Interiérový dizajn domu

Ako vypočítať, koľko tapiet potrebujete na izbu

Napriek tomu, že sortiment materiálov pre opravy a dekorácie domov a bytov takmer každý rok je doplnený jednou alebo inou novinkou, tapeta neberie "vedúce pozície" a stále zostáva, pravdepodobne najobľúbenejším spôsobom navrhovania stien v obytných priestoroch. Okrem toho, najširšia paleta moderných tapiet, vyrobených s najmodernejšími technológiami, vám umožní dokončiť v akomkoľvek interiéri, spoľahlivo napodobniť obloženie stien mnohými prírodnými materiálmi. A ak tu pridáte relatívne nízku cenu a možnosť samokončiacej práce, potom popularita tapety dostane logické vysvetlenie.

Ako vypočítať, koľko tapiet potrebujete na izbu

Pred majitelia bývania, ktorí sa rozhodli v prospech takejto úpravy, určite otázka vyvstane - ako vypočítať, koľko tapiet potrebujete pre izbu? Budeme sa snažiť pomôcť im s týmto - nižšie je pohodlné online kalkulačka.

Pre tých čitateľov, ktorí sa už zaoberajú vkladaním tapiet, a teda „teoreticky zdatných“, by nemali vzniknúť žiadne problémy s používaním programu. Začiatočníci môžu mať nejasné otázky - niektoré vysvetlenia o používaní kalkulačky ao základných princípoch výpočtu sú uvedené nižšie.

Prejdite do výpočtov

Parametre zvolenej tapety

Moderná tapeta udivuje svojou rozmanitosťou. Líšia sa vo výrobe základne a prednej vrstvy - sú to papier, netkané, vinylové, na báze sklolaminátu, vyrobené z prírodných materiálov (bambus, korok) alebo ich textílií. V najširšom spektre prezentovaných a ich externom dizajne. V kontexte tohto článku sa však zaujímame len o rozmerové parametre a typ tlačeného vzoru. Začnime s veľkosťou.

Štandardné veľkosti rolí tapiet

Najprv musíte správne položiť lineárne rozmery predajnej tapety. Musia byť v súlade s existujúcimi normami (s minimálnou chybou) - tieto parametre sú zvyčajne uvedené na štítkoch výrobkov na každom valci.

Rolls tapety sa môže líšiť v dĺžke a šírke - to vyžaduje pozornosť pri výbere materiálu

 • Je okamžite vidieť, že predvolená tapeta je nastavená v kalkulačke, ktorej valec meria 53 × 1005 cm alebo 0,53 × 10,05 m (poznámka: dĺžka nie je 10 a pol metra, menovite 10 metrov + 5 centimetrov - to je veľmi často prípustná chyba vo výpočtoch).

Tento štandard je najbežnejší. Predpokladá sa, že je najvhodnejšie pracovať s takými úzkymi plátnami pre začiatočníkov. V tomto rozsahu veľkostí môžete nájsť akýkoľvek typ povrchovej úpravy.

 • Ďalšie z hľadiska rôznych ponúkaných možností je štandard 106 × 1005 cm.V skutočnosti sú to rovnaké tapety, ale zdvojnásobil na šírku. Je jasné, že v tomto prípade sa lepenie steny vykonáva rýchlejšie, ale pre prácu so širokými plátnami bude potrebné viac praktických zručností. Mnohí majstri však tvrdia, že je pre nich ľahšie dokončiť len taký široký štandard.
 • Pomerne často sa dováža tapeta široká 74 cm, dĺžka kotúča v tomto prípade je zvyčajne 10 m.
 • Tapety so šírkou 60 cm, 120 cm, 150 cm sú veľmi zriedkavé, ale stále existujú také normy, takže pozornosť sa im venuje aj v kalkulačke.
 • Okrem toho môže tapeta meniť hrúbku plátna - od super-hrubé s vinylovým reliéfnym vzorom až po tenké netkané alebo sklenené plátno - na maľovanie. Preto nie je vylúčené, že sa mení pozdĺž dĺžky valca so zachovaním jeho štandardnej šírky. Okrem vyššie uvedeného 10,05 m možno nájsť valce dĺžky 5, 8, 12, 15, 18, 20 a 25 metrov. Táto odroda je tiež k dispozícii v kalkulačke.

Typ vzoru a veľkosť správy

Zdá sa, že všetko je jednoduché: je tu štandardná dĺžka valca, výška steny a je ľahké určiť, koľko plátien bude vychádzať z každého kotúča. Ale to nie je úplne pravda.

za prvé, správna technológia obkladania stien naznačuje, že plátno je rezané s povinným horným a dolným príspevkom, ktorý sa po zlepení opatrne odreže ostrým nožom pozdĺž základových dosiek (podlahy a strop) alebo pozdĺž zamýšľanej čiary. To znamená, že k dĺžke každého pásu by sa malo pridať najmenej 50 mm.

Tapeta musí byť prilepená prídavkom na vrchu a spodku, ktorý je potom odrezaný na rovnej čiare ostrým nožom

za druhé, iný parameter interferuje s procesom výpočtu - typ výkresu a potreba kombinovať ho. Môžu existovať rôzne možnosti.

 • Konštrukcia tapety nevyžaduje kombináciu vzoru.

Ikona, ktorá nevyžaduje žiadne zarovnanie vzoru

Toto je najjednoduchšia voľba - plátno môže byť odrezané z akéhokoľvek miesta kotúča, to znamená, že nie je žiadny malý lem. Typickým príkladom sú zvislé čiary, akékoľvek beztvaré škvrny, tónovanie alebo reliéf chaotického vzoru atď.

Taký montážny vzor nevyžaduje

 • Zriedkavo sa vyskytujúcou odrodou je tapeta, z ktorej každé plátno, pri lepení, by malo mať opačný smer.

Tapeta s reverzným lepením

Táto tapeta je zvyčajne so zvislými čiarami a potreba spätného chodu je spôsobená iba zvláštnosťou umiestnenia pásiem.

Každé ďalšie plátno sa otočí, ale montážny vzor sa stále nevyžaduje.

Takéto tkaniny je možné vyrezať aj z akéhokoľvek miesta.

 • Obtiažnejší prípad - podrobnosti o obrázku si vyžadujú povinné zosúladenie. Zároveň však nie sú potrebné šmykové nátery, pretože vzor je orientovaný horizontálne.

Obrázok vyžaduje zarovnanie, ale bez vertikálneho posunu.

Výška obrázku má svoj vlastný názov - rapport. Takže pri rezaní takýchto kotúčov je možné, že aby ste označili začiatok ďalšieho plátna, budete musieť odstrániť pásik blízky veľkosti rapportu k orezaniu. Prirodzene, môže to ovplyvniť počet celých plátien z jedného kotúča.

Príklad ukotvenia obrázku, ktorý nevyžaduje vertikálne posunutie

Súčasne každá plachta začína od približne rovnakého bodu, ktorý je pripojený k výkresu.

 • Nakoniec, ďalšia možnosť - obraz tiež vyžaduje úpravu, ale kvôli jeho uhlopriečnemu usporiadaniu je každé ďalšie plátno posunuté vertikálne o určitú hodnotu (spravidla polovica vzťahu).

Ikona na tapete s odsadeným vzorom

Veľmi často sa začínajúci majstri s takýmito tapetami najviac dopúšťajú chýb.

Tkaniny sú rezané s ofsetom ½ rapportu

Je jasné, že aj pri takomto strihaní v orezaní môže celý vzťah zmiznúť s nepriaznivým výsledkom.

Na etiketách výrobkov, ktoré vyžadujú zarovnanie vzoru, sa zvyčajne nachádza piktogram, v ktorom je uvedený vzťah (v čitateli) a veľkosť posunu vzoru (v menovateli).

Ikona s hodnotami vzoru a posunu vzoru vertikálne

Takže, aby nedošlo k chybe s počtom tapiet, dĺžka role pri určovaní počtu hotových plátien by mala byť rozdelená nielen výškou steny, ale aj s ohľadom na príspevok (min. 50 mm) a vzťah.

Hlavné parametre miestnosti

Hlavnými parametrami priestorov pre výpočty bude obvod a výška. Niekoľko slov podrobnejšie.

 • Nie je ťažké merať obvod, napríklad chodiť s páskou na stenách. Najjednoduchší spôsob je v obdĺžnikovej miestnosti. O niečo ťažšie - v nepravidelne tvarovanej miestnosti, ale nemalo by to spôsobiť príliš veľa ťažkostí. Ak sú v miestnosti výklenky alebo výčnelky, ktoré budú tiež pokryté tapetou, potom sa ich obvod nevyhnutne berie do úvahy.

Obvod je vložený do kalkulačky úplne (alebo po celej dĺžke steny, ktorá má byť pokrytá tapetou, ak sa očakáva rôznorodá povrchová úprava).

 • Dôležitý bod: okná a dvere - mali by byť zohľadnené pri určovaní množstva tapiet?

Vyžaduje si individuálny prístup. Súhlasíte s tým, že dvere môžu byť široké len 600 - 800 mm, a potom ich môžete pri výpočte jednoducho "ignorovať" na plochú stenu.

Jednotný prístup k týmto rôznym dverám (a podobne - k oknám), samozrejme, nemôže byť

Dvere však môžu byť dvoj- alebo trojlisté, široké jeden a pol metra a viac - zrejme má zmysel vylúčiť takéto otvorenie z výpočtov. Situácia je podobná s oknami. V tomto uskutočnení môže byť šírka okenných a dverových otvorov odpočítaná od obvodu miestnosti - zvyšné zvyšky a vytvorená rezerva sú zvyčajne viac než dostatočné na utesnenie oblastí nad dverami nad a pod oknami. To platí najmä pre tapetu s kombináciou vzoru - pri rezaní často zostávajú veľmi dlhé plátna.

 • Posledným parametrom je výška. V článkoch sa často objavujú pokyny „výška stropu v miestnosti“. Zdá sa, že to nie je celkom správne - často sa líšia podlahové lišty, ktoré „konzumujú“ určitú výšku na hornej a spodnej strane steny. Okrem toho je možné tapetu prilepiť, a nie na celej stene, napríklad s komplexným dokončovanie s rôznymi materiálmi (alebo dokonca niekoľko typov tapiet). Pravdepodobnejšie je pracovať s koncepciou výšky plochy lepenej steny. Vkladá sa do kalkulačky v „čistej forme“ - bez pridania akýchkoľvek kvót alebo posunov, ktoré by zodpovedali vzoru.

Teraz môžete ísť so všetkými vedomosťami priamo do výpočtov. Ale ďalší malý prírastok: odporúča sa vždy zakúpiť aspoň jednu rolku v rezerve - situácia je iná. Toto je tiež zohľadnené v našej kalkulačke.

A nakoniec, aby sme pomohli začínajúcemu pánovi - malému náčrtu videa s tipmi na výber tapety:

Загрузка...