Steny a strop

Škárovanie dlažby v kúpeľni vlastnými rukami: robíme to v stupňoch kvalitným spôsobom, aby sme spojili škár medzi dlažbami

Posledným krokom v dizajne kúpeľňových obkladov je vždy utesnenie škár. Po tejto operácii získava maskovanie dlaždíc úplnosť a presnosť.

Škárovanie dlažby v kúpeľni vlastnými rukami

Škárovanie dlažby v kúpeľni vlastnými rukami je cenovo dostupné zamestnanie pre každého, dokonca aj neskúseného majstra. Človek má len začať a „vyplniť“ ruku - a ďalší proces pôjde rýchlo. Je potrebné poznamenať, že veľa pri vykonávaní takýchto dokončovacích prác závisí od vybraného materiálu. Takže pre tých, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s prácou, je lepšie zvoliť si maltu, ktorá dostatočne dlho schne. Použitie rýchlo tuhnúceho materiálu môže zničiť celý vzhľad, dokonca aj dobre položenú dlažbu.

Kritériá pre vysoko kvalitnú injektážnu kompozíciu

Kĺbová výplň je navrhnutá tak, aby chránila adhéznu kompozíciu, na ktorej je položená dlažba, povrch stien a podlahy pred vniknutím vlhkosti, nečistôt, plesní, ako aj konečný estetický vzhľad náteru. Injektáž je preto nevyhnutná - dokončovací materiál s neuzatvorenými švami nebude trvať dlho na stenách a podlahách a na povrchoch pod ním bude vytvárať priaznivé prostredie pre rozvoj plesní a húb, ktoré skôr alebo neskôr zasiahnu základňu.

Kvalitatívne zloženie musí spĺňať určité požiadavky.

Pre prácu s materiálom bolo jednoduché a švy medzi dlaždicami sa ukázali byť úhľadné a spoľahlivé, každá škárovacia hmota musí spĺňať určité požiadavky. Zmes pripravená zo suchých formulácií alebo predávaná v hotovej forme musí mať tieto vlastnosti: t

 • Jednotnosť kompozície výrazne uľahčí prácu - v tomto prípade bude úplne vyplniť všetky švy. Je neprijateľné, aby zmes mala tvrdé impregnácie, ktoré majú schopnosť vytvárať "medzery" v medzerách medzi dlaždicami, ktoré neumožnia injektážnej zmesi preniknúť do celej hĺbky spoja, zanechajú vzduchové dutiny.
 • Elastickosť roztoku tiež prispeje ku kvalitnému plneniu spojov, pretože sa ľahko rozloží pozdĺž priehlbín a umožní rýchlu prácu.
 • Trvanlivosť po vytvrdnutí. Pleť by sa nemala rozpadať a pri čistení vylúhovať.
 • Hydrofóbnosť materiálu po vytvrdení. Kĺbový výplň by mal odpudzovať vlhkosť a nie absorbovať.
 • Odolnosť voči domácim chemickým čistiacim prostriedkom, pretože akýkoľvek obkladový materiál vyžaduje pravidelné čistenie.
 • Estetický vzhľad. Spoje medzi dlaždicami by mali byť hladké a čisté a tieňovanie by malo byť čo najviac harmonické s farbou dlaždice.

Typy injektážneho materiálu

K dnešnému dňu je možné nájsť predaj jedno a dvojzložkovej injektážnej malty vyrobenej vo forme suchých zmesí, hotových pást a roztokov. Sú vyrábané na rôznych základných základoch:

 • Cement.
 • Polymer-cement.
 • Cementový piesok.
 • Polyuretán.
 • Epoxidové a furány na báze živíc.
 • Silikón.

Okrem toho existujú injektážne malty, ktoré môžu byť vyrobené ručne z alabastru, sadry, cementu a piesku, ílu a vápna, sodného "tekutého skla" a iných materiálov.

Nezávislá výroba materiálu však nemusí mať veľmi vysokú kvalitu a kamenivo sa jednoducho zvlní zo švov pod vplyvom vonkajších faktorov - vlhkosti a teplotných zmien. Dlaha vyrábaná v továrni s dodržiavaním všetkých technológií as použitím špeciálnych antiseptických prísad, samozrejme, spoľahlivejšie ako tie, ktoré budú vyrobené doma.

Preto je lepšie kúpiť hotové materiály, najmä preto, že sú pomerne cenovo dostupné. A aby sa hladítka vlastnými rukami odporúča len v extrémnych prípadoch.

Získajte kvalitné stierkové hmoty známych výrobcov!

Aby sme uľahčili výber zmesi, odporúčame vám, aby ste sa zoznámili prehľad injektážnych švovNa ktorý je venovaná samostatná publikácia nášho portálu.

Cementové plnivá

Najobľúbenejšia a najrozšírenejšia je cementová injektáž. Vyrába ich väčšina známych stavebných zmesí.

Cementová zálievka má najvyššiu prevahu a cenovú dostupnosť.

Injektáž na cementovej báze môže byť rozdelená do dvoch typov - s pridaním piesku alebo bez neho.

Zmes, ktorá má vo svojom zložení piesok, sa používa na utesnenie širokých švov, viac ako 4 milimetre. Úzke medzery sú vyplnené mäkšou jemnozrnnou zálievkou v kombinácii s polymérnymi zložkami. V návode na použitie, ktorý sa nachádza na obale, výrobca vždy uvádza, pre akú šírku švov je určené špecifické zloženie.

Na výrobu zmesí sa používa portlandský cement, ktorý má jemné mletie, takže pri hnetení je zmes homogénna. Okrem toho, aby sa dosiahla elasticita roztoku, výrobca do neho pridáva zložky vápna.

Zmes sa môže pripraviť s použitím vody pri teplote miestnosti alebo na latexovej báze. Ten bude mať názov polymérnej cementovej malty.

Správne zmiešaná zmes poskytne hladký a dokonca vysoko kvalitný šev, ktorý nielen spoľahlivo zatvára medzery pred vlhkosťou, ale poskytuje aj presnosť celého muriva.

Zmesi na báze cementu môžu byť balené v papierových vreciach alebo plastových vedrách.

Cementová malta môže mať inú farbu. Niektorí výrobcovia vyrábajú kompozície, ktoré sú už farebné, iné majú zahrnuté pigmenty a pridávajú sa len počas výroby.

Ak je to žiaduce, kovový „zlatý“ alebo „strieborný“ prášok je možné pridať do injektážnej malty - vďaka tomu bude povrch vyzerať bohatší a dodá mu osobitnú eleganciu.

Silikónové spoje

Silikónové výplňové švy sú jednozložkové zloženie, balené v špeciálnych plastových kazetách (rúrkach) a aplikované na švy stavebnou pištoľou. Tento typ zálievky pozostáva zo silikónu s tužidlom. Materiál je v podstate tesniaci materiál. Úplne uzatvára švy, je vodotesný a elastický, má antiseptické vlastnosti.

Silikónový tmel je vynikajúcim spojivom v mimoriadne ťažkých oblastiach.

Takéto spoločné plnivo sa najčastejšie používa v kombinácii s inými injektážnymi zlúčeninami. V podstate uzatvárajú medzery len v problémových oblastiach, napríklad v spojoch lietadiel alebo v oblasti križovatky kúpeľa s dlažbou, pretože má pomerne vysokú cenu a vyžaduje veľkú spotrebu. Ak však existuje možnosť, môže sa aplikovať na všetky švy a mať akúkoľvek šírku. Nevýhodou je len skutočnosť, že silikónový tmel sa vyrába v najrôznejších odtieňoch - prevažujú najmä biele alebo transparentné zmesi.

Je ľahké vyplniť švy silikónovým tesniacim prostriedkom, hlavná vec je urobiť správny strih na viečku pripevnenom na nábojnici - mal by zodpovedať šírke švu a rovnomerne pritlačiť rukoväť stavebnej pištole. Potom bude výplň prúdiť do švov aj pás.

Živica živice

 • Epoxidové plnivo

Epoxidová zálievka sa skladá z dvoch zložiek - epoxidovej kompozície a tužidla. Mieša sa hmota roztoku bezprostredne pred aplikáciou.

Epoxidová zálievka sa zvyčajne pripravuje z dvoch zložiek bezprostredne pred aplikáciou.

Tento typ zálievky sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou voči vonkajším mechanickým vplyvom, ako aj vysokej vlhkosti a významným teplotným rozdielom.

Epoxidové plnivo pre švy má veľmi dlhú životnosť. Táto zálievka nestráca svoj pôvodný vzhľad 45 45 50 rokov.

Po pripojení dvoch zložiek injektážnej malty získava viskóznu konzistenciu a je s ním veľmi ťažké pracovať. Preto, ak nie je žiadna skúsenosť s plnením švov, ale rozhodnutie bolo použité na použitie tohto typu materiálu, potom je lepšie zveriť prácu profesionálnemu pánovi.

Epoxidová injektáž

Epoxidová zálievka sa odporúča použiť v tých prípadoch, ak medzi dlaždicami sú široké, viac ako 6 mm švy. Naplní dutiny dobre a po stuhnutí získa vysokú hustotu, blízko hustoty samotnej dlaždice.

Aby bolo možné čeliť stenám a podlahe, kde bol použitý epoxidový výplň, aby mal estetický vzhľad, musíte si vybrať vysokokvalitné keramické dlaždice s dokonale hladkými hranami a rohmi, inak sa škárovacia hmota neskryje, ale naopak zvýrazní nedostatky finálneho materiálu.

Existuje variant epoxidového agregátu, ktorý obsahuje portlandský cement, ktorý plní úlohu fixátora. Práca s týmto materiálom je totožná s miešaním a nanášaním cementovej zálievky, ale pri vytvrdnutí získava vlastnosti tradičného epoxidového agregátu.

Pridanie kovového prášku do epoxidovej lepidla

V epoxidovej zmesi, tradične zmiešanej alebo používajúcej portlandský cement, v prípade potreby môžete pridať jeden z typov kovových práškov. V tomto prípade sa rámovanie dlaždice ukáže ako veľmi originálne, a najmä bude výhodné, ak sú švy široké, asi 6 až 8 mm.

Získavajú sa veľmi originálne švy.

Cena za tento typ injektážnej malty je pomerne vysoká, takže sa zriedka používa doma. V podstate ide do práce pri obkladaní povrchov v priemyselných dielňach a laboratórnych miestnostiach, kde je obzvlášť potrebná ich pevnosť, odolnosť a odolnosť voči agresívnym médiám.

 • Furan živicové plnivo

Tento typ zálievky sa vyrába na báze furanolu s prídavkom fupfilovogo alkoholu. Výsledný materiál počas tuhnutia získava najvyššiu kvalitu odolnosti voči akýmkoľvek vplyvom, či už chemickým detergentom, kyselinám, ultrafialovým lúčom, vlhkosti a teplote. Zloženie tohto materiálu, rovnako ako v epoxidovej zmesi, nezahŕňa vodu, takže úplne nemá schopnosť absorbovať ju.

Výber tohto zástupného symbolu, musíte vedieť, že práca s ním je dosť ťažká, pretože vyžaduje špeciálny prístup k príprave povrchov švov.

Nevýhody tohto materiálu možno nazvať jeho vysokou cenou a nedostatkom farebnej rôznorodosti, pretože má jednu farbu - čiernu.

Čierna zálievka na báze furánovej živice

Táto zálievka sa zriedka používa na obohatenie muriva dlaždíc doma, aj keď treba poznamenať, že čierna je kombinovaná s niektorým z odtieňov farieb. Ak je dlažba vysokej kvality a nemá žiadne chyby na okrajoch, potom rámovanie s čiernou farbou dodá dokonalosť a prehľadnosť.

 • Polyuretánová spojka

Najvhodnejším typom plniva je hotová elastická kompozícia vyrobená na báze polyuretánových živíc a vodnej disperzie bez použitia cementu. Roztok nevyžaduje prípravu, pretože sa predáva vo forme hotovej homogénnej pasty.

Pripravená elastická zálievka na báze polyuretánu

Je vhodný na škárovanie škár 1 ÷ 6 mm medzi keramickými obkladačkami a sklenenými mozaikami.

Zloženie injektážnej malty je dobre rozložené v medzerách a úplne ich plní. Po konečnom vytvrdnutí a polymerizácii sa dobre očistí od nečistôt a má vysoké vlastnosti odpudzujúce vodu.

Kĺbový výplň tohto typu má bohatú farebnú škálu pastelových odtieňov, čo vám umožní vyzdvihnúť ho pod akýmkoľvek obkladom.

Injektážna malta na báze polyuretánu je vhodná na utesnenie škár medzi dlaždicami na vodorovných a zvislých plochách kúpeľne, ako aj na iné miestnosti vrátane vyhrievaných podláh.

Samoobslužná škárovacia hmota pre spoje

Len v prípade, že by bolo pekné poznať niekoľko receptov na prípravu spoločného výplne doma, pretože existujú rôzne situácie, z ktorých musíte naliehavo nájsť cestu von. Poznať zloženie a výrobné technológie, aby sa výplň pre švy je hračka.

 • Cementovo-piesková zmes

Najprístupnejším a najjednoduchším receptom na výrobu kameniva je použitie cementu a jemného piesku. Sú brané v pomere 1: 1 alebo 1: 2. Dve zložky sa zmiešajú v suchej forme a potom sa k nim v malých dávkach pridá voda. Zmes sa dôkladne premieša a uvedie do jednotného stavu - mala by mať konzistenciu hustého krému.

Nezávislá výroba cementovo-pieskovej zálievky

Na prípravu cementovo-pieskovej injektážnej malty môžete použiť šedý aj biely cement, a aby sa kompozícii dodal určitý odtieň, pridávajú sa k nej farbiace pigmenty - môžu sa zakúpiť v suchej alebo rozpustenej forme.

Okrem toho sa do roztoku môže pridať kovový prášok, ktorý ho robí nerozoznateľným od produktu zakúpeného v železiarstve.

Na zvýšenie elasticity zmesi sa niekedy pridávajú latexové prísady. Výsledkom bude teda klasická zálievka, ktorá bude identická s výrobou vyrobenou v továrni.

 • Sadrová zálievka

Stierkový tmel sa môže tiež vyrobiť zo sadry, pričom sa ako prísada zmäkčovadla použije hasené vápno. Táto zložka je nevyhnutná, pretože bez nej bude tvrdená omietka veľmi krehká.

Je lepšie nepoužívať omietkovú maltu v kúpeľni

Okrem toho vápno predĺži dobu vytvrdnutia omietkovej malty. Každý vie, že sadra rýchlo tuhne a vytvrdzuje, takže by ste nemali robiť veľké množstvo materiálu - je najlepšie to robiť v malých porciách. Po spotrebovaní každej časti injektážnej malty, pred prípravou ďalšej, by sa nádrž a špachtľa mali vždy čistiť vždy, pretože malé a veľké zmrazené častice sadry budú rušiť prácu.

Sadra je krehký materiál a nie je dostatočne plastická, preto sa môže pri mechanickom namáhaní rozpadať. Okrem toho je schopný absorbovať vlhkosť, takže v kúpeľni je lepšie túto zálievku nepoužívať.

 • Alabaster zálievka

Dnes alabaster nie je tak populárny ako predtým, ale naďalej sa používa v stavebníctve. Tento materiál je druh sadry, a ak je presnejší - je spálený.

Vždy sa používa na utesnenie škár medzi doskami, trhlinami a drážkami v omietke, takže predtým, ako sa ich zásoby nachádzajú v každej domácnosti. Alabaster vybledol do pozadia po vystúpení v špecializovaných predajniach rôznych stavebných zmesí, ktoré majú úzko cielený účel a vynikajúcu prácu s rôznymi problémami.

V prípade potreby je možné z tohto materiálu pripraviť tmel na utesnenie spojov. Spôsob jeho prípravy je jednoduchý a spočíva v pridaní vody do suchého alabastra v malých dávkach. Nemali by ste hniesť veľké množstvo zmesi, pretože rovnako ako sadra, rýchlo stráca svoju elasticitu a stvrdne.

Alabaster injektáž nie je tiež veľmi trvanlivá - nebude trvať dlhšie ako 3 ÷ 5 rokov. Môže sa však dočasne použiť, ak je potrebné uzavrieť švy, ale nie je možné kúpiť hotový materiál.

 • Hlinená zálievka

Nie je potrebné odpisovať takýto materiál ako hlinu. Niet divu, že sa vždy používa na hydroizolačné práce, pretože má dobré hydrofóbne vlastnosti. Príprava kameniva na švy tohto materiálu vytvorí trochu väčšie problémy ako pri miešaní z cementu a piesku alebo omietky. Hliny je potrebné čistiť a trieť, pretože môže obsahovať rôzne pevné inklúzie, z ktorých sa musí uvoľniť. Potom sa nasiakne, pretože musí nadobudnúť plasticitu.

Vápno sa pridáva do pripravenej, dobre premiešanej ílovej hmoty na zvýšenie plasticity a cementu - pre rýchlejšie vytvrdnutie injektážnej malty. Vápno a cement nalial dosť. Pomery roztoku sú približne 10: 1: 1 - hlavná úloha v ňom je priradená všetkým rovnakým ílom.

Kvalitné injektážne malty môžu byť vyrobené z obyčajného ílu

Na výrobu môžete použiť materiál akejkoľvek farby, ak je to potrebné, pridáva sa do farebnej schémy a kovového prášku.

Hlinka spoľahlivo ochráni švy pred vlhkosťou, nebojí sa teplotných zmien a v prípade potreby bude ľahké očistiť švy z nej, aby sa nahradila profesionálnejšou stierkovou zmesou.

Koľko materiálu bude potrebovať na injektovanie?

Pre kvalitnú konečnú úpravu je preto najlepšie použiť špeciálne prípravky priemyselnej výroby. Ale koľko z nich je potrebné zakúpiť?

Na obale stierkovej hmoty výrobca zvyčajne uvádza priemernú spotrebu materiálu na meter štvorcový povrchu dlažby. Tieto údaje sú však veľmi približné, pretože neberú do úvahy veľkosť dlaždice a špecifickú hrúbku švov.

Наверное, всем понятно, что чем меньше плитка по размеру, тем больше ее укладывается на единицу площади и, следовательно, тем протяженнее суммарная длина швов. И требуемое количество затирки для кафеля различного типа может существенно разниться.

А можно ли самостоятельно рассчитать потребное количество затирки, которое необходимо приобрести для завершения отделки пола или стены керамической плиткой? Оказывается, в этом нет ничего сложного.

Общую формулу можно выразить следующим выражением:

Ry = (L + M) / (L × M) × h × d × k

Vo vzorci sú uvedené symboly písmen:

Ry- špecifická spotreba injektážnej malty na meter štvorcový;

Pre výpočet použitých lineárnych rozmerov dlaždíc a hrúbky medzery

La M - dĺžka a šírka vybranej na pokládku keramických obkladačiek (mm);

hod - hrúbka obkladu (mm);

d - plánovaná šírka medzery medzi dlaždicami - hrúbka švu (mm);

k- koeficient zohľadňujúci hustotu zmesi malty materiálu. Nebude to veľká chyba, ak vezmeme hodnotu 1,7 ÷ 1,8 - pre väčšinu stieraných zmesí sú ukazovatele hustoty presne (v kg / dm³).

Získaná hodnota sa vynásobí len plochou povrchu pokrytou dlaždicou a pre spoľahlivosť „pokles“ ďalších 10% rezervy:

rsum = 1.1 × Ry × S

S- plocha, ktorá sa má obkladať.

rsum - celkové množstvo injektovanej malty, ktoré sa musí kúpiť (v kilogramoch).

Na uľahčenie pre čitateľa je nižšie uvedená kalkulačka, ktorá obsahuje všetky uvedené pomery vrátane 10% rezervy.

Kalkulačka pre výpočet požadovaného množstva škár pre škár dlaždíc

Prejdite do výpočtov

Injektážne nástroje

Ak chcete vykonať samonasakovanie, budete potrebovať nejaké nástroje a ďalšie príslušenstvo:

 • Gumová stierka na nanášanie a prehlbovanie škár do spojov.

Sada gumových špachtle

 • Nádoby na miešanie zmesi a čistú vodu.
 • Scriber alebo špeciálny nôž na čistenie škár pred injektážou.

Špeciálny nôž na čistenie medzivrstiev

 • Úzke štetce na zametanie švov lepidla na nôž.

Kefa je vhodná na čistenie švov z jemného prachu a navlhčite ich pred nanesením injektážnej malty

 • Úzka kovová stierka na miešanie zmesi.
 • Huba a mäkká tkanina na čistenie dlaždíc z roztoku.

Na odstránenie všetkých škár z povrchu dlaždíc je potrebná špongia.

 • Gumové rukavice, pretože niektoré zmesi korodujú pokožku.
 • Ochranný štít na tvár alebo respirátor. Toto príslušenstvo chráni dýchacie cesty, keď suché zmesi zaspia a keď sú zmiešané.

Fázy injektážnych prác

Aby malta mohla úplne vyplniť spoj, aby pevne držala a chránila dlažbu pred vonkajšími vplyvmi, je potrebné vykonať niekoľko jednoduchých prípravných opatrení. Vykonávajú sa po úplnom vysušení lepidla na obklady. Doba jeho tuhnutia je vždy uvedená na obale - môže byť od piatich hodín do dvoch dní.

 • V prvom kroku sa švy očistia od lepidla vystupujúceho z pod dlaždice. Práca sa vykonáva pomocou špeciálneho noža alebo písacieho murára. Tento nástroj musí preniknúť do celej hĺbky švu, rozdrviť zmrazený roztok a extrahovať jeho časť.

Vyčistenie švov v plnej hĺbke

 • Prechádzka cez všetky dlažobné plochy, môžete si vziať kefu a začať zametať lepidlo z medzier. Tento proces sa musí vykonať veľmi opatrne, aby častice lepidla neinterferovali s dobrou priľnavosťou injektážnej malty k základovej a koncovej strane dlaždice.
 • Po vyčistení všetkých povrchov stien zatvorte injektážnu maltu. Za týmto účelom sa voda naleje do malej nádoby pri teplote miestnosti. Ďalej, v súlade s pomermi uvedenými na obale, sa suchá zmes postupne naleje do vody a mieša sa s vodou, až kým nie je homogénna kovovou stierkou.

Tu sa musíte zamerať na postupnosť akcií. Suchá zmes by mala byť naliata do vody, a nie naopak, inak sa hrudky budú nevyhnutne tvoriť v hmote, čo bude dosť ťažké zlomiť.

Dôležité - suchá zmes sa pridáva do vody a nie naopak.

Ak pokyny indikujú dostatočne dlhý čas vytvrdzovania kompozície, potom sa môže vyrobiť väčšie množstvo. Potom sa na miešanie používa veľká kapacita a elektrická vŕtačka s dýzovým miešačom. Tento nástroj presne spôsobí, že zmes bude homogénna.

 • Ďalej sa odporúča navlhčiť švy vodou pomocou striekacej pištole alebo rovnakého štetca. Niektorí majstri dávajú prednosť liečeniu medzier antiseptickým základom namiesto vody. Tento proces zvýši priľnavosť materiálov a uľahčí distribúciu stierkovej hmoty vo vnútri švu.
 • Injektážna hmota v spojoch by sa mala aplikovať rýchlo, ale veľmi opatrne, aby sa nepokúšala šíriť po celom povrchu dlaždice.

Kompozícia sa aplikuje pomocou gumovej špachtle s ťahmi cez šev, a mali by ste sa pokúsiť stlačiť hmotu čo najviac do medzery.

Primárna injektáž - cez spoj

Potom sa s ostrou stranou stierky stláča a rozdeľuje vo vnútri spoja. Potom sa manipulácia niekoľkokrát opakuje.

 • Uistite sa, že medzera je naplnená do limitu, vykonáva sa špachtľou pozdĺž švu, pričom sa súčasne zachytáva prebytočná zálievka.

Konečné vyrovnanie sa vykonáva pohybom špachtľou pozdĺž švu.

 • Takto potiahnutý povrch je vytvorený na ploche 1,5 x 2 m2. Potom, kým je injektáž na povrchu dlaždice stále suchá, odstráni sa suchou mäkkou handričkou alebo vlhkou špongiou. Ak sa použije tento roztok, roztok sa vymaže pohybmi, ktoré prechádzajú cez šev, inak sa môže hmota jednoducho odstrániť z medzery. Špongia bude nielen čistiť dlaždice, ale aj vyhladiť švy.

Je potrebné mať na pamäti, že ak neodstránite prebytočný roztok včas, bude stvrdnúť a bude veľmi ťažké ho vypnúť a povrch potiahnutý keramickými obkladačkami bude nedbalý.

Odstránenie nadmerného a povrchového čistenia

 • Injektážna malta tiež vyplní všetky švy okolo vývodu rúr, elektrických svetiel a zásuviek.
 • Po dokončení práce so stenami môžete prejsť k zametaniu švov na podlahe. Ďalej sa všetky práce vykonávajú na rovnakom princípe ako na stenách.
 • Ak je na podlahách položená hladká dlažba, ktorá nemá reliéfny vzor, ​​potom sa môže injektáž aplikovať pomocou širších pohybov pomocou špeciálneho nástroja - strúhadla s gumovou podložkou.

Distribúcia malty je možná, ak má dlažba hladký povrch

Aby sa zlúčenina aplikovala takýmto spôsobom, mal by byť roztok menej hrubý, aby voľne vyplňoval švy v celej ich hĺbke.

 • Ak má však dlažba reliéf, textúrovaný vzor s drážkami, neodporúča sa takýmto spôsobom pôsobiť, šíriť injektážnu hmotu po celom povrchu.

Na utesnenie švov v tomto prípade je vhodné použiť takéto zariadenie ako špeciálne vrecko s dýzou požadovaného priemeru alebo dokonca s bežným plastovým vreckom s hustým materiálom. Ponúka určité množstvo injektážnej malty. Potom je roh odrezaný - hlavná vec nie je znížiť ho viac, ako je potrebné, inak sa bude musieť proces zopakovať.

Domáce "striekačka" na plnenie škár pomocou stierky

Ďalej je obal umiestnený do švu a hmota je z neho jemne vytlačená po celej dĺžke medzery, o niečo viac, než je potrebné na jej naplnenie.

 • Potom, čo sa roztok trochu zachytí, jemne sa stlačí gumovou stierkou, vodí sa pozdĺž švu a spodok spárovacej vrstvy sa nechá stvrdnúť. Potom, bez čakania na úplné vysušenie prebytočného roztoku na dlaždici, sa odstránia mäkkou handričkou alebo strúhadlom.

Popraskanie škár vo švoch

Najčastejšie sa cementová injektáž používa na utesnenie škár v kúpeľni. Je to ona, ktorá sa niekedy správa inak, než by sme chceli, začínajúc prasknúť a rozpadať sa pár týždňov po práci.

Je to spôsobené tým, že boli vytvorené nevhodné podmienky na jeho sušenie. Dôvod vzniku trhlín v švoch môže slúžiť ako nasledujúce okolnosti:

 • Pri miešaní sa používa príliš veľa kvapaliny. V procese sušenia sa vlhkosť odparuje, objem hmoty zálievky sa znižuje a v dôsledku toho sa môžu objaviť trhliny.
 • Ak má keramická dlažba poréznu štruktúru, voda z cementu, ktorá sa do nej vstrebáva, rozbije normálne vytvrdnutie a vytvrdnutie zmesi, takže sa môžu objaviť aj trhliny.
 • Doska je položená na základe, ktorý sa nelíši v stabilite. Napríklad dokončovanie bolo vykonané na drevenom povrchu domu, ktorý ešte nemal čas úplne sa zmenšiť.
 • Pri nesprávnej voľbe plniva pre švy sa napríklad používa zvyčajné zloženie cementu bielych polymérnych zložiek na utesnenie švov so šírkou väčšou ako 5 mm.

Ak sa objavia trhliny, je plná skutočnosti, že vlhkosť padne pod dlaždice. A to zase skôr alebo neskôr povedie k vytvoreniu plesne. Aby sme sa ho zbavili, je potrebné celú výzdobu rozobrať.

Popraskanie škár v švoch môže viesť k veľmi smutným následkom

Ak sa objavia praskliny, môžete sa pokúsiť ich najprv vyčistiť a aplikovať inú vrstvu zálievky. Ak táto manipulácia nedáva výsledky, budete musieť úplne očistiť švy, spracovať ich antiseptickým zložením a vyplniť novou injektážnou hmotou.

Čo treba urobiť, aby sa zabránilo praskaniu?

Aby ste mali švy ploché a neprevrátili sa, musíte vykonať všetky práce správne:

 • Švy by mali byť dobre vyčistené.
 • Škvrna by mala byť homogénna a mala by mať správnu konzistenciu.
 • Pred utesnením švov by hotový roztok mal „dozrieť“, preto sa ponechá samotný po dobu 5 - 7 minút po počiatočnom premiešaní a potom sa vykoná ďalšia dávka.
 • Ak sa trhliny začali objavovať v ešte vlhkom roztoku, znamená to, že sa počas prípravy pridalo príliš veľa vlhkosti. V tomto prípade je možné problém vyriešiť jemným trením suchej zmesi do mokrých švov - prebytočnú vodu „prevezme“ a uzavrie trhliny.
 • V žiadnom prípade nemôže urýchliť proces sušenia injektážnej malty, napríklad použitím horúceho vzduchu, alebo naopak usporiadaním vetrania miestnosti - to povedie k zníženiu pevnosti kompozície a jej rýchlej deštrukcii.
 • Určitá injektáž na báze cementu vyžaduje periodické zmáčanie počas sušenia. Ak výrobca dal takéto odporúčania na obale, musí sa prísne dodržiavať.

Niektoré typy injektážnych zmesí vyžadujú povinné nastavenie počas nastavovania a nastavenia

Výber akéhokoľvek typu injektážnej zmesi, v prvom rade je potrebné venovať pozornosť trvanlivosti zmesi, potom zloženiu, spôsobu výroby a odporúčanej hrúbke švov. Ak všetky tieto kritériá zodpovedajú špecifickým pracovným podmienkam, môže byť injektáž získaná a spracovaná na základe odporúčaní výrobcu.

A na konci článku - video tutoriál o správnej injektáži škár medzi dlaždicami.

Загрузка...