Budovy na strane domu

Kontrola jamy v garáži vlastnými rukami

Pre pohodlie preventívnej údržby a opravy vozidla od dobrého majiteľa je garáž zvyčajne vybavená pozorovacou jamou. To nie je prekvapujúce - mentalita väčšiny našich mužov je taká, že takmer každý motorista preferuje kontrolu nad stavom auta av prípade potreby ho opravuje. Keď ste raz v budúcnosti investovali do tohto usporiadania garáže, môžete ušetriť slušnú sumu na údržbu, pretože môžete vykonať také jednoduché, ale nevyhnutné postupy, ako je výmena oleja alebo zakrytie dna antikoróznou zlúčeninou, ako aj množstvo ďalších prác súvisiacich s dnom alebo odpružením vozidla. budú na vlastnú päsť.

Kontrola jamy v garáži vlastnými rukami

Treba však okamžite poznamenať, že optimálne umiestnenie inšpekčnej jamy sa považuje za miesto pod prístreškom vedľa garáže, alebo v garáži, ale vedľa parkoviska, pretože vlhké výpary, ktoré sa hromadia medzi spodnou časťou vozidla a dnom jamy, často prispievajú aktivácia procesov korózie. Ale, ako viete, najčastejšie je miesto v garáži obmedzené, takže vyhliadková jama je usporiadaná v strednej časti miestnosti. V nadväznosti na túto okolnosť sa bude ďalej uvažovať o tom, ako môže byť pozorovacia jama v garáži vlastnými rukami zhotovená so zabezpečením spoľahlivej hydroizolácie, vetrania a použitia rôznych materiálov na montáž stien.

Kedy a ako plánovať výstavbu vyhliadkovej jamy?

Všeobecné poradenstvo pri plánovaní

Najlepšou možnosťou by bolo postaviť jamu pred stavbou stien garáže, v mieste, ktoré je pre ňu plánované, paralelne s vytvorením nadácie a podlahy. Je jasné, že v hotovej štruktúre môžete čeliť množstvu obmedzení, ktoré značne komplikujú prácu.

Odtrhnutie jamy pre jámu je najvhodnejšie aj v prípravnom štádiu, predtým ako sa dno podlahy a steny budovy preleje

Napríklad, rovnaké jamy, usporiadané v otvorenom priestore, môžu byť kopané rýchlo a presne pomocou špeciálneho vybavenia. V hotovej garáži bude musieť byť vykopané výhradne ručne, a táto práca je dosť pracná, pretože je potrebné nielen uvoľniť, ale aj extrahovať niekoľko kociek pôdy z dostatočne veľkej hĺbky, a potom tiež zorganizovať jej odstránenie z garáže a ďalší vývoz z územia.

Pri plánovaní výkopu jamy sa odporúča vopred získať informácie o umiestnení podzemnej vody na stavenisku, aby bola budova chránená pred ich preniknutím do jamy, inak sa stane nevhodným na výkon práce a časom sa začne jej kolaps. V tomto prípade je potrebné „zachrániť“ garáž, priniesť pôdu a pochovať dieru. Preto je najlepšie vopred zvážiť všetky nuansy jeho usporiadania a získať na to všetky potrebné informácie, inak môže byť práca vykonaná márne.

Materiály pre stavbu jamy

Ak chcete vybudovať pozorovacie jamy, potrebujete veľa rôznych materiálov, ktoré je potrebné zakúpiť s malou rezervou. Typicky, profesionálni stavitelia odporúčajú zvýšiť ich počet o 10 ÷ 15%.

Ak chcete vytvoriť celú priehľadnosť, môžete potrebovať nasledujúce materiály:

 • Piesok, štrk alebo drvený kameň. Piesok a štrk sú potrebné pre murivo alebo injektážne malty a na usporiadanie vankúša na dne jamy je okrem týchto materiálov potrebný drvený kameň. Cement je potrebný na miešanie všetkých druhov mált.
 • Tyč s prierezom 30 × 30 alebo 40 × 40 mm, dosky z 25 mm alebo preglejky s hrúbkou 10 ÷ 15 mm - na výrobu debnenia a dobre spracované dosky s hrúbkou 40 ÷ 45 mm - pre veko šachty.
 • Výztužná tyč s priemerom 6 ÷ 8 mm pre párovanie výstužných tyčí na spevnenie stien a podlahy.
 • Hydroizolačné materiály - hrubá plastová fólia, strešná krytina a tmel. Na hydroizoláciu možno použiť aj modernejšie materiály, ale majú vyššiu cenu.
 • Kovový rohový rozmer 50 × 50 mm na zabezpečenie obvodu jamy na úrovni podlahy. Často z rohu urobte sklz kolesa.
 • Oceľový drôtový profil 1,5 ÷ 2 mm - pre otáčanie výstuže.
 • Plastové rúry s priemerom 100 mm - pre usporiadanie vetracieho systému.
 • Tehly alebo penové bloky, ak je jeden z nich plánuje vybudovať steny jamy.

Veľkosť inšpekčnej jamy

Práca na plánovaní a usporiadaní inšpekčnej jamy sa zvyčajne začína určovaním jej veľkosti. Odporúča sa, aby všetky parametre boli okamžite stanovené pre ďalší rozvoj projektu, v ktorom je potrebné ukázať polohu jamy v garáži, jej šírku, dĺžku a hĺbku. Tieto hodnoty závisia predovšetkým od základne vozidla, teda od vzdialenosti medzi kolesami po dĺžke a šírke vozidla, ako aj od rastu majiteľa garáže. Správne stanovenie týchto parametrov je dôležité pre bezpečnosť a pre pohodlnú prácu a pohodlie nastavenia auta v garáži.

Rozmery jamy musia spĺňať požiadavky bezpečnosti a pohodlia

 • Šírka jamy by mala byť o 300 ÷ 350 mm väčšia ako plánovaná veľkosť kontrolnej jamy a jej šírka v hotovom tvare je o 200 mm menšia ako vzdialenosť medzi kolesami vozidla na tej istej osi (s meraním medzi vnútornými povrchmi pneumatík). Súčasne by jamka mala byť pohodlná na nájdenie osoby v nej. Pri plánovaní vyhliadkovej jamy nie je potrebné, aby sa medzi kolesami konkrétneho osobného automobilu brali presné rozmery, pretože v priebehu času ho budete chcieť nahradiť novým. Odporúča sa preto, aby priemerná vzdialenosť pre rôzne možnosti vozidla bola priemerná.

Všeobecne akceptovaným parametrom šachty je šírka 800 800 850 mm.

Odporúčané rozmerové parametre inšpekčnej jamy

 • Dĺžka jamy môže byť odlišná, a to už závisí od želania majiteľa vozidla, berúc do úvahy samozrejme dĺžku garážovej miestnosti. Štandardná dĺžka jamy by sa mala rovnať dĺžke vozidla plus 1000 mm, ale v niektorých prípadoch je potrebné ho zmenšiť. Preto sa tento parameter môže pohybovať od 2000 do 6000 mm.

Pri plánovaní pozorovacej jamy je potrebné zvážiť možnosť zostupu do nej, keď stojí auto v garáži.

Pri výpočtoch je potrebné brať do úvahy aj miesto pre zostup do jamy, keď auto stojí v garáži. Zostup by mal byť vybavený rebríkom alebo stupňovitým rebríkom. Zvyčajne je zvolený rebrík, pretože zaberá oveľa menej miesta.

 • Hĺbka jamy je daná rastom majiteľa garáže. Malo by byť také, aby osoba stojaca na dne mohla voľne zasahovať do akéhokoľvek mechanizmu automobilu, ktorý ide do jeho spodnej časti a vyžaduje prevenciu alebo opravu.

Je potrebné poznamenať, že bude lepšie, ak sa výkop vykopá o niečo hlbšie, než je potrebné, pretože požadovanú hĺbku možno kompenzovať zvýšením podlahy zvýšením jej hrúbky. Typicky je hĺbka jamy rovná výške majiteľa plus 100 ÷ 200 mm a je približne 1800 × 1900 mm.

Okrem vyššie uvedených parametrov, pri kopaní jamy, musíte vziať do úvahy vzdialenosť pre hydroizoláciu, murivo alebo liatie stien, rovnako ako pre plnenie hliny okolo inšpekčnej jamy, ktorej vrstva sa stane dodatočnou hydroizoláciou. Ak sa steny položia z tehál alebo sa nalejú betónom, hĺbka výkopu by sa mala zväčšiť v každom smere o 120 ÷ 150 mm, v prípade blokov s plynosilikátmi o 200 mm, na usporiadanie betónovej podlahy sa hĺbka zvýši o 200 mm. Ak je okolo jamy usporiadaná drenážna alebo hydroizolačná vrstva, výkop sa zvýši o šírku ďalších 150 ÷ ​​170 mm.

Ako je uvedené vyššie, je potrebné získať informácie o hĺbke podzemnej vody. Tieto údaje by mali byť uvedené v správe, ktorá je daná po štúdiu stránky pred výstavbou garáže.

Blízkosť podzemnej vody môže viesť k takýmto dôsledkom.

Hladina podzemnej vody zohráva dôležitú úlohu pri výstavbe akejkoľvek budovy, či už ide o obytnú budovu alebo garáž. Ak je vyššia ako 2500 mm, potom je ťažké vykopať inšpekčnú jamu v garáži alebo urobiť pivnicu pod domom, pretože budú naplnené vodou, aj keď je vykonaná kvalitná hydroizolácia.

V niektorých prípadoch je východisko - aby sa zabránilo tejto nepríjemnej situácii, je po obvode celej jamy vytvorený odvodňovací systém do výšky jeho stien a pod betónovú podlahu, čo pomôže odvádzať vodu do kanalizácie.

V závislosti od umiestnenia podzemnej vody pod touto úrovňou neexistujú žiadne obmedzenia pre usporiadanie pozorovacej jamy.

Viditeľné miesto pre umiestnenie potrebných nástrojov

Takmer vždy, majitelia garáže, usporiadanie pozorovacie jamy, radšej, aby výklenky vo svojich stenách, umiestnenie je v hornej alebo strednej časti bočných stien.

Kompetentne komponovaný náčrt budúcej jamy - všetko je premyslené.

Hĺbka a šírka takýchto „okien“ sa musí vypočítať takým spôsobom, aby sa počas prevádzky dali nástroje od malých po dostatočne veľké. Tieto miesta by sa mali vypočítať a zahrnúť do plánu výstavby.

Pracuje na samostatnom vytvorení vyhliadkovej jamy v garáži

Označenie inšpekčnej jamy a výkopu jamy

Označenie inšpekčnej jamy sa vykonáva rôznymi spôsobmi, pretože môže byť usporiadaná v hotovej garáži alebo pred jej stavbou.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Je ľahšie označiť umiestnenie pozorovacej jamy v už vybudovanej miestnosti s pripravenou podlahou, ale bude ťažšie ju usporiadať.
Ak plánujete vykonať inšpekčnú jamu v už vybudovanej garáži, v ktorej je podlaha pokrytá betónovým poterom, je pomerne jednoduché označiť steny - zmerať požadovanú vzdialenosť od stien, vytvoriť značky a nakresliť obrys budúcej jamy.
Tu je však potrebné vziať do úvahy, že vzdialenosť medzi stenami budúcej jamy a garáže by mala byť najmenej 1000 mm.
Po dokončení značkovania začnú najťažšie fázy práce.
Ak je podlaha garáže drevená, potom je prirodzene jednoduchšie odstrániť kryt: označením dosiek sa jednoducho rozrežú a odstránia.
Je oveľa ťažšie sa zbaviť kvalitného poteru, pretože bude potrebné ho odstrániť na zem.
To bude vyžadovať kladivo alebo aspoň kladivovú vŕtačku a brúsku s kotúčom na kov. Po prvé, betón je rozbitý podľa označenia, a potom sú výstužné konštrukcie vystrihnuté „brúskou“.
V každom prípade musí byť jamka pod vyhliadkovým otvorom v hotovej garáži vykopaná manuálne, pretože do miestnosti neprejde žiadne zariadenie na zemné práce.
Túto fázu práce možno nazvať najviac časovo náročnou, pretože štandardná veľkosť jamy je zvyčajne 1800 × 1100 × 6000 mm, čo je takmer 12 kubických metrov zeminy.
Takýto objem pôdy sa ťažko získava, a preto je najlepšie mať dvoch alebo troch asistentov.
Trvanie tejto fázy výkopových prác bude závisieť od činnosti pracovníkov a od zloženia pôdy.
Práca bude vyžadovať bajonetové a sovietske lopaty, vedrá na zdvíhanie zeminy z hĺbky, trakař na jej odstránenie z územia vybudovanej alebo budúcej garáže.
Je potrebné poznamenať, že pre ťažké ílové alebo kamenisté pôdy môže vyžadovať viac krumpáča alebo šrotu.
Pri určovaní miesta, kde sa bude pôda vyvážať, je potrebné vziať do úvahy, že v uvoľnenom stave zaberie priestor o 20 ÷ 25% viac, než zaberala v nárazovej forme.
Zrejmé výhody tohto spôsobu budovania pozorovacej jamy možno pripísať len skutočnosti, že sa počas procesu kopania nezmokne v daždi, čo znamená, že bude možné vykonávať prácu kedykoľvek, bez osobitného zohľadnenia stabilného počasia.
Ak sa toto vykopávanie z jamy pod inšpekčnou jamou vykonáva v stále otvorených priestoroch, potom bude ťažšie označiť s vysokou presnosťou, ale je oveľa ľahšie vykonávať zemné práce, pretože môže ísť o špecializované stroje.
Nevýhodou tohto spôsobu vykopávania jamy je, že šachta bude musieť byť ručne vyrovnaná, a tiež, že nebude chránená strechou.
Ak náhle prší, tým viac - zdĺhavé, potom po nich budete musieť dlho čakať, kým pôda vyschne, než bude pokračovať v práci a niekedy sa dokonca uchýli k čerpaniu vody pomocou drenážneho čerpadla.
Preto v prípade náhlej zmeny počasia je potrebné vopred pripraviť materiál alebo zariadenia (napr. Drevené dosky potiahnuté fóliou), ktoré môžu byť použité na uzavretie základovej jamy, čím ju ochránia pred vodou.
Ak sa počas procesu kopania nachádzajú vrstvy hlinky, odporúča sa, aby sa táto pôda neodstraňovala ďaleko, ale aby sa nachádzala v blízkosti garáže, alebo aby sa nachádzala v blízkosti základovej jamy, pretože hlinka je najvhodnejšia na plnenie vonkajších dutín okolo stien jamy.
Potom by ste mali okamžite uvažovať o ventilácii. Ak ide von cez stenu alebo pod suterénom garáže, na vetracie potrubia bude vykopaný výkop.

Plánovanie a usporiadanie vetrania inšpekčnej jamy

Napriek opatreniam na ochranu jamy pred vlhkosťou, v nej časom, tak či onak, môže dôjsť k nepríjemnému zápachu dusivosti, benzínu a použitého motorového oleja, preto je inštalácia ventilácie jednoducho povinná. Usporiadajú ho na rovnakom princípe ako suterénny systém vetrania.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Práca na inštalácii ventilačných kanálov sa spravidla zabezpečuje vo fáze výkopu jamy.
Ventilačný systém môže byť spoločný pre pozorovaciu jamu a garáž, alebo môže byť realizovaný individuálne pre každú z týchto miestností.
Na obrázku je znázornený princíp integrovaného ventilačného systému.
Vzduch vstupuje do kontrolnej jamy a garážovej miestnosti cez jednu prívodnú trubku (pol. 1), ktorá sa delí na dve dýzy - priamo na garáž (poz.2) a klesá dole - na kontrolnú jamu (pol. 3).
Vývod vzduchu sa tiež vykonáva cez jednu výfukovú trubku (poz. 4), prechádzajúcu cez strechu do ulice a zdvihnutú najmenej 500 mm nad strešnú krytinu garáže.
Toto potrubie má tiež dva otvory: jeden z nich je umiestnený v hornej časti steny pozorovacej jamy (pol. 6) a druhé odvetrávacie okno je umiestnené pod stropom garáže (pol. 5) na protiľahlej stene od vstupu.
Treba povedať, že takúto schému možno označiť za najlepšiu možnosť, účinne fungujúcu a nie vedúcu k zbytočným nákladom.
Ak plánujete vytvoriť samostatný ventilačný systém pre pozorovaciu jamu, potom sú obidva otvory umiestnené na jednej zo svojich strán alebo na protiľahlých stenách.
V tomto prípade môže byť potrubie vyvedené nie cez strechu, ale pod stenu garáže, cez nadáciu.
Sacie potrubie stúpa asi 500 mm nad zemou a je zhora uzavreté ochrannou mriežkou alebo špeciálnym "vekom".
Výfukový kanál stúpa do výšky 2000 ÷ 2500 mm nad úrovňou zeme a zhora je na túto rúru upevnený kovový dáždnik, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti a nečistôt počas vetra a zrážok.
Vstupná rúrka bude optimálne zapustená do zeme z vonkajšej strany pozorovacej jamy a jej spodná hrana bude vedená rúrkou cez hrúbku steny v jej spodnej časti.
Ak to však priestor dovolí, potrubie môže byť ponechané v garáži. V tomto prípade sú namontované, pripevnené k stene a sú zobrazené cez strop a strechu budovy.
Ak sú kanály umiestnené na tej istej stene pozorovacej jamy, potom sa prívodné potrubie spúšťa na podlahu a otvor pre neho je umiestnený vo vzdialenosti 100 ÷ 150 mm od neho a uistite sa, že je ochranná mriežka zatvorená.
Otvor výfukového kanála je namontovaný 200 ÷ 250 mm pod horným okrajom priezoru.
Vetracie potrubia sú vsadené do muriva (alebo naliate betónom - ak sú steny jamy monolitické). Z vnútra pozorovacej jamy vyzerajú ako okná.
Pre pokládku vetracích potrubí je optimálne použiť plastové kanalizačné rúry s priemerom 100 mm.
Sú namontované na vrchnej strane hydroizolačnej tkaniny, položenej okolo stien z muriva alebo debnenia na liatie betónu.
Po ukončení práce na vetraní a na konci rúrok sú zapustené do stien jamy, je potrebné systém na testovanie otestovať.
Samotná kontrola je jednoduchá. Zapálenú sviečku je potrebné niesť najprv k odsávači - jej plameň sa musí zjavne líšiť smerom k výfukovému kanálu. Potom skontrolujte na vstupe, kde sviečka pod silným tlakom vzduchu všeobecne môže dokonca ísť von.
Ak boli testy vykonané s týmto výsledkom, ventilačný systém je riadne vybavený a plne funkčný.

Usporiadanie podlahy a stien pozorovacieho otvoru

Teraz, keď sme vo všeobecnosti pochopili problematiku vetrania inšpekčnej jamy, vráťme sa k všeobecným stavebným prácam - je čas pracovať na podlahe a stenách vo vykopaných výkopoch.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Po vykopaní základovej jamy je potrebné spevniť pôdu na jej dne veľmi dobre pomocou ručného pěchu.
Potom sa štrkovitá alebo stredne veľká sutina naleje na dno jamy a znovu sa zhutní. V zhutnenom stave musí byť hrúbka tejto vrstvy aspoň 100 mm.
Ďalšia vrstva, 50 mm hrubá, piesok sa naleje a zhutní, potom sa piesková "podložka" uzavrie ďalšou päťcentimetrovou vrstvou štrku.
Некоторые строители ограничиваются двумя слоями засыпки - песка в 100 мм и гравия в 100 мм, которые следует также утрамбовать. Чаще всего толщина слоев и их последовательность зависит от влажности грунта на дне котлована.
Следующим шагом дно и стены ямы застилаются гидроизоляционным материалом.
Na tento účel je možné použiť hustý polyetylén, strešnú lepenku alebo jednu z moderných hydroizolačných membrán.
Ak sa použijú plechy strešnej krytiny, prekrývajú sa navzájom o 120 120 150 mm. Tento pás vzájomného uloženia je potiahnutý bitúmenovým tmelom, pretože hydroizolačná vrstva musí byť vzduchotesná.
Materiál je ovinutý okolo okrajov jamy a zaistený nákladom kameňov alebo rúrok.
Nemala by byť však pevne utiahnutá: plátna by mali byť umiestnené voľne, pretože poter sa naleje na dno jamy, čo nevyhnutne vytiahne listy.
Ďalej sú položené ventilačné potrubia, ako už bolo uvedené vyššie.
Ďalším krokom je spevnenie celého dna výkopu zosilneným poterom.
Na tento účel je prúžok pletený z výstuže s priemerom 6 ÷ 7 mm drôtom, ktorý sa nad zhutneným sutím zdvíha 50 ÷ 70 mm - môže byť inštalovaný na fragmenty tehál, pretože ich výška je 60 mm.
Ak je potrebné, aby bol poter hrubší, je po obvode jamy namontované debnenie na liatie betónu.
Poterový roztok je vyrobený z piesku, štrku (jemný drvený kameň) a cementu v pomere 2: 4: 1 (alebo presnejšie 1,9: 3,7: 1) na základe podmienky, že sa použije cement M-400.
Obvykle sa betónová malta na podlahové plnenie pripravuje v miešačke betónu, potom sa ukáže, že je homogénna a je s ňou ľahšie pracovať.
Ak sa roztok miesi ručne, odporúča sa k nemu pridať jedno zmäkčovadlo alebo tekuté mydlo.
Niektorí majstri odporúčajú pridať do roztoku tekuté sklo v množstve 250 gramov na 5 litrov betónu.
Táto prísada sa odporúča v prípade, že sa v spodnej časti jamy pri vykopaní zistil zvýšený obsah pôdnej vlhkosti.
Podlaha je naplnená hotovou maltou tak, aby vrstva betónu nad výstužnými tyčami bola aspoň 40 ÷ 60 mm.
Zaplavený betón je dobre vyrovnaný pomocou pravidla. Takže spojka bude musieť byť vykonaná v dvoch stupňoch - najprv sa vyleje väčšina podlahovej plochy, a keď sa chytí a vy stojíte na jej povrchu, práca je dokončená.
Poter by mal vyschnúť a získať primárnu silu 3 ÷ 4 dni. Až po tomto čase sa môže vykonať ďalšia práca.
Počas počiatočnej doby dozrievania sa odporúča betónový povrch denne navlhčiť vodou, pretože poter sa stáva monolitickým a silnejším.
Konštrukcia stien môže byť vyrobená z rôznych materiálov - môžu byť odvodené z kusu materiálu - tehál alebo blokov, alebo z monolitického materiálu, tj z betónu.
Z toho, ktorá metóda bude vybraná, závisia ďalšie akcie.
Pri výbere spôsobu montáže stien z tehál alebo blokov z kremičitanu, sa murivo vyrába po obvode betónovej podlahy a spevňuje sa cez 2 ÷ 3 rady s drôteným pletivom.
Medzi stenami, pokryté hydroizoláciou a tehál by mala zostať medzera 100 ÷ 120 mm, ktorá bude neskôr naplnená zeminou zmiešanou s ílom, a potom vrazil.
Murivo môže byť zhotovené v polkruhu alebo štvorkolke.
Roztok je vyrobený z preosiateho piesku a cementu v pomere 1: 3.
Ak sa pre prácu vyberú červené tehly, odporúča sa namočiť do vody na 15 ÷ 30 minút pred vzpriamením steny tak, aby nenasiakla vlhkosť z roztoku a roztok prirodzene vyschne.
Pre rovnomernosť muriva sa ako vodidlo používa napnuté lano a pri jeho realizácii je nevyhnutné kontrolovať vodorovnú polohu a zvislosť pomocou úrovne budovy.
Okrem toho sú okamžite naplánované a vytvorené výklenky pre pohodlné umiestnenie nástrojov pri vykonávaní opravárenských prác.
Za týmto účelom je tehla na určitom mieste posunutá o ½ svojej hrúbky smerom von, alebo je do muriva vložená kovová skriňa, ktorá môže presahovať hrúbku steny, čím sa vytvára dosť hlboká medzera pre nástroje alebo inštalácia upínacích prípravkov.
Po zdvíhaní stien sa okolo nich obalia fólie z hydroizolačného materiálu, pričom medzi nimi a zemnými stenami výkopu sa ponechá voľný priestor.
Ďalším krokom je, že vytvorená medzera sa postupne naplní ílom zmiešaným so zemou a každých 150 ÷ ​​200 mm naplnenej zmesi sa zvlhčí a opatrne sa dotlačí.
Ak máte v pláne stavať steny z betónu, potom je potrebné pre nich vybudovať debnenie. Môže byť inštalovaný aj rôznymi spôsobmi.
V prvom uskutočnení je hydroizolačná fólia zložená späť zo stien výkopu a je zložená na stmelenú podlahu. Stena debnenia, vyrazená z dosiek alebo preglejky (OSB) s hrúbkou najmenej 10 mm, je inštalovaná po obvode jamy.
Potom sa film povstáva na drevených stenách, tu je potrebné zabrániť tomu, aby betón vytekol cez medzery vytvorené medzi doskami.
Ďalej pozdĺž hydroizolačného vonkajšieho povrchu debnenia je namontovaná výstužná mriežka s bunkami 150 × 150 mm.
Môžete použiť hotové mriežkové karty, alebo ich naviazať na výstužné prúty s priemerom 7 ÷ 8 mm a zaistiť ich otočením drôtu.
Treba tu poznamenať, že voľbou takejto možnosti obkladu, môže byť vystuženie pod podlahou poteru a potom jeho usporiadanie uskutočnené súčasne s vystužením budúcich stien.
V tomto prípade sa najprv naleje podlaha a potom sa nainštaluje druhá vnútorná stena debnenia, ktorá môže byť vyrobená z preglejky (OSB dosky) alebo dosiek.
Vďaka preglejkovému (OSB) debneniu budú steny garantované hladko a betón nebude vo veľkých množstvách unikať medzi spojmi.
Na rovnomerné rozloženie betónu vo vnútri debnenia nie je potrebné okamžite zdvíhať vnútornú stenu.
Vyplňte zvyčajne na úrovniach. Na začiatok stačí postaviť debnenie s výškou 500 ÷ 700 mm okolo obvodu a protiľahlé steny, aby sa zabránilo ich deformácii pod hmotou surového roztoku, spevneného dištančnými vložkami.
Potom sa do debnenia naleje betónový roztok.
Po nastavení tejto vrstvy sa postaví ďalšia nástavba vnútornej steny debnenia, ktorá sa potom tiež naleje do betónu.
A tak to ide na vrchol.
V druhom variante zostáva hydroizolačná fólia na stenách a pozdĺž nej, s vybraním 50 x 70 mm, je namontovaná výstužná mriežka, to znamená, že vonkajšia stena debnenia je stena výkopu pokrytá hydroizolačnou vrstvou.
Potom sa pozdĺž celého obvodu jamy postaví prvá vrstva vnútornej steny debnenia, ktorá je vyplnená maltou.
Potom sa buduje a opäť sa vylieva, takže práca pokračuje na vrchol.
Debnenie je možné odstrániť najskôr dva týždne po poslednom odlievaní betónu.
Nevýhodou tejto verzie je vyššia spotreba betónového roztoku.
Na vytvorenie výklenkov pre nástroje sa vyrobí vystužené vybranie v stene a preglejka sa z vonkajšej strany uzavrie, to znamená, že betón sa naleje do debnenia okolo vybrania bez toho, aby sa dostal dovnútra.
Po vytvrdnutí betónu sa debnenie odstráni a výklenok sa kultivuje betónom.
V tomto prípade môže byť kovová skriňa použitá aj na usporiadanie výklenkov. Je upevnený na výstužnej mriežke zváraním alebo drôtom v závislosti od hrúbky oceľového plechu použitého na výrobu škatule.
Zaplavené železobetónové steny by mali byť ponechané na sušenie a vytvrdzovanie približne dva týždne. Potom sa debnenie odstráni.
Ak máte v pláne dokončiť steny, napríklad keramické dlaždice, potom betón je ponechaný dozrieť ďalšie jeden a pol - dva týždne.
Najčastejšie však steny zostávajú betónové, v tomto prípade sa odporúča, aby boli pokryté špeciálnym vytvrdzovacím základom hlbokého prieniku. Takéto zlúčeniny prenikajú do hrúbky betónu, zaplňujú všetky póry a mikrotrhliny, chránia ich pred vlhkosťou, zabraňujú poprašovaniu, erózii a zničeniu.
Okrem toho po naliatí a vyrovnaní betónu v debnení pozdĺž hornej časti stien sa odporúča upevniť kovové rohy na kolíky (150 (200 mm dlhé) na ich okrajoch.
Kolíky sú ponorené do roztoku cez otvory vyvŕtané v rohoch, a tak, aby ich nevytiahli von, kovové pásy sú umiestnené kolmo od rohu, ktorého okraje budú ležať na vrchu stien debnenia.
Rohy budú slúžiť ako zátka pre jamu, podpora pre pokládku dosiek pokrývajúcich jamu, ako aj kryt kolesa, ktorý zabráni tomu, aby sa kolesá dostali do nebezpečného priestoru.
Na to, aby tento prvok vytvaroval jámu na plnenie svojej funkcie, musí byť zvýšený nad úroveň hlavného povrchu podlahy garáže o cca 50 50 70 mm.
Po odstránení debnenia sa vytvorí zásyp medzery medzi postavenou a nespevnenou stenou, ak zostáva. Za týmto účelom je zmes hliny a pôdy po jej naplnení do priestoru medzi stenami dobre zhutnená a spevnená, pretože na ňu bude umiestnený podlahový poter.
Konštrukcia a materiál na výrobu schodov na zostup do jamy sa môžu líšiť.
Bez ohľadu na to, ktorá možnosť je zvolená, je nevyhnutné bezpečné upevnenie tohto prvku na stenu a podlahu.
Na zatvorenie pozorovacej jamy sa najčastejšie používajú obyčajné jednoduché dosky alebo montované do štítov.
Existuje viac zaujímavých možností, napríklad keď sa dosky voľne zapínajú spolu s odolným vodotesným lanom. Tento prístup je vhodný vo všetkých ohľadoch - takýto „mobilný“ kryt sa rýchlo otáča a rozvíja v ráme z rohu, takže nemusíte vyberať a ukladať jednotlivé dosky samostatne.

Na podlahách v garáži sú špeciálne požiadavky.

Je dôležité, aby bol povlak trvanlivý, odolný voči opotrebeniu a nebál sa účinkom palív a mazív alebo iných agresívnych technických kvapalín. Podrobné informácie o tom, ako správne postupovať podlahy v garáži vlastnými rukamia aké krytie, ktoré si vyberiete, možno získať v osobitnom článku nášho portálu.

Ako "bonus" nižšie je kalkulačka, ktorá vám pomôže rýchlo a presne určiť požadované množstvo betónovej pevnosti M300 pre naplnenie podlahy garáže. V možnostiach tejto mini aplikácie je možné vziať do úvahy množstvo malty, ktoré sa vyžaduje, ak sa steny betónu vylejú aj z betónu.

Ak hovoríme len o jame, bez ohľadu na podlahu garáže (napríklad, že poter už bol vylial skôr), potom je možné v prvej skupine hodnôt polí určiť dĺžku a šírku garáže, ale zodpovedajúce parametre samotnej jamy. V tomto prípade bude výpočet vykonaný len pre poter na podlahe jamy, čo je v každom prípade potrebné.

Pri výpočtoch je možné vziať do úvahy aj vstupnú rampu, ak sa plánuje aj pre betón - ak zvolíte túto cestu výpočtu, otvoria sa ďalšie polia pre zadanie príslušných údajov.

Konečný výsledok bude vydaný predovšetkým v celkovom objeme konkrétneho riešenia - to je výhodné, ak bude objednané v jadrovom zariadení. A pre tých, ktorí sa chystajú urobiť riešenie sami, je uvedený počet potrebných zložiek. Okrem toho sa bude uvádzať ako v hmotnosti, tak aj v objemových rozmeroch, pretože rôzne obchodné organizácie môžu vykonávať napríklad piesok alebo štrk, buď podľa hmotnosti alebo kubických metrov.

Kalkulačka pre výpočet betónového riešenia M300 pre podlahu a revíznu jamu v garáži

Prejdite do výpočtov

Osvetlenie pozorovacej jamy

Pre pohodlnú prácu v zornom poli je bez osvetlenia ťažké. Niektorí motoristi sú liečení svetlometom, iní používajú prenosné osvetlenie, ale aj keď ich použijete, celkové osvetlenie jamy bude stále užitočné.

Dobrý majiteľ určite vymyslí otázku stacionárneho osvetľovacieho systému pozorovacej jamy.

Na výrobu práce súvisiacej s elektrickou energiou musíte mať zodpovedajúce školenia alebo aspoň určité zručnosti a znalosti v oblasti prípravy elektrických obvodov a správnej inštalácie elektroinštalácie a elektrických spotrebičov. Ak nie sú žiadne, potom je lepšie pozvať na túto prácu špecialistu. Ale aj preto, aby sme mohli kontrolovať, či sa úloha vykonáva správne, je potrebné pochopiť niektoré nuansy:

 • Osvetľovací systém musí byť vykonaný v súlade s normami SNiP, ktoré indikujú, že vnútri pozorovacej šachty je aplikované len napätie do 36 voltov. Vo vnútri jamy je zakázané používať napätie 220 voltov, pretože je to život ohrozujúce.

Okrem toho, všetky spínače a zásuvky, bez ohľadu na napätie, by mali byť umiestnené len mimo jamy, napríklad v tienidle na stene garáže.

 • Kábel musí mať spoľahlivú dvojitú izoláciu a navyše je žiaduce umiestniť ho do kovovej uzemnenej vlnitej rúrky a vo výške pod 2 metre od podlahy garáže musí mať kábel podobnú mechanickú ochranu.

Kabeláž musí byť chránená pred mechanickým poškodením.

 • Na osvetlenie jamy pomocou nízkonapäťových svetiel na 12 alebo 36 voltov. Môžu to byť bežné žiarovky (pamätajte, že sú výbušné) alebo modernejšie LED - LED. Ak chcete napájať podpätie v blízkosti panelu alebo priamo v ňom, musíte nainštalovať príslušný transformátor.

Okrem toho musíte pri zariaďovaní jamy poskytnúť viac bodov:

 • Osvetľovacie zariadenia by mali byť rovnomerne rozložené na stenách jamy, až potom môžete dosiahnuť rovnomerné a vysoko kvalitné osvetlenie.
 • Odporúča sa utopiť žiarovky do steny, inak budú rušiť počas vykonávania práce, alebo sa môžu náhodne poškodiť.

Svetlý tón stien a výklenkov bude mať pozitívny vplyv na celkové osvetlenie pozorovacej jamy.

 • Ak sa v prípade svietidiel nepredpokladali výklenky, potom je potrebné zvoliť si osvetľovacie zariadenia s čo najrovnomernejším a nárazuvzdorným puzdrom. Aby sa predišlo nepriaznivému ovplyvneniu výbojok vlhkosťou, odporúča sa použiť svietidlá s krytím IP44.
 • Pre zapaľovač sa odporúča zakryť steny a výklenky pre lampy s bielou alebo svetlosivou farbou, alebo ich ozdobiť keramickými obkladačkami svetlých odtieňov.

Namiesto záveru - výhody mať pozorovacie jamy

Na záver by som rád ešte raz zdôraznil výhody skutočnosti, že v garáži je inšpekčná jama:

 • Ako bolo uvedené vyššie, ide o možnosť samoobslužných a údržbárskych prác na vozidle, napríklad je ľahké vykonávať pravidelné výmeny oleja.
 • Inšpekčná jama výrazne zvyšuje trhovú hodnotu samotnej garáže. To je dôležité najmä v prípade, keď garáž nie je umiestnená na súkromnom území, ale napríklad v partnerstve garáže, a to v čase, keď bude musieť byť predaná.
 • Ak máte skúsenosti s vykonávaním opráv áut, potom riadne vybavená garáž poskytne príležitosť zorganizovať malú dielňu, ktorá bude generovať príjem a rýchlo splatiť všetky náklady.
 • Mnohí majitelia automobilov rozširujú inšpekčnú jamu, čím ju vybavujú písmenom "G". Ak oddelíte ďalšiu miestnosť od vyhliadkovej jamy pri dverách, tento „kút“ môže byť použitý ako suterén pre domáce potravinárske výrobky. Okrem toho je vhodný pre malú dielňu, v ktorej bude pohodlne pracovať v letnom horúčave, pretože v šachte je vždy chlad.

Tieto významné výhody je potrebné zvážiť aj v prípade, že ešte nie je rozhodnuté, či je v garáži potrebná inšpekčná jama, alebo bez nej.

Video prezentované na konci publikácie ukazuje celý proces vytvárania pozorovacej jamy s betónovými stenami.

Video: zdieľanie skúseností - do-it-yourself inšpekčnej jamy

Загрузка...