Strecha a strecha

Strešný koláč pod mäkkou strechou

Správne postavená strecha sa skladá nielen zo strešného systému a zastrešenia - vo svojom dizajne obsahuje ďalšie komponenty, ktoré sú navrhnuté tak, aby vytvorili príjemnú atmosféru v priestoroch pod ním. Vrstvy materiálov sú naskladané v určitom poradí a ich porušenie výrazne zníži funkčné vlastnosti systému ako celku.

Strešný koláč pod mäkkou strechou

Strešný koláč pod mäkkou strechou je zvyčajne zložitejší ako dizajn vytvorený pod tvrdým povrchom. Trvanie bezporuchovej prevádzky preto závisí nielen od strechy, ale aj od celej budovy, od toho, ako bude inštalovaná.

Na rôznych typoch mäkkých striech je potrebné mať jasnú predstavu, pretože strešné „koláče“, vybavené rôznymi materiálmi, sa môžu výrazne líšiť.

Nie je to tak dávno, čo by sa na predaj našiel len jeden typ mäkkej strechy - to je známy strešný materiál, ktorý sa zvyčajne používal na montáž na ploché strechy a občas ho bolo možné vidieť na šikmých konštrukciách. Dnes bolo vyvinutých mnoho typov mäkkých povlakov, ktoré majú estetickejší vzhľad.

pásový opar

Mnohí majitelia domov uprednostňujú mäkké šindle

Šindle sa skladajú z jednotlivých segmentov, ktoré sú zostavené do jedného náteru. Tento materiál, položený na konštrukciu krovu, sa trochu podobá prírodnej dlaždici, ale líši sa od nej v neprítomnosti hlbokého reliéfu a jeho výraznej flexibility.

Nasledujúce vlastnosti tohto materiálu patria k pozitívnym vlastnostiam:

- odolnosť voči hnitiu a korózii;

- tesnosť pri správnej inštalácii;

- nízka tepelná vodivosť;

- schopnosť používať materiál na strechách akejkoľvek zložitosti;

- rôzne konfigurácie a farby dlaždíc.

Šindle sa vyrábajú na báze sklolaminátu, ktorý je impregnovaný vysoko kvalitným bitúmenom a povrch materiálu je zvyčajne ozdobený minerálnymi trieskami rôznych odtieňov. Minerálna vrstva je spoľahlivou ochranou pre mäkký podklad pred mechanickým poškodením. Šindle môžu byť použité na zakrytie šikmých striech akejkoľvek veľkosti a konfigurácie, ale ich uhol by nemal byť menší ako 12 stupňov.

Roll mäkká strecha

Strešné materiály vyrobené v roliach sú rozdelené do niekoľkých odrôd a sú:

 • Základom je laminát, lepenka, azbestové vlákno, polyméry. Základ môže zahŕňať celý komplex niektorých z vyššie uvedených materiálov.
 • Povlaky s ochrannou vrstvou vo forme hrubozrnnej a jemnozrnnej strúhanky, šupinatého alebo prašného prášku.

Okrem toho sa valcované strešné materiály delia podľa typu základne a spôsobu ich upevnenia na povrch strechy:

 • Samolepiaci typ náteru, ktorého zadná strana je vybavená lepiacou vrstvou, uzavretou ochranným filmom, odstránená pred položením materiálu na strechu.
 • Tkaniny na báze asfaltového tmelu alebo strešného lepidla. Proces inštalácie sa vykonáva za studena a za tepla, keď sa tmel aplikovaný na substrát pod povlakom zahreje na určité teploty.

Strešná krytina na kladenie za tepla

 • Zvárané materiály sa montujú na povrch tuhej základne pomocou horákov. Plameň zahrieva lepidlo nanesené na opačnej strane valcových materiálov, ktoré fixuje povlak na povrchu. Tento typ povlaku možno nazvať najodolnejším - sú schopní urobiť strechu úplne vodotesnú a vzduchotesnú.

Membránový povlak

Nedávno sa zistilo, že membránové syntetické povlaky majú široké použitie.

Membrána je high-tech materiál, ktorý môže byť vyrobený zo syntetickej gumy (EPDM), polyvinylchloridu (PVC) alebo termoplastického polyolefínu (TPO).

 • Membrány zo syntetického kaučuku sú vystužené polyesterovými okami. Sú skôr elastické a majú vysokú odolnosť voči organickým rozpúšťadlám rôznych typov.

Významnou nevýhodou tohto materiálu je jeho inštalácia na lepidlo, takže spoje medzi plátnami sa môžu prípadne rozchádzať, pretože pod vplyvom vonkajších prírodných faktorov strácajú samotný materiál a adhezívna hmota svoju elasticitu.

Vynikajúce výkonnostné ukazovatele ukazujú strešné PVC membrány

 • Polyvinylchloridové membrány majú vo svojom zložení plastifikátory a sú vystužené éterovým vláknom, takže sú flexibilné a odolné voči teplotným zmenám. Povlak môže mať rôzne farby, ktoré zostávajú v pôvodnom stave po celú dobu prevádzky. Materiál má vysokú pevnosť, priepustnosť pre pary, ako aj vynikajúce hydroizolačné vlastnosti. Niekedy sa tento materiál používa na podlahy pod inými strešnými materiálmi.

Nevýhodou PVC plachiet je ich nestabilita voči rozpúšťadlám, olejom a bitúmenom a okrem toho materiál môže pri zahrievaní uvoľňovať toxické látky, preto nie je šetrný k životnému prostrediu.

 • Membrány vyrobené z termoplastického polyolefínu môžu byť nevystužené alebo vystužené skleneným vláknom alebo polyesterom. Inštalácia tohto náteru sa vykonáva zváraním tkanín medzi sebou, čím vzniká spoľahlivý a trvanlivý spoj, ktorý je odolný voči rôznym vonkajším vplyvom, vrátane nízkych teplôt až do -60 stupňov.

Negatívnymi vlastnosťami tohto povlaku sú jeho nízka elasticita, ako aj jeho vysoké náklady.

Asfaltový náter

Mäkká strešná krytina typu Roll je viacvrstvová strešná krytina, ktorej vrstvy môžu pozostávať z rôznych materiálov. Montuje sa na podklad pomocou vyhrievaného bitúmenového lepidla, ktoré sa môže aplikovať na samotné plátno alebo na povrch, na ktorý sa lepia.

Nemalo by sa myslieť, že valcovaný bitúmenový povlak má vždy matne sivú farbu.

Medzi pozitívne vlastnosti tohto náteru patria:

- odolnosť voči mrazu;

- odolnosť voči vlhkosti a odolnosť voči vode pri správnej inštalácii;

- primeraná cena materiálu;

- relatívna jednoduchosť inštalácie na dobre pripravený podklad.

Výrobné spoločnosti vyrábajú mäkké strešné krytiny na rôznych podkladoch, a preto sa môžu líšiť v názvoch a termínoch garantovanej prevádzky.

Tabuľka najčastejšie používaných materiálov je nasledovná:

Typ materiáluNáterová kompozícianadácieUpevnenie k základniNázov materiáluŽivotnosť (roky)
živiceživicelepenkaLepenie bitúmenovým tmelomSklo, ruberoid, TechnoNIKOLmenej ako 10%. t
oxidovaný bitúmenlepenkafixačnéRubemast, Bikrostmenej ako 10%. t
laminátFixácia alebo lepenie polymér-bitúmenového tmeluRubemast, Bikrost, Linokrom, SteklomastDo 15
Polymérne a bitúmenovépolymérom modifikovaný bitúmenlaminátFixácia alebo lepenie polymér-bitúmenového tmeluLinokrom, Gidrostekloizol, Steklomasht, Biplast, Tekhnoelast, Izoplast, Unifleks, Filizol a ďalšie10÷25
sklenených vlákien tkaninyFixácia alebo lepenie polymér-bitúmenového tmelu10÷25
polyesterFixácia alebo lepenie polymér-bitúmenového tmelu10÷25
polymérhomogénny polymérEPDM, PVC, TPOfixačnéLojodzhkuf, Alkorplan, Sika, ProtanAž 50%

A pre približné porovnanie fyzikálno-technických vlastností rôznych strešných kotúčových materiálov na inom základe, môžete si priniesť tabuľku so sortimentom jedného z výrobcov, napríklad náterov Orgkrovlya, široko používaných v našich okrajoch:

parametreMateriál triedy
RubiteksStekloelastElastobitStekloizol MStekloizol
Flexibilita na tyči 25 mm, dolná hranica v ° C-25 °-20 °-15 °-5 °0 °
Tepelná odolnosť po dobu 2 hodín, nie nižšia ako ˚С100100858080
Výbušné zaťaženie kgf / 50 mm na základe: laminát / polyesterová tkanina / sklolaminát30/50/8030/50/8030/50/8030/-/8030/-/80
Podmienený život252015108
Typ spojiva alebo modifikátoraSBS (styrén-butadién-styrén), modifikovaný bitúmenVysoko oxidovaný bitúmenVysoko oxidovaný bitúmen

Pre rôzne materiály mäkkej strechy sú konštruované rôzne strešné krytiny. To berie do úvahy všetky faktory, ktoré priamo ovplyvňujú prevádzkové vlastnosti strechy.

Štandardná konštrukcia pozostáva z nasledujúcich materiálov umiestnených na pevných alebo rámových základoch:

 • Parozábranová vrstva - určená na zabránenie prenikaniu vodných pár zospodu, z priestorov a kondenzácii vlhkosti na materiáloch strešného „koláča“.
 • Tepelnoizolačný materiál - slúži na zabránenie tepelných strát z budovy cez strešný systém a zároveň slúži ako protihluková stena
 • Hydroizolácia chráni všetok strešný priestor, vrátane priestorov vo vnútri domu, pred vniknutím vody zvonku - pri zrážkach alebo pri roztopení snehu.
 • Vrstva strešnej krytiny, ktorá chráni celú konštrukciu pred vonkajšími vplyvmi a zároveň často slúži aj ako dekoratívna výzdoba budovy

Mimochodom, mimochodom, možno poznamenať, že pre hydroizolačnú vrstvu sa najčastejšie používali takmer všetky materiály používané na mäkké strešné krytiny. Dnes sú rafinované a modifikované, čo má za následok, že získali estetický vzhľad, a preto dokážu na strechu poskytnúť dekoratívny efekt, ktorý je dobre kombinovaný s výzdobou stien.

Aj keď samotná mäkká strešná krytina je dobrá hydroizolácia, pri pokládke šindľov sa dodatočná vrstva odolná voči vlhkosti neodmietne, najmä v prípadoch, keď sklon svahov nie je väčší ako 18 stupňov. V tomto prípade je vrstva hydroizolačnej membrány položená úplne na celej ploche strechy.

Pri malých uhloch sklonu pokrýva hydroizolačná vrstva celú plochu strechy

V tých istých prípadoch, keď je sklon viac ako 18 stupňov, materiál dodatočnej hydroizolácie môže byť len čiastočne položený - na hrebeň, údolie, previs a okolo všetkých potrubí vychádzajúcich cez strechu.

So sklonom nad 18 stupňov je dodatočná hydroizolácia umiestnená len na najzraniteľnejších miestach.

Vo vyššie uvedenom zozname materiálov pre strešnú krytinu možno vykonať úpravy na pridanie alebo vylúčenie niektorých vrstiev alebo určitých funkčných detailov, pretože výber konkrétnej konštrukcie môže ovplyvniť niekoľko významných faktorov:

 • Účelom budovy a jej typu je bytový dom alebo stavba domu.
 • Ako sa plánuje prevádzkovať obytný dom - dočasne, napríklad ako letná chata, alebo trvalo, to znamená na celoročné bývanie. Tento faktor môže ovplyvniť aplikáciu alebo odmietnutie izolačnej vrstvy.
 • Výber strešnej krytiny priamo závisí od konštrukčných vlastností strechy a sklonu jej svahov.
 • Typ základu pre montáž mäkkej strechy.
 • Prítomnosť podkrovného priestoru.
 • Podnebie stavebného regiónu má priamy vplyv na hrúbku izolačného materiálu.
 • Kompatibilita materiálov strešného „koláča“ medzi sebou je veľmi dôležitá, pretože inak sa môžu výrazne znížiť ich technické vlastnosti. V niektorých prípadoch bude potrebné nainštalovať separačné vrstvy.

Aby bola strecha spoľahlivá a slúžila dlhú dobu, je potrebné zvážiť všetky vyššie uvedené nuansy.

Valcované strešné krytiny je možné použiť aj na ploché strechy av týchto prípadoch bude návrh strešných „koláčov“ závisieť od základu, na ktorom bude položený. Tu je niekoľko príkladov:

Väčšina viacpodlažných budov s postaveným kontajnerom má plochú strechu - betónový kryt. Potrebuje však aj hydroizoláciu a izoláciu:

Orientačná schéma mäkkej strechy na betónovú podlahu

A ak je strecha takzvaná prefabrikovaná konštrukcia, ktorej základom je špeciálna vlnitá lepenka, potom „strešná krytina“ pre mäkkú strechu už získa ďalšie „obrysy“.

Zastrešenie "koláč" na plochej streche z vlnitej lepenky

Ploché strechy s mäkkou strechou sa často nepoužívajú v individuálnej výstavbe.

Ploché a nízkošikmé strechy sú zriedka viditeľné na malých súkromných domoch. Vyberajú ich milovníci moderných architektonických štýlov, ako napríklad high-tech alebo techno. Ploché strechy sú najčastejšie postavené nad prístavbami, domácimi oddeleniami budovy, arkierovými oknami, terasami alebo nad garážami. Pre takéto konštrukcie sa používajú valcované bitúmeny a bitúmenové polymérne materiály. Asfaltová dlažba je však najobľúbenejšia pre zakrytie súkromných domov - dá sa použiť na strechy usporiadané pod uhlom 12 stupňov a viac.

Usporiadanie zastrešenia "koláč" pod šindľom

Strecha pokrytá šindľom môže byť studená, tj bez použitia tepelnej izolácie, alebo izolovaná - táto možnosť sa používa v oblastiach so studenými zimami alebo ak je nad domom postavená manzardová stavba, ktorá bude slúžiť ako plnohodnotná obytná miestnosť. Bez ohľadu na to, ktorá možnosť je zvolená, je kontinuálna prepravka vyrobená z preglejky odolnej voči vlhkosti (OSB dosky) alebo dobre osadených dosiek, vopred ošetrených antiseptikom, pod mäkkým obkladom dlaždíc.

Vzhľadom k tomu, vyhrievaná verzia strechy je viac populárny, a to stojí za zváženie v prvom rade.

Približná schéma zastrešenia izolovaný "koláč" pod šindľom

Strešný "koláč" pre šindľov môže pozostávať z rôznych materiálov naskladaných v špecifickom poradí, znázornenom na obrázku.

 • Najprv sa vykoná inštalácia nosnej konštrukcie, ktorá je základom pre všetky materiály „koláča“ strechy.
 • Ďalším krokom je upevnenie na nohy krokvy zvnútra podkrovia membrány parotesnej zábrany.
 • Potom sa na parotesnej zábrane, aj z bočnej strany, ukladajú podkrovné plochy. Na tento účel použite dosky s hrúbkou 10 ÷ 15 mm, sadrokartónové dosky alebo preglejky - sú pripevnené na krokvy. Namiesto nich môže byť inštalovaná prepravka, na ktorej bude namontovaný dekoratívny obklad stien podkrovného priestoru.
 • Na vrchu parotesnej zábrany z vonkajšej strany, medzi nohami krokví, je položená izolácia. Na tieto účely sa najčastejšie používa minerálna minerálna vlna.
 • Izolácia musí byť uzavretá difúznou membránou, ktorá prepúšťa paru, aby sa kondenzácia vlhkosti v izolácii vyparila do atmosféry.
 • Na hornej strane membrány na krokvách je pevná mriežka fixovaná. To je potrebné na vytvorenie vzduchovej medzery.
 • Ďalej je tu upevnenie dosiek alebo prepraviek.
 • Dosky z preglejky sú pripevnené k prepravke samoreznými skrutkami - to znamená pevnou prepravkou
 • Preglejková základňa je dotiahnutá hydroizolačnou podšívkou „koberec“ (vcelku alebo čiastočne, ako je uvedené vyššie).
 • Ďalej sa vykonáva pokládka plechov bitúmenovej dlaždice.

Teraz by bolo možné prejsť priamo na podrobný opis prác na inštalácii zateplenej strešnej krytiny "pie". Je však zmysluplné zdržiavať sa na jednom dôležitom mieste a konkrétne na hrúbke izolačnej vrstvy, pretože konštrukcia strešného systému do značnej miery závisí od tohto parametra.

Ako určiť hrúbku izolačnej vrstvy v strešnej krytine "pie"?

Princíp stanovenia hrúbky požadovanej izolácie je založený na nasledovnom: strešný „koláč“ by mal mať celkový odpor prenosu tepla tak, aby zodpovedal normatívnej hodnote pre konkrétny región, berúc do úvahy klimatické vlastnosti. Tieto hodnoty sú určené SNiP, ale pre pohodlie vyhľadávania je lepšie použiť mapu nižšie.

Mapa s hodnotami normalizovaného odporu voči prestupu tepla stavebných konštrukcií. V tomto prípade nás zaujímajú červené čísla - pre nátery.

Okrem samotnej izolácie sa v procese tepelnej izolácie podieľajú aj vrstvy vnútorného priestoru strešnej krytiny. Samotná mäkká strecha sa však nezúčastňuje, pretože je oddelená od ohrievača vetranou medzerou.

Tým, že poznáme hodnotu normalizovaného tepelného odporu a tepelnej vodivosti základných materiálov, je ľahké vypočítať požadovanú tepelnoizolačnú vrstvu, aby sa dosiahla požadovaná tepelná izolácia povlaku.

Nebudeme "trápiť" čitateľa so vzorcami, ale naraz navrhneme použiť vhodnú kalkulačku, ktorá vykoná výpočet v priebehu niekoľkých sekúnd.

Kalkulačka pre výpočet požadovanej hrúbky izolácie pre šikmú strechu

Prejdite do výpočtov

Získaná hodnota sa redukuje na štandardnú hrúbku izolačných materiálov. Preto sa rozhoduje: koľko vrstiev tepelnej izolácie sa zmestí, aká je hustota - to všetko je dôležité pre správnu inštaláciu celého systému „strešných krytín“ strechy

Sprievodca krok za krokom - inštalácia strešného „koláča“ pod mäkkou dlažbou

Skúsení remeselníci sú vyzývaní, aby nakupovali materiály pre strešný systém strechy, ktorý vyrába jeden výrobca, pretože budú ideálne navzájom kombinované. Tento krok-za-krokom sprievodca predstavuje montáž strešnej "tortu" z materiálov spoločnosti "ICOPAL". Princíp práce je však pre väčšinu ostatných značiek rovnaký.

Рассматривается создание утепленного кровельного пирога под мягкую черепицу вот для такого загородного дома

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
V tomto projekte už boli z tehly odstránené štítové strany strechy, čo značne uľahčuje stavbu nosníkového systému, pretože podpery sú už preň vytvorené a je nastavený montážny uhol ramien.
Koncové okraje stien a štítov sú ďalej pokryté vrstvou bitúmenovej hydroizolácie, ktorá chráni ich aj drevené časti položené na tehle pred zmáčaním, eróziou, deštrukciou alebo rozkladom.
Ďalším krokom je namontovaný nosníkový systém - mauerlat, krovové nohy so všetkými potrebnými výstužnými prvkami, hrebeňový nosník, kliny atď.
Všetky drevené časti musia byť nevyhnutne ošetrené špeciálnou zmesou, ktorá má drevu poskytnúť antiseptické a ohňovzdorné vlastnosti.
Vzdialenosť medzi nohami nosníka sa vypočíta špeciálnou technikou, ale je žiaduce udržiavať ho tak, aby medzi krokvami tesne inštalovanými, bez odpadu, boli izolačné bloky.
Táto požiadavka sa však odporúča, ale nie je povinná.
Keď je systém podpery úplne namontovaný, paroizolačné pásy sú upevnené pozdĺž podpery pod krovom boku.
Proces inštalácie sa vykonáva z vnútra svahov, počnúc zdola.
Plachty sa ukladajú s presahom 150 ÷ ​​200 mm a čiary prekrytia sú nevyhnutne utesnené vodotesnou páskou.
Ďalším krokom z podkrovia je prešívanie dosiek s doskami alebo preglejkami (OSB, GVL, drevotriesková doska).
Parozábrana by mala úplne pokryť celú strešnú oblasť zvnútra.
Žiadne priechody pre prienik pary do vrstvy izolácie by nemali zostať.
Ďalej inštalácia izolačnej vrstvy.
Bloky minerálnej vlny sa ukladajú medzi nohy krokvy, blízko k nim, tempom, takže pri vyrovnaní elastického materiálu ostávajú aj najmenšie medzery.
Ak sú izolačné rohože stohované v dvoch vrstvách, spoje medzi nimi sa musia nevyhnutne pohybovať.
To znamená, že horná vrstva prekrýva čiary blokových spojov na dne.
Položená izolácia sa dotiahne difúznou membránou.
Ide o netkaný materiál vyrobený špeciálnou technológiou, ktorý môže mať dvoj-, troj- alebo štvorvrstvovú štruktúru.
Difúzna membrána je navrhnutá tak, aby zabezpečovala ochranu pred vniknutím vlhkosti do vrstvy izolácie z vonkajšej strany - nedovolí vniknúť do vody, napríklad unikne vadou strechy.
Má však veľmi dobrú priepustnosť pre pary a vlhkosť, ktorá môže kondenzovať v izolácii, nájde voľný výstup do atmosféry.
Membránové lopatky sa ukladajú cez krokvy, v horizontálnych pásoch, postupne zdola nahor, prekrývajú sa o 150 ÷ ​​200 mm a upevňujú sa na drevené časti pomocou svoriek zošívačky.
Ďalej je na krokvoch na hornej strane difúznej membrány upevnená proti mriežka, ktorá pomôže vytvoriť ventilačnú medzeru medzi opotrebovaným materiálom a vrstvou z preglejky odolnej voči vlhkosti.
Veľkosť tyčí protikusu v priereze musí byť 20 × 40 mm alebo 25 × 50 mm.
Ďalej je na protiľahlej mriežke pripevnená riedka prepravka s rozmermi dosiek 100 x 15 mm, ktoré sú upevnené stupňom 350 mm.
Krok sa zvažuje medzi stredmi pevných dosiek a táto vzdialenosť sa musí dodržať na celej ploche svahov, okrem hrebeňa a odkvapovej dosky.
Medzi doskou upevnenou na hrebeni strechy a stredom podkladovej dosky by mala byť vzdialenosť 280 ÷ 300 mm a pre upevnenie pozdĺž odkvapu je najlepšie zvoliť dosku širokú 150 ÷ ​​200 mm.
Ihličnaté drevo sa odporúča na usporiadanie laty.
Pri montáži dosiek je potrebné dbať na to, aby boli otočené smerom nahor s konvexnou časťou ročných krúžkov, inak bude drevo v priebehu času „viesť“.
Na hornej strane montovaných prepraviek sú upevnené dosky z preglejky odolnej voči vlhkosti.
Už budú základom pre položenie mäkkej strechy.
Pod šindľou je vyrobená pevná debna z dosky s hrúbkou 10 ÷ 15 mm alebo preglejky s hrúbkou 15 ÷ 20 mm.
Dôležité upozornenie: medzi doskami je potrebné ponechať tepelnú medzeru 3 ÷ 5 mm a medzi preglejkovými doskami - asi 3 mm.
Ak upevníte prvky materiálu blízko pri sebe, potom pri teplotnej expanzii môže dôjsť k deformácii podlahy, čo môže viesť k poškodeniu celej strešnej krytiny.
Dosky z preglejky sú priskrutkované k latovým doskám pomocou skrutiek, poháňaných prinajmenšom v jednej rovine s povrchom, pretože ich kryty by nemali zasahovať do montáže nasledujúcich vrstiev strešnej krytiny.
Odporúča sa nastaviť polohu západky skrutkovača tak, aby sa odkryl požadovaný krútiaci moment, čím sa umožní, aby uzávery boli v hrúbke preglejky mierne o 0,5-1,0 mm.
Ak konštrukcia strechy zabezpečuje spojenie dvoch svahov krovu systému vo vnútornom uhle (táto jednotka sa nazýva endy), potom musí byť chránená pásom hydroizolačného hydroizolačného "koberca".
Celkom správne - táto stránka je vždy najzraniteľnejšia pre prenikanie vlhkosti do vrstiev "koláča".
Ďalším krokom sú okraje tohto pásu hydroizolačného "koberca" v údolí pokryté špeciálnym lepidlom.
Teraz na vrchole pevnej preglejky, na celom povrchu, je položená podšívka hydroizolačného koberca. Jeho hrany sú navrstvené na lepidlo aplikované na hrany prúžku prilepeného k doline a sú pevne pritlačené pozdĺž tejto čiary pre spoľahlivé utesnenie.
Ďalej je na rímse na koncových koncoch podpery upevnená takzvaná čelná doska.
Medzi hydroizolačnou vrstvou a pevným prvkom je zároveň ponechaná ventilačná medzera 15 ÷ 20 mm.
Ochranná sieť je pripevnená k ľavej vetracej medzere a čelnej doske, a potom je čelný panel pripevnený na celý odkvap a na štíty krovu, ktorý chráni konce krokiev pred vlhkosťou.
Na hornej strane prednej dosky sú držiaky držiakov na odkvapové žľaby odvodňovacieho systému pripevnené k odkvapovej doske.
Ďalším krokom pozdĺž okraja celého obvodu strechy, nad pevnými držiakmi, je rímsová koľajnica a na štítoch koncová koľajnica.
Ďalej sa na endova nalepí špeciálny "koberec" (inak sa tiež nazýva "zástera") bitúmenových obkladačiek a pozdĺž odkvapu - hrebeňový odkvapový pás.
Tieto prvky sa spoja pre zastrešenie dvoch svahov v doline a základ pre začatie upevňovacích dlažieb, počnúc odkvapom a od okraja štítov.
Ďalej sú na určených miestach svahov na strešnom lepidle upevnené príruby ventilačných montážnych priechodov.
Na okrajoch dolného pásu a pozdĺž okrajov svahu sa na štít aplikujú pásiky špeciálneho strešného lepidla.
Ďalej, od odkvapového pásu, ktorý sa naň volá, sa ukladajú dosky bitúmenových dlaždíc.
Po položení každého radu predchádza nanesenie pásu lepidla na strechy.
Ak je sklon svahu hladký, inštalácia prvého radu segmentov dlaždíc začína od jeho stredu.
Riadok je usporiadaný rovnobežne s rímsovým pásikom s nastavením okvetných lístkov dlaždíc, ktoré by mali uzatvárať uzávery uzáverov.
Segmenty dlaždíc sú namontované vedľa seba, sú upevnené špeciálnymi skrutkami na základňu z preglejky.
Ak má strecha výstupok v strešnom systéme, ako je znázornené na obrázku, potom je to ten, kto ho najprv zakryje dlažbou.
V tomto prípade by sa listy mali umiestniť na koncový "koberec", na ktorý sa prilepia jeho hrany k aplikovanému lepidlu.
Ďalej, po dokončení inštalácie obkladu na oboch stranách konca „koberca“ sú okolo komínovej rúry pripevnené pruhy.
Stanú sa niveláciou pre pásové šindle.
Plátno je v týchto oblastiach upevnené aj na lepidlo.
Po montáži dlažby na obidvoch svahoch strechy je hrebeňový odkvapový pás upevnený na vrchole hrebeňa, ktorý uzatvára hrebeňovú medzeru medzi plechmi strešnej krytiny na jej protiľahlých stranách.
Ďalej sú inštalované prevzdušňovače pod strechou, ktoré zvyšujú prietok vzduchu organizovaním bodového vetrania.
Tieto prvky sú potrebné na dlhých svahoch alebo na náročných miestach strešnej konštrukcie.
Aerátory sú inštalované na svahoch na oboch stranách strechy a ich počet závisí od plochy konkrétnej stavby.
Posledným krokom pri usporiadaní strešného „koláča“ je inštalácia drenážneho systému na pripravených držiakoch.
Výsledkom je spoľahlivá, dobre izolovaná a krásna strecha domu.

Vlastnosti strešného "koláč" so zvýšenou izoláciou

Teraz má zmysel objasniť niektoré nuansy na usporiadanie zastrešenia "koláč" pod šindľami v domoch nachádzajúcich sa v regiónoch s drsným zimným podnebím, alebo na izolované obytné podkrovie, ktoré nemá hlavné steny na svahoch.

Pri veľmi nízkych teplotách v chladnom období, štandardná hrúbka izolačného materiálu 100 ÷ 150 mm pre vysoko kvalitnú tepelnú izoláciu zjavne nestačí - môžete to ľahko vidieť pri práci s kalkulačkou navrhnutou vyššie. V takýchto prípadoch sa používa vystužená vrstva minerálnej vlny, ale v tejto súvislosti je konštrukcia latky trochu odlišná.

Odporúčaná schéma zastrešenia "koláč" v prípade potreby, kladenie zosilnenej izolácie

1 - úsek nohy krokvy 50 × 150 mm, inštalovaný v krokoch po 900 mm.

2 - Parotesná membrána.

3 - Izolačné rohože s hrúbkou 150 mm.

3-a - Dodatočná vrstva tepelnej izolácie s hrúbkou 50 mm.

4 - Podanie šikmých plôch z podkrovia - to môže byť doska, preglejka, OSB alebo odolná proti vlhkosti.

5 - Difúzna membrána priepustná pre pary.

6 - Priečny nosník s prierezom 50 × 50 mm, inštalovaný kolmo na krokvy a určený na montáž dodatočnej vrstvy izolácie. V strede tyčí je spravidla zvolený inštalačný krok 600 mm - výsledná vôľa medzi nimi 550 mm je optimálna pre najhustejšie položenie štandardných blokov minerálnej vlny širokej 600 mm.

7 - Tyč s prierezom 50 × 50 mm, upevnená na protiľahlej mriežke, rovnobežne s krokvami s krokom 300 mm. Je nevyhnutná na vytvorenie vzduchovej medzery.

8 - Pevná prepravka - základňa pod šindľom.

9 - Kartáčované klince alebo skrutky.

Pre vysokokvalitné práce vetrania pod strechou je potrebné zaistiť prúdenie vzduchu cez medzery presahu rímsy alebo pod žľabom. Na usporiadanie spoločného ventilačného priestoru vo vertikálnych tyčiach každých 1500 ÷ 2000 mm sa náhodne urobia prestávky s dĺžkou 50 ÷ 100 mm.

Strešná krytina by nemala tesne priliehať k dymovodu. Podľa SNiP 41-01-2003 musí byť vzdialenosť medzi drevenými prvkami krovu a murovanými alebo betónovými stenami rúrok najmenej 130 mm. Pre keramické rúry bez izolácie je vzdialenosť 250 mm. Výsledná medzera medzi drevom a potrubnými materiálmi by mala byť naplnená nehorľavými materiálmi. Pomerne často je tu inštalovaná kovová skriňa, ktorá je naplnená expandovaným ílom alebo pieskom. Vonku okolo rúry je zástera vyrobená z pozinkovaného plechu.

Inštalácia neizolovanej strešnej krytiny "pie" t

Vybudovať štruktúru pre "studenú" strechu s nevykurovaným podkrovím je oveľa jednoduchšia ako "teplá" verzia. Inštalácia sa zvyčajne vykonáva v nasledujúcom poradí:

Neizolovaná strešná krytina "pie" pod mäkkou strechou nie je veľmi zložitá

 • Prvým krokom k inštalovaným nohám krovu, kolmo na ne, je upevňovacia tyč. Na tento účel vyberte tyč s rozmermi 50 x 50 mm v priereze. Krok montáže tyče priamo závisí od vzdialenosti montáže krokiev. Ak je napríklad 700–900 mm, potom bude medzi prvkami kontra-mriežky 300 mm.
 • Preglejky listov pevných debien sú namontované na vodorovne zaistený nosník vzrabezhku, to znamená, že podľa princípu "muriva", by mali zostať medové plechy kompenzačnej medzery 3 mm. Okraje hárkov musia byť spojené nevyhnutne na protiľahlej mriežke a pripevnené k nej falošnými klincami s rozstupom 150 mm.
 • Ďalej je preglejka pokrytá samolepiacou hydroizolačnou handričkou "koberec". Táto vrstva je vytvorená kontinuálne, ak sklon svahu je menší ako 18 stupňov, alebo pokrýva len okraje svahov, endovy, hrebeň a miesta uličiek vetracích a komínových rúrok, ak uhol svahov je 18 alebo viac stupňov.

Montáž šindľov na neizolovanej strešnej konštrukcii nemá žiadne zvláštne nuansy

 • V hornej časti hydroizolačnej bariéry je upevnený plochý pás, ktorý bude začiatkom inštalácie šindľov.
 • Ďalej, upevnenie segmentov asfaltových dlaždíc začína od odkvapového pásu.

Treba poznamenať, že ak je kontinuálna sústruženie základne namontovaná z dosky, potom mreža pre „studenú“ strechu nemusí byť ani konštruovaná. Dosky sú tiež upevnené vo vzdialenosti 3 mm od seba.

Usporiadanie zastrešenia "koláč" pod membránou strešnej krytiny

Všeobecné princípy vytvárania strešných "koláčov" na plochých strechách

Na zakrytie plochých striech alebo s malým sklonom do 12 stupňov sa používajú valcové materiály. Poradie pokládky strešnej krytiny je takmer identické so sekvenciou šikmých striech pod šindľami. V tomto prípade sa však systém nosníkov a prvky laty nepoužijú a podlaha sa položí na betónový podklad, profilovaný plech alebo dokonca drevená podlaha s izolačnou vrstvou alebo bez nej.

Približná schéma zastrešenia "koláč" pre plochú strechu, na drevenom podklade, bez izolácie

Válcové materiály môžu byť uložené v jednej alebo viacerých vrstvách. V konštrukciách s vonkajšou alebo neorganizovanou drenážou začína podlaha z previsu, pohybujúc sa po svahu.

Konštrukcia strešného „koláča“ položeného na betónovú podlahu je nasledovná:

Ťažké zastrešenie "koláč" s viacvrstvovým heterogénnym otepľovaním

1 - Asfaltové polymérové ​​krytiny.

2 - Dodatočná hydroizolačná vrstva.

3 - Vrstva bitúmenového základu.

4 - Cementovo-vystužený poter.

5 - Expandovaná hlinka izolovaná a tvoriaca potrebnú svahovú vrstvu.

6 - Izolácia: v tomto prípade extrudovaná polystyrénová pena.

7 - Asfaltová polymérová parotesná zábrana.

8 - Železobetónová doska.

Zahrievanie prefabrikovanej strechy z kovového profilovaného plechu je možné vykonať podľa nasledujúcej schémy:

Variant izolovanej strešnej krytiny "pie" na plochej streche z kovového plechu

1 - bitúmenovo-polymérové ​​navíjanie.

2 - Vrstva dodatočnej vodotesnosti používaná pri inštalácii dvojvrstvovej asfaltovej strechy.

3 - Izolácia - minerálna čadičová vlna s vysokou hustotou, špeciálne navrhnutá pre vonkajšiu vrstvu izolačnej plochej strechy.

4 - Izolácia - minerálna vlna s vysokou hustotou, určená pre vnútornú vrstvu izolácie plochých striech. Rôzni výrobcovia môžu mať pre tieto typy čadičovej vlny rozdielne názvy, ale princíp je zachovaný a v sortimente sú oba tieto typy zvyčajne určené pre vonkajšie a vnútorné vrstvy.

5 - Parotesná izolačná fólia.

6 - Teleskopický uzáver - "huba".

7 - základom strešného „koláča“ - profilovaného.

8 - Obojstranná lepiaca páska odolná voči vlhkosti pre parotesnú fóliu.

Parozábrana

Nasledujúce materiály sa používajú na parotesnú inštaláciu valcovaných povlakov na plochých strechách:

 • Asfaltové a bitúmenové materiály, vybudované na betónovom podklade.
 • Odporúča sa použiť nevystuženú alebo vystuženú polyetylénovú fóliu, ktorej vrstvy sú položené pozdĺž zvlnenia, prekryté 150 150 200 mm a upevnené pozdĺž čiary prekrytia obojstrannou vodotesnou páskou.

Na betónovom podklade je parozábrana upevnená vo forme palety s ohybom na zvislých stenách parapetov do výšky hrúbky izolácie plus 70 ÷ 100 mm. Rovnaké strany sú zdvíhané okolo komína alebo vetracích potrubí. Listy ktorejkoľvek z parozábranov sa prekrývajú a sú spojené v súvislom hermetickom plátne pomocou zvárania, lepenia alebo upevňovania spoľahlivej vodotesnej pásky.

Inštalácia tepelnoizolačného materiálu

Najčastejšie sa rohože z minerálnej vlny používajú ako izolácia pod krytom kotúča, ale niekedy sa používa aj polystyrénová pena.

Voľba sa zvyčajne zastaví na minerálnej vlne. Na betónovom podklade, ktorý je pokrytý parozábranou, sa rohože z minerálnej vlny ukladajú v jednej alebo dvoch vrstvách, pričom izolácia vlnitej podlahy je vždy položená v dvoch vrstvách, takže spoje hornej a spodnej vrstvy sa nezhodujú.

Pokládka izolačných dosiek na plochú strechu

1 - Vrchná vrstva izolácie - pokrýva všetky spoje dna.

2 - Spodná vrstva minerálnej vlny.

Pri pokládke jednovrstvových izolačných rohoží sa používa tuhosť 40 kPa a stlačiteľnosť 10%. Ak sú namontované dve izolačné vrstvy, potom spodná by mala mať tuhosť 30 kPa a horná - až 60 kPa.

Upevnenie dosiek z minerálnej vlny na základňu so špeciálnymi teleskopickými "hubami"

Pri mechanickom upevňovaní izolačných rohoží na betónový podklad sa používajú teleskopické upevňovacie prvky. Небольшая плита фиксируется двумя, а маты большего размера четырьмя элементами-"грибками". Если укладывается два слоя минеральной ваты, то они закрепляются одновременно, в этом случае нужно подобрать крепеж необходимой длины.

Монтаж теплоизоляционного материала под рулонное покрытие предполагает соблюдение некоторых правил, к которым относятся:

 • Izolácia spojovacieho materiálu je upevnená oddelene od krycieho kotúča, položeného na vrchu.
 • Upevnenie izolačných rohoží na vlnitú lepenku a betónový podklad sa vykonáva pomocou teleskopických upevňovacích prvkov.

Princíp montáže teleskopickej "huby"

 • Izolačná rohož môže byť nalepená na asfaltový polymérny tmel, ak základom pre "strešnú krytinu" je betónová doska. Pred lepením musí byť lepidlo nanesené na 30% povrchu lepenej rohože.
 • Vrstvy rohoží zapadajú do medzery spojov - to je nevyhnutné pre rovnomerné rozloženie slabých oblastí. V tomto prípade sú dosky hornej vrstvy posunuté vzhľadom k dolným, najmenej o 200 mm, navyše pozdĺž konca a pozdĺž bočných línií.
 • Ak sa medzi doskami so šírkou väčšou ako 5 mm vytvoria medzery, je potrebné ich vyplniť tepelnoizolačnou zmesou.
 • Je praktickejšie použiť strechy, ktoré sú dostatočne tuhé na izoláciu striech pod valcovaným krytom, aby sa na nich nevytváral poter, ktorý musí byť umiestnený na vrchu izolačného materiálu, napríklad expandovaného ílu.

Inštalácia membránového povlaku

Membránový povlak je možné montovať piatimi spôsobmi - lepením, zváraním za tepla, mechanickým, zváraním a predradníkom.

Lepenie rolí na bitúmenový tmel

 • Lepenie membránových fóliíVykonáva sa na neizolovanom povrchu strechy s betónovým stropom. Sú namontované na vysoko kvalitných lepiacich zmesiach, ktoré majú dobrú pevnosť. Materiál je možné lepiť úplne alebo len po obvode plátna, v problémových oblastiach, ako aj v spojoch. Problém, to znamená, že najzraniteľnejšími oblasťami strechy sú údolia, križovanie náteru na komín a vetracie potrubia a iné miesta, kde je možná stagnácia alebo únik pod vlhkosťou strechy.

Zváranie membránových fólií pomocou špeciálneho zariadenia

 • Membránové zváranie horúcim vzduchom najčastejšie sa používa na upevnenie jednotlivých plátien do jednej roviny. Zváranie plátien sa vykonáva na ich spojoch špeciálnym zariadením, ktoré stláča plachty, ktoré sa prekrývajú pod vplyvom horúceho vzduchu ohriateho na 600 stupňov. Šírka škáry môže byť od 20 do 100 mm.

Predradník - náter je pritlačený proti vrstve horného zásypu

 • Fixácia štrku vykonáva v prípadoch, keď má strecha sklon maximálne 15 stupňov.

Realizácia záťažovej montáže hobľovanej membrány

Plachty sú v tomto prípade položené na betónovom neizolovanom podklade takmer plochej strechy, natiahnuté a upevnené špeciálnym lepidlom alebo zváraním. Potom sa na vrch roztiahnutého materiálu umiestni štrkopiesok, štrk alebo štrk. Mala by byť rovnomerne rozložená po celom povrchu a úplne zakryť membránu.

Zváranie valčekového materiálu so špeciálnou vrstvou na zadnej strane, chránené tenkým filmom

 • Fúzované membrány na bitúmenovej báze, sú upevnené na plochom betónovom alebo dokonca drevenom povrchu, zahrievaním jednej strany pásu, na ktorú je aplikovaná špeciálna, ľahko roztavená kompozícia. Na zohriatie povlaku sa používa otvorený plameňový horák.

Mechanické upevnenie sa často používa na plochých strechách ich fólií.

 • Mechanické upevnenie spočíva v tom, že membránová membrána je upevnená na okraji izolačného materiálu pomocou teleskopických upevňovacích prostriedkov. Potom sú upevňovacie prvky prekryté nasledujúcim pásom, prekrytým o 85 ÷ 100 mm na prvom, a upevnené pomocou zváracieho alebo lepiaceho prostriedku.

Proces mechanického pripojenia membrány k izolačnej vrstve

Táto možnosť sa najčastejšie používa v prípade, keď základňa nie je určená pre hmotnosť predradníka, napríklad ak je vybavená vlnitou podlahou. Tu je potrebné dodať, že izolácia pod náterom je upevnená rovnakými teleskopickými držiakmi, ale len samostatne.

Pri práci na usporiadaní mäkkej strechy je potrebné pamätať na to, že trvanie jej prevádzky priamo na nasledujúcu opravu závisí od toho, ako správne je postup inštalácie dodržaný. Okrem toho, kvalitná inštalácia zastrešenia "tortu" je podmienkou príjemnej atmosféry vo vnútri domu, takže nie je nikdy nerozumné šetriť na usporiadaní strechy. Ak si nie ste istí, či budete môcť túto prácu vykonávať správne, potom je lepšie zveriť ju skúseným remeselníkom.

Na konci publikácie - kognitívne video procesu inštalácie mäkkej asfaltovej krytiny na streche súkromného domu:

Загрузка...