Interiérový dizajn domu

Okno z farebného skla na skle vlastnými rukami: ako urobiť okno z farebného skla na skle, inštrukcie krok za krokom

Okná z farebného skla po mnoho storočí robia ľudí obdivovať ich neopísateľnú krásu. Napriek tomu, že počiatky narodenia tohto typu umenia sú ukryté v hlbinách storočí, ešte nestratili svoj význam a význam dnes. To je celkom logické vzhľadom k tomu, že takýto dekor s krásnym a elegantným dizajnom je schopný priniesť do každej miestnosti nielen pohodlie a domácke teplo, ale aj osobitnú originalitu interiérového dizajnu.

Okno z farebného skla na vlastné ruky

Vitráže na skle vlastnými rukami môžu byť vytvorené dokonca aj začínajúcim majstrom, za predpokladu, že ak je zvolené zariadenie pre výkon, je ich dosť veľa. V dnešnej dobe, špecializované obchody a umelecké salóny nájdu všetko, čo potrebujete pre maľby z farebného skla v moderných, zjednodušených technikách, ktoré sú na rozdiel od klasickej technológie oveľa jednoduchšie. To bolo možné vďaka modernému vývoju a špeciálnym materiálom, ktoré dokážu imitovať „klasiku“ celkom spoľahlivo.

Rôzne štýly vitráže a techniky sa postupne nahromadili, pričom sa brali do úvahy tajomstvá starých majstrov a nových zavedených postupov. Mnohé z nich sa dnes používajú a treba ich zvážiť pred rozhodnutím, ktorá možnosť je najvhodnejšia nielen pre kreslenie, ale aj pre zložitosť samotného procesu.

Čo sú vitráže na techniku ​​a štýl?

Ak chcete vykonať vitráž, môžete si vybrať kresby v rôznych štýloch, a to ako "pokryté ušľachtilé staroveku" a ultra-moderné. Nestrácajte popularitu kompozície v gotickom, staroegyptskom, indickom štýle. Svojimi prívržencami nájdu abstraktné, moderné, art deco štýly a iné, ktoré zodpovedajú rôznym dobám a kultúram, smerom v umení.

Vitrážové okná majú bohatú históriu a sú vykonávané v rôznych štýloch.

Každý z existujúcich štýlov je schopný svojho vlastného sprisahania, foriem a farebného rozhodnutia, aby odrážal záväzok vlastníka bytu alebo domu na konkrétnu éru. Všetky štýly vitráží majú svoje vlastné požiadavky a kánony, ktoré by sa mali dodržiavať pri ich realizácii.

Štýl s klasickými kresbami, kde bol výber predmetov a materiálov obmedzený, bol dlho považovaný za ideálnu možnosť. V súvislosti s vývojom umenia as nástupom nových techník sa výrazne rozšírila možnosť výroby vitráží. Namiesto pokojných zápletiek klasiky sa preto čoraz viac používajú expresívne farby a kresby modernosti a abstrakcie.

Vitrážové okná dokážu sami určiť vnútorný štýl miestnosti.

Pomerne často, majstri vo svojich dielach používajú niekoľko štýlov a techník, ktoré sú schopné oživiť a vzájomne sa dopĺňať, čo pomáha organicky pridávať vitráže do celkového interiéru domu.

Niekedy je vitráže pre konkrétnu miestnosť zvolené ako majster štýlu pre celý interiér, zatiaľ čo ostatné objekty miestnosti sú len jej doplnkom a rámom. Maľba vitráží sa tak stáva centrom interiéru.

Ak plány nájomníkov zahŕňajú zdobenie izieb v rôznych štýloch, potom vitráže môžu skombinovať do jedného zloženia. Obrazy zo skla, ktoré zdobia okná, môžu vytvoriť úžasnú špeciálnu atmosféru farebného svetla, ktorá sa bude líšiť v závislosti od intenzity prirodzeného svetla. Okrem toho, vitráže môžu byť zdobené a falošné okná s umelým osvetlením, ktoré sú často inštalované v kúpeľniach alebo na schodiskách.

Osvetlené z vnútornej vitráže hrá úlohu falošných okien

Avšak pred výberom vitráže je potrebné rozhodnúť o technike, v ktorej sa bude vyrábať.

Techniky farebného skla

Ako bolo uvedené vyššie, existuje mnoho techník na výrobu vitráží, ale niekoľko z nich možno označiť za hlavné:

Klasická technika

Klasická technika vitráží je známa zo stredoveku. Obrázky na ňom sa skladajú z úlomkov skla s rôznymi odtieňmi a nainštalovaných v kovovom ráme.

Klasická technika výroby farebného skla je veľmi zložitá.

Pri výrobe takejto možnosti možno nazvať najťažšie, a zvyčajne je dôveryhodné vykonávať len skúsených remeselníkov profesionálov. Na vytvorenie takéhoto obrazu budete potrebovať veľké množstvo rôznych nástrojov na rezanie a spracovanie skla, zváranie alebo pavúky kovových rámov, ako aj dobre osvetlené, priestranné, izolované pracovisko. To všetko stojí za to získať a vybaviť len vtedy, ak plánujete robiť toto umenie profesionálne, pretože špeciálny nástroj nie je lacný. Áno, pracovné zručnosti, aby som bol úprimný, sú tiež potrebné na veľmi vysokej úrovni.

Anglická alebo filmová technológia

Technika filmu alebo angličtiny sa aplikuje na sklo podľa vopred pripraveného vzoru, špeciálneho samolepiaceho filmu rôznych farieb.

Okno z farebného skla vo filmovej technike

Každý z fragmentov v takomto okienku z farebného skla po nalepení je orámovaný olovenou páskou. Ak je sklo s týmto oknom z farebného skla inštalované vo vnútorných dverách, potom je olovená páska prilepená na oboch stranách. Olovená páska nevyžaduje spájkovanie, jej rezané konce sa navzájom prekrývajú a valčekom sa valia.

Výhody filmovej technológie spočívajú v tom, že všetky práce sa vykonávajú na pevnom skle, čo nevyžaduje delenie na jednotlivé fragmenty a ich komplexné spracovanie.

Okrem toho, vitráže v anglickej technike môžu byť vykonané oveľa rýchlejšie ako klasické, a dokonca aj začínajúci majster je schopný urobiť to na vlastnú päsť s úhľadným prístupom.

"Istenie"

"Fusing" sa nedá nazvať novou technikou na výrobu obrazov z farebného skla, pretože sa používa, pretože sklo sa vyrábalo, samozrejme, že sa časom podstatne zlepšilo.

Veľmi krásne a originálne vitráže vyrobené technológiou fixácie.

Názov techniky "fusing" pochádza z anglického slova "fusion", ktoré sa prekladá ako zmes alebo fúzia. Je to tento proces, ktorý sa vyskytuje pri skle pri výrobe vitráže podobným spôsobom. Doma nie je možné v tejto technike vytvoriť vitrážové sklo, pretože jeho výroba vyžaduje špeciálne zariadenie na tavenie skla, ktoré je možné zabezpečiť len pri veľmi vysokých teplotách.

Farebné sklo vyrobené týmto spôsobom nemá švy a nevyžaduje použitie kovových rámov.

Proces maľovania vitráží je nasledovný:

 • Na priehľadnom skle požadovanej veľkosti, položenom na pripravenom hárku so vzorom, je na špeciálnom lepidle položená mozaika farebných sklenených kúskov.
 • Ďalej sa tento polotovar posiela do špeciálnej pece, kde prebieha proces spekania jednotlivých sklenených fragmentov medzi sebou a so základňou, na ktorej sa ukladajú.

Technológia "tavenia" spočíva v postupnom ohreve mozaiky a jej malátnosti pri teplote 800 stupňov - taká úroveň je potrebná na tavenie a spekanie jednotlivých kusov skla medzi sebou. Tavenie prebieha pod prísnou kontrolou, pretože nie je možné vynechať okamih pripravenosti výrobku, inak začne proces zmeny štruktúry materiálu - odsklenie, pri ktorom sklo kryštalizuje.

 • Keď sa štruktúra zafarbeného skla stane homogénnou, musí sa farebné sklo ochladiť.
 • Potom sa uskutoční ďalšie žíhanie, to znamená, že sa sklo zohreje a potom sa ochladí.
 • "Fusing" zahŕňa nielen tavenie a spekanie, ale aj techniky spracovania skla počas týchto procesov. Okrem toho, ak sa nedosiahne požadovaný výsledok, potom sa vykoná postformovanie, ktoré spočíva v ďalšom zahrievaní a dávaní zafarbeného skla konvexnému alebo zakrivenému tvaru.

Na konci práce sa získa sklená maľba zo skla rôznych odtieňov, spoľahlivo a hermeticky zváraná. Táto technika sa používa na výrobu vitráží v rôznych štýloch, pretože poskytuje takmer neobmedzené možnosti pri tvorbe obrazov akéhokoľvek predmetu.

"Tiffany"

Technika vitráže "Tiffany" sa vykonáva spôsobom, ktorý je trochu podobný klasickému. Aby sa vytvoril obraz v tejto technike, pripravuje sa kresba v životnej veľkosti v dvoch kópiách, z ktorých jedna je narezaná na samostatné fragmenty, do ktorých budú narezané kúsky skla rôznych farieb.

V podstate opakovanie "klasickej" techniky "Tiffany"

Okraje sklenených kusov sa spracujú a vyleštia na hladkosť. Potom je každý z farebných sklenených prvkov ohraničený medenou páskou, ktorej konce sú spájkované. Nasledujúci krok orámované fragmenty sú vzájomne prepojené ťahaním s použitím spájkovania cínom, uskutočňovaného silným spájkovačom.

Na rozdiel od klasiky sa v technike Tiffany používa len medená páska, ktorá je omnoho pružnejšia a stabilnejšia ako profil elektródy a je ľahšie prístupná danej deformácii, s následným zadržaním formy, ktorá jej umožňuje ohraničiť aj drobné detaily z farebného skla. Vďaka tomu sa technika Tiffany používa nielen na vitráže, ale aj na výrobu rôznych interiérových prvkov, napríklad tienidiel a lustrov.

Stolový lampový odtieň vyrobený technikou tiffany

Všetky časti „oblečené“ v medenom ráme, po spájkovaní koncov profilu, sú navinuté valčekom predtým, ako sú spojené do celkovej kompozície, počas ktorej pásik stláča sklenený fragment.

Video: práca pána na vitráži v tiffany technike

Pieskovacie zariadenia

Pieskované vitráže sú vyrobené špeciálnym zariadením, ktoré dodáva vysokotlakový prúd vzduchu s pieskom.

Pieskovacie vzory

Tvorba obrazov na tejto technike sa vykonáva nasledovne:

 • Pripraví sa priehľadná sklenená tabuľa, na ktorej povrchu sa nanesie vzor fixácie.
 • Otvorené plochy šablóny sú ošetrené vysokotlakovým jemným prúdom. Povrch z takého nárazu stráca transparentnosť a stáva sa matným.
 • Po dokončení práce sa zo skla odstráni šablóna a na povrchu zostane vynikajúci vzor vzduchu.

Tento typ vitráže nevyžaduje montážne rámy a komplexné zakrivené sklo, ako aj lepiaci film. Ale ako už bolo spomenuté, prítomnosť špeciálnych zariadení je nevyhnutná. Ak chcete, samozrejme, môžete pieskový prúd nahradiť smirkovým papierom, ale v tomto prípade budete musieť vytvoriť šablónu z tenkého kovu, pretože kartón je krehký materiál, začne sa opotrebovávať a nedovolí vám reprodukovať presný vzor. Okrem toho bude manuálna práca trvať veľa času a kvalita, hĺbka kreslenia nebude stále rovnaká.

Technika odlievania

Túto zriedkavo používanú techniku ​​zafarbeného skla je možné nazvať jedným z najkomplexnejších, pretože každý z fragmentov mozaiky sa ručne vyfúkne alebo vyformuje z farebného skla. V procese takejto kusovej výroby majú sklenené fragmenty špeciálnu koncipovanú textúru, ktorá prispieva k určitým optickým efektom, hre lomu svetelných lúčov, čo vytvára efekt výrazného objemu. Potom sa fragmenty zbierajú do jedného obrazu pomocou malty a kovovej výstuže.

Vitráže vyrobené liatím

Ak chcete, aby vitráže v takejto technike doma je veľmi problematické, pretože tu, okrem zariadení, sú potrebné veľmi špecifické technologické zručnosti pre spracovanie skla. Spravidla sú takéto vitráže chránené autorskými právami a prakticky sa nepoužívajú v praxi súkromného bývania.

Technika leptania

Technika vytvárania reliéfneho vzoru na skle leptaním zahŕňa použitie kyseliny fluorovodíkovej, ktorá má schopnosť deštruktívne pôsobiť na hlavnú zložku sklenej hmoty - oxid kremičitý.

Technika leptania umožňuje získať hlboké reliéfne vzory.

Pri aplikácii kyseliny na sklo sa jeho vrstvy začnú rozpadávať. Aby látka mohla roztaviť iba tie časti sklenenej tabule, ktoré sú potrebné, aplikuje sa šablóna z materiálu odolného voči kyselinám. Šablóny vám umožňujú vytvoriť na sklenenej ploche číre jednovrstvové alebo viacvrstvové kresby s výrazným reliéfom rôznych hĺbok. Čím viac vrstiev v reliére, tým väčšia je. V tomto prípade sa kyselina aplikuje na rôzne časti obrazu toľkokrát, koľko vrstiev implikuje vybraný vzor. Jednovrstvové vitrážové sklo sa vykonáva v jednom kroku a v tomto prípade aplikácia kyseliny jednoducho zakrýva sklo, takže je matná a drsná.

Bez praxe to nestojí za to. Práca s takou silnou kyselinou si vyžaduje mimoriadnu opatrnosť, pretože môžete ľahko kožiť alebo sliznice. Všetky operácie sa vykonávajú v špeciálnych ochranných prostriedkoch, v dobre vetranom neobydlenom priestore, ktorý je vybavený vhodným spôsobom.

Maľované Vitráže Okno

Technika maľovaného farebného skla je dobrá, pretože môže napodobniť akúkoľvek inú metódu výroby sklenenej mozaiky.

Jednou z najprístupnejších techník je maľovanie skla.

Proces práce na ňom zahŕňa niekoľko krokov:

 • Výroba ťahania a prípravy skla požadovanej veľkosti.
 • Sklo sa umiestni na stôl na vrch rozmetaného skla.
 • Podľa nákresu je kontúra na skle natretá farbou zvoleného odtieňa. Zvyčajne je zvolená čierna, pretože dokonale zvýrazňuje prvky obrazu. Po dokončení tohto kroku by mal byť náter dobre vysušený.
 • Farebné sklenené fragmenty sú natreté farbami z farebného skla.

Ako vytvoriť obrázok zafarbeného skla pomocou tejto techniky bude uvedený nižšie v tabuľke inštrukcií. Medzičasom môžeme povedať, že je to jedna z najdostupnejších technológií doma, a dokonca môžete prilákať dieťa k tomu, aby takýto obraz mal - bude to pre neho veľmi zaujímavé. A náklady v porovnaní so všetkými ostatnými technikami sú minimálne.

Contour želé zariadenia

Výplň techniky, rovnako ako maľované jeden môže napodobniť akúkoľvek metódu výroby vitráže, a pomocou neho môžete urobiť obrázok v rôznych štýlov. Táto technológia je tiež skvelá pre začiatočníkov, ktorí sa rozhodnú vyzdobiť svoj domov vitrážami. Aby bolo možné reprodukovať akýkoľvek obraz na skle, je potrebné pripraviť náter a farebné sklo, ktoré sa zvyčajne vyrábajú v tubách so špeciálnym výtokom - pre jednoduchú aplikáciu a distribúciu kompozície na povrchu.

Vzor vyrobený technikou vrstevnicového odlievania

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je preniesť obrys vzoru na sklo pomocou kruhovej metódy. Pred vykonaním nasledujúcich prác je potrebné počkať, kým farba úplne nevychladne.

Potom sa priestor vo vnútri kontúry naplní farbou požadovanej farby. V prípade potreby ho rozdeľte štetcom. Farba sa nalije dostatočne hrubá v 1 ÷ 1,5 mm, rovnomernej vrstve a pri jej zaschnutí by mala mať hladký povrch bez umeleckých ťahov. Ak sa podľa výkresu jednotlivé fragmenty zafarbeného skla musia dodávať s pomocou farby, je potrebné vopred pripraviť náter rôznych odtieňov, ktorý sa naleje na sklo podľa vzoru výkresu.

Treba poznamenať, že existujú aj iné techniky výroby farebného skla. Mnohé z nich zahŕňajú dve alebo ešte viac základných technologických metód, takže ich možno nazvať kombinované. Napríklad, aby sa zjednodušila maľovaná alebo výplňová metóda, namiesto farieb používa farebný film. To je v prvom rade podľa výkresu nalepená na sklo medzi fragmentmi, z ktorých je ponechaná medzera 3 ÷ 5 mm. Potom je tento lúmen naplnený čiernou farbou, ktorá vytvára hrany jednotlivých fragmentov spoločnej mozaiky.

Oboznámte sa s majstrom triedy o šablóne nástenné maľby vlastnými rukami, ako aj s fotografiami a videami v špeciálnej publikácii na našom portáli.

Štýly z farebného skla

Vitrážové okná môžu byť vyrobené v rôznych štýloch, ale pri výbere vzoru podľa tohto kritéria by sa mal určite spoliehať na dizajn celého interiéru, aby sa vytvorila harmonická kombinácia všetkých prvkov.

Štýly z farebného skla môžu mať mnoho poddruhov, a preto je niekedy ťažké určiť najsprávnejšiu klasifikáciu obrazu. V tomto prípade sa odporúča spoliehať sa na vlastnosti obrazov, farieb a kanonických charakteristík.

Starožitný štýl

V srdci starobylého štýlu je staroveký grécky a rímsky pôvod. Уникальность и гармония элементов этих направлений не потеряли популярности в наше время, а, кроме того, многие детали более поздних стилей были заимствованы именно из античного.

Витраж с античными мотивами

Витражи, выполненные в этом стиле, обычно состоят из многочисленных фрагментов, и могут быть выполнены в любой из вышеописанных техник. Если принято решение придерживаться определенного направления, то важным условием является соблюдение характерных особенностей, присущих именно этому стилю:

 • Kresba by mala pripomínať antickú mozaiku s gréckymi ozdobnými prvkami - to sú kresby amfor, nymf, stĺpov, krajiniek s architektonickými štruktúrami, ktoré majú detaily typické pre budovy tej doby - kolonády, stĺpy, trojuholníkové štíty atď.
 • Pomerne často sa pri výrobe vitráží tohto štýlu používajú zmiešané techniky, ktoré využívajú nielen sklenené fragmenty, ale aj filmy, keramiku, kov a perleť.
 • Starožitné motívy sa používajú v vitrážových sklách inštalovaných vo forme falošných okien v kúpeľni, v dizajne sklenených interiérových dverí, a samozrejme pre okenné otvory s prirodzeným osvetlením.

Staroveký egyptský štýl

Tento interiér a vitráže nikdy nevyšli z módy, pretože Napoleon ho priniesol do európskej kultúry po jeho kampani v Egypte. Okno z farebného skla v staroegyptskom štýle od tej doby neprešlo žiadnymi špeciálnymi zmenami, zachovávajúc geometriu kresby a teplý farebný gamut.

Staroveké egyptské motívy zostávajú v móde

 • Farby charakteristické pre staroveký egyptský štýl sú teplé okrové, pieskové, koralové, oranžové a žlté odtiene, ktoré sú dokonale kombinované s hnedou, nasýtenou modrou ultramarínovou, kobaltovou, khaki a trávovo zelenou, najmä v tých prípadoch, keď sú čierne orámované.
 • Tento štýl využíva tradičné staroegyptské ornamenty, výjavy zo života faraónov, obrazy posvätných zvierat, ako aj slávne hieroglyfy.
 • Pre vitráže v tomto smere sú vhodné plnivá, tiffany, fixačné, filmové, ako aj klasické techniky.

Egyptské vitráže sa zvyčajne používajú na výzdobu kúpeľní, balkónov alebo kuchýň, a to je zriedka dosť pre obývacie izby alebo spálne, kvôli presýtenia s podrobnosťami.

Gotický štýl

Gotický štýl vznikol v západnej Európe v stredoveku a aktívne sa rozvíjal v XII. Storočí. Postupom času sa stala zložitejšou, obohatenou o rôzne prvky a odtiene.

"Studený" gotický štýl

 • V počiatočnom štádiu vzhľadu štýlu zobrazovali vitráže najmä maľby s náboženskými motívmi a neskôr sa začali objavovať postavy symbolických zvierat, rytierskych turnajov a tiež lovecké scény.
 • Gotické vitráže majú hlboké bohaté odtiene, ako sú tmavo zelená, vínová, ultramarínová, fialová, fialová a čierna.
 • Fragmenty obrazu sú orámované zlatom, patinou alebo černou meďou, to všetko dokážu zdôrazniť príslušnosť tohto prvku interiéru ku gotickým motívom.
 • Najoptimálnejšou technikou pre výkon vitráže v gotickom slohu sú povodne, maľovanie, tiffany, klasika, film, ako aj kombinované.

Je potrebné povedať, že pre obyčajný byt tento štýl interiéru bude pochmúrny a neprinesie pohodlie a teplo do domu, pretože to môže byť skôr pripísať chladný, monumentálny trend v umení. Gotický štýl je vhodnejší pre veľké sály recepcií a vysoké stropy katolíckych kostolov.

Indický štýl

Indické vitráže sa objavili pred mnohými storočiami ako ozdoba okenných otvorov pre bohaté domy Indie. Neskôr, podobne ako mnohé iné štýly, bola obohatená a trochu rozriedená parcelami a motívmi iných krajín, ale vo všeobecnosti si zachovala svoju originalitu.

Indický štýl je vždy iný jas a rôzne farby

 • Indický štýl sa vyznačuje jasom farieb, ktoré zvyšujú náladu - to je oranžovo-červená, jasne žltá a zelená, svetlo modrá a ďalšie odtiene, ako by osvetlené vonku na slnku. V zafarbenom skle môže byť prítomné veľké množstvo pozlátenia.
 • Indické vitráže obsahujú obrazy božstiev na pozadí vodnej hladiny a bujné rastliny alebo horské krajiny. Najobľúbenejším prvkom indického kvetinového ornamentu je tzv. Paisley - "uhorka", ktorá je prítomná v takmer každom obraze tohto štýlu.

Ozdoby v indickom štýle - paisley alebo „uhorka“

 • Na realizáciu tohto vitrážového okna sa používa technika Tiffany, klasická maľba a tieňovanie.

Secesný štýl

Moderná sa stala pevne v móde po výstave umenia, ktorá sa konala v Paríži v roku 1900, a pravdepodobne bola navždy zakorenená medzi najobľúbenejšími štýlmi, a to ako v umení, tak v architektonickom dizajne.

Vitráže v modernom štýle

Hlavnou myšlienkou tohto štýlu je primát formy, to znamená, že je založený na postuláte „forma je dôležitejšia ako obsah“.

 • Moderný štýl je pozoruhodný hladkými líniami, ľahkosťou, rafinovanosťou a rafinovanosťou. Môže to byť morská alebo rastlinná téma, ako aj smer svetelnej romantiky.

Na vitrážových sklách v secesnom štýle sa pomerne často vyskytujú kované rošty, ktoré sú prepletené hustou zelenou vegetáciou roztrúsenou kvetmi alebo kvetináčmi s kyticami neobvyklých tvarov.

 • Vitráže tohto štýlu sú vyrobené v pastelových upokojujúcich farbách, a preto dokonale zapadajú do každého interiéru, stávajú sa jeho centrom a vytvárajú atmosféru tepla a pohodlia v miestnosti.
 • Vitráže môžu byť vyrobené technikou "tiffany", výplne, filmu alebo maľby.

Art Deco

Časom komplikované, zložité prelínanie rastlín, kované mreže, rôzne scény zo života rytierov a náboženských subjektov nahradili jednoduchšie formy moderných štýlov. Jedným z nich, ktorý prišiel k mnohým ochutnať, je štýl art deco.

Art Deco - prevaha veľkých častí a symetria obrazu

Tento smer sa objavil v 20. rokoch minulého storočia, a to bolo obzvlášť populárne až do 60. rokov. Dnes, Art Deco je tiež pomerne často používaný v dizajne moderných bytov a domov.

 • Kresby tohto vitráže sa vyznačujú symetrickým usporiadaním prvkov, jasnosťou línií a čistými farbami, ktoré sú ideálne navzájom prispôsobené, ako aj opakovanými vzormi.
 • Štýl Art Deco sa vykonáva v ktorejkoľvek z vyššie uvedených techník, pretože kresba sa zvyčajne skladá z veľkých fragmentov, ktoré sa dajú vystrihnúť zo skla alebo filmu, a tiež sa leptajú špeciálnou kyselinou alebo naplnia farbou.

Abstraktné vitráže

Abstrakcionizmus, ako uznávaný štýl, sa objavil v roku 1910 po tom, čo sa na výstave prezentovali akvarely francúzskych umelcov. Postupom času vstúpil do európskej módy a začal sa používať na výrobu rôznych prvkov pre dekoráciu interiéru, vrátane vitráží.

Abstrakčný štýl pravdepodobne nemá žiadne obmedzenia pre fantáziu autora kresby.

Abstraktné štýl môže byť vybraný pre rôzne vnútorné riešenia, ako niekoľko oblastí z farebného skla sa zlúčili v ňom.

 • Abstraktné umenie sa vyznačuje veľkým množstvom pravidelných a nepravidelných fragmentov, jasom a bohatosťou farieb, ktoré vyjadrujú celú miestnosť, kde sa nachádza umelecký panel.
 • Vitrážové okno v abstraktnom štýle sa vykonáva v technike maľby, "fixácie", filmu a výplne.

Po výbere techniky vhodnej na prevedenie sa môže vitráže tohto štýlu vyrobiť samostatne - pre fantáziu tu nie sú žiadne obmedzenia.

Detské vitráže

Najzaujímavejšie a dojemné možno nazvať detské vitráže. Rôzne témy a motívy detských motívov dávajú rodičom priestor na fantáziu a deti môžu priťahovať proces prípravy náčrtu. Tieto vitráže najčastejšie zobrazujú hrdinov obľúbených rozprávok a karikatúr, ako aj štylizovaných zvierat.

Vitráže pre detské izby zvyčajne zobrazujú hrdinov obľúbených karikatúr.

 • Detské vitráže musia mať jasné tvary, aby dieťa mohlo okamžite vidieť, čo je na ňom zobrazené. Je potrebné premýšľať nad kresbou tak, aby sa skladala z hladkých línií, ktoré sú schopné urobiť obraz mäkkým a pokojným, ale zároveň svetlým a pútavým.
 • Vitráže môžu byť umiestnené na hodiny alebo vstavané zrkadlo v skrini, ale nemali by ste to robiť na okne, najmä ak sa byt nachádza nad prvým poschodím. Okno je zóna so zvýšeným nebezpečenstvom a dieťa sa dokonca podvedome dostane k nádhernému jasnému obrazu.

Nástenné hodiny s vitráží

 • Okrem toho, pre bezpečnostné účely, musíte starostlivo zvážiť techniku ​​maľby. Nemala by pozostávať zo samostatných kusov skla, aj keď sú veľmi dobre spojené. Ostré reliéfne výčnelky by mali byť úplne vylúčené.

Obraz by nemal byť nudný a nezaujímavý. Pre vitrážové okná pre deti je veľmi vhodný film, výplň a maľovaná technika a je ešte lepšie, ak je obrázok aplikovaný na bezpečné syntetické sklo.

Naučte sa používať štukatúru v interiéri v rôznych štýloch dekorácie v špeciálnej publikácii nášho portálu.

Najjednoduchšie zo všetkých domácich techník z farebného skla, ktoré sú k dispozícii pre začiatočníkov, sú maľované a filmované. Tieto techniky budú podrobnejšie zvážené.

Vytvorenie maľby z farebného skla

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Prvým krokom je odstránenie veľkosti skla, ktoré bude aplikované vitráže.
Pre tieto veľkosti je potrebné zvoliť hotový výkres, ktorý sa vám páči, alebo s dostatočnými skúsenosťami sami.
Ak je hotový výkres prevzatý z internetu, je vytlačený na obyčajných listoch formátu A-4 v ľubovoľnom grafickom editore pomocou funkcie viacstránkovej tlače (napríklad Publisher, ktorý je súčasťou balíka MS Office).
Potom sa fragmenty spoja a zlepia pozdĺž línií pomocou lepiacej pásky, aby sa vytvoril jeden obraz.
V tomto prípade sa kresba vykonáva samostatne, ručne.
Zároveň je dôležité zabezpečiť, aby každý z jeho detailov bol dobre zvýraznený, hranice boli vypracované.
Sklo je dokonale rovnomerne umiestnené na hotový náčrtok, na ktorý sa prenesie celý výkres.
Sklo sa musí dôkladne odmastiť alkoholom alebo roztokmi amoniaku.
Aplikované zlúčeniny po vyčistení povrchu skla sú opatrne utreté, pretože "pracovná plošina" by nemala mať len mastné škvrny, ale aj úplne suché.
V ďalšom kroku sú všetky obrysy obrazu na skle načrtnuté podľa vzoru pod ním.
Tieto okraje sa zvyčajne aplikujú v čiernej farbe, pretože zvýrazňuje všetky fragmenty dobre a robí konečnú kresbu výraznejšou. Pre vitráže, ako už bolo uvedené vyššie, sa používajú špeciálne farebné sklo.
Aplikovaný obrys by mal byť úplne suchý, inak môžete pokaziť všetku prácu vykonanú náhodným rozmazaním farby pri vykonávaní ďalších operácií.
Po vysušení okraje prejdú na sfarbenie hotového obrazu.
Tento proces možno prirovnať k detskej omaľovánke, kde by každý z prvkov mal nadobudnúť vlastnú farbu. K tejto fáze výroby vitráží treba pristupovať kreatívne, ale aj s maximálnou presnosťou.
Takéto tónovanie sa zvyčajne aplikuje tenkými kefami - predtým aplikované a vyschnuté okraje nedovoľujú šíriť náterové farby.
Farby by mali byť čisté, svetlé, mali by sa navzájom harmonizovať.
Ak má obraz poskytnúť špeciálny obraz, tmavé alebo svetlejšie odtiene sa najlepšie aplikujú neskôr po vyschnutí základných farieb. V opačnom prípade sa môže ukázať, že je to špina a všetka práca pôjde dole do kanalizácie.
Hotové vitráže by mali vyzerať esteticky a elegantne, rovnako ako dobre ladiť s vnútorným štýlom.
Takýmto spôsobom je možné sklo opatrne vložiť do rámu, napríklad do vnútorných dverí, alebo použiť na návrh nábytkových dverí.

Vytvorenie farebnej sklenenej okennej techniky

Táto technika výroby vitráží zahŕňa použitie filmu a olovenej pásky. Typicky sú pre filmovú technológiu vybrané štylizované kresby, ktoré majú jasné formy - štýl art deco. S úhľadným prístupom je takéto okno s farebným sklom pravdepodobne ešte jednoduchšie ako pri použití farieb.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Najčastejšie je vzor pre výkon vitrážového skla v tejto technike vytlačený na tlačiarni s použitím už spomínaných grafických aplikácií. Takže môžete získať presné a jasné čiary a tvary všetkých, aj tých najmenších fragmentov.
Ak sa práca vykonáva prvýkrát, neberte príliš komplikovaný obraz so zložitými prvkami.
Čiary obrazu by mali mať šírku asi 4 ÷ 4,5 mm.
Po vytlačení výkresu na hárky sa tieto spolu opatrne zlepia.
Všetky čiary by sa mali v ideálnom prípade zhodovať, pretože na tom závisí estetika konečného výsledku.
Nasledujúci krok, pripravený veľkosťou skla, musí byť dôkladne očistený od prachu a nečistôt, odmasťovaný zo strany, s ktorou sa bude prekrývať výkres.
Potom sa sklo utiera dosucha.
Suché sklo sa umiestni na prefabrikovaný list so vzorom.
Je dôležité, aby sa okamžite dosiahla požadovaná rovnomernosť stohovania stohu vzhľadom na grafický vzor tak, aby sa dielo nevykláňalo vzhľadom na „plátno“.
Je žiaduce zaistiť spoľahlivú fixáciu skla, takže pri vykonávaní ďalších operácií nedôjde k náhodnému posunu.
Na tento účel sa odporúča použiť malé kúsky tenkej obojstrannej pásky (znázornené šípkami), ktoré sa umiestnia na miesta, kde nebudú prekážať vzoru farebného skla.
Ak chcete pracovať, musíte pripraviť také špeciálne nástroje ako valček, stierku s podšívkou s plstenou vložkou, úzky nôž s odnímateľnými čepeľami, svorku, nožnice, kovové pravítka rôznych dĺžok.
Materiály budú vyžadovať samolepiacu fóliu z farebného skla rôznych farieb a špeciálnu olovenú samolepiacu vitrážovú pásku vhodnej farby.
Sklo položené na výkrese musí byť opäť dobre odmasťované zvonka alkoholovým roztokom, a potom osušte čistým mikrovláknom, ktoré zaručuje, že na povrchu nezanechajú malé vlákna.
Ďalej začína práca s filmom.
Odborníci odporúčajú použitie vysoko kvalitného anglického filmu RegaLead na montáž, ale je niekoľkokrát drahší ako produkty iných spoločností.
Lacné filmy môžu byť nestabilné voči ultrafialovým lúčom, a preto môžu veľmi rýchlo vyhorieť, ak je vitráže na slnečnej strane.
Fólia je pre každý prvok oddelená svojou veľkosťou.
Samozrejme, najlepšou možnosťou by bola organizácia osvetlenia stolného počítača. Ak to nie je možné, každý fragment sa bude musieť merať pravítkom a upravovať podľa miesta.
Film sa meria a narezáva o niečo väčší ako fragment obrazu a jeho okraje sa po lepení korigujú.
Pred nalepením každého kusu sa miesto, kde sa bude nanášať, opatrne utiera (odmasťuje) a suší sa tkaninou z mikrovlákna.
Ďalej, ak je fragmentom prúžok, potom z odrezaného kusa filmu, od jedného z jeho okrajov, začne odstraňovať substrát.
Okraj častí je upevnený na skle, hladiacu lištu vyhladzuje plstenou tryskou.
Druhý okraj fragmentu je natiahnutý, čo umožňuje umiestniť ho presne pozdĺž línií vzoru.
Potom, s jasným a rýchlym pohybom, sa prúžok filmu pritlačí na sklo sklenenou čepeľou.
Táto operácia musí byť vykonaná rýchlo, aby ani najmenší prach nemal čas dostať sa na povrch skla, inak sa môže efekt presnosti nenávratne stratiť.
Prebytočný film na okrajoch skla sa odreže ostrým nožom.
Lepidlo na zadnej strane fólie sa takmer okamžite zachytí, ale nie v plnej sile, takže je možné opraviť nezrovnalosti, ak sa náhodne vytvoria.
Na tejto fotografii sú dobre znázornené dva paralelné pásy nalepené na skle.
Jeden z nich je už presne, pozdĺž pravítka, orezaný, a druhý bol práve vložený a jeho okraje ešte neboli spracované.
Fólia by mala byť na čiernom páse s rozmermi 1,5 ÷ 2 mm.
Dlhá čiara presne zapadá do tejto línie, drží sa pozdĺž nej ostrým nožom a prebytočná časť filmu sa opatrne odstráni.
Neskôr v priebehu práce budú čierne čiary kresby pokryté olovenou páskou, ktorá je lepená naposledy.
V prípade, že sa pod filmom nachádza špina prachu, musí sa pokúsiť odstrániť.
Za týmto účelom jemne zdvihnite okraj fragmentu, odlúpnite ho zo skla a jemne odstráňte prachovú časticu špičkou noža, aby nedošlo k poškodeniu materiálu.
Vykonávanie tejto operácie prstami je prísne zakázané, pretože výtlačky z nich budú nevyhnutne zostať na lepiacej vrstve filmu a budú jasne viditeľné proti svetlu.
Po odstránení prachových častíc sa film opäť napne a stlačí stierkou.
Na tomto obrázku sú dobre znázornené dva dokončené fragmenty budúceho vitráže.
Práca ďalej pokračuje na rovnakom princípe.
Ak má prvok obrazu zakrivenú konfiguráciu, potom sa jeho nastavenie vykonáva na mieste.
Na tento účel sa odreže fragment väčšieho filmu a po jeho zlepení sa extra oblasti presne odrežú pozdĺž čiernych čiar vzoru.
Tu, samozrejme, sú veľmi dôležité „plné ruky“, takže manipulácia s nožom je starostlivo kalibrovaná a hrany sú rovné, presne podľa vysadeného vzoru.
Ak je v plánovanom kresle vedľa seba niekoľko malých fragmentov rôznych farieb, môžete postupovať dvomi spôsobmi.
V prvom prípade je celá viacfarebná zóna pokrytá filmom rovnakej farby a potom sú vyrezané nepotrebné fragmenty.
Takže môžete výrazne zvíťaziť vo výrobe vitráží, ale strácajú spotrebu materiálu.
Можно поступить и по-другому, более профессиональным способом, когда каждый фрагмент рисунка накрывается отдельным кусочком пленки и вырезается отдельно.
Tu sa dosahujú materiálové úspory, ale práca, najmä v prípade chýbajúcich skúseností, bude trvať dlhšie a navyše je pravdepodobnosť chyby vysoká.
Preto, ak sa zvolí druhý spôsob činnosti, fragmenty filmu o niečo väčšej veľkosti sa prilepia na jednotlivé prvky.
Rezy sa tiež uskutočňujú pozdĺž čiernych čiar šablónového vzoru.
V žiadnom prípade by sme nemali dovoliť, aby zostali prekrytia fólií susediacich fragmentov, pretože teplota stúpa, materiál má tendenciu expandovať a pri absencii medzery medzi jednotlivými prvkami mozaikového vzoru sa na povrchu môže objaviť deformácia. A v priebehu času, film a začne odlupovať zo skla.
Medzi fragmentmi by preto mala zostať medzera 1,5 ÷ 2 mm.
Zostávajúce časti obrazu sa rozrezajú a upevnia na sklo rovnakým spôsobom.
Na ilustrácii môžete dobre zvážiť, ako sú prvky, ktoré majú zložité zakrivené tvary, zlepené.
Keď je film naplnený všetkými farebnými fragmentmi, prejdite na lepenie olovenej pásky.
Tento materiál pre rám môže byť rôznych farieb - stuha sa vyrába pre zlato, striebro, meď s rôznymi prechodovými odtieňmi.
Olovená páska môže byť matná alebo lesklá, je plastová, pretože sa skladá z 98-99% čistého olova, preto sa ľahko hodí na daný tvar a je s ním veľmi pohodlná práca.
Spodná časť tohto moreného materiálu je tiež pokrytá špeciálnou adhéznou kompozíciou, ktorá má vynikajúcu priľnavosť k sklu.
Páska je orámovaná každým fragmentom vitráže.
Pri spájaní viacerých riadkov pásky v jednom bode musia byť okraje zatvorené, to znamená, že ak rezy prechádzajú na okraj celej kompozície, prekrývajú sa segmenty, ktoré lemujú celú hranu.
V strede obrazu by sa mali prekrývať aj okraje pásky.
Po prilepení je páska opatrne navinutá na vrch valca.
Priame čiary vitráže, orámované olovenou páskou, musia byť zarovnané pravítkom a stierkou - tento proces by mal byť vykonaný okamžite, zatiaľ čo lepidlo je stále suché.
Jednoduchý spôsob zarovnania priamok umožňuje dokonale hladký priebeh.
Na tento účel sa aplikuje pravítko na prúžok lepenej pásky, nainštalovaný presne na šablónu, a potom medzi pravítko a pásku sa vykonáva s uhlom alebo hranou stierky, ktorá nakoniec nastaví pásku na určené miesto.
Ako je uvedené vyššie, každý z okrajov pásky sa musí prekrývať s ďalším lepeným segmentom.
Napríklad, ak sa prilepí okrúhla zóna s úlomkami, potom sa na tento účel odoberie pevný kus a po položení kruhu sa položí jeden okraj pásky na druhú a potom sa navinie valčekom.
Rezané hrany musia byť zatvorené tak, aby ste sa počas čistenia nedotkli žiadneho z nich.
Preto sa odporúča starostlivo zvážiť vopred, ktorý z fragmentov, kde a kedy lepidlo. Je potrebné pokúsiť sa naplánovať postupnosť lepenia tak, aby pri dokončení práce existovala iba jedna otvorená hrana pásky.
Potom sa všetka lepená páska navinie valčekom.
Ďalej, s pomocou špeciálnej svorky, ktorá je zvyčajne súčasťou sady príslušenstva pre vytváranie vitráže, musíte prejsť všetky spoje, lisovanie pásky pásky k sebe navzájom.
To sa robí preto, aby sa zabránilo vzniku trhlín a následnému vniknutiu vlhkosti alebo pracích prostriedkov do prevádzky počas prevádzky.
Páska je pritlačená na dve strany spoja, čo mimochodom dáva celému zloženiu prirodzenosť skutočného vitrážového skla - získa sa vizuálny efekt „kovaného spoja“.
Úplné utesnenie škár a presahov poskytne najdlhšiu možnú službu vytvoreného vitráže.
Po tomto, by mal vitráže okno starostlivo zaobchádzať s detergentom, ale to by malo byť aplikované nie na sklo s hotovým vzorom, ale na mikrovlákno handričku.
Okno z farebného skla sa veľmi starostlivo utiera v smere len pozdĺž olovených pásikov, aby sa zabránilo ich strihu, pretože lepidlo nie je úplne polymerizované.
Ďalej, zo skla, môžete odstrániť šablónu-kresba.
Pripravené vitráže by mali mať rovné čiary a mali by byť veľmi čisté.
Len v tomto prípade to bude vyzerať veľkolepé a stane sa plnohodnotnou výzdobou miestnosti, ktorá priťahuje oko centrom interiérového dizajnu.

Ak je pre výrobu zvolená jedna z jednoduchých techník, je možné ich zvládnuť dostatočne rýchlo. Avšak predtým, ako začnete robiť čistú verziu vitráže, musíte cvičiť trochu, aspoň trochu "vyplniť svoju ruku." Možno, že tento tvorivý proces bude schopný zaujať niekoho natoľko, že po tom, čo urobí jeden obraz na skle, začiatočný majster bude chcieť robiť túto prácu profesionálne.

Загрузка...