Inštalatérske inštalácie a opravy

Vaňová batéria so sprchou, čo si vybrať: vyberte si charakteristiky vaňovej batérie so sprchovacím kútom

Skôr alebo neskôr, ale čas prichádza iste, keď majitelia bytov museli zmeniť inštalatérske práce, ktoré slúžili svojmu času, alebo podľa ich názoru sú morálne a technicky zastarané, nespĺňajú zvýšené požiadavky na funkčnosť alebo dokonca externý dizajn. Jednou z otázok, ktoré sa v tomto prípade najčastejšie kladú, je „ktorá kúpeľňová batéria so sprchovacím kútom si vybrať“.

Kúpeľňa kohútik so sprchovacím kútom, ktorý si vybrať

Táto otázka nie je taká jednoduchá, ako by sa mohla pôvodne zdať. S týmto prípadom to nebolo ťažké ani pred 20 ÷ 25 rokmi - pôjdete do obchodu a ak budete mať šťastie, kúpite to, čo je tam, a už ste s ním spokojní! Ale moderný sortiment hygienických zariadení ponúkaných spotrebiteľovi môže byť dokonca napchatý - môžete urobiť správnu voľbu len vtedy, ak viete o zariadení, klasifikácii, materiáloch výroby a iných otázkach málo.

A vzhľad žeriavu, ktorý je určite veľmi dôležitý, ale nemal by sa stať rozhodujúcim kritériom pre výber. Prax ukazuje, že nekvalitné výrobky pochybných výrobcov sú najčastejšie pripútaní k zvýšeniu pozornosti na vzhľad.

Druhy miešačov v mieste inštalácie

Ak bude nová batéria inštalovaná namiesto demontovaného, ​​potom, samozrejme, možnosti výberu modelov podľa ich umiestnenia nie sú obzvlášť široké. Ale v prípade, že dôjde k rozsiahlej revízii interiéru kúpeľne s položením novej inžinierskej komunikácie a nahradením všetkých inštalatérskych zariadení, majitelia budú mať „priestor“ z hľadiska výberu najoptimálnejšej vzorky.

1. Najčastejšou a najčastejšie používanou možnosťou v kúpeľni je batéria namontovaná na stenu, s pripojením na potrubia skryté v dekoratívnom prevedení. Ak sa potrubia neplánujú „čistiť“ do steny, môže sa zmiešavač namontovať aj na vertikálne otvorené stúpačky na prívod teplej a studenej vody.

Montáž na stenu na zapustené alebo otvorené potrubia

 • "Classic", najjednoduchší typ pripojenia - pomocou кид palcových matíc pomocou gumových (silikónových) tesnení k horizontálnym bradavkám. Výstredníky sa spravidla používajú na presné centrovanie osí rúrok a miešača a na prechod z ½ na ʺ.

Vývody rúr s excentrickými adaptérmi, ktoré umožňujú presne odhaliť shtihmas

Aby nedochádzalo k pozorovaniu montážnych bodov zostavy, na excentrické závity sú navinuté ozdobné kryty. Ďalšia montáž - presne nastavte stredovú vzdialenosť (Shtihmas) a opatrne, bez sklopenia, utiahnite prevlečné matice.

Inštalácia mixéra na klaun

1 - vyčnievajúca závitová časť excentra 3/4 ʺ.

2 - ozdobný uzáver.

3 - matica spojky.

4 - tesniace tesnenie.

Pre jednoduchosť inštalácie nie sú takéto mixéry rovnaké, a preto sú pravdepodobne najbežnejšie. Okrem toho, modely s podobnou schémou pripojenia patria medzi tie najlacnejšie.

 • Ak je tu túžba priniesť do interiéru kúpeľne novinku, môžete si tiež zakúpiť nástennú batériu, ktorej spojovacie body sú úplne skryté z pohľadu mono-telesa zariadenia. Princíp pripojenia sa v tomto prípade príliš nemení, ale samotná inštalácia si vyžaduje viac úsilia, presnosti a vynaliezavosti, ktorá je povinná podľa pokynov výrobcu. Ale tieto "problémy" sú odôvodnené veľmi originálnym vzhľadom takýchto zariadení.

Spojenie s rúrkami je úplne skryté v skrini miešačky.

 • Skôr drahé a ťažké inštalovať sami, keď na stene sú len ovládacie prvky, výtok a sprchová hlavica s hadicou, zostavené na princípe monobloku alebo oddelené samostatnými prvkami na povrchu.

Pre takéto miešačky sú na stene umiestnené len nastavovacie prvky.

Takéto miešačky sú súpravou súčastí a súčastí určených na vonkajšiu inštaláciu a na montáž do hrúbky stenovej konštrukcie. Predpokladá sa pevné alebo flexibilné spojenie od vodovodných potrubí k nastavovaciemu bloku a od neho k výtoku a sprche. Kvalitné bloky vnútornej inštalácie sú chránené špeciálnymi krytmi, ktoré sa neboja murovaného muriva.

Takéto zariadenia sú veľmi drahé a ich inštalácia si vyžaduje značné skúsenosti v oblasti inštalatérskych, stavebných a dekoratívnych a dokončovacích prác.

2. Ďalší typ inštalácie miešačky je na samotnom kúpeli. Samozrejme, hovoríme o kúpeľniach, ktoré majú pre túto inštaláciu špeciálne miesto s otvormi, akrylovými alebo sklolaminátovými, na ktorých môžete vyvŕtať čisté otvory pre ďalšiu inštaláciu. K dispozícii je aj niekoľko možností.

 • Jednou z najjednoduchších možností je použitie jednej diery a samotná batéria je veľmi podobná svojej „bratke“, ktorá je inštalovaná v dreze alebo na kuchynskom dreze.

Najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať mixér na boku vane

Princíp montáže a spojenia tu tiež nie je nijako zvlášť odlišný od miešačov inštalovaných na výlevkách.

 • Ďalšia možnosť - druh "retro štýlu". V montážnych otvoroch v kúpeľni sú inštalované dekoratívne prípojky na teplú a studenú vodu a priamo k nim je pripojený samotný mixér.

Batéria je namontovaná na okraji vane na vyčnievajúcich tryskách

Samozrejme, stojanové rúry samotné sú neoddeliteľnou súčasťou súpravy mixéra, vyrobenej v rovnakom štýle. Často majú veľmi bizarné formy, zdôrazňujúc nezvyčajnosť vytvoreného súboru. Očné linky na takéto miešačky sa vykonávajú zdola, pod kúpeľňou a na tento účel sa najčastejšie používajú pružné hadice.

 • V kúpeľniach, ktoré sú vyrobené v modernom štýle, je možné umiestniť ovládacie prvky mixéra, výtoku a sprchy na vodorovnú plošinu na strane kúpeľne.

Štvorcestný mixér pre umiestnenie na boku kúpeľa

Inštalácia takýchto zariadení by tiež nemala spôsobiť žiadne osobitné ťažkosti pre majiteľa, ktorý je oboznámený so základmi technológií sanitárnej techniky. Súprava je vždy sprevádzaná podrobnými inštrukciami s montážnym výkresom, ako je napríklad znázornené na obrázku:

Príklad pripojenia pre štvorpolohový zmiešavač s inštaláciou na kúpeli:

Schéma zapojenia štvorcestného zmiešavača s pružnými spojmi a prípojkami

1 - zmiešavacia jednotka s jednorazovou pákou nastaviteľného typu žeriava.

2 - ventil prietokového spínača "výtok - sprcha".

3 - typ kaskádového výtoku.

4 - sprchová kanva, ktorá sa nachádza v špeciálnom skle (pol. 5).

6 a 7 - flexibilné pripojenie z vodovodnej siete.

8 a 9 - flexibilné spoje spájajúce hlavné komponenty mixéra.

Pružné hadice od 6 do 9 zvyčajne nie sú súčasťou balenia, sú zakúpené samostatne v závislosti od konkrétnej inštalácie. Ale to sú najbežnejšie vodné hadice s ½ palcovými konektormi. Je vždy možné umiestniť prvky mixéra do kúpeľa na vhodnom mieste v požadovanej vzdialenosti od seba.

10 - ohybné očné linky s adaptérom na pripojenie sprchovej hadice.

11 - zasúvateľná sprchová hadica prechádzajúca sklom (pol. 5). Vo vypnutej polohe je skrytá pod vaňou.

Inštalácia takého mixéra pri dodržaní presnosti a použití vysoko kvalitných komponentov by nemala byť náročná.

Túto inštaláciu zvládne každý.

V niektorých modeloch sa namiesto flexibilného spojenia medzi uzlami používa pevný. To bude vyžadovať najpresnejší výber miešača pod existujúcimi otvormi vo vani alebo zvýšenú presnosť pri označovaní, ak sa hniezda pre inštaláciu vŕtajú nezávisle.

Skryté na boku vaňovej zmiešavacej jednotky s pevnými spojovacími uzlami

Ďalší typ inštalácie mixéra na vaňu - všetky ovládače sú umiestnené na jedinom horizontálnom paneli umiestnenom na boku.

Vaňová batéria typu Monoblock

Vzhľadom k tomu, že táto konštrukcia je pomerne masívna a zaťaženie padá na lokalizovanú plochu, veľmi často majú takéto miešačky svoje vlastné regály, ktoré priliehajú k podlahe. Na boku vane je vyrezané okno, v ktorom je namontovaný mixér, na samotnú stenu z akrylátu alebo sklolaminátu, neznáša hmotnostné zaťaženie.

Miešač namontovaný na montážnych regáloch

Okrem toho existuje ďalšia možnosť inštalácie mixéra - nie na samotnú vaňu, ale blízko nej, z prednej alebo bočnej strany. V tomto prípade sa samotná konštrukcia ľahko pokryje dekoratívnou povrchovou úpravou, napríklad namontovaním krabice a opätovným obložením keramickými obkladačkami.

3. V nadväznosti na trend nastavenia kúpeľa nie na „klasickom“ mieste - oproti stene, ale v strede miestnosti (s dostatočným priestorom), dizajnéri vyvinuli špeciálne modely miešačov, ktoré sú inštalované na podlahe.

Vaňová batéria na podlahe

Toto je určite dosť zriedkavý prípad aplikácie v každodennej praxi. Náklady na takéto modely sú vysoké, vyžadujú špeciálne pripojenie vodovodných potrubí skrytých pod povrchom podlahy.

Varianty podlahových nástrojov môžu byť rôzne

Avšak dopyt po miešačkách tohto typu je stále stabilný a modelové rady predstavujú produkty v retro štýle (napríklad, ako je znázornené na obrázku vyššie) a inovatívny, modernistický dizajn.

Preverujú sa hlavné typy miešačov. Teraz je lepšie sa zoznámiť s ich komponentmi a komponentmi.

Rozlišovanie miešačov pomocou "ovládačov"

Každá vaňová batéria so sprchovacím kútom zahŕňa zmiešavanie vody zo studeného a horúceho potrubia na požadovanú teplotu, ako aj možnosť prepínania už zmiešaného prúdu do výtoku alebo sprchovej hlavice.

Úprava studenej a teplej vody

Systém miešania dvoch ventilov

Akonáhle bol takýto systém v zásade jediným. A napriek tomu, že existujú modernejšie prístupy k zmiešaniu tokov, táto schéma s nimi úspešne konkuruje. Okrem toho sa používa vo všetkých miešačkách vyrobených v retro štýle.

"Klasika žánru" - mixér s dvoma ventilmi

Štandardne sa nachádzajú dva žeriavy s ručnými kolieskami umiestnenými vľavo a vpravo od výtoku. Každý ventil reguluje jeho prietok - studenú alebo teplú vodu a samotné miešanie prebieha už v samostatnej komore sanitárneho zariadenia.

Táto schéma je jednoduché zariadenie, ľahko opraviteľné. Nastavenie teploty vody nie je samo o sebe obtiažne, ale súčasné nastavenie prietoku a stupňa ohrevu je pomerne ťažké. Pre systémy s autonómnymi prietokovými ohrievačmi vody (napr. Plynové stĺpce) sa však odporúča použiť len taký systém.

Ako uzamykacie a nastavovacie mechanizmy sa používajú žeriavové skrine. S vonkajšou podobnosťou as tým istým montážnym závitom pre inštaláciu do mixéra sa môžu výrazne líšiť.

Žeriavová skriňa s gumovým tesnením - zátka

Žeriavová skriňa s gumovým tesnením, blokujúca prietok vody. Otáčanie zotrvačníka cez závitovkový prevod sa premieňa na pohyb tyče smerom dopredu s ventilom umiestneným na konci, na ktorom je kruhové gumové tesnenie. Od úplného otvorenia až po zatvorenie môže trvať niekoľko otáčok.

Výhody takéhoto žeriavu sú jednoduchosť konštrukcie, možnosť výmeny tesnenia a nedostatok štandardu pre čistú vodu. Medzi nedostatkami je pomerne rýchle opotrebovanie tesnenia, čo vedie k mechanickému prenosu otáčania. Existuje ďalšia vlastnosť, ktorá sa prejaví pri vysokých teplotách - nerovnováha vystavenej úrovne vykurovania. Faktom je, že gumový kotúč so silným ohrevom mení lineárne rozmery, zahusťuje a zväčšuje sa radiálne, čím porušuje odkrytú vôľu pre prietok vody. Je možné, že v procese umývania bude potrebné opakovane nastavovať teplotu.

Úplne odlišné zariadenie a princíp činnosti na žeriavovej skrinke s keramickým ventilom. Samotný ventil sa skladá z dvoch tesných plášťov na inú dosku s "oknami", ktoré sú do nich narezané. Rotácia dosiek voči sebe vedie k zmene v oblasti lúmenu alebo k jeho úplnému uzavretiu. Pracovný cyklus takéhoto žeriavu môže byť obmedzený na jednu otáčku, polovicu alebo dokonca štvrtinu.

Žeriavová lyžica s keramickými platňami

Tieto kohútiky sú veľmi pohodlné, umožňujú vám presne nastaviť intenzitu prietoku cez ne, ktorá sa nezmení, keď teplota klesne. Nevýhodou je zvýšená citlivosť na znečistenie vodou - tuhé inklúzie zachytené medzi keramickými doskami môžu veľmi rýchlo viesť k opotrebeniu a zlyhaniu. Ak sa rozhodnete inštalovať tieto ložiskové skrine, mali by ste uvažovať o spoľahlivom filtračnom systéme. Mimochodom, mechanické čistenie vody bude užitočné pre akýkoľvek typ miešača.

Výmena neúspešnej nápravy je jednoduchá úloha pre každého majiteľa. Ich cena je tiež nízka - do značnej miery určuje širokú popularitu miešačov tohto druhu.

Naučte sa, ako si vybrať hygienickú sprchu pre WC s kohútikom, ako aj oboznámiť sa s odrodami a inštaláciou z nášho nového článku.

Riadiaci obvod s jednou pákou

Najobľúbenejšie medzi spotrebiteľmi je mixér, ktorý je vybavený jednou pákou na súčasné riadenie prietoku a teploty.

"One-ozbrojené" mixéry v našej dobe sú veľmi populárne

Páka sa pohybuje v dvoch rovinách a regulácia a miešanie prietoku sa vykonáva v špeciálnej kazete.

Takže zvyčajne vyzerá ako vymeniteľná batéria ...

Vo vnútri kazety sú tiež dve keramické dosky s oknami, princíp činnosti je znázornený na nasledujúcom diagrame:

... a tu je princíp jeho práce

Páčka kazety je označená bodkovanou čiarou.

 • Na fragment "a" - páka je spustená a doska spojená s ňou úplne blokuje prietok vody z horúceho aj studeného zdroja.
 • Keď je páka zdvihnutá v strednej polohe (fragment „b“), otvoria sa okná, aby voda mohla vstupovať do zmiešavacej komory z oboch prívodov, pričom oblasť uličky je vľavo a vpravo. Výška páky bude zodpovedať šírke otvoru tekutinových kanálov, to znamená, že intenzita prúdenia je regulovaná týmto spôsobom.
 • Posunutím páky doľava alebo doprava (fragment „c“) sa zväčšuje voľná priechodná plocha pre jednu z inningov, čím sa znižuje opak, až kým nie je úplne uzavretá. V tomto prípade sa v podstate nemení celkový prierez prietoku vody. Takto sa nastavuje teplota vody na výstupe.

Môže sa použiť mierne odlišná schéma - kazeta nie je zložená z uzemňovacích platní, ale je to dutá guľa s oknami pre vstup vody dovnútra, ktorá sa pohybuje vzhľadom na otvory v prívode.

Vysokokvalitná kazeta môže trvať dosť dlho. Pri výbere dbajte na to, z čoho je ventil vyrobený. Existujú produkty, ktoré nie sú s keramikou, ale s polymérnymi doskami, a napriek istotám výrobcov, ich životnosť je oveľa nižšia. Lacnosť výrobku v tomto prípade neodôvodňuje potrebu častej výmeny.

Ovládacia páka nie je nutne umiestnená v strede - je tu množstvo ďalších konštrukčných riešení

Rozloženie mixéra s jednou pákou (joystick) môže byť veľmi rôznorodé. Vývojári ponúkajú modely s horným aj čelným, s bočným usporiadaním páky, ale princíp činnosti sa nemení.

Vodovodné batérie s vstavaným termostatom

Ak to umožňujú prostriedky, je možné zakúpiť si miešač, nastavenie teploty vody, v ktorej sa vykonáva podľa schémy termostatu.

Typicky sú tieto zariadenia dvomi zotrvačníkmi vybavenými fixačným systémom. Na jednej strane zotrvačníka sa nastavuje presná teplota vody na výstupe - na tento účel sa aplikuje zodpovedajúca stupnica. Na druhej strane mixéra je regulátor prietoku konštrukčne umiestnený - môže sa meniť hladko alebo v krokoch v rôznych modeloch.

Extrémne ľahko použiteľné mixéry s termostatickou reguláciou prietoku vody

Výhody tohto typu miešačky sú zrejmé:

 • Pre príjemcu je zaručená plná bezpečnosť. Aj keď je v systéme prívodu vody, v kotle alebo na výstupe ohrievača vody veľmi horúca voda, nehrozí nebezpečenstvo obarenia - voda z výtoku alebo sprchovej hlavice pôjde do vody, ktorá bola starostlivo nastavená a nastavená vopred.
 • Spotreba vody sa stáva oveľa ekonomickejšou. Regulačné zariadenie produkuje požadovaný tlak na výstupe, bez ohľadu na úroveň tlaku v potrubí. Кроме того, такой смеситель даст и экономию в плане расходования энергоносителей на подогрев воды - всегда будет расходоваться исключительно нужное ее количество.
 • Многие из моделей снабжены предохранительными устройствами, чётко и быстро реагирующими на возможные изменения на входе - перепады давления или даже прекращение подачи.

Недостаток у таких смесителей один - нужно быть готовым за удобство выложить достаточно "круглую" сумму.

Najmodernejšie sú vodovodné batérie vybavené elektronikou, ktorá je zodpovedná za termostatické riadenie odchádzajúcej vody a za tlak a za spínacie režimy prevádzky.

Elektronický mixer s dotykovým ovládaním

Takéto modely môžu byť vybavené dotykovými ovládačmi, displejmi z tekutých kryštálov, zobrazujúcimi nastavenia a aktuálne systémové parametre. Samozrejme, náklady na takéto zariadenia sú pomerne pôsobivé.

Spínací mechanizmus "výtok - sprcha"

Ak neberiete do úvahy tie "chytré" modely, v ktorých elektronika ovláda režimy, potom má mixér vždy jeden alebo iný externý ovládací prvok, ktorý má za úlohu presmerovať zmiešaný prúd vody z výtoku do sprchy a späť.

Samotný spínací mechanizmus (často sa nazýva „potápačský potápač“, názov „diverter“) môže byť niekoľkých typov. Niektoré z nich sú uvedené na obrázku:

Spínače obvodových zariadení "výtok - sprcha"

a - prepínač typu cievky. Otáčaním páky na spínacie režimy sa prenáša excentrický hriadeľ. To zase posúva tyč cievky do krajných polôh, z ktorých na oboch stranách sú zátky s gumovými tesneniami. Preto tesne prekrýva jeden z výstupov zo zmiešavača - buď sprchovací kút alebo výtok.

Výhodou takéhoto mechanizmu je jednoduchosť, spoľahlivosť, ľahko sa dá vyriešiť sami, nahradiť opotrebované časti.

Nevýhodou je skôr rýchle opotrebovanie gumových tesnení, po ktorých začne nežiaduci obtok vody. Okrem toho existujú prípady rozbitia a zaseknutia mechanizmu excentra.

b - ponorte sa do guľového kohútika. Guľôčka spojená s osou zotrvačníka je obklopená tesne susediacimi polymérnymi podložkami. V tele gule je kanál, ktorý v závislosti od polohy spínača spája výstup zo zmiešavacej komory so sprchou a potom do výtoku.

Systém je veľmi jednoduchý a spoľahlivý. Jednoducho sa nič nerozbije a jeho životnosť je obmedzená len postupným opotrebovaním plastových tesnení. Takíto potápači sú však zvyčajne integrovaní do trupu a po zlyhaní spravidla znamenajú výmenu celého mixéra.

c - prepínač typu kazety. Dizajn je trochu podobný kazete jednopákovej batérie - dve mleté ​​keramické dosky s oknami, poloha, ktorá určuje smer prúdenia vody.

Takéto prepínače sú známe svojou veľmi jednoduchou, mäkkou jazdou a bezproblémovým používaním. Kazeta je umiestnená v skrinke miešačky av prípade známok opotrebovania dosky je ľahké ju vymeniť za novú.

Extrémne rozšírený princíp fungovania spínačov.

Široko používaný výfukový spínač

V ich puzdre sa používa ventil ventilového typu, ktorý je spojený tyčou s rukoväťou výfuku (tlačidlo). "Štandardne" ventil pod vplyvom pružiny je držaný v polohe, ktorá preruší výstup do sprchy, pričom ponechá voľnú vodnú cestu v hubici.

Ak odložíte tlačidlo, ventil zmení polohu zatvorením výtoku a otvorením vstupu do prípojky sprchovej hadice. Ventil sa drží v tejto polohe kvôli tlaku vody. Ak sa tlak zníži alebo úplne zastaví, pružina vráti dosku ventilu do svojej pôvodnej polohy, pričom odtrhne vývod do výtoku. Z hľadiska pohľadu je veľmi výhodné, že ak jeden z užívateľov vody zabudol prepnúť potápačskú loď, nehrozí riziko, že sa golierom sprchovej hlavice zavesenej na stene dostane „vodný náboj“.

Tlak v rozvodnej sieti vody často nestačí na to, aby bol spínač v polohe "sprcha". Vývojári miešačov poskytujú takúto príležitosť - tlačidlo môže byť upevnené v predĺženej polohe, otočenie okolo osi doľava alebo doprava o 90 stupňov.

Takéto spínače sú v zariadení jednoduché, lacné, ale často je ťažké nájsť súpravu na výmenu alebo opravu pre konkrétny model miešačky, ak je zariadenie integrované do svojho puzdra.

Na základe toho, čo bolo povedané o prietokových spínačoch uvedených vyššie, stojí za to zdržiavať sa na jednej z ich vlastností. Pozrite sa na obrázok nižšie. Zdá sa, že existujú tri takmer identické mixéry. V podstate sa však líšia v umiestnení potápača.

Hlavné rozdiely v polohe prepínača

a - spínač je integrovaný do skrinky mixéra. Táto schéma sa považuje za najspoľahlivejšiu, pretože únik je prakticky vylúčený. Ďalšou výhodou je kompaktnosť celého zariadenia. Potápač môže byť umiestnený tak, ako je znázornené na obrázku, alebo môže byť umiestnený na pevnom výtoku, ktorý je v podstate konštrukčne súčasťou tela.

Nevýhodou tejto schémy: ak prepínač zlyhá, oprava je veľmi ťažká (pokiaľ to samozrejme nie je nábojnica) a v niektorých prípadoch to vôbec nie je možné. Porucha jedného uzla môže teda znamenať výmenu celého mixéra.

b - spínač je samostatná jednotka, ktorá je umiestnená medzi telesom mixéra a pohyblivým výtokom. Výhody - vysoká všestrannosť, pretože podľa veľkosti závitu, sú zvyčajne takí potápači vhodní pre väčšinu modelov tohto typu. Poruchový mechanizmus je len malý problém, pretože nákup prepínača a jeho nahradenie týmto usporiadaním je pár drobností.

Nevýhody sú zrejmé. Po prvé, je tu ďalší spojovací uzol, to znamená slabé miesto. Po druhé, pri použití sprchy sa dynamické sily prenášajú cez hadicu na túto konjugáciu puzdra, spínača a odtoku, čo vedie k jeho razbaltyvanie uzlu a vzhľadu netesností. A po tretie, výška celej miešacej zostavy sa výrazne zvyšuje, čo môže byť veľmi nepohodlné. Vzhľadom na vysokú udržateľnosť má však schéma najširšiu popularitu.

in - táto možnosť je s najväčšou pravdepodobnosťou skôr poctou „vintage“ než racionálnemu prístupu. Sotva by bolo vhodné použiť sprchu, ktorá je priamo pripojená k pohyblivému výtoku s hadicou, navyše tak, že bod pôsobenia sily tvorí páku vzhľadom na os otáčania "páky". A koľko tesnení a závitových spojov medzi telom a výtokom vydrží v tomto prípade? Ako je zrejmé aj z obrázku, v prípade akéhokoľvek porušenia takéhoto spínača bude potrebné hľadať nový výtok. Pravda, vlastníkovi nič nebráni v prechode na možnosť „b“.

Konštrukcia hubice

Dlhé výtoky ostávajú na vrchole popularity. Sú pohodlné v tom, že môžete premiestniť umiestnenie trysky z nej, najmä v tých prípadoch, keď potrebujete vziať vodu do vedra, umývadla, alebo ak umývanie a oplachovanie sa vykonáva v kúpeľni.

V jednom čase, pri vedení hromadnej mestskej bytovej výstavby, typickým usporiadaním bola schéma, v ktorej bolo umývadlo umiestnené na špičke vane, trochu stúpa nad okraj a blokuje ho. Odtiaľ išlo o výstavbu vodovodných batérií s dlhým zakriveným výtokom, ktorý sa dal otočiť buď na kúpanie, alebo na umývanie.

Dnes väčšina majiteľov uprednostňuje umiestnenie jednotlivých zariadení na každom mieste odberu vody, avšak tento dizajn vykazuje závideniahodnú vitalitu.

Mixér s dlhým zakriveným výtokom

Pri výbere takého miešača je potrebné zvážiť dĺžku výtoku, sektor jeho rotácie. Rotujúci uzol je vždy slabým miestom, preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť jeho kvalite.

Takéto nedostatky sú zbavené mixérov s pevným krátkym výtokom, ktorý je v podstate pokračovaním tela. Áno, prúd je vždy nasmerovaný na rovnaký bod, ale na kúpanie je to dosť. Samotné zariadenie je však oveľa menšie, ľahšie a spoľahlivejšie.

Krátke pevné výtokové batérie - spoľahlivejšie

Konštrukcia prevedenia pevných výtokov môže byť veľmi odlišná - od retro štýlu až po najneobvyklejšie moderné formy.

Výrezy môžu byť vyrobené vo veľmi originálnej konfigurácii.

Výtoky takzvaného "kaskádového" typu zaberajú úplne oddelený výklenok. Voda z nich prúdi ako krásny vodopád. Zároveň je jeho spotreba omnoho vyššia ako pri použití bežných výtokov.

Kaskádový výtok

Vyzerá to samozrejme veľmi originálne. A ako hodnotiť praktickosť takéhoto odtoku z hľadiska každodenného používania je určite kontroverzná otázka.

Konštrukcia sprchovej hlavice a pripojovacej hadice

Nepochybne najdôležitejšími prvkami celej sady kúpeľňových batérií sú sprcha a hadica alebo potrubie, ktoré k nej vedú. Zvážte tieto doplnky podrobnejšie.

Najjednoduchšou možnosťou je zalievanie plechoviek, ktoré jednoducho rozbijú prúd vody do mnohých tenkých trysiek a už nemajú žiadne iné funkcie. Zaujímavé je, že takéto duše sa stávajú menej bežnými - postupne ich nahrádzajú modernejšie multifunkčné modely.

Jednoduché zavlažovanie sa stáva menej častým

Pre mnohých však stačí takáto jednoduchá konštrukcia. A dizajnéri výrobcov, v záujme spotrebiteľov, vyrábajú obyčajné konzervy v najrôznejších verziách.

Rôzne prevedenia bežných sprchových hlavíc

Avšak náročný kupujúci často uprednostňuje vybrať si sprchovaciu hlavicu so spínacím režimom. V najjednoduchších modeloch tohto typu sú dva - tri režimy, napríklad normálne, mäkké s prevzdušňovaním prietoku a tvrdé masážne trysky.

Sprchové hlavice so spínacími režimami

Modely sa vyrábajú aj s výrazne veľkým počtom dostupných režimov - jedinou otázkou je, ako často sa budú používať v praxi.

Materiál použitý na výrobu plastových chát je plastový alebo kovový. Polymérne kanvy sú lacnejšie, ale nižšia kvalita môže spôsobiť nedbanlivosť pri prasknutí. Na druhej strane, nie je škoda, že ich čas od času nahradíme. Kovové kanvy sú odolnejšie, ale aj ťažšie, a ak náhodou spadnú na smaltovaný povrch kúpeľa, môžu ho poškodiť.

Najdôležitejším atribútom je hadica, ktorá spája kanvicu s mixérom (ponor).

Zvyčajne lacné hadice v špirálovom kovovom puzdre s gumovou alebo plastovou rúrkou vo vnútri sú extrémne krátke. Od nepretržitého používania sa prámik začína rozptyľovať, ostré hrany trú rúru a hadica môže byť bezpečne odhodená. Ďalšou nevýhodou kovového opletenia je to, že abrazívne pôsobí na vaňu - najmä akrylové modely to trpia.

Silikónové hadice bez výstuže

Takéto hadice sú postupne nahradené silikónom, ktorý môže mať metalizovaný nylonový, fóliovaný vnútorný alebo vonkajší výstužný prameň. Takéto hadice slúžia veľmi dlhú dobu, vyzerajú veľmi atraktívne, nevyžadujú osobitnú starostlivosť - na rozdiel od kovu nie sú na nich stopy vodného kameňa. A ak naozaj chcete mať metalizovaný povrch, je lepšie zvoliť si silikónovú hadicovú šnúrku „rybie kosti“ - vyzerá to krásne a nebude zničená.

Silikónová sprchová hadica v tenkom a odolnom kovovom opletení

Dĺžka hadice je veľmi dôležitá. Voľba by mala byť vykonaná na základe skutočnej veľkosti kúpeľa, výšky ľudí, ktorí budú liečiť vodou. Príliš dlhé hadice sa však tiež stanú nepríjemnými. Optimálne uvažované - približne 1,5 ÷ 1,6 metra.

Všetky hadice sú spravidla plne štandardizované na závitových spojoch k miešaču a sprchovej hlave, takže nie je ťažké vykonať výmenu v prípade opotrebovania. Mimochodom, spojovacie uzly sú zrejme najzraniteľnejšie miesta, pretože sa neustále stretávajú s krútiacim zaťažením (to platí najmä pre jednotku na zavlažovanie hadice). Aby sa predišlo rýchlym prestávkam, stojí za to hľadať moderný model hadice, v ktorom je nainštalovaný výkyvný otočný prvok - plastové posuvné ložisko, ktoré bez poškodenia umožňuje otočenie sprchovej hlavice o 360 ° voči spojovacej armatúre.

Optimálne riešenie - hadica s posuvným ložiskom na križovatke so sprchovou hlavicou

Stojí za to venovať pozornosť pri výbere pohodlia držiak pre sprchové hlavice. Na niektorých modeloch batérií sa nachádza priamo na tele, pre iné je súčasťou súpravy na umiestnenie na stenu. Často sú ponúkané špeciálne regály, ktoré umožňujú inštaláciu sprchy v požadovanej výške, pričom súčasne nastavujú uhol sklonu pre pohodlné prijímanie procedúr.

Vertikálny odtok na umiestnenie sprchovacej hlavice

Takéto regály môžu byť súčasťou súpravy batérií alebo kúpené samostatne.

Prečítajte si článok "Príslušenstvo pre kúpeľňu a WC", ako aj to, ako sa nestratiť v ich rozmanitosti.

Model mixérov, ktorý kombinuje sprchu na flexibilnej hadici a stacionárne zavlažovacie zariadenie, môže byť trochu vzdialený.

Vodovodné batérie s flexibilnou sprchou a veľkou stacionárnou kanva

Veľmi pohodlné - vždy môžete zariadiť režim "tropického dažďa". V takýchto modeloch je k dispozícii prídavný spínač, ktorý presmeruje prietok buď do flexibilnej hadice alebo do stacionárnej rúrky pripevnenej na stenu.

Materiál výroby mixéra a vonkajší povlak

Bez ohľadu na model samotný mixér, má materiál jeho výroby mimoriadny význam. Bohužiaľ, v tomto čísle, mnoho show promiskuitu, pre ktoré niekedy budete musieť zaplatiť nákupom nového zariadenia.

 • Silumín - zliatina hliníkových a silikónových prísad, má len jednu výhodu - nízke náklady. Hoci sa zdá, že je kovový, ale extrémne porézny a krehký. Niektoré časti silumínu sa dajú ľahko roztrhnúť silou prstov. Okrem toho silumín nie je chránený proti korózii kyslíkom a jeho krehkosť a krehkosť sa neustále zvyšujú.

Tieto miešačky zároveň aktívne a celkom úspešne „tvoria“ kvalitné výrobky, najmä výrobcovia nášho „veľkého východného suseda“. Ale bez ohľadu na to, ako krásne zariadenie vyzerá, odmietnite kúpiť silumínový mixér okamžite - nebude slúžiť dlhú dobu.

 • Výrobky z nehrdzavejúcej ocele sa dobre prezentujú v každodennej praxi. Spravidla majú všetky vysoko kvalitné chrómovanie. Jedinou nevýhodou je nadmerná masivita miešačky.
 • Kovy, najlepšie pre všetky sanitárne výrobky, sú zliatiny medi. Miešačky z mosadze alebo bronzu nepodliehajú korózii, odolávajú najťažším teplotám a mechanickým zaťaženiam, nemajú žiadne negatívne chemické účinky na vodu. Z hľadiska dlhodobej prevádzky nemajú vôbec žiadnych konkurentov. Samozrejme, toto všetko bude spravodlivé, ak sa použije naozaj kvalitný kov.
 • Keramické materiály sa môžu použiť na výrobu jednotlivých miešacích jednotiek. Vyzerá to veľmi cool, najmä ak je kúpeľňa zdobená v retro štýle. Treba však pripomenúť, že keramika sa bojí nárazov a malo by sa s ňou zaobchádzať veľmi opatrne, aby sa zabránilo odštiepeniu povrchu alebo vzniku trhlín.

Mixér s množstvom keramických častí

 • Existujú vodovodné batérie, v ktorých je veľké množstvo vonkajších častí tela vyrobených z vysokopevnostného plastu ABC. Spravidla ide o moderné modely s termostatickou reguláciou. V "klasických" verziách miešačov nepoužívajú poprední výrobcovia polyméry na výrobu škrupín.

Takže je najlepšie kúpiť mixér z mosadze alebo bronzu.

Skrytie ušľachtilej farby bronzu je jednoducho nerozumné

 • Bronz zvyčajne nie je "skrytý" za akýmkoľvek vonkajším povlakom - jeho ušľachtilá farba je ozdobou mixéra. Ona môže mať lesk na zrkadlo, napodobňovať dokonca zlato, alebo byť matný, záplatovaný patinou.
 • Mosadzné batérie sú zvyčajne potiahnuté dekoratívnym náterom. Môže to byť chrómniklové pokovovanie - od zrkadlovo lesklého až po matný, čisto striebornú farbu alebo zaujímavý odtieň pre rôzne druhy kovov.

Rôzne vonkajšie kovové povrchové úpravy

 • Pre milovníkov neštandardného prístupu do interiéru kúpeľňových modelov sú k dispozícii vysoko odolné polymérne farby.

Môžete si vyzdvihnúť mixér vo farbe

 • Vane z kompozitov, ktoré napodobňujú prírodný kameň - žula, mramor atď. Sú populárne. V súlade s nimi si môžete vyzdvihnúť mixér s podobným vonkajším vzhľadom.

Miešačky s kompozitným povlakom "pod kameňom"

Jedným slovom, výber dizajnu mixérov je pomerne široký. Ale aj keď nejaký model je veľmi rád, okamžite bezohľadne získať to by nemalo byť - musíte vziať do úvahy niektoré ďalšie odporúčania.

Užitočné tipy na výber kúpeľňovej batérie

 • Po prvé, ak by ste mali príležitosť, mali by ste si kúpiť výrobky známych značiek.

Žiadne otázky týkajúce sa kvality spracovania zvyčajne nespôsobujú mixéry nemeckých spoločností "Gröhe", "Hansa", "Hansgrohe", dánsky "Damixa", taliansky "Mamoli" a "Carlo Frattini Visentin", ruský "Aquatika", francúzsky "Herbeau" a ". Jacob Delafon ", švédsky" Gustavsberg ", fínsky" Oras ", španielsky" Teka ", americký" Ideal Standard "a" Supergrif ", švajčiarsky" Geberit "

Если название производителя ни о чем не говорит, то будет разумным дать поисковый запрос в интернет, а затем внимательно ознакомиться с сайтом компании, а еще лучше - почитать на форумах реальные, а не надуманные отзывы о продукции.

Но если вдруг название явно "маскируется" под известный бренд, например, попадётся смеситель "Tekо", "Herbean", "Mammoli" или "Grеhe" - следует сразу сказать решительное "нет". И не надо слушать уверения продавца, что эта продукция выпускается по лицензии - никакой уважающий себя производитель не позволит коверкать свое название. To je bezpodmienečný falošný, bez ohľadu na to, ako brilantné a krásne to vyzerá.

 • Nikdy nekupujte takéto inštalatérske práce z vašich rúk, od náhodných predajcov na trhu - s veľmi vysokou pravdepodobnosťou padnete do nekvalitného falzifikátu.
 • V každej bežnej kabíne musíte predložiť dokumenty potvrdzujúce pravosť produktu, označiť dátum predaja, od ktorého začína plynúť záručná doba. Nezanedbávajte to - mixér môže byť dosť drahý a poprední výrobcovia poskytujú dobré záruky už niekoľko rokov. Vždy venuje veľkú pozornosť otázkam kvality a svojej vlastnej povesti, preto, keď zariadenie zlyhá, môžete sa spoľahnúť na náhradu sťažnosťou alebo na odškodnenie.
 • Nezabudnite skontrolovať úplnosť dodávky - všetko musí presne zodpovedať cestovnému pasu produktu.

Naučte sa, ako si vybrať batériu do kuchyne, rovnako ako preskúmať nuansy, ktoré môžete z nášho nového článku.

Dúfame, že informácie uvedené v článku poskytli čitateľovi dostatočné informácie o výbere kúpeľňovej batérie. Vyberte si z katalógov model, ktorý zodpovedá vkusu, požadovanej funkčnosti, štýlu kúpeľňového dizajnu a osobným finančným možnostiam a choďte do salónu na nákup.

Video: ako si vybrať kúpeľňovú batériu?

Загрузка...