Steny a strop

Do-it-yourself tekuté tapety: aby tekuté tapety doma

V poslednom čase sa objavil jeden veľmi zaujímavý trend - častejšie pri navrhovaní stien nepoužívajú obyčajnú štandardnú tapetu výrobnej výroby, s namaľovanou farbou alebo reliéfnym vzorom, ale takzvanou „tekutinou“, ktorá sa aplikuje na steny pomocou špachtle, kefy, valčeky, ostatné nástroje na natieranie a omietanie. Hotové zmesi pre takéto technológie je možné zakúpiť v železiarňach, ale remeselníci sa už dlho rozhodli pre recept na túto dekoratívnu nástennú krytinu a úspešne ju používajú na výrobu pracovnej zmesi.

Tekuté tapety to urobiť sami

Tekutá tapeta s vlastnými rukami môže byť vyrobená z rôznych materiálov, ktoré zvyčajne nie sú užitočné v ekonomike - táto vlastnosť môže byť tiež nazývaná pozitívna kvalita takéhoto dokončovacieho materiálu. Nemusíte míňať peniaze na drahé komponenty kompozície, šetriť určitý objem finančných prostriedkov a navyše - do určitej miery môžete vyriešiť problém likvidácie odpadu.

Pred pokračovaním sa zoznámiť s procesom výroby "tekuté tapety", musíte dôkladne pochopiť, čo sú.

Čo je to "tekuté tapety", ich hlavné vlastnosti

Tento dokončovací materiál sa radikálne líši od všetkých ostatných typov dekoratívnych obkladov stien, pretože sa skladá takmer úplne z prirodzených, ako sa hovorí, "dýchacích" materiálov. Základom "tekutých tapiet" sú bavlnené, celulózové alebo hodvábne vlákna. Zložková zložka tiež obsahuje spojivovú látku (toto alebo také lepidlo), ktorá pri zmiešaní s vodou vytvára hmotu vhodnú na aplikáciu na zvislé steny, analogicky so sadrou.

Tašky s "tekutým tapety" rôznych farieb

Hotové zmesi sa zvyčajne predávajú v utesnených plastových vreckách. Každé balenie obsahuje návod na prípravu a aplikáciu tekutých tapiet.

Balené v suchom zložení pozostávajúcom z vlákien spracovaných lepidlom a niektorých plastifikačných a modifikujúcich prísad. „Tekutá tapeta“ môže byť už natretá v určitom tieni alebo má neutrálnu bielu farbu.

Ak máte v pláne použiť určité tónovanie na steny, potom biele tapety sú zakúpené, a potom sú uvedené požadovanú farbu alebo odtieň účinok pomocou špeciálnych farbív prísady predáva samostatne.

Ak máte umelecký darček a pracovné skúsenosti, môžete takúto krásu vytvoriť

Aké špecifické výhody takýto materiál na povrchovú úpravu „chváli“:

 • Po natiahnutí na stenu získava vrstva „tekutej tapety“ pórovitú štruktúru, ktorá prispieva k dodatočnej zvukovej a tepelnej izolácii stien miestnosti.
 • Tento dekoratívny náter neupcháva póry v materiáli stien a umožňuje im "dýchať", čo prispieva k optimalizácii mikroklímy (teploty a vlhkosti) v miestnosti.
 • Pri miešaní roztoku a pri jeho použití a sušení materiál nevydáva žiadne pachy, preto pri opravách v jednej miestnosti nebude v ostatných miestnostiach žiadny nepríjemný pocit - z tohto obdobia nemôžete byt opustiť.
 • Materiál má antistatické vlastnosti, pretože pozostáva z prírodných zložiek, ktoré nesú neutrálny náboj elektriny. To má pozitívny vplyv na zdravie nájomníkov domu alebo bytu. Okrem toho, vďaka antistatickému efektu, tento dekoratívny povlak nepriťahuje prachové hmoty na povrch stien. Prachové častice sa nebudú hromadiť vo vnútri ani na povrchu materiálu, čo znamená, že vzduch v miestnosti bude čistejší.
 • "Tekuté tapety" sú ohňovzdorné. Materiály, z ktorých sú vyrobené, neprispievajú k šíreniu požiaru, samozhášaniu a nevypúšťajú toxické látky do ľudského tela.
 • Tento povlak, napriek prítomnosti organických vlákien v jeho zložení, neabsorbuje pachy v dôsledku prítomnosti adhéznej hmoty, ktorá sa stáva druhom ochranného filmu pre ostatné zložky.
 • "Tekuté tapety" majú schopnosť zachovať pôvodnú farbu po mnoho rokov, rovnako málo vystavené ultrafialovému žiareniu.
 • Okrem vyššie uvedeného nemá tento povlak žiadne švy a môže byť stohovaný s hrúbkou 1 až 8 mm. Obvykle sa nanáša v hrúbke 2 ÷ 5 mm.
 • Pod týmto materiálom nie je potrebné steny pripravovať príliš dôkladne, pretože samotný bude prispievať k ich vyrovnaniu, vizuálne zakrývajúc všetky nedostatky povrchu.
 • Na stene po vysušení, "tekuté tapety" vytvoriť príjemný na dotyk, mäkký, drsný povrch.
 • Povlak maskuje rôzne chyby steny, ako sú malé trhliny alebo trhliny - „tekuté tapety“ dobre zapadajú do rámov a soklov a ich prebytok za rohmi sa dá ľahko odrezať. V rovnakých rohoch sa nanesená vrstva nezvrásňuje a nepraská, keď sa steny budovy zmenšujú na rozdiel od papierovej tapety.
 • Ak je to potrebné, v miestnosti s "tekuté tapety", niektoré práce súvisiace s porušením integrity steny, dekoratívne vrstva je odstránená na požadovanom mieste pomocou špachtľou, leštená hmota je zachovaná. Stena je drážkovaná alebo vŕtaná, potom zapečatená a predtým odstránená zmes tapiet, predtým zriedená vodou, sa aplikuje späť na vrch.
 • Ak chcete, na vrchole starých tekutých tapety, môžete dať vrstvu nových, ktoré majú inú farbu. Okrem toho sa materiál v prípade potreby ľahko odstráni špachtľou.
 • S pomocou pridania do hmoty rôznych farbív, na stenu, môžete pomocou rôznych špachtle vytvoriť početné farebné alebo dokonca reliéfne kresby alebo panely, ktoré vytvárajú dôraz na interiérový dizajn miestnosti.

Jasný panel "tekutých tapiet"

Materiál je plne vhodný pre priestory určené na bývanie a domácnosti, ako aj pre kancelárie a haly verejných budov.

"Kvapalná tapeta" môže byť zriedená zo zakúpenej zmesi a môže byť pripravená úplne nezávisle, pričom ako potrebné zložky nájdené doma vhodné materiály.

Pripravené zmesi

Aby sa rozpustila "tekutá tapeta" z výrobnej zmesi zakúpenej v stavebnom sklade, musíte pripraviť jeden alebo viac kontajnerov na namáčanie. Zvyčajne sa na tento účel používa umelohmotná nádržka (kyveta) dostatočne veľkých rozmerov s vysokými stenami, pretože sa v nej ľahšie miesi.

Miešanie zloženia v panve

Ďalej sa hmota obalu naleje do pripravenej nádoby a naplní sa vodou. Množstvo použitej tekutiny je uvedené na obale materiálu. Zvyčajne na jednom balení je potrebné použiť 5 ÷ 6 litrov vody. Pre namáčanie je lepšie používať nie príliš studenú vodu, pretože ak sa proces vykonáva ručne, bude príjemnejšie pracovať v teplej vode. A zmes je viac plastová. Je však nemožné preháňať teplotu, aby sa kompozícia „zvárala“ - odporúčaná by mala byť uvedená na obale (zvyčajne v rozsahu od 25 do 30 stupňov).

Ďalej je potrebné masírovať masu dlhú dobu, kým nebude hladká. Treba poznamenať, že sa odporúča, aby sa do nádoby nalial len jeden z dvoch balení, pretože príliš veľké množstvo hmoty bude veľmi ťažké dôkladne premiešať, až kým sa nedosiahne úplne homogénna konzistencia.

Ak zvážime výrobný proces krok za krokom a podrobne, bude to vyzerať takto:

"Krátky kurz" na obrázkoch

 • Pred vyprázdnením vriec so suchou zmesou do nádoby je potrebné dôkladne pretrepávať 2-3 minúty, aby sa suchá zmes úplne rozpadla na svoje zložky bez hrudiek.
 • Ďalej sa hmota naleje do plastovej nádoby.
 • Do kyvety sa naleje potrebné množstvo vody s odporúčanou teplotou.
 • Hmota sa mieša až do úplnej homogenity.
 • Potom sa kompozícia umiestni do plastového vrecka alebo sa zabalí do plastového obalu a nechá sa stáť 12 hodín.
 • Zmes by mala byť plastová, stredne hrubá, aby sa dala ľahko aplikovať na stenu a nevytekala po povrchu. Bezprostredne pred nanesením na stenu sa môže príliš hrubá hmota mierne zriediť čistou vodou.

Je potrebné poznamenať jednu zaujímavú vlastnosť: takáto zmesná zmes v utesnenej, hermeticky uzavretej forme (v rovnakom plastovom vrecku) môže byť skladovaná bez straty jej vlastností až dva týždne.

Video: technológia práce s "tekuté tapety" továrenská výroba

Ako urobiť "tekuté tapety"?

Ako už bolo spomenuté vyššie, tento druh dekoratívnych náterov ľudových remeselníkov sa naučil robiť sami. Existuje recept na základnú zmes, do ktorej sa môžu pridávať rôzne dekoratívne zložky v závislosti od požadovaného efektu. Niektoré základné zložky bázy sa tiež môžu líšiť. Ale všeobecne, miešanie domáce "tekuté tapety" sa vykonáva podľa rovnakého scenára.

Prvá možnosť - z papierového odpadu

Na výrobu pracovnej zmesi "tekutých tapiet" bude potrebné:

 • Akékoľvek papierové noviny a knihy, tlačené listy použité v tlačiarni, baliace obaly a iné odpady, ktoré nie sú potrebné v domácnosti.
 • Farby požadovanej farby alebo dokonca niekoľko farieb.
 • PVA lepidlo a voda.
 • Omietka, akrylová omietka alebo lepidlo Bustilat.
 • Ako prísady sa môžu použiť: nasekaná drevná kôra, sušené riasy, sľudový prášok, malé flitre, kúsky priadze, strúhanka zo žuly, kremeňa alebo iného kameňa.

Proces výroby bázy sa uskutočňuje postupne a do hotovej zmesi sa naleje farbivo. A až potom, čo sa naplní, vybrané prísady sa nalejú.

"Papier musí byť rozdrvený, a čím menšie sú kusy, tým rýchlejší bude ďalší proces."

Papier je rozdrvený a naplnený vodou.

- Rozdrvený papier sa vloží do nádoby naplnenej čistou vodou a nechá sa 3 ÷ 4 hodiny, aby sa materiál dobre zjemnil. Jeden kilogram papiera bude potrebovať 5 litrov vody.

Miešanie s dýzou - mixér

- Po čakaní na správny čas na maximálnu dezintegráciu sa papier s vodou miesi elektrickou vŕtačkou s miešadlom, až kým sa nedosiahne homogénna hmota.

Potom sa do výslednej zmesi pridá farbivo a lepidlo a potom sa pokračuje v miešaní.

Hmotnosť po vyrobení lepidla a farbiva

- Potom sa zmes rozloží do veľkého plastového vrecka alebo sa zabalí do filmu a nechá sa dozrieť približne 12 až 14 hodín.

- Po určitom čase sa hmota odvíja a dôkladne sa hnetie ručne.

- Ak máte v úmysle urobiť tapetu s iskrami, sú tiež pridané do hmoty po jej zrení.

Dodatočné dekoratívne prísady

- Bezprostredne pred nanesením na stenu sa k hmote pridá sadra a potom sa mieša až do úplnej homogenity.

Tu je potrebné pripomenúť, že čím viac sadry sa pridáva do zmesi, tým rýchlejšie sa vytvrdí. Preto nie je potrebné pridávať sadru naraz do celej pripravenej hmoty „tekutej tapety“.

Video: príklad tvorby "tekutej tapety" odpadového papiera

Druhá možnosť - z iných vláknitých materiálov

Ak chcete pripraviť inú verziu "tekutej tapety", budete musieť pripraviť nasledujúce komponenty:

Hlavný materiál

 • Bavlnené alebo celulózové vlákno. Ako tento materiál môžete použiť bežnú vlnu alebo izolačný materiál Ecowool, ktorý sa skladá z buničiny.

Normálne vlákno z drevnej buničiny

Bude to trvať veľa materiálu, ak bude dokončovanie dokončené na veľkých plochách - to by malo byť vopred naplánované.

Ak sa používa obyčajná vata, musí sa dôkladne rozdrviť. Táto operácia môže byť vykonaná ručne, pomocou nožníc, alebo na vytvorenie nejakého mixéra, s použitím elektrickej vŕtačky s miešacím mixérom na miešanie. Nádoba pre miešač môže slúžiť ako vedro, v ktorom je materiál umiestnený, ale nádoba musí byť uzavretá vekom s otvorom pre hriadeľ miešačky, inak bude vlna odletovať. Kryt môže byť vyrobený z hrubej lepenky.

 • Okrem vlny a celulózy, ako základného materiálu, môžete použiť vlákna - syntetický zimovník, ľanové vlákna, polyester alebo vlnu.

Nie je to zlé a ľanové vlákno

Tieto materiály, rovnako ako v prvom prípade, sú dôkladne rozdrvené, a čím jemnejšie sa to robí, tým lepšie a ľahšie sa zmiešajú a hmota vyjde viac homogénna.

 • Ďalšou možnosťou pre výrobu "tekuté tapety" môže byť vlákno z rôznych materiálov - to môže byť vlna, bavlna, syntetika alebo zmes niekoľkých zložiek. Často, needlewomen má veľa zvyškov nežiaduce priadze, a okrem toho môžete rozpustiť staré svetre a svetre, ktoré boli nosené niekto dlhú dobu.

Môžete nájsť použitie zbytočných zvyškov priadze, starých pletených vecí.

Nite je tiež potrebné drviť - to sa dá urobiť nožnicami alebo napríklad ostrým sekacím sekaním na rezanie kapusty, ale na to musíte mať drevený podklad, na ktorom sa bude pracovať.

Sekáčik sekeru je vhodný ako kapusta

Samozrejme, práca na takom brúsení je dosť únavná, ale výsledok bude úžasný. Farebné drvené priadze môžu byť použité samostatne alebo ako prísada do hmoty vyrobenej z vlákien alebo papiera.

Spojivový komponent

Ako komponent na upevnenie vláknitej štruktúry „tekutej tapety“ sa môžu použiť rôzne lepidlá - to sú „Bustilat“, kazeínové lepidlo na tapety alebo PVA, alebo dokonca tmel na báze akrylu. Nesmieme však zabúdať na to, že v prvom rade má špecifický zápach a po druhé - bude potrebné ho ďalej riediť vodou.

Najodolnejšie voči oderu a deformácii sú tapety na akrylovom tmeli.

Dekoratívne prísady

Pre dekoratívne prísady, ako v prvej verzii, môžu byť použité rovnaké zložky - jemná drvina rôznych minerálov, trblietky, sľudy, atď. Ich použitie bude závisieť od toho, aký efekt plánujete získať. Avšak, musíte okamžite upozorniť na moderovanie - nemali by ste používať niekoľko aditív naraz, pretože to môže len kaziť všetko.

Doplnky je možné zakúpiť v konečnej podobe. Sú vyrobené z materiálov, ktoré neoxidujú alebo neprispievajú k vzniku plesňových útvarov na stenách. Je ľahké nájsť také komponenty v stavebných alebo dekoračných obchodoch a majú prijateľnú cenu.

farbivá

Ak chcete dať "tekuté tapety" správny odtieň je veľmi dôležité vybrať správne farbivo, ktoré sa pridáva k hmotnosti počas jej prípravy. Je potrebné získať formulácie určené na pridávanie do náterových hmôt na báze vody. Pridajte ich do vlhkej zmesi za súčasného miešania - potom poskytnú jednotný odtieň požadovaného stupňa nasýtenia.

Farbivo by malo byť pre formulácie na báze vody.

Ak existuje túžba dať povrchu "dúhovosť", to znamená heterogenitu farby, vo forme inklúzií a rozdielov v tóne, potom musíte urobiť nasledovné:

- pri prvom pridaní farby a zmiešaní s hmotou predtým, ako získa jednu rovnomernú farbu;

- druhá časť farbiva sa pridáva tesne pred nanesením hmoty na stenu, ale tentoraz nie je tak dôkladne miešaná, pričom niektoré oblasti sú nezmiešané.

Proces tvorby pracovného zloženia "tekuté tapety" t

Z týchto zložiek sa "tekuté tapety" vyrábajú takto:

Pri miešaní sa súčasne umiestni jeden z vybraných základných materiálov - vlákien, nití alebo oboje, potom sa zmieša s jedným zo spojív. Hmotnostný pomer by mal byť približne 1: 1.

Ďalej sa k hmote pridávajú dekoratívne zložky, ktoré sa znova miešajú, až kým nie sú jednotné, takže sa v celom objeme zmesi rovnomerne rozprestierajú flitre alebo kamenný prášok.

Ak je zmes príliš hrubá, potom môžete pridať trochu vody.

Ako experiment sa odporúča, aby sa v určitom pomere urobilo malé množstvo dokončovacieho materiálu a pokúsili sa ich položiť na stenu. Ak je náter dobrý ísť na povrch a mať vzhľad, ktorý majiteľ chcel získať, môžete si pripraviť potrebný objem zmesi, dostatočný na steny jednej miestnosti.

Po zmiešaní hmoty by sa mala hmota nechať dozrieť 5 - 8 hodín, pretože vlákna a vlákna by mali byť dobre nasýtené lepidlom.

Čas na prípravu zmesi možno použiť na prípravu stien na ich aplikáciu.

Použitie "tekuté tapety" na stenách

Príprava povrchu steny

Rovnako ako pod akýmkoľvek dekoratívnym nábytkom, pod kresbou "tekuté tapety" steny vyžadujú určitú prípravu. Nie je potrebné vyvíjať žiadne osobitné úsilie, pretože by sa mali dodržiavať štandardné postupy rutinnej prípravy. Zahŕňajú tieto aktivity:

 • Povrch je očistený od starého náteru, ktorý môže rušiť aplikáciu "tekutých tapiet" - to je akékoľvek staré tapety, vápno, olejové farby, atď.

Odstraňovanie starých stien

 • Если стены покрыты штукатуркой, которая не имеет существенных изъянов, ее снимать не нужно, так как обои лягут на нее без проблем.
 • Выравнивать поверхность стен до идеала также не обязательно, так как "жидкие обои" помогут скрыть незначительные изъяны.
 • Ak sú steny vyčistené na betónovom podklade, mali by byť pokryté penetračným základným náterom a mali by sa dobre vyschnúť.
 • Potom sa na steny aplikuje stierková hmota - môže sa aplikovať a rozotrieť pomocou širokej stierky. Po vysušení tejto vrstvy je možné v prípade potreby na ňu aplikovať tenký dokončovací tmel.
 • A keď je tmel úplne suchý, povrch musí byť znovu riadne natretý. Posledná vrstva primeru sa aplikuje na lepšiu priľnavosť "tekutej tapety" so stenou.

V poslednom štádiu prípravy je stena opatrená základným náterom.

Po príprave steny, môžete pokračovať priamo na výrobu a aplikáciu "tekuté tapety".

Proces aplikácie "tekutých tapiet"

"Tekuté tapety" bude vyzerať dobre na stenách a strope

Po tom, čo sú steny pripravené „prijať“ dekoratívnu úpravu, „tekutá tapeta“ sa aplikuje na ich povrch ako tenká vrstva omietky.

"Tekutá tapeta" sa aplikuje na typ omietky kovovou stierkou alebo stierkou

Aby však bolo dielo úspešné, je potrebné, aby sme tu poskytli ešte jednu nuanciu. Pointa je toto. Ak sa vopred pripraví veľké množstvo zmesi v niekoľkých dávkach a do každej dávky sa pridá rovnaké farbivo, zdá sa, že v rovnakom množstve bude stále veľmi ťažké udržať jeden farebný tón. Často sa stáva, že jedna dávka môže byť o niečo ľahšia, druhá tmavšia. Toto nemusí byť obzvlášť viditeľné v polotekutom, zriedenom stave. Pri sušení na rovine steny však môže byť rozdiel viditeľne pociťovaný - pohľad bude neupravený.

Na dosiahnutie jednotnosti farieb použite jednu jednoduchú techniku.

Tomu sa dá ľahko vyhnúť. Pri príprave na stenu z každej panvy alebo obalu so zmesou sa odoberie rovnaké množstvo hmoty a dôkladne sa premieša. Po jeho použití sa pri odoberaní ďalšej dávky vykoná rovnaký postup. Tak je možné dosiahnuť na všetkých stenách miestnosti presne rovnakú farbu a distribúciu dekoratívnych prvkov.

Nebojte sa urobiť chybu - vždy je tu možnosť to skúsiť znova

Uplatňovanie „tekutých tapiet“ na pripravených stenách je veľmi jednoduchý proces, a dokonca aj nováčik zvládne túto prácu, pretože v zásade nie je možné materiál kaziť. Ak sa niečo nefunguje prvýkrát, potom tapety použité na určitú časť steny možno starostlivo odstrániť a potom znovu použiť.

Optimálna hrúbka aplikácie tapety je 2 ÷ 3 mm. Táto vrstva sa môže dosiahnuť kovovou stierkou alebo plavákom. Vyhladzovanie materiálu na stene je najlepšie pomocou priehľadného hladidla. Pomocou neho je možné neustále udržiavať pod kontrolou spracované povrchy.

Transparentné hladidlo - najvhodnejší nástroj pre "tekuté tapety"

Vlhká hmota sa aplikuje na steny a vyhladí sa kruhovými, horizontálnymi alebo vertikálnymi pohybmi, v závislosti od toho, aký je konštrukčný efekt.

Prebytočný materiál vyčnievajúci za zdobené roviny sa opatrne odreže stavebným nožom potom, čo materiál začne vysychať.

Po počiatočnom nastavení lepidla je potrebné prejsť po povrchu transparentnou stierkou, navlhčiť ju vo vode - tento proces zabezpečí hladinu povrchu. Táto operácia by sa mala vykonávať opatrne, kruhovým pohybom proti smeru hodinových ručičiek.

Ak je určený na reprodukciu určitého nákresu na stene, potom sa vopred vytiahne na požadovanú plochu ceruzkou, čím sa vytvoria jasné čiary. Potom sa fragmenty zamýšľaného panelu naplnia oddelene „tekutým tapetom“ požadovanej farby. Hrany plôch sú orezané a ponechané nejaký čas na nastavenie lepidla.

Vrstvenie multi-farebné "tekuté tapety" pri vytváraní umelecký panel

Potom sa okolo prvkov ornamentu použijú tie "tekuté tapety", ktoré budú slúžiť ako podklad pre neho. Tak môžete reprodukovať na stenách nádherné, úplne exkluzívne vzory, ktoré sa stanú ohniskom miestnosti.

Video: workshop o práci s "tekuté tapety" - "hodvábna omietka"

Produkciu a aplikáciu "tekutých tapiet" možno v plnej miere nazvať kreatívnym procesom, ktorý je dostupný takmer každému, kto má v tomto umení chuť vyskúšať si svoju ruku. Preto, ak vznikla myšlienka na výzdobu miestnosti alebo časti steny úplne originálnym spôsobom, musíte sa odvážne dostať k podnikaniu a začať vytvárať.

Загрузка...