Pece a vykurovacie systémy

Ako urobiť vykurovanie v súkromnom dome: po preštudovaní schémy urobte vykurovanie vlastnými rukami správne

Len pred niekoľkými desaťročiami bol jediným typom vykurovania domu kachle, čo bolo vysvetlené lacným tuhým palivom a nedostatočným prístupom k iným zdrojom energie. V relatívne krátkom čase sa vykurovacie systémy vyvinuli veľmi silno a toľko druhov z nich sa ukázalo, že prenajímateľ môže mať múku vybrať presne tú možnosť, ktorá mu najlepšie vyhovuje. V tomto článku sa budeme snažiť krok za krokom zistiť, ako urobiť vykurovanie v súkromnom dome, pretože táto otázka nevyhnutne vzniká počas výstavby a počas renovácie.

Ako urobiť vykurovanie v súkromnom dome

Druhy energetických zdrojov a faktory určujúce ich výber

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim správnu voľbu vykurovacieho systému je prítomnosť blízkeho dostupného zdroja paliva alebo energie, ktorý sa v budúcnosti premení na potrebné teplo. To, čo ľudstvo v súčasnosti používa.

Tuhé palivo

Tuhé palivá

Pevné palivo od staroveku používa človek ako zdroj energie. Môžu to byť:

 • Palivové drevo alebo akýkoľvek druh dreva vrátane výroby drevného odpadu. Toto je najpoužívanejšie palivo, ktoré zatiaľ nestratilo svoj význam. Do tejto kategórie môžu byť zaradené aj moderné druhy dreva: pelety alebo palivové brikety (euro-drevo), na výrobu ktorých sa používa odpad zo suchého a stlačeného dreva. Vzhľadom na nízky obsah vlhkosti v týchto výrobkoch výrobcovia zaručujú, že ich výhrevnosť je 2-3 krát vyššia ako tradičné palivové drevo.
 • Uhlie pri spaľovaní produkuje viac tepla ako drevo, ale tvorí značné množstvo trosky, čo vyžaduje pravidelné čistenie a odstraňovanie. Na zapálenie uhlia bude potrebné rovnaké drevné palivo.
 • Rašelina v čistej forme sa už nepoužíva na palivo, takže výrobcovia ponúkajú tzv. Rašelinové brikety, kde sú suroviny dôkladne vysušené a potom lisované do vhodnej formy na prepravu a skladovanie. Prirodzene, výhrevnosť takýchto brikiet je omnoho vyššia ako prirodzená rašelina.

Tuhé palivo sa naďalej úspešne používa na vykurovanie domácností

Krby a kachle

Prvými zdrojmi tepelnej energie boli obyčajné oheň a potom sa objavili krby a kachle, kde už aspoň existuje určitá kontrola nad spaľovaním tuhých palív. A tento typ vykurovania je stále príliš skoro na to, aby sa dal poslať na „skládku histórie“. Ak hovoríme o súkromnom dome, kde sa ľudia periodicky objavujú skôr než natrvalo (napríklad letná chata), ideálnym riešením by bol krb alebo kachle. Remeselníci vyvinuli mnoho nádherných projektov, v ktorých sa kombinuje krb a sporák. V takýchto domoch môžu majitelia s takýmito pecami súčasne obdivovať otvorený plameň, ohrievať miestnosti a variť jedlo.

Krb v kombinácii s krbom je vynikajúcou voľbou pre vykurovanie vidieckeho domu.

Podrobné informácie o tom, ako zložiť kachle z tehál, si prečítajte v článku na našich webových stránkach.

Kotly na tuhé palivá

Za účelom prenosu energie do chladiacej kvapaliny, ktorá často slúži ako voda, existujú špeciálne kotly na tuhé palivá, ktoré sú už dlho nespravodlivo zatlačené do pozadia vďaka triumfálnemu pochodu plynových kotlov. Ale v poslednej dobe, na pozadí neustáleho rastu cien hlavných zdrojov energie: elektriny, plynu a rôznych druhov kvapalných palív, sú znovuzrodené. Uvádzame hlavné výhody kotlov na tuhé palivá:

 • Kotly na tuhé palivá majú najnižšie náklady na vyrobenú tepelnú energiu: jeden kilowatt vyrobenej energie je 4-krát lacnejší ako pri spaľovaní zemného plynu, nie menej ako 8-krát lacnejší ako pri spaľovaní motorovej nafty a 17-krát lacnejší ako teplo vyrábané elektrickým kotlom ,
 • Väčšina moderných kotlov na tuhé palivá nevyžaduje elektrické pripojenie, ich automatizácia je energeticky nezávislá. Preto je výhodné prevádzkovať ich tam, kde nie je dodávka plynu, dochádza k častým prerušeniam alebo k výpadku elektrickej energie. Treba poznamenať, že pre úplnú autonómiu s kotlom na tuhé palivá je potrebné navrhnúť vykurovací systém s prirodzenou cirkuláciou a otvorenou expanznou nádržou.
 • Moderné modely pyrolýznych kotlov s dlhou horľavosťou sú prakticky „všežravé“ - prijímajú akýkoľvek druh tuhého paliva vrátane rôznych horľavých odpadov. Vyžadujú len raz alebo dvakrát denne na čistenie a záložky. Kvôli podmienkam, ktoré sú v nich vytvorené, dochádza k najhoršiemu spaľovaniu paliva, preto je popol a troska v nich omnoho menej.

Kotly na pyrolýzu maximalizujú energiu spaľovania tuhých palív

Kotly na tuhé palivá však nie sú dokonalé, takže majú niekoľko nevýhod:

 • Aj pri prítomnosti "pokročilej" automatizácie tento typ kotla vyžaduje povinnú účasť osoby na čistení a položení novej dávky paliva. Čiastočne zbavené tejto nevýhody sú kotly na pelety, v ktorých sa prívod z bunkra do spaľovacej komory uskutočňuje automaticky, ale tiež vyžaduje periodické čistenie a náklady na pelety sú stále "hryzené".
 • Kotly na tuhé palivá majú veľké rozmery a vyžadujú samostatný priestor pre seba a pre palivo, ako aj komín, ktorý vydrží vysoké teploty.
 • Tieto typy kotlov majú veľmi veľkú tepelnú zotrvačnosť a môžu generovať teplo, ktoré je nadmerné pre ohrev, a preto je žiaduce vybaviť ich akumulátorom vody, čo výrazne ovplyvňuje celkové náklady vykurovacieho systému.

Kotly na tuhé palivá budú však ľudstvo používať veľmi dlho, pretože pracujú na obnoviteľných palivách, čo nie je prípad uhľovodíkov, ktorých zásoby sú vyčerpané a ich ceny sa neustále zvyšujú. V súkromných domoch je ich použitie odôvodnené len vtedy, ak neexistuje dodávka plynu, alebo existuje zdroj tuhých palív za veľmi nízku cenu.

Kotly na kvapalné palivá a oleje

Väčšina kotlov spaľujúcich naftu je poháňaná motorovou naftou (naftou), zriedkavo na vykurovacom oleji. Ich použitie je odôvodnené len v prípade, keď neexistuje prístup k zemnému plynu ani k pevnému palivu. Bez elektriny však nefungujú. Výhody kotlov na vykurovacie oleje sú:

 • Pre inštaláciu takéhoto kotla nie je potrebné získavať zvláštne povolenia (ako pri plynových kotloch).
 • Kotly na vykurovacie oleje majú vysokú účinnosť.
 • Väčšina modelov má vysoký výkon, čo umožňuje vykurovanie veľkého domu alebo skupiny budov.
 • Kotly na vykurovacie oleje sa ľahko nastavujú.
 • Niektoré modely môžu byť transformované na plynové kotly výmenou horáka.
 • Teplo generované kotlom na kvapalné palivo je oveľa lacnejšie ako elektrické.

Moderný kotol na vykurovací olej môže byť dekoráciou interiéru

Nevýhody kotlov na kvapalné palivá:

 • Takéto kotly sú prchavé, horák vyžaduje elektrickú energiu. Pri prerušení v jeho manuálnom štarte sa vyžaduje med.
 • Pre inštaláciu kotla je potrebná špeciálna oddelená miestnosť s dobrým odsávaním.
 • Skladovanie zásob paliva si vyžaduje veľkú kapacitu a je potrebné zabezpečiť elektrické vykurovanie motorovej nafty v zime.
 • Kotly na vykurovacie oleje sú veľmi hlučné z dôvodu prevádzky ventilátorového horáka.
 • Teplo vyrábané takýmito kotlami je oveľa drahšie ako teplo vyrábané plynným alebo tuhým palivom.

Na základe vyššie uvedeného možno konštatovať, že je výhodné inštalovať kotly na kvapalné palivá na vykurovanie súkromných domov veľkej plochy, ktoré budú v budúcnosti s prívodným potrubím prevedené na plyn.

Elektrické kúrenie

Prenos a použitie elektrickej energie je určite najvhodnejšie. Prechod na teplo je najjednoduchší a je tiež ľahké riadiť proces vykurovania. Prečo sa nepoužíva podľa potreby? V prvom rade stojí za to vedieť, ako možno elektrickú energiu využiť na vykurovanie?

Priame spôsoby vykurovania elektrinou

Pri tejto metóde dochádza k prenosu tepla do priestorov bez "sprostredkovateľa" - chladiacej kvapaliny a priamo. Realizácia takéhoto elektrického vykurovania môže nastať rôznymi spôsobmi:

 • Vykurovanie olejovými radiátormi. Tieto zariadenia sú známe pre väčšinu a ohrievajú vykurovacie telesá umiestnené vo vnútri kovového radiátora s minerálnym olejom, ktorý sa zahrieva, prenáša teplo do telesa zariadenia, a to už do okolitej miestnosti. V elektrických ohrievačoch oleja sa teplo prenáša konvekciou aj žiarením. Majú určitú tepelnú zotrvačnosť typickú pre klasické liatinové radiátory, ľahko sa inštalujú, avšak tento typ ohrievača je drahší ako konvektory.
 • Vykurovanie elektrickými konvektormi je jednoduchšie ako s olejovými radiátormi. V týchto zariadeniach je TEN umiestnený v keramickom obale a hermeticky uzavretý v puzdre z ocele alebo hliníka, ktorý má rebrovaný tvar. Pri zahrievaní sa teplo rozdeľuje konvektorom, studený vzduch vstupuje zo dna a prechádza cez rebrá, ohrieva a stúpa hore, to znamená, že dochádza ku konvekcii. Vyhrievaný vzduch už odovzdáva teplo stavebným konštrukciám a okolitým objektom. Podiel žiarenia v takýchto zariadeniach je asi 10%.

Vykurovanie elektrickými konvektormi je veľmi jednoduché.

 • Vykurovanie pomocou elektricky vyhrievaných podláh sa osvedčilo veľmi dobre ako pomocné zariadenie v súkromných domoch a bytoch, ale možno ho použiť aj ako hlavnú - ak stačí len pridelený výkon. Takéto vykurovanie sa realizuje pomocou vykurovacích káblov alebo infračervených fólií, ktoré sa zakrývajú buď v podlahovom potere alebo pod podlahovými krytinami. Je to jeden z najpohodlnejších typov elektrického vykurovania.
 • Vykurovanie infračervenými radiátormi je jedným z najmodernejších typov elektrického vykurovania. Hlavné prvky - radiátory, môžu byť namontované na strop, steny, podlaha. Môžu byť stacionárne aj mobilné. Premena elektrickej energie na infračervené lúče sa uskutočňuje pomocou kremenných žiaričov, čo umožňuje získať veľmi vysoký podiel infračerveného žiarenia. Charakteristickým znakom takýchto žiaričov je, že zahrievajú iba tie objekty, ktoré sú v oblasti ich prevádzky. To vám umožňuje vytvárať zóny s rôznymi teplotnými podmienkami.

Stropné infračervené žiariče

 • Vykurovanie v súkromných domoch s pomocou ventilátorových ohrievačov sa osvedčilo, nie ako stacionárne, ale ako pomôcka pre hlavnú. Napríklad v najchladnejších dňoch sa hlavný vykurovací systém nedokáže vyrovnať s jeho funkciou, alebo musíte v zime rýchlo zahriať miestnosť vidieckeho domu, zatiaľ čo zotrvačné vodné radiátory dosahujú svoj normálny režim.

Priamy spôsob vykurovania elektrickou energiou je najjednoduchší, pretože na jeho realizáciu je potrebné len upevniť vykurovacie zariadenia a viesť v prípade potreby elektroinštalácie, nainštalovať regulátory teploty a regulátory. Široké využívanie tohto spôsobu vykurovania je obmedzené najmä vysokými nákladmi na elektrickú energiu, obmedzením pridelenej kapacity na jeden dom, ako aj drahým vybavením.

Elektrické ohrev vody

Tento typ vykurovania možno nazvať nepriamym, pretože teplo sa najprv prenesie z vykurovacích telies do chladiacej vody - vody a až potom sa voda distribuuje potrubím do miestností a uvoľňuje svoje teplo prostredníctvom konvenčných radiátorov. Srdcom takéhoto systému sú elektrické kotly, ktoré môžu mať niekoľko typov:

 • Elektrické kotly s vykurovacími telesami (rúrkové elektrické ohrievače), ktoré sa používajú v práčkach a varných kanviciach. Výhodou takýchto kotlov je ich jednoduchosť, ktorá priaznivo ovplyvňuje cenu. Hlavnou nevýhodou je nevyhnutná tvorba vodného kameňa, ktorá časom výrazne znižuje prestup tepla.
 • Kotly na elektródu používajú vodu ako ohrievač, ktorý prechádza elektrickým prúdom a prechádza procesom elektrolýzy s veľkým množstvom tepla. Takéto kotly majú kompaktnú veľkosť, nie je v nich vytvorená škála, ale pre ich prevádzku je potrebná príprava vody a periodická výmena elektród.
 • Indukčné kotly využívajú fenomén elektromagnetickej indukcie na ohrev vody. V hermetickej cievke sa vytvára striedavé magnetické pole s vysokou frekvenciou, pod jeho vplyvom sa v jadre a telese kotla vytvárajú Foucaultove prúdy, ktoré ohrievajú kov. Teplo sa prenáša do cirkulujúcej chladiacej vody - vody. Takéto kotly sú spoľahlivé, majú vysokú účinnosť, ale cena za ne je vyššia ako pri vykurovaní a elektródach.

Zhrnutie všetkých pozitívnych vlastností vodných elektrických kotlov, môžeme si všimnúť ich výhody:

 • Elektrické kotly sú malé a môžu byť inštalované na akomkoľvek vhodnom mieste súkromného domu.

Okrem malých rozmerov môžu mať elektrické kotly atraktívny dizajn.

 • Majú vysokú účinnosť, sú ticho v práci, nevypúšťajú žiadne škodlivé látky, nevyžadujú komíny.
 • Elektrické kotly sú bezpečné na používanie.
 • Môžu byť zabudované do existujúceho vykurovacieho systému s kotlami na plyn alebo tuhé palivo ako rezerva, pomocný prvok alebo na zamedzenie zamrznutia chladiacej kvapaliny v zime.
 • Elektrické kotly sa ľahko nastavujú a udržiavajú.

Hlavným faktorom, ktorý, bohužiaľ, obmedzuje ich rozšírené a rozšírené používanie, je vyššia cena elektriny v porovnaní s plynom alebo pevným palivom. Väčšina elektrickej energie na svete sa vyrába spaľovaním uhľovodíkov, takže je to najvýhodnejšie používať energiu a zároveň strácať z ekonomického hľadiska.

Vykurovanie plynovým kotlom

V súčasnosti je vykurovanie súkromného domu s plynovými kotlami najziskovejšie a najsľubnejšie a tento trend bude pokračovať viac ako jedno desaťročie. Prečo je výhodné mať plynový kotol ako srdce vykurovacieho systému?

 • Plyn pri spaľovaní má veľmi vysokú výhrevnosť, náklady na plynové vykurovanie sú jednou z najnižších.
 • Plynové kotly niektorých modelov môžu pracovať bez elektriny, takže môžu byť zahrnuté do plne autonómneho vykurovacieho systému.
 • Moderné nástenné plynové kotly s uzavretou spaľovacou komorou (turbo-kotol) nevyžadujú samostatnú miestnosť, môžu sa stať krásnou súčasťou interiéru kuchyne.

Moderné turbokotly nevyžadujú klasický komín

 • V plynových dvojokruhových kotloch je funkcia ohrevu vody efektívne implementovaná.
 • Plynové kotly majú vysokú účinnosť, ľahko regulujú výkon, sú prístupné procesu automatizácie vykurovacieho systému, diaľkové ovládanie (aj cez internet alebo GSM modul).
 • Moderné plynové kotly pri prevádzke nevytvárajú veľa hluku, okrem modelov s ventilátorovým horákom.
 • Všetky moderné certifikované kotly sú vybavené viacúrovňovým bezpečnostným systémom, ktorý minimalizuje pravdepodobnosť úniku plynu a prehriatia chladiacej kvapaliny.
 • Počas spaľovania plynu sa nevytvára žiadna troska ani sadze, preto kotly po dlhý čas nevyžadujú zásah človeka.

So všetkými ekonomickými výhodami a príťažlivosťou plynového kúrenia existujú aj úskalia, ktoré treba zvážiť:

 • Práce na plynovode a napojenie plynového kotla si vyžadujú povinný návrh, registráciu balíka povolení, ktorý je spojený s veľmi veľkými finančnými nákladmi, trvajú dlho.
 • Montáž a uvedenie plynového kotla do prevádzky sa nesmie vykonávať samostatne.

Práce na inštalácii, pripájaní a nastavovaní plynových kotlov vykonávajú iba kvalifikovaní odborníci.

 • Plynové kotly sú komplexné a výbušné zariadenia, ktoré vyžadujú pravidelné monitorovanie a údržbu len oprávnenými organizáciami. Táto požiadavka je navyše povinná a súvisí s dodatočnými nákladmi.
 • Plynové kotly s vysokým výkonom (od 50 kW) pracujú len s komínmi a vyžadujú samostatnú miestnosť, ktorá spĺňa určité normy z hľadiska plochy, objemu, vetrania.
 • Moderné plynové kotly pracujúce v systémoch s núteným obehom chladiva vyžadujú pripojenie k elektrickej sieti.

Stáva sa, že sa spotrebiteľ rozhodne vykurovací systém svojho domu vybaviť plynovým kotlom, ale nie z hlavného, ​​ale zo skvapalneného plynu. Takýto prístup je plne odôvodnený, keď sa plánuje prechod na hlavný plyn v budúcnosti, pretože sa v kotle zmenia horáky a nastavenia sa upravia. Постоянно отапливаться от баллонов со сжиженным газом крайне неудобно, особенно в больших домах, а сооружение газового хранилища - газгольдера, - мероприятие крайне хлопотное и затратное.

Поэтому прежде чем делать выбор в пользу газовых котлов, следует учесть все вышеописанные факторы и оценить предстоящие расходы. A možno s týmito peniazmi bude možné kúpiť také zásoby tuhých palív, ktoré budú trvať niekoľko desaťročí. A stáva sa to!

Alternatívne spôsoby vykurovania súkromného domu

Existujú spôsoby vykurovania súkromných domov, ktoré vám umožňujú opustiť spaľovanie plynu, kvapalných alebo tuhých palív, používanie drahej elektrickej energie. Je to jedna z najsľubnejších oblastí, ktorá sa rozvíja v rozvinutých krajinách. Ide o využitie slnečnej a geotermálnej energie.

Použitie solárnych kolektorov

Myšlienka využitia slnečnej energie na vykurovanie a ohrev vody sa už dlho realizuje vo vyspelých krajinách. Napríklad v Izraeli 3% energie vyrobenej v krajine zásobujú slnečné kolektory, čo ročne ušetrí viac ako dva milióny barelov ropy. Celková kapacita solárnych kolektorov v Číne prevyšuje všetky jadrové elektrárne v Rusku. A existuje mnoho ďalších takýchto príkladov.

Solárne kolektory je možné integrovať do vykurovacieho systému moderného domu.

V podmienkach Ruska nebudú môcť solárne kolektory v zime plne zabezpečiť vykurovacie zariadenie potrebným teplom, ale budú môcť významne prispieť úsporou energetických zdrojov. Využívanie slnečnej energie dáva majiteľovi súkromného domu nepopierateľné výhody:

 • V lete môžu solárne kolektory plne zabezpečiť súkromný dom s teplou vodou.
 • V zime môžu slnečné kolektory ušetriť 30-50% nákladov na vykurovanie v Rusku.
 • Na inštaláciu a prevádzku kolektorov nie je potrebné povolenie.

Používanie solárnych kolektorov je však spojené s určitými ťažkosťami:

 • Vysoké náklady na vybavenie a inštaláciu.
 • Nedostatok dostatočného počtu skvelých profesionálov.
 • Solárne kolektory pracujú len za slnečných dní, takže potrebujete akumulačnú nádrž, aby sa akumulovaná energia mohla používať v noci.

Kapacita akumulátora umožňuje akumuláciu tepla pre ďalšie použitie

 • V lete môžu zberatelia vstúpiť do režimu stagnácie, keď je teplo, ktoré zbierajú, jednoducho kam ísť. Aj kapacita akumulátora tepla nemusí stačiť. Najlepší spôsob, ako vypúšťať prebytočné teplo, je ohrievanie vody v bazéne.

S aktuálnymi cenami za zariadenia a nosiče energie, nedostatočnou štátnou podporou pre rozsiahle zavedenie solárnych kolektorov na účely vykurovania a ohrevu vody bude ich použitie často nepraktické. Je pravda, že v lete, samostatne vyrábané slnečné kolektory pozoruhodne ohrievajú vodu v sprchách, a samoobslužné kolektory vzduchu z hliníkových plechoviek vykurujú miestnosti v zimných slnečných dňoch.

Podrobné informácie o tom, ako vyrobiť solárny kolektor nájdete v príslušnej časti na našich webových stránkach.

Použitie tepelného čerpadla

Jednou z perspektívnych oblastí alternatívnych zdrojov energie sú tepelné čerpadlá. Tieto jednotky "čerpajú" teplo z prostredia, z akéhokoľvek objektu, ktorý má teplotu najmenej 1 stupeň Celzia. Takými objektmi môžu byť pôda, voda alebo studne v zemi, kde je teplota konštantná. Dá sa povedať, že tepelné čerpadlo je chladnička, len naopak. Výparník, ktorý odoberá teplo, je uložený v zemi alebo v nádrži a kondenzátor, ktorý vydáva teplo, je vo vnútri domu. Mimochodom, tepelné čerpadlá vyzerajú veľmi podobne ako chladničky.

Tepelné čerpadlá sa každoročne čoraz častejšie objavujú v moderných domoch.

Svet už získal značné skúsenosti s používaním tepelných čerpadiel, čo umožňuje hovoriť o výhodách tohto spôsobu vykurovania:

 • Tepelné čerpadlá sú najšetrnejší k životnému prostrediu a najbezpečnejší spôsob získavania energie z životného prostredia s využitím plne obnoviteľných prírodných zdrojov.
 • V letnom období je možné tieto jednotky využiť na klimatizáciu - vypustením prebytočného tepla z domu do vonkajšieho prostredia.
 • Tepelné čerpadlá pracujú ticho, nevyžadujú oddelené miestnosti, komíny, zásoby paliva.

Hlavnou a možno jedinou nevýhodou, ktorá určuje nízke využívanie tepelných čerpadiel na území bývalého ZSSR, sú vysoké náklady na zariadenia a inštalácie, ktoré sa nemusia vyplácať po celú dobu životnosti týchto jednotiek. Zatiaľ čo náklady na inštaláciu a prevádzku tepelných čerpadiel nie sú rovnaké ako plynové kotly, je predčasné hovoriť o ich širokom používaní. To sa stane niekedy, ale keď to nie je známe, ako plyn lobby v Rusku je stále dosť silný.

Výpočet a návrh vykurovacieho systému súkromného domu

Po tom, ako sa majiteľ súkromného domu rozhodol, aký druh paliva bude používať, je potrebné zvoliť si vykurovací systém, ktorý by bol vhodnejší pre neho. Čo by sa malo vziať do úvahy?

 • Ak je v mieste domu veľmi často odpojenie alebo prerušenie elektriny, potom najvýhodnejšie budú kachle, krby, neprchavé tuhé palivá alebo plynové kotly. Vykurovací systém musí mať prirodzenú cirkuláciu chladiacej kvapaliny. Ak existuje núdzový benzínový alebo naftový generátor, potom môžete navrhnúť modernejší vykurovací systém.
 • Ak je k domu pripojená plynová hlavica, jednoznačným výberom je plynový kotol s dvoj- potrubným systémom ohrevu vody s núteným obehom. Tieto systémy sú dobre overené, ľahko navrhnuté, namontované, spravované a opravované. Ak sa plánuje dodávka plynu v blízkej budúcnosti, potom sa môžete s elektrickým kotlom prvýkrát dostať, je lepšie ho v budúcnosti ponechať v systéme ako zálohu.

Súčasťou toho istého vykurovacieho systému môže byť plynový a elektrický kotol

 • Najlepšie výsledky sú dané kombináciou vykurovacích telies a podlah teplej vody. V malých miestnostiach je možné zariadiť elektrické podlahové kúrenie. Vyhrievané podlahy sú vyrábané v kúpeľniach, kuchyniach, chodbách, halách, krytých bazénoch, kde sa kladie dlažba alebo porcelán.
 • V domoch s pravidelným vzhľadom, ktorý bude počas zimnej sezóny nečinný, je lepšie zabezpečiť kachle, krb alebo infračervené žiariče - v prípade, že sa majitelia objavia, izby rýchlo zahrejú. Nosič tepla systému vykurovania v takýchto domoch môže zamrznúť.

Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili s populárnou technológiou vykurovacieho systému - „Leningradka“, ktorá umožní bez vykurovania vykurovať v súkromnom dome.

Návrh vykurovacieho systému

Niekedy majitelia súkromných domov zanedbávajú návrh vykurovacieho systému. A veľmi márne! Tento krok musí byť vykonaný a špecialisti. Prečo?

 • Výpočet a návrh akéhokoľvek vykurovacieho systému začína posúdením tepelných strát doma. Metóda týchto výpočtov má pomerne komplikovaný algoritmus: je potrebné použiť množstvo referenčných údajov, regulačných dokumentov, zohľadniť klimatickú zónu, orientáciu domu na svetové strany a mnoho ďalších zdrojových údajov. Toto je len špecialista.
 • Ak je to potrebné, dizajnéri budú dávať svoje odporúčania o poveternostných podmienkach celého domu alebo "studených mostov", ktoré v budúcnosti ušetrí veľa peňazí.
 • Pri výpočtoch vykonaných odborníkmi sa vydajú odporúčania týkajúce sa nadobudnutia špecifických vykurovacích zariadení a materiálov v požadovanom množstve, čím sa predíde nadmerným nákladom.
 • Návrh vykurovacieho systému obsahuje detailné výkresy a axonometrické diagramy pre inštaláciu každej vykurovacej jednotky, priemer potrubia a ich inštalačné cesty, ktoré umožnia vyhnúť sa chybám pri inštalácii.

Projekty vykurovacích systémov sa teraz vykonávajú v špeciálnych programoch na počítači.

Pre výpočet výkonu kotla existuje zjednodušená metóda. K tomu, aby za každých 10 m2 priestory by mali predstavovať 1 kW výkonu kotla plus 10%. Napríklad dom o výmere 180 m2preto musí mať kotol výkon 18 kW + 1,8 kW = 19,8 kW. Zo zvoleného modelu sa vyberie ten, ktorého výkon nie je menší, napríklad 20 kW. Táto technika funguje v približne 70% prípadov, ale v zostávajúcich 30% nepredvídaných nákladoch na prepracovanie môže byť skrytý.

Kalkulačka pre výpočet požadovaného tepelného výkonu

K výpočtu sa môžete priblížiť a trochu komplikovanejšie, ale zároveň veľmi presné metódy. Je potrebné vypočítať potrebu tepelnej energie pre každú miestnosť, berúc do úvahy existujúce vlastnosti a potom zhrnúť získané hodnoty.

Aby sa predišlo chybám, odporúča sa vytvoriť malý stôl, napríklad:

IzbaPlocha, m²Vonkajšie steny, množstvo, zadajte:Počet, typ a veľkosť okienVonkajšie dvere (na ulicu alebo na balkón)Výsledok výpočtov, kW
TOTAL22,4 kW
1. poschodie
kuchyne91, na juh2, dvojité zasklenie, 1,1 × 0,9 m11.31
Vstupná hala51, SW-10.68
Jedáleň182, C, B2, dvojité zasklenie, 1,4 × 1,0žiadny2.4
a tak ďalej
2. poschodie
škôlka… .
Spálňa 1
Spálňa 2
a tak ďalej

Potom, keď si doma umiestnite plán a podľa potreby urobíte nejaké merania s páskou, môžete rýchlo vyplniť všetky požadované hodnoty. Potrebné je len vypočítať požadovaný výkon pre každú miestnosť - to je úplne jednoduché, ak využijete možnosti našej kalkulačky:

Prejdite do výpočtov

Súčet hodnôt všetkých miestností poskytne potrebný výkon kotla.

Výber radiátorov

Aby sa spotrebiteľ nestratil v modernej palete radiátorov, poskytneme niekoľko praktických rád:

 • Pre vykurovacie systémy s prirodzenou cirkuláciou sú najlepšou voľbou liatinové radiátory. Majú vynikajúcu odolnosť proti korózii, nízku odolnosť voči chladiacemu kanálu. Zo sekcií môžete zostaviť radiátor ľubovoľnej veľkosti, resp. Liatinové radiátory majú veľký objem, hmotnosť a tepelnú zotrvačnosť. Zahrievajú sa dlhú dobu, ale tiež sa ochladia. Môžu sa používať aj v uzavretých systémoch s núteným obehom.

Moderné liatinové radiátory

 • Pre uzavreté vykurovacie systémy s nútenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny budú najlepšou voľbou oceľové panelové radiátory, ktoré môžu byť vybrané z katalógu výrobcu a ktoré majú vhodnú veľkosť a požadovaný prenos tepla. Majú jednodielny dizajn, ktorý eliminuje netesnosť v spojoch sekcií, atraktívny dizajn. Tepelné prenosové panelové radiátory sú hlavne konvekčné. V otvorených vykurovacích systémoch by sa nemali používať, pretože proces ich korózie ich rýchlo vypne.

Panelové radiátory je možné zvoliť v ľubovoľnej veľkosti.

 • Bimetalové radiátory môžu byť použité v otvorených aj uzavretých vykurovacích systémoch. Tieto ohrievače majú atraktívny vzhľad, vysoký prenos tepla. Požadovaná veľkosť sa odoberá z jednotlivých sekcií.
 • Hliníkové radiátory sú navonok nerozoznateľné od bimetalových, ale líšia sa v dizajne. K cirkulácii chladiva dochádza v hliníkových rúrkach vo vnútri sekcie. Tieto radiátory sú veľmi dôležité pre kvalitu chladiva, nemôžu byť priamo spojené s medenými rúrkami. Radiátor požadovanej veľkosti a výkonu je zostavený zo samostatných častí. Môžu byť použité iba v uzavretých vykurovacích systémoch.

Hliníkové vykurovacie telesá

Voľba rúr pre vykurovacie zariadenie

V poslednom čase neexistovala iná alternatíva k oceľovým rúrkam vo vykurovacom systéme, ale časy sa zmenili a na trhu sa objavilo mnoho ďalších potrubí, ktoré sa dajú použiť aj na tieto účely. Stručný prehľad rúrok je uvedený v súhrnnej tabuľke.

názov
rúrka
miniatúrnedôstojnosťnedostatky
Oceľové rúryVysoká mechanická pevnosťCitlivosť na koróziu
Nízka tepelná rozťažnosťŤažká a dlhá inštalácia
Teplotná odolnosť (do 150 ° С)Vysoké náklady v porovnaní s plastovými rúrkami
Odoláva vysokým tlakom
Rúry z nehrdzavejúcej ocele
sa stali
Odolnosť voči vysokým tlakomŤažká a nákladná inštalácia
Odolnosť voči vysokým teplotámVysoká cena za rúry a najmä lisovacie tvarovky
Odolnosť voči korózii
Dlhá životnosť
Estetický vzhľad
Medené rúryŠiroký rozsah teplôt, odolávajúci zamrznutiu a ohrevu chladiacej kvapaliny na 500 ° CVysoká cena za rúry a tvarovky
Odolné voči vysokému tlaku a vodnému kladivu
Životnosť môže dosiahnuť 100 rokov.
V porovnaní s oceľovými rúrkami jednoduchá inštalácia
Estetický vzhľad
polypropylén
skúmavky
Nízka hmotnosťVysoký pomer lineárnej rozťažnosti
Dlhá životnosť (v závislosti od teploty) - 25 rokov a viacPri teplotách nad 90 ° C veľmi rýchlo zničil
Hladké vnútorné stenyNemôžete ohýbať, pri každom otočení sa používajú kovania
Odolnosť voči negatívnym teplotámPri zlej inštalácii je možné zúženie vnútorného priemeru
Jednoduchá a rýchla inštalácia
Estetický vzhľad
Rúry z
sieťovaný
polyetylén
Vysoká hustotaBojí sa UV žiarenia
Odolnosť voči vysokému tlaku a teplotámVysoké náklady na armatúry a potrubia
Hladký vnútorný povrchInštalácia je len špeciálny profesionálny nástroj.
Nízky koeficient lineárnej expanzie
Dlhá životnosť
Jednoduchosť, rýchlosť a spoľahlivosť inštalácie (podľa použitia špeciálnych armatúr a nástrojov)
Pri montáži potrubia je možné ohnúť
Kovové rúryOdolnosť voči koróziiVysoká cena kovania
Prípustná teplotná odolnosťNestabilita pri zamrznutí
Malá lineárna expanziaMožnosť delaminácie v negramotnej inštalácii
Hladký vnútorný povrchŽivotnosť až 15 rokov
Jednoduchá inštalácia

Na základe údajov uvedených v tabuľke môžeme vyvodiť niektoré závery:

 • Pre systémy s prirodzenou cirkuláciou chladiva je vhodnejšie použiť oceľové rúrky položené otvoreným spôsobom.
 • Pre viazanie kotlov na tuhé palivá je potrebné použiť kovové rúrky: oceľ, nerez alebo meď, pretože polymérové ​​rúry netolerujú teploty nad 90 ° C.
 • Pre skryté inštalácie vo vnútri stavebných konštrukcií je povolené použitie nerezových, medených, polypropylénových, zosieťovaných polyetylénových a kovových plastových rúrok s lisovacími tvarovkami. Všetky rúry by mali byť uložené v izolácii, čo eliminuje chemický účinok cementovej malty a tiež kompenzuje tepelnú rozťažnosť.
 • Pre polymérové ​​rúry nesmie maximálna teplota chladiacej kvapaliny prekročiť 70 ° C.
 • Ako voda vyhrievaná podlaha najlepšie hodí rúrky zo zosieťovaného polyetylénu.

Inštalácia vykurovacieho systému rodinného domu

Po vykonaní konečného výberu kotla pre vykurovacie zariadenie bol projekt dokončený, bol zakúpený požadovaný počet radiátorov, potrubí, armatúr a príslušenstva, je čas začať inštaláciu. Prirodzene, je najlepšie, ak to robia špecialisti, pretože chyby sa pri samo-montáži nedajú vyhnúť a môžu byť veľmi drahé.

Vykurovací systém sa obyčajne inštaluje po vybudovaní domu, zhotovení strechy, vložení okien, omietkach, ale pred záverečnými úpravami. V moderných systémoch je zvykom skrývať diaľnice a zásobovacie potrubia v stavebných konštrukciách: na podlahe a stenách, takže všetky montážne práce sú naplánované pred naliatím poterov, najmä ak je plánovaná podlaha teplej vody. Každý vykurovací systém je jedinečný, ale každý má spoločné funkcie. Všimnite si hlavné fázy inštalácie.

miniatúrneOpis fázy inštalácie
Značkovacie práce sa dokončili. Miesta inštalácie radiátorov, kolektorov, kotlov, potrubných ciest sú označené.
Na určených miestach sú namontované držiaky pre radiátory, ktoré musia byť najprv zavesené priamo v obale (fóliu), aby sa načrtli priechodné body chrómovaných rúrok. Potom sa radiátory vyberú a odnesú na bezpečné miesto.
Stroblenie stien a iných stavieb. V stropoch sú vyvŕtané alebo vyvŕtané miesta, kde sa budú privádzať prívodné a spätné potrubia. Po tom všetok stavebný odpad je odstránený a radiátory sú zavesené.
Vedú sa hlavné potrubia, ktoré budú ukryté v podlahovom potere. Všetky rúrky ukryté v podlahe a stenách sú položené len v izolácii. V drážkach potrubia sú pevné omietky riešenie.
Preplachovanie a potom hydraulické skúšky (tlakové skúšky) rúrok a radiátorov vykurovacieho systému s tlakom 6 barov, ktoré sa musia udržiavať najmenej pol hodiny, sa vykonávajú. Zistené nedostatky sa odstránia. Voda sa z vykurovacieho systému odvádza, radiátory sa odvádzajú a odvážajú na bezpečné miesto na dokončovacie práce. Všetky otvorené časti rúr sú uzavreté zátkami.
Podlaha tepelných rúrok je položená na vrstvu izolácie a výstužnej sieťoviny. Kolektory sú inštalované, teplé podlahové slučky sú napojené na kolektory. Umytie rúrok z tepelne izolovanej podlahy sa vykonáva.
Vykonáva sa tlaková skúška rúrok a kolektorov teplej podlahy s tlakom 6 atmosfér. Počas dňa by tlak nemal klesnúť pod 1,5 atmosféry. Rúry zostávajú pod tlakom.
Aplikuje sa betónová malta. Hrúbka poteru nad podlahovým vykurovacím potrubím nie je menšia ako 5-7 cm, je lepšie spevniť roztok polypropylénovým alebo čadičovým vláknom a odporúča sa použiť zmäkčovadlá, ktoré zvyšujú pohyblivosť zmesi a znižujú pomer vody a cementu.
Odborníci inštalujú a viažu vykurovací kotol. Oprávnená organizácia vykoná pripojenie plynu a spustí test kotla.
Po ukončení dokončovacích prác sú radiátory zavesené a pripojené, pričom obal, z ktorého je možné odstrániť. Vykurovací systém je naplnený vodou, všetok vzduch je odstránený, vykoná sa skúšobná prevádzka celého systému. Vyhrievané podlahy je možné prevádzkovať len 28 dní po usporiadaní poteru. Teplota by sa mala postupne zvyšovať, maximálne o 5 ° C za deň.

záver

Ak zhrnieme článok, môžeme vyvodiť niekoľko záverov:

 • Dostupnosť dostupného paliva v mieste domu určuje výber nákladovo najefektívnejšieho vykurovacieho systému.
 • Najlepšie z nich sa ukázali dvoj-rúrkové vykurovacie systémy s núteným obehom chladiacej kvapaliny.
 • Kúrenie je komplexný inžiniersky systém, ktorý vyžaduje kompetentný prístup, preto je lepšie zveriť návrh a inštaláciu špecialistom.
 • Dostupnosť polymérnych rúrok Dostupnosť lacných nástrojov vám umožňuje vykonávať niektoré fázy inštalácie vykurovacieho systému nezávisle.

Загрузка...