Steny a strop

Ako upevniť sadrokartón na stenu bez profilov: krok za krokom pripevnite sadrokartón k skrutkám

Sadrokartón sa nedávno stal jedným z najvyhľadávanejších materiálov na renováciu bytov. Veľké plochy, rovné a hladké povrchy plechov umožňujú v krátkom čase eliminovať zakrivenie stien, pripraviť priestor pre následné dekorácie. Okrem toho, ak sú sadrokartónové panely namontované na rámovej konštrukcii, potom je možné dodatočne izolovať a odhlučniť steny a strop.

Ako upevniť sadrokartón na stenu bez profilov

Ale vytvorenie rámu nie je možné vo všetkých prípadoch, pretože takáto konštrukcia výrazne „ukradne“ využiteľnú podlahovú plochu. Preto, pre majiteľov mestských bytov, ktorí plánujú vykonávať opravy, informácie o tom, ako opraviť sadrokartónu na stenu bez profilov je často užitočnejšie, takže strata miesta v už stiesnených podmienkach je minimálna.

Existuje niekoľko metód pre upevnenie sadrokartónu. Ale pre každú z nich si stena vyžaduje nejakú prípravu.

Prípravné práce

Každá práca začína prípravou súboru potrebných nástrojov a získaním potrebných materiálov.

Materiály a nástroje

A. Z nástrojov, ktoré budete potrebovať:

 • Nôž na rezanie sadrokartónu.
 • Stavebná úroveň, olovnica, značkovacia šnúra, zvinovacie metre, dlhé pravítko alebo pravítko, ceruzka alebo fixka - na predznačenie a udržiavanie stálej kontroly nad zvislým povrchom počas montáže plechu.
 • Gumové a bežné kladivo.
 • Špachtle alebo stierky
 • Kapacita pre miešanie lepidla.
 • Skrutkovač, elektrická vŕtačka s tryskovým mixérom.
 • Roller na dlhej rukoväti a mäkkej kefke.
 • Hobľovačka na zrážanie hrán

B. Materiály pre prácu:

 • Listy sadrokartónu. V závislosti od miestnosti sa môže použiť bežná sadrokartónová doska, sadrokartónová doska odolná voči vlhkosti, a ak je stena v blízkosti kachlí alebo krbovej vložky dokončená, potom bude potrebná sadrokartónová omietka odolná proti ohňu. Počet hárkov sa vypočíta s prihliadnutím na plochu stien miestnosti s odpočítaním plôch otvorov okien a dverí a rezervou okolo 15%.

Počet listov sadrokartónu vám pomôže rýchlo a presne vypočítať kalkulačku umiestnenú nižšie.

Kalkulačka pre výpočet požadovaného množstva sadrokartónu
Prejdite do výpočtov
 • Zloženie lepidla na báze cementu alebo sadry. V závislosti od konkrétnych podmienok sa môže použiť aj polyuretánová pasta alebo polyuretánová pena.
 • Základná kompozícia na predbežnú úpravu steny. Špecifický typ základného náteru, jeho spotreba závisí od materiálu a kvality povrchu steny. Podrobné informácie nájdete v pokynoch výrobcu kompozícií.
 • Skrutky alebo hmoždinky - "huby" - v závislosti od povrchu, na ktorý sa budú hárky montovať.

Príprava povrchu

Čistenie stien a tesniacich vád

Aby sa sadrokartónové dosky dobre prilepili na stenu a aby sa medzi nimi stále vyskytovali medzery, objavia sa žiadne kolónie plesní alebo plesní, povrchy musia byť starostlivo pripravené. Nezanedbávajte tieto činnosti, pretože na nich závisí životnosť a integrita nadácie.

 • Ak je na stene stará omietka, ktorá sa odlupuje na miestach, potom by sa mala úplne alebo čiastočne odstrániť v miestach defektov, pretože sa tým zníži priľnavosť materiálov k sebe.

V prítomnosti hrubého omietkového "povlaku", ktorý sa skladá z niekoľkých vrstiev aplikovaných v rôznych časoch, sa odporúča úplne odstrániť. Ona môže v každom okamihu začať zaostávať za nadáciou, as ním listy sádrokartónu bude tiež ísť.

Tenká vrstva omietky nebude zasahovať do inštalácie sadrokartónu, takže ho nemôžete odstrániť.

 • Po vyčistení môžu steny starej omietky na povrchu vykazovať praskliny alebo "drez". Musia byť utesnené, inak môže dôjsť ku kondenzácii, ktorá prispeje k rozvoju plesne.

Na opravu trhlín je potrebné ich najskôr rozrezať.

Trhliny sa najprv musia rozšíriť. Toto sa robí preto, aby sa zabezpečilo, že materiál na uloženie je bezpečnejšie držaný vo vnútri. Predĺžené trhliny a škrupiny musia byť dobre očistené od malých častíc piesku a omietky mäkkou kefkou a potom musia byť hojne ošetrené základným náterom.

Približná schéma rezných trhlín a trhlín

 • Na vyplnenie povrchových defektov sa odporúča zvoliť opravnú hmotu v blízkosti základného materiálu, alebo materiálu, ktorý bude mať vysokú priľnavosť. Ak sú trhliny dostatočne široké a prechádzajú väčšinou povrchu, môžu byť naplnené penou.

Medzery malej šírky môžu byť vyplnené tesniacim materiálom, ktorý je plastový a bude mať formu trhliny, keď sa rozťahuje alebo zužuje.

 • Po vyschnutí primeru sú všetky nedostatky úplne vyplnené maximálnou hustotou opravnej zmesi a sú zobrazené vo všeobecnej rovine steny. Ak sa na povrchu nachádzajú vyčnievajúce výčnelky, sú jednoducho zrazené alebo kartáčované na všeobecnú úroveň.

Ďalej by mali byť všetky steny opatrené antiseptickým zložením hlbokého prieniku.

Aký základný náter je vhodný pre interiérové ​​práce?

Trvanlivosť obkladu stien do značnej miery závisí od kvality aplikovaného základného náteru. Ako si vybrať základ pre steny pod tapetu alebo pod iným typom dekorácie - v špeciálnej publikácii nášho portálu.

Tento materiál sa aplikuje na povrch v jednej alebo dvoch vrstvách, z ktorých každá by mala dobre vyschnúť. Proces sa vykonáva pomocou mäkkého valca a vnútorné rohy a ťažko prístupné miesta sa dodatočne spracujú štetcom.

Čas na úplné vysušenie pôdy je uvedený na obale kompozície a musí byť dodržaný, pretože inštalácia sadrokartónu by mala byť vykonaná len na suchej a čistej stene.

Povrchové značenie

Po natretí a vysušení stien by ste mali začať označovať. Na to je najlepšie použiť laserovú úroveň, ale ak tam nie je, potom je celkom možné robiť so štandardným setom - olovnicou, normálnou úrovňou budovy, dlhým pravidlom (pravidlom), páskou a štvorcom.

Najpohodlnejší spôsob, ako značiť laser

 • Pri označovaní steny je potrebné vziať do úvahy deformačné medzery, ktoré musia nevyhnutne zostať na križovatke sadrokartónu s podlahou a stropom. Pri zmršťovaní domu nedovoľujú poškodenie listov na pevnejších povrchoch.

Medzery by mali byť medzi 3 listami dokončovacieho materiálu a stropom 3 ÷ 5 mm a od podlahy GKL zdvihnúť 8 ÷ 10 mm. Kontrolná vodorovná čiara sa odrazí zhora a na podlahe sa tieto medzery ľahšie sledujú umiestnením kusov preglejky požadovanej hrúbky pod sadrovú dosku. Neskôr, keď lepidlo stvrdne a listy sú pevne upevnené, tieto podložky sa odstránia a medzery nad a pod plachtami sa naplnia montážnou penou.

 • Ak list sadrokartónu nie je úplne pokryť výšku steny, potom v tomto prípade musíte poraziť dve čiary - výška celého listu a hornej časti steny. Táto oblasť bude uzavretá fragmentom požadovanej veľkosti, vyrezaným z celého pásu. Tieto prvky môžu dopĺňať pevné listy len na vrchole, ale mnoho majstrov odborníci odporúčajú umiestniť ich do "šachovnicovým vzorom", to znamená, striedavo v hornej a dolnej časti.

Uhly v miestnostiach nie sú ani zďaleka vždy rovnaké, a preto sa pomocou olovnice musí zvislá čiara pozdĺž križovatky dvoch stien presne odmerať a ohnúť. Pre inštaláciu a upevnenie prvého hárku je potrebné, aby na ňom dokonale sedel. Na tom, ako bude nastavený a fixovaný, závisí od rovnomernosti celej série.

Ktoré lepidlo je lepšie použiť?

Inštalácia dosiek sadrokartónových dosiek na stenu bez rámu sa vykonáva na inom stupni povrchovej plochy. Preto môžu byť na prácu použité rôzne adhezívne kompozície.

Existujú tri hlavné možnosti:

 • inštalácia na plochú stenu;
 • upevnenie na tehlovom povrchu;
 • lepenie na stenu s veľkými nepravidelnosťami.

Lepidlo na ploché povrchy

Medzi hladké povrchy patria betónové monolitické a omietnuté kamenné steny. Samozrejme, nie vždy majú dokonalú hladkosť, ale zvyčajne nevyžadujú vážne opravy vo forme vyrovnania. Môže byť potrebné nastaviť majáky vyrobené zo sadrokartónových alebo sadrových zmesí, ak sa na povrchu zistí mierny sklon v jednom alebo druhom smere.

Sádrokartónová doska sa prilepí na akékoľvek lepidlo na rovnomernej alebo opravenej stene - to môže byť kompozícia na báze omietky alebo cementu, ako aj polymérová tmel alebo polyuretánová pena. Najjednoduchšou a najrýchlejšou možnosťou montáže je lepenie tkanín na montážnu penu.

Lepidlo-pena, vynikajúci pre sadrokartónové dosky

Ak je povrch úplne rovný a hladký, potom môžete použiť lepidlo vyrobené vo forme tmelu, ktoré sa predáva v špeciálnych plastových tubách a zásobníkoch a vytláča sa pomocou stavebnej striekačky alebo pištole.

Lepidlo vo forme viskózneho tmelu

Lepidlá na báze cementu alebo sadry sa vyrábajú v suchej forme a vyžadujú si riedenie vodou bezprostredne pred procesom inštalácie. Pomery ich chovu sú uvedené na obale a musia byť prísne dodržiavané. Ak sa použije takáto cementová alebo omietková kompozícia, potom sa pred inštaláciou fólie proti stene odporúča mierne postriekať jej povrch z postrekovača.

Vlastnosti montáže na tehlovú stenu

Zarovnajte sádrokartónové a tehlové steny. Ak je kladenie tehál vysoko kvalitné a rovnomerné, potom sa inštalácia sadrovej dosky na ňu mierne líši od jej upevnenia na rovný povrch. Ale tak, ako môže, takáto stena predpokladá prítomnosť určitých defektov vo forme kvapiek a švov medzi tehlami. To naznačuje, že lepidlo na jeho povrchu bude rozdelené nerovnomerne, čo znamená, že sadrokartón môže byť pevne pripevnený. V tomto prípade sa príprava tehlového povrchu vykonáva nasledovne:

 • Pomocou olovnice sa určí zvislosť steny. Pri detekcii kvapiek, ktoré tvoria viac ako 20 mm, je potrebné vyrobiť substráty z pásov sadrokartónu - ich šírka by mala byť 100 ÷ 120 mm. Ploché pásy môžu byť upevnené vertikálne od podlahy k stropu alebo paralelne k týmto povrchom, v závislosti od toho, kde sa nachádzajú nepravidelnosti. Tieto sekcie sadrokartónu budú "majáky" na upevnenie veľkých plátien.

Lepené pásky sa stávajú majákmi pre inštaláciu sadrokartónových dosiek

 • Niekedy sa namiesto plochých pásikov používajú obdĺžnikové fragmenty vyrezané z rovnakej sadrokartónu - ich veľkosť môže byť približne 100 × 150 mm. V závislosti od potreby sa lepia na stenu vo vzdialenosti 150 ÷ ​​250 mm od seba.

Pri vyrovnaní tehlovej steny plechmi sa môže použiť akékoľvek lepidlo, ale najekonomickejšou a najspoľahlivejšou možnosťou by bolo použitie zmesi na báze sadry alebo cementu. Ak použijete polymérny tmel alebo penu, potom tieto materiály budú potrebovať príliš veľa, a nie skutočnosť, že plátno bude bezpečne upevnené.

Jedna z lepiacich kompozícií na montáž sadrokartónu

Je potrebné vziať do úvahy ešte jednu vec - materiál, z ktorého sa tehla. Ak je murivo vyrobené z červených tehál alebo penobetónových blokov, potom je možné použiť akékoľvek lepidlo - zaistí sa dobrá priľnavosť. Struskové bloky a silikátový materiál vyžadujú špeciálny prístup, pretože nemajú dostatočne vysokú adhéziu s niektorými zlúčeninami a musia sa posilniť. Ready-made lepidlo suché zmesi sa zdajú byť považované za univerzálne, ale to nie je vždy potvrdené v praxi, toľko remeselníkov je modernizovať pridaním ďalších komponentov. Napríklad pre 10 kg kompozície na báze cementu sa môže pridať 0,5 1 PVA a 1 kg sadry a do zmesi sa pridáva iba 0,5 1 lepidla PVA na báze na báze sadry.

V každom prípade, sadrokartónové dosky, pripevnené k tehlovej stene lepidlom, sa odporúča upevniť hmoždinky, "huby".

Hrubá montáž

V tomto prípade je optimálne použiť lepidlo vyrobené v suchých zmesiach, pretože bude potrebovať dostatočne veľké množstvo. Inštalácia na povrchu s veľkými rozdielmi je podobná upevňovacej fólii na murive. Iba v niektorých oblastiach steny, namiesto jednej vrstvy substrátu-obdĺžnik sadrokartónu, budete musieť lepidlo dva alebo dokonca viac. Táto metóda vyrovnávania bude trvať dlhšie, pretože každá z vrstiev substrátu musí byť úplne suchá pred tým, než sa na nej nalepí ďalšia vrstva.

Na zakrivených stenách je potrebná veľmi spoľahlivá fixácia tkanín na povrch hmoždinkami a husté vyplnenie priestoru medzi stenou a sadrokartónom, najmä na okrajoch.

Keď sa použijú na vyrovnanie steny substrátu, môžu sa pripevniť na stenu penou a na lepenie hlavných plátien na nanášanie lepidla zmiešaného so suchými formuláciami.

Montáž sadrokartónu bez rámu

Techniky na použitie rôznych typov lepidla na sadrokartónové dosky sú odlišné.

Inštalácia na lepidlo zo suchej stavebnej zmesi

Najbežnejším materiálom na upevnenie sadrokartónu na stenu je lepidlo na báze omietky. Často sa používa a zloženie cementu. Prvé aj druhé sa však na plátno vzťahovali na rovnaký princíp.

 • Pozdĺž okrajov hárkovej strany listov sa nanáša lepidlo dlhými bodkovanými alebo plnými pásikmi, pretože je nutné, aby pri stlačení na stenu kompozícia úplne vyplnila medzeru medzi základňou a dokončovacím materiálom. Na hlavnej rovine plechu sa nanáša lepidlo bodkovane, na diapozitívy, s krokom 200 ÷ 300 mm

Jeden spôsob aplikácie lepidla na list sadrokartónu

Za predpokladu, že povrch steny je ideálne rovný, lepidlo sa aplikuje aj pozdĺž okrajov v pásoch a bodky lepidla s priemerom 120–150 mm sa prekrývajú len na strednej časti listu.

Aby bola fólia pevne pripevnená k stene, musí byť celková plocha nanesená na povrch pásu lepidla aspoň 10% celkovej veľkosti listu.

 • Uvedenie lepidla na sadrokartónové dosky, list je nastavený na podpery z preglejky alebo staré keramické dlaždice, 8 ÷ 10 mm hrubé, pripravené pre neho na podlahe.
 • Po pritlačení pásu proti stene prechádza pozdĺž pravidla a jemne ho poklepáva na predný povrch tak, aby sa lepidlo rovnomerne rozložilo medzi obidva povrchy a sadrokartónová doska je dokonale zvislá.

Po inštalácii na stenu zarovnajte list

 • Potom by mal byť list skontrolovaný s použitím stavebnej úrovne, a nájsť svah v jednom smere alebo druhý, vykonať príslušné úpravy. To bude možné do 8 ÷ 10 minút po lepení.
 • Upevnenie hmoždinkami sa vykonáva až potom, keď lepidlo zaschne pod vyrovnaným plechom, inak môžete jeho tvrdosť opäť pritlačiť príliš tvrdo.
 • Rovnakým spôsobom sa lepia všetky pevné plátna a potom sa pokračuje v inštalácii chýbajúcich fragmentov.

Pred inštaláciou úzky kus sadrokartónu na hornej strane listu, hrany na ich križovatke musí byť rez v uhle - odstráňte skosenie tak, že medzera je vytvorená, ktorá bude vyplnená tmelom.

Domáce hrany hrany

Hrany môžete rezať nožom na rezanie sadrokartónu alebo hobľovačom. Okraj materiálu sa spracúva s rovinou, až kým nie je pripevnený na stenu, a už prilepený hárok je možné rezať nožom.

Ak je to pohodlnejšie, potom sa lepidlo môže aplikovať na stenu.

 • Nie je potrebné aplikovať lepidlo na sadrokartón - ak je vhodnejšie to urobiť priamo na stenu, potom sa môže takto lepiť. V procesoch nie je žiadny zásadný rozdiel, ale v tomto prípade musí byť stena nutne pripravená so základným náterom.

Inštalácia na syntetické zlúčeniny

Druhá možnosť inštalácie - s použitím syntetických kompozícií - môže byť vykonaná dvoma spôsobmi:

 • Pena alebo tmel sa aplikuje priamo na list sadrokartónu.
 • Pena vyplní priestor medzi stenou a nainštalovaným a zarovnaným listom.
Lepenie sadrovej dosky na penu

Táto možnosť sa používa pri inštalácii sadrokartónu na stenu, ktorá nevyžaduje špeciálne nastavenie.

Pena na povrchu plátna sa aplikuje hospodárnejšie ako lepidlo vyrobené zo suchej zmesi. Je dosť napenit pruhy po obvode listu a kríž alebo diagonálne v strede. Po nanesení zmesi sa list ihneď prilepí na stenu. Pretože pena má dobrú priľnavosť k akémukoľvek, a to ako s hladkým, tak s pórovitým povrchom, rýchlo sa uchopí a za deň nebude možné odtrhnúť list od steny.

Varianty nanášania peny na list GCR

Rovnakým spôsobom sa všetok materiál pripevní na stenu a nechá sa schnúť jeden deň.

Ak sa na lepenie rozhoduje použiť polyuretánový tmel, potom sa nanáša na plech častejšími pruhmi a vždy na všetky hrany. Vo vnútri plechu sa lepidlo môže aplikovať s rôznymi "vzormi", hlavná vec je, že čiary prechádzajú vo vzdialenosti 150 ÷ ​​200 mm od seba. V tomto prípade, keď sa list pritlačí k plochému povrchu steny, lepidlo sa medzi nimi rovnomerne rozloží.

Polyuretánový tmel z tuby sa nanáša v pásoch

Sušenie a úplná polymerizácia každej z týchto kompozícií prebieha odlišne, preto je potrebné venovať pozornosť tomu, aby sa získalo tmel, toto kritérium by sa malo okamžite venovať pozornosť.

Если к стене приклеиваются небольшие куски гипсокартона, то достаточно нанести мастику только по их краям.

Для небольших фрагментов достаточно промазывания только по периметру

Видео: монтаж гипсокартонного покрытия стен на монтажную пену
Lepenie GCR s následným vyplnením medzier

Tento spôsob montáže je omnoho náročnejší na prácu, ale dáva dobrý výsledok pri vyrovnaní nie príliš plochého povrchu. Ihneď je potrebné poznamenať, že vo svojej aplikácii môže byť použitá iba pena a v dostatočne veľkých množstvách. Spotreba bude závisieť od toho, ako je zakrivená stena, to znamená, aké veľké dutiny zostanú medzi ňou a GCR.

Pri inštalácii podobným spôsobom budú potrebné niektoré pomocné materiály, ktoré je potrebné zakúpiť vopred, a niektoré z nich možno nájsť aj v domácnosti.

Práca je teda nasledovná:

 • Sadrokartónová doska môže byť inštalovaná na stenu na vopred zhotovenom značení. Priamo cez sádrokartónovú dosku sa do povrchu steny vyvŕtajú diery - malo by byť rovnomerne rozložených 10 ÷ 12 kusov po celej ploche.

Ďalej sa plech odstráni zo steny, otvory v stene sa mierne rozšíria a do nich sa opatrne vtiahnu plastové hmoždinky.

 • Ďalším krokom na zadnej strane listu sadrokartónu na obojstranné lepiace pásky lepené kusy penovej gumy. Mali by byť umiestnené 120 ÷ 150 mm od vyvŕtaných otvorov. Tieto vložky budú použité ako nastavovač pružiny, ktorý pomôže správne vystaviť plátno.

Plastové hmoždinky sú vháňané do steny, do ktorých sú potom zaskrutkované skrutky na nastavenie polohy plechu.

 • Ďalej je k stene opäť pripevnený hárok, ktorý teraz musí byť upevnený skrutkami so širokými. Ak nie sú žiadne, potom obvyklé upevňovacie prvky sú vopred nasadené na podložky. Samorezné skrutky musia zdvihnúť potrebnú dĺžku, ako aj ich pomoc pri inštalácii plechu. Sú priskrutkované cez hotové otvory v hmoždinkách zatĺkaných do steny tak, aby sa list ťahal čo najbližšie k stene.

Kontrola povrchu budovy, regulácia, uvoľnenie alebo vytiahnutie skrutiek, zaistenie požadovanej vertikálnej polohy.

Tak isto sú všetky listy navzájom nastavené a upevnené.

 • Nasledujúci krok v plachte sadrokartónových dosiek cez skrutkové skrutky sa vyvŕtajú otvormi s priemerom 7 ÷ 8 mm. Sú určené na čerpanie cez montážnu penu do medzery medzi stenou a sadrovou doskou. Vstrekovanie prebieha pomocou špeciálnej konštrukčnej pištole, na ktorej sú namontované valce s penou.

Pred naplnením medzier je potrebné upraviť dávkovanie peny z valca, aby sa čo najviac ekonomicky využilo. Zvyčajne je nastavený tak, že jedným kliknutím na pištoľ vytvoril bod s priemerom 120 ÷ 150 mm. Je dôležité to urobiť vopred, pretože lepenie pásu na stenu bude vykonané slepo.

Najlepšie je vyplniť dutiny penou s použitím profesionálneho materiálu a pištole

 • Keď pena stvrdne a listy sú pevne pripevnené k stene, môžete skrutky odskrutkovať podľa želania, alebo ešte lepšie, utopiť ich do 1 ÷ 2 mm v sadrokartónových doskách a zakryť tmelom zhora.

Tesnenie švu

Po montáži a konečnom vyschnutí lepidla prejdite na utesnenie škár.

Práce sa vykonávajú v tomto poradí:

 • Spoje medzi fóliami sú opatrené základným náterom. Primer na povrchu by mal byť úplne suchý. Zvyčajne na tých okrajoch hárkov, kde bol skosený rez narezaný vlastnými rukami, by sa mal základný náter vykonať niekoľkokrát tak, aby sa pri utesňovaní škár nezačal rozpadať.

Primárne plnenie škár tmelom

 • Ďalej, pozdĺž všetkých spojov, tmel sa opatrne aplikuje špachtľou.
 • Na nevystužený, vyrovnaný tmel sa lepidlo a tesniaca páska lepia a mierne vsádzajú do kompozície.

Zosilnenie švu na nemrznúcom roztoku

 • Po vysušení švy prejdú na základný náter a stmelia celý povrch steny sadrokartónu.

Ako konečne vyrovnať steny s tmelom?

Proces privádzania stien do dokonalej rovinnosti a hladkosti s tmelom nie je taký jednoduchý. Odporúčame začať s pravidlami stien s vlastnými rukamiuvedené v samostatnej publikácii nášho portálu.

Po oboznámení sa so základmi technológie sa odporúča toto všetko vyskúšať prakticky na obmedzenej ploche steny. Ak všetko pôjde hladko, potom môžete bezpečne začať rozsiahle práce na dokončenie miestnosti.

Загрузка...