Interiérový dizajn domu

Ako urobiť stoličku vlastnými rukami

Stolička je pohodlný a kompaktný kus nábytku, ktorý je bežný pre každého a najčastejšie sa používa v kuchyni alebo v podmienkach krajiny. Stoličky zakúpené z drevených kompozitov vyrobených v obchode vždy nespĺňajú všetky požiadavky spotrebiteľov z hľadiska estetiky a praktickosti pre takéto podmienky a sú tiež dosť drahé. Preto vzniká otázka, ako vytvoriť stoličku vlastnými rukami z dreva, aby bola spoľahlivá a slúžila mnoho rokov.

Ako urobiť stoličku vlastnými rukami

Ten, kto začal vyrábať nábytok z takého jednoduchého produktu ako stolička, ktorý mu naplnil ruku, môže neskôr chcieť urobiť zložitejšie a rozsiahlejšie štruktúry, napríklad stôl, šatník alebo posteľ, čo umožní ušetriť slušné peniaze na rodinný rozpočet.

Aj takýto jednoduchý kus nábytku možno vyrobiť v rôznych variantoch a použiť pre rôzne potreby. Na určenie modelu, ktorý by som chcel získať v dôsledku práce, by sa malo zvážiť niekoľko podobných produktov.

Detská stolička

Táto verzia stolice nebude zbytočná v žiadnom dome, pretože je vhodná nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Je ľahký a kompaktný, takže ho môžete ľahko premiestniť na akékoľvek vhodné miesto na dvore alebo v dome, kde je v súčasnosti potrebné, a dokonca aj malé dieťa ho môže presunúť.

Často je potrebná "detská stolička" a dospelí

Najlepšie je urobiť takýto model z masívneho dreva, ktoré stojí za to predspracovanie. Ak chcete, aby stolica bola veľmi ľahká, potom pre jej výrobu použite suchú lipu, ktorá má krásny štruktúrovaný vzor a veľmi nízku hustotu.

Ak hrúbka dosky, pre malú stolicu, nie je menšia ako 25 ÷ 30 mm, potom musíte urobiť len tri hlavné časti - to sú dve nohy a sedadlo, ktoré môže byť upevnené hmoždinkami, a to aj bez použitia dodatočných výstužných prvkov.

Všetky časti výrobku by nemali mať ostré rohy a otrepy. Sochory musia byť okrúhle a dobre vyleštené tak, aby nevzniklo riziko poranenia alebo triesky.

Tento kúsok nábytku možno použiť nielen na sedenie, ale aj ako pohovku, ktorá ho nahradí pri nohách - najmä starší ľudia ho používajú. Preto, keď urobili takú stoličku, je možné potešiť deti aj babičky tým, že im preukážu svoju starostlivosť.

Stolička - box

V kuchyni alebo v dielni je častý nedostatok priestoru pre rôzne maličkosti, a tento model stoličky je ideálny pre vymazanie tabuľky v súčasnosti nepoužívaných položiek. Dosky, ktoré tvoria steny krabice dobre posilniť celú štruktúru a zároveň vytvoriť krabicu, ktorá môže pojať veci, ktoré by mali byť vždy ľahko prístupné.

Stolička so zásuvkou umožňuje optimalizovať stiesnené priestory kuchyne alebo dielne

Napríklad ženy môžu používať takúto škatuľu na ukladanie vyšívania, pretože je dostatočne priestranná a bude v nej miesto pre loptičky priadze a pletacích ihlíc, ako aj všetko, čo je potrebné na ručné vyšívanie alebo šitie.

Mužská polovica sa potichu ukryje v krabici pod sedadlom, niektoré položky ich domácnosti "arzenálu", ktoré sú najčastejšie potrebné v domácnosti - ako kladivo a klince, kliešte a iné nie príliš veľké nástroje.

Pre výrobu takéhoto výrobku potrebujete dobre spracované drevo 50 × 50 mm, dosku so šírkou 200 ÷ 250 mm a hrúbkou 20 ÷ 25 mm, preglejku pre spodnú časť skrinky a upevňovacie prvky.

Skladacia stolička

Pre malé apartmány s malou kuchyňou, alebo pre malé vidiecke domy vhodné skladacie stoličky. Môže byť trvalo udržiavaný v rozloženom stave a v prípade potreby môže byť odstránený na akúkoľvek skriňu alebo výklenok medzi nábytkom a stenou, pretože v zloženom stave bude jeho hrúbka približne 60 ÷ 80 mm, v závislosti od materiálu zvoleného na výrobu a konštrukčné prvky.

Skladacia stolička - jednoduchá inštalácia alebo skrytie podľa potreby

Sedadlo pre tento model stolice môže byť vyrobené z guľatého alebo štvorcového tvaru, ale pre každú možnosť je k dispozícii vlastný dizajn montážnych nôh. Nohy pre takúto stoličku sú vyrobené z dosiek alebo hrubej, 20 ÷ 25 mm kvalitnej preglejky. Základ výrobku sa skladá z dvoch rámov, z ktorých jeden musí voľne vstupovať do druhého. Rámy sú upevnené k sebe z jednej strany a druhá pomocou špeciálnych skrutiek s priechodkami alebo kolíkovou osou, čo umožňuje, aby sa konštrukcia zložila.

Krok stolice

Ďalšia možnosť stolička, ktorá môže slúžiť nielen sedieť, ale aj pôsobiť ako rebrík. Takýto model je vždy užitočný tak v súkromnom dome, ako aj v byte. Napríklad pri bežnom čistení je obtiažne riadiť bez štafle, a tiež bez toho, aby nebolo ľahké získať potrebnú vec z hornej police vysokej skrine.

Stoličková stolička môže byť použitá v každej domácnosti

Pri zložení sa táto konštrukcia nelíši od bežnej stolice, pretože schody budú pod sedadlom. Ak chcete otočiť stoličku do pohodlného schodiska, nebude to ťažké - stačí len vytiahnuť hornú časť dočasne prevrátených schodov a opatrne ich položiť na podlahu. Výsledkom je spoľahlivý a stabilný štafle, ktorý sa dá použiť aj ako pohodlná opierka na nohy, keď sedí na stoličke.

Pre výrobu tohto modelu budú vyžadovať masívne dosky pre sedadlá a schody, rovnako ako hrubá preglejka pre nohy a kosour pod schodmi.

Stolička dať

Ak máte v pláne použiť stoličku na dacha podľa typu lavice, len v obrazovej verzii, potom musíte pripraviť drevené drevo na to, pretože preglejka nebude v tomto prípade fungovať. Začne sa odlupovať pod vplyvom vlhkosti a produkt bude čoskoro beznádejne poškodený.

Ak sa má stolica používať vonku, ako materiál sa berie iba prírodné drevo.

Na výrobu vonkajšieho nábytku sa najlepšie hodí smrekovec alebo dub. Ak je zvolené iné drevo, potom bude potrebné dobre impregnovať vodou odpudzujúcimi látkami a potom natrieť. Okrem toho sa proces predúpravy reziva vykonáva pred montážou konštrukcie.

Nábytok používaný vo vonkajších podmienkach sa líši od nábytku, ktorý sa nachádza v priestoroch, v ktorom sú medzery medzi časťami, z ktorých sú sedadlo a operadlo zostavené (ak je lavica zhotovená) tak, aby sa dažďová voda na ich povrchu nezdržiavala, a detaily boli vysielané rýchlejšie.

Po definovaní modelu budúceho produktu vytvorte jeho náčrt, podľa ktorého budú vytvorené všetky prvky konštrukcie. Pri zostavovaní výkresu sa vypočítajú všetky potrebné rozmery a okamžite sa uvedú na obrázok. Nie je potrebné robiť schému, pozorovať všetky kánony a pravidlá kreslenia vedy - bude to stačiť aj na to, aby ste ju jednoducho nakreslili ručne. Hlavnou vecou je byť schopný vizuálne vyhodnotiť, čo sa deje na konci, vidieť všetky parametre potrebných materiálov a princíp ich spojenia.

Kreslenie jednoduchej stoličky - práca pre začiatočníkov

Na prezentovanom diagrame môžete vidieť názvy niektorých detailov, ktoré sú zahrnuté v dizajne stolice - to sú cárky, progresy a "sušienky". O nich - o niečo viac, takže v ďalších popisoch bolo jasné, čo sa deje. Všetky tieto detaily sú potrebné na upevnenie konštrukcie a dodanie požadovanej pevnosti.

 • Tsargs sú tyče alebo dosky, ktoré sú umiestnené pod sedadlom stolice a upevňujú nohy spolu s hrotmi, čím sa vytvára pevná opora pre sedadlo.
 • Hrot je prvok určený na zvýšenie stability a tuhosti konštrukcie. Nachádza sa v strednej alebo dolnej časti nôh (podľa ich výšky) a tiež ich upevňuje spolu s prípojkami trnovej drážky.
 • "Crackers" sú tyče, dosky alebo kovové rohy, ktoré sú inštalované diagonálne vo vnútorných rohoch konštrukcie pod sedadlom a pripevnené k cárgu a nohám.

Pri zostavovaní výkresu je dôležité počítať nielen parametre všetkých viditeľných častí konštrukcie, ale aj veľkosť vnútorných spojovacích prvkov, ako sú hroty, rezané na okrajoch rohov a drážky, do ktorých budú inštalované, vybrané v nohách stolice.

Ak chcete pracovať, musíte pripraviť základnú sadu stolárskych nástrojov.

Bez stolárskych nástrojov, aby sa každý kus nábytku z dreva - to jednoducho nebude fungovať. Profesionálni majstri nábytku majú dielne plne vybavené špeciálnymi drahými strojmi. Ale aby ste sa len pokúsili vyskúšať si ako stolár, samozrejme, nemali by ste okamžite získavať profesionálne vybavenie, ale stále budete musieť pripraviť nejaké nástroje.

Zoznam najobľúbenejších nástrojov pre prácu s drevom je nasledovný:

Mnohé operácie sa vykonávajú manuálnym smerovačom.

 • Je skvelé, ak je na farme ručný mlyn so sadou fréz, ktorý pomôže spracovať hrany dosiek, trámov a preglejky, vyvŕtať otvory rôznych veľkostí alebo starostlivo vyberať drážky a drážky na ktorejkoľvek časti.

Brúska vám umožní rýchlo spracovať diely na ideálny

 • Aby ste sa zbavili únavných operácií, potrebujete brúsku a vymeniteľné kolesá s rôznym stupňom zrnitosti - aby povrch dreva bol hladký. Táto práca môže byť vykonaná ručne, ale bude trvať oveľa dlhšie.

Extrémne ľahko ovládateľná elektrická skladačka

 • Elektrická skladačka. Tento nástroj môže byť určite nahradený ručnou pílkou, ale po rezaní dosiek s ňou, okraje dielov nebude zase čistý, a budete musieť pracovať na nich pomocou routeru. Rezanie materiálu ručne bude trvať oveľa dlhšie.

Nikto nebude argumentovať s univerzálnosťou skrutkovača

 • Skrutkovač bude potrebný nielen na skrutkovanie upevňovacích prvkov, ale aj na vŕtanie dier. Preto je potrebné pripraviť súpravu skrutkovačov a vrtákov rôznych priemerov. Namiesto skrutkovača môžete použiť akýkoľvek vrták a sadu ručných skrutkovačov.

Svorka je nevyhnutným prvkom kvalitnej stolárskej súpravy.

 • Svorky rôznych veľkostí. Ak chcete vyrobiť naozaj kvalitnú a trvanlivú vec, musíte mať k dispozícii svorky bez rušenia, pretože pri lepení dosiek do pevného panelu alebo jednotlivých častí medzi nimi je potrebné silne stlačiť a nechať ich v takej polohe po dlhú dobu, okrem týchto Žiadne iné nástroje to nemôžu urobiť.
 • Vždy potrebujete kladivo a sekáče rôznych veľkostí. Niekedy sa musíte uchýliť k použitiu hoblíka - môže byť aj manuálne alebo elektrické.
 • Pripravuje sa meracia a značkovacia súprava - páska, stavebný štvorec, drevené pravítko pre 500 ÷ 1000 mm, jednoduchá ceruzka, rozchod atď.

Okrem týchto nástrojov, pre pohodlnú výrobu práce, budete potrebovať dostatočne veľký a odolný stôl - pracovný stôl.

Ďalej v článku sa bude uvažovať o niekoľkých modeloch rôznych stolíc, ktoré môžu byť vyrobené ručne.

Tradičná jednoduchá stolica

Začnite svoju "stolársku prax" je lepšie s najjednoduchšími modelmi stolice

Dizajny aj tých najjednoduchších výrobkov sa môžu navzájom líšiť niektorými prvkami, ktoré sú spravidla určené na dodanie dodatočnej pevnosti stolice.

Materiály na výrobu

Jednoduchý model stolice je nasledovný a pozostáva z častí označených na výkrese číslami: t

Kresba "klasickej" stolice

1 - Vedie.

2 - Stolové nohy.

3 - Tsargi.

4 - Sedadlo.

5 - Prvky spojenia - podpera na montáž sedadla.

6 - Spojovacie drážky.

7 - Spojovacie drážky.

Na výrobu tradičných stolíc s výškou 500 mm, so sedadlom 450 × 450 mm a rovnými nohami sa vyžadujú tieto časti: t

 • Štyri, dobre spracované, hladké, tyč pre nohy, s prierezom 50 × 50 mm, výška 485 mm. Môžu byť rovné alebo zúžené smerom nadol z vnútornej strany.
 • Pre sedadlo je potrebné pripraviť dve alebo štyri dosky s hrúbkou 12 ÷ 20 mm s rozmermi 450 × 225 mm alebo 450 × 112,5 mm, alebo preglejkový panel s rozmermi 450 × 450 mm s hrúbkou 12 ÷ 20 mm.
 • Na dodanie sily stolici je možné v rôznych typoch konštrukcií použiť 4 tlačiarne a 4 cárky, vyrobené z tyčinky s prierezom 30 × 30 a dĺžkou 441 mm, alebo len dosky cárga - 4, s prierezom 30 × 60 a dĺžkou 441 mm.
 • Okrem toho môžu byť použité spojovacie prvky vo forme malých kusov tyčí upevnených na vnútornej strane, v strede bokov, ale bez nich, ak sú tyče s dostatočnou hrúbkou odoberané pod sedadlom základne.
 • Drevo 30 × 30 mm na výrobu "sušienok", ak ich chcete inštalovať.
 • Drevené hmoždinky (kliešte) na upevnenie sedačky na hotový podklad - 4 kusy, 30 mm dlhé a 8 ÷ 10 mm v priemere.
 • Samoreznými skrutkami.
 • Stolárske lepidlo.

Zostava stolice

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Prvým krokom je úspora času, odporúča sa lepenie dosiek na sedadlo, ak sa skladá z niekoľkých prvkov.
Za týmto účelom sú dobre vsadené a uzemnené bočné strany dosiek potiahnuté lepidlom, spojené a utiahnuté v svorkách.
Takáto konštrukcia by mala dobre vyschnúť, ale pokiaľ sa nastaví, môžete začať zostavovať rámovú základňu stolice.
Potom pripravte tyče pre nohy.
Mali by mať dokonale rovnomerné rezy a musia mať rovnakú výšku, ktorá sa môže líšiť v závislosti od želania pána a byť medzi 450 a 500 mm.
Ďalším krokom je označiť nohy a určiť umiestnenie výberu spojovacích drážok pre montáž hrotov prisozhek a cár do nich (alebo len cár v prípade, že prisozhki nie sú zahrnuté v dizajne).
Otvory sa vyberajú pomocou frézy alebo sekáča.
Ďalej sú spracované okraje cárov a priozhek.
Sú špicaté so šírkou, výškou a hĺbkou o 1 ÷ 1,5 mm menšou, než sú určené otvory pre drážky v nohách.
Hroty by mali byť dostatočne voľné, ale stále pevne v drážkach.
Potom sa nohy zostavia v pároch, navzájom sa spoja pomocou prisochek a cár - ich časti špice sa prilepia do drážok nôh.
Každý z výsledných rámov sa dotiahne do svoriek.
Potom, po ich vysušení, nohy spojené v pároch sú tiež spojené spolu s cárgom a prisokami v jedinej štruktúre základne stolice a sú znovu stlačené do svoriek, až kým nie sú úplne zlepené.
Po zaschnutí lepidla sa všetky spoje dodatočne upevnia skrutkami.
Ak je určená na vystuženie stolice „strúhankou“, potom sa upevní na dutiny a nohu stolice.
Tento prvok, zarovnaný s horným okrajom ráfikov, vytvorí dodatočnú oporu pre sedadlo.
Ďalším krokom je označená a pevná sedacia stolička.
Za týmto účelom sa aplikuje lepidlo na označenie na zadnej strane panela a potom sa položí na hotový podklad stolice, zarovná a vylisuje.
Ďalej, v rohoch, cez sedací panel, je vyvŕtaný jeden otvor, ktorého priemer by mal byť väčší ako priemer pripravených hmoždiniek o 1 až 2 mm a hĺbka - o 5 mm menšia ako ich výška.
Lepidlo sa naleje do diery a hmoždinky sa zatĺkajú. Hovoriť lepidlo okamžite utrite. Vrch hmoždinky je rezaný frézou a toto miesto je vyleštené na hladkosť.
Okrem toho musí byť sedadlo stiahnuté pomocou svoriek so svorkami, až kým lepidlo nebude úplne suché.

Lepidlo môže byť navrhnuté pre rôzne časy schnutia a je zvyčajne uvedené na obale výrobcom. Prevádzkovanie výrobkov je možné len po uplynutí stanovenej lehoty.

Skladacia stolička

Táto stolička je vhodná najmä na výlety mimo mesta.

Skladacia verzia stoličky je výhodná, pretože vďaka svojej kompaktnosti sa dá nielen odstrániť do malej plochy obytného priestoru, ale aj ľahko zapadnúť do kufra auta na prepravu do vidieckeho domu.

Materiály na výrobu

Aby bol takýto stoličkový model taký, bude vyžadovať mierne odlišné materiály ako tie, ktoré sa používajú pre tradičný výrobok. Preto niektorí remeselníci uprednostňujú nákup hotových nábytkových panelov z prírodného dreva. Sú skvelé na rezanie detailov, pretože ich rezanie z tohto materiálu zostáva spracovaním len ich okrajov.

Pre predložený variant stolice majster potreboval panel s rozmermi 1120 × 400 × 24 mm a okrem toho boli dodatočne použité nasledujúce materiály:

 • Závitník so závitom so závitom na oboch stranách a koncovými maticami, rozmer 250 × 8 mm, na priechodnú montáž, alebo čap s tupými koncami - na montáž do slepých drážok.
 • Kĺbové závesy motýľov (otvorené vo veľkosti) 350 × 400 mm - 4 kusy.
 • Hmoždinky alebo štiepky 50 × 8 mm.
 • Stolárske lepidlo.
 • Farba a bezfarebný lak alebo tónovací lak.
 • Samorezné skrutky 15 ÷ 20 mm dlhé.

Размеры всех деталей конструкции хорошо видны на представленном чертеже.

Чертеж представлен в двух проекциях, поэтому на нем легко можно определить параметры всех деталей и расстояния между ними.

Раскладной табурет состоит из следующих деталей:

 • Сиденье круглой формы, диаметром 350 мм.
 • Рама шириной 166 мм, состоящая из двух брусков, размером 500×48×24 мм, и поперечины длиной 122 мм.
 • Rám má šírku 122 mm od dvoch tyčí 500 × 48 × 24 mm s rezmi na horných koncoch v uhle 30 stupňov a priečkami s dĺžkou 70 mm.

Výroba stolice

Spracovanie dielov a ich montáž sa vykonáva v nasledovnom poradí:

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Treba povedať, že sedadlo môže byť okrúhle alebo štvorcové so zaoblenými rohmi, podľa voľby pána.
V tomto prípade sa zvolí kruhové sedadlo s priemerom 350 mm.
Pre pohodlnosť prídavku stolice, v hornej časti sedadla by mala byť vyrobená krivočiara diera, asi 120 mm dlhá vo veľkosti, a 20 ÷ 25 mm široká, takže je vhodné vziať ju ručne.
Je možné rezať pomocou frézy alebo môžete vŕtať dva priemery 120 mm od seba v priemere 120 mm a potom ich spojiť vyrezaním dreva medzi nimi pomocou píly a vykonaním dvoch rezov.
Aby sa otvor zmenil na čistý a hladký, jeho okraje musia byť okamžite spracované.
Spracovanie okraja sedadla a vnútorných hrán otvoru "rukoväte" sa najčastejšie vykonáva pomocou polkruhového rezača.
Ale ak tento nástroj nie je k dispozícii, sú uvedené do poriadku, najprv pomocou súboru s veľkým zárezom (rašple), a potom - brúsny papier rôznych piesku, postupne prináša drevo na hladkosť.
Ďalším krokom je spracovanie pripravených blokov nôh.
V dvoch z nich, ktoré budú tvoriť vonkajší rám, je potrebné vyrezať drážku s dĺžkou 180 mm a šírkou 8 mm a hĺbku 42 mm, pozdĺž ktorej bude chodidlo chodiť.
Niekedy sa vytvoria drážky - v tomto prípade sa na koncoch vyberie čap so závitom, na ktorý sa priskrutkuje špeciálny maticový uzáver.
V ďalších dvoch tyčinkách, podľa schémy, sú vyvŕtané otvory s priemerom 8 mm, ktorými prechádza čap - tieto prvky sú určené na výrobu úzkeho rámu.
Rezanie drážok sa uskutočňuje frézou, alebo sa vŕtajú pozdĺž zamýšľanej čiary otvory s priemerom 8 mm, ktoré sa potom spoja do spoločnej drážky s pílou.
Práca sa vykonáva na špeciálnom stroji, alebo drevo je pevne upevnené vo zveráku a potom sa do neho vŕtajú otvory pomocou vŕtačky alebo skrutkovača.
Tyče, ktoré budú tvoriť vnútorný, užší rám stolice, v hornej časti, by mali byť opatrne odrezané v uhle 30 stupňov - tento proces môže byť vykonaný na stroji alebo pomocou stusly.
Uhol by mal byť dokonale narezaný, takže túto prácu nemôžete robiť "okom".
Na spodnej strane nôh sa odporúča, aby boli rohy a hrany mierne zaoblené.
Priečne nosníky, inštalované medzi nohami, sú upevnené na hmoždinkách, ktoré sú prilepené do vyvŕtaných otvorov. Tento proces môže byť vykonaný rôznymi spôsobmi.
Najčastejšie je prvý mostík na lepidle inštalovaný na mieste, ktoré je na to určené, nohy sú stlačené v svorkách a ponechané na úplné vyschnutie.
Potom sa cez vŕšky nôh vyvŕtajú priechodné otvory, ktoré idú hlbšie do koncových strán prepojok, najmenej 20 20 25 mm.
Potom sa hmoždinky opatrne zatlačia do otvorov.
Na každej strane prepojky budú potrebné dva upevňovacie prvky.
Na zadnej strane sedadla je podľa výkresu vyznačené označenie miest, kde budú motýľové slučky pripevnené.
Potom sa slučky položia na označené miesto a nakreslia.
Next. od tohto bodu sa zvolí pristávacie „hniezdo“ s hĺbkou rovnajúcou sa hrúbke slučky, to znamená, že slučka, keď je pripevnená, musí byť v jednej rovine s hlavným dreveným povrchom.
Ďalej sú slučky upevnené na horných koncových stranách nôh.
Sú upevnené skrutkami, ktorých uzávery by mali byť v rovnakej rovine s povrchom slučiek.
Ďalším krokom je upevnenie druhej strany závesov v hniezdach, ktoré sú pre ne pripravené na zadnom povrchu sedadla.
K dizajnu vyzeral elegantne, odporúča sa zavrieť vlásenkovú trubicu, vyrezanú z dreva.
Drevené prevedenie prvku, ktorý zakrýva vlásenku, je tiež možné vymeniť za plastovú trubicu, pretože nie je také ľahké otáčať túto časť z dreva.
Dĺžka rúrky by mala byť 68 mm, vnútorný priemer 9 mm, hrúbka stien rúrky môže byť od 2 do 10 mm.
Ďalej je kolík vložený do užšieho rámu cez pripravenú dekoračnú rúrku a jeho konce sú vložené do drážok vonkajšieho, širšieho rámu, pozdĺž ktorého budú chodiť pri skladaní a rozkladaní stolice.
Treba povedať, že skladacia stolička môže mať mierne odlišný dizajn.
Využíva nie jeden, ale dva čapy, ale namiesto vnútorného rámu je pevná doska fixovaná a slúži ako nemenej spoľahlivá noha pre stoličku.
Druhý, vonkajší rám má jumper vo svojej najnižšej časti, na takej úrovni, že pri pridaní konštrukcie by do nej dospela dosková noha, ktorá by vytvorila jeden panel.
Montáž takýchto nôh na sedadlo sa vykonáva rovnakým spôsobom ako v prvom variante skladacej stolice.
Pre porovnanie, môžete vidieť, ako jeden a druhý model hotového výrobku vyzerá, a vybrať ten, ktorý sa vám páči najviac.
Pravdepodobne nie je ťažké pochopiť, že druhá verzia návrhu je jednoduchšia.

Stolička s prúteným sedadlom

Stolička s povrchom prútia môže byť vyrobená v nízkej alebo plnej, vysokej verzii - to bude vhodné v každom prípade. Jeho sedadlo môže byť vyrobené z rôznych materiálov - odolná tkanina, opasky (vrátane starých automobilových bezpečnostných pásov), kábel a dokonca aj plastový pletený kábel. Je možné prísť s vlastnou verziou.

Originálny "mäkký" dizajn - stolička s prúteným sedadlom

Materiály na výrobu

Rámec pre takéto výrobky sa montuje v zásade podľa toho istého systému, ak je však vysoká stolica určená pre dospelú osobu, dizajn by mal byť spoľahlivejší, to znamená, že je žiaduce ju posilniť silnými cármi a prinokami. Nesmieme zabúdať, že v tradičnej stolici je sedadlo tiež spevňujúcou časťou konštrukcie a jeho opletená verzia sama o sebe vyžaduje obzvlášť trvanlivý rám.

Pre rám obdĺžnikovej stolice s rozmermi 500 × 400 mm budete potrebovať:

 • Drevené tyče 50 × 50 mm pre nohy - ich výška môže byť zvolená individuálne.
 • Tyče pre cárg a priozhek, prierez 50 × 25 mm.
 • Kovové alebo drevené rohové prvky - "sušienky".
 • Samoreznými skrutkami.
 • Koža alebo syntetické pásy, alebo silné lano jednej alebo dvoch farieb.

Ihneď si všimneme, že model zobrazený v príklade má dostatočne veľké sedadlo, čo znižuje celkovú pevnosť stolice. Preto je rozumnejšie urobiť tento konštrukčný prvok o niečo menší, napríklad 350 × 300 mm.

Výroba stolice

Výroba takejto stolice sa vykonáva v nasledujúcom poradí: t

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Z tyčí pripravených na prácu sa rozrezajú konštrukčné prvky stolice.
Nohy môžu mať výšku 300 až 500 mm a výška zobrazeného modelu je 400 mm.
Aby boli nohy stabilné, ich konce by mali byť dokonale ploché. Preto by mali byť vyznačené na štvorci budovy a prednostne rezané kruhovou pílou, ktorá poskytne ideálny rez.
Ďalším krokom je príprava barov pre prinoshek a tsarg.
V tomto prípade sa odrežú 4 bary s dĺžkou 450 mm a 4 bary - 300 mm.
Tieto prvky by tiež mali mať hladké hrany pre priliehavé uchytenie na nohy.
Na vytvorenie otvorov pre upevnenie konštrukčných prvkov pod určitým uhlom sa používa špeciálny nástroj (prípravok), ktorý môže viesť vrták správnym smerom.
Tento upínač je pripevnený k tyči a cez jeho vodiace otvory sú vyvŕtané dva otvory z každej strany drevenej časti.
Potom, čo sú všetky prvky stolice pripravené, mali by byť dobre vyčistené - to je najlepší spôsob, ako vykonať pred montážou konštrukcie, pretože bude ľahšie vidieť všetky problémové oblasti na dreve.
Táto fotografia ukazuje, ako tieto otvory vyzerajú vo vnútri lúča.
Ďalšie zapínanie cára a prorozhek s nohami môže byť vykonané s pomocou montáže "tŕň-drážka", a potom pre maximálnu spoľahlivosť - aj s kovovými rohmi - "strúhanka".
Tieto časti musia zachytiť šírku drevených tyčí.
Ak vyberiete prvú možnosť montáže pomocou samorezných skrutiek, montáž a upevnenie všetkých detailov stolice bude vyzerať tak, ako je to znázornené na prezentovanej fotografii.
Na konci zostavy by mal byť rám stolice pevný a stabilný.
Keď sa na ňu spolieha, nemala by sa hýbať.
Ak sa plánuje maľovanie alebo tónovanie, potom sa tento proces vykonáva pred tým, ako sa sedadlo vyrobí.
Pre usporiadanie sedadla pre model zobrazený v tomto príklade to trvalo 17 kožených pásov, 35 mm širokých. Ako už bolo spomenuté, namiesto nich môžete použiť bezpečnostné pásy používané v automobiloch.
Pásy sú upevnené dvomi samoreznými skrutkami s veľkosťou 10 mm vo vzdialenosti 9 mm od seba, na širokej strane nosníka, ktorá prechádza do rámu stolice.
Dĺžka remeňov musí byť meraná vopred s pomocou páskového meradla, „prechádzaním“ jeho ohybnej pásky až po umiestnenie pásu.
Najprv musíte upevniť popruhy, ktoré budú umiestnené pozdĺž dĺžky obdĺžnika.
Po upevnení pásov na vnútornej strane sa ohnú okolo dreva, pretiahnu rámom sedadla na protiľahlú drevenú tyč, ohnú ho a upevnia aj na vnútornej strane pomocou rovnakých skrutiek.
Po upevnení pozdĺžnych popruhov upevnite popruhy rovnakým spôsobom, ktorý prechádza cez už napnuté prvky naprieč.
Sú priskrutkované na jednej z dlhých strán rámu. Potom je každý z pásov vedený cez pozdĺžne pásy vo forme tkania.
Potom sú tiež obalené na vnútornej strane protiľahlej bočnej tyče, napnuté a priskrutkované. Po dokončení tejto operácie môžete prejsť na "testy" produktu.
Ďalšou možnosťou dizajnu pre flexibilné sedadlo stoličky je natiahnutie silného lana alebo šnúry na ráme.
V tomto prípade sa použilo papierové lano.
Okrem toho je potrebné pripraviť nábytkové nechty so širokými uzávermi a kladivom, ako aj kliešte a svorky.
Môžete si kúpiť lano rôznych odtieňov na tkanie a priniesť jeden z vybraných vzorov na povrch sedadla, získať štýlový kus nábytku, ktorý bude dopĺňať interiérový dizajn.
Koniec lana rovnakej farby je pribitý na zadnú stranu bočných dverí pomocou dvoch nábytkových klincov.
Ďalej, s lanom, dva dlhé protilahlé rámy kostry sú úhľadne zabalené.
Ak je rám štvorcový, proces položenia lana môže byť spustený z ktorejkoľvek strany konštrukcie.
Proti cársku s lanom, jeho slučky tlačia spolu čo najtesnejšie a natiahnu sa.
Po omotaní 100 seat 120 mm dĺžky sedadla je lano dočasne upevnené kliešťami tak, aby sa neuvoľnilo.
Preto pokračujte v práci, kým nie je celý povrch sedadla pokrytý navinutým lanom.
Po dokončení čalúnenia sedačky v dvoch krúžkoch v jednej farbe môžete pokračovať tkaním cez povraz inej farby.
Na tento účel sa v tomto prípade odoberie biele lano a upevní sa aj na zadnej strane cára, ktorá prebieha rovnobežne s už navinutým lanom.
Pomocou bielej šnúry môže byť akýkoľvek vzor „zvýraznený“ z červeného pozadia.
Tento proces je relatívne jednoduchý a bude dostupný aj pre začiatočníkov.
V tomto prípade sú biele šnúry natiahnuté medzi červeným lanom tak, aby sa konečne vytvoril vzor „rybieho kosti“, to znamená, že sa otáčajú pruhy, ktoré sa otáčajú uhlopriečne od stredu sedadla.
Prepletanie 6 ÷ 8 radov a ťahanie je, biele lano je uchopený na zadnej strane baru s nábytkom nechtom.
Ak sa tak nestane, sedadlo počas prevádzky stolice sa rýchlo roztiahne a prehne.
Tento postup by sa mal vykonávať každých 6 ÷ 8 radov, zatĺkaním klincov na jednej alebo na opačnej strane.
Výsledkom by malo byť pevné sedadlo so štyrmi závitmi, so zaujímavým dizajnom.
Ak si chcete vybrať iný vzor, ​​tkaný z troch alebo dokonca štyroch farieb lana, potom na internete vždy nájdete presne to, čo sa zmestí do konkrétneho interiéru.

Treba poznamenať, že v druhej verzii, kde je sedadlo pokryté lanom, rám nie je príliš silný a je nepravdepodobné, že by vydržal ľudí s väčšou hmotnosťou, ale takáto stolička je ideálna pre detskú izbu alebo ako opierku nohy. Ak chcete vyrobiť kompletný produkt pre sedadlo, pre rám musíte vybrať masívnejšie drevo a obzvlášť ho spoľahlivo posilniť.

Na záver by sa malo povedať, že nie je také ľahké vyrobiť stoličku sami, bez toho, aby ste mali skúsenosti s drevom a špeciálnym nástrojom, ako sa zdá na prvý pohľad. Avšak, ak je túžba a dosť trpezlivosti, potom si môžete vyskúšať ako tesár. Hlavná vec je naladiť sa na serióznu prácu a nerobiť to "nedbalo."

Video: master trieda na výrobu jednoduchej drevenej stoličky

Загрузка...