Inštalatérstvo a kanalizácia

Kalkulačka kalkulačka hlavy čerpadla pre zalievanie záhrady

Pre väčšinu majiteľov vidieckych domov, dostupnosť voľného pozemku je spojená s možnosťou usporiadania malé zeleninové záhrady alebo záhrady, ktorá im umožňuje mať zeleninu, bobule a ovocie na vlastnom stole. Ostatní majitelia dávajú prednosť územiu pod dobre upravenými trávnikmi s kvetinovými záhonmi. V každom prípade je však nemožné urobiť to bez pravidelného zalievania vašej pôdy. Ak je v blízkosti prírodná vodná nádrž, studňa, alebo sú na pozemku špeciálne hydranty, v ktorých sa voda vhodná na zavlažovanie akumuluje, potom bude potrebné čerpadlo na vodu do zeleninovej záhrady.

Kalkulačka kalkulačka hlavy čerpadla pre zalievanie záhrady

Ale tu je situácia: kúpili čerpadlo, zahákli hadice, zapli, a namiesto očakávanej fontány v závlahovej elektrárni, nejaký druh tekutých kvapiek vody, ktoré zachytávajú veľmi malú plochu. Dôvod je jednoduchý - model bol vybraný nesprávne, bez zohľadnenia vlastností zavlažovacieho systému a tlak vytvorený čerpadlom zjavne nestačí na to, aby zavlažovacie zariadenia fungovali správne. Aby sme sa vyhli takýmto problémom, navrhujeme použiť kalkulačku na výpočet tlaku čerpadla na zavlažovanie záhrady, ktorá sa nachádza nižšie.

Nižšie sú uvedené príslušné vysvetlenia pre používanie kalkulačky.

Kalkulačka kalkulačka hlavy čerpadla pre zalievanie záhrady

Prejdite do výpočtov

Vysvetlenie výpočtov

Jednou z hlavných charakteristík akéhokoľvek vodného čerpadla je tlak, ktorý vytvára. Môže sa merať (uvedené v cestovnom pase) v technických atmosférach, baroch (tieto hodnoty sú približne rovnaké), ako aj v metroch vodného stĺpca (10 m vodná stanica ≈ 1 atm. ≈ 1 bar).

Tlak vytvorený čerpadlom by mal byť dostatočný:

  • Na prekonanie prebytku bodu zalievania cez prívod vody. Napríklad voda sa odoberá z prírodného zdroja a privádza sa na miesto, ktoré sa samozrejme nachádza nad. Ďalšou možnosťou je odoberať vodu zo studne alebo zakopaného hydrantu (napríklad zberača búrky). Nadmerná hodnota v metroch musí byť uvedená v kalkulačke.
  • Na prekonanie hydraulického odporu hadíc natiahnutých na miesto zavlažovania. Čím menší je priemer hadice, tým väčšia je tlaková strata na každom metri položenej diaľnice. V kalkulačke je vyznačený jeden zo štyroch bežných priemerov: 1/2 "≈ 12,5 mm, ⅝" ≈ 16 mm, 3/4 "≈ 19 mm a 1" ≈ 20 mm. Ak je priemer väčší, potom sa jeho hydraulický odpor neberie do úvahy, ale takéto hrubé hadice v záhrade sa spravidla nepoužívajú.
  • Na zabezpečenie správneho fungovania zavlažovacích zariadení. Voda by nemala byť zaručená len na dosiahnutie krajného bodu, ale mala by tiež tlak najmenej 10 m vodného stĺpca (1 atm). To však nemusí stačiť - zvyčajne v pasoch zavlažovacích zariadení je minimálna potrebná hlava indikovaná pre ich normálnu prevádzku.

Okrem toho kalkulačka berie do úvahy koeficient berúc do úvahy skutočnosť, že hadice môžu byť vedené do bodu zavlažovania nie v priamke, ale s určitými ohybmi.

Výsledok zobrazí minimálnu požadovanú hlavu čerpadla. Pre pohodlie sa pridávajú všetky uvedené meracie jednotky plus kilopascaly (kPa) - je tu čerpacia technika, v ktorej je generovaná hlava indikovaná v týchto jednotkách.

Ak sa výsledná hodnota javí ako príliš veľká, budete možno musieť mierne zmeniť vzor zavlažovania. Napríklad z hydrantov alebo nádržky na čerpanie vody do sudov umiestnených okolo záhrady a potom na zavlažovanie. Mimochodom, pre rastliny je oveľa užitočnejšie - voda bude stáť a zahrievať na vonkajšiu teplotu.

Chcete kúpiť čerpadlo na zalievanie záhrady?

Moderný rad takýchto zariadení vám umožní vybrať si veľmi pohodlné používanie a kompaktný model veľkosti. Prečítajte si viac o nuansách tejto voľby - v osobitnom článku portálu venovanom záhradné zavlažovacie čerpadlá.

Загрузка...