Nadačný dom

Tvárou do suterénu domu s umelým kameňom

Suterén každej budovy vyžaduje spoľahlivú ochranu pred všetkými druhmi vonkajších vplyvov, pretože je to horná časť základu a spoľahlivosť stien a celej budovy závisí od jej pevnosti. Okrem toho by každý majiteľ chcel, aby jeho dom vyzeral elegantne a esteticky, preto dekorácia suterénu by mala vykonávať aj dekoratívnu funkciu.

Tvárou do suterénu domu s umelým kameňom

Na tieto účely sa používajú rôzne druhy povrchových úprav - môžu to byť vodotesné omietky, panely alebo dosky, imitujúce prírodné materiály, ako aj obklady rôznych formátov. No, s výhľadom do suterénu domu s umelým kameňom môže tiež tvrdiť, že je "titul" z najpopulárnejších možností. Dôvody sú zrejmé - tento materiál je široko dostupný na trhu, jednoducho sa montuje na steny a má prijateľnú cenu. Okrem toho, reliéf kameňa na povrchu suterénu možno reprodukovať nezávisle.

Existuje niekoľko druhov umelého kameňa, ktoré sú primárne delené základným materiálom, na základe ktorého sú vyrobené.

Cementový kameň

Umelý kameň na báze cementu má pomerne slušné výkonové charakteristiky, ideálny pre obklady stien a fasád.

Veľmi spoľahlivé imitácie prírodných kameňov sú tvorené cementovou maltou

Portlandský cement, piesok, plastifikátory, farbiace pigmenty, ako aj vystužujúce komponenty a špeciálne látky, ktoré dodávajú hotovým tvárniciam alebo dlaždiciam značnú hydrofóbnosť, sú súčasťou malty, z ktorej je táto úprava dokončená. Výrobky môžu mať rôzne formáty a farebné riešenia, napodobňujú rôzne druhy kameňa.

Umelý kameň na cementovej základni má všetky potrebné vlastnosti pre orientáciu do suterénu

Betónový kameň, vyrobený v súlade s výrobnou technológiou, má tieto vlastnosti:

 • Nebude reagovať na zmeny počasia, zmeny teploty a úrovne vlhkosti.
 • Materiál nie je vhodný na tvorbu a vývoj kolónií mikroflóry - húb, plesní, machov a pod.
 • Tento umelý kameň je schopný spoľahlivo chrániť stenu nielen pred vonkajšími prírodnými, ale aj od zvýraznených mechanických účinkov, pretože má vysokú pevnosť.
 • Materiál je trvanlivý, ale v niektorých prípadoch vyžaduje pravidelnú opravu, napríklad aktualizáciu farby alebo opravu poškodených švov.
 • Estetický vzhľad povrchovej úpravy dáva celej štruktúre rešpekt a presnosť. Povrchová úprava betónu "pod kameňom" je dokonale kombinovaná s akýmkoľvek materiálom, ktorý je zdobený fasádou.

Nevýhodou tejto povrchovej úpravy je veľká hmotnosť, takže pre jej inštaláciu je potrebné zvoliť správnu adhéznu kompozíciu.

Je tiež dôležité vedieť, že zle vyrobený umelý kameň na základe cementu môže mať zvýšenú hygroskopicitu a jesenná vlhkosť nahromadená v póroch materiálu môže viesť k praskaniu dlaždice alebo jej „streľbe“ zo steny počas nástupu mrazu.

Plastový pieskový umelý kameň

Kameň vyrobený zo špeciálne zvolenej zmesi piesku a polymérov je kompozitný materiál, ktorý maximálne napodobňuje vzhľad prírodného kameňa a nie je horší ako jeho vlastnosti.

Polymérny pieskový umelý kameň je omnoho ľahší ako betón, a vzhľadom na jeho vzhľad a výkon je takmer rovnako dobrý ako v minulosti

Umelý kameň z polymérneho piesku je skvelý pre obkladanie soklov, postavených z rôznych materiálov. Inštalácia tohto obkladu sa zvyčajne vykonáva na laty namontovanej na stene. Rám môže byť vyrobený z kovového profilu, drevenej tyče alebo sa tieto materiály používajú v komplexe.

Montáž plášťa z polyméru a piesku sa zvyčajne vykonáva na rámovej konštrukcii

Polymérové ​​pieskové dlaždice boli široko používané nie je to tak dávno, takže to nie je tak dobre známy ako konkrétna možnosť voľby. Avšak, vzhľadom na jeho vysoký výkon, nie je pochýb o tom, že v priebehu času to bude iste mať jednu z vedúcich pozícií popularity medzi suteréne tváre.

Tento typ umelého kameňa sa vyrába v rôznych formátoch a môže napodobňovať rôzne kamene prírodného materiálu. Dosky majú veľmi malú hmotnosť, takže je ľahké s nimi pracovať a je tu možnosť použiť na výzdobu základov starých domov bez dodatočného vystuženia základne - stačí nainštalovať pevný rám.

Môžete si kúpiť veľkoformátové suterénne dosky s imitáciou kameňa alebo tehál - je s nimi ešte jednoduchšie pracovať

Polymérny pieskový "kameň" sa často vyrába vo forme veľkých dosiek, ktoré sa spájajú podľa princípu hádaniek. Vďaka tomuto dizajnu sa inštalácia obloženia stáva intuitívnou a prechádza pomerne rýchlo.

Okrem panelov sa z tohto materiálu vyrába obyčajná dlažba s povrchom pod prírodným kameňom. Vzhľad sa prakticky nelíši od betónu, ale má zlepšené vlastnosti a je vynikajúci pre vonkajšie použitie. Medzi tieto vlastnosti patrí flexibilita materiálu, nízka tepelná vodivosť, vysoká odolnosť voči vlhkosti a extrémnym teplotám. A pretože na zabezpečenie takejto povrchovej úpravy sa používa sústruženie, bude ľahké „zapísať“ izolačný materiál do tohto vyhotovenia, pričom sa zároveň rozhodne o probléme tepelnej izolácie podstavca.

Tehla dlaždice "pod kameňom"

Dlaždica z tehál napodobňujúca kladenie kameňa alebo tehál je vyrobená zo špeciálnych druhov žiaruvzdorných ílov a na dodanie materiálu potrebného zafarbenia sa pridajú prírodné farbiace pigmenty. Vďaka vysokoteplotnej kalcinácii je tento materiál mimoriadne trvanlivý, odolný voči opotrebeniu a trvanlivosti.

Tento typ umelého kameňa sa vyrába vo forme kusových dlaždíc alebo vo forme panelov na špecifickom základe (napríklad polyuretán), ktoré sú tiež prepojené podľa princípu hádaniek. Kusové výrobky sa vyrábajú vo forme plochých dlaždíc a rohov, čo značne zjednodušuje dokončovacie práce.

Tehla dlaždice môže napodobniť ako tehál, a rez prírodného kameňa.

Celý zoznam dôležitých výhod robí toto oddelenie jedným z najvyhľadávanejších soklov, ako aj celej fasády ako celku.

Fasádny (soklový) slinkový panel pod murivo

Medzi tieto kvality patrí:

 • Najvyššia životnosť, odolnosť voči abrazívnemu zaťaženiu a iným mechanickým namáhaniam.
 • Vysoká priľnavosť pri lepení.
 • Trvanlivosť obloženia základne.
 • Výrazná odolnosť proti vlhkosti, tepelná a mrazuvzdornosť.
 • Inertnosť voči ultrafialovému žiareniu - povrchová úprava nestráca svoju pôvodnú farbu po celú dobu prevádzky, ktorá sa počíta po mnoho desaťročí.
 • Široká škála tvarov a odtieňov opláštenia umožňuje zvoliť si možnosť, ktorá bude v maximálnej miere v súlade s dizajnom stien a strechy.

Slinkový umelý kameň má pomerne vysokú cenu, ale je plne odôvodnený trvaním prevádzky.

"Flexibilný kameň"

"Flexibilný kameň" je relatívne nový dokončovací materiál, takže pre mnohých je to jednoducho neznáme. Táto povrchová úprava je však stále populárnejšia vďaka schopnosti napodobniť kamenný obklad sokla s minimálnym úsilím. Okrem toho, táto povrchová úprava má prijateľnú cenu.

Fragment suterénnej steny lemovanej "ohybným kameňom"

"Pružný kameň" je vyrobený v plátne a dlaždice. Zvyčajne pozostáva z dvoch vrstiev - ide o vonkajšiu dekoračnú vrstvu, ktorou je tenká časť prírodného kameňa, aglomerát piesku, ktorý je spojený s textilným podkladom s akrylovou disperziou.

Dekoratívny povrch má vysokú odolnosť voči opotrebeniu a dokonale imituje prírodný kameň.

Napríklad - výňatok z katalógu možných vonkajších textúr "flexibilný kameň"

Výhodou tohto materiálu oproti ostatným obkladom je, že má výraznú pružnosť, ktorá sa pri zahrievaní zvyšuje, takže na základňu akejkoľvek konfigurácie môžete nalepiť pružný kameň. Jednou z výhod takéhoto obloženia je skutočnosť, že celé plátno sa používa bez odpadu. Ohybný kameň pred inštaláciou sa rozreže nožnicami alebo kliešťovým nožom na fragmenty požadovaného tvaru - a môže sa použiť akýkoľvek kus.

Dekoratívna vrstva "pružného kameňa" je pokrytá špeciálnym substrátom, ktorý sa po inštalácii obkladu odstráni

Výrobcovia tohto materiálu pokrývajú dekoratívnu stranu ochrannou fóliou tak, že počas prepravy nebude poškodená. Film sa odstráni z prednej strany povrchovej úpravy až po vložení na základňu.

Výhody "flexibilného kameňa" zahŕňajú nasledujúce vlastnosti:

 • Ľahkosť - merná hmotnosť je iba 3 ÷ 4 kg / m².
 • Ekologická čistota materiálu, takže ho možno použiť nielen na dokončenie suterénu, ale aj na interiérové ​​práce.
 • Nehorľavá povrchová úprava.
 • Odolnosť voči nízkym a vysokým teplotám
 • Možnosť montáže na povrch steny, odvodená z akéhokoľvek materiálu, od preglejky po tehly.
 • Paropriepustnosť a odolnosť voči vlhkosti.
 • Dlhá životnosť.
 • Antistatická vlastnosť materiálu, ktorého povrch nepriťahuje prach.

Umelý kameň, vytvorený na stene betónového riešenia

Ak je potrebné reet do suterénu domu, ale finančné prostriedky vyčlenené na stavebné práce sú obmedzené, a nie sú dostatočné na obstaranie dokončovacieho materiálu, potom môžete použiť inštrukcie na samostatnú reprodukciu imitácie prírodného kameňa na stenu.

Toto nie je otočené - reliéf kameňa je vyrobený ručne.

Vykonať takú dekoráciu suterénu nevyžaduje zložité nástroje a prilákať špecialistov - to je celkom možné niesť sám.

Okrem toho, na aplikáciu takého spôsobu nie je potrebné opatrne zarovnávať stenu, pretože jej nepravidelnosti sa môžu výhodne použiť na vytvorenie reliéfu. "Kamene" v simulovanom murive môžu byť vyrobené kruhové, obdĺžnikové alebo zložitejšie v tvare, môžu mať rôzne hĺbky reliéfu. Tento moment závisí od preferencie pána a plochosti steny.

Pomocou bežnej cementovej malty môžete na povrchu akéhokoľvek kameňa, ktorý sa vyskytuje v prírode alebo je vynájdený nezávisle. Takýto dizajn bude oveľa bezpečnejší na povrchu ako hotová dlažba, ktorá niekedy môže "strieľať" zo steny kvôli nekompatibilite materiálov a povrchových úprav.

Postup tvorby základovej časti základov podľa tejto metódy bude znázornený krok za krokom nižšie.

Mletá polymérová obklad s veľmi spoľahlivou imitáciou muriva z prírodného kameňa

Okrem vyššie uvedených možností pre umelý kameň, hyperpressed, keramiku, kremenné bloky alebo dlaždice, obklady panely z rôznych materiálov, ako aj špeciálne dekoratívne omietky s výplňou prírodného kameňa triesky rôznych frakcií sa používajú na dokončenie suterénu. Namontovali takúto povrchovú úpravu na suteréne steny niekoľkými spôsobmi.

Je možné urobiť umelý kameň sami?

Ďalšou pomerne hospodárnou možnosťou na dokončenie suterénu je nezávislá výroba obloženia umelého kameňa. Okrem toho je možné tento proces „od nuly“ - od vytvorenia koncipovanej formy až po výrobu hotových blokov a ich montáž na steny. Podrobné informácie o tom - v špeciálnom článku nášho portálu. "Ako urobiť umelý kameň vlastnými rukami doma"

Hlavné metódy čelia suteréne

V závislosti od zvoleného materiálu môže byť povrch základne dokončený dvoma spôsobmi:

 • "Suchá" metóda. Táto montážna možnosť slúži na upevnenie panelov alebo dlaždíc na ráme, upevnených na stenu.
 • Mokrý spôsob. Táto možnosť zahŕňa použitie dekoratívnej omietky a upevnenia na stenu z umelého kameňa lepidlom na obklady.

Pri výbere materiálu a spôsobu jeho inštalácie je potrebné brať do úvahy také faktory, ako je pevnosť základu a steny. Ak máte v pláne navrhnúť suteréne starého domu, potom by ste nemali vybrať dokončovacie materiál s významnou hmotou, ako je prírodný kameň alebo umelé, vyrobené na základe cementu, pretože základňa dlho-používaný dom sa neodporúča preťaženiu. Najlepšie je použiť ľahký polymérový sendvič alebo PVC panely, ktoré sú pripevnené k rámu. Preto musíte urobiť výber materiálu až po dôkladnom preskúmaní základov domu. V prípade, že sa má suterén nového domu obkladať, vyberá sa materiál podľa jeho konštrukcie.

Niektoré dôležité nuansy soklu čelia

Aby bolo murivo čisté, je potrebné brať do úvahy niektoré body, ktoré pomôžu robiť prácu správne.

 • Ak je pre obklad suterénu zvolená dlažba pod kameňom s čírymi geometrickými tvarmi, mali by byť upevnené na povrchu v rovných radoch. Vzhľadom k tomu, stena domu má veľkú dĺžku, je pomerne ťažké udržať perfektné horizontálne rady. V mnohých ohľadoch závisí presnosť pokládky na prvom rade, pretože sa stane základom pre zvyšok pokládky a bude pre ne určovať smer.

Rovnováha prvého radu je zaistená ideálne nastaveným východiskovým profilom a ďalšie ukladanie je vykonávané v súlade s rovnakou veľkosťou medzivrstvových škár a je priebežne monitorované hladinou.

Aby bolo možné priniesť prvý rad, v spodnej časti uzáveru, musíte položiť na úroveň východiskového profilu, na ktorý sa položia spodné dlaždice. Po ukončení práce, po vysušení lepidla na dlaždice, môže byť východisková lišta, ak zasahuje, odstránená.

 • Je veľmi dôležité pre vysoko kvalitnú montáž dlažieb zvoliť vhodnú lepiacu kompozíciu, pretože závisí od spoľahlivosti a trvanlivosti muriva. Lepidlo na lepenie obkladačiek na základňu nebude fungovať, pretože obloženie bude vystavené mrazu, vlhkosti a zvýšeným teplotám. Preto niektorí majstri dávajú prednosť montáži dekoratívneho kameňa na špeciálnu hydroizolačnú zmes a z lepidiel preferujú také možnosti ako "Ceresit CM117" a "Ceresit CM17".

S "mokrou" inštaláciou obkladu by ste nemali zanedbávať dodatočnú výstuž podstavca

 • Zosilnenie povrchu podstavca je odporúčaným krokom v procese jeho obkladania a je obzvlášť dôležité, ak sa to robí na starých stenách. Niektorí majstri túto fázu obloženia zanedbávajú a sú úplne márne, pretože sieťovina upevnená na stene ju posilní a tiež vytvorí lepšie podmienky na upevnenie obkladového materiálu.

Kvalitná povrchová úprava suterénu tiež znamená inštaláciu odlivu.

 • Upevnenie základových prílivov je nevyhnutné, pretože ochráni základňu pred dažďom a roztopí vodu. Upevnenie tohto prvku sa vykoná po dokončení pokládky v suteréne pred začiatkom obkladu fasády, pretože upevnenie výtoku sa zhora uzatvára dekoráciou upevnenou na jeho stenách.

Príprava povrchu stien suterénu na obloženie

Príprava povrchu na obloženie sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi v závislosti od zvoleného materiálu. Ale jedna vec zostáva nezmenená - to je, že múr musí byť dobre vysušený. Príprava povrchu sa môže uskutočniť nasledujúcimi spôsobmi:

 • Ak je na dokončenie základne zvolený prírodný, umelý, ohybný kameň alebo dekoratívna omietka s výplňou, povrch pre ne by mal byť dobre vyrovnaný. Proces zarovnania sa uskutočňuje pomocou betónového roztoku alebo použitím vlhkosťou odolných cementových alebo sklenených magnezitových dosiek. Posledné možnosti sú najvhodnejšie pre inštaláciu a rýchlosť práce a povrch podkladu po takejto príprave bude dokonale vyrovnaný.
 • Ak si vyberiete materiál, ktorý je pripevnený na ráme, nebudete musieť stenu upravovať pomocou malty alebo dosiek, pretože ju môžete prepraviť na požadovanú úroveň prepravkou. Tieto dyhy zahŕňajú dekoratívne dosky a panely, ktoré sú namontované na rámovej konštrukcii.
 • Ak sa na stene vytvorí imitácia muriva betónu alebo lepidla na báze cementu, bude jeho vyrovnanie závisieť od hĺbky reliéfu. Ak je navrhnutá malá hĺbka reliéfu, do 3 ÷ 4 mm, musí byť stena pod ňou vyrovnaná a pre viac objemových kameňov to nie je potrebné.
 • Ďalšou dôležitou podmienkou pre dodržanie technológie práce s akýmkoľvek riešením je, že práca sa môže vykonávať len pri teplote najmenej +5 ° C (optimálne v rozsahu +15 až +25 ° C) a pri vlhkosti maximálne 75 ÷ 80%. ,

Vyrovnanie základného povrchu

Vyrovnávanie betónu

Традиционным вариантом приведения в порядок стен является их выравнивание с помощью бетонного раствора по установленным на поверхности маякам, в качестве которых используются специальные металлические направляющие. Их закрепляют к стене, выставляя по строительному уровню.

Выравнивание цоколя бетонным раствором - по сути, оштукатуривание его стенок

Proces zarovnania je nasledovný:

Prvým krokom je úprava povrchu základne, trhlín a triesok, ako aj ošúpanie starej omietky, ak by bola.

Ak sa zistia tieto chyby, musia sa odstrániť. Trhliny sú utesnené tmelom, penou alebo lepidlom na dlaždice. Delaminovaná omietka sa úplne odstráni špachtľou, v prípade potreby ju môžete poraziť kladivom a perforátorom.

Ďalej by mala byť stena dobre očistená od prachu a zvyškov omietky.

Po očistení musí byť povrch natretý a vysušený. Ak sú steny postavené z pórovitého materiálu, potom naneste dve až tri vrstvy základného náteru, z ktorých každý by mal byť dobre vysušený. Primer vytvorí dobrú priľnavosť na vzájomnú priľnavosť materiálov.

Na stene so základným náterom so stúpaním približne 400 ÷ 500 mm sú majáky vystavené na konštrukčnej úrovni. Profily môžu byť upevnené rýchlo tuhnúcou maltou.

Po vytvrdnutí fixačného roztoku môžete pokračovať v hádzaní betónovej zmesi omietky, ktorá je vyrobená z piesku a cementu v pomere 3: 1. K roztoku sa často pridáva "tekuté" sklo - povlak bude odolnejší voči vode.

Riešenie je vyhodené na stenu tak, aby vychádzalo nad úroveň inštalovaných majákov o 5 ÷ 10 mm.

Ďalším krokom je zarovnanie aplikovaného riešenia pomocou pravidla. Na tento účel sa pravidlo nastavuje na okraji v spodnej časti čiapky, s dôrazom na majáky. Potom sa nástroj pomaly posúva doľava a doprava, zdvihne sa na horný okraj a zarovná sa s návarmi.

Vyrovnaný suterén je ponechaný na sušenie a trvanlivosť - táto doba závisí od hrúbky vyrovnávacej vrstvy. Treba však pripomenúť, že úplné zrenie takejto kompozície príde až po 4 týždňoch. V každom prípade sa odporúča začať dokončovacie práce, nie do rany, ako v 10 ÷ 15 dní.

Vzhľadom k tomu, že suterén bude vystavený teplotným a teplotným zmenám, vysušený povrch musí byť znovu natretý alebo pokrytý hydroizolačným roztokom hlbokého prieniku.

Keď je základný náter úplne absorbovaný a suchý, môžete pristúpiť k montáži dlaždíc.

Vyrovnávacie základné dosky

Druhá metóda vyrovnávania suterénu cementových alebo sklenených magnezitových dosiek je veľmi podobná inštalácii sadrokartónu. Materiál môže byť tiež bezrámový namontovaný na stenu, alebo namontovaný na stenu obloženú stenou.

V prípade bezrámovej montáže sa litas upevní na stenu pomocou vysokokvalitného kachľového lepidla (ktoré bolo spomenuté vyššie), ktoré je nanesené bodkovane na chrbát.

Recepty bezrámové montážne materiály na stenu

Technológia vyrovnávania zakrivenej steny vo vnútri a mimo domu je takmer identická a vo väčšej miere sa líši iba materiálmi, ktoré sa na to používajú. Samotný proces je podrobne opísaný v našom portálovom článku. "Nástenné dekorácie so sadrokartónovými doskami bez rámu a profilu".

Niekoľko slov treba povedať o samotných materiáloch, pretože predtým, ako ich získate, by ste sa mali oboznámiť s tým, čo sú.

Vysokokvalitné plechy na holenie cementu sú vhodné na vyrovnávanie.

Cementotrieskové dosky (DSP) t - Ide o kompozitný materiál vyrobený z portlandského cementu, drevných triesok a chemických prísad, ktoré sú určené na zníženie škodlivých účinkov drevených živíc na cement.

Materiál má množstvo pozitívnych vlastností, vďaka ktorým je vhodný na vyrovnávanie stien vo vnútri budovy aj mimo nej:

 • Odolnosť voči ohňu a vode.
 • Priepustnosť pár
 • Nízka tepelná vodivosť.
 • Dobrá zvuková izolácia.
 • Ekologická čistota.
 • Deklarovaná prevádzková doba je približne 50 rokov.

Štandardné parametre cementotrieskovej dosky sú 3600 × 120 mm, hrúbka sa môže pohybovať od 10 mm a vyššie. Materiál sa dá ľahko rezať bežnou pilou alebo elektrickou pílou.

Ďalším vynikajúcim vyrovnávacím materiálom sú sklenené magnezitové plechy.

Sklenené magnezitové dosky (SML) Sú tiež kompozitným materiálom a pozostávajú z expandovaného perlitu, skleneného vlákna, chloridu horečnatého a magnezitu. Existujú tri triedy tohto materiálu - je to "Standard", "Premium" a "Premium Standard". Posledné dve sú vynikajúce na vyrovnanie vonkajšej strany stien, vrátane suterénu, pretože majú vysokú odolnosť proti vlhkosti.

Štandardné hrúbky plechov sú 12, 10, 8, 6 a 3 mm, veľkosť listu je 1220 × 2440 mm. Materiál má priemernú hustotu 800 kg / m³, vysokú pevnosť a dobrú priľnavosť s maltami. Spoje medzi plechmi týchto dosiek sú utesnené silikónovým alebo akrylovým tmelom - neodporúča sa používať injektáž na báze cementu a sadry. Steklomagnezit sa vzťahuje na nehorľavé materiály (NG alebo G1). Avšak pod výzdobou suterénu umelým kameňom to nezáleží.

Obkladový betónový podstavec pod kameňom

Nižšie uvedená tabuľka predstavuje jednu z možností obkladu umelého kameňa a spôsobu jeho kladenia. V spravodlivosti treba poznamenať, že každý majster vyvíja vlastnú technológiu dokončovacích prác.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Ak bude obklad dekoratívnych obkladačiek vykonaný na murive, potom by ste mali vedieť, že na tehle sú často vysola - to znamená biele soľné škvrny. Môžu sa vyskytnúť v dôsledku nedodržania technológie výroby, skladovania materiálu alebo použitia nesprávneho riešenia. V hotovom malty výrobca malty, spravidla pridáva rôzne zmäkčovadlá, ktoré môžu spôsobiť uvoľňovanie solí.
Soľ bude tiež nepriaznivo ovplyvňovať priľnavosť adhezívneho roztoku a steny, čo povedie k oddeleniu obkladového materiálu.
Preto je potrebné tieto oblasti spracovať - ​​začať, mechanicky čistiť kovovou kefou.
Aby sa zbavili soli, ktorá sa vyvinula, používajú sa špeciálne riešenia, ktoré zahŕňajú alkoholické a kyslé zložky.
Pretože výkvetky môžu mať iný pôvod, v komplexe niekedy stoja pevne proti aplikovanému čistiacemu prostriedku. Preto na začiatku stojí za to pokryť malú časť steny a po jej vyschnutí vyhodnotiť výsledok práce.
Ak čistič nevytvoril požadovaný účinok, mali by ste vyskúšať inú verziu riešenia.
Z toho vyplýva logický záver, že by ste nemali kupovať veľký kanister čističa hneď a je najlepšie kúpiť malú fľašu na experiment.
Potom, čo je povrch bez výkvetov a vysušený, musí byť základný náter.
Primer sa môže aplikovať širokým štetcom alebo valčekom s kožušinovou hubicou.
Steny so základným náterom treba tiež dobre vysušiť.
Na stene pripravenej na pokládku je potrebné urobiť označenie a určiť, koľko radov dlaždíc na výšku bude potrebné položiť.
Pre označenie je k hornému okraju hrany pripevnený orientačný bod - prvá dlaždica horného radu. Jeho hrúbka by mala presahovať nad uhlom.
Aby ste dokonale zapadli do spoja dvoch dlaždíc umiestnených na dvoch stenách, ktoré tvoria uhol, musíte na druhú stranu pripevniť dlaždicu. To určí vzdialenosť, ktorú by mala dlaždica prekročiť za rohovú čiaru.
Ďalej, počet riadkov sa meria od horného orientačného bodu nadol použitím voľnej dlaždice.
Tu je potrebné vziať do úvahy, že ak horný riadok začína celým prvkom, potom druhý začína polovicou dlaždice atď., Takže vzor muriva sa tvorí.
Aby sa predišlo problémom s vývojom rohovej čiary, odporúča sa nakupovať obklady, na ktoré sú umiestnené rohové prvky, ktoré sú upevnené na oboch stenách, ktoré tvoria uhol.
Ďalším krokom je určenie spodnej čiary muriva z celých prvkov, pretože obklady z najnižšieho radu musia byť často rozrezané po celej dĺžke.
V tomto prípade master nastaví horizontálnu čiaru dolného celého radu pomocou dlhého pravidla nastaveného na mokrom piesku. Pri nastavovaní pravidla je potrebné v prípade potreby kontrolovať stavbu, vylievať a odstraňovať pieskovú zmes.
Nastavením spodnej horizontálnej polohy môžete začať položiť prvý dolný rad, ktorý sa bude dočasne spoliehať na pravidlo.
Pri montáži ozdobného kameňa na murivo sa lepidlo nanáša na dlaždicu v dostatočne hrubej vrstve - hrúbka musí byť najmenej 6 ÷ 8 mm.
Doska, ktorá začína na prvom dolnom rade, ako aj na hornom rade, je položená s rímsou za uhlovou čiarou.
Spodná strana dlaždíc by mala byť založená na horizontálnom ťahu, horná strana by mala byť kontrolovaná úrovňou budovy.
Po stlačení dlažby proti stene sa na okrajoch môže objaviť lepiaca malta. Opatrne ho odstráňte úzkou špachtľou.
Ďalším krokom je nasadenie druhej dlaždice, ktorá je pripevnená k prvej, pretože ich horná hrana by mala tvoriť jednu vodorovnú čiaru, ktorú je potrebné neustále kontrolovať.
Prebytočné lepidlo, ktoré vyčnieva, musí byť tiež odstránené.
Ako vidíte na obrázku, táto možnosť dokončovania je položená takmer hladko, ale odporúča sa ponechať malú medzeru medzi dlaždicami 1,5 ÷ 2 mm na tepelnú rozťažnosť materiálu.
Po položení na štvrtú časť prvého radu sa môžete vrátiť na rohovú časť základne, aby ste usporiadali umiestnenie a smer všetkých ostatných horných radov.
V tomto prípade sa vytvoril smer piatich radov muriva.
Druhý rad, nad a pod, začína polovicou dlaždice, a teda prvým, tretím a piatym - celým prvkom.
Všetky rezané dlaždice na začiatku riadkov a najnižší riadok zapadnú do poslednej.
Ak sa lepidlo dostane na jednu z dlaždíc, musí sa pred vytvrdnutím odstrániť, inak aj malé nečistoty pokazia celý vzhľad.
Lepidlo sa odstráni špongiou navlhčenou vo vode.
Po obložení jedného rohu suterénu umelým kameňom sa ten istý proces vykonáva s ďalším. Táto murovacia technika sa používa na zabezpečenie toho, aby boli rohy domu čisté a v strednej časti strany domu bude orezaná dlažba menej viditeľná.
Po vytvorení rohov sú rady prepojené v strednej časti základne.
Keď sa dokončí pokládka celej dlaždice, prejdite do jej záverečnej fázy - inštalácia rezaných prvkov v rohoch suterénu a na križovatke so slepým priestorom.
Betónové verzie umelého kameňa sa zvyčajne brúsia brúskou, na ktorú sa položí diamantový kotúč na kameň.
Po dokončení, dyhovaný suterén vyzerá elegantne a esteticky.
Je potrebné poznamenať, že ak je to žiaduce, táto možnosť obloženia môže byť tónovaná v odtieňoch prírodného kameňa, ktorý bude v súlade s dekoráciou fasády a strechy.

Video: Ďalší ilustratívny príklad obkladu umelého kameňa

Nezávislá tvorba umelého kameňa na povrchu suterénu cementovej malty

Ako je uvedené vyššie, jedným z najdostupnejších spôsobov, ako nákladovo a spoľahlivo trvanlivo obstáť, je reprodukcia na báze umelého kameňa z betónu alebo roztoku lepidla na báze betónu. Hlavná vec v tomto dizajne je, že si môžete vybrať dokončiť imitáciu akéhokoľvek druhu kameňa, ktorý nemožno kúpiť kvôli vysokej cene alebo nedostatku v železiarstve. Nasledujúca tabuľka predstavuje jeden z mnohých povrchových úprav podstavca podobným spôsobom.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
V tomto prípade sa roztok na imitáciu kameňa aplikuje na sklenené magnezitové plechy hrúbky 15 mm, ktoré sú vopred upevnené na základni základne a ktoré dokonale pôsobia na betónový roztok.
Pred vytvarovaním na stenu kameňa sa povrch plátov ošetri základným náterom s hlbokou penetráciou v dvoch vrstvách a druhý sa aplikuje až po úplnom vysušení prvej vrstvy.
Na reprodukciu kamenného reliéfu je možné použiť cementovú maltu z piesku a cementu alebo zmesi omietok a lepidla na obklady fasádnych prác v pomere 1: 1.
Hmotnosť roztoku by mala byť dostatočne hrubá, plastová a homogénna, mala dobrú priľnavosť k povrchu a mala by byť tiež ľahko rozložená pozdĺž neho.
Hotová malta sa nanáša na stenu nerovnomerne, v akomkoľvek tvare pomocou špachtle alebo stierky.
Hrúbka vrstvy môže byť rôzna a pohybuje sa od 3 do 8 ÷ 10 mm, ale je potrebné vziať do úvahy, že v budúcnosti bude reliéf mierne zahusťovať, pretože kamene dostanú objem.
Potom, čo je povrch steny pokrytý maltou, musí sa na chvíľu ponechať, aby sa usadil a vysušil, ale musí zostať vlhký, aby sa malta mohla bezpečne odstrániť ostrým predmetom.
Ďalej môžete prejsť na označenie povrchu a vytvorenie reliéfu. Práca nevyžaduje zložité nákladné zariadenia - je potrebné pripraviť nástroje, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti: je to skrutkovač, špongie rôznej pórovitosti, kefy rôznych veľkostí, špachtle, úroveň budovy a nádrž na vodu.
Z materiálov iných ako malta bude potrebné pripraviť bielu prednú farbu a farbiace pigmenty.
Prvým krokom je teda pomocou stavebnej úrovne značenie, ktoré môže byť orientované pri určovaní horizontálnych línií kameňov tak, aby neboli príliš ďaleko dole alebo hore.
Značenie sa vykonáva celkom jednoducho - horizontálnym nastavením úrovne a stlačením okraja na mokrý roztok na stene, na ktorom je vytlačený hladký pásik.
Ideálne vodorovné pruhy sú voliteľné, ale stále je potrebná približná plochosť.
Ďalej, na základe vyznačených vodorovných pruhov, sa zvolený reliéfny vzor aplikuje na roztok.
V tomto prípade master vyberie prvky budúceho muriva pomocou bežného skrutkovača širokého 10 mm - určuje švy, ktoré tvoria kamene.
Roztok odstránený zo steny by nemal byť odhodený, pretože bude užitočný pre ďalšiu prácu pri vytváraní väčšieho objemu a textúrovaného povrchu kameňa.
V ďalšom kroku sa roztok chaoticky aplikuje na niektoré oblasti špachtľou.
Ďalej sa tieto prísady zmenia na reliéfny vzor, ​​napodobňujúci povrch prírodného kameňa.
Roztok aplikovaný dodatočne špachtľou bude mať ostré hrany, takže ich treba zmäkčiť, čo im poskytne prirodzený tvar a kombinuje sa s predtým aplikovanou vrstvou.
Tento spôsob sa uskutočňuje s použitím vlhkej špongie, ktorá sa jemne pritláča k povrchu v požadovaných oblastiach muriva a vytvára určité množstvo kameňa.
Po predchádzajúcom zákroku budú umelé kamene a všetky pokládky vyzerať prirodzenejšie, čo najbližšie k možnosti prírodného dizajnu.
Ďalším krokom je práca so švami medzi vytvorenými "kameňmi", zaoblenie ich okrajov a ich naplnenie približne tretinou roztokom.
Proces sa vykonáva pomocou mokrej kefy, ktorá sa opatrne vykonáva vo švoch simulovaného muriva.
V procese odstraňovania a zaokrúhľovania okrajov švov sa tiež odporúča chodiť mokrým štetcom a na povrchu "kameňov". To pomôže nielen vyhladiť nezrovnalosti, ale aj skryť všetky porézne miesta vytvorené na roztoku.
Počas zvlhčovania sa všetok prebytok malty, ktorý zostane medzi švami a „kameňmi“, odstráni z povrchu muriva.
Okrem vyhladenia povrchu je zmáčanie cementových mált počas vytvrdzovania vhodné na ich vytvrdzovanie, ale nie je nutné silne namočiť tvarované murivo.
Okrem toho, po vyčistení švov by ste mali opäť raz prejsť po celom zdobenom povrchu vlhkou špongiou, mierne ju zatlačiť do roztoku.
Po úplnom zaschnutí simulovaného muriva je možné pristúpiť k jeho zafarbeniu.
Ako je dobre znázornené na obrázku, prírodný kameň má nerovnomernú farbu, preto, aby sa farba „muriva“ dodala, bude potrebné pripraviť niekoľko odtieňov, ktoré sú blízke prírodným farbám a navzájom sa dobre zladia.
Každý majster má svoju vlastnú farebnú techniku ​​av tomto prípade sa najprv na hotovú stenu nanesú svetlé odtiene, potom sa do niektorých oblastí pridajú tmavé oblasti, po ktorých sa trenia špongiou, miešajú sa farby a dosahujú hladké prechody.
Ďalšou možnosťou môže byť počiatočné sfarbenie celej steny v jednej svetlej farbe a potom sa na ňu aplikuje ďalšia, tmavšia farebná schéma, cez ktorú bude svetlá farba „prechádzať“.
Dať kameň farbu sa zvyčajne vykonáva pomocou troch alebo štyroch odtieňov.
Farbenie rieši tri problémy naraz - chráni povrch pred vplyvom vonkajších faktorov, robí ho estetickým a dodáva objemu kameňa. Takže tenká vrstva malty bude vyzerať ako plnohodnotné prírodné kamene s krásnou reliéfnou textúrou.
Na obrázku je znázornená hotová verzia suterénu domu po dokončení dokončovacích prác.
Na maľovanie simulovaného kameňa možno použiť akúkoľvek farbu určenú na fasádne práce.

Video: ako správne natrieť základňu s reliéfom pod kameňom

Čelom k uzáveru s prírodným materiálom

Процесс монтажа природного камня несколько отличается от кладки искусственной облицовки. Preto, ak existuje túžba vyzdobiť suterén prírodnými doskami, môžete použiť podrobné pokyny uvedené v tejto tabuľke. Napríklad soklový obklad je vyrobený z tenkých kamenných dlaždíc - úsekov prírodného kameňa.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Pre pokládku prírodného kameňa je potrebné pripraviť špeciálnu, vystuženú lepiacu a stierkovú zmes na kameň, určenú na fasádne práce.
Okrem toho budete potrebovať základný roztok hlbokého prieniku.
Pred vykonaním čelnej steny sa skúma stena.
Základ musí byť suchý, trvanlivý, bez zničenia a pádu.
Teplota povrchu steny by mala byť od +5 do +30 stupňov.
Ak sa na stene zistí poškodenie, povrch sa musí očistiť, odstrániť oddelenú omietku, prach a nečistoty, vrátane olejových škvŕn, a tiež odstrániť všetky vyčnievajúce nepravidelnosti.
Ak sa v procese čistenia trhlín objaví v hlavnej stene, potom musia byť utesnené pomocou lepidla na dlaždice.
Ak sú medzery príliš veľké, môžete použiť montážnu penu na ich naplnenie.
Po vysušení utesnených plôch sa expandovaná pena vyreže v rovine s povrchom steny.
Potom môžete pokračovať v aplikácii základného náteru. Aplikuje sa širokým štetcom alebo valčekom.
V prípade, že je stena vyrobená z pórovitého materiálu, odporúča sa základný náter aplikovať v dvoch alebo troch vrstvách.
Pri základových prácach je lepšie zvoliť formulácie hlbokého prieniku - naviažu štruktúru podkladu, zvýšia priľnavosť povrchu a znížia absorpciu vlhkosti materiálov. Pri inštalácii kameňa na takto pripravený podklad nebude absorbovať vodu z roztokov, čo umožní prirodzené vyschnutie.
Primer by mal byť suchý 4 ÷ 6 hodín.
Ďalším krokom je príprava kameňa.
Mal by byť položený v jednej vrstve na podlahu alebo povrch stola, aby ste videli celkový obraz o veľkostiach, tvaroch a odtieňoch materiálu.
Každý z kameňov sa musí dôkladne opláchnuť pevnou kefou.
Čisté kamenné dosky sa položia na čistý podklad pre úplné vysušenie.
Ďalej je tu hnetiaca hmota.
Požadované množstvo vody sa naleje do pripravenej čistej nádoby, potom sa do nej naleje suchá zmes. Hnetenie sa vykonáva pomocou stavebného mixéra alebo pomocou špeciálnej trysky namontovanej na elektrickom vŕtacom stroji.
Pomer zložiek sa vždy nachádza na obale. Miešanie trvá približne päť minút, pretože lepidlo musí mať rovnomerné médium s viskozitou konzistencie.
Injektážna hmota pre spoje sa tiež mieša rovnakým spôsobom, pretože sa použije v procese montáže murovaných prvkov na stenu, a nie po jej dokončení, ako je to pri pokládke umelého kameňa.
Ak potrebujete dať injektážnej zmesi požadovanú farbu, potom sa do zmesi pridá farba.
Ďalej, lepidlo s stierkou sa aplikuje na stenu, vychádzajúc z jej základne.
Na aplikovanom roztoku sa aplikujú drážky zubovou stierkou, ktorá umožní rovnomerné rozloženie lepiacej zmesi pod povrchovým materiálom.
Ďalší krok na lepidle sa aplikuje a pritlačí na kameň.
Pre spodný prvý rad muriva sa odporúča zvoliť platne, ktoré majú rovnú stranu, s ktorou sú inštalované na križovatke suterénu a slepej plochy.
Pre lepšiu priľnavosť kameňa so stenou sa poklepáva gumovým kladivom.
To by sa malo robiť veľmi opatrne, pretože tenké dosky sú dosť krehké a môžu prasknúť alebo dokonca rozdeliť na niekoľko kusov.
Na hrany lepeného kameňa sa pomocou špachtle nanesie hrubá vrstva zálievky.
Nasledujúci kameň sa aplikuje na vrchnú vrstvu injektážnej vrstvy. Ukazuje sa, že doska je okamžite nalepená na všetkých stranách, okrem prednej.
Potom je kameň tiež poklepaný gumovou paličkou.
Na tomto obrázku môžete dobre vidieť poradie nanášania a nanášania lepidla.
V prípade potreby sa kameň nastaví do tvaru vytvorenej medzery medzi už prilepenými platňami, orezaním okrajov brúskou s diskom s diamantovým povlakom.
Po 2 ÷ 4 hodinách po dokončení pokládky sa špachtľou so zaoblenými hranami a šírkou 30 ÷ 40 mm odreže prebytočná zálievka, vyčnievajúca zo spojov.
Deň po dokončení pokládky sa zvyšky roztoku odstránia vlhkou pevnou kefou.
Súčasne sa tiež utiera celý povrch dlaždice.
Keď sú vyššie uvedené operácie dokončené, obložená základňa by mala vyzerať podobne ako na obrázku.
Na zvýraznenie prírodného vzoru a reliéfu kameňa, ako aj na jeho ochranu pred prenikaním vlhkosti, sa matný lak na fasádne práce aplikuje na lemovaný povrch podkladu.
Po zaschnutí naneseného laku sa stane transparentným a povrch obloženia nadobudne jemnú žiaru.
Táto možnosť dokončenia suterénu dodá konštrukcii dôkladnosť a serióznosť.

Samozrejme, existujú aj iné techniky na zdobenie stien umelým alebo prírodným kameňom - ​​dokonca ich všetky zapíšu na stupnici jedného článku - to je nemožné. Veľa v tomto procese bude závisieť na vlastnostiach samotného materiálu, na stave bázy a špecifickosti adhéznych kompozícií. Preto pred nadobudnutím materiálu, ktorý sa vám páči na suteréne, je potrebné oboznámiť sa s jeho vlastnosťami, s odporúčaniami výrobcu pri výbere najlepších materiálov pre jeho inštaláciu, s odporúčaniami skúsených remeselníkov.

Загрузка...