Pece a vykurovacie systémy

Sendvičové rúry pre pece: sendvičové potrubné sendviče pre komínové pece, video s inštaláciou

Napriek širokému spektru moderných vykurovacích telies a moderných vykurovacích systémov sa kachle na tuhé palivá vôbec nevzdajú svojej popularity. To je celkom pochopiteľné - prítomnosť takéhoto vykurovacieho zariadenia dáva určitý zmysel pre autonómiu - dokonca aj za tých najnepriaznivejších okolností spôsobených prerušením dodávok iných zdrojov energie, kachle s dodávkou paliva pomôžu ohriať dom a pripraviť jedlo pre rodinu.

Sendvičové rúry na kachle

Pec však bude pracovať efektívne a s primeranou úrovňou bezpečnosti len vtedy, ak je navrhnutá, zložená alebo vyrobená v súlade so všetkými potrebnými požiadavkami. Jednou z kľúčových podmienok prevádzky pece je premyslený a spoľahlivý systém na odsávanie spalín - komín. Existuje niekoľko možností, ako tento systém vybaviť - od položenia klasického potrubia „staromódnym spôsobom“ tehál, až po uplatnenie úplne nových, niekedy dokonca neočakávaných technologických riešení s využitím moderných kompozitných materiálov. A na vrchole popularity v tejto veci v našej dobe, pravdepodobne, sú sendvičové rúry pre pece.

Aké sú sendvičové rúry pre pece, ako sa líšia, čo potrebujete vedieť o ich výbere a základné pravidlá návrhu systému - to všetko v tejto publikácii.

Čo je to sendvičová rúra a jej hlavné výhody

Vývojári sendvičových komínov si stanovili za úlohu minimalizovať nevýhody charakteristické pre takmer všetky komíny bez ohľadu na materiál ich výroby.

Každá komínová rúra je vystavená negatívnemu deštruktívnemu vplyvu z vnútornej aj vonkajšej strany. Produkty horenia majú vysokú teplotu a veľmi agresívne chemické zloženie, čo vedie k erózii alebo korózii materiálov vnútorného kanála. Okrem toho, komínový kanál nakoniec zarastený sadzami, znižuje priepustnosť potrubia, a ako výsledok - účinnosť a bezpečnosť pece.

Vonku, v otvorených priestoroch, vonkajšie vplyvy ovplyvňujú potrubia - vysoká vlhkosť, zrážky a kolísanie teploty vonkajšieho vzduchu. Okrem toho, teplotný rozdiel vonku a vnútri komína vedie k aktívnej tvorbe kondenzátu - a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť nahromadenia sadzí.

Smutný obraz vonkajšej erózie tehlového komína

"Klasické" tehlové komíny, aj keď sa považujú za časom overené, majú celý rad nedostatkov.

 • Po prvé, obdĺžnikový prierez kanála nie je v žiadnom prípade optimálny - nevyhnutne existujú zbytočné víry prúdenia plynu. Zníženie celkovej chuti.
 • Po druhé, nie je možné dosiahnuť dokonalú hladkosť stien kanála - pórovitá štruktúra tehly bude naďalej prispievať k usadzovaniu sadzí.
 • Po tretie, samotný tehlový komín je veľmi masívna stavba, pomerne zložitá v erekcii a vyžadujúca spoľahlivý základ.

Ako je položený tehlový komín

Ak je táto možnosť zvolená, potom je potrebné prísne dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel. O tom, ako zložiť tehlový komín na vlastnú päsť - v špeciálnej publikácii nášho portálu.

 • A po štvrté, dokonca aj vysoko kvalitná tehla, kvôli vplyvu celého komplexu negatívnych vplyvov, bola porazená eróziou a obraz rozpadajúcich sa komínov nie je neobvyklý.

To znamená, že komín je optimálny, mal by byť vyrobený s kruhovým prierezom, hladkými vnútornými stenami, tepelne odolnými, odolnými voči erózii a korózii materiálu. a dostatočne svetlé, aby nezaťažovali celú konštrukciu pece. Zdá sa, že všetky tieto požiadavky spĺňajú moderné typy nehrdzavejúcich ocelí. Takýto zjednodušený systém je však z viacerých dôvodov nemožný: t

 • Akýkoľvek kov má vysokú tepelnú vodivosť a vysoký teplotný rozdiel vo vnútri komínového kanála a vonku môže mať deštruktívny účinok na tenké steny, a čo je najdôležitejšie, vedie k bohatej kondenzovanej vodnej pare, vždy obsiahnutej v zložení produktov spaľovania.
 • Rýchle ochladzovanie plynov v otvorených oblastiach komína nevyhnutne povedie k zníženiu ťahu pece.
 • Úseky kovovej rúrky umiestnené vo vnútri budovy sú ohrievané na veľmi vysoké teploty, čo je z hľadiska požiarnej ochrany az hľadiska vysokej pravdepodobnosti náhodného zranenia - horenia nebezpečné.

Tento súbor problémov by bol úplne alebo čo najviac vyriešený vytvorením sendvičovej konštrukcie komína. Vnútorný kanál a vonkajší povrch tejto konštrukcie pozostáva z dvoch samostatných kovových valcov oddelených vrstvou tepelne izolačného materiálu odolného voči teplu, ktorý má výrazne nízku tepelnú vodivosť.

Základná konštrukcia komínovej sendvičovej rúry

Vnútorný kanál musí byť vždy vyrobený zo špeciálneho typu nehrdzavejúcej ocele, zvyčajne sa používa spoľahlivé zváranie švom - argónové zváranie.

Vonkajšie puzdro je tiež kovové, ale možnosti sú tu už možné. Samozrejme, nerezový kryt bude najodolnejší voči vonkajším vplyvom. Niekedy však za účelom šetrenia peňazí získavajú aj lacnejšie možnosti, v ktorých je vonkajšia rúrka vyrobená z pozinkovanej ocele.

Ako tepelnoizolačná vrstva sa najčastejšie používa minerálna vlna z čadičových vlákien ako najodolnejšia voči vysokým teplotám. Vysoká hustota čadičovej vlny (od 120 do 200 kg / m3) poskytuje potrebnú konštrukčnú pevnosť. Hrúbka tejto vrstvy sa môže líšiť - od 25 do 100 mm. Závisí to od parametrov vykurovacieho zariadenia a do určitej miery od klimatických podmienok regiónu.

Veľké pohodlie takéhoto dizajnu, že starostlivo premyslel inštaláciu jednotlivých častí do jedného systému. Na tento účel sú vytvorené spojovacie uzly vo forme zásuviek a kužeľovitých úsekov, špeciálnych svoriek, zarážok a niekedy prírub atď.

Takýto komínový systém pre kachle okamžite získa množstvo dôležitých výhody:

 • Hmota celej zostavy komínového systému nie je taká veľká, to znamená, že nie je potrebné zosilňovať základňu pece a jej konštrukciu, ako je to v prípade tehlového potrubia.
 • Komín je možné umiestniť na konzoly vertikálne pozdĺž vonkajšej steny budovy. A to je zjednodušená montáž, najmä pri prechode podlahami a značné úspory v úžitkových priestoroch v budovách.
 • Systém je veľmi flexibilný z hľadiska možností umiestnenia. Výrobcovia poskytujú širokú škálu prídavných komponentov a komponentov, aby rýchlo a spoľahlivo zmontovali komín požadovanej konfigurácie. Možné prekážky je možné obísť bez toho, aby ste sa uchýlili k rozsiahlemu prepracovaniu stavby domu.

Veľký výber profilových prvkov umožňuje zostaviť komín akejkoľvek prijateľnej konfigurácie

 • Teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou je kompenzovaný tepelnou izolačnou vrstvou. Takáto stabilita zaisťuje normálnu, stabilnú trakciu a minimalizuje kondenzáciu a usadzovanie sadzí.
 • Vonkajší povrch sendvičovej rúry so správnou zostavou nie je zahrievaný na kritické teploty, to znamená, že výrazne zvyšuje bezpečnosť prevádzky komína.
 • Montáž komína podľa všetkých technologických odporúčaní je prístupné a intuitívne zrozumiteľné opatrenie, ktoré nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu.

Existujú také komíny a určité nedostatky:

 • Kvalitná súprava bude dosť drahá.
 • Postupom času sa pod vplyvom vysokých a nízkych teplôt môžu na spojoch jednotlivých uzlov objaviť známky poklesu tlaku, čo si vyžaduje osobitnú pozornosť: pravidelné prehliadky av prípade potreby aj preventívnu údržbu.
 • Obmedzená celková životnosť. Napriek tomu, že vysoko kvalitná nehrdzavejúca oceľ je vysoko odolná, jej procesy starnutia tiež neprechádzajú. Výrobcovia spravidla zaručujú až 15 rokov bezproblémovej prevádzky svojich výrobkov. Akýkoľvek iný komín na také obdobie však určite vyžaduje akúkoľvek opravu.

Ako si vybrať kovový sendvičový komín

Ako už bolo uvedené, náklady na takýto komínový systém sú pomerne vysoké a nahradenie nekvalitných potrubných úsekov môže mať za následok značné náklady. Preto je veľmi dôležité, aby ste mohli pri výbere správne vyhodnotiť výrobky, aby po jednom alebo dvoch rokoch prevádzky nedošlo k sklamaniu.

Kritériá výberu môžu byť rozdelené do niekoľkých kategórií. V prvom rade sa hodnotí kvalita materiálov použitých pri výrobe sendvičových rúr. Vyberú sa potrebné lineárne parametre - priemer komínového kanála, výška budúcej rúrky, hrúbka izolačnej vrstvy. Je dôležité okamžite zvážiť vlastnosti vytvorenej štruktúry, aby bolo možné posúdiť, či sú všetky komponenty komerčne dostupné pre jej inštaláciu.

Hodnotenie kvality materiálov

Pre neskúsené oko, všetky nerezové zliatiny sa zdajú byť rovnaké. Nové potrubie vrhá lesk - ale to nie je vôbec kritériom kvality kovu.

Rovnaká „krásna a brilantná“ rúra v krátkom časovom období môže byť deformovaná a dokonca aj jednoducho prepáliť - bohužiaľ, na internete je veľa dôkazov. A podobná situácia je priama cesta k požiaru alebo otrave oxidom uhoľnatým.

Šípka zobrazuje časť deformácie a horenia cez vnútorný kanál sendvičovej rúrky.

Bohužiaľ musíme pripustiť, že zvýšený dopyt po takýchto komínoch spôsobil aj „tieňový sektor“ ich výroby, kde sa používajú materiály nevhodné na tieto účely. Existuje aj ďalšia situácia, keď sa v podmienkach, pre ktoré jednoducho nebol navrhnutý, uplatnil pomerne kvalitný sendvič. Napríklad rúrka, ktorá je celkom vhodná pre plynový kotol, nie je vhodná na použitie s kachľami na tuhé palivo.

Kvalita z ušľachtilej ocele

Výber sendvičovej rúry, musíte sa zamerať na značku ocele, ktorá sa používa predovšetkým pre vnútorný kanál. Tento parameter by mal byť špecifikovaný v dokumentácii pasu výrobku, ak ho samozrejme vydáva výrobca v dobrej viere. Ak kvalita ocele nie je špecifikovaná, je lepšie hľadať inú možnosť.

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce druhy nehrdzavejúcej ocele:

- AISI 430, Takáto oceľ patrí do kategórie lacnejších. Je veľmi vhodný na vonkajšie obloženie sendviča, pretože jeho odolnosť voči atmosférickým javom je dosť veľká. Ale pre vnútornú trubicu to nespadá kategoricky. Jeho zloženie určuje nedôležité zvariteľnosť, to znamená, že na dosiahnutie utesneného švu je veľmi problematické. Takáto oceľ nespĺňa požiadavky vysokej tepelnej odolnosti.

- AISI 439, Táto zliatina je obohatená o prísady titánu, čo výrazne zvyšuje jeho odolnosť proti korózii a mechanickú pevnosť. Rúry vyrobené z takejto ocele sú celkom vhodné pre všetky plynové inštalácie, ako aj pre kotly na tuhé palivá a pece, ale len malú tepelnú kapacitu.

- AISI 316, Táto oceľ má výraznú koróznu odolnosť voči takmer všetkým agresívnym látkam. Tepelná odolnosť je priemerná, takže rúra je vhodná len pre plynové zariadenia.

- AISI 304, Oceľ nie je najvyššou tepelnou odolnosťou, preto ju vážni výrobcovia zvyčajne nepoužívajú ako vnútorný kanál. Vhodné pre externé skrine.

- AISI 321 a AISI 316ja, Majú vynikajúcu tepelnú odolnosť a dobrú tvárnosť, ľahko prístupnú vysoko kvalitnému zváraniu. Takéto potrubia sú celkom vhodné pre väčšinu typov kotlov a pecí, pretože odolávajú ohrevu až do 850 ° С bez deformácie.

- AISI 310S. Plne univerzálna oceľ, ktorá vydrží teplo až do 1000 ° C. Je veľmi vhodný aj pre výkonné pece na tuhé palivá a kotly pracujúce na princípe dodatočného spaľovania pyrolýznych plynov. Jedinou podmienenou nevýhodou je vysoká cena.

Ak poznáte parametre vašej pece, môžete si vybrať optimálnu kvalitu nerezovej ocele.

Nezabudnite na iný spôsob kontroly nerezovej ocele. Samozrejme, že neposkytne presný obraz, ale okamžite pomôže zabrániť nákupu nekvalitného falošného materiálu:

Musíte si vziať obyčajný magnet a pokúsiť sa ho „prilepiť“ k vnútornej stene sendvičovej rúrky. Magnet by sa nemal držať - ideálne sa jednoducho posúva nadol. Ak zostane na mieste alebo klesne s viditeľným brzdením, „čierny“ komponent takejto ocele je príliš vysoký a komín je pre komín nevhodný.

Typ izolačného materiálu

Ako už bolo uvedené, ako tepelnoizolačný materiál pre tepelnoizolačnú vrstvu by sa mala používať iba čadičová minerálna vlna. V žiadnom prípade, bez ohľadu na atraktívnu cenu, by ste nemali kupovať sendvičovú rúru naplnenú sklenou vatou. Koeficient tepelnej vodivosti sklenej vaty nie je horší, tepelná odolnosť je úplne iná. Pri teplotách okolo 300 ° C začína jeho spekanie, jeho zmenšovanie a všetky jeho výhody sú redukované na nulu. Okrem toho, sklolaminát je veľmi krehký a izolačná vrstva sa nelíši v objemovej stabilite, má sklon sa zmenšovať.

V skutočne kvalitných sendvičových rúrach používajú výrobcovia ohrievače od popredných značiek - Rockwool, PAROC a podobne.

Priemer komínového kanála a hrúbka izolácie

Výrobcovia poskytujú pomerne širokú škálu priemerov sendvičových rúr. Vyrábajú sa tak modely s vnútornou rúrkou od 110 do 300 mm, s rôznou hrúbkou izolačnej vrstvy, to znamená odlišným vonkajším priemerom konštrukcie.

Hlavné parametre sendvičovej rúry - priemer vnútorného kanála, hrúbka izolácie a podľa toho aj veľkosť vonkajšieho puzdra

Ak si zakúpite nové zariadenie, kotol alebo pec, potom v údajoch o cestovnom pase musí byť uvedený požadovaný priemer komínovej rúry - táto hodnota musí byť dodržaná. Je zložitejšie, ak sa plánuje, že komín bude inštalovaný na tehlovej alebo samoobslužnej kovovej peci - tu je dôležité nerobiť chybu s týmto parametrom.

V tomto prípade môžete postupovať niekoľkými spôsobmi. Prvá, jednoduchá - navigácia v tabuľke znázorňujúca závislosť tepelnej kapacity zariadenia od priemeru komína.

Tepelný výkon pece na tuhé palivoMinimálny prierez pravouhlého komínaPlocha prierezu potrubiaMinimálny priemer sendvičového komína
kWkcal / hod
do 3,5až 3000140 x 140 mm19600 mm²158 mm
3,6 ÷ 5,23000 ÷ 4500140 × 200 mm28 000 mm²189 mm
5,3 ÷ 7,04500 ÷ 6000140 × 270 mm37800 mm²220 mm

Môžete sa tiež riadiť približnou spotrebou tohto paliva alebo paliva v peci Na výpočet v tomto prípade použite nasledujúci vzorec:

S = Vg / wg

kde:

S - plocha prierezu komínového kanála.

vg - objem produktov spaľovania.

wg - rýchlosť pohybu plynov komínom (optimálne je 2 m / s).

Ak chcete vypočítať priemer, musíte použiť vzorec pre plochu kruhu:

d = ×4 × S / π = √(4 × Vg / Wg) / π = √2 × Vg / π

Hodnota zostáva nejasná Vg. Vypočíta sa takto:

Vg = M × Vu × (1 + T / 273) / 3600

kde:

M - celková približná hmotnosť paliva spáleného za jednu hodinu.

vy - špecifický objem produktov spaľovania zo spaľovania 1 kg paliva.

T - teplota na výstupe komína

273 - rozdiel medzi hodnotou teploty nula v stupňoch Celzia a Kelvinom.

3600 - počet sekúnd za hodinu, aby sa hodnota dostala na jednu hodnotu.

Vzorec má teda nasledujúcu podobu:

d = √ (2 × M ×.) Vу × (1 + T / 273) / (3 600 × π)

zmysel vy a T Tabuľku môžete zobrať pomocou nižšie uvedenej tabuľky.

Druh palivaPriemerná výhrevnosť paliva, kcal / kgŠpecifický objem produktov spaľovania zo spaľovania 1 kg, m³ / kgTeplota na výstupe komína, ° C
Palivové drevo, priemerná vlhkosť 25%330010150
Rašelina alebo sypká, sušená na vzduchu, vlhkosť do 30% t300010130
Rašelinové brikety400011130
Hnedé uhlie470012120
uhlie650017110
antracit700017110

Zdá sa, že tento vzorec sa mnohým javí ako „ťažkopádny“, čo neprispieva k nezávislým výpočtom. Pre zjednodušenie úlohy je nižšie uvedená kalkulačka, v ktorej sú už potrebné aritmetické korelácie:

Kalkulačka pre výpočet priemeru komína

Prejdite do výpočtov

Teraz - o hrúbke izolácie. Táto hodnota závisí od teploty výfukových plynov zo spaľovacej komory. Čím vyššie je teplo, tým viac izolácie je potrebné na zabezpečenie normálnej prevádzky bez straty trakcie a kondenzácie.

Približná hodnota hrúbky čadičovej izolácie pre sendvičové rúry je uvedená v tabuľke:

Druh sporáka alebo kotlaPriemerná teplota spalín, ° СIzolačná hrúbka sendvičovej rúrky
Kondenzačné plynové kotly6025 mm
Konvenčné plynové kotly110 - 18025 mm
Olejové kotly150 - 25025 mm
Tuhé palivá vrátane pyrolýznych kotlov400 - 700od 50 do 100 mm
Kachle na drevo alebo krby300 - 600od 50 do 100 mm

Pre sporáky na tuhé palivá, krby a kotly je hodnota zobrazená v rozsahu od 50 do 100 mm. Treba si uvedomiť, že čím hrubšia je izolácia, tým spoľahlivejšia a lepšia bude samotná komína. Но с другой стороны - это повлечет лишние затраты, а также усложнит монтажные работы.

Обычно толщину порядка 100 мм выбирают лишь для экстремальных условий, например, для регионов с критически низкими зимними температурами, или же для котельного оборудования высокой мощности. Pre pece bude spravidla dosť dosť 50 ÷ 80 mm.

Výber inštalácie komína

Pri výbere komínovej konštrukcie sa zvyčajne uvažuje o dvoch základných schémach - s hlavným miestom na ulici, vertikálne pozdĺž steny budovy alebo vo vnútri budovy. Každá schéma má svoje výhody a nevýhody.

Dve základné schémy pre inštaláciu sendvičových komínov - mimo domu a v interiéri

- vonkajšie umiestnenie komína. Po malej horizontálnej sekcii (alternatívne kombinácia vertikálnych a horizontálnych vnútorných častí) prechádza rúrka cez vonkajšiu stenu a potom stúpa pozdĺž nej. Hlavnou výhodou je, že nie je potrebné vykonávať zložitejšie práce na prechode komína cez strop alebo podkrovie a cez strechu. Inštalačné práce, pretože to je oveľa jednoduchšie. Celý komínový systém nemá prakticky žiadne zaťaženie na vykurovacom zariadení. Vnútorný priestor je uložený. Výrazne sa znížila pravdepodobnosť vzniku požiarnych nebezpečenstiev alebo vniknutia produktov spaľovania do vzduchu v miestnosti.

Existujú však značné nevýhody. Teplotný rozdiel mimo a vnútri sendviča, najmä na vrchole zimného chladu, je veľmi významný, to znamená, že stále pretrváva pravdepodobnosť výskytu kondenzovanej vlhkosti. Toto je zabezpečené počas inštalácie - vždy je inštalovaný zberač kondenzátu. Rúra je vystavená v maximálnej miere negatívnym vonkajším vplyvom, vrátane vandalu, takmer po celej svojej dĺžke. Pre niektorých majiteľov zohráva úlohu aj estetická zložka - komín môže byť v rozpore s vybraným dizajnom fasády.

B. Vnútorná poloha sendvičového komína je typickejšia napríklad pre kúpeľné budovy. Tvorba kondenzátu je prakticky vylúčená alebo znížená na minimálne hodnoty. Na komín je možné inštalovať ďalšie funkčné zariadenia - môže to byť zásobník teplej vody alebo kôš pre ohrievač.

V neizolovanom priestore môžete nainštalovať ohrievač alebo zásobník na ohrev vody.

Okrem toho je nainštalovaný uzatvárací ventil, ktorý umožňuje dlhšie udržiavať teplo vo vykurovanej parnej miestnosti.

Posuvné ventily môžu nastaviť vykurovanie sauny

Samotná sendvičová rúra je za podmienok vnútorného umiestnenia omnoho menej vystavená negatívnym vonkajším vplyvom.

Nevýhody sú tiež veľmi významné. Vytvorenie priechodov cez podlahy a strechy je pomerne komplikovaná operácia, ktorá vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel, použitie špeciálnych prvkov a tepelnoizolačných a hydroizolačných materiálov. Riziko nebezpečných situácií v prípade zlyhania komínového tesnenia sa výrazne zvyšuje. A konečne, veľa úložného priestoru sa konzumuje.

Už sme spomínali dôležitosť správneho prechodu komína cez steny, podlahy alebo strechu. To sa robí z nejakého dôvodu - takýto uzol je z hľadiska požiarnej bezpečnosti najzraniteľnejšou časťou celej konštrukcie.

Pamätajte na dôležité pravidlo: konštrukcia sendvičovej rúry je primárne navrhnutá tak, aby sa minimalizovala kondenzácia vodných pár. Ako úplnú protipožiarnu ochranu nemožno uvažovať!

Čo ešte treba vziať do úvahy pri zostavovaní návrhu budúceho komína?

 • Ak sa predpokladá horizontálny úsek, jeho dĺžka nesmie presiahnuť 1000 mm. Spravidla nie je celkom vodorovný, ale so sklonom približne 3 stupne od ohrievača - smerom ku zberaču kondenzátu.
 • Celková výška komína by nemala byť menšia ako 5 metrov.
 • Je veľmi dôležité správne umiestniť hlavu potrubia nad úroveň strechy:

Schéma správneho umiestnenia potrubia vzhľadom na strechu

- ak potrubie vychádza cez šikmú strechu vo vzdialenosti 1500 mm alebo menej od hrebeňa strechy, potom musí byť uzáver najmenej o 500 mm vyšší ako hrebeň.

- v rovnakej situácii, ale vo vzdialenosti 1500 až 3000 mm, by mal byť hrot aspoň vo výške hrebeňa.

- ak vzdialenosť presahuje 3000 mm, dolná hrana špičky je ohraničená čiarou vedenou cez vrchol hrebeňa v uhle 10 stupňov k horizontu.

- ak potrubie prechádza plochou strechou, potom jeho výška vzhľadom na povlak je najmenej 500 mm.

Ak je potrubie umiestnené pozdĺž zvislej steny domu alebo akéhokoľvek predĺženia, hlava potrubia by mala byť najmenej 500 mm nad zadnou časťou vetra. Pre vertikálne steny sa zóna spätného vzdutia vetra vypočíta tak, že sa od horného bodu nakreslí podmienená čiara pod uhlom 45 stupňov k horizontu (pozri diagram).

 • Ak vyčnievajúci zvislý úsek potrubia presahuje 1200 mm, je nevyhnutne potrebná montáž špeciálnych svoriek s kovovými výstuhami.

Sendvičové potrubie napnuté

 • S vonkajším umiestnením sendvičového komína pozdĺž steny by vzdialenosť od vonkajšieho plášťa k povrchu fasády nemala byť menšia ako 250 mm. Výrobcovia takýchto systémov spravidla zabezpečujú túto požiadavku a komíny dopĺňajú konzolami požadovanej dĺžky.
 • Upevňovacie body na vertikálnych úsekoch by nemali byť od seba vzdialené viac ako 2000 mm. Na svahoch sa tento sklon zmenší na 1000 mm.
 • Systém by mal byť navrhnutý tak, aby sa minimalizovali oblasti obchvatu vyčnievajúcich stavebných konštrukcií alebo podlahových nosníkov (krokvy) - s vnútorným umiestnením komína. Povolené nie viac ako tri zmeny smeru prúdenia plynov.

Hlavné komponenty sendvičového systému komína

Výrobcovia poskytujú širokú škálu potrebných komponentov pre sendvičové komíny.

Ak je schéma sendvičového komína navrhnutá a zostavená, potom si môžete vybrať konkrétne detaily pre jej realizáciu. Výrobcovia našťastie predvídali pravdepodobne všetky možné prípady a ponúkli prvky a prídavné montážne diely pre konštrukcie akéhokoľvek stupňa zložitosti pod zvoleným priemerom a požadovanou hrúbkou tepelnej izolácie.

Hlavné časti sendvičového komínového systému

 • V prvom rade ide o priame časti sendvičových rúr. Obvykle sa vyrábajú s dĺžkou 1000 mm (pol. 1) alebo 500 mm (pol. 2). S ich pomocou je ľahké zostaviť komín ľubovoľnej dĺžky.
 • Všetky spoje rovných úsekov, tvarovaných a pomocných prvkov sú nevyhnutne vyrobené z tepelne odolného tesniaceho materiálu a sú vystužené svorkami (poz. 3), ktoré môžu byť spolu priskrutkované alebo majú špeciálny blokovací zámok.
 • Pre prechod z horizontálnej časti komína na zvislú (alebo naopak) je aplikovaný kohútik (koleno) 90 ° (pol. 4).
 • Na zmenu smeru potrubia, napríklad na obchádzanie prekážky (výstupok na fasáde, presah závesného nosníka, podlahová doska, atď.), Napomôže odtiahnutie o 45 ° (pol. 5).
 • Kužeľ alebo iný adaptér (poz. 6) slúži na pripojenie k primárnemu, tepelne izolovanému komínovému prieduchu, ktorý sa nachádza priamo za sporákom alebo kotlom.
 • T-kus (poz. 7) sa obyčajne umiestni po prechode potrubia cez stenu. Spája tri "vetvy" - výstup z kotla (pec), hlavnú komínovú stúpačku a kontrolnú jednotku umiestnenú nižšie. T-kus sa zvyčajne neuskutočňuje v pravom uhle, ale s prihliadnutím na požadovaný gradient 3 °, to znamená v uhle 87 °. Odbočka môže mať bočný vstup a pod uhlom 45 ° - je to potrebné, keď sú k jednému stúpaču pripojené dva ohrievače.
 • Špeciálna revízna jednotka (pol. 8) je vybavená hermeticky uzavretým poklopom, cez ktorý je možné kontrolovať stav vnútornej dutiny komína.
 • Konzoly (poz. 9), namontované na stene, preberajú hlavné zaťaženie celej konštrukcie. Na spodnej strane systému je na konzolách umiestnená oporná plošina (poz. 10), ktorá má zvyčajne vypúšťací ventil na periodické vypúšťanie kondenzovanej vody von. Žeriav môže byť v závislosti od podmienok inštalácie umiestnený na spodnej strane alebo na boku.
 • Na vertikálnych a šikmých úsekoch je upevnenie potrubia k stene zabezpečené špeciálnymi konzolami (poz. 11) s upínacími úchytkami.
 • Bližšie k úrovni strechy je zvyčajne inštalovaný ďalší pár konzol, na ktorom je namontovaná vykladacia plošina (pol. 12). To prispieva k rovnomernému rozloženiu zaťaženia po celej dĺžke komína.
 • Ak sa predpokladá prechod cez strešnú krytinu, potom sa na to použijú špeciálne prvky. Patrí sem rozeta (pol. 13), ktorá je namontovaná pod strešnou krytinou, rovný potkan (pol. 14) pre plochú strechu, krysa pre šikmé strechy (poz. 15), ktorá môže byť navrhnutá pre rôzne svahy svahov. Na vrchole potkana, aby sa zabránilo vniknutiu zrážok cez telo potrubia, je zakrytý hlinenou zásterou (pol. 16).
 • Komín môže zhora končiť v kuželi (pol. 17) s najjednoduchšou hubou (pol. 18) nad ním. Obvykle je však možné zvoliť iný typ komína.

Na zaistenie spoľahlivej trakcie je možné nainštalovať turboventilátor (pol. 19) (pol. 20) alebo flyugark (poz. 22). Aj pri najsilnejších vetroch tieto zariadenia zabraňujú normálnej trakcii. Pre sporáky a kotly na tuhé palivá je často dôležitejšie inštalovať lapač iskier (pol. 21), aby sa zabránilo úniku nespálených častíc paliva z potrubia. Niekedy môže byť obmedzená na tepelnú hubu (poz. 23), ktorá pokryje vrstvu vnútornej tepelnej izolácie sendvičovej rúrky.

Schéma nezobrazuje stropné a stenové priechody komína a to sú prvky, na ktoré by sme nemali zabúdať.

Uzol stropného mostíka (PUF) je typicky krabica valcového alebo kubického tvaru. Pod ňou je pevne pripevnená k kovovej doske, ktorá je prišitá k stropu alebo stene.

Krabicové stropné jednotky

Odnímateľné veko je súčasťou balenia na vrchu. V strede spodnej a hornej dosky sú vyrezané otvory zodpovedajúce priemeru vonkajšej rúrky sendvičového komína. Po prechode potrubia cez penu a namontovaní spodnej časti je celý priestor skrine pevne vyplnený izolačným materiálom. Veľmi často sa na tieto účely používa podložka z čadičovej minerálnej vlny. V prechodoch cez horizontálne presahy je celkom možné aplikovať výplňový izolant. Vynikajúce výsledky sú teda preukázané izoláciou vermikulitom.

Vermikulit - Izolácia s vysokým výtokom

Bohužiaľ, nie každý si je vedomý existencie tohto tepelne izolačného materiálu. A úplne márne - izolácia vermikulitov má veľa výhod. Prečítajte si viac informácií v špeciálnej publikácii nášho portálu.

Pripravené môžu byť aj hotové riešenia - druh sendviča v sendviči. Takéto bloky sa častejšie používajú na priechod potrubia v horizontálnej časti cez steny.

Priechodné jednotky s vopred vyrobenou tepelnoizolačnou vrstvou

Táto jednotka je už naplnená požadovanou tepelnoizolačnou vrstvou a jednoducho ju zasuniete do výrezu okna a potom cez ňu prechádza komín. Môže to byť tiež krabicová štruktúra alebo môže byť vo forme puzdra.

Video: tipy na inštaláciu vnútorných sendvičových komínov

Krok dopredu - sendvičové komíny s keramickým kanálom

Úplne logickým krokom vo vývoji sendvičových komínových systémov pre pece sa stalo nové technologické riešenie, ktoré výrazne zvyšuje garantovanú životnosť rúr. Spočíva v tom, že vnútorný kanál nie je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. A zo špeciálnej tepelne odolnej keramiky.

Jedným z príkladov tohto prístupu je sendvičový systém "KERASTAR" slávnej nemeckej spoločnosti "Schiedel".

Štruktúra sendvičového potrubného systému "Schiedel Kerastar"

1 - profilovaná vnútorná rúrka alebo vysoko odolná tepelne odolná keramika.

2 - vonkajší plášť z leštenej nehrdzavejúcej ocele.

3 - vrstva čadičovej izolácie s vysokou hustotou, hrúbka 60 mm.

Výrobca ponúka kompletný súbor potrebných spojovacích uzlov, tvarovaných prvkov, takmer úplne, analogicky s vyššie uvedenými údajmi. Systém spojov s perom a hrdlom pomocou špeciálnych tesniacich a nerezových svoriek poskytuje jednoduchú montáž a spoľahlivé utesnenie spojov.

Keramická vnútorná trubica vykazuje najvyšší výkon v agresívnom prostredí produktov horenia a vysokých teplôt. Preto výrobca poskytuje záruku na bezproblémovú prevádzku systému za predpokladu, že je riadne namontovaný na veľmi dlhú dobu - do 30 rokov. Tepelná odolnosť takýchto sendvičových rúr umožňuje ich použitie s akýmkoľvek typom vykurovacích zariadení pracujúcich na plynných, kvapalných a tuhých palivách.

Názov parametrovukazovatele
Vnútorný priemer kanála komína, mm140160180200250300400
Vonkajší priemer, mm272294314338391450550
Plocha prierezu kanála komína, m²0,0150.020,0250,0310,0490,070.13
Hrúbka steny keramickej vnútornej rúrky, mm6.5778.5101010
Hmotnosť 1 bežiaci metrový sendvičový systém, kg20222427.53041.460
Druh ocele a hrúbka vonkajšieho plášťaNerezová oceľ 1.4301, (AISI 304), 0,4 mm
Hrúbka izolačnej vrstvy, mmČadičová trieda izolácie A1, 60 mm
Prijateľný typ tolivyPevné, kvapalné, plynné
Teplota produktov spaľovania počas dlhodobej prevádzky, ° C400

Samozrejme, sendvičové pece sú vynikajúcim riešením mnohých problémov spojených s kovovými komínmi. Ich široká distribúcia je však stále obmedzovaná veľmi vysokou cenou takýchto výrobkov.

Video: inštalácia komínového komína "Schiedel Kerastar"

Загрузка...