Nadačný dom

Do-It-Yourself Column Foundation: Krok za krokom Pracovný proces

Voľba typu základne pre chalupu alebo vidiecky dom bude v prvom rade závisieť od toho, aký materiál sa plánuje stavať. Napríklad relatívne ľahké budovy môžu byť ľahko inštalované na stĺpovom podstavci. Okrem toho je tento typ základu vhodný pre nestabilné bažinaté, rašelinaté, piesčité alebo prehriate pôdy, ako aj pre regióny s hlbokým zmrazením.

Nadácia DIY

Nadácia stĺpikov vlastnými rukami môže byť vybavená v relatívne krátkom čase. Navyše, najčastejšie to nebude vyžadovať pomoc žiadneho špeciálneho alebo ťažkého strojového zariadenia.

Druhy a účel základov stĺpcov

Základ stĺpu je najčastejšie usporiadaný pre rôzne drevené stavby - môže to byť vidiecky dom, rámová chata, altánok, kúpeľný dom, ako aj hospodárske budovy, ako napríklad stodola alebo kurník.

Zvlášť sa neodporúča zdvíhať tehlové alebo kamenné konštrukcie na základoch stĺpov, pretože ak sú príliš ťažké, podpery môžu spôsobiť odčerpanie, ktoré povedie k deformácii stien a ďalej k ich zničeniu. Existujú však špeciálne technológie, ktoré sa používajú v priemyselnej a bytovej výstavbe, najčastejšie v regiónoch s permafrostom. Ale v týchto prípadoch sú potrebné špeciálne prístupy a špecializované zariadenia - v rámci tohto článku sa takéto metódy nebudú brať do úvahy.

Existuje niekoľko typov základov podporných stĺpcov. Sú spojené konštrukciou zariadenia a materiál použitý na konštrukciu ich robí odlišnými.

 • Monolitickú železobetónovú konštrukciu možno nazvať najodolnejšou a najspoľahlivejšou pre výstavbu obytných budov zo všetkých existujúcich stĺpovitých základov.

Monolitický železobetónový stĺpec

Táto možnosť má najvyššiu pevnosť v tlaku a pevnosť v ťahu (samozrejme so správnym vystužením), čo je veľmi dôležité pri stavbe konštrukcie na nestabilnej, pohyblivej pôde.

Na monolitickom základe je dovolené stavať nielen jednopodlažné, ale aj dvojpodlažné drevené domy.

 • Základ tehlového stĺpa možno nazvať najbežnejším z tohto typu základne. Treba poznamenať, že takáto stavba, postavená z vysoko kvalitných materiálov, môže trvať aj sto rokov alebo viac - o čom svedčia početné starobylé pamiatky v ruských a európskych mestách. Avšak pre dosiahnutie takejto "dlhovekosti" pre túto budovu musíte vybrať len spálené tehly a len vynikajúcu kvalitu.

Tehla stĺpy môžu byť pevné alebo s betónom liate "jadro" t

Tento typ základu je vhodný aj na stavbu domu s jednou až dvoma podlažiami pri stavbe na pevnom podklade. Základové stĺpy tehál majú obvykle prierez minimálne 400 × 400 mm.

 • Základ blokov, ktoré môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, má rovnaké vlastnosti ako tehlová konštrukcia. Jeho spoľahlivosť a trvanlivosť však závisí od kvality a typu použitého materiálu.

Stĺpový základ blokov - podobný tehlovej odrode

Najodolnejšie, schopné vydržať ťažké zaťaženie, sú betónové bloky.

 • Na svahoch kopcovitého terénu sa neodporúča inštalovať stĺpikový základ z kamenného kameňa, pretože bude mať nízku stabilitu na pohybujúcich sa pôdach.
 • Stĺpikový betónový základ je dostatočne spoľahlivý a môže byť vyrobený rôznymi spôsobmi - je to betón zmiešaný so sutinami, riadnou inštaláciou alebo betónom vyliatym do vrtu z sutín.

Betónový základ

Betón, padajúci medzi kamene, ich pevne drží spolu, čím je štruktúra silná, schopná odolať vysokým zaťaženiam.

 • Drevené stavby môžu byť inštalované na základoch, ktorých podpery sú tiež vyrobené z dreva, ktoré bolo podrobené špeciálnemu ošetreniu. Domy, ktoré stoja tucty a stovky rokov, dokazujú, že riadne spracovaný strom môže trvať dosť dlho.

V niektorých prípadoch bude pre nadáciu dostatok drevených pilót.

V súčasnosti sa však kvôli tomu, že sa pre nadáciu objavili spoľahlivejšie materiály, drevo používa na tento účel čoraz menej. Aj keď pre rozšírenie domu, ako je veranda alebo terasa, padnú drevené stĺpiky s priemerom 150 ÷ ​​200 mm. Nesmieme však zabúdať na to, že na to, aby mohli stáť dlhú dobu, pred kopaním, sú ošetrené antiseptickými impregnáciami a pokryté vodotesnými materiálmi - bitúmenovými tmelmi, na ktoré je strešná krytina fixovaná.

Nadácia z azbestového cementu

 • Stĺpikový základ môže byť vyrobený z azbestových rúrok malého priemeru (cca 150 mm), ak na ňom bude postavená ľahká drevená konštrukcia a 250 ÷ 400 mm, ak je konštrukcia plánovaná na pomerne masívnu konštrukciu. Azbestové rúrky s veľkými priemermi sa môžu stať hotovým debnením na nalievanie nosných pilót s betónom a ich spevnenie výstužnými tyčami.

Kovové skrutkové pilóty pre nadáciu

 • Ďalšou možnosťou pre stĺpový základ môže byť konštrukcia z kovových pilót, ktoré sú zaskrutkované do zeme. Tento spôsob usporiadania základu budovy je dobrý, pretože hromada prechádza všetkými nestabilnými vrstvami a potom sa zaskrutkuje do hustých vrstiev pôdy - to je to, čo jej umožňuje pevne sa tam konsolidovať. Na podobnom základe môžete postaviť drevenú konštrukciu, ktorá je inštalovaná na ploche, a na pomerne prechádzanej časti územia.

Odrody stĺpcových základov podľa stupňa hĺbky

Okrem odrôd výroby základného materiálu, stĺpcové základy sú rozdelené podľa stupňa ich "ponorenia" do zeme vzhľadom na úroveň zeme. Existujú teda plytké a hlboké typy základov. Voľba tohto kritéria priamo závisí od vlastností pôdy na mieste.

Takže schematicky vyzerá plytký základ

Možnosť plytkej hĺbky sa používa v prítomnosti jemnozrnnej, piesočnatej a skalnatej pôdy s hlbokým priechodom podzemných vôd. Základové stĺpy tohto typu sú inštalované v hĺbke iba 650 ÷ 700 mm. To by malo byť dosť dosť, pretože pôdy, v ktorých sú ponorené, sú málo náchylné na premiestnenie.

Nadácia s hlbokým lôžkom

Hromady stĺpcovitého ponoreného základu idú do hrúbky pôdy o 1500 - 2000 mm a ešte viac. Spravidla sa používajú v oblastiach s hlbokým zmrazením pôdy, ktoré presahuje 400 ÷ 500 mm. Okrem toho sú takéto základy vhodnejšie pre nestabilné mobilné pôdy.

Vzdialenosť medzi stĺpikmi nadácie je zvyčajne od 1000 do 2000 mm.

Základná konštrukcia základu stĺpa

Stĺpcový základ má pomerne jednoduchú celkovú štruktúru.

Niekoľko možností pre základný dizajn pilotového základu

 • Na spodnej časti stĺpov sa položí a zasunie 100 ÷ 200 mm piesková vrstva. Piesok je druh drenáže, ktorý pomáha odstraňovať vlhkosť zo základových pilierov, ktoré sa môžu hromadiť v zemi.
 • Ďalej je na vrchu vankúša položený betónový roztok, ktorý tvorí monolitickú dosku s priemernou hrúbkou 400 ÷ 500 mm.
 • Ďalším krokom je vlastne samotná stĺpcová opora, ktorá musí byť vystužená výstužnými tyčami - to je potrebné vykonať aj v prípade, že stĺpiky sú postavené z kameňa alebo tehly. Druhou dôležitou činnosťou s podporou je zabezpečiť jej spoľahlivú hydroizoláciu.
 • Stĺpiky by mali byť zdvíhané o jednu úroveň nad zemou a na ich vrchole je umiestnený rošt alebo iný podporný spojovací pás, ktorý rovnomerne rozloží zaťaženie na celú konštrukciu stĺpikového základu.

Piloty a rošty ich viažu

Rastverk je často vyrobený z drevených trámov, ktoré majú veľkosť v priereze 150 × 200 alebo 200 × 200 mm. Pre drevené domy alebo hospodárske budovy sa môže mreža stať aj hypotekárnou korunou pre budúce múry.

Okrem toho, na stĺpe nadácie, vyrobené z niektorého z vyššie uvedených materiálov, okrem drevených, možno usporiadať železobetónové mreže. Vyrába sa konštrukciou dreveného debnenia, do ktorého je položená výstužná konštrukcia a potom je naliata betónom.

Rostverk môže prakticky "ležať" na zemi a stať sa pásovým základom

Rostverk môže zdvihnúť spodný okraj budovy do výšky 800 ÷ 900 mm nad zemou, alebo môže byť umiestnený iba 300 ÷ 350 mm od zeme, alebo dokonca „ležať“ na povrchu zeme. V druhom prípade bude zo strany vyzerať úplne rovnako ako zobrazenie pásky na základni.

 • Mínus stĺpovej konštrukcie, ktorá zdvíha dom nad zemou do značnej výšky (asi 1000 ÷ 1500 mm), je, že pod budovou nie je možné vybudovať plnohodnotný suterén. Niekedy však majitelia domov nájdu cestu von zo situácie tým, že medzi stĺpiky základne inštalujú zabirku, ktorá by nemala byť spojená so základom výstužnej konštrukcie. Plot je priečna stena z dosiek alebo tehál, a niekedy len z dreva.

Prepletená stena - plot

Pri inštalácii je potrebné zabezpečiť normálne vetranie v podzemných priestoroch, čo neumožní vlhkosť stien a podláh v dome. Preto, v lemované zabirku nutne urobiť otvory, ktoré "šaty" v mriežke alebo prieduchy, s cieľom chrániť suteréne pred prenikaním malých zvierat, hmyzu vtákov, atď.

 • Základy pilierov sa často používajú v oblastiach, kde sa vysoké riziko záplav pri povodniach považuje za bežné. V tomto prípade môžu stĺpiky ísť do zeme do hĺbky 2000-2500 mm a vystúpiť nad ňu do rovnakej výšky. Ak vezmeme do úvahy všetky črty tejto oblasti, v takomto dome to nebude možné a nedáva zmysel stavať suterén, takže nie je potrebné vztýčiť chuchvalec.

Výpočet základu stĺpika

Každá nadácia vyžaduje starostlivé výpočty.

Prvá etapa je vždy, ešte pred začiatkom prác na príprave lokality pre inštaláciu nadácie, plánovanie, to znamená príprava príslušného projektu. Táto otázka si nevyhnutne vyžaduje profesionálny prístup. Do vypracovania projektu je potrebné zapojiť špeciálnu organizáciu zaoberajúcu sa architektonickými výpočtami, pričom zohľadní celú škálu základných údajov - od lokálnych klimatických a pôdnych charakteristík až po špecifické želania zákazníka.

Samozrejme, základnými údajmi pre začiatok projektu bude celková plocha stavby a jej celková vypočítaná hmotnosť, miesto navrhovanej stavby. Uistite sa, že geodetické pozorovanie a viazanie objektu na zemi. Okrem toho dizajnéri zohľadnia:

 • Špecifické vlastnosti pôdy v mieste stavby budovy.
 • Umiestnenie zvodnenej vrstvy podzemnej vody a hĺbka ich výskytu.
 • Hranica zamrznutia pôdy, stupeň napučania počas zamrznutia.
 • Počet podláh vo vztýčenom dojení a jeho celková výška.
 • Hlavné materiály, z ktorých sa má stavba budovy realizovať, vrátane typov podláh a typu strechy.
 • Všetky možné dodatočné zaťaženia, ktoré spadnú na každý kľúčový bod nadácie.

V dôsledku toho by sa mal určiť počet a presné umiestnenie nosných stĺpikov, ich výrobný materiál, montážna technika, hĺbka pokládky, výška výčnelku nad úrovňou zeme, typ roštu a prípadne ďalšie potrebné údaje.

Samozrejme, výpočty je možné realizovať aj samostatne pomocou špecializovaných online kalkulačiek dostupných v sieti, ktoré sú určené na určenie parametrov základov najrôznejších typov.

Nadačný diagram získaný sieťovou počítačovou aplikáciou

Avšak prílišné spoliehanie sa na takéto príležitosti nestojí za to, pretože takýto softvér stále nemôže brať do úvahy všetky špecifiká konkrétneho staveniska. Odborníci pracujúci v tomto regióne však určite poznajú črty tejto oblasti a samozrejme, aby výpočty boli presnejšie. Navyše, s odborne pripravenou projektovou dokumentáciou bude oveľa jednoduchšie vykonávať všetky postupy na vypracovanie a schválenie inej registrácie a povolení na výstavbu.

To môže vyzerať ako profesionálne realizovaný projekt nadácie stĺpa.

Video: výpočet a výstavba pilotového základu pre rámový dom

Prípravné zemné práce

 • Prvou z činností, ktoré predchádzali inštalácii základovej konštrukcie, je príprava staveniska a značenie na jeho inštaláciu.

K prípravným prácam môžu patriť vykopávanie studní (jamy)

Urobiť to na základe vypracovaného projektu v kotviacich bodoch, najprv je presne vymedzená plocha určená na výstavbu budovy. Toto miesto je okamžite označené povrazom a kolíkmi. Okrem toho sú spravidla ťahané dva paralelné závity, ktoré definujú šírku budúceho základu. Uhly na priesečníku filamentov by mali byť rovné - to je najlepšie riadené geodetickým prístrojom. Ak tomu tak nie je, je potrebné veľmi starostlivo skontrolovať kolmosť a rovnobežnosť čiar. Nezabudnite porovnať dĺžku uhlopriečok obdĺžnikov - ak je rovnaká, potom je označenie kvalitatívne.

 • Ďalej sa zo zamýšľanej oblasti odstráni úrodná vrstva pôdy s hrúbkou 150 x 200 mm.
 • Potom sa určia miesta inštalácie základových pilierov - aj v súlade s rozmermi uvedenými v projektovej dokumentácii.
 • Potom sa pomocou ručného alebo mechanického šneku vyvŕtajú otvory na určených miestach. V projekte je špecifikovaný aj priemer vybraných vrtov - môže byť od 150 do 400 mm.

Vŕtanie s ručným náradím

 • Za predpokladu, že tieto otvory preniknú do hĺbky 800 ÷ 1000 mm, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je potrebná fixácia ich stien.

Musíte zabezpečiť, aby steny neboli sprchované.

 • V prípade, že je základ viac zakopaný, bude potrebné, aby sa na steny vytvorili podpery, aby sa zabránilo odlupovaniu pôdy.
 • Ak sú stĺpiky v priereze štvorcové, vyvŕtané otvory sa rozširujú pomocou bajonetového rýľa na požadovanú veľkosť.
 • Ďalej sa piesok naleje na dno vykopaných studní, vo vrstve 100 x 200 mm, zvlhčený a dobre zhutnený.
 • Na pieskovú podložku sa naleje 150 ar 170 mm hrubej betónovej malty, ktorá sa stane spoľahlivým podkladom pre piliere a neumožní absorpciu vlhkosti z roztoku do piesku a pôdy.

Ako nainštalovať podporu stĺpcov

Keď sú pripravené jamky pod stĺpmi, môžete začať vyrábať samotné podpery.

V podmienkach individuálnej výstavby nie sú všetky štruktúry uvedené na začiatku článku použité rovnako často. Stojí za zváženie najdostupnejšie samo-zostavené, a preto najobľúbenejšie.

Tehly alebo bloky

 • Debnenie zo strešnej krytiny sa montuje do pripravenej jamy, môže byť usporiadané v kruhovej aj štvorcovej šachte. Tá istá strešná krytina bude následne tiež hrať úlohu hydroizolačného prostriedku.
 • Ďalej je výstužná konštrukcia spustená do jamy, ktorá by mala byť v rovnakej výške ako povrch zeme.
 • Potom sa do jamy naleje betónová malta z cementu a štrku alebo drveného kameňa strednej frakcie.
 • Nádrž je úplne naplnená, roztok zhora je vyrovnaný a ponechaný stvrdnúť a stvrdnúť. Na to potrebujete najmenej 8 ÷ 10 dní.
 • Potom sa na výslednom betónovom stĺpe položí strešná krytina v dvoch alebo troch vrstvách - stane sa spoľahlivou hydroizolačnou vrstvou pre tehlové alebo blokové murivo.

Kladenie tehlových stĺpov

 • Vrchol je murivo do požadovanej výšky podpery. Tyč môže byť lemovaná studňou, pričom jej vnútorná dutá časť bude následne vyplnená betónom. Ďalšou možnosťou je, keď je stĺp úplne vyrobený z tehál.

Rovnakým spôsobom sa realizuje konštrukcia stĺpov z malých betónových blokov.

Monolitické základové železobetónové stĺpy

Táto verzia výroby betónových stĺpov je trochu iná.

 • Strešný materiál sa umiestni do kruhovej pripravenej jamy zvinutej do dvoch vrstiev v potrubí. Výška potrubia musí zodpovedať úrovni, na ktorú musí byť základ nadvihnutý.

Posilnenie budúceho konkrétneho piliera

 • Pre stabilitu tohto druhu ruberoidového debnenia je možné ho inštalovať do ľahkej kovovej sieťoviny, ktorá je tiež navinutá do potrubia. Stabilita je potrebná na to, aby sa po naliatí betónu do nej mohla pretrepať a uvoľniť vzduchové bubliny, ktoré sa dostali do roztoku počas procesu miešania.
 • Vo výslednom debnení je inštalovaná výstužná konštrukcia a potom sa na ňu naleje betón zo štrku a cementu.

Nalievanie betónu do ľahkého debnového debnenia

 • Если сверху бетонных столбов будет устраиваться бетонный пояс - ростверк, то арматурные прутья должны быть выше, чем столбы фундамента. Это необходимо для связки арматурных частей столбов и системы армирования ростверка.

Арматура, выходящая из готовых столбиков, свяжется с арматурой ростверков. Столбики обрабатываются битумной мастикой

 • Pred usporiadaním debnenia na betónový pás musia byť podpery na vrchu ošetrené bitúmenovým tmelom, čím sa vytvorí dodatočná hydroizolácia stĺpikov.

Video: liatie betónových stĺpov

Azbestové cementové póly

Stĺpové základy môžu byť vyrobené z azbestocementových rúr, ktoré sú inštalované na betónovej podložke, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, kde bola použitá strešná krytina. Proces plnenia stĺpcov tu však má svoje vlastné charakteristiky.

 • Pre stabilitu v spodnej časti rúry, ktorá bude v šachte, urobte dva otvory. Prechádza cez ne kovová tyč a potom je do jamy nainštalovaná azbestová rúrka, ktorá je pokrytá sutinami okolo nej tak, že uzatvára výstupok z oboch strán. Rúrka má dokonale vertikálnu polohu.
 • Potom sa do jednej tretiny debniacej rúrky naleje betónový roztok.
 • Potom je potrebné inštalovať výstuž do stredu potrubia, v naplnenom nekonsolidovanom roztoku môže byť jedna alebo niekoľko tyčí.
 • Ďalej sa roztok naleje do hornej časti potrubia a vyrovnáva sa zhora.

Azbest-cement hotové hromadu

 • Okolo potrubia musíte okamžite vyplniť celý priestor hliny alebo pôdy, ktorá bola vybraná z jamy. Všetky tieto zásypy sú dôkladne zabalené.

Kovové hromady

Kovové pilóty sa dajú naskrutkovať do vopred pripraveného otvoru, ktorý sa vyrába ručným vrtákom, ale piloty idú oveľa hlbšie do zeme. Pre takýto základ nie je potrebné pripravovať jamu vykonaním pieskovej výplne a naliatím betónovej podložky.

Drevený dom na kovových stĺpoch

Niekedy sa piloty priskrutkujú priamo do povrchu zeme, bez toho, aby sa najprv kopali studne. V každom prípade však nie je možné vyrovnať sa so samotným riadením pilotov, pričom je potrebný aspoň jeden asistent.

Skrutkové piloty je možné zakúpiť v hotovej forme

 • Pri zaskrutkovaní pilót sú neustále monitorované z hľadiska ich zvislosti. Piloty sú priskrutkované, aby dosiahli hĺbku návrhu.

Proces skrutkovania

 • Po zaskrutkovaní všetkých pilót musia byť vyplnené betónom.

Naplnenie vnútornej dutiny vlasu betónom

 • Pre pohodlie tejto operácie je v rúre nainštalovaný špeciálny lievik a do neho prúdi roztok, až kým sa rúrka nenaplní hore.
 • Po naplnení by mal betón uchopiť a vytvrdnúť.
 • Kovové podložky môžu byť navarené na vrchole hotových pilót, na ktorých je upevnený drevený rošt.

Upevnenie dreveného roštu na skrutky

 • Kovové preklady sa môžu stať ďalšou variantou grilu - stávajú sa pásom spojujúcim piloty do jedinej konštrukcie. Môžu byť zvárané nielen na vrchole inštalovaných stĺpov, ale aj na úrovni terénu, čo dodáva celému základu dodatočnú tuhosť a spoľahlivosť.

Ďalšou možnosťou je kovový profil zváraný medzi podperami.

Skrutkované piloty sú vhodné na použitie na vysoko členitom teréne, kde musíte odstrániť základové stĺpiky do rovnakej výšky, pretože ich možno opraviť - mierne zdvihnúť alebo spustiť nižšie.

Video: základ na skrutkových kovových pilótach

Nadácia Rostverk pilot

Stojan alebo preklad, ktorý je umiestnený na vrchole stĺpov nadácie, je spojovacím prvkom pre celú konštrukciu a spoľahlivou oporou pre stavbu stien.

Na ktoromkoľvek z typov stĺpcových základov môžete položiť drevené preklady z výkonného dreva, železobetónovej konštrukcie alebo mriežky z kovu valcovaného.

Svetre sú upevnené rôznymi spôsobmi v závislosti od materiálu výroby stĺpikov a samotného roštu.

 • Drevené preklady sú najčastejšie upevnené kotvami.
 • Kovový pás (kanál, I-nosník alebo roh) je pripevnený buď zvarmi alebo silnými skrutkami.
 • Železobetónový pás je upevnený pomocou všeobecnej výstuže, ktorá bola už predtým inštalovaná v stĺpiku a prechádza cez mrežu, kde je skrútená drôtom na výstužné tyče samotného mostíka.

Nalievanie železobetónového roštu na stĺpový základ

Takže záver. CZáklad je oveľa úspornejší v zariadení ako tuhý alebo pásikový. Okrem toho je možné ho vybudovať samostatne. Ak sa rozhodne urobiť jednoduché rozšírenie domu v podobe napr. Verandy alebo terasy, potom sú základy lepšie a jednoduchšie ako stĺpcové základy, jednoducho ich nemožno nájsť.

Загрузка...