Fasáda domu

Vláknito-cementové dosky pre exteriér

V našej dobe na výzdobu fasád používa rôzne materiály, najmä preto, že sú vo veľkom sortimente stavebného trhu. Fiber cement panely pre vonkajšie domáce dekorácie - to je jeden z novo vznikajúcich typov obkladov, ktorý sa stáva čoraz populárnejší medzi majiteľmi domov.

Vláknito-cementové dosky pre exteriér

Donedávna bola najčastejšou povrchovou úpravou fasády omítka, častejšie - na cementovej báze, majú však množstvo významných nevýhod, ktoré sa výrobcovia snažia eliminovať, vybavovaním prípravkov vyvinutých rôznymi modifikovanými prísadami. Ďalším smerom vývoja v tomto smere bol vzhľad panelov na konečnú úpravu vlákien.

Hlavné výhody vláknitého cementu obloženie cez tradičné omietky

Sadrové kompozície, napriek ich neustálemu technologickému zlepšeniu, stále majú množstvo spoločných negatívnych znakov. Medzi ne patria:

 • Pod vrstvou omietky sa musí starostlivo pripraviť stena s požadovanými vlastnosťami materiálu, z ktorého je stavba postavená.
 • Oprava a povrchová úprava fasády sádrovými roztokmi nie je možná alebo je veľmi obtiažne vykonať pri nízkych teplotách, pretože sa miešajú vo vode.
 • Omietka môže byť aplikovaná nie príliš hrubá, a to aj v prípade, že je spevnená spevňujúcou sieťovinou, v dôsledku teplotných zmien a pod vplyvom prírodných faktorov, môže sa odlupovať a prasknúť. Okrem toho, tenká vrstva materiálu nie je schopná vytvoriť aspoň minimálnu izoláciu stien domu.

Preto boli včas, na základe toho istého cementu v Japonsku, vyvinuté vláknito-cementové panely, v ktorých boli zachované všetky pozitívne vlastnosti základného materiálu a boli poskytnuté a opravené rôzne nuansy v „klasických“ vrstvách omietky:

 • Panely nemajú priamy kontakt so stenou, čo znamená, že môžu byť inštalované na povrchu z akéhokoľvek materiálu. Hlavná vec, ktorú mala určitú silu.
 • Vláknito-cementové dosky majú vďaka zložkám, ktoré sú v nich obsiahnuté, určitú pružnosť a odolnosť voči ohybu a tlakovému zaťaženiu, ktoré takmer úplne odstraňuje ich praskanie.
 • Obkladové steny s panelmi sú omnoho jednoduchšie ako nanášanie omietky, jej rozdeľovanie a vyhladzovanie na dokonalú rovnosť.
 • Ak chcete správne omietky steny cement-piesok zmesi, musíte mať dostatočne vysoké zručnosti. Panely môžu byť inštalované každým majiteľom samostatne, po štúdiu technológie ich inštalácie.

Výroba panelov z vláknocementov

Každý moderný stavebný kompozitný materiál prechádza komplexným technologickým procesom výroby, pre ktorý sa používa špeciálne zariadenie. Dopravníkový komplex na výrobu vláknito-cementových dosiek obsahuje priehradku na spracovanie celulózy, miešačiek, lisovacích a sušiacich cyklov. Potom prázdne platne prechádzajú stupňami aplikácie ochranných a farbiacich vrstiev. Ak chcete pochopiť, ako sa výroba tohto dyhovaného materiálu vykonáva, môžete tento proces v krátkosti zvážiť v etapách:

Výroba panelov z vláknitého cementu je komplexný viacstupňový proces

 • Ako výstužový materiál pri výrobe vláknito-cementových panelov sa používajú celulózové vlákna (vlákna), ktoré sú komplexným spracovaním. Buničina je rozdelená na jednotlivé vlákna, opakovane premytá vodou a poslaná do špeciálnej septiky a odtiaľ ide do ďalšej časti, kde je roztok miešaný.
 • Prvým krokom pri príprave roztoku pre doštičky je, že všetky zložky v ich zložení (cement, celulóza, syntetické vlákna, piesok, prísady, ktoré uľahčujú hmotnosť panelov) sa zmiešajú do homogénnej hmoty v suchom stave v špeciálnom bubne. Potom sa k výslednej hmote pridá voda a zmes sa mieša až do vytvorenia homogénnej zmesi.

Schematický diagram štruktúry vláknito-cementového fasádneho panelu

 • Hotová hmota sa privádza do nasledujúcej sekcie, ktorou je miešač-extrudér. Pri vysokom tlaku 650 N / cm² sa vytvarované textúrované panely z vláknitého cementu vytlačia zo špeciálnej dýzy určitej konfigurácie. Po tomto štádiu materiál „spočíva“ 6 6 8 hodín a zároveň získava silu.
 • Potom sa panely dodávajú v špeciálnom autokláve, v ktorom sú tepelne spracované s vysokými teplotami 170 ° 175 ° C a pod tlakom 10 atmosfér. Prostredníctvom tohto procesu sa vytvára kremičitan vápenatý-hydrát, ktorý dodáva panelom ultra vysoký výkon.
 • V nasledujúcom kroku sa vysušené platne odošlú do dielne, kde sa vykonáva ochranné ošetrenie - impregnácia vlhkosť odpudzujúcimi prostriedkami a antistatickými prostriedkami, potom sa na ne nanesú špeciálne farby. Po ich vysušení sú panely pokryté fotokeramickými alebo hydrofilnými keramickými látkami, ktoré na povrchu vytvárajú film molekulárneho kyslíka. Táto vrstva chráni panel pred prachom a nečistotami a vďaka tomu sa fasáda samočistí aj pri daždi alebo pri preplachovaní nečistôt z hadice. Okrem toho tento povlak zabraňuje vyblednutiu a zašpineniu dekoratívnej vrstvy.

Na zadnú stranu panelov sa aplikuje hydrofóbny základný náter, takže dosky sú chránené tak z vonkajšej, ako aj z vnútornej strany.

Hlavné vlastnosti panelov z vláknitého cementu

Fyzikálno-technické a prevádzkové charakteristiky dosiek z vláknitého cementu vyrábaných rôznymi spoločnosťami sa môžu trochu líšiť, ale formulácia zmesi výroby je v podstate rovnaká. Skladá sa z vyššie uvedených zložiek v nasledujúcom percentuálnom zastúpení: cement 85 ÷ 90% z celkovej hmotnosti a 10 ÷ 15% - ide o minerálne prísady, plnivá a celulózové vlákna. Rôzni výrobcovia používajú svoje ďalšie prísady, ale vždy tvoria riešenie tak, aby vlastnosti materiálov zodpovedali normám stanoveným pre tento typ obloženia.

Takže namiesto celulózy v zmesi možno použiť sklolaminát. Takmer všetky japonské firmy nevyhnutne obsahujú vo svojom zložení kremičitý piesok, ktorý zlepšuje vlastnosti obkladového materiálu.

Fiber cement panely majú nasledujúce vlastnosti, ideálne pre fasádne dekorácie budov, postavených v rôznych klimatických oblastiach.

 • Obkladový materiál je absolútne nehorľavý, takže sa stane druhom ochrany stien domu.
 • Je zaznamenaná odolnosť voči UV žiareniu, t.j. povrchová úprava si zachováva svoj pôvodný vzhľad po celú dobu prevádzky.
 • Malá hmotnosť panelov značne zjednodušuje ich inštaláciu.
 • Nízka hygroskopickosť - panely neabsorbujú vlhkosť.
 • Inertnosť voči korózii alebo erózii betónovej dosky.
 • Tepelné a zvukové izolačné vlastnosti pomáhajú do určitej miery chrániť dom pred stratami tepla a vonkajším hlukom.
 • Vysoká odolnosť voči nárazom a trvanlivosť robí z materiálu trvanlivého.
 • Materiál - odolný voči extrémnym teplotám, vrátane ostrých, s veľkou amplitúdou.
 • Povrchová úprava nerobí steny ťažšie, takže zaťaženie nadácie sa nezvyšuje.
 • Inštaláciu obkladu je možné vykonať pri akejkoľvek teplote.
 • Materiál je šetrný k životnému prostrediu, takže nevypúšťa škodlivé výpary.
 • Estetický vzhľad dekorácie je schopný poskytnúť každej stene úhľadnosť, slušnosť, koncipovaný dizajn fasády.

Rad vonkajších panelov z vláknitého cementu

Stojí za to povedať, že niektoré modely panelov z vláknitého cementu sú vyrobené bez ochranného a dekoratívneho náteru. Majú nielen nižšiu cenu, ale aj množstvo nedostatkov, medzi ktoré patria:

 • Značná hygroskopickosť u niektorých druhov.
 • Lineárna deformácia dosiek do 2% - to však nie je taký veľký problém, pretože nevedie k zničeniu materiálu.
 • Potreba samo farbiacich panelov zvýši náklady na konečnú úpravu o približne 10%. Preto je najlepšie kúpiť ready-made možnosti, ktoré nevyžadujú zmenu. Okrem toho sa ich cena po nákupe náterových hmôt a platieb za maliarske práce príliš nelíši a niekedy môže dokonca prevýšiť náklady na materiál, ktorý nevyžaduje farbenie. Ak napríklad nenatretá verzia niektorých typov stojí od 20 USD na 1 m², cena za vysoko kvalitné výrobky s dekoratívnym náterom je približne 22 USD na 1 m².

Technické vlastnosti panelov s vláknitým cementom s ochrannými nátermi sú zamerané na GOST 8747-88, ako aj na európske normy DIN EN 12467 a mali by byť udržiavané v nasledujúcich parametroch:

 • Hustota materiálu dosiek - najmenej 1,5 g / cm3.
 • Pevnosť v ohybe - 21,5 MPa a viac.
 • Absorpcia vody - od 7%, ale nie viac ako 20% celkovej hmotnosti.
 • Kategória horľavosti - NG.
 • Odolnosť voči mrazu - 100 alebo viac cyklov (približne - 45 ÷ 50 rokov).
 • Nárazová sila - od 2 kJ / m².
 • Hmotnosť dokončovacej dosky závisí od hrúbky a hustoty materiálu. V priemere je to 16 ÷ 24 kg / m².

Formy, reliéfy, farby a veľkosti panelov

Sortiment stavebných predajní zahŕňa dosky s rôznymi štruktúrovanými vzormi, ako aj v širokej škále veľkostí. Okrem toho môžu mať panely rôzne tvary, takže obklady fasád sa medzi sebou značne líšia. Môže to byť rovný povrch, napodobňovať jednu alebo inú tehlu alebo murivo, alebo dokonca obloženie obloženia.

To nie je doska alebo plastové obklady, ale trvanlivé vlákno cement dokončovacie panely.

Rozmanitosť farieb dosiek z vláknitého cementu je pozoruhodná - je ich tak veľa, že sa bude ťažko zdržiavať na jednom z nich. Panely majú hlboké bohaté pastelové odtiene, ktoré dávajú štruktúre estetický vzhľad. Môžu byť zvolené podľa zvoleného štýlu fasády a farebnej schémy strechy.

Fiber cementové panely s dekoratívnou štukovou úpravou

Nehovoriac o oddelenom a špeciálnom povlaku z minerálnych triesok, ktorý sa aplikuje na zloženie zmesi odolné voči vlhkosti a za studena, ktoré robí panely odolnejšími voči mechanickým zaťaženiam, ako aj účinkom prírodných faktorov.

Štruktúra vláknitých cementových dosiek potiahnutých minerálnymi trieskami

Rozsah veľkostí je tiež pomerne veľký. Je dôležité si všimnúť, že výrobcovia z rôznych krajín vyrábajú panely podľa vlastných noriem, ktoré v skutočnosti neplynú. Preto sa odporúča získať naraz celý objem materiálu, ktorý je potrebný pre steny budovy, aby sa nedostali do nepríjemnej situácie, keď sú obkladové panely skončené a sklad už nie je tohto typu.

 • Hrúbka dosky sa môže pohybovať od 6 do 35 mm.
 • Dĺžka a šírka:

Výrobky japonských spoločností majú najmä rozmery 910 × 3030, 455 × 3030 a 455 × 1818 mm.

Štandardné parametre panelov ruských výrobcov sú 1200 × 1500, 1200 × 2400, 3000 × 1500 a 3600 × 1500 mm. "Vlečné dosky" sa vyrábajú vo formáte 3600 × 200, 3000 × 200, 3300 × 470 mm, ale sú možné aj iné možnosti dĺžky a šírky panelov.

Štandardné veľkosti európskych výrobkov sú pomerne početné: 1200 × 770, 1590 × 306, 1593 × 455, 3600 × 190, 1500 × 1200, 1560 × 1190, 2440 × 1220, 2520 × 1220, 3000 × 1500, 3050 × 1220, 3600 × 1500 mm

Fiber Cement Panel Aplikácie

Tento typ obloženia je známy už niekoľko desaťročí, ale v našej oblasti sa pomerne široko používa. Spočiatku boli spotrebitelia „zahanbení“ vysokými cenami, ale po tom, čo ruskí výrobcovia začali vyrábať panely z vláknitého cementu, cena tohto materiálu na obloženie výrazne klesla.

Fiber cement panely sú nielen krásne dekoratívne steny, ale aj spoľahlivú ochranu budovy.

Vďaka svojim vysokým fyzikálno-technickým a estetickým vlastnostiam sa platne stále viac používajú na nasledujúce účely:

 • Ako vetru odolná a dodatočná tepelnoizolačná vrstva pre hlavné steny budovy.
 • Ako nivelačný náter a dekorácia povrchov nových domov a pri rekonštrukcii starých budov.
 • Dokončovacie prefabrikované a rámové domy, pretože materiál má na to všetky potrebné vlastnosti.
 • Použitie panelov pri usporiadaní vetraných fasád.
 • Materiál je vhodný a používaný pre obytné nízkopodlažné budovy, ako aj pre priemyselné a kancelárske budovy.

V súčasnej dobe existuje pomerne veľa výrobných spoločností na ruskom trhu, ktoré vyrábajú vlákno cement fasády a suteréne panely. Preto pred zastavením na jednom z modelov sa odporúča zvážiť niekoľko možností, pretože ich kvalita sa môže značne líšiť, pričom cena za ne bude približne rovnaká.

Okrem kvality je potrebné venovať pozornosť tomu, či výrobca panelov vyrába kovanie a spojovací materiál, ktorý musí byť dodaný s obkladovým materiálom. Možno tento faktor mierne zvýši cenu na paneloch, ale nebudete musieť hľadať vhodné detaily, bez ktorých nie je možné dosiahnuť požadovaný vzhľad fasády.

Príklad panelov z vláknitého cementu a ďalšie prvky pre ne

Takže na modernom stavebnom trhu sú najobľúbenejšie panely z vláknitého cementu nasledujúcich výrobných spoločností: "NICHIHA" a "KMEW" (Japonsko); LTM, Rospan, Kraspan a Latonit (Rusko); "Eternit" (Belgicko).

Výrobky ruských výrobcov

Tabuľka fyzikálnych a technických vlastností fasádnych dosiek z vláknitého cementu niektorých domácich výrobcov, ktorí získali uznanie od ruských odberateľov:

Základné fyzikálno-technické a prevádzkové charakteristiky"Rospan""LTM""Kraspan""Luton"
Absorpcia vody, nie viac,%10÷16202018
Expanzia z vlhkosti, nie viac, mm / m221.82
pórovitosť%25232322
Odolnosť voči mrazu (cykly)50100150150
Hustota, kg / m31500165015001650
Skupina horľavostiG1G1G1G1
Modul pružnosti pozdĺž vlákien, N / mm²120012005.51400
Modul pružnosti naprieč vláknami, N / mm²140013007.51500
Pevnosť v ohybe, MPa18÷2517÷262416÷26
Koeficient vodivosti tepla W / m × ºС0.30.250.20.6
Hrúbka (mm)6, 8, 106, 8, 107, 8, 10, 14, 188, 9, 11, 16
Šírka (mm)306, 45511951190, 1220200
Dĺžka (mm)1200, 1590, 3000 a 36002500, 2780, 2800, 3050, 31001560, 24001800, 3000, 3600
Hmotnosť (kg / m²)16÷186 mm - 15,7;
8 mm - 19,0;
10 mm - 22,6.
8 mm - 10,58 mm - 10,5;
9 mm - 13,5;
11 mm - 18;
16 mm - 16 ÷ 19
Prítomnosť príslušenstvaRohové prvky.žiadnyZávesné systémy pre montáž panelov.Závesné systémy pre montáž panelov.

A teraz - niektoré informácie konkrétne o výrobcoch.

Fiber cement panely "Rospan"

Spoločnosť, ktorá vyrába stavebné materiály pod značkou Rospan, pôsobí na trhu už 20 rokov a vyrába obklady z vláknitého cementu, čo je vo veľmi vysokom dopyte po konštrukcii fasád obytných budov.

Logo spoločnosti "Rospan"

Štandardné veľkosti materiálov tohto výrobcu sú uvedené v tabuľke vyššie. Ďalej je potrebné objasniť niektoré dôležité rozdiely:

 • Siding "Rospan" je vybavený trojvrstvovým náterom, ktorý zabezpečuje spoľahlivú ochranu materiálu ako aj jeho dekoratívneho prevedenia proti akýmkoľvek vonkajším vplyvom. Panely sú pokryté dvoma vrstvami akrylovej fasádnej farby od fínskeho výrobcu a potom transparentnou silikónovou vrstvou.
 • Hĺbka reliéfneho vzoru vlečky môže byť 3 ÷ 4 mm a ideálne imituje prírodný kameň alebo textúru dreva.
 • Materiál je navrhnutý tak, aby sa zachovali jeho funkčné vlastnosti pri teplotách od -40 do +55 stupňov a maximálnej vlhkosti 95%.

Sortiment panelov "Rospan" pre dekoratívny dizajn

 • Rôzne farby a reliéfy z vláknitého cementového obkladu vám umožňujú vybrať si ideálnu voľbu pre návrh fasády a zmeniť vzhľad budovy nad rámec uznania.

Vláknité dosky "LTM"

Fasáda, zdobená vláknocementovými panelmi "LTM"

TD LTM sro vyrába obkladové panely z cementových vlákien od roku 2008. Výroba dosiek sa vykonáva na moderných high-tech zariadeniach, takže výrobky majú vysokú kvalitu za prijateľnú cenu.

Panely majú spoľahlivý povlak, ktorý dokonale odoláva vonkajším agresívnym vplyvom, ako sú ultrafialové žiarenie, vlhkosť, vietor a rôzne nečistoty.

Spoločnosť vyrába štyri typy panelov, z ktorých si môžete vybrať tú správnu v závislosti od prevádzkových priestorov budovy a jej regionálnej polohy:

 • Panely proti vlhkosti Trieda "Aqua" sa používa na dokončenie stien budov určených pre vysokú vlhkosť, ako sú kúpele, bazény, umývačky áut, sprchy, ako aj niektoré zdravotné strediská, kde sa vykonávajú úpravy vody.
 • Fasádne panelyK tomu patria modely "CEMBOARD HD", "CEMCOLOUR", "NATURA", "CEMSTONE" a ďalšie, ktoré majú zvýšenú odolnosť a hustotu. Tento materiál má špeciálny ochranný povlak z akrylovej farby, vďaka ktorému môže byť povrch trvanlivý a inertný voči vonkajším vplyvom.
 • Panely odolné voči vetru Majú priemernú hustotu a sú vynikajúce na dokončenie výškových budov alebo budov nachádzajúcich sa vo veterných oblastiach, napríklad v pobrežných oblastiach. Tieto dosky sú viac navrhnuté tak, aby chránili steny pred fúkaním a hlukom zvonku.
 • Ohňovzdorné panely низкой плотности предназначены для облицовки зданий, к которым предъявляются повышенные требования противопожарной безопасности. К таким строениям можно отнести многоярусные автостоянки, деловые и торговые центры, а также любые здания, рассчитанные на большое скопление людей.

Vyššie uvedená tabuľka ukazuje priemerné hodnoty fasádneho obkladového materiálu. 

Možné možnosti zdobenia predných panelov "LTM"

Farebná škála panelov tohto výrobcu je pomerne široká, ale tieto sú mäkké, pastelové odtiene, na ktorých spočíva pohľad. Dávajú štruktúru rešpektu a relatívnej závažnosti.

Panely spoločnosti "Kraspan"

Spoločnosť "Kraspan" pracuje od roku 1999 a vyrába rôzne materiály na dekoráciu fasád, z ktorých jedna je z vláknito-cementových panelov. Okrem nich výrobca vyvinul prvky subsystémov, na ktorých sú pevné obkladové dosky upevnené.

Bytový dom lemovaný vláknitými cementovými panelmi Kraspan

Vývoj "Kraspan", zvládnutý vo výrobe, zahŕňa nasledujúce podsystémy, čo značne zjednodušuje inštalačné práce:

Výškovo nastaviteľný subsystém "Kraspan" v tvare L

 • Subsystém v tvare L má jedinečnú vyrobiteľnosť, ktorá urýchľuje inštaláciu obkladu použitím nastaviteľných pohyblivých prvkov s rozmermi 110, 115 a 210 mm, ktoré sú zvolené v závislosti od hrúbky izolačných rohoží a nepravidelností stien.

Subsystém v tvare U zvýšil tuhosť

 • Systém v tvare U "Kraspan" je navrhnutý tak, aby zabezpečil pevnosť konštrukcie na úkor štyroch výstužných prvkov. Zakrivenie steny je možné korigovať nastavením konzol po 5 mm krokoch.

Použitie vláknito-cementových panelov v kombinácii s vyššie uvedenými podsystémami umožňuje korigovať akúkoľvek geometriu stien fasády, eliminovať všetky nepravidelnosti a bez dodatočných prípravných prác na vyrovnávanie povrchov.

Tienidlá z vláknito-cementových dosiek "Kraspan"

Okrem toho, široká škála odtieňových riešení umožňuje realizovať akékoľvek nápady na dizajn fasády domu.

Vláknito-cementové dosky "Kraspan" dokonale odolávajú elektromagnetickému a ultrafialovému žiareniu a vďaka správnemu, vysoko kvalitnému inštalačnému obkladu môžu zachovať steny budovy a zabezpečiť jej dlhodobú prevádzku bez opráv.

Fiber cementové dosky "Latonite"

LATO OJSC vyrába dosky z vláknitého cementu od roku 2013, ale napriek veľmi skromným skúsenostiam mnohí stavitelia už ocenili kvalitu výrobkov tohto výrobcu.

Fibrotsementnaya obloženie domy panely "Latonit" pre jeho kvalitu okamžite získal uznanie spotrebiteľov

Panely Latonit sú vyrábané v rôznych variantoch:

 • Lisované lakované dosky používa sa na výzdobu interiérov a fasád. Obloženie bude slúžiť dlhodobo, pretože dosky majú vysoké technické vlastnosti.
 • Extrudované nepotiahnuté panely Používajú sa len na dokončenie fasády domu, pretože majú nízku tepelnú vodivosť, odolnosť voči poveternostným vplyvom a mechanickým vplyvom. Táto verzia panelov však vyžaduje dodatočné spracovanie zmesí farieb a lakov.
 • Nenatreté a nestlačené panely používa sa len na obkladanie vnútorných stien. Vyrábajú sa v štandardných veľkostiach a na objednávku. Materiál má vysokú pevnosť a odolnosť voči mechanickému namáhaniu, ale tiež vyžaduje farbenie.
 • Fiber cement fasády obklady - Ide o novú generáciu materiálu, ktorý je určený na fasádu. Bočné "dosky" majú vysokú životnosť a spoľahlivo chránia hlavnú stenu pred vlhkosťou a ultrafialovým žiarením.

Panely Latonit môžu mať veľmi jasné, sýte farby.

Fasádne panely "Latonit" sú vyrábané nielen v pastelových odtieňoch, ale aj vo viac šťavnatých farbách, ktoré urobia fasádu domu svetlou a krásnou, pri pohľade na ktorý nevyhnutne zdvihne náladu. Okrem toho výrobca zabezpečuje servis výberu a farbenia panelov vo farbe zvolenej podľa katalógu RAL.

S dostatočne vysokou úrovňou kvality dosiek a obloženia ruských výrobcov je cena domácich výrobkov oveľa nižšia ako dovážané náprotivky a v roku 2016 je to v priemere 800 rubľov na m².

Produkty popredných zahraničných výrobcov

Tabuľka fyzikálnych, technických a prevádzkových charakteristík vláknito-cementových panelov od najpopulárnejších zahraničných výrobných spoločností, ktoré prezentujú svoje výrobky na ruskom stavebnom trhu:

Základné fyzikálno-technické a prevádzkové charakteristiky"NICHIHA" (Japonsko)"KMEW" (Japonsko)"Eternit", panely "EQUITONE" a vlečka "Cedral" (Belgicko - Nemecko)
Absorpcia vody,%, nie viac32020
Expanzia z vlhkosti, mm / m, nie viac1.551.751,5÷1,75
pórovitosť%222323
Odolnosť voči mrazu (cykly)150150150
Hustota, kg / m3140013001650
Skupina horľavostiG1G1G1
Modul pružnosti pozdĺž vlákien, N / mm²140013005.5
Modul pružnosti naprieč vláknami, N / mm²150015007.5
Pevnosť v ohybe, MPa242424
Koeficient vodivosti tepla W / m × ºС0.320.250.25
Hrúbka (mm)14, 16, 18, 21, 25, 3514, 16, 188, 10, 12
Šírka (mm)455 a 910455190, 1250
Dĺžka (mm)1818 a 303030302550, 3100, 3600
Hmotnosť (kg / m²)14 mm - 16,5;
16 mm - 18,9.
14 mm - 13 ÷ 15;
16 mm - 15 ÷ 16.
8 mm - 14,9;
12 mm - 23,2.
Prítomnosť armatúr a prídavných prvkovKovový a vláknitý cementový roh.
Štartovacie a dokončovacie pásy.
Štartovací, rohový, dokončovací a deliaci pásik.
Nápravná farba, odliv a klyymery.
Štartovací, rohový, dokončovací a deliaci pásik.
Nápravný náter a klyymery.

Fiber cementové dosky "NICHIHA"

Spoločnosť "NICHIHA" bola založená v roku 1956, ale v Rusku otvorila svoju reprezentačnú kanceláriu až v roku 2012 av krátkom čase už získala dosť veľkú popularitu.

Spoločnosť "NICHIHA" - jeden zo zakladateľov technológie konečnej úpravy fasádnych panelov

Panely tohto výrobcu majú viacvrstvový náter, ktorý dokonale chráni ich povrch pred vonkajšími vplyvmi, preto sa materiál nazýva odolné voči poveternostným vplyvom.

Rozsah panelov "NICHIHA" - veľmi rôznorodé

Panel "NICHIHA" dáva stenám vynikajúcu zvukovú izoláciu, porovnateľnú s dvojitým zasklením, takže dom bude spoľahlivo chránený pred vonkajším hlukom.

Dosky sú odolné voči ultrafialovému žiareniu, takže povrch prakticky nezmizne.

Dekoratívny roh pod "divokým kameňom"

Technológovia a dizajnéri spoločnosti "NICHIHA" zabezpečovali výrobu ďalších prvkov, ktoré zdobia vonkajšie a vnútorné rohy konštrukcie. Takéto dodatočné profily sú vyrobené z vláknitého cementu, ako aj z kovu alebo plastu.

Dekoratívne rohové obloženie určené na pripojenie fasádnych panelov na vonkajších rohoch a zabezpečenie tesnosti obkladu. Tento prvok je schopný skryť chyby, ku ktorým došlo pri navrhovaní rohu. Táto časť je vyrobená zo sklených vlákien a je utesnená vláknitými cementovými panelmi so samoreznými skrutkami.

Kovový roh používa sa aj pre návrh rohu, ale táto vložka sa bude líšiť od hlavnej povrchovej textúry a farby.

Rohový prvok z vláknitého cementu objednané alebo zakúpené s hlavným materiálom, pretože musia mať rovnaký reliéf a farbu.

Pri inštalácii rohových prvkov, pod nimi musíte nainštalovať ďalšie časti laty.

Cena produktov tohto výrobcu v roku 2016 na m² začína od 1575 rubľov a môže sa líšiť v závislosti od regiónu.

Panely KMEW

"KMEW" je jednou z popredných spoločností v Japonsku, ktorá už viac ako 30 rokov dodáva svojim neprekonateľným kvalitným výrobkom mnohé krajiny sveta.

Fiber cement panely "KMEW" - jedna z ich celosvetovo uznávaných noriem kvality

Panely sú vyrobené z ultra odolného cementu a majú niekoľko vrstiev ochranných náterov - tieto sú farbené v rôznych odtieňoch, ako aj vonkajšia vrstva keramického striekania, ktorá chráni aplikovaný dekor pred prenikaním ultrafialových lúčov.

Rôzne vonkajšie dizajnové panely "KMEW"

Počas existencie spoločnosti bol vyvinutý veľký počet reliéfnych vzorov, ktoré napodobňujú rôzne materiály - je to „divoké“ kamenné, tehlové alebo kamenné murivo a dlaždice rôznych tvarov. Povlak materiálu má výraznú vlastnosť samočistenia, takže povrch je ľahko ošetriteľný.

Nevýhoda tohto materiálu sa nazýva dlhé dodanie, pretože nie všetky typy panelov sú zastúpené na ruskom trhu a niektoré z možností vybraných v katalógu sa dodávajú z Japonska v dohodnutom čase, ktorý môže byť približne dva mesiace.

Cena za m² panelov tohto výrobcu v roku 2018 v priemere 1800 rubľov.

Video: rýchlo a spoľahlivo - dokončenie fasády domu japonskými vláknitými cementovými panelmi

Produkty spoločnosti "Eternit"

Viac ako storočie skúseností vo výrobe stavebných materiálov - spoločnosť "Eternit"

Eternit je belgická spoločnosť s viac ako storočnou skúsenosťou vo výrobe stavebných materiálov. Panely rôznych tvarov sú vyrábané v továrňach v Nemecku a Belgicku a potom prichádzajú do skladov v mnohých krajinách sveta. Z povrchovej úpravy vláknitého cementu spoločnosť vyrába panely "EQUITONE" a obklady "Cedral".

Stena domu, skončil s pôvodným vlákno cementu vlečky "Cedral" t

Siding "Cedral" má 32 štandardných farieb, ktoré sú uvedené vo farebnej mape, primárne farby môžu mať rôzne odtiene, ktoré sú na objednávku.

Tónované verzie vlečky "Cedral"

Materiál je vybavený dvomi vrstvami náteru - je farebný a ochranný, no zadná strana panelov je tiež pokrytá vodotesnými zlúčeninami, ktoré zabraňujú prenikaniu vlhkosti do materiálu a erózii.

Vláknito-betónové obklady vyzerajú ako obyčajné maľované dosky, a dokonca majú určité množstvo vlastností typických pre drevo. Okrem toho, v niektorých svojich vlastnostiach je lepšie ako drevo, napríklad jeho nehorľavosť, odolnosť voči vlhkosti a vzhľad plesňových útvarov.

Výrobca poskytuje záruku na zachovanie pôvodnej farby povrchovej úpravy po dobu 10 rokov a viac, pretože vonkajší povlak spoľahlivo chráni farebnú kompozíciu pred ultrafialovými lúčmi.

"EQUITONE" (natura) majú rovnaké fyzikálne vlastnosti ako vlečka, ako aj široká škála farieb, od svetlých pastelových až po sýte sýte farby, ale inú veľkosť a tvar.

Priemerné ceny v Rusku pre Cedral vlečky v roku 2016 sa pohybujú od 900 do 1 800 rubľov na m², pre dosky EQUITONE - od 2500 rubľov.

Okrem uvedených spoločností sa na trhu objavujú aj iní výrobcovia z krajín ako Malajzia, Čína a Taiwan, ktorých výrobky môžu mať nižšiu cenu. Ale napriek tomu, kúpa exteriéru pre dom, sa odporúča dať prednosť tým produktom, ktoré boli testované na dlhé obdobie prevádzky, a tak získal popularitu medzi spotrebiteľmi v rôznych častiach sveta.

Všeobecné princípy montáže vláknitého cementového obkladu

Upevnenie vláknito-cementových panelov na povrch stien domu, ako aj inštalácia akýchkoľvek obkladových materiálov, má množstvo špecifických vlastností, ktoré musíte získať pred začatím dokončovacích prác.

Napriek podobnosti s niektorými inými typmi panelových fasádnych povrchových úprav má inštalácia vláknitého cementového obkladu stále množstvo vlastností

Všeobecné odporúčania pre montáž panelov z vláknitého cementu od rôznych výrobcov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

ilustrácieMožné možnosti a funkcie inštalácie
Prvá vec, ktorú treba zvážiť pri inštalácii dosiek je, že obloženie môže byť upevnené priamo na stenu pomocou samorezných skrutiek, alebo na rám opláštenia inštalovaný na prednej strane steny domu.
Ako v jednom, tak aj v inom variante sa na upevnenie tohto materiálu používajú špeciálne svorky, ktorými sú skrutky zaskrutkované do prvkov lišty alebo do steny.
Vláknito-cementové dosky sú upevnené svorkami ku každému stojanu opláštenia, to znamená v krokoch po 600 mm horizontálne, a vo výztužných oblastiach, vrátane rohov budovy alebo v oblastiach susediacich s okennými a dverovými otvormi, ešte častejšie.
Možnosť upevnenia panelov k prepravke sa volí tak, aby sa uľahčila inštalácia, vytvorila sa vzduchová medzera medzi hlavnou stenou a obkladom a aby sa vytvoril potrebný priestor na inštaláciu rôznych izolačných materiálov.
Aj keď upevnenie vláknito-cementových panelov na stenu alebo rám bez použitia svoriek sa neodporúča, v niektorých prípadoch nie je možné bez použitia tejto metódy. Napríklad, ak vláknito-cementové dosky vyžadujú upevnenie v oblastiach, kde je jednoducho nemožné na nich namontovať konzoly.
V tomto prípade sa najprv v paneli vyvrtá priechodný otvor, cez ktorý sa skrutka naskrutkuje. Jeho viečko klesá do materiálu dosky o 1 ÷ 1,5 mm.
Po dokončení inštalácie obkladu sú otvory úhľadne omietnuté zmesou odolnou proti oroseniu alebo pastovým tmelom, ktorý sa volí podľa farby panelov, alebo sa s nimi často v sade dodáva.
Inštalovanie vlákno-cementovej vlečky, namontované pod uhlom, prekrýva horné dosky na spodných, ako je jedľa alebo lodná doska, je trochu odlišné.
Obloženie je upevnené len na hornej strane panelu ku každej z regálov laty.
Pri doskových doskových dĺžkach medzi nimi je potrebné dodržať medzeru 2 mm - je potrebné kompenzovať lineárnu tepelnú rozťažnosť materiálu so zvyšujúcou sa teplotou okolia.
Uzávery samorezných skrutiek, zaskrutkované do hornej časti obložkových panelov, sa prekrývajú s doskami upevnenými vyššie.
Ďalšou možnosťou upevnenia dosiek na stenu je rám, to znamená, že kovové rámy sú upevnené na prepravke alebo na stene a vlákno-cementové dosky sú inštalované a zaskrutkované do drážok rámu.
V tomto prípade bude viditeľný nielen povrch dosiek, ale aj lamely samotných rámov.
Približná schéma takejto inštalácie je znázornená na obrázku.
Montáž laty sa vykonáva pomocou drevených trámov alebo pozinkovaného kovového profilu.
Horizontálne rámové prvky pozostávajúce z tyče by mali mať prierez 50 × 30 mm, montujú sa na stenu v krokoch po 600 mm. Na upevnenie sa používajú kotviace úchytky namontované v rozteči 600 mm.
Vertikálne regály sústruhu majú obvykle približnú veľkosť v priereze 40 × 70 mm a sú upevnené na každom z horizontálnych prvkov dvoma samoreznými skrutkami. Vzdialenosť medzi zvislými tyčami je zvyčajne tiež 600 mm.
Odporúča sa dodržiavať tieto parametre aj preto, že prevažná väčšina vykurovacích telies sa vyrába s takýmito rozmermi, a preto ich inštalácia bude jednoduchšia as minimálnym množstvom odpadu.
Niekedy sa fasádny plášť s vláknito-cementovými doskami alebo doskami vykonáva zo slepej plochy a až po križovatku s odkvapom bez toho, aby sa zvýraznila základňa.
V tomto prípade je rám na upevnenie povrchovej úpravy panelov bežný.
Ak plánujete posunúť základňu dopredu, aby vytvoril priestor, v ktorom bude inštalovaná alebo naplnená izolácia, môžete takýto rám vybaviť, ako je znázornené na obrázku.
Po upevnení dosiek na suterénovú časť steny sa odporúča, aby bol celý priestor medzi doskami a hlavnou stenou naplnený stredne veľkým ílom. Tento materiál je nielen vynikajúcim ohrievačom, ale aj nenahraditeľnou ochranou proti hlodavcom, ktoré ho obchádzajú.
V niektorých prípadoch, aby sa nevyužili omietky obložených stien, medzera medzi nimi a obkladovou vrstvou môže byť vyplnená cementovou maltou zmiešanou s polystyrénovou penou alebo polyuretánovou penou.
Plnenie medzery izolačnou zmesou sa vykonáva postupne, pretože dokončovacie panely sú pevné.
Nech sa zvolí akýkoľvek spôsob inštalácie, práca začína od spodnej časti steny alebo od slepej plochy, za predpokladu, že sa plánuje obkladať základňu budovy tým istým materiálom.
Ak sa dosky musia rezať, nastavovať na seba, potom rezy musia byť natreté akrylovou farbou, ktorá často prichádza s povrchovou úpravou. Farba bude nielen maskovať rez dosky, ktorý sa môže líšiť vo farbe, ale tiež sa stane dobrou ochranou pre koncovú časť pred prenikaním vlhkosti a vplyvom iných negatívnych faktorov.
Po dokončení montáže panelov na suterénnej časti steny, nad ňou, bezprostredne po obvode celej konštrukcie, je fixovaný kovový reflux s odkvapovou panvicou.
Ebbing pod obkladovými doskami môže mať rôzny dizajn, ale najjednoduchšou a najjednoduchšou možnosťou je prvok upevnený na stene.
Ďalej, pri montáži stenových panelov budú upevňovacie prvky pre reflux zakrývať svoj spodný plášť.
Na starostlivé upevnenie panelov okolo okien sú k prepravke pripevnené špeciálne deliace pásy.
Po dokončení montáže panelov okolo okenných alebo dverných otvorov sa odporúča uzavrieť medzery vytvorené pozdĺž ich obvodu špeciálnym dekoratívnym rohom, ktorý zušľachťuje obloženie.
Ak sa okolo okna nachádzajú široké svahy, ktoré musia byť tiež zdobené vláknitými cementovými doskami, potom spojenie medzi rámom a dokončovacím materiálom je tiež čisté, špeciálny štartovací profil je pripevnený k okienku okna a dosky sú inštalované do štrbín.
V prípade potreby sú medzery pred inštaláciou obkladových dosiek v nich potiahnuté tesniacim prostriedkom.
Vo vnútorných a vonkajších rohoch domu, za účelom zakrytia spojov rohov panelov, sú tiež inštalované špeciálne montážne prvky - rohy alebo deliace pásy. Это элементы будут представлены ниже, при более детальном описании монтажных работ.

Монтажные работы по установке фиброцементных панелей "KMEW"

Одним из наиболее авторитетных производителей фиброцементных панелей является японская компания "KMEW". Jej produkty sprevádza odporúčaniami pre montáž na rámové steny.

Spoločnosť vyrába ako samotné dosky, tak aj všetky armatúry potrebné na ich montáž a upevnenie, ako aj tesniace hmoty a nátery na hydroizoláciu a maskovanie hláv skrutiek a spojov medzi doskami. 

Štandardným riešením pre obloženie budovy vláknitými cementovými panelmi je vytvorenie vetranej fasády.

Konštrukcia plášťa vyhrievanej fasády vláknito-cementovými doskami musí byť dobre vetraná. Preto je potrebné vytvoriť rám, aby sa zabezpečila ventilačná medzera pre cirkuláciu prúdu vzduchu. Pri vykonávaní inštalačných prác sa vyžaduje individuálny prístup ku každej individuálnej štruktúre s prihliadnutím na jej architektonické prvky. V každom prípade je však porušenie technológie montáže fasádnej konštrukcie s vonkajšou povrchovou úpravou z vláknito-cementových dosiek neprijateľné, inak pod vplyvom vlhkosti a teplotných zmien môže byť dýhový materiál nakoniec beznádejne poškodený.

ilustrácieNuances, aby zvážila pri inštalácii vláknocementových dosiek
Výrobca neodporúča zbytočné upevňovanie fasádnych vláknito-cementových panelov priamo na kovový alebo drevený rám, pričom ich prekrýva skrutkami a klincami.
Ak sa medzi konštrukčnými prvkami počas inštalácie vytvoria medzery a medzery, musia sa utesniť tesniacim prostriedkom, inak sa do nich dostane voda.
Keď teplota klesne, vlhkosť sa zmení na mráz, čo čiastočne poškodí dosky. V dôsledku toho sa niektoré panely budú musieť demontovať a nahradiť novými.
Ventilačná medzera medzi vlákno-cementovou doskou a izolačnou vrstvou (alebo stenou budovy) musí byť chránená pred vetrom a vlhkosťou nepretržitou membránou priepustnou pre pary.
Neumiestňujte panely na zadnú lištu, pretože medzi nimi môže vzniknúť medzera, v ktorej sa bude hromadiť neodparujúca sa vlhkosť, čo má za následok vznik formy.
Huba sa rýchlo šíri a preto sa rýchlo šíri na izoláciu alebo na hlavné steny domu.
Medzi východiskovým profilom a spodným okrajom panelov prvého radu je preto potrebné vytvoriť ventilačnú medzeru širokú 10 - 15 mm.
Je potrebné sa vyvarovať montáži panelov s nerovnomerným sklonom.
Výrobca odporúča upevniť panely symetricky k stredovej vertikálnej osi fasády. To bude možné len s použitím deliaceho pásu.
Neodporúča sa inštalovať panely na šikmý parapet strechy. Na tento účel je najlepšie použiť špeciálne strešné materiály.
Dosky z vláknitých cementov pre svoju tuhosť ešte nie sú určené pre tento typ zaťaženia.

Ak chcete pracovať úspešne, musíte poznať všetky technologické nuansy inštalácie panelov spoločnosti "KMEW", ktoré sú odporúčané výrobcom.

Obvod čelnej steny sa teda vykonáva v nasledujúcom poradí:

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Prvým krokom je montáž rámu laty na hlavnú stenu fasády.
Táto časť konštrukcie môže byť vyrobená z dreveného dreva, ošetrené antiseptickými zlúčeninami alebo pozinkovaným kovovým profilom.
KMEW vyrába špeciálne profily na vytvorenie rámu, vhodne navrhnutého pre značnú hmotnosť panelov.
Hrúbka kovu, z ktorého sú zhotovené rámové profily, môže byť od 1,6 do 2,3 mm.
Vertikálna tyč alebo vedenie kovového profilu v systéme "KMEW" je upevnené v prírastkoch maximálne 606 mm od seba - takto je nastavený optimálny odstup pre pokládku izolačných blokov z minerálnej vlny.
Ak je to potrebné, stojan môže byť predĺžený od steny vo vzdialenosti, ktorá závisí od hrúbky izolačného materiálu, za predpokladu, že je určený na izoláciu stien budovy.
Ak je stena dostatočne vysoká, vertikálne prvky každých 1000 ÷ 1200 mm na výšku sú vystužené horizontálnymi priečkami z rovnakého materiálu.
Pri montáži izolačnej vrstvy sa medzi prvky laty inštalujú tepelnoizolačné rohože a pripevnia sa k hlavnej stene pomocou špeciálnych uzáverov so širokou hlavou, tzv. "Hubami", ktoré spoľahlivo pritlačia materiál na povrch.
Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby pri montáži rôznych konštrukčných prvkov rámu nebola chyba väčšia ako 2 mm.
To znamená, že pri ukotvení častí sa môžu posunúť alebo medzery nie sú väčšie ako špecifikovaná hodnota, ale nemôžu byť prekročené, pretože to ovplyvní spoľahlivosť upevnenia vláknito-cementových panelov.
Systém KMEW poskytuje všetky potrebné upevňovacie prvky, vrátane spájania vertikálnych a horizontálnych profilov.
Pri označovaní a inštalácii vodiacich líšt sa neustále sleduje ich súlad medzi vertikálnou a horizontálnou rovinou pomocou konštrukčnej úrovne alebo laserových plotrov.
Po nainštalovaní regálu laty je štartovacia tyč pripevnená k dolnému horizontálnemu profilu alebo k tyči, ktorá sa súčasne stáva odtokom pre suterénnu časť steny.
Upevňovacie prvky sú zaskrutkované v krokoch po 400 ÷ 600 mm.
Ak má stena fasády dostatočne veľkú dĺžku, musíte použiť dva štartovacie pásy (niekedy aj viac).
Sú kombinované prekrytím, ktoré by malo byť najmenej 50 mm. V tomto prípade sa spodný okraj jednej a hornej hrany druhej dosky otočí a oreže, ako je znázornené na obrázku.
Je veľmi dôležité, aby sa vonkajší a vnútorný roh správne vytváral zo štartovacej tyče pri jeho otáčaní na priľahlú stenu.
Po zmeraní požadovanej veľkosti dosky a miesta výrezu sa vyznačuje a sleduje pomocou značkovača pomerne zložitá konfigurácia vybranej sekcie, ktorá je rezaná pomocou nožníc na kov.
Aby nedošlo k pokazeniu profilu, môžete cvičiť na kartóne "náhrada" tým, že kreslí vzor, ​​rezanie a skladanie rohu.
Použitím tejto metódy konštrukčných uhlových plôch konštrukcie je možné zabezpečiť, aby bol uhol plne chránený pred prenikaním vlhkosti.
Po upevnení štartovacej úrovne po celom obvode budovy sa medzi stojky rámovej konštrukcie umiestnia termoizolačné rohože, ak to projekt zabezpečuje.
Ďalej môžete prejsť na podlahu hydroizolačnej fólie na vrchole rámu a izolácie.
Je veľmi dôležité tento materiál správne opraviť, pretože integrita hlavných stien, trvanlivosť tepelnoizolačnej vrstvy a následne aj ochrana tepla v dome bude závisieť od neho.
Inštalácia membrány začína od spodku rámovej konštrukcie a jej spodná hrana by mala pokrývať polovicu vertikálnej časti štartovacej dosky, na ktorú je upevnená na vodotesnej a mrazuvzdornej obojstrannej páske.
Na hornom okraji je plátno prilepené na stĺpiky rámu na rovnakú lepiacu obojstrannú pásku.
Tu je potrebné poznamenať, že horný membránový plech sa položí na spodný presah o 90 ÷ 100 mm.
Táto vzdialenosť je výhodne vyznačená na značkových membránach "KMEW" s prerušovanou čiarou pozdĺž horného a dolného okraja tkaniny.
Membrána je namontovaná sprava doľava, a ak majú byť jej listy zarovnané vodorovne, potom sú upevnené s presahom vo vzdialenosti, ktorá je poskytnutá medzi ramenami rámu, to znamená, že hrany každého z párovaných pásov by mali byť upevnené na dvoch regáloch.
Je veľmi dôležité položiť membránovú membránu, aby sa zachovala jej integrita v rohoch konštrukcie.
To je. nie pripevnenie samostatného plátna na každú stenu, ale upevnenie na jednej strane budovy, potom otočenie rohu na druhú stenu.
Okolo okien a otvorov dverí je najvhodnejšie upevniť membránu na rovnakú obojstrannú vodotesnú pásku.
Je prilepený po obvode otvorov, od spodnej horizontálnej strany.
Potom je páska upevnená na bokoch otvoru a nakoniec na hornej hrane.
Pred lepením membrány sa horný ochranný podklad odstráni z pásky a potom sa okraj pásu pevne pritlačí k lepiacemu pásu.
Po dotiahnutí celého povrchu stien paropriepustnou vetru odolnou membránou môžete pokračovať v príprave inštalácie panelov z vláknitého cementu.
Je vhodné ich rezať ručnou kotúčovou pílou so špeciálnym kotúčom a je lepšie, aby bol nástroj pripojený k lapaču prachu.
Kovové pravítko je nainštalované na paneli, proti ktorému bude hrana pílovej plošiny priliehať a pozdĺž lemovanej čiary sa vykoná rez.
Pri vykonávaní tejto práce je potrebné chrániť dýchací trakt pred prachom z cementu respirátorom a očami so špeciálnymi okuliarmi.
Pri označovaní a rezaní panelov sú položené lícom nadol.
Ak urobíte rez na prednej strane, potom na okraji rezu sa často vytvárajú nepravidelnosti a otrepy.
Po príprave obkladového materiálu na inštaláciu je upevnená dlhá štartovacia konzola, ktorá je upevnená na vrchu štartovacej dosky.
Spodný okraj tohto profilu by sa mal zhodovať so spodným okrajom membrány.
Pretože táto doska je navrhnutá tak, aby vytvorila ideálne horizontálne usporiadanie panelov, je vystavená prísne na úrovni budovy.
Upevnenie tohto prvku je realizované samoreznými skrutkami, ktoré sú priskrutkované cez konzolu, membránu a východiskovú dosku do horizontálneho profilu rámu.
Konzola má v spodnej časti perforované otvory, čím sa zabezpečí vysoko kvalitné vetranie fasády.
Upevnenie tohto prvku sa vykonáva v prírastkoch maximálne 606 mm.
Ďalej inštalácia vonkajších vlákno-cementových rohov, ktoré sú zakúpené v spojení s doskami.
Spodok dekoratívneho rohového prvku je inštalovaný v pevnej dlhej konzole.
Horný okraj rohu je upevnený z dvoch strán na špeciálne konzoly - svorky, ktoré sú upevnené skrutkami na rohový stojan rámu.
Ďalej, v prvom rohu sú nainštalované a namontované na rovnakom princípe.
Keď bude celá uhlová oblasť obloženia zostavená vo výške budovy, oddeľovacie tyče sú upevnené na okrajoch okrajov.
Budú umiestnené na križovatke panelov a rohových prvkov a sú navrhnuté tak, aby sa zabránilo ich premiestneniu počas inštalácie a počas prevádzky.
Potom nainštalujte prvú dosku z vláknitého cementu.
Je namontovaný tak, že výstupok na zadnej strane panelu zapadá do drážky východiskovej konzoly.
Horná strana panelu je upevnená na zvislých regáloch laty pomocou špeciálnych konzol - príchytiek pre ploché dosky.
Upevnenie sa vykonáva samoreznou skrutkou na každom stojane rámu.
Na montážnych konzolách je niekoľko otvorov, ktorými môžu byť tieto prvky priskrutkované k regálom. Avšak najlepšou možnosťou by bolo upevniť ho na rám cez otvor umiestnený v strede.
Na zvislých spojoch panelov je inštalovaná deliaca tyč, ktorá zabraňuje pohybu panelov voči sebe navzájom z jednej vertikálnej roviny.
Deliaca tyč je z oboch strán upevnená na zvislé stojky rámu.
Upevnenie sa vykonáva v prírastkoch maximálne 600 mm.
Inštalácia panelov bez deliaceho pásu vo zvislých spojoch nie je povolená, pretože bez toho nie je možné dodržať rovnakú veľkosť zvaru pozdĺž celej výšky spoja.
V tejto súvislosti môže dôjsť k posunutiu panelov, čo spôsobí, že obloženie bude veľmi nepresné.
Veľkosť švu vytvoreného deliacou páskou je 10 mm.
Ak sú v architektonickom riešení budovy vnútorné rohy, je potrebné pod obkladom v nich upevniť špeciálny vnútorný drenážny roh.
Ochráni túto oblasť fasády pred prenikaním a akumuláciou vlhkosti, a teda od vzniku plesne.
Okrem toho dodá panely na vnútornom rohu správnu presnosť.
Ďalej, na jednej zo strán je na vrchu rohu nainštalovaný obkladový panel, ktorý je tiež pripevnený k rámovým stojanom pomocou montážnych príchytiek.
Potom je do rohu pripevnená jednostranná deliaca tyč, ktorá uzatvára uhlovú medzeru medzi doskami a udržuje si svoju veľkosť po celej výške rohu.
Ďalší krok, na druhej strane deliacej tyče, je namontovaný na druhý panel tvoriaci vnútorný roh.
Celá rohová jednotka je tak čistá a chránená pred prenikaním vlhkosti.
V oblastiach fasády, kde je ťažké upevniť panely na použitie konzol, napríklad pod oknami a inými otvormi, sa používajú špeciálne tesnenia, ktoré sa stanú dištančnými vložkami.
Ich hrúbka by sa mala rovnať vzdialenosti medzi hydroizolačnou membránou a obkladovými panelmi.
Dištančné prvky udržujú panel v požadovanej vzdialenosti od steny, na úrovni horného povrchu deliaceho pásu.
Tu sa upevnenie panelov vykonáva cez panel a tesnenie, na rámové regály, ktoré sa na tomto mieste montujú častejšie.
Uzáver skrutky je vsadený do povrchu panelu do hĺbky 0,5 x 1 mm.
Inštalácia panelov na bočných stranách okenných alebo dverových otvorov sa vykonáva na vopred určených jednostranných deliacich pásoch.
Na hornom odkvapovom okraji fasády je stanovená konečná úroveň.
Jeho šírka je zvolená s prihliadnutím na hrúbku panelu, takže obloženie by malo vstupovať do drážky drážky.
V tomto profile sú tiež usporiadané vetracie otvory, takže prúdenie vzduchu pod obkladom cez perforáciu spodnej montážnej konzoly bude môcť voľne prechádzať cez dokončovaciu tyč.
Na tejto ilustrácii je dobre znázornené, ako by mal byť panel s vláknitým cementom inštalovaný v dokončovacej lište.
Aby bola dokončovacia doska pevne pripevnená k vertikálnym prvkom laty a na mieste upevnenia nebola medzi nimi žiadna voľná vôľa, pod ňou boli tiež inštalované dištančné vložky.
Na upevnenie panela cez tesnenie na zvislý stojan sa používa samorezná skrutka s dĺžkou 60 mm.
Upevnenie sa vykonáva na hornom okraji panela so vzdialenosťou 70 mm od okraja.
Všetky samorezné uzávery sú opatrené tesniacim materiálom odolným voči vlhkosti pre vonkajšie práce.
Je zakúpený s dokončovacím materiálom a má rovnakú farbu ako panely z vláknitého cementu.
Ak ste si zakúpili bielu tesniacu hmotu, potom po jej zaschnutí sa miesta jej aplikácie natrú farbou.
Po ukončení celej inštalácie je potrebné uzavrieť miesta zvislého spojenia dosiek tesniacim prostriedkom.
Na tento účel sa vyčnievajúce povrchy oddeľovacej tyče čistia mäkkou kefou.
Ďalším krokom na okraji spojených dosiek je ochranná páska (maskovacia páska). Je nutné, aby sa na povrch panelov nedostal silikón.
A potom je táto obmedzená páska pokrytá špeciálnym základným náterom na vytvorenie lepšej priľnavosti materiálov.
Silikón sa ďalej opatrne aplikuje na švy pripravené a natreté základným náterom.
Jeho vrstva by mala úplne pokrývať povrch deliaceho pásu a mierne vyčnievať z povrchu smerom von.
Po nanesení silikónovej zmesi, kým nie je suchá, sa vyhladí gumovou alebo špeciálnou ohybnou stierkou.
Okrem toho pri vedení nástroja pozdĺž švu je potrebné zabezpečiť, aby pracovná plocha stierky zachytávala 7 - 8 mm obkladových dosiek z každej strany.
Keď sa špachtľa pohybuje po povrchu dosiek, ich reliéf sa vytvorí na silikónovom tesnení. Po úplnom vyschnutí tesniacej hmoty sa šev stane takmer neviditeľným.
Ak sú švy natreté bielym tesniacim prostriedkom, potom je šev, ktorý čaká na jeho vyschnutie, tiež natretý vhodnou farbou.
Ochranná páska môže byť okamžite odstránená a ak je naplánované farbenie, potom po zaschnutí farby.
V dôsledku toho bude fasáda pokrytá úhľadným bezšvovým dekoratívnym náterom, nerozoznateľným od reliéfnej omietky.
Okrem toho, dosky z vláknitého cementu budú vynikajúcou ochranou pre hlavné steny pred vlhkosťou a vetrom.

Poskytnutie podrobností o obkladoch panelmi z vláknitého cementu všetkých známych značiek so všetkými technologickými nuansami na škále jednej publikácie je jednoducho nemožné, pretože rôzne modely majú svoje vlastné špecifiká a vlastné štandardné ukazovatele. V každom prípade by ste sa mali spoliehať na návod na inštaláciu, ktorý musí byť nevyhnutne pripojený k zakúpenej šarži materiálu.

Desať, ale spoločným znakom všetkých kvalitných vláknitých cementových panelov je, že ide o moderný materiál, s ktorým môžete rýchlo dokončiť fasádu akejkoľvek budovy. Tvárou v tvár sa stáva trvanlivý, spoľahlivý, a to je dôležité, veľmi krásne. A ako bolo zrejmé z uvedených pokynov, väčšina skúsených majiteľov domov bude schopná vyrovnať sa s úlohou vlastnej montáže takejto fasády.

Загрузка...