Fasáda domu

Inštalácia umelého kameňa vlastnými rukami: smerom k fasáde s umelým kameňom, inštrukcie krok za krokom

Kvalitne položený umelý kameň je schopný chrániť steny stavby pred negatívnym vplyvom vonkajších prírodných faktorov a zároveň im dodať impozantný vzhľad, čo ich robí ako malé zámky. Preto majitelia súkromných domov, ktorí sa rozhodli urobiť dokončovacie práce na fasáde, majú často otázku, či je možné inštalovať umelý kameň vlastnými rukami? Na jej zodpovedanie je potrebné najprv získať informácie o tom, ako sa tento proces vykonáva a čo je pre neho potrebné, ako aj o materiáloch, z ktorých sa umelý kameň vyrába a na ktorých riešeniach je možné jeho kladenie.

Inštalácia umelého kameňa to urobíte sami

Umelý kameň sa používa ako dekorácia pre jednotlivé časti stien, prípadne s ním úplne pokrýva všetky povrchy. Jeden typ tohto materiálu sa môže použiť na obloženie alebo sa používa jeho kombinácia, to znamená, že sa používa niekoľko možností obloženia, ktoré majú rôzne veľkosti, textúry a farby, čo robí povrch stien a soklov ešte dekoratívnejšími a originálnymi.

Aby sa murivo ukázalo, že má vysokú kvalitu a trvá niekoľko desaťročí, bude potrebné brať do úvahy mnohé nuancie spojené s vlastnosťami materiálu muriva, ako aj s výrobou samotného dyhovaného materiálu as technológiami jeho inštalácie.

Čo robí umelý kameň?

Umelý kameň môže byť vyrobený rôznymi technológiami a na základe rôznych surovín. Pri nákupe dokončovacieho materiálu v obchode alebo pri jeho výrobe je dôležité mať na pamäti, že kompozícia, ktorá sa použije na upevnenie na stenu, musí mať rovnaký základ ako samotný umelý kameň. Dodržiavanie tejto podmienky je potrebné najmä pri vykonávaní fasádnych prác, pretože ak budú materiály s rôznymi vlastnosťami vystavené výrazným poklesom teploty (a to je nevyhnutné na vonkajších stenách), dlaždica sa jednoducho začne odlupovať od základne.

Zloženie formovacieho roztoku na výrobu umelého kameňa môže zahŕňať rôzne zložky.

Na výrobu umelého kameňa sa používajú tieto komponenty: t

 • Základ. Ako základ pre umelý kameň možno použiť dva materiály - to je cement alebo sadra. Vzhľadom na rozdiely v ich fyzikálno-chemických vlastnostiach má technológia výroby umelého kamenného obkladu aj svoje vlastné charakteristiky.
 • Plnivo. Kvalita a trvanlivosť umelého kameňa priamo závisí od tejto zložky. Ako plnivo k základu sa používajú jemnozrnné kamenivo, piesok, keramika alebo mramorové kamenivo, pemza, iné minerálne a dokonca polymérne zložky.

V rôznych uskutočneniach sa môže zloženie roztoku na výrobu kamenných dlaždíc líšiť v zložkách a ich pomeroch.

 • Prísady. Na vytvrdenie umelého kameňa sa do kompozície zavádzajú zmäkčovadlá a vystužujúce materiály, ako napríklad syntetické vlákna.
 • Farbiace pigmenty. Hlavná farba a rôzne odtiene, ako aj potrebný jas a sýtosť umelého kameňa dávajú špeciálne farbiace pigmenty. Z ich kvality bude závisieť náchylnosť dokončovacieho vyhorenia, trvanlivosť - ako dlho si udrží svoju pôvodnú farbu. Pigmenty sa buď pridávajú do roztoku, z ktorého sa vyrábajú dlaždice, alebo sa nanášajú na povrch už tvarovaných polotovarov.
 • Ochranné nátery. V poslednom štádiu, keď sú bloky alebo dlaždice z umelého kameňa takmer pripravené, sú pokryté ochrannými vodoodpudivými zlúčeninami. Najčastejšie ide o rôzne laky pre exteriérové ​​práce, ktoré sú schopné chrániť povrch nielen pred vlhkosťou, ale aj pred vystavením ultrafialovým lúčom.

Umelý kameň môže byť vyrobený samostatne!

Ak chcete ušetriť peniaze použitím vlastných silných stránok a zručností a robiť materiály na konečnú úpravu doma, potom je zmysluplné venovať pozornosť špeciálnej publikácii nášho portálu venovanej technológia vlastného umelého kameňa.

Ako si vybrať umelý kameň?

Ak bude umelý kameň zakúpený v hotovej forme, potom pri jeho výbere musíte venovať pozornosť niektorým nuanciám, ktoré pomôžu určiť kvalitu materiálu, a tým aj estetiku budúcej povrchovej úpravy:

 • Vzhľad umelého kameňa.

Na dokončenie fasády sa vyberajú rôzne typy obkladov v závislosti od celkového štýlu, v ktorom bude dom vyhotovený. Pre suterén sa zvyčajne vyberajú vzorky, ktoré sú ťažšie vzhladom, a to aj pri ich vzhľadu dodá budove pevnosť - to sú balvany rôznych veľkostí, ktoré sú navzájom zladené pri zhotovovaní muriva.

Imitácia veľkých balvanov je vhodná pre podstavce

Dokonale sa hodia aj na tento účel kamene, ako napríklad „kameň“, ktoré napodobňujú vrstvy hornín, získané pod vplyvom prírodných faktorov nepravidelných, zložitých, „divokých“ foriem.

Umelý kameň pod zvetranými "divokými" kameňmi

Pre fasádne steny sa najčastejšie volí hladšia verzia kameňa, pretože poskytuje povrchy a presnosť rohov.

Okrem toho musíte vziať do úvahy, že prírodné kamene takmer nikdy nemajú rovnaký odtieň a štandardizované, pravidelné tvary a veľkosti. Preto, ak chcete, aby umelý kameň vyzeral s maximálnou istotou, je takmer nerozoznateľný od prírodného, ​​nemali by ste si vybrať materiál vyrobený v jednom rovnom odtieni. Tváre, ktoré majú nielen úľavu, ale aj farebné prechody prirodzených minerálov, budú vyzerať malebne, čo znamená, že je zaujímavejšie, na rozdiel od monochromatických. Ak sú umelé kamene zakúpené z rovnakej kolekcie, ale z rôznych výrobných šarží, zvyčajne sa pred položením zmiešajú.

 • Kvalita povrchu umelého kameňa.

Pri kúpe je veľmi dôležité kontrolovať povrch umelých kameňov. Ich predná strana by nemala mať nepravidelnosti a výrastky, ktoré nie sú charakteristické pre prírodný materiál. Naopak, chrbát by mal byť hladký a mal malú drsnosť pre dobrú priľnavosť k lepidlu a stene.

Po prvé, umelý kameň by mal naozaj vyzerať ako skutočný.

Ak sa vyberie kameň z malty s plnivom vo forme tuhých inklúzií s veľkosťou do 5 mm, nemali by sa lepiť mimo hranice povrchu kameňa. Okrem toho by skvrny nemali prekročiť priemernú inštalovanú frakciu, pretože tento faktor môže priamo ovplyvniť zníženie pevnosti umelého kameňa a môže viesť k predčasnému praskaniu a rozpadnutiu blokov.

Vizuálne hodnotenie kvality dlaždíc

Takéto prvky plniva sú obzvlášť zreteľne viditeľné zo zadnej strany kameňa a na jeho reze, preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť týmto oblastiam.

 • Spôsob farbenia kameňa.

Aby sa v prípade náhodného úniku na povrch nedotknuté plochy nezobrazili, odporúča sa vybrať dlaždicu z plne pigmentovaného roztoku. Tento ukazovateľ sa dá zistiť pri pohľade na rezané dlaždice.

Kvalita sfarbenia umelého kameňa sa určite odhaduje

Ak existuje túžba urobiť farebné korekcie povrchového kreslenia umelého kameňa, potom to môže byť urobené na dlaždici, ktorá je už pripevnená k stene, v takom prípade bude oveľa zrejmejšie, ak sú skutočne potrebné.

 • Výrobca dokončovacích materiálov.

V prvom rade sa odporúča venovať pozornosť výrobkom známych výrobcov, u ktorých sa preukázalo, že majú vysokú kvalitu a preukázanú životnosť svojich výrobkov. Mimochodom, skúsení remeselníci-dekoratéri, ktorí dlhodobo pracujú s umelým kameňom, odporúčajú dávať prednosť domácim výrobkom, pretože sú navrhnuté a prispôsobené na inštaláciu v miestnych klimatických podmienkach a často nevyžadujú ani dodatočné ochranné ošetrenie.

 • Balenie hotového výrobku

Výber umelého kameňa, mali by ste sa okamžite opýtať, aký balík je implementovaný. Zdá sa, že taký bezvýznamný detail, ale mimochodom, okamžite pomáha určiť postoj výrobcu k jeho výrobkom. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že bez ohľadu na to, aká vysoká kvalita a krásna dlažba je, bez spoľahlivého, premysleného balenia počas prepravy, materiál môže stratiť svoju celistvosť a dekoratívny efekt.

Najlepšou voľbou pre takéto výrobky sú krabice z vlnitej lepenky s pevne vystuženým dnom.

Tvárou k stene s umelým kameňom

Murárske nástroje

Po výbere a získaní umelého kameňa je ďalším krokom starostlivosť o prípravu nástrojov, z ktorých mnohé sa nachádzajú v arzenále hostiteľa. Aby ste mohli pracovať, musíte mať k dispozícii nasledujúce nástroje a príslušenstvo:

Štandardné nástroje pre obklady

 • Špachtle - široké 400 ÷ 500 mm, zubaté s výškou hrebeňa 8 ÷ 10 mm a hladké, šírky 100 ÷ 120 mm.
 • Kefa s kovovými štetinami na čistenie povrchu steny.
 • Gumové kladivo na rezanie lepidla.
 • Stavebná úroveň na ovládanie horizontálnych riadkov.
 • Brúska s kotúčom na betón alebo kameň.
 • Súbor na spracovanie rezov a zadného povrchu dlaždice.
 • Pravítko je dlhé 1000 ÷ 1200 mm.
 • Pištoľ alebo zúžené vrecká na plnenie švov.
 • Spájanie - nástroj na vyrovnanie škár v spojoch.
 • Kalibračné lamely rôznych dĺžok a rovnakej hrúbky, aby vyhovovali zvolenej hrúbke švov.
 • Kefy s mäkkou dlhou a tvrdou krátkou vlasom.
 • Valec na natretie steny.
 • Elektrická vŕtačka s mixérom.
 • Nádrže na riedenie a injektáž lepidla.
 • Ruleta.
 • Ochranné okuliare, rukavice, respirátor budú potrebné pri rezaní a spracovaní umelých kamenných dlažieb a pri príprave povrchov stien.

Niekoľko odporúčaní na vonkajšie steny z umelého kameňa

Aby bol umelý kameň bezpečne upevnený na vonkajšej stene, pri vykonávaní obkladačiek by sa mali dodržiavať niektoré odporúčania.

 • Umelý kameň je položený na stenu na adhezívnom prostriedku, ktorý je hnetený vo vode. Preto sa obkladová práca odporúča vykonávať pri teplotách vzduchu a povrchu, ktoré sa majú orezať od +5 do +25 ° C. Ak je táto podmienka splnená, potom nebude potrebné použitie dodatočných materiálov alebo použitie špeciálnych technologických prístupov.
 • Ak potrebujete dokončiť pri negatívnych teplotách (ale v každom prípade - nie menej ako -5 ° C), potom môžete postaviť takzvaný skleník, ktorý sa skladá z rámu a hustého polyetylénu, v ktorom je nainštalovaná tepelná pištoľ na vykurovanie. Treba však pripomenúť, že v tomto prípade bude práca trvať veľmi dlho, pretože na utesnenie švov budete musieť počkať, kým lepidlo úplne vyschne a za takýchto podmienok bude tento proces trvať dlho.
 • Ďalšou cestou v situácii, keď je potrebné urýchlene dokončiť dokončovacie práce pri nízkych teplotách, môže byť chladná zmes odolná voči chladu obohatená o špeciálne prísady, ktoré umožňujú prácu v mrazu. Kvalita a spoľahlivosť opláštenia však stále vyvoláva určité obavy - má zmysel čakať na teplejšie dni.
 • Ďalším vážnym problémom môže byť príliš vysoká teplota, ak sa práca vykonáva vo výške leta. Ťažké príčiny príliš rýchlo tuhnúce lepidlo, pretože stráca vlhkosť v kratšom časovom období, ako je stanovené výrobcom. Preto takáto kompozícia znižuje adhéziu, to znamená adhéziu k povrchu, čo znamená, že umelý kameň nemôže dlho zostať na stene. V žiadnom prípade by sa dlaždica položená pri vysokej dennej teplote nemala nechať uschnúť na priamom slnečnom svetle.

Naučte sa, ako si vyrobiť dosku z umelého kameňa vlastnými rukami, študovať niekoľko možností v špeciálnom článku nášho portálu.

Pokládka umelého kameňa

Po príprave materiálov a nástrojov pre murivo môžete prejsť priamo na samotný proces inštalácie. Príklad uskutočnenia fasádneho obkladu umelým kameňom je podrobne opísaný v nasledujúcej tabuľke:

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Pred začatím práce na stenách umelým kameňom sa povrchy musia očistiť kovovou kefou alebo brúskou s hlavou kefy.
Ak sa zistia praskliny alebo praskliny, musia sa najprv narezať do hĺbky 20 mm, naplniť a potom opraviť maltou na opravu alebo tmelom. Po úplnom zmrazení "náplasti" sa opäť vyčistia.
Povrchy sa ďalej kontrolujú podľa pravidla pre rovnomernosť a v prípade potreby sa sploštia lepidlom na dlaždice a dobre vysušia.
Ak bude pokládka prebiehať na plochej betónovej stene, aby bol umelý kameň spoľahlivejšie držaný, a pokládka nebola vystavená deformácii a praskaniu, výstužná sieťovina je pripevnená k povrchu steny pred nanesením vyrovnávacej vrstvy na ňu.
Ak je kladenie umelého kameňa na tehlovej stene, ktorá má výrazné nepravidelnosti, potom sa na ňu najskôr položí vrstva omietky.
Sadra pomôže výrazne ušetriť na adhéznej kompozícii, ktorá je drahá.
Pre povrchovú úpravu vonkajších plôch sa odporúča použiť profesionálne stavebné zmesi, ktoré budú potrebné na základný náter, upevnenie obkladov a tesniacich spojov.
Je potrebné venovať pozornosť baleniu, ktoré musí byť uvedené, že táto zmes je určená na vonkajšie použitie.
Okrem toho, ako je uvedené vyššie, mali by ste vybrať materiály vyrobené na rovnakom základe ako samotný dokončovací kameň. To je jediný spôsob, ako získať spoľahlivé uchopenie povrchov.
Pre práce je žiaduce vybrať si produkty známych výrobcov, ako napríklad "Art Stone", "Ceresit", "Eunice Plus", "Coral", "Litokol", "Akryl", "Montelli" atď.
Spracované, vysušené steny musia byť veľmi kvalitné.
Primer by mal byť pred aplikáciou dobre premiešaný.
Aplikácia pôdy sa vykonáva v dvoch vrstvách, z ktorých každá musí byť dobre vysušená.
Natretá a vysušená stena pripravená na murivo by mala vyzerať takto, ako je znázornené na tomto obrázku.
Steny so základným náterom sa musia označiť napríklad vtedy, ak je potrebné oddeliť suterénny diel od steny fasády, ak tieto plochy čelia inému materiálu v štruktúre.
Pre umelý kameň, ktorý bude položený v párnych radoch, by ste mali okamžite nakresliť vodorovné čiary, načrtnúť ich polohu pomocou hladiny vody alebo lasera.
Kým je základná stena zaschnutá, je čas riešiť kameň.
V rôznych šaržiach môže mať farba von veľmi podobných dlaždíc viac nasýtený alebo zriedený odtieň. Preto sa musia zmiešať kamene z rôznych šarží.
Pre pohodlie výberu uhlových prvkov kameňa sa odporúča, aby sa z dosiek urobil akýsi pódium (vodič).
Takéto zariadenie by malo mať šírku, aby bolo možné umiestniť nielen rohové dlaždice, ale aj tie, ktoré budú vedľa nich.
Doska je položená tak, aby bola schopná predbežne vyhodnotiť, ako bude vyzerať na stene.
Kým umelý kameň nie je fixovaný, stále existuje možnosť opraviť pokládku, posunutie dlaždíc tak, aby vyzerali čo najviac harmonicky.
Pri pokládke umelého kameňa rovnakého typu, ako je znázornené na obrázku, sa nerozlišujú švy medzi susednými blokmi, preto sa samotná pokládka nazýva bezšvová.
Tvárou k stene s inou možnosťou umelého kameňa je trochu iný.
Na začiatku, s touto možnosťou, dlaždice z rôznych dávok tiež musia byť zmiešané, a potom produkovať "suché", ktorým sa na podlahu.
Jednotlivé bloky tohto typu umelého kameňa majú rôzne veľkosti, a preto je celková "mozaika" určená spôsobom výberu.
V tomto prípade môžu byť prvky zamenené, posunutie jednotlivých dlaždíc v jednom alebo druhom smere, pričom sa snaží vyhnúť dlhým zvislým a vodorovným čiaram.
Až potom, čo je dlažba optimálne položená na podlahu pre konkrétnu časť steny, môžete začať miešať roztok lepidla zo suchej zmesi.
Roztok lepidla na pokládku umelého kameňa sa miesi nasledovne:
- prvá voda sa naleje do čistej nádoby;
- затем в нее засыпается сухой состав клея (а не наоборот, иначе смесь получится неоднородной);
- далее, с помощью насадки-миксера, установленной на электрическую дрель, производится замес.
V prípade potreby môžete pridať trochu vody.
Informácie o pomere výroby lepidla na obkladačky, času miešania a životnosti hotovej zmesi nájdete na obale - môžu sa mierne líšiť od rôznych kompozícií.
Hotový roztok z nádoby sa odoberie bežnou hladkou stierkou alebo stierkou, nanesie sa na zubovú stierku a trenie sa rozloží na stenovú časť.
Pokladanie každého radu začína od rohu, a je najlepšie pre neho získať hotové rohové prvky, ktoré pokrývajú obe strany naraz.
Ak sa však na obkladanie rohu používajú obyčajné ploché dlaždice z umelého kameňa, potom sa položia bandážovaním - uhlovým zámkom.
Roztok lepidla sa nanáša nielen na stenu, ale aj na samotnú dlaždicu.
Je tiež žiaduce rozdeľovať ho zubovou stierkou, ale smer pásov by mal byť kolmý na brázdy na povrchu steny.
Ďalej sa dlažba položí na roh a pevne sa pritlačí na miesto, ktoré je pre ňu určené.
V prípade potreby je možné jemne poklepať na inštalovaný blok gumovým kladivom.
Zvyšné murivo z každého radu je vyrobené v rovnakom poradí, v akom je umiestnené na podlahe alebo na vodiči.
Každý obyčajný kameň je inštalovaný blízko predošlého a pod ním ležiaceho, je dobre pritlačený k stene av prípade potreby poklepaný gumovým kladivom.
Vypustil úplne prvý riadok, choďte k ďalšiemu, a opäť čeliť olovo z rohu.
Výsledkom by mala byť plochá vrstva s rovnomerne rozloženými farebnými inklúziami.
Výzdoba rohov fasády sa často vykonáva hrdzou, ktorá môže byť rôznej veľkosti, v závislosti od štýlu zvoleného pre dokončenie domu.
Takéto dosky z umelého kameňa sú ťažšie, preto ich položenie na stenu by malo byť aplikované silnejšou vrstvou lepidla.
Murivo tohto umelého kameňa v rohoch sa tiež vyrába pod zámkom.
Na dokončenie jednej fasády sa často používajú dva alebo dokonca tri typy umelého kameňa.
Ako už bolo spomenuté vyššie, hrdza takmer vždy len v rohoch, ale niekedy zdobia všetky steny úplne.
Pre suterén budovy, ak chcete, aby jej pevnosť, najčastejšie používať dlaždice tmavej farby.
Pre zvyšok steny, ktorá sa nachádza nad suterénom, sa zvyčajne používa tenšia verzia dlaždice svetlých odtieňov - čím sa z prednej časti domu stane vizuálne väčší.
V tomto prípade sa na dokončenie hornej časti steny fasády používa ten istý reliéf „divokého kameňa“ ako u základne, len v svetlejšom odtieni.
Pri konečnej úprave nie je to bez uchytenia niektorých kameňov.
Musia označiť, a myšlienkou je odrezať prebytočnú časť, aby sa inštalovala tesne, napríklad, na šustot, ktoré sa používajú na orezanie rohu fasády.
Táto fotografia ukazuje rez umelého kameňa cez jeho vzor, ​​a rovnakým spôsobom je rez pozdĺž neho.
Práca sa vykonáva pomocou brúsky s krúžkom namontovaným na nej.
Po vykonaní rezu sa jeho okraje dobre očistia súborom a smirkovým papierom, aby sa navzájom presne vyrovnali povrchy susediacich prvkov.
Na tomto obrázku je dobre ukázané, ako sa dlaždica z umelého kameňa zmestí s nepárnym rezom a uhlovou hrdzou.
Výsledok tejto verzie muriva je možné vidieť na tomto obrázku.
A táto ilustrácia ukazuje pokládku umelého kameňa inej odrody, jemnejšiu a naskladanú metódou šitia.
K švom medzi kameňmi sa ukázalo, že sú približne rovnaké, a celkové murivo vyzeralo čisté, je potrebné pripraviť kalibračné pásy s niekoľkými veľkosťami na dĺžku.
Sú umiestnené na vrchole hotového radu a inštalácia ďalšieho.
V tomto usporiadaní nie sú žiadne horizontálne ani vertikálne spoje spoločné pre celú sériu, preto by kalibračné tyče nemali byť príliš dlhé.
Ich dĺžka sa dá odhadnúť po položení dlažby v požadovanom vzore na podlahe.
Tam môžete experimentovať so šírkou švov, prípadne vybrať to najlepšie.
Ak sú švy medzi blokmi umelého kameňa ponechané, potom by mali byť definitívne zapečatené, čo okamžite dosiahne toto a celistvosť a estetiku povrchu.
Spojovacia zmes sa skladá z materiálov, ktoré sa rýchlo vytvrdzujú a vytvrdzujú, takže by ste ju nemali miešať v príliš veľkom množstve. Pre hnetaciu nádobu na jeden a pol litra.
Do nádrže sa naleje voda, do ktorej sa naleje suchá zmes špachtľou a zmes sa s ňou mieša.
Roztok by mal byť homogénny, bez najmenších hrudiek a inklúzií.
Pomery zmesi a vody sa nachádzajú na obale.
Pred aplikáciou injektážneho alebo injektážneho roztoku je potrebné očistiť všetky švy od zvyškov lepidla stredným tvrdým štetcom.
Potom musia byť švy starostlivo vyplnené.
Na to je veľmi vhodné použiť jednoduché zariadenie vyrobené z obyčajného hustého polyetylénu, nazývaného kužeľ.
To je v skutočnosti bežné plastové vrecko vyrobené vo forme kužeľa - môžete si ho kúpiť v železiarstve alebo si ho jednoducho vyrobiť.
Bielu farbu je možné zmeniť pridaním špeciálneho farbiva do roztoku.
Treba povedať, že rovnaký typ kameňa so spojovaním rôznych farieb bude vyzerať úplne inak.
Napríklad tmavo sfarbený kameň s ľahkým spojom bude vyzerať sviežo a elegantne a ľahká dlažba so švami rovnakej alebo svetlosivej farby sa podobá stenám európskych domov z 19. storočia.
Po naplnení švov je zmes zhutnená a vyrovnaná špeciálnym nástrojom, ktorý sa nazýva spájanie.
To môže dať švy konvexné, depresívne alebo dokonca tvar.
Potom sa švy dodatočne spracujú mäkkou kefou, odstránia sa prebytočné malty.
No, ak potrebujete vytvoriť textúrovaný vzor na švoch, potom sa vezme tvrdšia kefa s krátkym zdriemnutím.
So správne vykonaným obložením umelým kameňom a vysoko kvalitným tesnením švov by takáto stenová krytina mala trvať viac ako tucet rokov.
Keď je škárovacia hmota v škárach suchá, celý povrch obloženej steny môže byť pokrytý špeciálnou vodou odpudzujúcou zmesou (to platí najmä pre suterénnu časť steny).
Takéto ošetrenie nielen ochráni povrch pred nasiaknutím vlhkosťou, ale aj dodá umelému kameňu jas.
Je dôležité zvoliť správne zloženie a aplikovať ho len na dobre vyčistený kameň štetcom.

Výhody umelých kamenných múrov

Aby sme to zhrnuli, môžeme spomenúť všetky výhody umelého kameňa nad prírodným materiálom:

 • Umelý materiál je omnoho ľahší ako prírodný kameň, takže je spoľahlivejšie držaný na povrchu steny bez dodatočných upevnení.
 • Kvalitný umelý kameň pre starostlivo vybrané zloženie zložiek môže byť odolnejší voči zvýšeným a zníženým teplotám, k ich ostrým kvapkám, k iným negatívnym vonkajším vplyvom prírodných alebo človekom spôsobených vlastností.
 • Rôzne textúrované kresby, farby a odtiene vám umožňujú vybrať imitačný kameň do ľubovoľného štýlu fasády.
 • Umelý kameň sa ľahko spracováva a tento proces nevyžaduje veľa úsilia alebo špeciálneho vybavenia. Napríklad, ak je materiál vyrobený na báze sadry, môže byť rezaný bežnou pilou a pre umelý kameň na báze cementu postačuje brúska s vhodným kruhom.

Dokonca aj neskúsený remeselník môže urobiť umelý kameň doma, ak k práci pristupuje s plnou zodpovednosťou a presnosťou. Najdôležitejšími podmienkami pri výkone týchto povrchových úprav sú presnosť a pomalosť. Ak budete počúvať všetky technologické odporúčania a už opakovane testované inštrukcie, práca bude jednoduchá a uspokojí vaše výsledky ...

Video: Malý video tutoriál o stene s umelým kameňom

Загрузка...