Okná a dvere

Samonavíjacie posuvné dvere: inštalujte dvere a valce pre posuvné dvere správne

Preplnenosť štandardných mestských apartmánov núti ich majiteľov, aby používali rôzne zariadenia a štruktúry, ktorých prevádzka pomôže zachrániť vzácny životný priestor. Po vykonaní posuvných dverí na valcoch vlastnými rukami a ich inštalácii namiesto tradičných krídlových dverí bude majiteľ schopný vytvoriť priestor pre inštaláciu nábytku alebo jednoducho zväčšiť voľný priestor miestností. Okrem toho sú klzné konštrukcie často inštalované vo veľkých otvoroch medzi miestnosťami a stávajú sa takými druhmi mobilných priečok, ktoré ich v prípade potreby umožňujú rozdeliť do rôznych miestností alebo kombinovať do jednej veľkej haly.

Posuvné dvere na valcoch to robia sami

Pochopenie princípov inštalácie takéhoto dizajnu, nezávisle zostavenie a inštalácia posuvných dverí, úspora pri prilákaní remeselníkov, je celkom možné, ak máte k dispozícii potrebné nástroje a majiteľ sám má silné zručnosti v tesárstve a inštalatérstve a náležitej starostlivosti.

Výhody a nevýhody konštrukcie posuvných dverí

Voľba špecifických modelov posuvných dverí závisí od dispozície bytu, ako aj od dizajnu izieb. Pred nadobudnutím vnútorných posuvných systémov je však potrebné naučiť sa nielen o ich pozitívnych vlastnostiach, ale aj o ich slabých stránkach.

Posuvné dvere majú nasledujúce pozitívne vlastnosti:

 • Poskytujú značné úspory v priestore.
 • Na rozdiel od výkyvnej konštrukcie sa posuvné dvere nikdy neotvoria a nedotýkajú sa prievanu.
 • Tieto dvere dokonca pomôžu vizuálne rozšíriť malý priestor bytu.
 • Výhodou je nedostatok prahových hodnôt v niektorých typoch takýchto štruktúr, čo je veľmi výhodné, ak je byt obývaný staršími alebo zdravotne postihnutými osobami, ako aj malými deťmi.
 • Posuvné dvojité dvere môžu rozdeliť miestnosť do samostatných zón, čo pomáha optimálne využiť priestor jednoizbového bytu.

Posuvné dvere vám umožnia ušetriť priestor v miestnosti a stať sa dobrým interiérom

 • Pri správnom prístupe nie sú posuvné dvere tak ťažké inštalovať a jednoducho ovládať.
 • Posuvná konštrukcia je schopná pridať individualitu do štandardného usporiadania bytu, esteticky ho zmeniť.
 • Vďaka moderným technológiám sa posuvné dvere ľahko automatizujú a tento charakteristický prvok možno nazvať jednou z kľúčových výhod oproti výkyvným konštrukciám.

Je však rovnako dôležité poznať „nevýhody“ takýchto dverí, pretože po ich nainštalovaní bude potrebné dodržiavať určité podmienky ich prevádzky:

 • Systém valčekov a vodiaca koľajnica, na ktorých sa bude pohybovať krídlo dverí, sa musia vždy udržiavať v dobrom a čistom stave, inak môžu zlyhať a jeden deň sa dvere zaseknú v jednej polohe.
 • Zvyčajne štandardná posuvná konštrukcia, na rozdiel od výkyvnej, nie je schopná zvukovo izolovať kvalitu oddelených miestností, pretože medzi rámom dverí a krídlom dverí zostanú aspoň malé medzery.
 • Dvere nebudú schopné obsahovať a vonia z varenia, ak sa plánuje inštalovať pri vstupe do kuchyne.
 • Všetky konštrukčné parametre by mali byť pri jeho inštalácii dobre zmerané a jeho prvky by mali byť ideálne inštalované presne vertikálne a horizontálne, inak by mohli dvere pereklinit. Táto požiadavka sa však pravdepodobne vzťahuje na všetky typy dizajnov dverí.
 • Inštalácia dvojitých dverí je zložitejším procesom ako jednosmerné dvere, pretože pohyblivé plátna budú musieť byť veľmi presne prispôsobené nielen k dverám, ale aj k sebe navzájom.
 • Vysoké náklady na posuvné konštrukcie tiež nemožno pripísať zásluhám.

Typy posuvných dverí

Existuje niekoľko typov posuvných dverí. Odlišujú sa navzájom v dizajne, vzhľade a inštalácii pracovného mechanizmu.

Všetky typy posuvných dverí majú všeobecný princíp činnosti, ktorý ich odlišuje od výkyvných konštrukcií - pohybujú sa pozdĺž horizontálnej línie, pozdĺž dverí a steny. Ale tieto systémy sú rozdelené medzi sebou do rôznych typov a môžu byť:

- tradičné kĺzanie;

- kaskádové;

- skladacie - "harmonika";

- posúvanie polomeru.

Ktorákoľvek z existujúcich konštrukcií môže byť jednokrídlová alebo viaclistová. Tak, v multi-fold systém môže byť zahrnutý z dvoch až štyroch dverných panelov.

Ak dvere ešte neboli vybrané, potom je vhodné zvážiť vlastnosti každého typu a až potom rozhodnúť o dizajne.

Tradičné posuvné dvere

Tradičné posuvné dvere sú rozdelené na prívesok, kazetový prívesok a majú dva vodidlá - horné a dolné.

 • Dno a horná konštrukcia koľajnice

Tento typ posuvných dverí je najbežnejší a najčastejšie sa volí pre inštaláciu v bytoch, pretože sa považuje za najspoľahlivejší, samozrejme s riadne namontovanými a pevnými vodidlami. V tomto vyhotovení sa jedna alebo viac chlopní pohybuje pozdĺž hornej a dolnej koľajnice.

Dvere s hornými a dolnými vodiacimi koľajnicami

Bezpodmienečne treba poznamenať, že tento typ posuvných dverí je pre samoinštaláciu dosť komplikovaný, pretože je nevyhnutné, aby horné a dolné vodidlá boli dokonale spojené.

Zistite si, ako veľmi sa dá urobiť, aby sa dvere dali vlastnými rukami, z nového článku na našom portáli.

Nevýhodou tohto systému je skutočnosť, že spodná koľajnica je namontovaná na podlahovom povrchu, to znamená, že bude vytvorená prahová hrana alebo bude potrebné rezať vybranie. Vo vodiacom profile, ktorý je nainštalovaný v podlahe, sa zachytáva prach a drobné nečistoty, ktoré môžu prekážať, spomaľovať a niekedy dokonca blokovať pohyb krídla dverí, takže budete musieť veľmi pozorne sledovať čistotu tohto zariadenia.

 • Posuvné posuvné dvere

Závesné konštrukcie sú tiež veľmi populárne, pretože nevyžadujú inštaláciu koľajnice v podlahe a nemajú prah, a pohybujú sa len pozdĺž horného vedenia.

Zavesené posuvné dvere

Koľajnica je pripevnená k stene nad dverami alebo k stropu v závislosti od výšky vybraných dverí a miestnosti. Vodidlo môže byť umiestnené otvorene alebo zatvorené maskovacím alebo dekoratívnym krytom.

Krídla dverí v tejto verzii konštrukcie budú v zavesenom stave, vo vzdialenosti 10 ÷ 15 mm od steny, takže musíte brať do úvahy skutočnosť, že jeden z kusov nábytku nie je možné položiť na stenu v smere, ktorým sa dvere otvoria.

V závislosti od toho, ako je interiér navrhnutý, môže byť falošný panel, ktorý zatvorí hornú vodiacu čiaru, upevnený len na pohyblivej vzdialenosti dverí alebo od steny k stene a niekedy je podobný „okraj“ umiestnený okolo celého obvodu miestnosti. V druhom prípade bude slúžiť ako dekoratívny prvok interiéru a okrem toho bude slúžiť ako zamaskovanie odkvapových záclon. Možnosť upevnenia obrubníka na všetky steny miestnosti je možná, ak bude dverná lišta dostatočne vysoká na stene.

 • Zavesené posuvné dvere

Táto verzia posuvných dverí môže mať zavesenú konštrukciu alebo sa môže pohybovať pozdĺž dvoch vodidiel. Hlavným rozdielom oproti predchádzajúcim verziám je umiestnenie koľajníc a plátna vo dverách. To znamená, že pri pohybe dverí pozdĺž vodiacich líšt pôjde do výklenku, usporiadaného v špeciálnej stene na tieto účely.

Posuvné dvere v kazetovom štýle sa skrývajú v uzavretom výklenku

Ak je podobná stavba vybraná v súkromnom dome, zvyčajne sa predpokladá, že sa buduje vopred pri budovaní stien alebo priečok. No, v byte taký výklenok je vytvorený zo sadrokartónových konštrukcií, ale v tomto prípade musíte zvážiť, že veľkosť miestnosti sa zníži o cca 100 ÷ 120 mm.

Výhoda tejto možnosti sa dá nazvať tesnejším uložením prednej strany dverí, keď je zatvorená, a neprítomnosťou otvorenej medzery medzi stenou a plátnom, čo znamená, že zvuková izolácia miestností bude rádovo vyššia ako v akejkoľvek inej posuvnej konštrukcii.

Okrem toho, inštaláciou podobného typu dverí, môžete uvoľniť stenu a priestor pred ňou, pridaním estetiky a pohodlia do interiéru.

Avšak vzhľadom na všetky úpravy, ktoré bude potrebné vykonať pri inštalácii posuvných dvierok kaziet, je jasné, že celkové náklady na ich inštaláciu budú dosť vysoké, aj keď sa všetky práce vykonávajú nezávisle.

Kaskádové posuvné konštrukcie

Kaskádová verzia posuvných dverí je usporiadaná podľa rovnakého princípu ako tradičný, s horným a dolným vedením, ale líši sa tým, že sa skladá z niekoľkých plátien, z ktorých každé sa pohybuje po vlastnej samostatnej koľajnici. Preto môže byť takýto systém oddelený ako deliaca priečka, ktorá rozdeľuje miestnosť na dve zóny, alebo môže byť zostavená v blízkosti jednej zo stien a pokrývať miestnosť len šírkou jedného pásu.

Kaskádové posuvné dvere

Takéto systémy sa zvyčajne používajú ako priečky, ale môžu sa stať aj stenou s dverami, ak sa pohybuje len jeden z panelov. Takéto klzné konštrukcie sú často vyrobené z prírodného alebo polymérneho skla rôznych odtieňov a majú výšku od stropu k podlahe, takže spodné vodidlá sú zapustené do podlahy a horné sú upevnené na strope.

Veľmi často sa takéto systémy používajú na vytvorenie presklených verand alebo terás - je vždy možné premeniť miestnosť na otvorenú letnú rekreačnú oblasť.

Ako môžete racionálne využiť verandu alebo terasu

Moderné vzory okien a dverí vám umožnia plne využiť priestory domu alebo rozšírenia v zime av lete ich premeniť na otvorené pohodlné sedacie plochy. Príkladom je Posuvné okná na terasu, ktoré sú opísané v špeciálnej publikácii nášho portálu.

Posuvné prevedenie - "akordeón"

Posuvný systém "akordeón" môže slúžiť ako priečka alebo dvere. Pozostáva z niekoľkých plátien prepojených koncovými slučkami.

Posuvné skladacie dvere - "akordeón"

Ide o pomerne komplikovanú konštrukciu pre nezávislú výrobu a najlepšie je vykonať montáž na pozvanie skúseného špecialistu.

Šírka krídla dverí môže byť rôzna - závisí od veľkosti otvoru a voľného priestoru, ktorý môže byť konštrukcii pridelený po zložení.

Akordeónový systém môže byť inštalovaný v štandardnom alebo širokom vchode, ako aj prepážka deliaca miestnosť na zóny. Keď ho nainštalujete, aby vykonával úlohu priečok, vodidlá sú namontované na podlahe a strope.

Charakteristické nevýhody tejto konštrukcie zahŕňajú takmer úplný nedostatok zvukovej a tepelnej izolácie.

Radiálne posuvné konštrukcie

Systémy s posuvným polomerom dávajú interiéru každej miestnosti zvláštne kúzlo, ale na ich inštaláciu budete musieť vytvoriť polokruhovú stenu zo sadrokartónu. Táto konštrukcia môže byť použitá na inštaláciu do dverí alebo slúži ako kompletné rozdelenie miestnosti, inštalované od stropu k podlahe.

Pôvodný dizajn polomeru posuvných dverí

Radiálna verzia je namontovaná na hornom a dolnom vodítku a môže sa pohybovať po vonkajšej alebo vnútornej strane steny, ako aj do nej zabudovaného, ​​to znamená, že prázdne steny vo vnútri sa stanú kazetou, do ktorej sa pri otvorení skryjú krídla dverí.

Dobre vyrobená a správne inštalovaná konštrukcia tohto typu je schopná vytvoriť dostatočne vysokú zvukovú a tepelnú izoláciu. Ak však nie sú žiadne skúsenosti s montážou radiálneho systému posuvných dverí a sádrokartónových konštrukcií, ale je tu veľká túžba mať taký dekoratívny funkčný prvok v interiéri vášho bytu, potom je lepšie zveriť jeho inštaláciu skúsenému majiteľovi - samoinštalácia bude mimoriadne náročná.

Výroba a montáž posuvných dverí na valcoch

Materiály na montáž zavesenej dverovej konštrukcie

Závesná konštrukcia je najjednoduchšou voľbou pre samoinštaláciu, a preto stojí za zváženie, ako sa vykonáva celá práca a aké materiály budú pre nich potrebné.

 • V závislosti od veľkosti dverí sa vyžaduje jeden alebo dva krídla dverí. Zároveň je potrebné brať do úvahy masívnosť plátien, pretože podľa tohto parametra sa vyberú prvky kovania, ktoré by ich mali udržiavať na váhe.

Pre zavesenú konštrukciu musí byť plátno väčšie ako dvere.

 • Horným vedením je koľajnica, na ktorej sa krídla dverí pohybujú pomocou valčekového mechanizmu, ktorý je k nim pripojený. Dĺžka vedenia musí byť rovná dvojnásobku šírky jedného alebo dvoch krídel dverí.

Horný vodič - kovový profil. Vyžaduje sa tyč rovnakej dĺžky.

 • Drevená tyč s dĺžkou rovnajúcou sa koľajnici, ktorá má veľkosť v priereze najmenej 50 × 50 mm - bude k nej pripevnená vodiaca lišta.
 • Súprava valčekov a upevňovačov, vybraná podľa hmotnosti a hrúbky jednej alebo dvoch plachiet.

Valce sa predávajú v súpravách so všetkými potrebnými dielmi na montáž.

 • Kvalitné dosky alebo panely pre rámovanie dverí - vytvorenie krabice.
 • Tri platne - dve vertikálne a jedna horizontálne, pre dvere, a falošný panel, ktorý zavrie nosník a vodidlo, upevnený nad dverami.
 • V dizajne, ak je to žiaduce, je možné zabudovať bližšie, je inštalovaný pre ľahšie uzavretie krídla dverí.
 • Jedna alebo dve sady držadiel pre dvere.

Rukoväte pre posuvné dvere sa zvyčajne vyberajú zapustené

 • Kotvy na upevnenie dreva na stenu.
 • Samoreznými skrutkami.
 • Spojovacie prvky pre montáž platní a falošných panelov.
 • Polyuretánová montážna pena na vyplnenie medzier medzi rámom dverí a stenou.

Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje rozmery posuvných dverí s jedným krídlom a zodpovedajúce rozmery dverí:

Veľkosť dvierok (šírka × výška, mm)Veľkosť dverí (šírka × výška, mm)Vonkajší rozmer dverného bloku s platničkami (šírka × výška, mm)Výška upevnenia hypotekárneho baru z čistej podlahy, mmDĺžka hypotéky, mm
bez rámus rámom
600×2000540×1975565×1975704×204220471300
700×2000640×1975665×1975804×204220471500
800×2000740×1975765×1975904×204220471700
900×2000840×1975865×19751004×204220471900
600×2100540×2075565×2075704×214221471300
700×2100640×2075665×2075804×214221471500
800×2100740×2075765×2075904×214221471700
900×2100840×2075865×20751004×214221471900
600×2200540×2175565×2175704×224222471300
700×2200640×2175665×2175804×224222471500
800×2200740×2175765×2175904×224222471700
900×2200840×2175865×21751004×224222471900

Táto tabuľka zobrazuje podobné parametre, ale už pre dvojité posuvné dvere:

Veľkosť dvierok (šírka × výška, mm)Veľkosť dverí (šírka × výška, mm)Vonkajší rozmer dverného bloku s platničkami (šírka × výška, mm)Výška upevnenia hypotekárneho baru z čistej podlahy, mmDĺžka hypotéky, mm
bez rámus rámom
600+600×20001143×19751165×19751304×204220472500
700+700×20001343×19751365×19751504×204220472900
800+800×20001543×19751565×19751704×204220473300
900+900×20001743×19751765×19751904×204220473700
600+600×21001143×20751165×20751304×214221472500
700+700×21001343×20751365×20751504×214221472900
800+800×21001543×20751565×20751704×214221473300
900+900×21001743×20751765×20751904×214221473700
600+600×22001143×21751165×21751304×224222472500
700+700×22001343×21751365×21751504×224222472900
800+800×22001543×21751565×21751704×224222473300
900+900×22001743×21751765×21751904×224222473700

Ak nie je isté, že krídlo dverí bude vyrobené nezávisle na požadovanej kvalite, potom je lepšie si ho kúpiť v hotovej forme, pretože dvere vyrobené na profesionálnych zariadeniach budú vyzerať oveľa pôsobivejšie.

Nástroje pre prácu

Teraz o nástrojoch, bez ktorých nebude možné vyrábať dverný systém a inštalovať ho.

Pre prácu je potrebné pripraviť nástroj kvality.

Zoznam minimálnych požiadaviek obsahuje tieto názvy:

 • Elektrická vŕtačka (perforátor) s vŕtačkou do dreva a betónu.
 • Kotúčová píla, elektrická píla a ručná píla.
 • Skrutkovač.
 • Stavebná úroveň, olovnica, pravítko na 1000 mm, štvorec, zvinovací meter, skladací meter.
 • Elektrická alebo konvenčná rovina.
 • Ručná frézka so sadou potrebných mlynov.
 • Kladivo, sekáče, kliešte.

Výroba krídla dverí

Ak sa dvere zhotovia nezávisle, je potrebné vedieť, čo sa dá vyrobiť, a ktoré modely plachiet možno v tomto prevedení použiť.

Zavesené dvere môžu byť pevné, zarámované alebo s použitím umelého skla, inštalované v ráme s rôznym počtom prepojok. Plné plátno môže byť vyrobené z plných dosiek, drevotrieskových dosiek alebo dobre upraveného dreva a preglejky. Je potrebné poznamenať, že všetky tieto materiály sú dostatočne masívne, takže hotové verzie plátna pre závesné dvere sa často vyrábajú z vysoko kvalitného plastu alebo kovu, ktorý sa používa ako rám na inštaláciu priehľadných vložiek zo syntetického skla.

Krídla dverí môžu byť pevné. Ale môžete ho tiež uľahčiť zhotovením rámovej konštrukcie alebo rezaním okien a vložením sklenených vložiek alebo preglejkových dosiek

В любом случае, будут ли двери приобретаться в готовом виде или изготавливаться самостоятельно, параметры полотна должно подбираться в зависимости от размера дверного проема. Точные соотношения этих размеров можно найти в выше представленных таблицах.

Napríklad pri jedných dverách s rozmermi 865 × 2175 mm, v ktorých je inštalovaná krabica, by sa vyžadovali dvere s rozmermi 900 × 2 200 mm a pri inštalácii dvojkrídlovej konštrukcie v otvore 1765 × 2175 mm by mali mať pásy veľkosť 900 + 900 × 2200 mm.

Ak ste si zakúpili drevotrieskovú dosku požadovanej veľkosti ako polotovar pre dvere, môžete ju uľahčiť odrezaním jedného alebo viacerých okienok v nej, potom ich hrany spracovať pomocou routera a nainštalovať do nich tenkú preglejku alebo sklo.

Spôsob výroby glazovanej alebo ľahkej tkaniny z drevotrieskovej dosky je nasledovný: t

 • Panel je označený pre štartéry. V tomto prípade je nutné dodržať podmienku, že v každom prípade musí byť najmenej 150 mm z okrajov. Rámovanie krídla dverí z drevotrieskovej dosky by teda už nemalo mať takú veľkosť.
 • Po označení sú vnútorné časti panelu rezané elektrickou pílou. Aby sa tento proces uskutočnil, v jednom z rohov značenia sa vyvŕta diera, potom sa do nej vloží pílový list a vytvorí sa čistý výrez označených častí panelu.
 • Ďalej je potrebné spracovať vnútorné okraje, ktoré vzniknú po rezaní otvorov, inak budú vyzerať nedbanlivo. Táto práca môže byť vykonaná dvoma spôsobmi - na spracovanie okrajov s routerom, alebo na ich zušľachtenie korálok. Zasklievacia lišta je narezaná na veľkosť okien, potom je zlepená alebo pribitá po celom obvode na jednej strane panelu.

Upevnenie skla alebo ľahkých preglejkových vložiek s perličkou. Obruby nesmú vyčnievať nad rovinu krídla dverí.

 • Ďalej, veľkosťou okenného skla alebo vložky z preglejky je vyrezaná a je v nej usadená, uhniezdiaca na pevnom shtapiku. Potom sa vložky na druhej strane upevnia druhým lemom.
 • Koncové plochy krídla dverí z drevotrieskovej dosky môžu byť zušľachtené špeciálnou dekoratívnou tepelnou páskou, ktorá je lepená pomocou bežného železa.
 • Ak sú do výrezových okien inštalované preglejkové vložky, môžu byť pred montážou prispôsobené celkovej farbe natretím, farbením alebo laminovaním. Obruby by mali mať tiež farbu v blízkosti všetkých prvkov dizajnu dverí.
 • Dvere môžu byť tiež vyrobené z tyče rôznej veľkosti v sekcii, ale hrúbka rámu rámu by nemala byť väčšia ako 30 mm.

Tyč na výrobu takýchto krídiel by mala byť vysoko kvalitná a dobre spracovaná.

Niekoľko možností konštrukcie rámu dverí

Drevo, z ktorého budú zhotovené vnútorné preklady rámu, musí mať menšiu alebo rovnakú hrúbku ako rám. Veľkosť zasklievacej lišty a hrúbka panelov, ktoré sa majú inštalovať do vytvorených okien, by sa mali vopred premyslieť, pretože prvá by nemala vyčnievať mimo povrchu celého krídla dverí.

Treba poznamenať, že výroba rámových dverí z dreva je zložitejším procesom, pretože všetky rámové prvky sú upevnené spolu s maximálnou presnosťou a spoľahlivosťou, inak môže byť hotové plátno "olovené", to znamená, že jeho rám je zdeformovaný.

Spoje tyčí v rámovej konštrukcii krídla dverí

 • Existuje niekoľko spôsobov pripojenia dreva, ale najobľúbenejšie sú v "pol-strom" a "v tlapke." Sú pomerne jednoduché v rezaní, dobre držať štruktúru pred deformáciou a bezpečne upevniť prvky dohromady.

Je lepšie, ak sú tyče navzájom upevnené nie kovovými skrutkami, alebo ešte viac, s klincami, ale so špeciálnymi drevenými hmoždinkami, ktoré sú poháňané do dier vyvŕtaných cez priemer lepených spojov tyčí. Pre každú z týchto zostáv zárubne je nutné použiť dva Nagels namontované diagonálne.

Upevnenie spojovacieho uzla pomocou hmoždinky

 • Na spodnom konci plátna sa po celej jeho šírke frézuje drážka pre vlajkový valec alebo, ako sa nazýva inak, spodný držiak dverí.

Inštalácia systému zavesenia

Keď je krídlo dverí pripravené, je potrebné na ňom upevniť montážne prvky - to sú valčekové mechanizmy, špeciálne zámky alebo rukoväte, ktoré sú odlišné od tých, ktoré sú inštalované v obvyklých sklopných konštrukciách. V akýchkoľvek posuvných dverách sú kľučky zapustené do plátna, pretože by nemali zasahovať do jeho pohybu.

 • Prvým krokom je označenie polohy rukoväte na oboch stranách krídla dverí. Mal by byť umiestnený vo vzdialenosti 35 ÷ 50 mm od zvislého okraja panelu.
 • Potom je šírka hniezda a jeho výška vyznačená z vyznačenej čiary. Ďalej sa od horného bodu označovania meria vzdialenosť rovnajúca sa polovici šírky budúceho otvoru - tento bod bude stredom kruhu, ktorý sa vyvŕta pomocou korunky požadovaného priemeru.

Vrták

 • Rovnaký proces sa vykonáva zo spodnej strany, označeného hniezda pre rukoväť. Mali by byť dve priechodné drážky s hĺbkou, do ktorej bude rukoväť zapustená do plátna.
 • Potom sa drevo medzi dvoma označenými korunkami a kruhovými drážkami vyberie pomocou smerovača alebo sekáča a kladiva.

Vystrihnite otvor pre montáž zapustenej kľučky dverí

 • Rukoväte v klzných konštrukciách sú upevnené v rezaných lepidlách, napríklad "tekuté klince", alebo zacvaknuté do špeciálnych upevňovacích prvkov, ktoré sú vopred zaskrutkované do výsledného otvoru.
 • Ďalším krokom na hornej strane krídla dverí musíte označiť a upevniť valčekové mechanizmy skrutkami. Pod nimi, s najväčšou pravdepodobnosťou, je potrebné zvoliť tvarované drážky s mlynom (dláto).
 • Valce musia byť upevnené v určitej vzdialenosti od okrajov krídla dverí. Tento parameter je uvedený v návode na použitie súpravy kovového hardvéru.

Príklad inštalácie valčekového systému na hornom konci dverí je tesný

 • Hotové dvere sa teraz dajú dočasne odstaviť a dvere sa dajú vylepšiť, ak v nich nie je už namontovaná zárubňa.
 • Montáž a inštalácia škatule na posuvné dvere je omnoho jednoduchšia ako pri výkyvných konštrukciách, pretože sa skladá z troch úplne plochých prvkov - dvoch zvislých a jednej vodorovnej dosky (panelov), upevnených spolu pomocou dlhých skrutiek.

Skriňa môže byť vyrobená z masívneho dreva alebo drevotrieskovej dosky - tento faktor v tomto prípade nehrá veľkú úlohu, pretože na namontovanú konštrukciu nespadá žiadne zaťaženie. Jeho jediným účelom je, aby dvere boli čisté a estetické.

Montáž rámu dverí

 • Lepená škatuľka je inštalovaná vo dverách a zaklinená drevenými vzperami, ktoré sú poháňané medzi jej panelmi a stenou, aby sa dosiahla perfektná zvislosť a vodorovné steny.

Predinštalovanie krabice pred konečnou fixáciou

Riadenie polohy panelov boxu sa vykonáva pomocou konštrukčnej úrovne a olovnice. Keď je konštrukcia dokonale inštalovaná, je pripevnená na steny. To je možné vykonať vŕtaním dier v krabiciach boxu alebo priskrutkovaním kovových dosiek na koncové strany dosiek a na stenu.

 • Ďalej, na pripravenom dreve, rovnajúcom sa dvojnásobku šírky krídla dverí, je pomocou skrutiek upevnené kovové vedenie pre valce.
 • Otvory sú predvŕtané v dreve, cez ktorý sa upevní na stenu.
 • Potom sa do vodiacej koľajnice zasunú valcové mechanizmy pripojené k dvierkam.

Nastavenie horného nosníka pevnou koľajnicou a inštalovaným krídlom dverí

 • Celá konštrukcia je pripevnená k dverám, je nastavená na úrovni, v prípade potreby dočasne podopretá drevenými klinmi, a potom je drevo „pevne“ priskrutkované k stene.
 • Ďalej sa dvere pohybujú na jednu a druhú stranu koľajnice, aby sa určili miesta na začiatku a konci koľajnice, kde budú pevné dorazy alebo zarážky siete upevnené. Zátky v rôznych modeloch dverí môžu mať rôzne vyhotovenia.

Zátka obmedzuje horizontálny pohyb dverí.

 • Ďalším krokom pred otvorenými dverami, v dolnej koncovej časti, do výrezového otvoru, je namontovaný vlajkový valec a priskrutkovaný k podlahe. Mal by byť ideálne presne pod hornou vodiacou koľajnicou.

Inštalácia spodnej zarážky

Táto spodná zátka neumožňuje, aby sa dvere dostali na stranu, to znamená, že neumožňujú jeho priečne vibrácie.

Zarážka smerujúca na vlajku vylučuje bočné výkyvy dvernej textílie zdola

 • Ďalej, medzery medzi stenou a doskami rámu dverí sú vyplnené montážnou penou. Po vyschnutí sú prebytky, ktoré vyjdú, odrezané.
 • Potom sú drevo a vodiaca koľajnica ozdobené falošným panelom a medzery medzi rámom dverí a stenou sú zdobené platňami.

Práca končí inštaláciou falošných panelov a obloženia

V uvažovanom prípade bola predstavená inštalácia najjednoduchšej konštrukcie posuvného zavesenia, ktorá nie je komplikovaná nepotrebnými prvkami. Preto sa zdá, že inštalácia takéhoto systému je celkom cenovo dostupná pre nezávislú realizáciu akýmkoľvek domácim remeselníkom, samozrejme za predpokladu, že sa zohľadnia všetky nuansy a technologické odporúčania.

Naučte sa sami inštalovať interiérové ​​dvere z nového článku na našom portáli.

Video: Ďalší príklad montáže zavesených dverí