Inštalatérske inštalácie a opravy

Pokyny na spájkovanie polypropylénových rúr

Akékoľvek moderné bývanie, či už je to súkromné ​​sídlo alebo mestský byt, je nevyhnutne vybavené rôznymi inžinierskymi komunikáciami. A ak áno, potom buď počas výstavby, alebo počas opráv alebo renovácií, skôr alebo neskôr budú musieť majitelia čeliť problému inštalácie alebo výmeny potrubí - systémov vody a kúrenia. Len málo ľudí je teraz v pokušení časovo náročnou a dosť komplikovanou inštaláciou oceľových rúr SHP. Sú samy o sebe drahé, vyžadujú značné dodatočné náklady na dopravu a ich spracovanie a pripojenie sú spojené so špecifickými operáciami, ktoré nie každý dokáže - rezanie, pružné, elektrické alebo plynové zváranie, rezanie závitov atď. Navyše, "balenie" každého závitového spojenia vyžaduje špeciálny prístup ku spojovaciemu uzlu, ktorý sa ukázal ako vysoko kvalitný, bez úniku.

Pokyny na spájkovanie polypropylénových rúr

Tiež, že moderné technológie umožňujú robiť bez všetkých týchto ťažkostí, pomocou polypropylénových rúr. So správnym výberom materiálu a vysoko kvalitnou inštaláciou sa vodovodné a vykurovacie okruhy takmer nikdy nestanú oceľou, v mnohých ohľadoch sú oveľa lepšie. Okrem toho, spájkovanie polypropylénových rúrok nie je také komplikované, návod na ich realizáciu bude uvedený v tejto publikácii.

Skôr ako začneme uvažovať o inštalačných pokynoch pre polypropylénové rúry, je zmysluplné poskytnúť aspoň všeobecnú koncepciu tohto materiálu, najmä jeho odrôd a oblastí použitia. Voľba rúr na princípoch "ktoré sú lacnejšie" alebo "ktoré boli" je úplne neprijateľná. Dôsledky pre nerozvážneho domáceho remeselníka môžu byť veľmi smutné - od deformácie položeného potrubia až po jeho pretrhnutie alebo výskyt netesností v spojovacích uzloch.

Rôzne polypropylénové rúry sú pomerne široké a musíte byť schopní urobiť správnu voľbu pre špecifické prevádzkové podmienky.

Nie je potrebné vysvetľovať rozdiel v priemere - v rôznych systémoch a v rôznych častiach sa používajú ich veľkosti, ktoré sú vopred určené hydraulickými výpočtami. Rozsah priemerov od 16 do 110 mm vám umožňuje poskytnúť takmer všetky možné možnosti. Okrem toho prax ukazuje, že pre dom alebo byt je zvyčajne dosť sortiment do 40 mm, oveľa menej často do 50 ÷ 63 mm. Rúry s väčším priemerom sú skôr potrubiami trupu a majú špecifické inštalačné vlastnosti, ale je nepravdepodobné, že budú musieť čeliť domácemu remeselníkovi.

Rozdiel v niektorých typoch rúrok podľa farby môže byť okamžite zaznamenaný. Toto je posledná vec, ktorej môžete venovať pozornosť - bielym, zeleným, sivým a iným stenám - nič nehovoria. Zdá sa, že je to len rozhodnutie výrobcov, aby nejakým spôsobom odlíšili svoje výrobky od všeobecného pozadia. Mimochodom, pre vykurovacie okruhy bude určite vhodnejšia biela farba, pretože potrubie nenápadne zapadne do akéhokoľvek interiéru bez toho, aby sa vytvoril nezmyselný farebný „bod“.

Samotné, farba tela potrubia hovorí prakticky nič.

Ale farebné pruhy, ak vôbec nejaké, už nesú informatívne zaťaženie, ktoré je intuitívne pre každého. Modrý prúžok - rúra je určená výhradne na prívod studenej vody, červená - odolá zvýšeným teplotám. Avšak takéto farebné označenie (ktoré je mimochodom veľmi často vôbec), je len veľmi približné, nie úplne odhaľujúce prevádzkové schopnosti potrubia. Pomáha jednoducho nerobiť chybu počas inštalácie systému. Mimochodom, pozdĺžna čiara je tiež dobrá, pretože sa stáva dobrým vodidlom pri spájaní párových častí počas spájkovania.

Oveľa viac informácií poskytuje alfanumerické značenie, ktoré je zvyčajne vytlačené na vonkajšej stene. Tu stojí za to byť bližšie.

Medzinárodná skratka pre polypropylén je PPR. Existuje niekoľko druhov materiálu, a môžete nájsť označenie PPRC, PP-H, PP-B, PP-3 a ďalšie. Aby sa však spotrebiteľ konečne nezamieňal, existuje jasnejšie odstupňovanie rúrok podľa typu v závislosti od prípustného tlaku čerpanej kvapaliny a jej teploty. Sú tu štyri typy: PN-10, PN-16, PN-20, PN-25. Aby sme dlho nehovorili o každom z nich, môžete uviesť znamenie, ktoré opisuje operačné schopnosti a rozsah rúr.

Typ polypropylénových rúrPrevádzkový tlak (nominálny)Aplikácie potrubia
MPatechnická atmosféra bar
PN-101.010.2Zásobovanie studenou vodou. Výnimkou sú čiary pripojenia k obrysom vody "teplá podlaha", s maximálnou prevádzkovou teplotou chladiva na 45 ° C. Materiál je cenovo najprístupnejší - vzhľadom na mimoriadne výnimočné fyzikálne, technické a prevádzkové parametre.
PN -161.616.3Najobľúbenejšia možnosť pre autonómne systémy studenej a teplej vody, s pracovnou teplotou maximálne 60 ° C, tlak nie vyšší ako 1,6 MPa.
PN-202.020.4Studený a teplý autonómny alebo centrálny prívod vody. Môže byť použitý v autonómnych vykurovacích systémoch, kde je zaručené neprítomnosť vodného rázu. Teplota nosiča tepla by nemala prekročiť 80 ˚С.
PN -252.525.5Teplý centralizovaný prívod vody, vykurovacie systémy s teplotou chladiacej kvapaliny do 90 ÷ 95˚С, vrátane centrálnych. Najodolnejší a najdrahší typ potrubia.

Samozrejme, aby potrubie vydržalo zvýšené tlaky a teploty, musí mať hrubšie steny. Hodnota hrúbky steny, a teda aj menovitý priemer polypropylénových rúrok rôznych typov - v nasledujúcej tabuľke:

Vonkajší priemer rúry, mmTyp polypropylénových rúr
PN-10PN -16PN-20PN -25
Priemer priechodu, mmHrúbka steny mmPriemer priechodu, mmHrúbka steny mmPriemer priechodu, mmHrúbka steny mmPriemer priechodu, mmHrúbka steny mm
16--11.62.210.62.7--
2016.21.914.42.813.23.413.23.4
2520.52.3183.516.64.216.64.2
32263234.421.25.421.23
4032.63.728.85.526.66.726.63.7
5040.84.636.26.933.28.433.24.6
6351.45.845.68.44210.5425.8
7561.26.954.210.35012.5506.9
9073.68.26512.36015--
110901079.615.173.218.4--

So všetkými výhodami polypropylénu má pomerne významnú nevýhodu - veľmi významnú lineárnu expanziu počas zahrievania. Ak to nie je tak dôležité pre studené potrubia nachádzajúce sa vo vnútri budovy, potom pre potrubia s horúcou vodou alebo pre vykurovacie okruhy môže táto funkcia viesť k previsu, previsu dlhých úsekov, deformácii zložitých výmen a vzniku vnútorných napätí v telese rúry, čo skracuje jeho životnosť.

Na minimalizáciu účinku tepelnej rozťažnosti sa používajú výstužné rúry. Môže to byť hliník alebo sklolaminát.

Horný rad - rúrky so sklenenou vláknovou výstužou, spodok - s hliníkom

Sklolaminátový výstužný pás je vždy umiestnený približne v strede hrúbky steny rúry a neovplyvňuje technológiu spájkovania.

Ale s hliníkom - o niečo zložitejšie. Existujú dva typy podobného vystuženia. V jednom prípade je fóliová vrstva umiestnená v bezprostrednej blízkosti vonkajšej steny rúrky (na obrázku - vľavo dole). Ďalšia možnosť - výstužný pás prechádza približne v strede steny. Pre každý typ takejto výstuže existujú špeciálne technologické nuansy inštalácie, o ktorých sa bude diskutovať nižšie.

Sklolaminátové aj hliníkové výstuže výrazne znižuje teplotnú lineárnu expanziu polypropylénových rúr. Okrem toho, hliníková vrstva plní inú funkciu: stáva sa prekážkou proti difúzii kyslíka - prenikaniu molekúl kyslíka zo vzduchu cez stenu potrubia do chladiaceho média.

Prenikanie kyslíka do kvapalného média chladiaceho média môže spôsobiť rad negatívnych následkov, medzi ktorými je hlavná vec zvýšená tvorba plynu a aktivácia procesov korózie, čo je obzvlášť nebezpečné pre kovové časti zariadenia kotla. Výztužná vrstva je schopná tento efekt opakovane znižovať, takže tieto rúrky sa najčastejšie používajú pre vykurovacie okruhy. Vo vodovodných systémoch je celkom možné, že sa jedná o výstuž zo sklených vlákien, ktorá nemá významný vplyv na difúziu.

Typy polypropylénových rúroznačenieKoeficient tepelnej rozťažnosti
m × 10 ⁻⁴ / ˚С
Miera difúzie kyslíka
mg / m² × 24 hodín
Jednovrstvové rúrky:
PPR1.8900
Viacvrstvové rúry:
Polypropylén, vystužený sklolaminátom.PPR-GF-PPR0.35900
Polypropylén, vystužený hliníkom.PPR-AL-PPR0.260

Na obrázku nižšie je uvedený príklad označenia polypropylénovej rúry:

Príklad alfanumerického označenia polypropylénového potrubia

1 - na prvom mieste je zvyčajne meno výrobcu, názov modelu potrubia alebo jeho predmetu.

2 - materiál výroby a konštrukcia potrubia. V tomto prípade ide o jednovrstvový polypropylén. Trubky vystužené sklenenými vláknami sú zvyčajne označené PPR-FG-PPR, s hliníkovými rúrkami PPR-AL-PPR.

Môžu sa nájsť vystužené rúry s vonkajšou polypropylénovou vrstvou a vnútornou stenou zo zosieťovaného polyetylénu. Budú označené napríklad PPR-AL-PEX alebo PPR-AL-PERT. Nemá to vplyv na technológiu spájkovania, pretože sa na nej vnútorná vrstva nezúčastňuje.

3 - štandardný rozmerový koeficient rúry, ktorý sa rovná pomeru vonkajšieho priemeru k hrúbke steny.

4 - menovité hodnoty vonkajšieho priemeru a hrúbky steny.

5 - vyššie uvedený typ potrubia pri menovitom prevádzkovom tlaku.

6 - zoznam medzinárodných noriem, ktorým výrobok vyhovuje.

Rúry sa zvyčajne predávajú v štandardných dĺžkach 4 alebo 2 metre. Väčšina maloobchodných predajní praktizuje predaj s násobkom 1 meter.

Na všetky rúry sa predávajú mnohé súčasti - armatúry so závitom, na prepínanie na iný typ rúrok, s vonkajším alebo vnútorným závitom alebo s maticou s uzáverom, americká, spojky, odbočky, prechody v priemeroch, kohútiky s uhlom 90 a 45 stupňov, zátky, obtokové závesy , kompenzátorov a iných potrebných častí. Okrem toho je tu možnosť získať žeriavy, ventily, potrubia, "šikmé" hrubé vodné filtre, určené na priame spájkovanie do polypropylénového potrubia.

Široká škála príslušenstva k polypropylénovým rúrkam

Stručne povedané, táto rozmanitosť vám umožňuje vybrať si najvhodnejší systém pre zostavenie systému takmer akéhokoľvek stupňa zložitosti. Náklady na väčšinu týchto častí sú veľmi nízke, čo im umožňuje získať ich s určitým rozpätím, aspoň s cieľom vykonať malé školenie pred začiatkom praktického strihu - „vyplniť moju ruku“, aby som tak povedal.

Polypropylén je termoplastický polymér - pri zahrievaní začína jeho štruktúra zmäkčiť a keď sú dva fragmenty rovnomerne zahriaty na určitú teplotu, dochádza k vzájomnej difúzii, presnejšie k polyfúzii, to znamená k prieniku materiálu. Pri ochladzovaní sa vlastnosti polypropylénu nemenia a pri vysoko kvalitnej zlúčenine, ktorá zabezpečuje optimálne zahrievanie a požadovaný stupeň kompresie, by sa po reverznej polymerizácii samotnej hranice nemala dosiahnuť úplne monolitická montáž.

Práve na tejto vlastnosti sú založené základné technologické metódy spájania polypropylénových rúr - táto metóda sa často nazýva polyfúzne zváranie.

Takéto zváranie (spájkovanie na tvrdo) sa môže uskutočňovať spojovacím alebo tupým spôsobom.

 • Spojovacie zváranie je len technológia, ktorá sa najčastejšie používa pri inštalácii inštalačných alebo vykurovacích okruhov v dome alebo byte. Je určený pre rúrky s malým a stredným priemerom do 63 mm.

Jeho význam spočíva v tom, že každá spojovacia jednotka zahŕňa použitie dvoch častí - je to samotná rúra a spojka, ktorej vnútorný priemer je o niečo menší ako vonkajší priemer rúry. To znamená, že v normálnej „studenej“ forme nie je možné spájať časti. Spojka môže pôsobiť nielen, odpúšťať tautológiu, samotnú spojku, ale aj inštalačnú časť T-kusa, vodovodu, závitovku, závitovú armatúru a ďalšie komponenty.

Princíp takéhoto zvárania je znázornený na nižšie uvedených diagramoch.

Princíp zvárania PP-rúrkových spojov, schéma č

Rúra (pol. 1) a spojka alebo akýkoľvek iný spojovací prvok (pol. 2) sú súčasne namontované na vykurovacích prvkoch zváracieho stroja.

Dvojica požadovaného priemeru, pozostávajúceho z kovovej spojky (pol. 4), do ktorej sa vloží rúrka, a tŕňa (pol. 5), na ktorý sa vloží potrebný spojovací prvok, sa vopred namontujú na samotný pracovný ohrievač.

Princíp zvárania PP-rúrkových spojov, schéma č

Počas zahrievania sa pás roztaveného polypropylénu, približne rovnakej šírky a hĺbky (pol. 6), vytvára pozdĺž vonkajšieho povrchu rúrky a vnútornej spojky. Je dôležité zvoliť správny čas na zahriatie, aby proces tavenia nezachytil celú stenu potrubia.

Princíp spojenia zvárania PP-rúr, schéma č

Obidve časti sú súčasne z ohrievača odstránené a súosovo spojené s úsilím. Roztavená plastová vonkajšia vrstva z polypropylénu umožní, aby sa rúrka pevne prilepila do objímky, až kým sa nezastaví, na dĺžku vyhrievanej časti.

Princíp zvárania PP-rúrkových spojov, schéma č

V tomto štádiu proces polyfúzie, ochladzovania a polymerizácie. Výsledkom je spoľahlivé spojenie, ktoré, hoci je znázornené na diagrame zastieranou plochou (poz. 7), ale v skutočnosti, ak sa pozriete na rez, vôbec ho nevidíte - takmer monolitickú stenu.

 • Tupé zváranie sa vykonáva trochu inak.

Jedným z hlavných rozdielov je, že časti sú nevyhnutne spojené v rovnakom vnútornom a vonkajšom priemere.

Princíp PP zvárania PPT rúr, schéma č

Prvým krokom je presné prispôsobenie koncov tak, aby dokonale zapadali.

Princíp PP zvárania PPT rúr, schéma č

Rúry sú z dvoch strán utiahnuté obkladacím strojom - otočným kotúčom (pol. 2) s presne nastavenými nožmi (pol. 3)

Princíp PP zvárania PPT rúr, schéma č

Potom sa koncový rezací nástroj odstráni a na jeho miesto sa nainštaluje obojstranný plochý vykurovací prvok (pol. 4), ktorý by mal stáť presne kolmo na os rúrok.

Rúry sa znovu dotiahnu do stredu a na koncoch pozdĺž celej hrúbky steny sa vytvoria oblasti tavenia polypropylénu (pol. 5).

Princíp PP zvárania PPT rúr, schéma č

Ďalej je tu fáza stlačenia rúry, aby sa zaistila polyfúzia materiálu.

Princíp PP zvárania PPT rúr, schéma č

A analogicky s predchádzajúcim prípadom, keď zvar ochladzuje, zvarový šev polymerizuje a vytvára spoľahlivé spojenie dvoch rúrok.

Princíp sa zdá jednoduchý, ale je to len na prvý pohľad. S touto technológiou zvárania má rozhodujúci význam najpresnejšie centrovanie párových dielov. Okrem toho, pri spájaní zvárania je požadovaný stupeň kompresie párových roztavených plôch vo väčšej miere zabezpečený rozdielom v priemeroch dielov. V tomto prípade sa vyžaduje použitie významnej vonkajšej sily, ktorá je orientovaná presne pozdĺž osi pripojovaných rúrok. Všetky tieto podmienky môžu byť splnené len pri použití špeciálneho, skôr zložitého strojového zariadenia.

Jeden z modelov zariadení na zváranie na tupo polymérových rúr

Existuje mnoho zariadení na zváranie na tupo, ale takmer všetky z nich majú výkonný rám s vodidlami a svorkami na upínanie rúrok rôznych priemerov - na zaistenie vyrovnania kĺbového, odnímateľného alebo sklopného podpery a ohrievača, mechanizmu na vytvorenie požadovanej kompresie - manuálne, hydraulicky, elektricky a elektricky. n.

Takáto technológia sa spravidla používa len odborníkmi pri kladení hlavných rúrok a pravdepodobnosť, že sa s ňou stretnú na úrovni domácnosti, bude takmer nulová.

"Studené" zváranie polymérových rúr s agresívnym lepidlom - príliš veľa nedostatkov

Existuje aj "studená" metóda zvárania - s použitím lepidla na báze silného organického rozpúšťadla. Predpokladá sa, že pri spracovaní takejto kompozície povrchové vrstvy polyméru zmäknú. Detaily môžu byť v tomto čase kombinované v požadovanej polohe a pretože rozpúšťadlá majú zvyčajne vysokú prchavosť, rýchlo sa odparia. potom proces reverznej polymerizácie začína dostatočne rýchlo.

Táto technológia je vhodnejšia pre polyvinylchloridové (PVC) rúry, ktoré nemajú správnu termoplasticitu. Okrem toho je možné, že spôsob pripájania má pravdepodobne viac nevýhod a obmedzení pri použití ako výhod, a preto nevyužíva špeciálnu požiadavku, najmä preto, že existuje jednoduchá a dostupná technológia na spájanie polyfúzneho zvárania.

Takže v budúcnosti zvážime výlučne polyfúznu spojku (spájkovanie) polypropylénových rúr. Pre zvládnutie tejto úlohy je potrebné pripraviť si rad nástrojov a príslušenstva.

 • Predovšetkým je to samozrejme zariadenie na zváranie polypropylénových rúr. Tam je taký nástroj - nie je tak drahé, a mnohí horliví majitelia už majú vo svojom domácom "arzenálu".

Hlavným nástrojom je zariadenie na zváranie polypropylénových rúr.

K zváraciemu stroju musia byť pripojené súpravy "jadra spojky" požadovaných priemerov. Большинство аппаратов позволяют на своем нагревательном элементе одновременно разместить по две, а иногда - и по три пары рабочих насадок, что позволяет без перерывов на замену проводить монтаж системы, в которой используются трубы различных диаметров.

Ak nie je k dispozícii vlastné zariadenie a okolnosti v tomto momente neumožňujú jeho nákup, potom mnohé obchody salónov praktizujú krátkodobý prenájom s denným poplatkom - túto príležitosť môžete využiť.

Ak sa rozhodnete kúpiť stroj na zváranie polypropylénových rúr ...

Všetky zváracie stroje sú usporiadané približne rovnakým spôsobom a pracujú podľa podobného princípu, majú však aj určité rozdiely v usporiadaní a funkčnosti. Užitočné informácie pre tých, ktorí sa rozhodnú pre takýto nákup, sú k dispozícii v článku nášho portálu venovanom stroje na zváranie polypropylénových rúr.

Podľa textu je možné splniť definíciu zariadenia na spájkovanie rúrok - ale toto je len "hračka". V tomto prípade nie je rozdiel medzi týmito pojmami.

 • Na rezanie rúrky sú potrebné špeciálne nožnice. Okrem toho by mali byť ostro zušľachtené, so zvukovým račňovým mechanizmom, ktorý zabezpečí hladký strih. Nôž nesmie byť odštiepený alebo pokrčený.

Špeciálne nožnice zabezpečujú presné a rovnomerné delenie rúrok.

Samozrejme, že môžete rezať rúru pomocou pištole, len s plechom, alebo dokonca "brúska", ale to nie je úplne profesionálny prístup, pretože nemôžete dosiahnuť požadovanú presnosť a rovnomernosť rezu s týmito nástrojmi.

 • Je potrebné pripraviť značkovací nástroj - pásik, pravítko, stavebný štvorec, značku alebo ceruzku. Ak chcete správne umiestniť potrubie, musíte sa uchýliť k úrovni pomoci.
 • Ak sa plánuje spájkovanie polypropylénových rúrok s hliníkovou výstuhou, potom sú potrebné ďalšie nástroje.

- ak má rúrka vonkajšiu výstuž, potom je potrebná holiaca strojček, ktorý odtrhne hliníkovú vrstvu na mieste prieniku.

Holiaci strojček je potrebný pri práci s rúrkami, ktoré majú vonkajšiu hliníkovú výstuž.

- ak je hliníkovo spevnená vrstva umiestnená hlboko v hrúbke steny, rúra ešte vyžaduje predbežnú prípravu, ale v tomto prípade sa už používa plochý nástroj.

Facing Tool - nástroj na skosenie rúrok s vnútornou hliníkovou výstužou

Fazeta často vyzerá ako holiaci strojček, ale rozdiel medzi nimi je v usporiadaní nožov. V holiacom strojčeku rez prebieha tangenciálne rovnobežne s osou potrubia, a pri tvári, pretože aj ich názvy sú jasné, nôž odreže zadok a odstráni malý skosenie.

O tomto bode budeme podrobnejšie uvažovať pri zvažovaní technológie spájkovania rúr.

 • Mnohí to prehliadajú, ale zvárané časti rúrok a spojok by mali byť očistené od nečistôt, prachu, vlhkosti a potom odmasťované. To znamená, že je potrebné pripraviť čisté handry a rozpúšťadlo na báze alkoholu (napríklad obyčajný etylový alebo izopropylalkohol).

Izopropylalkohol - ideálny na odmasťovanie zváraných oblastí

Nemali by ste však používať rozpúšťadlá na báze acetónu, esterov, uhľovodíkov, pretože polypropylén nie je odolný voči nim a steny môžu napučať.

 • Treba tiež dbať na ochranu rúk. Budú musieť pracovať v bezprostrednej blízkosti vykurovacieho telesa prístroja a získanie vážneho popálenia je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Nepripájajte polypropylénové rúrky bez rukavíc!

Najlepšie vhodné pre tento obchod semišové pracovné rukavice - prakticky neobmedzujú pohyby, nezačne fester od kontaktu s horúcim ohrievačom, a spoľahlivo chráni vaše ruky.

A ešte jedna dôležitá výstraha. Väčšinu inštalačných prác je možné často vykonávať mimo pracoviska, ale napríklad na pracovnom stole v dielni - niektoré zariadenia majú dokonca špeciálne konzoly so svorkami na bezpečné upevnenie na stole. To je výhodné v tom zmysle, že zostavená jednotka je potom pomerne rýchlo inštalovaná, napríklad v stiesnených a nepohodlných podmienkach vane alebo kúpeľne.

V každom prípade, bez ohľadu na to, kde sa uskutočňuje spájkovanie, je potrebné zabezpečiť vysoko výkonné vetranie. Keď sa polypropylén zahreje, uvoľní sa plyn so štipľavým zápachom. Vôňa nie je najhoršia - dlhodobá inhalácia môže spôsobiť vážnu intoxikáciu. Verte mi, skúšal som to na vlastnej koži. Autor týchto liniek strávil deň s teplotou pod 39 ° po siedmich hodinách práce v pomerne priestrannej kombinovanej kúpeľni so zdanlivo dobre fungujúcim ventilačným ventilom. Neopakujte chyby!

Všeobecné technologické metódy zvárania polypropylénových rúr

 • Po prvé, začínajúci majster musí mať jasno v tom, čo sa chystá namontovať. Podrobný diagram, výkres s rozmermi a konkrétnymi detailmi by mal byť pripravený - ten istý „dokument“ sa stane základom pre získanie požadovaného počtu rúrok a komponentov.
 • Ak to podmienky dovolia, napríklad v miestnosti, kde sa bude inštalácia vykonávať, ešte nie je dokončovanie, potom je najlepšie previesť schému priamo na steny - to bude jasnejšie a môžete merať požadované dĺžky rúr doslova v priestore.

Schéma sa prenáša na steny a klipy sa inštalujú pozdĺž potrubí.

Kľúčom k úspechu je pokúsiť sa maximalizovať počet uzlov v pohodlnej pracovnej polohe na pracovnom stole. Práca s spájkovacím zariadením priamo na mieste, a dokonca aj sama bez asistenta, je mimoriadne náročná úloha a je veľmi ľahké priznať chybu. Je jasné, že takýmto operáciám sa nedá úplne vyhnúť, ale ich počet by sa mal obmedziť na minimum.

 • Spájkovacie zariadenie sa pripravuje na prácu. Pracovné páry sa na vykurovacie teleso nasadia a dotiahnu skrutkou - spojkami a tŕňmi s priemerom potrebným na prevádzku. Ak je určená práca s jedným typom potrubia, potom nie je nič rozumné - jeden pár sa nosí čo najbližšie ku koncu ohrievača.

Inštalácia pracovného vykurovacieho páru - spojky a tŕňa

Existujú zváracie stroje s valcovými vykurovacími prvkami - má mierne odlišné upevnenie pracovných prvkov, ako je homutny. Ale pochopiť to je jednoduché.

 • Bude oveľa pohodlnejšie pracovať, ak je zariadenie pevne upevnené na pracovnom povrchu pracovného stola. Je skvelé, ak konštrukcia poskytuje skrutkovú svorku pre montáž na okraj stola. Ale s obvyklým prístrojom sa môžete pokúsiť prísť s nejakým druhom fixácie. Napríklad, ak to povrch dovolí, nohy stojana sú pripevnené skrutkami k pracovnému stolu.

Nohy stojana sú upevnené na povrchu pracovného stola

Dokonca aj s pevným stojanom, môže prístroj "wobble" v ňom - ​​tam bude určite vôľa. Aj tu môžete zabezpečiť montáž - vyvŕtajte dieru a otočte skrutku. Ak potrebujete spájkovačku na vzdialenú prácu, odstránenie tohto uchytenia je otázkou niekoľkých sekúnd.

Upevnenie spájkovačky na stojan pomocou skrutky

 • Spájkovačka je súčasťou siete. Ak má reguláciu teploty, potom je nastavená na asi 260 ° C - ide o optimálnu teplotu pre prácu s polypropylénom. Nemali by ste nikomu počúvať, že pre 20. rúru potrebujete 260 stupňov, pre 25. - už 270, a tak ďalej - na vzostupe. Teplota je jedna, mení len čas ohrevu párových častí. V každom prípade sú tabuľky, ktoré výrobca pripája do pasu výrobku a ktoré budú uvedené neskôr v tomto článku, navrhnuté špeciálne pre túto úroveň vykurovania.
 • Zvyčajne je na spájkovači svetelná signalizácia. Horiace červené svetlo signalizuje, že vykurovacie teleso pracuje. Zelená - jednotka dosiahla prevádzkový režim.

Svetelné indikátory spájkovacieho zariadenia

Mnohé modely však majú svoje vlastné funkcie zobrazenia. Niektoré zariadenia majú dokonca digitálny displej s displejom teploty. V každom prípade zariadenie „oznámi“, že sa ohreje na požadovanú úroveň.

 • Spojovacie časti sú pripravené na prevádzku - potrebný kus potrubia sa odreže, spojovací prvok je podľa montážnej schémy naklonený.

Odrezanie potrubného úseku nožnicami

 • Nie veľa ľudí to robí, a napriek tomu technológia vyžaduje - povinné čistenie spoločného priestoru od prípadných nečistôt a prachu a odmasťovanie. Okrem toho aj najmenšie kvapky vody alebo mokrý povrch sú úplne neprijateľné - vodná para sa môže dostať do vrstvy taveniny, vytvoriť tam poréznu štruktúru a tento spojovací uzol môže riskovať únik skôr alebo neskôr.
 • Ďalším krokom je označenie spojenia. Na rúre je potrebné merať od konca a ceruzkou (značkovačom) označiť dĺžku prieniku. Je na tejto značke, že potrubie bude vložené do vykurovacieho puzdra a potom do spojovacieho kusa. Každý priemer má svoju vlastnú hodnotu - zobrazí sa v tabuľke nižšie.

Ceruzka označila dĺžku budúcej časti prieniku potrubia.

Druhý štítok sa aplikuje, ak je dôležitá relatívna poloha párových častí. Napríklad na jednej strane potrubného segmentu je už 90 ° výstup privarený a na druhej strane je inštalovaný, napr. T-kus, ale tak, že jeho stredový kanál je v uhle k výstupu vzhľadom na os. Na tento účel najprv presne určte polohu častí a potom na oboch stranách položte riziko.

Vykonané riziko pomôže správne orientovať časti počas inštalácie.

Zvlášť veľa času na výber správnej pozície počas spájkovania nebude a takýto "trik" pomôže presne umiestniť páriace časti.

 • Ďalším krokom je priame spájkovanie spojenia. Okrem toho zahŕňa aj niekoľko fáz:

- Súčasne sa rúrka zasunie do spojky spájkovačky z dvoch strán a spojovací prvok sa nasadí na tŕň. Rúra by mala ísť na značku, spojovací prvok - kým sa nezastaví.

Obidve časti sú súčasne uložené na pracovnom páre vykurovania.

- Po zasunutí potrubia a armatúry sa začína čas zahrievania. Každý priemer má svoj vlastný optimálny časový limit, ktorý by mal byť dodržaný.

Rúra sa zasunie na označenú etiketu, montáž sa nasadí až na doraz

- Akonáhle uplynie čas, obidve časti sa odstránia z vykurovacích telies. Majster má len niekoľko sekúnd, aby poskytol detaily správnu pozíciu a nevyhnutne koaxiálnosť, vloží ju do seba s úsilím a uvedie ju na rovnakú značku. Jednoduché nastavenie, bez otáčania okolo osi, je povolené len na jednu alebo dve sekundy.

Vyhrievané časti sa vkladajú jeden do druhého. Snažte sa nedotknúť!

- V tejto polohe sa musia časti držať bez najmenšieho posunu po pevne stanovenú dobu fixácie.

Po montáži je zostava držaná vo vopred určenej polohe na zaistenie spoľahlivej fixácie.

- Potom by sa zmontovaná jednotka nemala vystavovať žiadnemu zaťaženiu po dobu stanovenej doby ochladzovania a polymerizácie polypropylénu. A až potom môže byť považovaná za pripravenú

Teraz - o hlavných parametroch, ktoré musia byť dodržané počas inštalácie. Pre pohodlie sú uvedené v tabuľkách:

Názov ukazovateľovPriemer potrubia, mm
16202532405063
Dĺžka zváraného úseku potrubia, mm13141618202326
Doba zahrievania, sekundy5578121224
Čas na výmenu a pripojenie, sekundy4446668
Čas na pripojenie, sekundy661010202030
Čas na chladenie a polymerizáciu uzla, minúty2224446
Poznámky:
- Ak sú zvarené tenkostenné rúrky typu PN10, doba ohrevu samotnej rúrky sa skracuje na polovicu, ale čas zahrievania spojovacej časti zostáva rovnaký ako je uvedené v tabuľke.
- Ak sa práca vykonáva dobre na ulici alebo v chladnej miestnosti pri teplote pod + 5 ° C, doba zahrievania sa zvýši o 50%.

Niet pochýb o skrátení nastaveného času zahrievania (okrem prípadu uvedeného v poznámke k tabuľke) - nedôjde ku kvalitnému spojeniu a uzol bude prúdiť v čase. Ale o miernom zvýšení - majstri jednoty názorov nie. Motivácia je taká, že rúry od rôznych výrobcov sa môžu mierne líšiť v materiáli, to znamená, že sú tuhšie alebo naopak mäkký polypropylén. Ale majstri nahromadili skúsenosti, presné znalosti o použitom materiáli a pre začiatočníkov by sa ako základ mali vziať odporúčané ukazovatele.

Dobrá rada - pri nákupe rúrok a komponentov - prijať malú dodávku najlacnejších spojovacích prvkov a viesť experiment - školenie. Môžete pripraviť niekoľko dĺžok rúrok a vykonať spájkovanie.

Pri vysokokvalitnom spájkovaní vo vnútri spojovacieho uzla po obvode sa vytvorí presný lem s výškou asi 1 mm, ktorý nebude zasahovať do voľného prechodu vody. Vonku bude aj úhľadný golier, ktorý nepoškodí vzhľad spojenia.

Kvalitný spájkovaný uzol - čisté spojenie, bez rušenia pri prechode vody

Prehriatie je však už teraz spojené so získaním chybnej zlúčeniny. Roztavený polypropylén sa začína lisovať, keď sa diely skombinujú, pričom sa vytvára "lem", ktorý do značnej miery uzatvára priechod. Tlak vody v takomto systéme prívodu vody môže byť znížený a navyše takáto chyba sa časom často stáva miestom blokovania.

Výsledok prehriatia častí - priechod je jasne zúžený a spojovací uzol môže byť považovaný za chybný.

Realizácia takejto praktickej lekcie pomôže presne určiť všetky parametre spájkovania a vyhnúť sa chybám.

Vlastnosti práce s rúrkami s hliníkovou výstužou

Ako je uvedené vyššie, existujú dve možnosti - výstužná vrstva sa nachádza v blízkosti povrchu potrubia, alebo hlboko v stene. Preto sú spôsoby prípravy rúry na zváranie odlišné.

 • Je zrejmé, že vrstva hliníka umiestnená v blízkosti povrchu jednoducho neumožní úplné zahriatie a pripojenie uzla. Okrem toho tieto rúrky majú vždy o niečo vyšší priemer a jednoducho nevstúpia ani do vykurovacieho puzdra, ani do spojovacieho prvku. Preto je potrebné túto vrstvu vyčistiť na "čistý" polypropylén.

Na tento účel použite špeciálny nástroj - holiaci strojček. Vložte do neho kus potrubia a začnite ho otáčať - nainštalované nože jemne postupne odrezávajú horný polymérny povlak a hliník, ktorý sa nachádza pod ním.

Práca holiaceho strojčeka a konečný výsledok - koniec rúry je vyčistený a pripravený na zváranie

Spracovanie sa vykonáva až do zastavenia potrubia v spodnej časti nástroja - rozmery holiaceho strojčeka sú upravené tak, aby odrezali fóliu presne v páse, ktorý je potrebný pre zvarový spoj s daným priemerom, to znamená, že ani nie je možné vykonať príslušné označenie.

Pri spájkovaní musí byť celý vyčistený priestor zohriaty a potom úplne zasunutý do spojovacieho kusa. Je zakázané opustiť aj tenký pás chráneného potrubia.

 • Ak je hliníková fólia skrytá v chudom materiáli, potom by sa zdalo, že nedáva vysoko kvalitné spájkovanie. Ale už je tu ďalšia nuancia.

Ak potrubie nie je chránené od konca, voda pod tlakom sa ho pokúsi odlupovať, nájsť cestu medzi hliníkovou vrstvou a vonkajším polypropylénovým plášťom. Hliník, navyše môže začať korodovať, stráca svoju silu. Výsledkom takejto stratifikácie sa najprv stáva "pľuzgiere" na tele potrubia, ktoré potom nevyhnutne končí pri veľkej nehode.

Schéma a ilustrácie vysvetľujúce potrebu orezania rúrok s vnútornou hliníkovou výstužou

Východiskom je vytvorenie takých podmienok, aby pri zváraní bol koniec rúrky a hliníkovej vrstvy úplne uzavretý roztaveným polypropylénom. To možno dosiahnuť spracovaním pomocou špeciálneho nástroja, ktorý bol uvedený vyššie s obracačom.

Zvonka môže byť podobný holiacemu strojku, no nože sú umiestnené odlišne - presne vyrovnajú zadok, odrezajú skosenie a odstránia tenký, asi 1,5 - 2 mm od okraja pásik hliníkovej fólie po obvode. Počas zahrievania a počas párovania súčiastok vytvorený roztavený polypropylénový pásik úplne uzavrie koniec rúrky a zostava dostane potrebnú spoľahlivosť.

Rúry so sklenenou vláknovou výstužou nemajú žiadne inštalačné prvky.

 • Proces spájkovania, ako bolo povedané, sa najlepšie vykonáva na vhodnej priestrannej pracovnej plošine, pričom sa maximálne zmontujú uzly na prívod vody (vykurovací okruh) a až potom sa inštalujú a pripájajú lokálne.

Pripravený uzol prívodu vody, zostavený na stole ...

Práca "pri stene" je vždy ťažšia, časovo náročnejšia a nervóznejšia, pretože je potrebné držať dostatočne ťažký stroj jednou rukou, pričom zároveň poskytuje zásobu na vykurovanie oboch párových častí. Často, bez asistenta, je takýto zvar takmer nemožný. Preto je potrebné znížiť počet takýchto operácií na minimum.

... a zváranie hotovej jednotky v mieste jej inštalácie

Zároveň je však dôležité zabrániť dohľadu. Pre pripojenie uzla je potrebné zaistiť určitý stupeň voľnosti proti spojovacím častiam - musia byť rozprestreté na inštaláciu zváracieho stroja medzi nimi (plus pár vykurovania má tiež určitú šírku), potom opatrne vložte tŕň a puzdro bez deformácie; a potom - pripojenie. Tento bod je potrebné vopred predvídať - či je dostatočná vôľa dostatočná na vykonanie všetkých týchto manipulácií.

 • Stáva sa, že neskúsení majstri, bez toho, aby to predvídali, sú konfrontovaní so skutočnosťou, že posledný zvar zostal, a nie je možné ho vykonať. Čo robiť

Cesta von je znížiť rúru a zvariť skladací konektor.

Выходом может стать вваривание в разрезанную трубу разборной соединительной пары - резьбового фитинга и муфты с накидной гайкой-"американкой". Соединение получается надежным, а припаять такие элементы даже в подобных сложных обстоятельствах - уже не составит труда.

 • Ak aspoň nejaký uzol počas inštalácie spôsobí aj najmenšiu pochybnosť - bez akéhokoľvek poľutovania by sa mal vyrezať a zvárať v ďalších detailoch. Verte mi, že to nezaberie veľa času a nespôsobuje vážne náklady. Ale ak časom taká pochybná oblasť náhle unikne, následky môžu byť veľmi smutné.
 • Ďalšia skupina chýb už bola spomenutá vyššie - ide o porušenie technológie spájkovania rúr. Môže to zahŕňať nedostatočné alebo nadmerné zahrievanie. Sila pôsobiaca na časti v spojení by mala byť mierne. Príliš veľa kompresie bude mať za následok vnútornú „sukňu“. Nemenej nebezpečne nedostatočná aplikácia sily - rúra nevstupuje do hrdla spojovacieho kusa až do konca, zostáva tu malá plocha so zväčšeným priemerom a stenčenou stenou - potenciálne miesto pre prielom!

Ruky „pána“, ktorý kedysi vykonával toto spájkovanie polypropylénových rúrok, z toho miesta jasne nevyrastajú ...

 • Nezabudnite na čistenie zvarových častí pred nečistotami a mazivami. Môže sa to zdať bezvýznamné, ale v praxi je dosť prípadov, keď sa takéto zanedbávanie následne zmenilo na slabé spojenie a vznik úniku.
 • Pokusy o zmenu polohy dielov počas nastavovania a chladenia spoja sú veľmi nebezpečné. Navonok sa to nemusí objaviť, ale v kĺbe sa objavia mikrotrhliny, ktoré následne vedú k nehodám. Nepáči sa mu pripojený uzol - "v peci", a urobiť nový, ale nesnažte sa zmeniť!
 • Pri odstraňovaní spevneného potrubia v čistenom priestore by nemal zostať ani malý kúsok fólie - to by mohlo byť potenciálnym miestom pre budúci únik.
 • Ďalšie odporúčanie. Je jasné, že materiál by mal mať vysokú kvalitu - nemali by ste tlačiť na lacnosť, pretože môžete stratiť oveľa viac, najmä preto, že ani značkové polypropylénové rúry a ich príslušenstvo nie je tak drahé. Existujú však prípady, keď montáž kvalitných rúr, vykonaná s presným dodržiavaním technológie, spojovacie uzly napriek tomu, že čas začal zlyhávať. A dôvodom je jednoduchý - bol použitý naozaj kvalitný materiál, ale od rôznych výrobcov. Zdanlivo nevýznamné rozdiely v chemickom zložení a fyzikálno-technických vlastnostiach polypropylénu poskytli takýto neočakávaný výsledok - nedosiahla sa úplná difúzia taveniny.

Preto - posledný tip: používať kvalitné rúry od rovnakého výrobcu. Je zrejmé, že všetky komponenty musia byť rovnakej značky.

Na konci publikácie - informatívne video o spájkovaní polypropylénových rúr:

Video: Majster zdieľa tajomstvo vysokokvalitného spájkovania polypropylénových rúr

Загрузка...