Steny a strop

Obkladačky pre vnútorné steny

Každý majiteľ bývania, začínajúci dokončovať interiéry svojho majetku, chce, aby im elegantný a krásny vzhľad, trvalé v určitom štýle dizajnu, a ak je to možné - tiež pridať druh "chuť", ktorá priťahuje oko, ale ideálne harmonizuje so všeobecným smerom. Ako taký „akcent“ je možné použiť obkladačky s imitáciou muriva.

Obkladačky pre vnútorné steny

Mnohým sa môže zdať, že „tehlový interiér“ nie je dosť útulný. Po prvé, chute sa netvrdia, po druhé, štýly izieb sa líšia v mnohých smeroch, a po tretie, opatrenie možno pozorovať - ​​nie je vôbec potrebné obkladať všetky steny takýmito obrazmi - je to dosť dosť pre malú časť dať izby jedinečný vzhľad. Jedným slovom, slinok dlaždice pre vnútorné steny dekorácie je pomerne požadovaný materiál. O ňom a bude prerokovaný v tejto publikácii.

Čo sú výrobky zo slinku a ako?

Niektorí majitelia, kvôli neskúsenosti, sa môžu domnievať, že pod záhadným termínom "slinok" je ukrytý nejaký inovatívny high-tech materiál, jeden z tých, ktorý čas od času doplní sortiment stavebného trhu. Ukázalo sa, že nič také. V rastúcej popularite výrobkov zo slinku je skôr návrat k minulým tradíciám, k nahromadeným technológiám majstrov minulosti.

Rozmach priemyselnej a urbanistickej výstavby, ktorá v 19. storočí pohltila Európu, nás nútila hľadať nové prístupy k výrobe materiálov - kriticky chýbali tradičné kamenné bloky z kamenných kameňolomov. Nemeckí a holandskí majstri zvládli technológiu vysokoteplotného praženia výrobkov zo špeciálnych, starostlivo vybraných druhov ílu. Skúsenosti sa ukázali ako úspešné - získané tehly sa vyznačovali najvyššími pevnostnými vlastnosťami, odolnosťou a odolnosťou voči vode. Úspešne sa použili na stavbu soklov a stien, ako aj na dlažbové cesty - vynikajúce vlastnosti materiálu dokazujú aj skutočnosti, že budovy v dĺžke jedného a pol storočia a staré chodníky stále verne slúžia bez straty estetických vlastností.

A v Európe a v ruských mestách sa často nachádzali domy z tehál z slinku, ktoré už slúžili viac ako jedno storočie a nebudú "rezignovať"

Všeobecná technológia výroby slinku sa do dnešného dňa veľmi nezmenila. Samozrejme sa používa najmodernejšie zariadenie, ale rovnako ako predtým, dôkladné triedenie a čistenie ílu, zavádzanie ďalších minerálnych zložiek do neho, tvarovanie (ručne alebo extrúziou) a následné vypaľovanie pri teplotách 1200 ° C a vyššie. V dôsledku toho je minerálna hmota spekaná prakticky na sklovitú fázu, čo predurčuje jedinečné výhody získaných materiálov.

Vysokokvalitný slinok má vysokú hustotu, jednotnú štruktúru. Pri poklepaní kladivom je zreteľne jasný zvuk. Existuje verzia, ktorá, zrejme, z holandského slova "klink", jeden z významov, ktorý je "zvonenie, zvonenie", a všeobecne prijatý názov materiálu išiel.

Spočiatku bol slinok vyrobený vo forme tehál a dlažobných blokov. Postupom času, móda pre tehlové fasády viedla k vzhľadu dlaždíc, ktoré napodobňujú prírodné murivo. Materiál je pomerne drahý, a nie každý si môže dovoliť položiť steny svojich domovov s prírodnými slinkovými tehlami - je ľahšie použiť fasádnu úpravu, ktorá sa prakticky nelíši od skutočnej tehlovej steny.

Široká škála vyrábaných slinkových materiálov

Moderný sortiment výrobkov zo slinku je veľmi široký - okrem vyššie uvedených fasádnych materiálov sú k dispozícii špeciálne profilové prvky pre obklady soklov, ebbs, parapetov, okenných a dverných svahov, plotov, schodov a otvorených plôch. Použitie slinku sa našlo aj v oblasti dekorácie interiérov - žiadny z ostatných materiálov nemôže tak spoľahlivo napodobniť murivo. Použiť túto dlaždice a na výzdobu stien obytných alebo úžitkových miestností, a pre obklady pece a krby. Výhody tohto materiálu ho robia skutočne univerzálnym.

Aké sú výhody slinku?

Takže, aké sú ich vlastnosti, ktoré robia slinku dlaždice tak atraktívne?

 • V prvom rade ide o neprekonateľnú pevnosť a odolnosť materiálu voči opotrebeniu. Poškodenie externe je mimoriadne ťažké, aj keď je to žiaduce, a životnosť takejto povrchovej úpravy (s vysokou kvalitou inštalácie) sa v zásade neobmedzuje na žiadne časové obdobie.
 • Dlaždice, za podmienky správneho a pravidelného odchodu, nestráca dekoratívne vlastnosti počas celého obdobia prevádzky, a to ani v tých najnepriaznivejších podmienkach.

Akonáhle je dokončená povrchová úprava slinkovými dlaždicami, môže slúžiť ľubovoľne dlhú dobu bez toho, aby stratila svoje dekoratívne zásluhy.

 • Materiál je absolútne čistý z hľadiska ekológie. Pri jeho výrobe sa nepoužívajú žiadne toxické chemické zlúčeniny. Bez ohľadu na prevádzkové podmienky to nepoškodí ľudí ani životné prostredie.
 • Zvláštnou výhodou je extrémne nízka absorpcia vody slinku, zvyčajne nepresahujúca 3%. Bez ohľadu na to, tento druh slinku dlaždice môžu byť použité v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, pre dokončovacie kúpeľne, bazény, kúpeľne, fontány, atď. Je pravda, že sa vyrábajú dokončovacie materiály pre interiérové ​​práce, v ktorých je tento ukazovateľ ešte vyšší, ale v bežných obytných priestoroch je úplne nekritický.

Obkladačky na stenách okolo ohrievača v parnom kúpeli

 • Nízka nasiakavosť materiálu určuje jeho vynikajúcu odolnosť voči teplotným extrémom. Slinok má prejavy mrazuvzdornosti (150 alebo viac cyklov hlbokého zmrazovania a rozmrazovania), to znamená, že je vynikajúci pre vonkajšie dekorácie fasády, nehovoriac o stenách v chodbách, vchodoch, vstupných plošinách a iných nevykurovaných miestnostiach.

Krásna možnosť dokončiť stenu pri vchodových dverách z ulice

 • Pre dokončovacie materiály je vždy jedným z najdôležitejších kritérií výberu požiarna bezpečnosť. S týmto, dlaždice slinku je kompletný poriadok: je nehorľavý, a keď je vystavený plameňom alebo vysokým teplotám, nebude uvoľňovať plynné produkty, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie.
 • Mnohé typy dekorácií sa na stenách, ktoré spadajú na priame slnečné svetlo, nepoužívajú - ich UV zložka vedie k rýchlemu vyblednutiu materiálu. Na dlaždicu slinku sa vôbec nedá použiť, pretože si zachová svoj pôvodný „šťavnatý“ vzhľad od prvého do posledného dňa jej používania.

Kvalita dekoratívneho materiálu

Niektorí neskúsení majitelia domov veria, že „murivo“ je „studené“ a veľmi monotónne. Treba pripustiť, že títo ľudia sú v silnom klamstve, a zrejme preto, že sa nepoznali s katalógmi škridiel slinku na obklad stien.

Ak chcete povedať, že dlaždice je prezentovaná v širokom rozsahu, je nič nehovoriť. Rozmanitosť je taká veľká, že niekedy je dokonca ťažké vybrať si najlepšiu možnosť - všetko je také dobré.

Toto je len nepatrný zlomok toho, čo môže byť „murivo“ z dlaždíc slinku.

Vzorky prezentované v katalógoch budú schopné uspokojiť akúkoľvek bez nadsadenia chuť. Niektorí ľudia majú radi jasné formy, podčiarkujú presnosť prísnej geometrie muriva. Sú to milovníci staroveku - a ich pozornosť priťahuje „staršia“ dlaždica, ktorá z času na čas vyzerá ako múr, ktorý sa už pohyboval eróziou. Zbierky, v ktorých sa zdôrazňuje „nerovnosť“ pálenia tehál, vyzerajú veľmi originálne - vykonáva sa striedanie tmavých a svetlejších plôch. Povrchová úprava je v dopyte, v samostatných obkladačkách, z ktorých sa zámerne zavádzajú cudzie inklúzie - uhlíky, úlomky minerálov a iné.

Z takejto dekorácie vyhodí "ušľachtilého starého"

Mimochodom, dizajnéri-dizajnéri slinku dlaždice "hrať" nielen farbu tradičnú pre tehly - odtieň vzory sú tiež zastúpené v širokej škále, od bielych, ako by len po obielení, prakticky čierne.

Kto povedal, že "murivo" by malo byť výlučne v tradičných odtieňoch?

Dôležitou vlastnosťou je, že väčšina vzoriek slinkovej škridly je sfarbená „vo veľkom“, to znamená, že táto povrchová úprava nie je veľmi abrazívna - dekoratívnosť netrpí ani možnými odermi alebo trieskami. Je tiež pozoruhodné, že ak sa skorší slinok vyrábal hlavne v jednotnom farebnom spektre charakteristickom pre spálenú hlinu, potom sa časom technológ a naučil dať mu rôzne odtiene. Okrem toho sa na to nepoužijú žiadne umelé farbivá - meniace sa odtiene sa dosiahnu zmenou zložky v počiatočnej minerálnej hmote, z ktorej sa výrobky tvarujú.

Na dekoráciu stien v kúpeľniach, v miestnostiach, kde sa vyžaduje časté mokré čistenie, je vhodnejšie, ak je to slinoková dlažba pokrytá vrstvou priehľadnej alebo farebnej glazúry. Možné sú aj tie najrôznejšie a niekedy skôr nečakané farebné možnosti.

Niekoľko vzoriek glazovaných škridiel

Väčšina modelov klinkerových obkladačiek na dekoráciu stien je navrhnutá v tradičnej veľkosti tehál. Keďže tieto výrobky pochádzajú väčšinou zo zahraničných výrobcov, normy sú prevažne európske. Sortiment však obsahuje známu formu - RF.

Viac informácií o možných formátoch slinku - v tabuľke nižšie:

ilustrácieNázov formátuLineárne rozmery (šírka a výška) dlaždíc, mm
Európskych noriem
Formát NF240×71
RF formát240×65
Formát DF240×52
Formát 2DF240×113
Formát WF210×50
Formát WDF215×65
Formátujte dlhé NF alebo LNF295×71
Americké normy
Modulárna veľkosť - MS193×57
Uzavretá veľkosť - CS193×92
Normálna veľkosť - NS295×57
Jumbo Norman Size - JN295×71
Štandardná veľkosť - USA295×92

Hrúbka slinkových škridiel pre tehlové steny sa pohybuje od 7 do 17 ÷ 18 mm. Ale pre interiérový dizajn je vhodné zvoliť si najjemnejšie možnosti - neočakávajú sa žiadne ťažké zaťaženia a nie je potrebné preťažovať obloženie - nemá zmysel.

Rohy na orezanej stene budú vyzerať oveľa krajšie, ak sa na ich výpočty použijú špeciálne profilové prvky.

Mnohí výrobcovia sprevádzajú svoje modely slinkových škridiel s rohovými prvkami rovnako - takže návrh rohov, ak je to potrebné, sa stáva presnejším. V tomto prípade veľkosť dlhej police (lyžica) zodpovedá formátu dlaždice a dĺžka krátkej police (hlava) je zvyčajne 115 mm.

Tam, kde je vo vnútri vhodné použiť slinkový obklad

Obklady slinku v interiéri sa spravidla používajú fragmentovane - na obkladanie jednej steny alebo dokonca určitých plôch na nej. Na tomto účte existuje niekoľko techník návrhu:

 • Posunutie dôrazu na jednu zo stien. Klasická verzia tohto prístupu, napríklad, čelia stene v spálni v čele postele, ktorý je vítaný v niektorých štýloch. Tento prístup je celkom možný aj v iných miestnostiach.

Obklady slinku zdôrazňujú stenu v čele lôžka.

 • Veľmi často, tehlové tehlové obklady používané na obloženie kuchyne "zástera" - to je miesto, kde je požadovaná kombinácia sily a nízkej hygroskopickosti povrchu.

Kuchyňa "zástera", preložené s "murivo" z obkladu slinku

 • V ktoromkoľvek z týchto priestorov je takáto podšívka, najmä ak sa na ňu používajú rôzne modely dlaždíc, schopná vizuálne zafarbiť miestnosť, ako keby ju rozdelila na oblasti s rôznym funkčným účelom.

Dva typy dlaždíc jasne delia kuchyňu na pracovný a jedálenský kút. Výsledkom je veľmi útulná izba.

 • No, ak je dom vybavený sporákom alebo krbom (aj keď len na dekoratívne účely), potom to asi nie je vhodné prísť s niečím lepším ako slinkový obklad.

Tradičné použitie slinku dlažby "pod tehlou" v interiéri - čelia kachle a krby

 • Na chodbách, v chodbách, je zmysel premýšľať o obložení spodných častí stien, kde sú s najväčšou pravdepodobnosťou mechanické vplyvy na ne, a vniknutie vlhkosti a špiny s topánkami z ulice.
 • Imitácia slinku muriva sa používa na dokončenie obvodov dverných a okenných otvorov, rohov, stĺpov a ďalších detailov interiéru.

Nie úplne normálne dokončiť slinku dlaždice obvody dverí

Samozrejme, všetky tieto uvedené príklady nie sú vôbec úplnou dogmou a každý vlastník bytu, ktorý vystupuje ako „dizajnér sám“, si môže vybrať inú možnosť.

Tehla dlaždice pre murivo môže byť použitý vo väčšine z najpopulárnejších štýlov výzdoby interiéru v týchto dňoch. Je ideálny pre minimalistické interiéry "loft" a "hi-tech", ktoré sú nepostrádateľné pre milovníkov "gotiky", perfektne zapadajú do "rustikálneho" dizajnu "Provence" alebo "Country". No, tehlovo lemovaný krb dokonale zapadne do interiéru akéhokoľvek štýlu.

Nie je ľahké poradiť o takýchto otázkach - je lepšie odporučiť prezeranie zaujímavého video príbehu, v ktorom sú prezentované hotové interiérové ​​riešenia s použitím slinku. Kto vie, možno niekto okamžite nájde pre seba ideálnu možnosť.

Video: zaujímavé možnosti pre použitie slinku dlaždice pre výzdobu interiéru

Odporúčané klinker značky

Popularita slinku dlaždíc rastie, a zvýšený dopyt určuje pokusy niektorých veľkých a malých firiem obsadiť výklenok vo výrobe tohto materiálu. Na získanie skutočného slinku je však potrebné veľmi presné dodržiavanie celého technologického reťazca - od výberu vysokokvalitných surovín až po prísne dodržiavanie palebných režimov. Nie je však možné vytvoriť potrebné podmienky pre polospracovanie alebo vybavenie, ktoré nie je určené na tento účel.

Bohužiaľ, musíme pripustiť, že sa často predávajú vzorky, ktoré sú prezentované ako slinok, ale v skutočnosti nie. Áno, ide o dosť kvalitnú keramickú dlažbu "pod tehlou", ale z hľadiska jej fyzikálno-technických a prevádzkových vlastností je veľmi vzdialená od skutočného slinku. Aby sme sa nevzdali svojich peňazí za tovar pochybných zásluh, je lepšie zastaviť výber na známych značkách, ktorých kvalita výrobkov nespôsobuje obavy.

Názov spoločnosti, logoInformácie o značke
"Feldhaus Klinker" (Nemecko)
Jedna z najuznávanejších firiem v tejto oblasti výroby, s viac ako storočným a polovičným zážitkom.
Predstavuje pravdepodobne najrôznorodejší sortiment, či už vo formátoch, alebo v exteriérovom dizajne dlaždíc - v súčasnosti sa vyrába viac ako 500 modelov.
Pomerne považovaný za vedúci "trendsetter" v oblasti dokončovania slinku.
Je pravda, že ceny výrobkov pod týmto logom sú veľmi pôsobivé.
"Roben" (Nemecko)
Ďalší najväčší nemecký výrobca keramických stavebných a dokončovacích materiálov.
Dlažba je prezentovaná 14 zbierkami s najrôznejším textúrnym prevedením a bohatou farebnou odrodou.
Väčšina výrobkov sa dodáva v neštandardnom európskom formáte - 240 × 71 mm.
"Ströher" (Nemecko)
Spoločnosť predstavuje najkvalitnejší dokončovací materiál.
Charakteristickým prvkom je starožitný štýl so súčasným svetlým lesklým povrchom, ktorý zjednodušuje starostlivosť o natreté povrchy na maximum - nečistoty a prach sa na nich nelepia a ľahko sa umyjú vodou.
V sortimente - dlažba neobvyklého pretiahnutého formátu "Glanzstücke" - 440 × 52 mm, čo dodáva povrchu veľmi zaujímavý vzhľad.
Materiálové ceny možno priradiť k veľmi vysokým hodnotám.
"ABC Klinkergruppe" (Nemecko)
Pevná dlažba tejto spoločnosti je v neustálom dopyte.
Hitom predaja sú vždy modely z rakúskej zbierky, ktoré sú štylizované ako stredoveké murivo.
Výhodu výrobkov možno považovať za relatívne nízku cenu v porovnaní s inými nemeckými konkurentmi.
"Sierragres" (Španielsko)
Španielski výrobcovia sú tiež preslávení svojou kvalitou a širokou škálou výrobkov zo slinku.
Spoločnosť "Sierragres" má svoje vlastné testovacie laboratóriá, ktoré zaisťujú prísne dodržiavanie výrobkov so všetkými platnými normami kvality a trvanlivosti.
"Ceramika Paradyz" (Poľsko)
Celkom hodná konkurencia k "ťažkej váhe" je výroba tejto poľskej spoločnosti.
Možno, že rozsah slinku dlaždice, ktoré predstavuje nie je tak široký, ale potom, ak zbierka tejto značky k dispozícii na predaj prišiel, potom cenovo dostupné náklady na materiál prekvapí kupujúceho.
"Houson" (China)
Táto dlažba slinku je jasnou známkou toho, že pojem „vyrobený v Číne“ vôbec neznamená niečo negatívne.
Продукция компании "Houson" заслужила признание российских потребителей - и ассортиментом, и высоким качеством.
Доступной видится и цена материала, тем более, что для жителей восточных регионов России в стоимость плитки не войдут значительные транспортные "накрутки", как бывает с продукцией европейского производства.
Stenová dlažba "pod tehlou" tohto výrobcu je trochu odlišná od európskej - to je potrebné vziať do úvahy pri výbere (200 × 60 mm a 240 × 60 mm)
"Ekoklinkier" (Novocheboksarsk, Rusko)
V Rusku vzniká aj výroba vysokokvalitných slinkových výrobkov. Dobrým príkladom je závod Ecoclinker, ktorý sa začal v Chuvashii.
Napriek "mladosti" výrobcu, kvalita výrobkov s týmto logom už bola hodnotená profesionálnymi orovnávačmi.
Sortiment sa neustále rozširuje a cena je zameraná na domáceho spotrebiteľa, to znamená, že je udržiavaný v rámci všeobecnej dostupnosti.

Samozrejme, zoznam spoločností, ktoré stoja za zmienku, nie je obmedzený na tento zoznam. Ak sa vám páčili produkty akejkoľvek inej spoločnosti, odporúča sa vykonať prehliadku internetu - pozrite si ukážky produktov, zoznámte sa s prezentačnými materiálmi, prečítajte si recenzie. Ale dlaždice, ktoré si zaslúžia jasne negatívne recenzie, alebo informácie o ktorých jednoducho nie sú k dispozícii, by nemali byť vážne zvažované na nákup.

Koľko kamienkov bude potrebovať?

Takýto konečný materiál teda nemožno nazvať lacným, čo znamená, že pri plánovaní nákupu je potrebné vopred stanoviť jeho rozsah, aby bolo možné vypočítať nadchádzajúce náklady. To môže pomôcť kalkulačka nižšie.

Kalkulačka pre výpočet počtu slinku "pod tehlou"

Prejdite do výpočtov

Upozorňujeme, že program výpočtu má niekoľko možností. Je teda možné vykonať výpočty pre oblasť pozemku, ktorá už bola vopred vypočítaná (toto je často potrebné, ak má pozemok zložitý tvar, ktorý sa líši od obdĺžnikového tvaru).

Potrebujete pomoc pri výpočte priestoru? Ste tu ...

Ak čitateľ zabudol na geometrické vzorce pre výpočet plôch plochých čísel, prídeme k jeho pomoci. V špeciálnej publikácii portálu sa zvažujú rôzne možnosti. určovanie podlahovej plochy alebo pozemky na konečnú úpravu. Metodiku výpočtov dopĺňajú pohodlné kalkulačky, ktoré veľmi zjednodušujú výpočet.

Pre obdĺžnikové steny je situácia trochu jednoduchšia - stačí poznať dĺžku a výšku plochy pre konečnú úpravu. Okrem toho je možné vylúčiť tie časti steny, kde sa nepredpokladá obloženie (okenné a dverné otvory a iné plánované úseky sú „okná“, kde sa nepredpokladá, že by sa dlažba mala).

Hrúbka škár dlaždíc má určitý vplyv na celkovú spotrebu slinku, najmä pri dokončovaní veľkých plôch. Toto sa tiež zohľadňuje v programe výpočtu.

Pri vykonávaní obkladačiek bude určité množstvo dlaždíc nevyhnutne prerezané. Okrem toho nemôžeme vylúčiť manželstvo alebo náhodné rozdelenie dlaždíc kvôli neopatrným činom. Aby sa predišlo nedostatku materiálu, je zvyčajné vytvárať zásoby vo výške približne 10% - konečný výsledok, ktorý vydáva kalkulačka, to berie do úvahy.

Keď si kúpite slinok, nemali by ste sa spoliehať na záruky predajcov, že v pôvodnom balení nie sú žiadne poškodené dlaždice. Je lepšie si to overiť osobne, priamo v obchode, pretože materiál nie je lacný a bude veľmi ťažké robiť tvrdenia o bitke, ktorá bola objavená neskôr.

Mimochodom, pri nákupe slinku sa môžete pokúsiť okamžite koordinovať s predajcami možnosť vrátenia zvyšného nevyžiadaného materiálu (samozrejme s úplným zachovaním jeho "prezentácie"). Veľa špecializovaných obchodov v týchto otázkach sa stretáva so zákazníkmi. Ale dúfať, že v prípade nedostatku bude možné kúpiť potrebné množstvo - ľahko. Po prvé, takáto dlažba sa v čase odvolania jednoducho nemôže uskutočniť. A po druhé, je možné, že strana sa nezhoduje - dlažba má rovnaký výrobok, ale rôzne „šarže“ sa často líšia v odtieňoch, ktoré sa potom objavia na lemovanej stene.

Obklad stien zo slinku by mal byť schopný vykonávať každý majiteľ bytu alebo domu - nie je veľmi odlišný od pokládky obyčajných keramických obkladačiek, samozrejme existujú jeho vlastné vlastnosti, vo väčšej miere spojené s dostatočne veľkou hmotou slinku.

Čo je potrebné od nástrojov a materiálov?

Sada nástrojov - obvyklá, bez akýchkoľvek funkcií.

Náradie na samonosné slinky.

 • Na miešanie lepidla budete potrebovať mixér (alebo vhodnú trysku na vŕtačku) a čistú nádobu, najlepšie zo všetkých - s nízkymi stranami.
 • Je vhodné aplikovať lepidlo na stenu alebo dlažbu stierkou alebo bežnou stierkou a na rozloženie po povrchu budete potrebovať zubovú stierku. Dlažba tehlovej tehly má približne rovnaký formát a hrúbku 7–8 mm, približne rovnaká výška hrebeňa je 6–8 mm.
 • Na vyrovnanie dlaždíc v niektorých oblastiach možno budete potrebovať gumené kladivo, ale na plochých stenách sa k nemu zvyčajne nemusíte uchýliť.
 • Na natretie steny je potrebné pripraviť valček a kefu (pre rohy a ťažko prístupné miesta).
 • Označenie a kontrola rovinnosti muriva bude vyžadovať použitie úrovne budovy (normálna bublina alebo laser). Vertikálne čiary môžu byť porazené presne pomocou olovnice. Na ruke by mal byť marker (ceruzka), stavebné námestie. Na odpájanie vedení sú vhodné potiahnuté káble alebo dlhé pravidlo.
 • Naplnenie švov je najlepšie vykonať pomocou špeciálnej striekačky (jej podobnosť môže byť vykonaná nezávisle). Zarovnanie švov sa vykonáva pomocou špeciálneho nástrojového spoja.
 • Slinok - materiál zvláštnej pevnosti, a obvyklý rezač dlaždíc nemôže vyrovnať. Rezanie dlaždíc sa najlepšie vykonáva pomocou 125 mm uhlovej brúsky s kruhom na kameni (s diamantovým alebo korundovým náterom). Orezané hrany môžete orezať pomocou súboru.
 • Je veľmi dôležité správne nastaviť smer štartovacieho radu. Aby ste predišli chybám, môžete upevniť plochý kovový profil na stenu alebo aspoň na drevenú koľajnicu.
 • V prípade, že obklad bude vykonaný vo výške, pod stropom, mali by ste nad tým premýšľať vopred a pripraviť kozy alebo aspoň spoľahlivý rebrík.
 • V "arzenálu" by mala byť prítomná a kefa s kovovým vlasom - je vhodné čistiť prilepené častice roztoku z povrchu neglazovaného slinku.
 • Samozrejme potrebujete kvalitné lepidlo na obklady. Požiadavky na dekoráciu interiéru nie sú také vysoké ako pri fasádach, ale najlepšie je zakúpiť zmesi určené špeciálne pre obklady slinku (mnohí výrobcovia poukazujú na túto charakteristiku na prednej strane obalu).

Najlepšie je vybrať lepidlo, ktorého výrobca stanovuje možnosť jeho použitia špeciálne pre obklady slinku.

Napríklad suché zmesi ako "Ceresit CM 17" a "CM 117", "Feldhaus Spezial Kleber", "Vetonit", "Mixonit F14 - F15", "Quick-Mix FX 900" si zaslúžili dobré recenzie. Kompozície lepidiel sa tiež predávajú v bankách vo forme pripravenej na použitie, ale ich náklady sú pomerne vysoké a účelnosť použitia sa z tohto dôvodu javí ako pochybná.

Pokládku v miestnosti a na cementovo-pieskovej malte môžete samozrejme vykonávať, ale to je nepohodlné a nie je také spoľahlivé. Ak majiteľ bytu našiel prostriedky a možnosť nákupu presne slinku dlaždice, potom si určite môže kúpiť lepidlo zloženie pre neho - ceny sú jednoducho neporovnateľné.

 • Je vhodné odolať rovnomernej hrúbke medzivrstvových náplastí s použitím špeciálnych krížov kríža požadovanej veľkosti.

Kríž pre zachovanie rovnomernej hrúbky škár medzi dlažbami

Niektorí majstri radšej nepoužívajú krížiky, ale dlhé vložky, napríklad drevené lamely alebo kovové tyče požadovanej hrúbky.

 • Stena vyžaduje prípravu na opláštenie a jedna z operácií ju opatrne naplní. Preto sa vyžaduje primér jedného typu alebo iného.
 • Nakoniec budete potrebovať zmes na vyplnenie škár medzi dlaždicami pred ich vytlačením spojom. Môže byť na báze cementu (vhodné pre normálne podmienky použitia na dekoráciu interiéru) alebo na báze epoxidových živíc (najlepšie pre miestnosti s vysokou vlhkosťou).

Príklad vysoko kvalitnej cementovej malty, pripravenej na priame použitie, perfektne vhodný pre obklady slinku

Injektážna farba sa volí podľa ich zamýšľaného dizajnu interiéru. Je žiaduce, aby lepidlo pre slinok aj injektážna malty boli od rovnakého výrobcu - budú navzájom maximálne prispôsobené. Dôležité - malta by mala byť navrhnutá pre široké škáry (zvyčajne slinok, nie menej ako 5 ÷ 6 mm).

Dlaha sa môže predávať ako suchá malta alebo vo forme pripravenej na použitie, čo je samozrejme výhodnejšie.

Príprava povrchu steny

Nie sú tu žiadne tajomstvá - stena musí byť opravená, vyrovnaná, pevná a suchá.

Ak sú na jeho povrchu praskliny, praskliny, potom sa musia najprv roztiahnuť a potom utesniť špeciálnou opravárenskou zmesou alebo tmelom. Podobne pôsobia so zjavnými poruchami - sú privedené na úroveň steny. Úlomky reproduktorov (viac ako 2 mm na lineárny meter) sú orezané.

Na stene by nemali byť oblasti nestability, voľnosti základne, olejových alebo bitúmenových škvŕn - to všetko je odlúpnuté na "zdravý" materiál a potom opravené tmelom alebo špeciálnym zložením.

Potrebujeme zárezy na stene slinku? Na omietky, sádrokartónové obklady, tehly, silikátové plyny, vláknité cementové steny nie sú určite potrebné. Ak je stena vyrobená z hladkého betónu (napríklad panelový dom), potom môžete pracovať s puzdrom a aplikovať mriežku zárezov. Táto operácia je však pracná a "špinavá" a bude dosť dosť na to, aby sa s takýmto povrchom zaobchádzalo vysokokvalitným základným náterom ako "betónový kontakt".

Na dlaždice slinku pevne držané na hladkej betónovej stene sa odporúča povrch opatriť základným náterom "betónovým kontaktom"

Základný náter je povinný pre všetky ostatné typy stien, ale po spracovaní v dvoch alebo troch vrstvách je už možné získať spolu s hlbokou penetračnou kompozíciou. Odporúča sa použiť napríklad „Ceresit ST 17“, ktorý je obľúbený u finišerov, ktorý ho aplikuje trikrát, navyše postupne zvyšuje koncentráciu roztoku: pre prvú aplikáciu - 6: 1 (vodná pôda), pre druhú - 4: 1 a finálnu penetráciu - 2 : 1. Každá ďalšia vrstva sa aplikuje po úplnej absorpcii a vysušení predchádzajúcej vrstvy. Výsledok nie je tak drahý, ale zároveň - spoľahlivo.

Kvalitný základný náter hlbokého prieniku "Ceresit ST 17"

Ďalšia práca môže začať, keď je posledná nanesená vrstva pôdy úplne suchá.

Ďalšou fázou prípravy steny na obloženie je jeho značenie. Plánuje sa dokonale presná horizontálna základňa, z ktorej bude potom ľahké nakresliť hlavné dlaždice pre usporiadanie radov. To berie do úvahy šírku medzier medzi dlaždicami (švy). Referenčné čiary sa zvyčajne vykonávajú cez 2-3 plánované rady dlaždíc - to je dosť.

Počiatočný spodný rad je najlepšie položený na dočasne inštalovanú drevenú latu alebo kovový profil - tento rad určuje rovnomernosť celého obloženia a vyžaduje k nemu špeciálny prístup. Tento profil je možné upevniť na stenu akýmkoľvek vhodným spôsobom, takže po nastavení lepidla je možné vodidlo ľahko odstrániť ako zbytočné.

Pozinkovaný profil sa používa ako vodiaca tyč štartéra.

Niekedy dosahujú nielen rovnomernosť horizontálnych radov, ale aj jednu líniu zvislých švov (cez rad). Na tento účel môžete tiež vykonať vhodné značenie na povrchu steny.

Vykonávanie pokládky slinku dlaždíc

 • Ak je všetko pripravené, môžete pristúpiť k realizácii obkladu. Na to pripravte lepidlo.

Je to (ak je to suchá malta) hnetené v prísnom súlade s pokynmi výrobcu, ktoré sú k nemu pripojené a mixér je vyrobený do úplne homogénnej hmoty s konzistenciou „veľmi silnej kyslej smotany“. Je dôležité - lepidlo je pripravené tak, ako je zaručené, že bude pracovať (berúc do úvahy prítomnosť alebo absenciu pracovnej skúsenosti) 30, maximálne 40 minút. Preexponovaná kompozícia sa začína šmýkať s viditeľným perlovým povrchovým filmom a potom rýchlo stvrdne a jej „oživenie“ pridaním vody je absolútne bezvýhradnou úlohou.

Nepripravujte príliš veľa lepidla - malo by stačiť na 30 ÷ 40 minút práce

 • Pred položením by mali byť slinky obaľované? Odpoveď je jednoznačná - v tom nie je zmysel, pretože slinok prakticky neabsorbuje vodu a na podlahe a stenách môžete len rozpúšťať nežiaduce nečistoty. Ak dôjde k dôkladnému natretiu steny, použije sa kvalitné lepidlo, zaistí sa vysoká priľnavosť a dlažba dokonale padne na povrch. No, ak povrch steny nie je spracovaný - potom nie je nič, čo začať, a namáčanie dlaždice ešte neprinesie žiadny praktický prínos.
 • Pokládka dlaždíc, ak je roh na orezanej ploche, je lepšie začať odtiaľ. Je skvelé, ak sa na to získali špeciálne profilové prvky.

Ak je na cieľovom mieste roh, potom sa odporúča začať odtiaľ, potom „rozbiehajúce sa lúče“, ktoré pokračujú v načrtnutých riadkoch.

V budúcnosti sa odporúča držať sa v rade, zdola nahor, neustále kontrolovať horizontálnu polohu vyložených čiar. Pri pokládke prvého radu to pomôže pevnej vodiacej koľajnici. To však nie je ani dogma - pri použití kvalitného lepidla môže byť smer pokládky odlišný, napríklad ak je potrebné zdôrazniť rovnomernosť horného okraja povrchovej úpravy.

 • Lepidlo sa nanáša na stenu stierkou alebo stierkou a potom sa rozdeľuje zubovou stierkou, takže výsledné hrebene majú rovnakú výšku a hustotu. Neexistuje žiadny zmysel zachytiť príliš veľa sprisahania - to je v móde jednoducho nemá čas položiť to skôr, než lepidlo začne nastaviť, a to začne tvrdnúť oveľa rýchlejšie v stave aplikovanom na stenu. Kvalifikovaní remeselníci zvyčajne kladú na ploche asi jeden meter štvorcový, ale ak je kladenie vykonáva prvýkrát, na začiatku je lepšie obmedziť sa na fragment 5 ÷ 6 dlaždíc. Ďalšia prax ukáže, aké úpravy možno vykonať.
 • Ďalšia dlažba je umiestnená na mieste a pevne pritlačená k stene. Niekedy, na korekciu svojej pozície, sa uchýli k ťukaniu gumovým kladivom. Prebytočné lepidlo, ktoré prečnievalo okolo okrajov, môže byť okamžite zachytené špachtľou tak, aby sa nehromadili v medzere medzi štrbinami. V tomto prípade dbajte na to, aby kvapky lepidla nespadli na predný povrch povrchovej úpravy.
 • Pred prilepením každej pravidelnej dlaždice nastavte krížové krivky tak, aby bola zachovaná rovnomerná hrúbka švu. Ďalšia možnosť, ktorá sa už spomínala, je dlhé vložky (lamely alebo tyče), ktoré sa odstránia po tom, ako sa lepidlo začne nastavovať, a prenášajú sa smerom nahor na ďalšie usporiadané rady.

Dva rôzne prístupy - udržiavanie jednej hrúbky švov pomocou krížov a rozchodov

Mimochodom, pri dokončovaní lepenia slinku dlaždíc s výrazným reliéfom, skúsení dekoratéri často praktizujú úmyselné malé „zlomené“ odchýlky jednotlivých prvkov zo švovej čiary - takto sa dosahuje dodatočný efekt „starého muriva“.

 • Ak je potrebné obkladať dlaždice na požadovanú veľkosť, pre to je najlepšie použiť "brúska" s diskom na kameni. Pri rezaní dbajte na ochranu očí - slinok môže vytvárať malé ostré fragmenty.
 • Stojí to za to aplikovať vrstvu lepidla na zadnej strane dlaždice? Pri čelnej ploche v miestnosti, nie je tam žiadna osobitná potreba pre to - ak je stena hladká, potom lepidlo hrebene na jeho povrchu bude dosť dosť. A je tu menšia šanca zafarbiť predný povrch materiálu.
 • Mimochodom, ak sa lepidlo stále dostáva na predný povrch slinku (najmä neglazované), malo by sa odstrániť bez zbytočného odkladu, napríklad vlhkou špongiou. Vytvrdené lepidlo na čistenie odľahčovacieho povrchu bude veľmi ťažké.

Poslednou operáciou je návrh škár dlaždíc.

Potom, čo je celý povrch lemovaný, môžete pokračovať v úhľadnom pohľade na švy medzi dlaždicami.

O odporúčaných formuláciách na injektovanie už bolo spomenuté vyššie a môžu vyplniť medzistupňový priestor rôznymi spôsobmi:

Hlavné metódy plnenia škár stierkovou hmotou

 • Najpohodlnejšie je, samozrejme, použiť špeciálnu pištoľ, jemne z nej vytlačiť plastový roztok do medzier medzi dlaždicami na požadovanú úroveň naplnenia (na obrázku - vľavo).
 • Môžete použiť podobnú "taktiku", ale pomocou improvizovaného zariadenia - urobiť niečo ako "striekačku na varenie" z hrubého plastového vrecka, odrezať jeden roh (uprostred).
 • A nakoniec sa uchýlia k obvyklému manuálnemu plneniu spojov pomocou roztoku, opatrne ho zavedú do medzier medzi dlaždicami (vpravo).

Spoje vyplnené injektážnou maltou musia byť „vylepšené“. Na tento účel sa používa špeciálny nástroj - spojka, ktorej úzka čepeľ môže mať plochý, konkávny alebo konvexný tvar - podľa toho, aký druh švu plánujete poskytnúť.

На иллюстрации - расшивка и придание с ее помощью аккуратного вида межплиточному шву

Расшивка окончательно уплотнит затирочный раствор в пространстве между плитками и придаст шву аккуратность, а всей облицовке - необходимую законченность.

После проведения этой операции необходимо обеспечить условия для качественного застывания всех использованных в ходе работы составов. Vlhkosť na stene nie je povolená a je potrebné vylúčiť možnosť prehriatia alebo zamrznutia povrchu aspoň týždeň. Ideálna teplota pre túto fázu bude 15 ÷ 25 ºС.

A nakoniec zostáva len to, aby sa konečný "otvorený". Povrch je očistený od prípadných škvŕn lepidla alebo škár. Pre reliéfne slinuté dlaždice je najvhodnejšie použiť kovovú kefu s hromadou strednej tvrdosti. No, glazované dlaždice v tejto fáze, nikto sa neobťažuje jednoducho umyť vodou.

V dôsledku toho je na stene reálne „murivo“, ktoré, ak budú splnené všetky technologické normy počas jeho inštalácie, bude trvať viac ako tucet rokov.

Загрузка...