Strecha a strecha

Plastová bridlica: odrody a montážny návod

Na modernom stavebnom trhu je veľa strešných materiálov, takže pri stavbe domu alebo pri vykonávaní opravárenských a rekonštrukčných prác na streche môže byť dosť ťažké rozhodnúť o výbere vhodného náteru. Plastová bridlica je jednou z možností, že majitelia domov v poslednom čase venujú pozornosť, pretože takáto strecha má oproti iným materiálom množstvo významných výhod.

Plastová bridlica: odrody a montážny návod

Táto publikácia vám povie viac o plastových bridliciach: typoch a montážnych pokynoch - dúfame, že získané informácie pomôžu pochopiť mnohé nuansy výberu a možného použitia tohto zaujímavého materiálu.

Čo je to plastová bridlica?

Plastová vlnová bridlica sa často ťažko odlišuje od "klasického" - azbestového cementu

Vizuálne, niektoré typy plastových bridlíc môžu byť ťažko odlíšiteľné od zvyčajného azbestového betónu, pokiaľ sa nedajú natrieť rôznymi svetlými farbami. Pri bližšom skúmaní je zrejmé, že celková kvalita týchto povlakov je len vlnovitým tvarom plechov.

Plastová bridlica je vyrobená zo syntetických materiálov rôznych tried, takže jej typy sa môžu líšiť od seba a vzhľadom.

 • Pri nákupe plastového povlaku je prvou vecou, ​​ktorú spotrebiteľ venuje farbe, a v tomto ohľade môžu vzniknúť ťažkosti z prebytku farebnej rôznorodosti než z jej nedostatku. Preto pri výbere materiálu by sa mal začať zo všeobecnej farebnej schémy konštrukcie budovy a dávať prednosť variantu, ktorý najviac organicky zapadá do vonkajšieho vzhľadu domu.

Plastová bridlica sa vyrába v mnohých variantoch:

- vo verzii so širokým odtieňom - ​​môže byť zmiešaná alebo čistá;

- transparentné, vrátane bezfarebných a farebných odtieňov;

- mliečne biela.

 • Okrem toho je plastová bridlica rozdelená priehľadnosťou. Podľa tohto parametra sa rozlišuje podľa:

- nepriehľadné (matné alebo lesklé);

- priesvitný, s priepustnosťou svetla do 55 ÷ 70%;

- transparentné, kde priepustnosť svetla dosahuje 92 ÷ 95%, takže tento povlak môže vytvoriť konkurenciu pre sklo.

 • Listy z plastových krytín majú vlny rôzneho tvaru a veľkosti, takže na svahoch strechy vyzerajú inak. Na predaj nájdete:

- ploché plechy, napríklad pórovitý alebo monolitický polykarbonát, ale táto možnosť sa nepodobá obvyklej bridlicovej vrstve;

- plechy so sínusovými vlnami;

- bridlica s lichobežníkovým priebehom.

Materiál, ktorý má lichobežníkový alebo zvlnený profil, je trvanlivejší a pružnejší ako listy, ktoré nemajú žiadny reliéf. Okrem toho je odľahčovacia bridlica schopná odolať nárazovým zaťaženiam s maximálnym odporom, napríklad, keď na ňu padajú krupobitie alebo vetvy so silným vetrom.

 • Plastová bridlica je vyrobená z polyvinylchloridu, polykarbonátu, polyesteru vystuženého sklenenými vláknami a tiež z polyfínov s minerálnymi prísadami - tento povlak sa nazýva ceramoplast.
 • Zosilnený strešný materiál sa vzťahuje na viacvrstvové plastické hmoty, rovnomerné, nevystužené vystužovacími prísadami, často vyrábané v jednovrstvovom prevedení, ale niektorí výrobcovia ho robia dvojvrstvovým a niekedy viacvrstvovým.

Plastická bridlica

Viacvrstvové nátery vyrábajú hlavne zahraničné spoločnosti, ako sú talianske „Salux“ a „Elliplast“, ako aj francúzsky „Ondex“. Táto verzia bridlice, napriek absencii výstuže, je vysoko odolná voči vonkajším poveternostným vplyvom a odolnosti voči nárazom. S vylepšenými technickými vlastnosťami je celkom vhodný na plné pokrytie obytných budov s použitím hydroizolácie a izolácie. Samozrejme, že počet vrstiev v bridlicové fólii nie je možné vizuálne určiť, preto pri nákupe strešných krytín je potrebné vyžiadať si priloženú technickú dokumentáciu od predávajúceho, kde budú uvedené jeho vlastnosti.

Plastový brúsny kotúč

 • Plastová bridlica je v predaji vo forme roliek alebo listov.

Nanášanie rolí sa najčastejšie používa v letných budovách alebo pri vytváraní strechy pre klenuté konštrukcie, pretože je tenšia a preto sa ľahko ohýba v komplexnom zakrivenom tvare.

Dosky z plastovej strešnej krytiny môžu mať rôzne lineárne parametre a sú zvolené v závislosti od oblasti strešných svahov. Štandardné veľkosti tkanín - 2000 × 900 mm; 2100 × 860 mm; 2100 × 1140 mm a iné. Na každom hárku plastovej bridlice môže byť 7 až 12 vĺn alebo lichobežníkov, ktoré sa líšia hĺbkou a rozstupom medzi hrebeňmi.

 • Spracovanie materiálu počas inštalácie sa vykonáva elektrickou pílou, špeciálnymi nožnicami alebo pílou. Valcovaná bridlica sa umiestni na svahu po celej svojej dĺžke alebo šírke, v závislosti od veľkosti plechu, s prebytkom rezu. Šírka valcovanej bridlice sa pohybuje od 1500 do 3000 mm a dĺžka sa môže pohybovať od 10 do 30 metrov. To je veľmi výhodné - vďaka tejto veľkosti má strešná krytina minimálny počet spojov, čo znamená, že sa zvyšuje jej spoľahlivosť a životnosť.

Rozsahy plastovej bridlice

Plastová bridlica sa stáva čoraz obľúbenejšou a používa sa v rôznych oblastiach stavebníctva

Všetky typy plastových bridlíc sú široko používané v konštrukcii rôznych zariadení, pretože to môže nielen vytvoriť spoľahlivý náter pre bytové a nebytové budovy, ale aj im estetický vzhľad. Tento materiál môže byť použitý nielen ako strecha, ale aj ako oplotenie.

Plastová priehľadná bridlica sa široko používa na stavbu skleníkov

 • Plastová priehľadná bridlica sa používa na zakrytie skleníkových rámov, pretože je vhodná pre takéto budovy. Zvyčajne sa na tento účel zvolia jeho bezfarebné varianty. Takéto skleníkové steny sú oveľa trvanlivejšie a silnejšie ako obvyklý polyetylénový film, dokonale chránia výsadbu pred vetrom a chladom, dávajú rastlinám možnosť získať primerané prirodzené svetlo počas hodín denného svetla.

Skvelé riešenie na ochranu parkoviska pred horiacim slnkom

 • Plastová bridlica sa najčastejšie používa aj na zatienenie automobilovej plošiny a na tento účel je tiež vhodná jej priehľadná alebo priesvitná verzia, pretože prakticky neznižuje intenzitu prirodzeného osvetlenia. Preto v takomto prístrešku môžete opraviť auto za každého počasia. Okrem toho sa miesto pod baldachýnom často používa na organizovanie rekreácie v prírode za nepriaznivého počasia.

Mnohí si určite vychutnajú svetlý priesvitný plot okolo obvodu svojich stránok.

 • Ďalšou oblasťou neštandardného použitia plastovej strešnej krytiny je inštalácia oplotenia po obvode. Tento plot vyzerá skvele z ulice, ale cez to nie je možné jasne vidieť, čo sa deje na druhej strane plota. Na inštaláciu takéhoto plota sa môže použiť zosilnená alebo priehľadná bridlica. Používa sa v kombinácii s inými materiálmi, ako je kov alebo tehla, ktoré poskytujú pevný základ pre upevnenie plastov.

Stena ich plastovej bridlice dokáže naraz plniť dve úlohy - oplotenie a priehľadné okná

 • Plastová verzia bridlice je vhodná aj na zdobenie stien altánku alebo letného domu v krajine - môžu uzavrieť hornú časť steny, ktorá nahradí okno. Bridlica neumožní preniknutie do budovy do vetra a zrážok, bude udržiavať teplotu v miestnosti pri príjemnej teplote a zároveň nebude veľa nedostatku slnečného svetla.

Priezor zakrýva vchod do domu a zároveň slúži na vytvorenie verandy chránenej pred zrážkami

 • Plastová bridlica je tiež obľúbená pre usporiadanie priezoru nad vchodom a na tento účel je vhodný akýkoľvek materiál, ktorý je v súlade s vonkajším povrchom celej konštrukcie. Takéto riešenie je tiež výhodné, pretože môžete ľahko zakryť clony rôznych konfigurácií s flexibilným plastovým materiálom, napríklad jednostranným, viacstupňovým, oblúkovým, klenutým, atď., Čo značne rozširuje možnosti pri výbere vonkajšieho fasádneho dizajnu budovy.

Dom je kompletne pokrytý plastovou bridlicou - "keramoplast"

 • Niektoré z druhov nepriehľadných plastových bridlíc, napríklad "keramoplast", ktoré sa podobajú "ondulínu", ale sú vyrobené z polymérov a minerálnych prísad, sú vhodné pre plnohodnotné zastrešenie obytných budov. Materiál je ľahký, ľahko sa inštaluje a pekne vyzerá na povrchu strešných svahov. Okrem toho nezaťažuje väzníkový systém a steny budovy.

Ide o typické aplikácie - prekrytie svetelných rozšírení domu a vytvorenie zón pre pohodlný odpočinok

 • Na pokrytie terasy a verandy sa najčastejšie používa vlnový polykarbonát, ktorý má rôzne odtiene a je vyrábaný v transparentnej verzii. Vďaka svojej viacfarebnosti, na terase si môžete vytvoriť prirodzenú, slnečnejšiu, alebo naopak "dusenú", pokojnú atmosféru.

Tento materiál je schopný udržať optimálne prirodzené osvetlenie, ale odreže „horúcu“ zložku slnečných lúčov.

Takže, aby ste vytvorili efekt slnka za každého počasia, môžete použiť transparentnú žltú bridličku. A pre uvoľnenú náladu je jeden zo zelených odtieňov dokonalý. Pre prirodzené osvetlenie musíte vybrať číry bezfarebný plastový materiál.

Z priehľadnej plastovej bridlice sa často vykonávajú svetlovodné okná na hlavnej strešnej krytine

 • Ďalšou oblasťou použitia priehľadnej bridlice je usporiadanie vložiek do strechy pokrytých iným materiálom. V tomto prípade je dôležité zvoliť rovnaký profil vo veľkosti a tvare ako hlavný povlak, takže plast sa prilieha k povrchu strechy. Takéto vložky sa vyrábajú v priemyselných obchodoch alebo hangároch a na strechách obytných budov. Hlavná vec - vybaviť okolo týchto "Windows" spoľahlivé hydroizolácie.

Priehľadný prístrešok pre domáci bazén

 • Majitelia týchto lokalít, ktorí na svojom území vybavia bazén, si často vyberajú aj plastovú bridličku, aby vytvorili kryt. Takýto vrchlík dokonale zvláda ochranu umelej nádrže pred prachom, padajúcimi listami, veternými a ultrafialovými lúčmi, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú čistotu vody. Pre zakrytie bazéna je najlepšie zvoliť transparentný plastový materiál s modrastým alebo nazelenalým odtieňom, ktorý pozitívne ovplyvní stav vody a zároveň vytvorí náladu zodpovedajúcu zvyšku.

Okrem vyššie uvedených aplikácií existujú aj iné. Napríklad pomerne často môžete vidieť cestu vedúcu od vstupnej brány plota k verande domu, ktorá sa nachádza pod klenutou strechou z plastovej bridlice. Takáto krásna a účinná ochrana poskytuje úplnú záruku, že cesta k domu bude vždy suchá a čistá, čo znamená, že do obytných priestorov sa dostane menej nečistôt.

Vonkajšie steny balkónov, zimných záhrad a skleníkov sú pokryté priehľadnými listami a niekedy sú vo vnútorných priestoroch inštalované priečky.

Technické vlastnosti rôznych typov plastových bridlíc

Teraz, keď ste sa zoznámili s informáciami o tom, čo je to strešná krytina, aký vzhľad môže mať a kde sa zvyčajne používa, môžete pristúpiť k podrobnejšiemu preskúmaniu odrôd polymérnej bridlice.

Tento povlak môže byť vyrobený z polykarbonátu, polyvinylchloridu (PVC), "ceramoplastu" a sklolaminátu.

PVC plastová bridlica

Polyvinylchloridové platne

Polymerná bridlica z polyvinylchloridu môže byť nazývaná najbežnejšou a najrozšírenejšou strešnou krytinou z tejto série. Spravidla má prijateľnú cenu, ale napriek tomu má pomerne vysoké technické vlastnosti, ako je nízka hmotnosť, vysoká odolnosť voči nárazom, inertnosť voči vlhkosti a korózii, trvanlivosť a jednoduchá inštalácia.

Treba mať na pamäti, že vzhľadom na veľkú popularitu tohto materiálu existuje na trhu veľký počet falzifikátov alebo jednoducho nekvalitných výrobkov, takže pri výbere je potrebné venovať osobitnú pozornosť výrobcovi.

Ak si kúpite nekvalitný náter, nebude trvať dlho a možno ho budete musieť zmeniť za dva alebo tri roky, pretože pod vplyvom slnečných lúčov takýto plast nielen vyhorí, ale tiež sa stane krehkým. Preto, keď sa krupobitie dostane naň, alebo keď teplota klesne, ľahko praskne a praskne.

Kvalitná strešná krytina, vyrobená výrobcom bona fide, má prevádzkovú záručnú dobu 10 ÷ 15 rokov, ale v skutočnosti môže slúžiť 25 ÷ 30 rokov.

Hlavné parametre takejto strešnej krytiny sú charakterizované nasledujúcimi ukazovateľmi:

 • Hrúbka vrstiev materiálu sa môže pohybovať od 0,8 do 3 mm.
 • Prípustný rozsah prevádzkových teplôt tejto strešnej krytiny je v priemere od - 40 do +70 stupňov, ale niektoré materiály odolávajú teplu a až +80 stupňov.

Vzhľadom k tomu, že materiál bude na slnku pod vplyvom ultrafialových lúčov a zažijú zimné mrazy, tento teplotný rozsah sa nepovažuje za najvýraznejší, ale celkom normálny.

Pri teplotách pod -40 ° C sa polyvinylchlorid stáva krehkým a na ňom sa môžu objaviť trhliny a keď sa zvýši nad + 70 ° C, plechy sa môžu deformovať. Preto sa odporúča prepravovať pod strešným materiálom drevo, pretože drevo má na rozdiel od kovu nižšiu tepelnú vodivosť.

 • Priehľadnosť transparentného polyvinylchloridu je 85% a priesvitný a matný povlak nepresahuje 75%.

Bridlica PVC "ONDEX"

Najobľúbenejším výrobcom PVC bridlice pôsobiacej na ruskom trhu je francúzska spoločnosť Palruf so svojimi výrobkami predávanými pod značkou ONDEX. Výrobky tejto spoločnosti majú vysokú odolnosť voči mechanickému namáhaniu.

Tabuľka hlavných technických charakteristík plastovej bridlice "ONDEX":

Názvy materiálových parametrovMerná jednotkahodnota
hustotakg / m³1380
Priehľadná transparentnosť bridlice%82
Odolnosť proti nárazukJ / m²700
Koeficient tepelnej rozťažnostimm / m × С0,069
Rozsah prevádzkových teplôt? Cod -40 do +65
Tepelná vodivosťW / m × С0.14
UV ochranav hodnotiacich jednotkách od 0 do 10. t4

Polykarbonátová bridlica

Bridlové polykarbonátové dosky

Vonkajšie profilovaná bridlica z polykarbonátu je podobná PVC fólii, ale výrazne sa líši v prevádzkových vlastnostiach, ako aj vyššej cene. Priehľadný polykarbonát si zachováva svoju svetelnú priepustnosť oveľa dlhšie, pretože sa nezmeni na žlto, nezasvieti a tiež nestráca svoju silu. Tento materiál je elastický, takže sa nebojí úderov z krupobitia alebo dokonca kladiva - možno na ňom budú malé zárezy, ale nebudú sa objavovať žiadne trhliny alebo diery. Rázová húževnatosť vysokokvalitného polykarbonátu je porovnateľná s odolnosťou kovového povlaku a transparentnosť je porovnateľná so sklom, pričom tento materiál je dvakrát až trikrát ľahší ako tento.

Kovová trvanlivosť a priehľadnosť skla - jedinečná kombinácia vlastností

Hlavné technické vlastnosti polykarbonátovej bridlice sú nasledovné: t

 • Hrúbka polykarbonátových dosiek 0,8 ÷ 6,0 mm:

- monolitický byt: 2,0 ÷ 6,0 mm,

- vlnitý: 0,8 ÷ 2,0 mm.

 • Priehľadnosť transparentného materiálu: 90 ÷ 92%.
 • Rozsah prevádzkových teplôt je od - 50 do + 100 stupňov a pri krátkodobom vykurovaní je prípustná teplota až do +120 stupňov.
 • Zabezpečenie UV ochrany
 • Záručná doba na polykarbonátové bridlice, ktorú dodávajú výrobcovia - 10 ÷ 15 rokov, ale naozaj vysoko kvalitný materiál je schopný obslúžiť až 30 rokov a ešte viac.

Polykarbonátová bridlica je k dispozícii so sínusovými a lichobežníkovými vlnami. Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje veľkosti najobľúbenejších modelov týchto krytín:

Zobrazenie profiluRozmery plechu, mmfarba
Grafický priebehVeľkosť vlny, mmšírkadĺžkahrúbka
76/1810502000od 0,8 do 1,4Priehľadná, žltá, granát, bronz, hnedá, sivá, zelená, modrá, tyrkysová, matná, farebná matná
46/10105020000.8Priehľadný, matný

Najobľúbenejšie značky na ruskom trhu sú "Suntuf" ("Palram" Izrael), "Marlon CS" ("Brett Martin", Spojené kráľovstvo), "Marlon CS" ("E-Flex", Írsko).

Polystyrénové plechy "Suntuf"

Technické vlastnosti polykarbonátu Suntuf vyrábaného firmou Palram (Izrael) sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

Názvy materiálových parametrovMerná jednotkahodnota
hustotakg / m³1200
Priehľadná transparentnosť bridlice%90
Odolnosť proti nárazuJ50
Koeficient tepelnej rozťažnostimm / m × С0,065
Краткосрочный температурный диапазон˚Сот -50 до +120
Долгосрочный диапазон температуры˚Сот -50 до +100
Температура тепловой деформации˚С130
Tepelná vodivosťВт/м×˚С0.21
Индекс пожелтенияYI› 1
Замутнение прозрачного листа%› 0,5
Модуль эластичности при изгибеМПа1.9
Pevnosť v ohybeMPa93
Predĺženie pri pretrhnutí%80

Plastová bridlica vystužená sklenenými vláknami

Vlnité plechy vystužené sklolaminátom

Sklolaminátová bridlica pozostáva z kombinácie dvoch materiálov - polyesterovej živice a sklolaminátu. Sklolaminátová strecha je tepelne spracovaný polymérny materiál, vystužený sklenými vláknami. V dôsledku vystuženia majú takéto bridlicové dosky zvýšenú odolnosť voči ultrafialovému žiareniu, a preto jeho farebné verzie nevymiznú a priehľadné nebudú zakalené a nebudú žltnúť. Materiál má malú hmotnosť - tak, s rozmerom listu 3000 × 1000 mm a hrúbkou 0,8 mm, váži iba 3,5 ÷ 3,7 kg. Všeobecné charakteristiky pre všetky bridlicové lamináty sú nasledovné: t

 • Hrúbka materiálu sa pohybuje od 0,8 do 2,0 mm.
 • Transparentná transparentnosť bridlice - až 92%.
 • Prevádzková teplota, pri ktorej sa zachovávajú všetky deklarované vlastnosti sklolaminátu, sa pohybuje od -40 do + 120˚С.
 • Doba prevádzky vyhlásená výrobcami je 25 ÷ 30 rokov.

Vlnový bridlicový plot "Elyplast"

Na ruskom trhu sú zahraničné a domáce spoločnosti zaoberajúce sa výrobou takýchto sklenených vlákien, ktoré získali široký ohlas od spotrebiteľov. Medzi najobľúbenejšie značky materiálov patria Fibrolight, Fibrover, Fibroton (Eterus, Rusko) a Elyplast (Brianzaplastica, Taliansko).

Rolka z transparentnej sklenenej bridlice "Elyplast"

V tabuľke sú uvedené základné údaje o parametroch laminátovej bridlice "Elyplast":

Názvy materiálových parametrovMerná jednotkahodnota
Špecifická hmotnosťg / m²od 1000
Priehľadná transparentnosť bridlice%90
Odolnosť proti nárazuJ.50
Koeficient tepelnej rozťažnostimm / m × С0,065
Rozsah prevádzkových teplôt? COd -40 do +120
Teplota tepelného skreslenia? C204
Tepelná vodivosťW / mm × С0.21
Pevnosť v ťahukgf / cm²900÷1000
Pevnosť v tlakukgf / cm²1300
Odolnosť proti zvlneniukgf / cm²1200
Pevnosť v ohybeMPa93
Predĺženie pri pretrhnutí%80

Kompozitné polymérové ​​bridlice "keramoplast"

Strecha pokrytá moderným kompozitným materiálom "keramoplast"

Strešná krytina "keramoplast" je jedným z nových materiálov na ruskom trhu, ktorý sa už dokázal etablovať na najlepšej strane. Vyrába sa v Rusku od roku 2000 a dnes sa už stala veľmi populárnou v zahraničí.

Povlak je vyrobený z ekologických materiálov:

 • prírodné minerály;
 • polyfíny spájajúce zložky minerálnej bázy navzájom;
 • farbiace pigmenty, ktoré sa zavádzajú do hmoty pripravenej na výrobu bridlice, takže materiál je zafarbený po celej svojej hrúbke.

Navonok, povlak "ceramoplastu" vyzerá veľmi pôsobivo.

„Ceramoplast“ sa podobá ondulínu s lesklým povrchom, ale vo svojich zložkách je úplne odlišný. Štandardná veľkosť hladkej strešnej fólie je 2000 × 900 mm a textúrovaná je 1700 × 870 mm. Hrúbka materiálu môže byť 3 alebo 4,5 mm.

Textúrované listy "keramoplast"

Okrem veľkých plátien tohto materiálu sa dlaždica „keramoplast“ vyrába v dvoch rôznych veľkostiach: 900 × 500 × 4 mm a 870 × 560 × 4,5 mm.

"Keramoplast" má nasledujúce charakteristiky:

 • Táto strešná krytina má vysokú pevnosť a odolnosť voči mechanickému namáhaniu. „Kepamoplast“ má bezpečnostnú rezervu až 300 kg / m², preto dokáže odolať silnému vetru, snehu a nárazom.
 • Materiál použitý na výrobu plechov je schopný zabezpečiť zvukovú izoláciu priestorov domu, pretože takáto kompozitná keramika má tlmiaci účinok na hluk.
 • "Keramoplast" je inertný voči teplotným extrémom a je schopný odolávať viac ako 150 cyklom zmrazovania a rozmrazovania.
 • Elastickosť materiálu umožňuje jeho použitie na zakrytie striech rôznych konfigurácií.
 • Takýto povlak môže byť nazývaný šetrný k životnému prostrediu, pretože táto kvalita je potvrdená osvedčením o hygienickej bezpečnosti.
 • Na rozdiel od iných plastových povlakov, "keramoplast" udržiava teplo dobre, pretože má nízku tepelnú vodivosť.
 • Materiál je pomerne ľahký - jeden meter štvorcový má hmotnosť približne 6 ÷ 7 kg.
 • "Keramoplast" sa ľahko inštaluje, ak je prepravka správne vybavená.
 • Výrobcovia po laboratórnych skúškach poskytujú záruku na prevádzku strešnej krytiny 35 - 50 rokov. V skutočnosti môže byť termín dlhší.
 • Vysoko žiaruvzdorné plechy poskytujú keramické prísady.
 • Materiál sa vyrába v bohatom odtieni - čierny, hnedý, červený, modrý, sivý, biely a žltý.

Ottenochnoe odroda "keramoplast"

 • Vďaka svojej nízkej hmotnosti môže byť tento materiál položený na starú strešnú krytinu, po jej upevnení na drevený plášť. Okrem toho je možné znovu použiť "keramoplast", pretože pri dlhodobom používaní nestratí svoje vonkajšie údaje a výkon.

Ak sa rozhodne pre použitie strešnej krytiny z plastu, najlepšia voľba spomedzi všetkých existujúcich materiálov tejto série sa nazýva presne „keramoplast“. Navyše, jeho pomerne prijateľná cena je vhodná pre každého majiteľa, dokonca aj pre niekoho, kto má priemerný limit príjmu vo fondoch na výstavbu domu.

Video: inovatívne technológie pri výrobe strešných krytín - "Keramoplast"

Montáž strechy pomocou plastovej bridlice

Zastrešenie pomocou polymérnej bridlice je možné vykonať samostatne.

Inštalačné práce na podlahách z akejkoľvek plastovej bridlice sú približne rovnaké, takže tento proces možno považovať za príklad "ceramoplastu", ako najoptimálnejšieho riešenia pre plnú strechu obytného domu a pre rozšírenie alebo ekonomické stavby.

Inštalácia tejto strešnej krytiny nepredstavuje žiadne osobitné ťažkosti, pretože „keramoplast“ je jednoduchý a je ľahké ho zdvihnúť do výšky a tiež ho položiť v správnom poradí.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Optimálny krok montáže krokiev pod náterom tohto materiálu je 600 ÷ 700 mm.
Ak máte v pláne, aby sa podkrovie izolované, je žiaduce, aby plášť konštrukciu svahov s preglejkou.
Ďalším krokom je pripravený rám strechy dotiahnutý hydroizolačnou fóliou, ktorá bude vykonávať aj vetruvzdorné funkcie.
Na hornej strane hydroizolačnej membrány sú upevnené proti-mriežkové tyče - vytvoria sa vetracia medzera medzi hydroizolačnou vrstvou a latami, ktorá bude upevnená na vrchu.
Spravidla je mriežka upevnená vo vzdialenosti 600 mm od seba - obvykle je nosník upevnený na nohy krokiev. Ak majú krokvy väčší inštalačný krok, napr. 800 ÷ 1000 mm, potom musia byť potiahnuté preglejkou (OSB) a musia mať hrúbku aspoň 15 ÷ 20 mm, aby sa na ne mohli pripevniť tyče mriežky.
Odporúča sa prelepiť dosky a tyče laty pred ich upevnením, namočiť ich do antiseptického prostriedku, ktorý ich ochráni pred hnilobou, poškodením plesňou alebo hmyzom.
Na vrchnej strane sú protipožiarne dosky položené a upevnené, široké 150 ÷ ​​170 mm a hrúbka 25 mm.
Dosky sú namontované vo vzdialenosti 380 mm od seba.
Vzdialenosť medzi odkvapom a druhou doskou od spodného okraja je od vzdialenosti 280 mm, pretože spodný previs strechy musí byť dobre podopretý.
Je veľmi dôležité inštalovať dosky presne horizontálne - to výrazne uľahčí inštaláciu strešnej krytiny na ne.
Ďalej môžete pristúpiť k inštalácii plechov strešnej krytiny a práca vždy začína od odkvapu.
Každý rad krytov je položený od jednej strany rampy. Po prvé, prvý riadok úplne zapadá a až potom môžete prejsť na druhú, po druhej až tretej, atď.
Tiež sa praktizuje iná metóda - v krokoch, ako je znázornené na obrázku, keď spodný rad je vždy pred horným radom niekoľko listov.
Zvyčajne na pokrytie svahu v priemernej obytnej budove stačí dĺžka dvoch radov strešných krytín.
Aby bolo možné dôkladnejšie zakryť, odporúča sa začať pokládku fólií zo strany oproti prednej časti budovy.
Pri pokládke "ceramoplast", aby sa povlak vyzeral estetickejšie, a listy sa viac prilepili k sebe, niektoré ich rohy sú odrezané.
Rez rohov by mal byť rovný výške až 100 mm a šírke 50 mm.
Pokládka plechov sa môže uskutočniť jedným z dvoch spôsobov. V prvom z nich sú listy horného radu stohované na prvkoch dna, takže tvoria prekrytia, ktoré budú umiestnené v jednej zvislej čiare, t.j. každý list druhého radu bude umiestnený presne nad listom prvého dolného radu.
V druhom prípade sa prekrytie hárkov druhého radu nachádza v strede šírky hárku nachádzajúceho sa v spodnom prvom rade podľa typu podvrstvenia muriva.
Tento diagram jasne ukazuje, ako sa majú zaobliť rohy.
V tomto prípade sa uvádza variant číslovania, ak sa v každom riadku položia štyri listy (v súlade s obrázkom uvedeným vyššie).
Neďaleko ležiacich plátov povlaku sú v jednej vlne uložené prekrytia a horný rad je položený na spodnej vrstve o 150 150 200 mm.
Majstri zaoberajúci sa strešnými prácami robia pokládku plechov rôznymi spôsobmi.
Ak niektoré z nich, po upevnení prvého riadku, okamžite namontujú druhý riadok, potom iní si zvolia iný algoritmus.
Po upevnení vodorovného radu pozdĺž odkvapu sa položí extrémny zvislý rad od okapu po hrebeň.
Potom sa podľa vyššie uvedeného princípu zostávajúce listy ukladajú do radov zvoleným spôsobom.
Na začiatok sa upevňovacie plechy nevykonávajú úplne - sú len návnady na dvoch alebo troch skrutkách. To sa robí tak, že môžete nastaviť niektoré prvky strechy.
Na upevnenie listov v jednej línii a úhľadnom pohľade sa odporúča, aby každý riadok v mieste montáže upevňovacích prvkov napínal kábel a používal ho ako vodidlo.
Upevnenie sa vykonáva skrutkami so špeciálnymi tesneniami a krytmi, ktoré chránia otvory, do ktorých sú skrutky priskrutkované, pred vniknutím vlhkosti do nich.
Pre prácu bolo pohodlné a rýchle, pre skrutky odporúčané použiť skrutkovač.
Skrutky sú naskrutkované do predvŕtaných otvorov, ktoré by mali mať priemer o 1 ÷ 2 mm väčší ako skrutka.
Na križovatke strešných svahov je inštalovaná hrebeňová časť, ktorá je tiež vyrobená z "ceramoplastu" a vďaka svojej pružnosti je vhodná pre strechu, ktorá je inštalovaná v rôznych uhloch.
Profily hrebeňov sa inštalujú až po nainštalovaní všetkých hárkov strechy a ich veľkom upevnení.
Hrebeňové prvky sú namontované prekryté o 100 ÷ 120 mm a upevnené rovnakými upevňovacími prvkami s rozstupom 100 ÷ 150 mm.
Upevnenie hrebeňových častí povlaku nie je potrebné, aby sa skrutky pretiahli, inak môže dôjsť k deformácii jedného z plechov.
Okrem hrebeňovej časti je súčasťou súpravy pre túto strechu aj veterný pás, ktorý je inštalovaný na strešných svahoch od prednej strany strechy s výhľadom na prednú časť budovy.
Wind strip je určený na ochranu strechy pred vlhkosťou a vetrom pod strechou.
Vetracia tyč je upevnená skrutkami na strešnej krytine a na veternej doske, ktorá smeruje k fasáde budovy.
Upevňovacie prvky sú priskrutkované v krokoch po 150 ÷ ​​180 mm.
Okrem toho, vetrovka poskytuje sklonom estetiky strechy, presnosti, „úplnosti“.
Pri zlomeninách svahov strechy, kde je údolie vytvorené, je pre hydroizoláciu upevnený pozinkovaný plech, ktorý má tvar a uhol spoja. Hrany tohto prvku by mali byť umiestnené na spojených svahoch strechy, najmenej 150 mm, a mali by byť lemované vnútri svahu.
Tento kovový prvok je upevnený na latových doskách pomocou skrutiek alebo klincov.
Iba vtedy, keď bude tento kovový žľab pre voľný prietok vody upevnený, je strešná krytina položená a upevnená na vrchole jej okrajov.
Na zakrytie kovu pri prehlbovaní konca údolia sa na jeho vrcholy položí hrebeňový prvok v spojoch svahov. Na prednej strane svahov je umiestnená pevná doska.
Iná konštrukcia údolia sa robí inak, pričom sa kladie na pevnú galvanizovanú časť veterného pásu "ceramoplastu".
Až po montáži týchto prvkov je podlaha a upevnenie strešných krytín.

Na záver treba poznamenať, že na to, aby plastová bridlica trvala mnoho rokov bez problémov, je potrebné vybrať ten správny materiál, ktorý by bol ideálny pre konkrétnu budovu. Je veľmi dôležité vybrať si kvalitný náter vyrobený výrobcom bona fide, takže pri kúpe sa odporúča vždy požiadať predajcu o certifikát kvality pre zakúpený produkt.

Загрузка...