať k páske klapky tak, aby suchá zásyp nemal možnosť vstať. Najvýhodnejšie je rezať panely elektrickou skladačkou, aj keď to môžete robiť ručne pomocou bežnej pištole.

 • Dokovanie priľahlých prvkov podlahy je jednoduché a priamočiare. Pred položením ďalšieho panela sa miesto montáže predošlého panelu natrie lepiacimi pásmi.

Lepenie miesta skladania

 • Nasledujúci rad podlahových prvkov je vyrobený s odsadením - najmenej 250 mm.
 • Pri orezávaní panelov v blízkosti stien je potrebné starostlivo vyhodnotiť možnosť ich použitia na opačnej strane jedného z nasledujúcich riadkov - to vám umožní ušetriť čo najviac. Diagram zobrazuje niektoré možnosti tvarovania prvkov pomocou fragmentov orezaných panelov:

Odporúčané vzory inštalácie podlahy

 • Akonáhle sú panely ukotvené na lepidle, sú k sebe pripevnené pomocou skrutiek. Krok medzi susednými samoreznými skrutkami je 100 ÷ 150 mm. Je dôležité, aby skrutky neboli príliš blízko (bližšie ako 25 mm) k okraju panelu, aby nedošlo k roztrhnutiu okraja. Skrutky sú priskrutkované úplne, s miernym zakrytím uzáveru do povrchu - okamžite musíte nastaviť moment na skrutkovač.

Konečná fixácia panelov pomocou samorezných skrutiek.

 • Dôrazne sa odporúča, aby ste medzi panelmi vo dverách nevytvárali švy - je lepšie ich vynášať 200 ÷ 300 mm (toto sa nazýva inštaláciou).

Po položení všetkých dosiek na lepidlo a upevnení samoreznými skrutkami sa montážne práce na suchom potere môžu považovať za dokončené. Či sa jedná o vyloženie švov alebo o ich ponechanie tak, ako sú, závisí hlavne od typu podlahovej krytiny. Napríklad obrysy švov môžu byť behúne linolea a majú zmysel ich jemne utesniť. Ale pre laminát sa takéto ukončenie môže jednoducho stať dodatočnou operáciou.

Ostáva len starostlivo odrezať fóliu a tlmiacu pásku, ktorá vyčnieva nad povrch suchého poteru po obvode - a môžete prejsť na ďalšie fázy dokončovania miestnosti.

Skúsený tím remeselníkov sa zvyčajne vyrovná so štandardne veľkou miestnosťou v jednej pracovnej zmene. Samozrejme, nie je nevyhnutné, aby sa amatérski remeselníci honili po takej rýchlosti - je lepšie robiť všetko dôkladne a bez zhonu. Aj pri tomto prístupe, ak pracujete s asistentmi, je nepravdepodobné, že by úplná implementácia suchého poteru trvala dlhšie ako 2 ÷ 3 dni.

Video: Amatérska inštalácia suchých spojovacích materiálov a ich korekcia

Загрузка...