Budovy na strane domu

Posuvné okná na terasu: výhody, príslušenstvo a starostlivosť o okná na verandu a terasu

Moderný exteriér vidieckych domov sa výrazne odlišuje od predchádzajúcich dizajnov v dôsledku vzniku nových materiálov a stavebných technológií. Jednou z inovácií, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšími, sú posuvné okná na terasu, ako aj verandy a altány.

Posuvné okná na terasu

Predtým boli terasy často otvorené, takže ich použitie bolo možné len v teplom a suchom počasí. Dnes, s príchodom posuvných priehľadných štruktúr, bolo celkom možné vytvoriť plnohodnotnú miestnosť z tejto vonkajšej plochy, v ktorej môžete stráviť čas pohodlne, aj keď je vetrom alebo vonku prší.

Dostatočne veľký počet spoločností sa zaoberá výrobou a inštaláciou návrhov posuvných zasklení. A ak sa rozhodnete vybaviť svoju verandu alebo terasu takou „mobilnou“ transparentnou stenou, mali by ste si vybrať organizáciu, ktorá má rozsiahle skúsenosti v tejto oblasti a získala si reputáciu ako bona fide poradca.

Výhody posuvných okenných a dverných systémov

Posuvné systémy sú oveľa pohodlnejšie ako systémy otočného ovládania a ich pohodlie spočíva v nasledujúcich výhodách:

 • Ktorýkoľvek z posuvných systémov umožňuje racionálne použitie terasy alebo verandy, pretože otvorené krídlo nebude zasahovať do objektov nainštalovaných v blízkosti okien a nebude potrebné ich odstraňovať zakaždým, keď otvoríte.
 • Žalúzie a záclony vydrží oveľa dlhšie, pretože sa ich nedotknú otvorením dverí, takže zostanú neporušené a nedeformované.
 • V systémoch s posuvnými oknami sú krídla bezpečne upevnené v akejkoľvek zvolenej polohe - nebudú sa zatvárať a otvárať proti prievanu alebo nárazu vetra.
 • Posuvné systémy môžu byť inštalované len ako okná alebo celá výška - od podlahy k stropu, čím sa vytvorí priehľadná priehľadná stena.

Prítomnosť posuvnej priehľadnej steny sa často poskytuje vo fáze návrhu budovy.

 • Tam sú bezrámové systémy posuvných okien, ktoré neprekrývajú výhľad ani s prekladmi okien, takže je úplne otvorený.
 • Posuvné konštrukcie dávajú architektúre fasády ľahkosť, pretože môžu byť inštalované v prvom aj druhom poschodí.
 • Napriek zjavnej ľahkosti a krehkosti majú rámy v systémoch dostatočne vysokú pevnosť a spoľahlivosť a pre zasklenie väčšina výrobcov používa sklo odolné voči nárazom.

Veranda alebo terasa - a výzdoba domu a funkčná miestnosť

ako samoobslužná veranda v vidieckom dome - prečítajte si samostatnú publikáciu nášho portálu. Ak plánujete mať terasu bez zasklenia stien, potom ju môžete zakryť pred zrážkami svetlom polykarbonátový vrchlík.

Typy posuvných systémov

Posuvné systémy sú rozdelené podľa rôznych kritérií a v každom prípade sa vyberajú na základe úvah o vhodnosti ich použitia. Takže systémy môžu byť "teplé" a "studené" - prirodzene, majú dosť vážne náklady.

Napríklad, ak je kúrenie na terase alebo verande pre použitie v miestnosti nielen v lete, ale aj v zime, potom je potrebné nainštalovať "teplý" okenný systém, ktorý zapečatí celú stenu alebo jej časť.

Je celkom možné poskytnúť „teplý“ zasklievací systém, ktorý umožní aj využitie terasy v zime.

Pri výbere konštrukcie pre konkrétnu konštrukciu je potrebné vziať do úvahy oblasť zasklenia, pretože nie je možné namontovať akýkoľvek typ systému na plánované miesto a ešte viac, ak existuje potreba inštalovať veľké pozorovacie okná od stropu k podlahe.

Napriek tomu, že cena posuvných systémov je omnoho vyššia ako bežné zasklenia, odôvodnia takú cenu svojou funkčnosťou. Celkové náklady na inštaláciu budú závisieť od nasledujúcich faktorov:

 • celková plocha zasklenia;
 • typ posuvného systému;
 • materiál na výrobu rámov;
 • hrúbka skla a typ profilu;
 • kvalita inštalovaného hardvéru;
 • zdobenie skleneného systému;
 • siete proti komárom;
 • alebo so zapojením odborníkov.

Ako je uvedené vyššie, systémy sa vyznačujú konštrukčným a výrobným materiálom. Ak chcete vybrať vhodnú možnosť, musíte mať predstavu, aké sú hlavné typy posuvných systémov.

Zdvíhací a posuvný systém

Konštrukcia zdvíhania a posuvu funguje na princípe skrine. Pri otváraní okna mierne zdvíha, čím sa oslabuje svorka uzáveru v jej spodnej časti. Vďaka tomu je rám bez akéhokoľvek špeciálneho úsilia posunutý nabok o šírku rámu umiestneného priamo vedľa neho.

Zasklenie na princípe zdvíhacieho a posuvného systému

Pri zatváraní okna mechanizmus funguje ako lis. Rám je stlačený v spodnej časti, tesnenia sú spojené a okno je na mieste. Dizajn má tesnenie z gumového profilu, ktoré ho robí úplne vzduchotesným, čo mu umožňuje zadržať teplo vo vnútri domu a tiež zabrániť vniknutiu vlhkosti zvonku.

Schéma zdvíhacieho a posuvného mechanizmu

Konštrukcia by mala pozostávať aspoň z dvoch rámov: jeden z nich je nosný a druhý je pohyblivý. Vodiace lišty sú inštalované na nosnej časti konštrukcie, pozdĺž ktorej sa rámy pohybujú - jeden alebo obidva. Okrem toho sa často poskytuje sprievodca pre pohyblivú sieť proti komárom.

Táto konštrukcia je vysoko odolná a odolná, schopná odolávať masívnym rámom s dvojitými oknami s maximálnou veľkosťou až 2000 × 3000 mm. Tieto systémy sa najčastejšie používajú na vytváranie posuvných priečok medzi miestnosťami v dome a na ochranu terás a verandy pred vonkajšími vplyvmi z ulice.

V vidieckych domoch pomáhajú sklenené steny vizuálnej jednote priestorov domu s prírodou, ak sa nachádzajú na strane budovy, smerom do záhrady alebo do lesa. Dizajn je zároveň schopný poskytnúť spoľahlivú bariéru proti studenému vzduchu, atmosférickej vlhkosti v ktoromkoľvek z jej prejavov a nepríjemnému hmyzu.

Je vyrobený zdvíhací a pohyblivý dizajn z hliníkového alebo PVC profilu. Pri inštalácii takéhoto systému v celej stene je prah spravidla nízky, sotva znateľný.

Jednou z výhod takéhoto systému je takmer úplná absencia vyčnievajúceho prahu.

V otvorenom stave prah nerozdeľuje vnútornú zónu miestnosti od ulice, preto, keď sú dvere úplne otvorené, tieto dva priestory sa úplne zlúčia.

Šikmý a posuvný systém PVC profilov

Táto verzia posuvného systému je trochu ako sklopná v obvyklých oknách z PVC, ale keď otvoríte krídlo, jeho pohyb nastáva v dvoch smeroch - smerom k sebe a k strane (takto fungujú dvere v mnohých turistických autobusoch).

Ak chcete otvoriť toto okno, krídlo sa vytiahne smerom k sebe (kým sa jeho valce presunú na susedné lyžiny) a potom sa posunú do požadovanej vzdialenosti. Obvykle je v takomto systéme inštalované uzamykacie zariadenie, ktoré je schopné uzamknúť krídlo v akejkoľvek polohe - na tento účel sa rukoväť zvieracieho mechanizmu otáča do určitej polohy. Okrem toho je v šikmom posuvnom systéme umiestnený mechanizmus, ktorý umožňuje mierne otvárať a upevňovať krídlo na vetranie.

Rôzne polohy krídla systému sklopného okna

V systéme je inštalované gumové tesnenie, ktoré pri zatvorenom okne zabezpečuje vysokú tepelnú, vodotesnú a zvukovú izoláciu miestnosti.

Takýto dizajn okna je skvelý pre jeho inštaláciu pri zasklievaní terasy, verandy alebo balkónov. Na balkónoch alebo lodžiích je posuvný systém inštalovaný z uzavretej strany na strop. Vzhľadom k tomu, že pri otvorení krídla nezaberá ďalšie miesto, môžete uložiť určitú oblasť malej miestnosti.

Pri inštalácii systému ako priehľadnej priehradky na terase je potrebné mať na pamäti, že bude nevyhnutne mať prah, ktorý je nežiaduci krok, pretože polyvinylchlorid, bohužiaľ, nie je určený na nadmerne veľké zaťaženie. Preto, ak je táto konštrukcia stále inštalovaná vo vyššie uvedenej kvalite, odporúča sa, aby sa na prahu zakúpili špeciálne krycie vrstvy, ktoré ju chránia pred poškodením a predĺžia životnosť systému.

Naučte sa, ako urobiť žalúzie na oknách látky, ako aj zoznámiť sa s odrodami a procesom vlastnej produkcie, z nášho nového článku.

Posuvný skladací dizajn

Presúvanie skladacej štruktúry oddielu iným spôsobom sa zvyčajne nazýva "akordeón". Skladá sa z niekoľkých krídiel, ktoré po zložení otvárajú otvor do celej šírky. Záhyby sa pohybujú v jednom smere a sú kompaktne vsadené na stenu. V prípade potreby sa otvoria jedno alebo dve dvere.

Pohyblivý skladací dizajn, v populárnom jazyku - "akordeón"

Táto posuvná verzia môže byť vyrobená z hliníka alebo PVC profilu. Hliníkové diely sa častejšie používajú na takéto konštrukcie, pretože sú oveľa ľahšie ako polyvinylchlorid, ale zároveň sú schopné odolávať pomerne veľkým zaťaženiam bez poškodenia a deformácie.

Schematický diagram párovacieho krídla "harmoniky"

Pri plánovaní inštalácie „harmoniky“ by ste však mali zvážiť niektoré obmedzenia:

 • Takýto systém sa používa výlučne ako „studený“ oddiel, takže sa často inštaluje vo vnútri budovy - medzi miestnosťami a na terase len ako ochrana pred dažďom alebo vetrom. "Akordeón" jednoducho nemôže úplne zahriať a zvukovo izolovať miestnosť.

Skladacie systémy okien a dverí sa nemôžu stať spoľahlivou bariérou pre chladné ulice

 • Konštrukcia môže byť aplikovaná len na otvor, ktorý má šírku nie viac ako 6500 mm a výšku 2300 mm.
 • Počet ventilov v tomto systéme by nemal byť väčší ako sedem.

Bezrámový zasklievací systém

Na zasklievanie verand a terás za studena sa čoraz viac používa bezrámové zasklenie. Keď je konštrukcia úplne uzavretá, vytvorí sa pevná sklenená stena, ktorá nemá rámy a deliace stojany.

Bezrámové zasklenie terasy alebo verandy vyzerá veľmi pôsobivo.

Pre tento systém sa používa hrubé sklo odolné voči nárazom, preto je dostatočne spoľahlivé a bezpečné pri prevádzke a je odolné voči možným mechanickým namáhaniam.

Ak je potrebné otvoriť, sklenené tvárnice sa striedavo pohybujú na jednej strane otvoru pozdĺž špeciálnych vodidiel, ktoré sú inštalované v jeho hornej a dolnej časti. Otvorené dvere sú kompaktne umiestnené proti stene, takže takmer nezaberajú využiteľný priestor.

Sklenené bezrámové "akordeón", starostlivo zostavené proti stene

Tento dizajn je vhodný ako priehľadná stena alebo okno, takže obe strany sklenených tvárnic sú prístupné pre pravidelnú údržbu.

Pre návrhárov zasklenia za studena často ponúkajú len taký dizajn, najmä v prípadoch, keď je potrebné dosiahnuť efekt otvoreného priestoru.

Príslušenstvo pre posuvné systémy

Posuvné systémy sú zostavené z profilov vyrobených z rôznych materiálov: môže to byť plast - polyvinylchlorid (PVC), hliník, sklolaminát, drevo z hliníka alebo dokonca len drevené časti. Najdostupnejšie a preto najobľúbenejšie a najbežnejšie sú systémy z PVC a hliníkových profilov, ktoré sú pomerne odolné a estetické. Zvyšné profily sú drahé a používajú sa na vytvorenie posuvných systémov v bohatých priestoroch alebo drahých hoteloch.

Rámy pre posuvné konštrukcie sú vybavené oknami s dvojitým zasklením s dvojitým a niekedy aj trojitým zasklením - tento faktor závisí od klimatických charakteristík regiónu v zime a miesta montáže dverí a okien.

Ako vykurovať miestnosť s panoramatickými oknami?

Na tieto účely boli vyvinuté špeciálne vykurovacie zariadenia, ktoré sú inštalované v spodnej časti okien alebo dokonca zabudované do povrchu podlahy. Je to o elektrickej alebo vodné konvektory ktoré vytvárajú akýsi tepelný záves, ktorý zabraňuje vstupu chladu do miestnosti. Prečítajte si viac - v špeciálnej publikácii portálu.

Rámy uvedených profilov v komplexe s dvojitými oknami spoľahlivo chránia miestnosť pred vonkajším hlukom, prachom, studeným vzduchom, vlhkosťou a zápachom. Okrem toho, rôzne systémy, ak je to žiaduce, môžu byť získané siete proti komárom, ktoré v niektorých systémoch, rovnako ako krídlo, môže pohybovať, av iných - sú nainštalované natrvalo.

PVC profily

Systémy PVC profilov, aj keď sú cenovo najdostupnejšie, majú množstvo nepopierateľných výhod, takže tento materiál možno nazvať najobľúbenejším zo všetkých používaných na výrobu posuvných konštrukcií:

 • Vytvorené zasklenie má estetický, elegantný vzhľad.
 • Povrch rámu je ľahko čistiteľný za mokra, vrátane použitia domácich detergentov.
 • Materiál má pomerne vysokú pevnosť voči akémukoľvek rozumnému mechanickému namáhaniu.
 • Tento polymér je odolný voči nízkym a vysokým teplotám v širokom prevádzkovom rozsahu.
 • PVC profil je trvanlivý, nepodlieha ničeniu vlhkosťou, ultrafialovými lúčmi, preto sa nedeformuje a zachováva si svoj pôvodný vzhľad počas celého prevádzkového obdobia.
 • PVC profil sa vyrába v rôznych farbách, vrátane schopnosti spoľahlivo napodobniť textúru dreva.
 • Pri používaní tohto materiálu je povolené rozšírenie zabudovaných funkcií, napríklad inštalácia ochrany proti vlámaniu alebo diaľkové ovládanie.

Kvalitný PVC profil musí mať vnútornú kovovú výstuž.

Neexistujú prakticky žiadne nevýhody pre profily vyrobené z PVC, s výnimkou jednej veci - to je pomerne veľká hmotnosť výslednej štruktúry, ktorá obmedzuje šírku a výšku ventilov.

Z PVC profilov sa vyrábajú všetky vyššie uvedené typy klzných konštrukcií, okrem samozrejme bezrámové.

Hliníkový profil

Konštrukcia z hliníkového profilu je ľahká a elegantná. Najčastejšie sú tieto systémy inštalované pre "studené" zasklenie terasy, verandy, altány, alebo pre inštaláciu vnútorných priečok.

Napriek tomu sa vyrábajú hliníkové profily, z ktorých vyrábajú „teplé“ posuvné systémy, ktoré v každom ročnom období dokážu udržať príjemnú teplotu a ticho v miestnosti. Preto pri objednávaní dizajnu je potrebné zamerať sa na to, kde bude systém inštalovaný a aké funkcie by mal vykonávať.

Skladacie krídlo "harmoniky" z hliníkového profilu komplexnej konfigurácie

Ak nainštalujete posuvný systém, vyrobený z bežného hliníkového profilu, určený pre "studené" zasklenie, potom v zime bude teplota v miestnosti blízko teploty mimo okna. „Teplé“ konštrukcie z hliníka majú relatívne vysokú cenu, takže nie sú obzvlášť obľúbené u zákazníkov. Ich kladné vlastnosti sú identické s PVC profilmi, ale s jediným plusom, že materiál má vyššiu pevnosť.

Výhody hliníkových konštrukcií so studeným posuvom zahŕňajú tieto vlastnosti: t

 • Sila a ľahkosť krídiel nedávajú žiadne výrazné zaťaženie základne, takže dizajn môže byť použitý na glazovanie terasy, ktorá sa nachádza na druhom poschodí.
 • Systém dobre chráni presklenú miestnosť pred vetrom, dažďom, špinou a prachom.
 • Profily, z ktorých je konštrukcia zostavená, sú pomerne úzke, preto neinterferujú so širokým pohľadom na krajinu mimo okna.
 • Hliník nie je prakticky vystavený pôsobeniu korozívnych atmosférických vplyvov, čo robí tieto systémy veľmi trvanlivými.
 • Mnohé zliatiny hliníka používané na výrobu okenných systémov majú schopnosť odpudzovať nečistoty a prach, takže je ľahké sa starať o rámy - majú dostatok mokrého čistenia, ktoré je potrebné vykonať podľa potreby.
 • Životnosť týchto konštrukcií môže byť 50 rokov alebo viac.
 • Vďaka jednoduchosti profilov môže byť krídlo pomerne široké.
 • Hliníkové profily majú často špeciálny striekaný povlak, ktorý môže mať rôzne farebné odtiene, vrátane imitácie textúry prírodného dreva.

Poprední výrobcovia profilov a príslušenstva

Je potrebné poznamenať, že všetky profily a tvarovky pre posuvné konštrukcie, okná a dvere sa zvyčajne vyrábajú v továrňach developerských spoločností a potom sa dodávajú do krajín po celom svete, kde sú už hotové výrobky na zákazku.

Nasledujúci výrobcovia sú na ruskom trhu najznámejší a najobľúbenejší:

Názov profilurysyPočet kamierHĺbka profiluОбласть применения систем
Раздвижные системы ПВХ компании "Rehau" (Швейцария)
"Rehau Blitz"Доступный по цене профиль.360 ммБеседки, павильоны, выходы на балкон.
"Rehau Sib"Дополнительное утепление, хорошая шумоизоляция.3+термоблок70 ммВыходы на балкон или террасу.
"Rehau Brillant"Два контура уплотнения в области порога.570 ммОфисные помещения, торговые бутики, рестораны, павильоны.
Posuvné systémy PVC firmy "KBE" (Nemecko)
"KBE 58"Vyrobené technológiou "Greenline".358 mmVstup na balkón a terasu súkromného domu.
Posuvné hliníkové dvere spoločnosti "REYNAERS" (Belgicko)
"REYNAERS CP 155"Izolovaný (teplý) systém pre výsuvné a posuvné dvere.1102 mmZasklené vyhrievané terasy a verandy.
"REYNAERS CP 50"Izolovaný (teplý) systém.150 mmPrieskum zasklenia vykurovaných priestorov.
"REYNAERS CP 45Pa"Neizolovaný (studený).121-70 mmPoužíva sa na ochranu tŕňov, terás a terás pred vlhkosťou a vetrom, ako aj na vytváranie vnútorných priečok.
Posuvné hliníkové dvere spoločnosti "SCHUCO" (Nemecko)
"SCHUCO ASS 50.NI"Systém pre posuvné dvere pre veľké otvory.165 mmPre inštaláciu v dome (oddelenie miestností), ako aj ochranu pred budovou vetra a dažďa.
"SCHUCO ASS 70.HI"Teplý výťah a posuvný systém.170 mmZasklené vyhrievané terasy a verandy.
"SCHÜCO ASS 77.PD.HI"Teplý panoramatický systém pre veľké priehľadné posuvné dvere.277 mmPrieskum zasklenia vykurovaných priestorov.

Starostlivosť o posuvné konštrukcie

Systémy posuvných dverí na terase, ako aj okná z hliníka alebo PVC vyžadujú pravidelnú údržbu a čistenie. Preto, ak sú takéto stavby inštalované v dome, je potrebné poznať určité nuansy, ktoré pomôžu predĺžiť dobu bezproblémovej prevádzky.

 • Odporúča sa raz za dva až štyri roky odstrániť posuvné dvere a vyčistiť všetky komponenty konštrukcie od prachu a nečistôt vysávačom.
 • Ak má dom „studenú“ konštrukciu z hliníka, potom jeho kefové tesnenia vyžadujú každoročné čistenie, pretože sa pod nimi hromadí viac prachu.
 • Okrem toho sa odporúča mazať všetky prvky "mechaniky".

Moderné systémy okien a dverí vyžadujú pravidelnú údržbu.

Aby sa zabezpečilo, že mechanizmy fungujú bezchybne a časti trenia nie sú vystavené rýchlemu opotrebeniu, musia sa pravidelne čistiť a mazať. O tom, ako samomazné plastové okná - prečítajte si špeciálnu publikáciu nášho portálu.

 • Ak je v otváraní terasy inštalovaná posuvná posuvná konštrukcia, môže dôjsť počas silných mrazov k zamrznutiu a zastaveniu otvárania. V tomto prípade nespoliehajte na otvorenie hrubej sily, inak by ste mohli mechanizmus poškodiť. Pre jednoduché otvorenie krídla musíte mať vždy k dispozícii špeciálny nástroj - „rozmrazovací stroj“. V extrémnych prípadoch môžete zamrznutú časť dverí zohriať bežným fénom.

Pri objednávaní podobného systému pre Váš domov musíte urobiť zoznam zaujímavých otázok týkajúcich sa samotnej stavby, jej prevádzky a preventívnych opatrení, ako aj podmienok záručného servisu. Po obdržaní kvalifikovaných vysvetlení pre každú položku bude jednoduchšie orientovať sa vo vašich činnostiach pri každodennej prevádzke, údržbe a opravách posuvných okien a dverí.

A na záver publikácie - video plot, jasne demonštrujúci funkčnosť rôznych systémov posuvných okien a dverí na terasu:

Video: rôzne systémy posuvných zasklení pre terasu

Загрузка...