Izolácia domu

Izolácia vermikulitu: použitie vermikulitu a ceny

Vo väčšine prípadov, ak sa začneme rozprávať o tepelnoizolačných materiáloch používaných na izoláciu obytných budov, minerálna vlna v jednej alebo druhej forme, sa predovšetkým pamätá na penový polystyrén a expandovanú hlinku. Málokto, kto si spomenul na vermikulit, a mnoho - ani nevie o jeho existencii.

Izolácia vermikulitov

A je to zbytočné. Nespravodlivo na "vedľajších rolách", vermikulitová izolácia prírodného pôvodu, v ktorej výrobe sa nepoužíva len škodlivé, ale všeobecne žiadne chemické zlúčeniny. Jeho tepelná izolácia a výkon nie sú len porovnateľné, ale v niektorých prípadoch výrazne prevyšujú tepelne izolátory iných široko používaných tepelných izolátorov. Stručne povedané, tento materiál si zaslúži spoznať ho čo najbližšie.

Hoci vermikulit, ako izolačný materiál, patrí k minerálu, prírodného pôvodu, jeho priaznivé vlastnosti boli prekvapivo rozpoznané tak dávno. Ako kameň bol opísaný až koncom 19. storočia, ale trvalo takmer ďalších sto rokov, kým sa charakteristické znaky tohto minerálu dostali k službe človeku.

V skutočnosti je prírodný vermikulit hornina triedy kremičitanov, skupina hydromík. Líši sa od obyčajnej sľudy s vysokým obsahom vody viazanej v kryštalickej mriežke a nízkou úrovňou väzieb medzi vrstvami materiálu. Celková molekula pôvodného prírodného vermikulitu teda obsahuje štyri molekuly vody, ktoré sú k nemu pripojené.

Fragment hydromice - suroviny na výrobu exfoliovaného vermikulitu

Vo svojom normálnom stave ide o pomerne tvrdú skalu s vysokou hustotou, ktorá dosahuje až 2400 ÷ 2700 kg / m³, ktorá nie je náchylná na oder, ale je ľahko rozvrstvená na platne. Teplota topenia je okolo 1350 ° C. Zaujímavý rys minerálu bol však zaznamenaný a použitý - ak nie je privedený do tavenia a zahrievaný na teplotu asi 900 ° C až 1000 ° C, potom materiál úplne mení svoju kryštalickú štruktúru. Tenké platne sa zväčšujú - zväčšujú sa o 15 ÷ 25 krát a premieňajú sa na pórovité pórovité alebo dokonca tenké vlákna, s výrazným zlatým alebo strieborným nádychom. Zdá sa teda, že prijatý názov minerálu - vermikulit, z latinského "vermiculus", čo doslovne znamená "červ".

Výsledkom je exfoliovaný vermikulit - samotný materiál, ktorý sa neskôr široko používa v rôznych odvetviach stavebníctva, priemyslu a poľnohospodárstva. Vzduchom plnená konštrukcia má veľmi nízku hustotu - je oveľa ľahšia ako voda a jej špecifická hmotnosť sa pohybuje len od 60 do 130 kg / m³.

Pri vysokoteplotných praženiach sa kúsky sľudy premenia na vrstvené "červy"

V súčasnosti sa výroba expandovaného vermikulitu uskutočňuje na priemyselnej báze. V našej krajine sú bohaté ložiská potrebných sľudových hornín - v Murmansku, Čeľabinsku, Irkutských oblastiach, v Krasnodare a Primorsky Krai.

Výrobný cyklus sa skladá z niekoľkých etáp. Patrí sem triedenie surovín, obohacovanie (odstraňovanie nečistôt z balastu), drvenie na jemnú frakciu a vypaľovanie. Proces vypaľovania trvá niekoľko minút - a potom expandované kolóny prechádzajú fázou drvenia na požadovanú frakciu, po ktorej nasleduje triedenie, balenie a preprava spotrebiteľom.

Predbalený expandovaný vermikulit

Vermikulit vyrábaný v podnikoch musí spĺňať určité normy stanovené GOST12865-67. Je teda rozdelený na:

- veľké - zrno od 5 do 10 mm;

- stredná - od 0,6 do 5 mm.

- jemné - zrná do 0,5 mm.

Spotrebitelia sú typicky dodávaní s materiálmi z troch rôznych tried - 200, 150 a 100, v ktorých čísla udávajú hornú hranicu objemovej hmotnosti materiálu (kg / m³). Samotná hustota a teda izolačné vlastnosti vermikulitu závisia od veľkosti frakcie. Napríklad, bez prekročenia GOST, výrobné závody ponúkajú materiál s nasledujúcimi parametrami:

Priemerná veľkosť frakcie, mmPriemerná sypná hmotnosť materiálu, kg / m³Priemerný koeficient tepelnej vodivosti, W / m × ° C
pri +25 ° Cpri teplote +100 ° C
0,5do 1300,0560,062
1,0do 1200,0520,059
2,0až do 1100,0510,057
4,0do 95%0,0480,054
8,0do 65%0,0460,052

Vermikulit je teraz široko používaný v stavebníctve, pretože má množstvo výhod:

 • Nízky koeficient tepelnej vodivosti umožňuje použitie vermikulitu ako účinného tepelného izolátora stavebných konštrukcií. Podľa týchto indikátorov je materiál pomerne porovnateľný s inými populárnymi izolanty, napríklad s minerálnou vlnou alebo expandovaným polystyrénom, ale výrazne ich prevyšuje v iných vlastnostiach.
 • Rozsah pracovných teplôt je veľmi široký. Takže on sám vermikulit, a mnoho stavebných materiálov, ktoré sú na ňom založené, dokážu odolať mrazu pod -200 ° C a zahriatiu na 900 ÷ 1000 ° C. Samotný materiál je absolútne nehorľavý a neobsahuje žiadne prísady, ktoré môžu prispievať k horeniu alebo šíreniu požiaru. Pri zahriatí nevydáva vermikulit žiadne plyny, ktoré sú nebezpečné pre ľudské dýchacie orgány. Tieto vlastnosti sa používajú na vytvorenie efektívnych požiarnych bariér alebo na ochranu kovových konštrukcií budov a stavieb.

Jednou z úloh vermikulitu - požiarnej ochrany kovových konštrukcií.

 • Výrazná zrnitá a zároveň vrstvená štruktúra vermikulitu sa stáva vynikajúcou zvukovoizolačnou bariérou. Vzduchové a nárazové zvuky sa strácajú v hrúbke materiálu a konštrukcia budovy (stena alebo strop), izolovaná vermikulitom alebo vyrobená na jej základe, nebude prenosovou „membránou“ šíriacou ďalšie zvukové vlny. Koeficient absorpcie zvuku pri frekvencii 1 kHz dosahuje od 0,56 (pre materiál s minimálnym zlomkom 0,5 mm) až 0,7 ÷ 0,8 (s zlomkom 4 × 8 mm).
 • Napriek vrstvenej a zdanlivo nestabilnej štruktúre sú vermikulitové zrná vysoko trvanlivé. Takže ak ho porovnáte s iným expandovaným materiálom - perlitovým pieskom, potom vermikulit sa nebojí dopravy, vibrácií, nezmrští, nerozbije sa na malé frakcie, nie je prašný.
 • Materiál je chemicky stabilný a úplne inertný - je schopný odolať účinkom všetkých známych kyselín, zásad, organických rozpúšťadiel alebo iných technických kvapalín používaných v stavebníctve bez straty kvality.
 • Veľmi zvláštnou vlastnosťou materiálu je jeho výrazná adsorpčná schopnosť a najvyššia absorpcia vlhkosti. Takže vermikulit je schopný absorbovať objem vody, ktorý je päťkrát lepší ako jeho vlastná hmotnosť. To je samozrejme možné pripísať nedostatkom materiálu. Vermikulit je však rovnako jednoduchý a dodáva vlhkosť do atmosféry bez straty jej kvality.

Mimochodom, adsorpčné vlastnosti vermikulitu sa aktívne používajú na filtračné systémy, na čistenie pôdy a vody zo škvŕn ropných produktov a na iné podobné účely.

Výhodou je, že na izolačnej vrstve vermikulitu nikdy nevznikajú kvapky kondenzátu - voda sa absorbuje do pórovitej štruktúry a keď sa podmienky normalizujú, vlhkosť sa voľne odparuje. Materiál tak pomáha udržiavať optimálnu rovnováhu teploty a vlhkosti v priestoroch. Táto vlastnosť materiálu by sa však mala brať do úvahy pri plánovaní izolácie stavebných konštrukcií.

 • Materiál má vysokú biologickú odolnosť. Napriek pórovitej štruktúre a výraznej absorpcii vody sa nikdy nerozkladá, nepodlieha procesom rozpadu alebo diskusii. Vermikulit sa nestáva živnou pôdou pre žiadne formy života - nevyzerá to ako ohniská plesní, hmyz nevytvára hniezda, hlodavce ho obchádzajú.
 • Materiál nespôsobuje alergické reakcie ani u ľudí náchylných na takéto prejavy. Štúdie ukazujú, že vermikulit je dokonca schopný odrážať určitú časť spektra rádioaktívneho žiarenia.
 • Materiál nepodlieha "starnutiu" - v priebehu času nestráca svoje špecifické vlastnosti vôbec, buď pod vplyvom vlhkosti alebo pod vplyvom extrémne nízkych alebo vysokých teplôt.
 • Nakoniec samotný exfoliačný vermikulit má vynikajúcu tekutosť. Keď zaplní dutiny v stavebných konštrukciách, dokáže úplne vyplniť celý objem bez zanechania vzduchových medzier.

Podmienené chyby materiálu môžu byť priradené iba k dvom pozíciám:

 • Už spomínaný vysoko hygroskopický materiál. Pri použití vermikulitu v sypkej forme je potrebné zaistiť spoľahlivú hydroizoláciu a možnosť voľného odparovania vlhkosti. To sa dosahuje vhodným umiestnením parotesnej zábrany a difúznych membrán priepustných pre pary.
 • Vysoká cena materiálu. Cena vermikulitu je teda niekoľkonásobne vyššia ako u iných objemových minerálnych izolačných materiálov - expandovaného ílu alebo perlitového piesku. Náklady na jeden meter kubický materiálu môže dosiahnuť 6,5 ÷ 7 tisíc rubľov. To, samozrejme, trochu obmedzuje jeho široké využitie na tepelnú izoláciu súkromných domov. Je pravda, že výhody a trvanlivosť vermikulitu plne odôvodňujú takéto náklady.

Vermikulit na zabezpečenie potrebných izolačných vlastností budovy môže byť použitý v niekoľkých verziách:

 • V hromadnej forme - na vyplnenie dutín tepelne izolovaných konštrukcií.
 • Ako súčasť špeciálnej malty.
 • Vo forme prefabrikovaných stavebných prvkov (dosiek) z kompozitných materiálov na báze vermikulitu.

Použitie vermikulitu vo forme zásypu

Jednou z populárnych metód použitia vermikulitu je vyplnenie dutín tepelne izolovaných štruktúr.

a. Tepelná izolácia strešnej konštrukcie

Obrázok ukazuje približnú schému izolácie strechy hovädzieho dobytka, napríklad počas výstavby obytného podkrovia.

Schéma izolácie strechy hovädzieho dobytka a podkrovia vermikulit

1 - podpery.

2 - vrstva parotesnej fólie, ktorá nedáva vlhkosť z priestorov, aby prenikla do vrstvy izolácie.

3 - vnútorné obloženie svahov a podkrovný strop.

4 - rámová konštrukcia - prepravka na ďalšie zastrešenie.

5 - do vytvorených dutín sa naleje suchý vermikulit.

6 - cez izoláciu je vytvorené čelné sklo - difúzna membrána, ktorá zabraňuje zvetrávaniu uvoľneného vermikulitu a priameho kontaktu s vodou, ale nezasahuje do voľného odparovania vlhkosti.

7 - potom je na hornej strane membrány nainštalovaná proti mriežka, položená je strešná krytina.

b. Izolácia podláh

Schéma izolácie podláh je v zásade podobná.

Izolačná izolácia podkrovia

Šikmý hydroizolačný materiál sa položí na lemovaný "hrubý" strop medzi stropné trámy, s povinným prekrytím plachiet a utesnením spojov ... Pre následné podkrovné podlahy je inštalovaný systém opláštenia (lag).

Potom sa dutiny naplnia suchým vermikulitom. Na tento účel postačuje obvykle vrstva 100 ÷ 150 mm.

Ceny vermikulitov

Izolácia SVT Vermikulit VVF

Na vrchu nosníkov a polien je upevnená difúzna membrána a potom je položená doska alebo preglejková podlaha (v prípade potreby).

Ak je podkrovie (podkrovie) vetrané, vlhkosť sa v tejto izolačnej vrstve nebude hromadiť - bude mať voľný prístup k odparovaniu do atmosféry.

Pretože vermikulit je pomerne drahý materiál, niektorí majitelia používajú jeho zmes s pilinami. Obvykle sa používajú pomery 1: 1 alebo 3: 2. Zaujímavé je, že v zmesi s vermikulitovými pilinami „adoptujú“ svoju odolnosť voči biodegradácii - procesy spekania a hnilobenia v nich nebudú zaznamenané. Takáto suchá zmes sa môže pripraviť s použitím bežného stavebného mixéra alebo dýzy na vrtáku.

v. Izolácia dutých stien

Pri stavbe stien pomocou technológie kladenia pokládky je módne vyplniť priestor medzi tehlami suchým vermikulitom. Podobný prístup je možné použiť pri zohrievaní rámových stien.

Vermikulit môže zaspať v ľavých dutinách viacvrstvových tehál alebo rámových stien ...

Zásyp sa vykonáva v etapách, keď je postavená nosná stena a obkladová vrstva (opláštenie rámovej konštrukcie) s ľahkým podbíjaním materiálu.

Ďalšou možnosťou je vytvoriť "teplé steny" - je vyplniť prázdne miesta stavebných blokov. Izolačný účinok tohto dizajnu dramaticky narastá, zvyšuje zvukovú pohltivosť steny.

... alebo vypĺňajú prázdnotu stavebných blokov

Súčasne stena zostáva "priedušná" - voľná výmena pary v ňom nie je narušená.

Tepelná izolácia komínových rúrok

Dôležitým bodom pri inštalácii pece alebo kotla je vždy tepelná izolácia priechodov komínových rúr cez steny a podlahy. A tento problém sa dá veľmi efektívne vyriešiť použitím vermikulitu.

Varianty tepelne izolovaného prechodu komína cez prekrytie pomocou vermikulitu

Jednou z možností je nainštalovať kovovú krabicu v priechode. Výsledná dutina medzi rúrkou a presahom je naplnená suchým vermikulitom - a bude zabezpečená tepelná izolácia komína.

Ďalšou možnosťou je použitie priechodných rukávov, ktoré sú tiež naplnené vermikulitom vo vnútri.

Použitie vermikulitu ako komponentu pre stavebné a dokončovacie riešenia

Zahrievanie vermikulitov vo forme suchej náplne je vysoko účinným, ale stále veľmi nákladným riešením. Preto sa v praxi súkromnej výstavby tento materiál častejšie používa na prípravu mált - takto je možné výrazne zvýšiť ich tepelnoizolačné vlastnosti.

a. Príprava poterových roztokov

Ak sa má podlaha vylievať spojkou a súčasne vyžaduje dodatočnú tepelnú izoláciu, je zmysluplné použiť na tento účel konkrétne riešenie so zahrnutím významného podielu vermikulitu.

Vermiculitový poter má zlepšenú tepelnú izoláciu a tlmenie hluku.

Na prípravu takýchto zlúčenín sa používa štandardný portlandský cement M400, piesok a vermikulit s objemovou hmotnosťou 80 až 150 kg / m3 a frakcia 0,5 až 5 mm. V dôsledku toho sa takáto výplň vyznačuje malou celkovou hmotnosťou a výraznou tepelnou izoláciou a zvukovo izolačnými vlastnosťami.

Existuje niekoľko preukázaných pomerov na prípravu takýchto roztokov. Vyberajú sa podľa požadovanej pevnosti a izolačných vlastností vytvorených povlakov. Rozmery a základné riešenia pre potery sú uvedené v tabuľke:

Podiel malty (cementový vermikulit)Podiel zložiek na 1 m³ roztokuHustota roztoku, kg / m³Pevnosť, kg / cm²Koeficienty. tepelná vodivosť, W / m × ° C
cementpiesokvermikulitkompresiaohyb
1 / 0,5 / 2495 kg247 kg865 l.1000÷11004524,50,25
1 / 0,75 / 2,25430 kg320 kg895 l.1120÷118035,5300,28
1 / 0,75 / 1,75410 kg307 kg800 l.1210÷127558,5300,33
1 / 1 / 2380 kg380 kg785 l.1300÷13504730,50,35
1 / 1,25 / 1,75365 kg455 kg740 l.1400÷142566320,41
1 / 1,65 / 2,5365 kg685 kg640 l.1450-155072350,44

Vzhľadom na to, že vermikulit má vysokú hygroskopicitu, roztok sa pripravuje priamo v mieste jeho aplikácie a musí sa spotrebovať do 30 minút od okamihu jeho zmiešania s vodou.

Zvyčajne pre spoľahlivé prekrytie izolácie v nevykurovanej miestnosti (suteréne, suteréne) postačuje 100 mm kravata. Pre medzipodlahové prekrytia postačuje vrstva 30 mm.

Pri použití takejto zlúčeniny je potrebné pripomenúť, že v roztokoch s hmotnostným zlomkom cementu menším ako 450 kg / m3 nebude mať liaty povlak odolnosť voči mrazu - vydrží maximálne 5 ÷ 7 cyklov. Takéto potery sa preto odporúčajú výlučne na vykurovanie vnútorných priestorov.

b. Príprava murovacích mált

Pri pokládke stien je najlepšie použiť materiály s vysokými tepelnoizolačnými vlastnosťami - plynosilikátové bloky, duté tehly atď. Zraniteľným priestorom však stále ostávajú švy - ak je tepelná vodivosť muriva vyššia ako u samotného materiálu steny, na týchto miestach sa vytvárajú silné „studené mosty“, čo výrazne znižuje tepelný výkon celej konštrukcie.

Murárske spoje sa môžu stať silnými „studenými mostmi“

Východiskom je výber riešení takým spôsobom, že ich tepelná vodivosť je porovnateľná s tepelnou vodivosťou blokov (tehál). A v tomto prípade môže vermikulit opäť prísť na záchranu.

Pomerné zloženie murovacích mált je v zásade rovnaké, ako je uvedené v tabuľke vyššie. Pri výbere materiálu na stene je teda potrebné porovnať jeho tepelnú vodivosť s podobnými parametrami roztokov a touto hodnotou vybrať najbližšiu. Nižšie je uvedená tabuľka, v ktorej sú uvedené koeficienty tepelnej vodivosti materiálov najčastejšie používaných pre murované steny.

Typ materiáluHustota, kg / m³Koeficient vodivosti tepla, W / m × ° С
keramzit ľahký betón10000.27
keramzit ľahký betón8000.21
keramzit ľahký betón6000.16
keramzit ľahký betón5000.14
Perlitobeton8000.16
Perlitobeton6000.12
Plynové silikátové bloky10000.29
Plynové silikátové bloky8000.21
Plynové silikátové bloky6000.14
Bloky popola z penového plynu12000.29
Vermiculitobetón8000.21
Vermiculitobetón6000.14
Vermiculitobetón4000.09
Polystyrénový betón6000.145
Polystyrénový betón5000.125
Бетон с полистирольной крошкой4000.105
Кирпич керамический16000.47
Кирпич керамический14000.41
Кирпич керамический12000.35
Раствор кладочный цементно-песчаный18000.58
Раствор кладочный известково-песчаный16000.47

Сопоставив данные двух таблиц, несложно будет определиться с оптимальным составом кладочного раствора.

в. Изготовление "теплых штукатурок"

Veľmi účinným spôsobom, ako výrazne zlepšiť izolačné vlastnosti stien, je použitie tzv. „Teplých omietok“ na báze vermikulitu.

Popularitu získava použitie „teplých omietok“ s vermikulitom.

Takéto obklady stien majú mnoho výhod. Po prvé, podiel samotnej vrstvy omietky je niekoľkokrát nižší ako podiel tradičných kompozícií. Indikátory tepelného odporu - naopak, ďaleko presahujú. Pre porovnanie bude vrstva s hrúbkou iba 25 mm v tepelnom výkone podobná 100-150 mm bežnej cementovo-pieskovej omietky.

Použitie "teplej omietky" umožňuje znížiť hrúbku murovanej steny, ktorá je postavená asi o štvrtinu, bez straty tepelnoizolačných vlastností.

Okrem toho sa okamžite zvyšuje kvalita zvukovej izolácie konštrukcie steny. V bežných omietkach je koeficient absorpcie zvuku v rozsahu 0,015 až 0,02, to znamená, že prakticky neodolávajú šíreniu hluku. V "teplej" je táto hodnota neporovnateľne vyššia - od 0,2 do 0,65.

Na omietanie stien sa môžu použiť tie isté kompozície, ktoré boli opísané v prvej tabuľke. Existujú však ľahšie riešenia, ktoré vôbec nepoužívajú piesok. Komponenty sú len cement M400 a vermikulit s frakciou 0,5 až 2 mm.

Parametre omietkyRiešenie číslo 1Riešenie číslo 2
Podiel riešenia:
- cement, kg760600
- vermikulit, l.10501300
- voda, l.530455
Hustota v suchom stave, kg / m³1100880
Pevnosť v tlaku, kg / cm²5035
Koeficient vodivosti tepla, W / m × ° С
- v suchom stave0.220.165
- pri vlhkosti 5%0.270.22

Všetky tieto omietky sú veľmi vhodné pre exteriérové ​​práce na prakticky ľubovoľnom povrchu steny - ich ukazovatele priľnavosti sú veľmi dobré. Odolnosť týchto náterov proti mrazu sa odhaduje na približne 25 cyklov.

Ak plánujete dokončiť steny alebo dokonca stropy s „teplými omietkami“ zvnútra priestorov, potom môžete použiť upravené riešenia. V takých prevádzkových podmienkach už nie sú tak dôležité ukazovatele vysokej pevnosti a nepredpokladá sa priamy vplyv vody na omietnuté steny. Ale na druhej strane, rovnomernosť povlaku pravdepodobne príde do prvých polôh, z tohto dôvodu sa odporúča do plastickej hmoty zavádzať plastifikačné zložky. Aby sa nenarušila prírodná minerálna štruktúra zmesi, ako prísady, ktoré zvyšujú plasticitu a zlepšujú trenie orezávaného povrchu, sa môže použiť vápno alebo čistená jemná hlinka. "Recepty" takýchto omietok sú uvedené v nasledujúcej tabuľke ("C" - cement, "I" - vápno, "G" - hlina, "C" - vermikulit):

Pomer zložiek v roztokuPribližná spotreba na 1 m3 hotového roztokuHustota roztoku, kg / m³Pevnosť v tlaku, kg / cm²
CaDVoda, l.Cement. kilogram
12-64001855868.1
13-84001255816.7
1-2640018565010.3
1-384001356248.1

Vonkajšie aj vnútorné omietky s vermikulitom majú vysokú priepustnosť pre pary, čo prispieva k normálnej samoregulácii teploty a vlhkosti.

"Teplá omietka" podliehajú určitým pravidlám ich prípravy, majú ďalšie pozoruhodné vlastnosti - prírodný zlatý alebo strieborný odliatok vermikulitu vytvára pri dokončovaní fasád veľmi zaujímavý dekoratívny efekt. Zvlášť to bude viditeľné v hre slnečného svetla.

Dekoratívne omietky vermikulitov sú schopné pôvodne zdobiť fasádu domu

Na výrobu sadrokartónových dekoratívnych, farebných alebo farebných cementov alebo na použitie s bielymi cementovými minerálnymi pigmentmi, napr. Červené olovo, okrové, umber a iné zlúčeniny. Množstvo pigmentu je vybrané z 5 až 25% celkovej hmotnosti bieleho cementu. S minimálnou spotrebou sa získajú mäkké pastelové farby fasád. So zvýšením obsahu pigmentov až o 15-25% dostane fasáda jasnú a nasýtenú farbu.

Orientačné recepty domáce dekoratívne "teplé omietky" sú uvedené v tabuľke:

Sadrové prísadyPoužitie bieleho cementu a pigmentovPoužitie farebného cementu
cement200 kg380 kg
vápno250 kg-
vermikulit1000 l.1000 l.
voda700 l.400 l.
zmäkčovač-0,2 kg
Pigmentové farbivá20 - 50 kg-

Môžete tiež zakúpiť hotovú suchú stavebnú zmes - omietku s vermikulitovou výplňou. Pripravuje sa bezprostredne pred použitím podľa pokynov výrobcu a aplikuje sa v súlade s technologickými odporúčaniami, ktoré sú k nemu pripojené. Príkladom sú dve skladby - „TEPLOVER standard“ „VERMIX“:

Názov parametrov"TEPLOVER STANDARD""VERMIX"
ilustrácie
Trvanlivosť maltyaž 4 hodinyAž 2 hodiny
Koeficient vodivosti tepla v suchom stave, W / m × ° С0.080,12÷0,13
Priepustnosť pár, mg / m × h × Pa0.090.21
Sila, MPa
- o oddelení od základu0,440.6
- pre kompresiu2,192.3
Termín na dosiahnutie štandardných hodnôt sily28 dní28 dní
Odolnosť voči mrazuF50pre interiérové ​​práce
Značkový mix podľa mobilityPK8PC3
Prípustná hrúbka vrstvy omietky, mm
- minimálne10-
- maximálne10050
Výrobné balenie25 l papierové vrecko (9 kg)Papierové vrecko 25 alebo 50 l. (9 alebo 17 kg)
Spotreba suchej zmesi1 balenie na 1 m² s hrúbkou 25 mm9 kg na 1 m² s hrúbkou vrstvy omietky 25 mm

A ako grafický príklad - video prezentácia iného typu "teplej omietky" na báze vermikulitu:

Video: výhody teplej omietky "ThermoVer"

Dosky z vermikulitu

Ďalšou oblasťou použitia vermikulitu v stavebníctve je použitie prefabrikovaných dosiek vyrobených na jeho základe.

Žiaruvzdorné dosky s vermikulitom

Okrem všetkých vyššie uvedených výhod materiálu majú tieto dosky tiež extrémne akúkoľvek tepelnú odolnosť, ktorá predurčuje oblasť ich použitia. Zvyčajne sa uplatňujú:

 • Pre spoľahlivú protipožiarnu ochranu stien a podláh, drevených a kovových konštrukcií budovy, inžinierske komunikácie.
 • Na tepelnú izoláciu vonkajších povrchov kachlí a krbov.
 • Vytvárať protipožiarne priestory a únikové cesty vo verejných budovách, pre ktoré je charakteristický veľký počet ľudí.
 • Na tepelnú izoláciu priemyselných priestorov a zariadení
 • Môže byť použitý v kombinácii s inými materiálmi na povrchovú úpravu stien a stropov - na zaistenie požadovanej úrovne požiarnej bezpečnosti určitých priestorov.

Forma výroby takýchto dosiek môže byť rôzna - hrúbka je od 15 do 120 mm, dĺžka a šírka sú obvykle 600 x 600 mm alebo 1200 x 600 mm. Na požiadanie však výrobcovia môžu ponúknuť iné veľkosti.

Hlavné charakteristiky vermikulitových dosiek sú uvedené v tabuľke:

Názov parametrovukazovatele
Hustota, kg / m³600 ÷ 700
Sila, MPa, nie menej
- na ohýbanie1.1
- pre kompresiu1.2
Absorpčný koeficient pri 1 kHz0,45 - 0,6
Koeficient vodivosti tepla, W / m × ° С, nie viac
- pri teplote +25 ° C0,11
- pri teplote +400 ° C0,16
stupeň horľavostiNG
Absorpcia vody v prvý deň,%12.6
Uvoľňovanie toxických plynov počas zahrievaniažiadny
Požiarna odolnosť:
- hrúbka 15 mm45 min.
- hrúbka 20 mm≈1 hodina
- hrúbka 40 mm≈ 2 hodiny
- hrúbka 50 mm.5 2,5 hodiny

Samozrejme, že použitie týchto dosiek ako stavebného materiálu pre konštrukciu stien a priečok je veľmi drahé "potešenie", ale ak potrebujete dosiahnuť výrazné protipožiarne vlastnosti v akejkoľvek miestnosti alebo na akejkoľvek konštrukcii, potom si nemôžete predstaviť nič lepšie ako vermikulitové dosky. Použitie materiálov obsahujúcich azbest v obytných a verejných budovách na tieto účely je veľmi nežiaduce, ale vermikulit nemá žiadne obmedzenia na jeho používanie z dôvodu svojej ekologickej čistoty.

Video: vizuálna inštrukcia pre inštaláciu vermikulitových dosiek

Загрузка...