Fasáda domu

Maľovanie fasády domu

Maľovanie fasády domu je tradičným typom dokončovania vonkajších plôch stien budov, ktoré sa používajú mnoho desaťročí a je jedným z najprístupnejších spôsobov. Náterové hmoty nielenže dávajú domu estetický vzhľad, ale sú aj spoľahlivým ochranným nástrojom proti vonkajším atmosférickým vplyvom a negatívnym vplyvom priemyselných emisií typických pre našu dobu.

Maľovanie fasády domu

Podobné zafarbenie sa môže použiť ako konečná úprava povrchov z najrôznejších materiálov, ako prírodných, tak syntetických. Zmesi farieb a lakov sa stávajú vynikajúcim ochranným prostriedkom na drevo, používajú sa pri stavbe domov v rôznych formách, hladkých a reliéfnych minerálnych omietkových povrchoch, ako aj pri iných materiáloch.

Pre každý typ povrchu fasády je typ laku, ktorý spoľahlivo chráni steny pred dažďom a snehom, slnečným svetlom a vetrom, biodegradáciou a eróziou. Preto je potrebné zistiť, ktorá kompozícia je optimálne vhodná pre opravárenské a dokončovacie práce, aby fasáda slúžila mnoho rokov bez nutnosti obnovy.

Farby na vodnej báze

Medzi najobľúbenejšie na konečnú úpravu fasády patria farebné prípravky na báze vody. Vyznačujú sa vysokými technickými a prevádzkovými a dekoratívnymi vlastnosťami, ako je priepustnosť pár a plynov, elasticita, vysoká krycia schopnosť a takmer úplná absencia zápachu.

Vo vode rozpustné farby na dekoráciu fasád - lídri z hľadiska popularity

Farby rozpustné vo vode sú najčastejšie vyrábané v bielej farbe a tónované špeciálnymi farebnými pigmentmi, čo je veľmi výhodné, ak plánujete aplikovať niekoľko odtieňov do domu. Tak sa získa biela základná kompozícia a rôzne pigmenty a potom sa zmiešajú.

Ak sa však plánuje, že sa tento spôsob uskutoční nezávisle, potom je potrebné okamžite vyrobiť všetok potrebný objem náterovej hmoty potrebnej pre určitú oblasť. Ak si nie ste istí, či všetko dopadne dobre, potom si môžete vyzdvihnúť požadovanú farbu v obchode a objednať si jej výrobu.

Farby rozpustné vo vode sú rozdelené na akrylové, silikátové, silikónové, ako aj zmiešané zmesi.

 • Akrylová farba vhodný na použitie, preto je veľmi obľúbený pre dokončovacie práce fasád. Takéto kompozície sú vyrábané na organickom akrylovom základe a sú vhodné na rôzne povrchy, okrem povrchov vyrobených z vápenatých a silikátových materiálov.

Akrylová vonkajšia farba - dobré riešenie pre exteriérové ​​dekorácie

Takéto farby priťahujú tak dostupnú cenu, ako aj dobrú kombináciu pozitívnych vlastností. Podrobnejšie informácie o takýchto kompozíciách sú v porovnaní s inými materiálmi používanými na fasády k dispozícii v našom portálovom článku. "Akrylová farba na drevo pre vonkajšie použitie".

 • Gumová (latexová) farba - tento tak často sa nevyskytujúci typ náterovej hmoty na báze vody pozostáva z akrylátových polymérov s prídavkom latexovej zložky a farbiaceho pigmentu, ktorý mu dodáva bohatý odtieň.

Latexové prípravky odolávajú vlhkosti veľmi dobre.

Gumová akrylátová farba je vhodná na povrchy z rôznych materiálov - je to betón, kov, omietka, drevo, sadrokartón, tehly a iné. Často sa používa na aktualizáciu stien, predtým pokrytých olejom, alkydom alebo inými typmi farieb.

Riešenia sú veľmi úsporné, ľahko sa nanášajú a rýchlo schnú. Povlak tejto kompozície je vysoko odolný voči teplotným extrémom, ultrafialovému žiareniu, vlhkosti a iným nepriaznivým účinkom.

Na rozdiel od iných vo vode rozpustných zmesí sa táto farba najčastejšie vyrába vo farebnej forme a je prezentovaná v širokej škále farieb.

 • Silikónový silikón Riešenia kombinujú pozitívne vlastnosti silikónových a akrylových zlúčenín. Ich hlavným účelom je zakryť fasádne steny z materiálov ako sú tehly, betón, škvárové bloky alebo pokryté minerálnou omietkou.

Akrylová silikónová fasáda Paint Bank

Takéto kompozície sú odolné voči poveternostným vplyvom a priemyselným emisiám, majú odpudzujúce vlastnosti a majú vysokú priepustnosť pre pary, dobre odolávajú vývoju plesní, húb, machu, lišajníkov. Okrem toho je farba ekologickým produktom a pri zahrievaní alebo pri vystavení ultrafialovým lúčom nevypúšťa škodlivé výpary.

 • Silikátové farby Sú vyrábané na báze potašového vodného skla a sú vynikajúce na pokrytie minerálnych povrchov, ako sú betónové, kamenné a omietnuté steny fasád.

Silikátové farby majú vynikajúcu životnosť, ale vyžadujú zvláštny prístup k použitiu.

Farby sú vysoko odolné voči ultrafialovým lúčom, takže nestrácajú farbu po mnoho rokov. Okrem toho sa náter vyznačuje zvýšenou pevnosťou, odolnosťou voči extrémnym teplotám, nepriaznivým poveternostným vplyvom a iným vplyvom.

Zvláštnosťou je, že fasáda vyžaduje špeciálnu prípravu - základný náter len na báze silikátu. Okrem toho, ak boli povrchy natreté silikátovou farbou, potom nebude možné v budúcnosti aktualizovať akúkoľvek inú farbu - všetky ostatné zlúčeniny na silikátových silách padajú veľmi zle. Silikát musíte buď znovu použiť, alebo vykonať hĺbkové čistenie starého náteru.

V súčasnosti sa vyrábajú pokročilé typy silikátových farieb - to sú silikát-popol a polysilikón, ktoré sú vynikajúce na aplikáciu na steny z organických materiálov. Nevýhody týchto inovatívnych farebných materiálov zahŕňajú ich vysoké náklady.

 • Silikónová vonkajšia farba je vodoodpudivý a paropriepustný. Riešenie je odolné voči vonkajším vplyvom, nie je náchylné na kriedovanie, má vlastnosť samočistenia (dažďová voda ľahko odplaví všetky nečistoty), je odolná voči vzhľadu a vývoju plesne, priepustná pre pary a vodotesná. Okrem toho v takomto povlaku po jeho sušení netvorí vnútorné pnutia, pretože sa vyznačuje vysokou elasticitou.

Najúspešnejší vo výkone, ale zároveň najdrahším riešením je vysoko kvalitná silikónová farba.

Tento typ farby je dobre kombinovaný s akrylovými formuláciami, preto, aby sa zlepšila kvalita akrylových farieb a aby sa dosiahla určitá ekonomika, sú niekedy zmiešané.

 • Polyvinylacetátové farby Používajú sa aj na konečnú úpravu fasádnych stien, ale nie sú veľmi obľúbené, pretože majú výrazne nižšie výkonnostné vlastnosti ako zmesi na báze akrylu. Táto farba rýchlo stráca svoje kvality, vrátane dekoratívnych, stráca farbu, zmení sa na žltú a je poškodená mechanickými účinkami.

Najväčšou výhodou takýchto kompozícií je však ich nízka cena. Sotva však dáva zmysel byť v pokušení, dúfajúc, že ​​náter vydrží tlak agresívneho prostredia viac ako jeden alebo dva roky v závislosti od poveternostných podmienok v regióne. Odporúča sa nanášať túto farbu len na natretú silikátovú omietku - na iných povrchoch, nebude dlho trvať a nevytvára im žiadnu zmysluplnú ochranu.

 • Zlúčeniny vápna používa sa na natieranie omietaných povrchov. Táto verzia farieb sa dnes nachádza vo forme pripravenej na použitie alebo v koncentrovanej paste, ktorá sa riedi vodou bezprostredne pred použitím. Roztoky vápna zahŕňajú antiseptické látky, ktoré zabraňujú vzniku rôznych typov plesňových útvarov na povrchu. Kompozície sú pred použitím farbené minerálnymi farbivovými pigmentmi.
 • Cementové farby predáva sa ako suché zmesi a pred použitím sa vypne vodou. Väzbou v tomto type farby je portlandský cement, ktorý v interakcii s polymérnymi aditívami a farbivami vytvára na omietnutých stenách estetický, trvanlivý, odolný voči vlhkosti a priepustný pre pary. Povedať o vysokej popularite týchto kompozícií nemôže byť - pravdepodobne kvôli značným nepríjemnostiam pri ich používaní a kvôli obmedzenému rozsahu použitia.

Farby na organickej báze

Tento typ farby zahŕňa alkydové smalty a olejové formulácie, ktoré sa osvedčili ako dobré ukazovatele výkonnosti, ktoré umožňujú ich použitie na povrchovú úpravu fasádnych povrchov. Nevýhodou týchto roztokov je ich toxicita a horľavosť. Okrem toho, pri nesprávnej príprave povrchov na natieranie, pod vrstvou olejovej farby, s teplotnými zmenami, môže dôjsť ku kondenzácii, čo vedie k praskaniu vrstvy laku.

 • Olejové farby. Tieto roztoky sa vyrábajú na báze ľanového oleja, ku ktorému sa pridá pigment jemne rozomletého minerálneho prášku, ktorý sa nerozpúšťa v hlavnom spojive. Preto sa pred aplikáciou olejových náterov musí veľmi starostlivo premiešať, aby sa dosiahla úplná homogenita zmesi. Zloženie olejových roztokov tiež zahŕňa látky tvoriace film, ktoré znižujú dobu schnutia nanesenej vrstvy.

Olejové farby môžu byť klasifikované ako "zaslúžení veteráni", ale stále sú veľmi populárne.

Tento typ farby sa môže použiť na zakrytie akéhokoľvek typu povrchu, ale pred aplikáciou náterovej hmoty na stenu je potrebné pripraviť, aplikovať na ne jednu zo špeciálnych základových kompozícií.

Moderné dokončovacie farby na báze oleja, na rozdiel od starých riešení, majú vysoké technické a prevádzkové vlastnosti - ide o vynikajúcu priľnavosť k základným náterom, odolnosť voči teplotným zmenám, vlhkosti a iným negatívnym vplyvom.

Tieto farby majú svoje nevýhody, napríklad rýchlo strácajú svoju pôvodnú farbu pod vplyvom ultrafialového žiarenia. Preto sa odporúča použiť na odlakovanie povrchov fasád svetlé odtiene, pretože vykazujú menšie stopy vyhorenia. Farba má nepríjemný zápach, ktorý však s časom zmizne. Sušenie nanesenej vrstvy vyžaduje dlhú dobu. Steny domu, natreté olejovým zložením, vyžadujú ročný audit na odlupovanie a popraskanie farby.

 • Alkydové farby. Tieto formulácie sa vyrábajú na báze alkydových lakov, do ktorých sa pridávajú farbiace pigmenty a rozpúšťadlá. Na obale kompozície musí byť uvedený jej účel, to znamená rozsah. Preto sa vyrábajú smalty, ktoré sú určené nielen pre vonkajšie a vnútorné práce, ale sú vytvorené špeciálne na maľovanie, napr. Drevené, kovové, omietnuté a iné povrchy. Okrem toho existujú univerzálne prípravky, ktoré sú vhodné na aplikáciu na akékoľvek materiály.

Balenie univerzálneho lesklého alkydového smaltu typu PF-115

Výrobca na obale uvádza rozsah použitia značiek pozostávajúcich z písmen a číslic, napríklad PF-115. V tomto prípade písmená označujú, na akom základe sa farba vyrába (pentaftalový lak), číslo „1“ je vhodné pre vonkajšie použitie a „2“ je určené len na vnútorné použitie. Namiesto toho môžu existovať iné čísla, napríklad "4" sú vodovzdorné emaily a "5" - farby so špeciálnymi vlastnosťami, napríklad svetlé v tme, "6" hovorí o olejovej a benzínovej rezistencii, "7" - o zvýšenej chemickej odolnosti , "8" - o odolnosti voči extrémne vysokým teplotám, atď.

Druhé dve číslice "15" - to je kód pre katalóg farieb a lakov (táto informácia už nemá pre používateľa osobitnú hodnotu).

Alkydové emaily majú dobrú elasticitu a odolnosť, odolnosť voči UV žiareniu a extrémnym teplotám. Nevýhody takýchto farieb možno považovať za nízku odolnosť voči alkáliám, horľavosť, sklon k vyblednutiu v priebehu času, lakovaný povrch stráca lesk a biela farba sa môže zožltnúť.

Nižšie je uvedená stručná porovnávacia tabuľka hlavných vlastností náterových hmôt, ktoré sa najčastejšie používajú na konečnú úpravu fasádnych povrchov (to je samozrejme použitie vysoko kvalitných farieb):

Vlastnosti farebných kompozíciíAkrylové farby na vodnej bázeAlkydová sklovinaOlejové farby
postihnutie+/+++++/++
plniaci+/++++++/++
Tvorba uzlíkov--++
penenieod - do ++--
Schopnosť skrývania++++++
šíriť+++-
Sušenie (do stupňa 1)1 hodinaod 6 do 12 hodín24 až 48 hodín
lesk+/+++++++
Ochrana lesku++++/-+
žltnutie-+++/+++
pružnosť+++++
Odolnosť proti poškriabaniu, tvrdosť++++++
priľnavosť++++++
Odolnosť voči poveternostným vplyvom+++/+++++
Odolnosť voči vode+/++++/++++++
"-" - majetok nie je vyjadrený alebo úplne chýba
"+" - majetok je vyjadrený v rôznych stupňoch zvýšením počtu plusy

Ako si vybrať typ farby pre konkrétny povrch?

Ak chcete si byť istí, že fasádna farba zvolená pre konečnú úpravu môže trvať dlhú dobu, nebude prasknúť a nebude sa rozpadať, musíte poznať požiadavky, ktoré sú kladené na materiál určený na takúto aplikáciu.

Fasádna farba musí spĺňať niekoľko dôležitých požiadaviek.

Fasádna farba na steny z rôznych materiálov musí spĺňať určité kritériá, na ktoré sa pri výbere spoľahnúť. Parametre kompozície musia byť nevyhnutne umiestnené na obale, preto sa s nimi musíte zoznámiť pri získavaní dokončovacieho materiálu.

Hodnotiace kritériumStručný opis
odolný proti poveternostným vplyvomZvolená farba by mala chrániť materiál steny pred vlhkosťou, prachom, teplotnými extrémmi a vetrom. To znamená, že obal by mal uvádzať, že kompozícia je určená špeciálne pre exteriér, fasádne práce a je navrhnutá pre rôzne atmosférické vplyvy.
UV ochranaUltrafialové žiarenie negatívne ovplyvňuje akékoľvek materiály a ak farba nie je odolná voči vlhkosti, proces deštrukcie sa zintenzívni. Preto musí byť kompozícia odolná voči vlhkosti a UV žiareniu. Na tento účel je najlepšie vybrať zlúčeniny obsahujúce špeciálne zložky, ktoré môžu odrážať slnečné lúče.
Intenzita náteruAby sa povlak nepraskol a nestratil svoj vzhľad, je nevyhnutné, aby bol do týchto charakteristík zapracovaný bezpečnostný faktor tejto hodnoty.
Celoživotné pokrytieVýrobca zvyčajne uvádza na obale životnosť natretých povrchov, a čím väčší je, tým lepší je výrobok.
Prítomnosť antiseptických prísadOdporúča sa zvoliť zloženie farby a laku, v ktorom sú obsiahnuté ochranné látky, aj keď sú steny vopred natreté dezinfekčným náterom. Od toho sa odolnosť steny voči biologickému poškodeniu zvýši.
Spotreba farbyRôzne farby môžu mať rôznu spotrebu na 1 m2 povrchu. Typicky tento indikátor závisí nielen od konzistencie roztoku, ale tiež od kvality prípravy a textúry lakovaného povrchu, ako aj od spôsobu aplikácie kompozície. Priemerná hodnota tohto parametra je uvedená na obale, a ak existuje túžba ušetriť peniaze, mali by ste tomu venovať pozornosť.
priľnavosťTáto kvalita bude závisieť od kompatibility farby a povrchu, ako aj od kvality prípravy.
Priepustnosť párFarba musí pripustiť paru, to znamená, že stena môže „dýchať“, inak sa pod nanesenou vrstvou akumuluje kondenzát, ktorý prispeje k odlupovaniu farby zo steny a vývoju mikroflóry.

Ak kupujúci pri štúdiu obalu dospeje k záveru, že na ňom nie je dostatok informácií, mal by požiadať predávajúceho o pas alebo osvedčenie pripojené k výrobku. A ešte lepšie - pripravte sa na cestu do obchodu v predstihu, nájdite správnu farbu na jednom z mnohých miest a študujte jej vlastnosti - väčšina známych výrobcov farieb má svoje vlastné internetové stránky v ruštine. Potom môžete ísť nakupovať, alebo dokonca objednať z domova.

Kedy sa odporúča maľovať fasádu?

Nestačí pochopiť, ako zvoliť optimálnu kompozíciu farby pre konkrétny povrch. Ak chcete získať kvalitné pokrytie, je potrebné vziať do úvahy ďalší dôležitý faktor - to je správny čas a podmienky pre prácu.

Povrchová úprava fasády farbou vydrží oveľa dlhšie, ak na to vykonáte prácu v optimálnych podmienkach

 • Neodporúča sa farbiť na jar, počas kvitnutia väčšiny rastlín, pretože peľ transportovaný vzduchovými hmotami a hojnosť hmyzu môže ľahko pokaziť všetku vykonanú prácu, lepiacu sa na povrch novo natretých stien. Ak však v tomto období existuje potreba dokončiť proces konečnej úpravy, je najlepšie vybrať si farbu, ktorá sa rýchlo usadí a úplne schne.
 • Не стоит производить внешнее окрашивание в солнечную жаркую погоду, так как красочные составы будут быстро и неравномерно сохнуть, не набирая необходимой прочности, что значительно сократит их долговечность. V prípade, že sa sfarbenie plánuje na takú dobu, je potrebné aspoň sledovať priebeh slnka, začať proces aplikácie z tieňovej strany domu a postupne sa pohybovať na povrchy, na ktoré bude tieň prechádzať. Týmto spôsobom je možné do určitej miery minimalizovať dobu, kedy je novo natretý povrch vystavený ultrafialovému žiareniu.
 • Neodporúča sa začínať maľovať steny v období pred búrkou. Existujú na to dva dôvody. Prvým je, že pred dažďom hmyz letí v nižších vrstvách vzduchu, presne na úrovni stien budov a môže sa tiež držať natretých povrchov. A za druhé, je zrejmé, že silný dážď môže poškodiť vrstvy nanesenej farby alebo znížiť ich adhezívne schopnosti. V tomto prípade farba nebude trvať dlho na fasáde, začne praskať, odlupovať a odpadávať, a prilepený hmyz bude pokaziť estetiku vzhľadu stien.
 • Odporúča sa nanášať náter na fasádu pri vlhkosti nepresahujúcej 80%. Optimálna teplota je v rozsahu od +15 do +25 ° C. Limitné hodnoty teploty - od +5 do +30 ºС.
 • Najlepšie je začať prácu ráno, potom, čo ranná rosa schne, a skončiť za hodinu alebo dve pred večerným pádom, inak vlhkosť zníži lesklé vlastnosti náteru.
 • Priaznivé pre proces farbenia bude v niektorých miestach chladné a suché, zamračené počasie.

Je veľmi dôležité dodržiavať tieto odporúčania, pretože podmienky, v ktorých sa farbenie vykonávalo, priamo ovplyvňujú trvanlivosť hotovej povrchovej úpravy.

Vykonávanie natierania a reštaurovania stien fasády

Včas a riadne vykonané prípravné a dokončovacie operácie urobia povlak spoľahlivým, čo výrazne zvýši dobu potrebnú na ďalšiu opravu.

Príprava a maľovanie omietanej fasády

Oprava a maľovanie omietaných povrchov je pomerne pracný proces, ktorý si vyžaduje starostlivý prístup. Len v tomto prípade bude povlak trvanlivý a schopný chrániť steny pred poveternostnými vplyvmi.

Farbenie omietanej fasády má svoje vlastné charakteristiky

Práce vykonávané krok za krokom, podľa technológie uvedenej nižšie, musia byť nevyhnutne korunované úspešným koncom. Oprava povrchov omietky by mala byť vykonaná pred nástupom obdobia dažďov a nástupom mrazu.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
V tomto príklade bude fasáda omietnutá omietkou na báze cementu opravená a natretá.
Takže dom sa pozrel pred prácou, po jeho prevádzke 50 rokov.
Na maľovanie jeho stien bude použitý pripravený vápenný náter biely "HOLVI" spoločnosť "Tikkurila".
Táto farba je veľmi výhodná, pretože pri jej pestovaní sa vyžaduje len obyčajná voda.
Prvým krokom je vykonanie audítorských činností - kontrola stien, ktoré potrebujú opravu.
Na identifikáciu slabých miest starej omietky sa steny jemne poklepú kladivom. Odlupované alebo zle priľnavé vrstvy na stene budú matný zvuk - "zátoka".
Ak sa stará omietková vrstva stala krehká a krehká počas jej prevádzky, potom musí byť úplne alebo čiastočne odstránená, takže ako posledná možnosť, len absolútne "zdravé" oblasti.
Ďalší krok z povrchu stien sa opláchne starými farbami a soľnými škvrnami, a to počas celej doby prevádzky.
Pri tejto práci sa voda dodáva pod tlakom.
V dôsledku prania sa môžu nájsť aj ďalšie chyby, ktoré sa musia tiež odstrániť na zem.
Pri identifikácii trhlín a odlupovaní je potrebné vyrábať ich rezanie.
Tento proces sa vykonáva s použitím perforátora so špecifickou tryskou alebo brúsky s diskom namontovaným na ňom cez kameň.
Expanzia švov a triesok je potrebná na odstránenie poškodenia vytvoreného na ich okrajoch a na dosiahnutie prenikania opravnej hmoty do celej hĺbky defektu.
Ich zväčšovanie a prehlbovanie je potrebné dosiahnuť do oblasti hustej adhézie vrstvy omietky na stenu.
Okrem elektrického náradia sa ručné, napríklad sekáč a kladivo, používajú aj na odstraňovanie olupovacej omietky.
Čistené praskliny a iné poškodenia sa dôkladne umyjú vodou, tiež pod tlakom.
Potom sa na stenu nanesie tenká vrstva lepiacej omietky do pripravenej a premytej trhliny. Mala by zaberať asi ⅓ svojej hĺbky.
Zarovnanie tejto vrstvy nie je potrebné.
Reštaurovanie starej omietky je rovnaké alebo podobné v zloženom materiáli.
Nanesená vrstva sa nechá schnúť 12 až 16 hodín. Počas tohto obdobia sa musí pravidelne sypať vodou - potom roztok získa väčšiu pevnosť a vysokú priľnavosť k povrchu steny a okrajom starej omietky.
Zatiaľ čo opravný roztok vyschne, aby nestratil čas, stojí za to chrániť povrch základne.
Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je s obyčajnými novinami. Za týmto účelom sa na steny suterénu nanesie pasta, potom sa na ňu upevnia noviny, a ak je to potrebné, prejdú zhora s rovnakou adhéznou kompozíciou.
Je veľmi dôležité skontrolovať, či je horná hrana uzáveru dobre chránená, pretože väčšina nanášaných farieb na ňu padne pri aplikácii.
Pohodlie tohto spôsobu ochrany spočíva aj v tom, že po ukončení práce sa noviny ľahko odstránia z povrchu pomocou prúdu vody pod tlakom.
Okrem suterénu sa odporúča zatvoriť okná dverí a svahov polyetylénom - tieto opatrenia ich ochránia pred kontamináciou, a preto ich po ukončení natierania fasády zbavia zbytočnej, dosť namáhavej práce.
Keď sa prvá vrstva roztoku v trhlinách uchopí a príde čas aplikovať ďalšie, potom pred začatím tejto operácie sa trhlina znova zvlhčí vodou.
Ďalej je šev naplnený opravnou maltou, až kým nie je takmer rovný povrchu starej vrstvy omietky. Je však potrebné ponechať priestor pre reliéfnu vrchnú vrstvu, ak je prítomná v starom prevedení.
Práca sa vykonáva hádzaním riešenia.
Po naplnení švov a drážok opravnou zmesou sa zvlhčujú a nechajú sa vysušiť 8 - 12 hodín v závislosti od hĺbky švu. V procese sušenia musia byť utesnené miesta tiež navlhčené vodou - to tiež posilní roztok a eliminuje riziko jeho prasknutia po vysušení.
Po dosiahnutí vyššie uvedenej lehoty sa horná náterová vrstva omietky naleje na opravené plochy po ich zvlhčení, čo vyrovnáva jej výšku a reliéf k celkovému povrchu.
Niekoľko hodín po aplikácii omietky sa tieto oblasti zmáčajú a nechajú sa zaschnúť ďalších 5 ÷ 6 hodín.
Lípa sa predáva v hotovej forme, ale pred použitím sa vyžaduje riedenie zmesi vodou na optimálnu konzistenciu.
Ak chcete farbe dodať požadovaný odtieň, môžete tento proces zveriť špecialistom, ktorí ho vykonávajú na špeciálnom zariadení, alebo ho sami odnesú.
Najlepšie je zvoliť si profesionálny prístup, pretože inak môže mať povrch po maľovaní nerovnomerný odtieň.
Pred lakovaním opravenej steny sa povrchy opláchnu vodou, pretože vlhká omietka bude v dobrom kontakte s touto farebnou kompozíciou.
Ďalším krokom je konečná príprava farby.
V súlade s pomermi uvedenými na obale sa k nemu pridáva voda a potom sa malta mieša pomocou stavebného mixéra alebo elektrickej vŕtačky s tryskou, ktorá je na ňom nainštalovaná.
Farbenie začína hornými plochami stien fasády.
Na reliéfnom povrchu sa tradične nanáša roztok vápennej farby s okrúhlym štetcom. To môže mať dlhú alebo krátku hromadu - najlepšou voľbou je zvoliť priemernú dĺžku, ktorá zachytí farbu z nádoby dobre a dať ju na povrch steny s jemným reliéfom.
Roztok sa aplikuje kruhovým pohybom, pretože musí vyplniť všetky razené zárezy.
Je dôležité zabezpečiť, aby bol náter rovnomerne rozložený po povrchu steny.
Je potrebné mať na pamäti, že vápno obsahuje alkálie, ktoré ľahko erodujú pokožku na rukách, takže pokožka musí byť chránená nosením gumových rukavíc.
Oči by mali byť chránené pred náhodným postriekaním farbou.
Lípa sa nanáša v dvoch až troch vrstvách, pričom každý z nich sa počas dňa suší.
Každé 4 ÷ 5 hodín po aplikácii každej vrstvy sa odporúča povrch navlhčiť vodou.
Konečná vrstva farby sa musí aplikovať na jednu stranu budovy v jednom priechode bez prerušenia, aby sa zabránilo viditeľným spojom a spojom medzi uličkami.
Po nanesení poslednej vrstvy je potrebné povrch stien opäť zvlhčiť - tento proces zabezpečí, že náter bude trvanlivejší a trvanlivejší.
Výsledok po dokončení farbenia je zrejmý, pretože povrch domu svietil čistotou a presnosťou.

Farbenie dreveného fasádneho tónovaného laku

Technológia lakovania drevených povrchov nie je príliš zložitá, ale samotná práca je dosť pracná, pretože každá takáto úprava vyžaduje predbežnú prípravu. Odporúča sa nanášať farbu na drevo širokým štetcom, takže proces bude dostatočne dlhý, ak ho budete vykonávať samostatne. Okrem toho, aby bola každá stena natretá hladko, každá vrstva na celom viditeľnom povrchu by mala byť vytvorená naraz.

Takže predtým, ako pôjdeme priamo na maliarske práce, musia byť pripravené všetky steny a bez ohľadu na to, či je dom postavený, alebo nie je to prvý rok, ktorý už slúži. Tieto činnosti sa vykonávajú postupne, ako aj samotný proces nanášania farby.

Ďalej budú uvažované možnosti pre prípravnú fázu a maľovanie starého a nového dreveného povrchu fasády.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Najprv je potrebné zvážiť, ako vyčistiť starý povrch stien drevenej fasády.
Tam sú takmer žiadne známky sfarbenia na to, a okrem toho, drevo, pod vplyvom ultrafialového žiarenia, vlhkosti a zmeny teploty, získal šedý ponurý vzhľad.
Okrem toho, horné vlákna dreva zmäkčili počas rokov prevádzky a ak sa nevyčistia, nová farba nebude dlho trvať na povrchu.
Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť takú zložitú povrchovú plochu s kovovou hubicou na kefy, ktorá je upevnená na uhlovej brúske ("bulharská") alebo elektrická vŕtačka.
Keďže tieto nástroje pracujú pri vysokých rýchlostiach, práca prebehne dostatočne rýchlo. A hneď po odstránení vrchnej vrstvy bude výsledok viditeľný, pretože drevo získa prirodzenú farbu.
Pri práci sa uistite, že ste prijali opatrenia na ochranu očí pred možným vniknutím jemného drevného prachu, triesok, častíc starej farby, ako aj fragmentov kovovej hromady kefy.
Ak je dom postavený len z guľatiny alebo baru, aj keď je materiál dobre spracovaný, bude tiež musieť byť leštený, a to bude prvá etapa jeho prípravy na maľovanie.
Nové drevo, ktoré ešte nie je ovplyvnené poveternostnými vplyvmi, je možné brúsiť vibračnou, excentrickou alebo pásovou brúskou.
Ak je drevo, z ktorého sú steny postavené, dosť hrubé, má malé škrabance a vlákna, potom sa najprv brúsi brúsnym papierom s zrnitosťou 80 ÷ 120 jednotiek a potom sa vyleští na hladký povrch jemnozrnným brúsnym papierom s zrnitosťou 180 ÷ 220 jednotiek.
Brúsenie materiálu rieši dva dôležité problémy - stará vrstva dreva sa odstráni a povrch sa stane hladkým. Okrem toho v dôsledku tohto spracovania sú póry vlákien nekorodované v dreve, čím antiseptická impregnácia preniká hlboko do štruktúry materiálu.
Ak je na stavbu domu zvolené suché drevo, potom, čo bolo ošetrené antiseptikom, je pravdepodobnosť výskytu huby, plesne alebo machu prakticky znížená na nulu. Ak je obsah vlhkosti drevených častí 25-30%, tvorba kolónií mikroflóry zostáva veľmi pravdepodobná.
Čím lepší bude povrch, tým hlbšie prenikne antiseptikum a tým sa vytvorí spoľahlivá ochrana nielen pred plesňou, ale aj pred inými negatívnymi vplyvmi.
Keď je povrch nového alebo starého materiálu stien fasády brúsený, je očistený od drevného prachu širokým štetcom alebo mäkkou kefou.
Ďalej je možné pristúpiť k použitiu ochrannej antiseptickej impregnácie na čisté drevo.
Riešenia na tento účel sa volia na základe, na ktorom sa pripravuje konečný náter, pretože musia mať dobrú priľnavosť medzi sebou.
Roztoky na báze vody sú nehorľavé a nemajú výrazný nepríjemný zápach.
Treba poznamenať, že na spracovanie je najlepšie zvoliť kompozíciu, ktorá má nielen antiseptické vlastnosti, ale aj vlastnosti retardéra horenia.
Takáto impregnácia bude chrániť drevo nielen pred biologickým poškodením a ultrafialovým žiarením, ale aj pred rýchlym vznietením, ktoré zvýši protipožiarne vlastnosti fasády budovy.
Ak je na farbenie dreveného povrchu zvolená olejová farba, potom sú na to ideálne prírodné antiseptické - ľanový olej alebo roztoky, v ktorých je prítomný ako jedna z hlavných zložiek.
Takéto impregnácie dokonale prenikajú do štruktúry dreva a plnia funkcie ochrany materiálu pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi a ich následkami.
Táto ochranná kompozícia sa aplikuje širokým štetcom a je veľmi dôležité, aby všetky povrchy a ťažko prístupné miesta, ako sú vnútorné rohy, štrbiny a drážky, boli ošetrené impregnačnou zlúčeninou.
Po spracovaní impregnácie dreva sa sušenie každej z jeho vrstiev vykonáva v priebehu dvoch až troch hodín.
Antiseptikum sa môže aplikovať v jednej alebo dvoch vrstvách.
Keď sa aplikovaný náter absorbuje a schne, hromada sa odstráni, čo sa objaví po aplikácii impregnácie.
Drevené klky sú zvláštne kapiláry, ktoré absorbujú a prenášajú vlhkosť do štruktúry materiálu a podobný jav prispeje k odlupovaniu a lúpaniu náterov farieb a lakov.
Preto táto etapa dodatočného mletia nie je o nič menej dôležitá ako primárne spracovanie dreva a malo by sa robiť veľmi opatrne.
Ďalším krokom je spracovanie zemných koncov dreva alebo guľatiny so špeciálnym ochranným tmelom.
Táto kompozícia má konzistenciu jogurtu, aplikuje sa širokým štetcom a opatrne sa nanesie na povrch.
Doba schnutia tmelu trvá niekoľko hodín (aspoň dve alebo tri).
A práve tým, že sa ubezpečíme, že kompozícia aplikovaná na koncoch je úplne vysušená, môžete pristúpiť k aplikovaniu povrchovej úpravy.
Pred nanesením náteru alebo laku musí byť zmes veľmi dôkladne premiešaná, pretože musí mať úplne jednotnú konzistenciu.
Potom, ak je roztok náteru zakúpený vo viaclitrovom balení, odporúča sa naliať ho do nádoby, ktorá je vhodná na ďalšiu prácu.
Aplikácia povrchovej úpravy na báze vody alebo oleja sa vykonáva štetcom v dvoch alebo troch vrstvách s technologickými intervalmi v čase, aby sa vodný roztok vysušil za dve až tri hodiny, a olej jeden - 48 - 72 hodín.
Niekoľko vrstiev farby vytvorí film požadovanej hrúbky, ktorý bude chrániť drevo pred absorpciou vlhkosti, účinkami ultrafialového žiarenia a iných vonkajších vplyvov.
Ak je drevo ošetrené a natreté správne, získa výrazné vodoodpudivé vlastnosti.
Preto voda padajúca na povrch počas dažďa nebude pretrvávať, ľahko sa valí po stene.
Dobre pripravený povrch pokrytý dvoma až tromi vrstvami bude trvať najmenej päť až šesť rokov, po ktorých bude potrebné vykonať audit natretých stien.
Ak sa zistí poškodenie konečnej ochrannej vrstvy, tieto miesta by sa mali vyčistiť, obrúsiť a aplikovať niekoľko vrstiev rovnakého náteru.

Renovácia starých lakovaných povrchov

Postupom času aj tie najkvalitnejšie maľované povrchy stále strácajú svoju príťažlivosť pod vplyvom vonkajších vplyvov, takže musia byť v poriadku, aktualizovať dekoratívny náter.

Svetoznáma fínska spoločnosť "Tikkurila", ktorej výrobky sú ideálne na použitie v ruskom podnebí, predstavuje svoje odporúčania na opravu predtým natretých drevených stien, pretože v mnohých oblastiach zodpovedá fínskej.

Na úvod je potrebné zdôrazniť niekoľko dôležitých bodov o výbere materiálov a nástrojov pre kozmetické a regeneračné operácie a potom zvážiť proces vykonávania práce:

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Často majú spotrebitelia logickú otázku, ako sa opravy vykonávajú na starých povrchoch?
Špecialisti spoločnosti "Tikkurila" odporúčajú použiť kompozíciu na rovnakom základe, ktorý bol použitý predtým.
Например, реставрируемые поверхности, которые ранее были покрыты акрилатными красками на водной основе, очень хорошо обновляются красочным раствором "PIKA-TEHO", а слой старой масляной краски приводится в порядок составом "TEHO".
Производится данной компанией и универсальный раствор "ULTRA", который подходит как для масляных, так и акрилатных красок.
Ak nie sú k dispozícii dostatočné informácie, aby bolo možné určiť, ktorý náter bol predtým použitý na natieranie povrchov, je potrebné vykonať skúšku.
Na tento účel jemnou handričkou navlhčenou v alkohole a utrite natretý povrch.
Ak na tkanine zostane stopa, použije sa akrylátová farba na vodnej báze. Olejové farby nereagujú na alkohol, takže tkanina zostane čistá.
Olejová farba sa stáva pod vplyvom poveternostných podmienok krehká a jej film praskne, čím získava sieťovú štruktúru.
Okrem toho, ak si ho budete trieť prstami, potom na nich zostane stopa, akoby bola stena pokrytá kriedou.
Neodporúča sa používať transparentné antiseptiká na ošetrenie stien, pretože prenášajú ultrafialové lúče, čo má za následok zničenie štruktúry dreva.
Najlepšou voľbou pre povlak by bolo tónované antiseptikum, pretože spoľahlivejšie chráni drevo pred vplyvom slnečného žiarenia. Okrem toho, v priebehu rokov strom má tendenciu stmavnúť úplne alebo zafarbený, čo sa stáva veľmi zreteľné cez transparentný náter, takže dom nebude vyzerať tak esteticky príjemný.
Správne pripravené a natreté povrchy budú vyžadovať renováciu kapitálu až po 8-10 rokoch.
Maľovanie drevených stien by sa malo robiť štetcom, ako pri nanášaní farby, ako keby sa trením určitou silou do štruktúry materiálu.
Pre maľovanie drevených povrchov je veľmi dôležité vybrať si kvalitný štetec so širokým pracovným dielom, husté štetiny určené na nanášanie farby.
Dobre zachytí farbu z nádoby a rovnomerne ju rozloží na pripravený povrch dreva.
V tomto príklade je prezentovaný proces aktualizácie povrchovej úpravy drevených stien domu, predtým pokrytý olejovou farbou.
Vyplnením všetkých odporúčaní na opravu si môžete urobiť sami a získať vysoko kvalitný náter.
Prvým krokom je revízia stien, ktoré je potrebné aktualizovať.
Ak sa objavia vrecká plesne, huby, machu, musia byť odstránené, inak časom zničia nielen starú a novú vrstvu farby, ale aj samotné drevo.
Treba poznamenať, že takéto znaky biologického poškodenia sa najčastejšie zisťujú na severnej strane budovy, kde sa slnko nikdy nestane.
Na odstránenie škvŕn plesní a iných nečistôt na natretých a exponovaných drevených povrchoch vyvinula spoločnosť Tikkurila špeciálny chloridový prací prostriedok HOMEEN POISTO.
Nástroj je hojne aplikovaný širokým štetcom na kontaminované oblasti, takže roztok spolu s umývateľnou špinou prúdi z ich povrchov, takže ošetrenie by sa malo začať z hornej časti stien.
Pranie nielen odstráni už vytvorenú formu, ale tiež zabráni vzniku nového.
Po vypustení nečistôt z predných stien nie je možné povrch zotrieť - zvyšky sa musia umyť čistou vodou.
Tento proces sa uskutoční čo najúčinnejšie, ak sa voda privádza pod tlakom, to znamená, že sa uskutočňuje s čo najlepším preplachovaním prúdom vody s použitím hadice.
Vyčistená stena by mala dobre vyschnúť pri svojej prirodzenej teplote, to znamená, že sa pokúsi urýchliť sušenie pomocou akéhokoľvek vykurovacieho zariadenia - nemala by, aj keď je teplota vzduchu iba +5 stupňov.
Zvýšené vrstvy farby možno nájsť na niektorých starých natretých stenách.
Delaminácia môže nastať tak na severnej, ako aj na južnej strane budovy, čo sa vyskytuje z rôznych dôvodov - môže to byť vplyv vonkajších faktorov alebo zle vykonaný proces prípravy a natierania povrchov počas predchádzajúcej povrchovej úpravy.
Ak sa zistí poškodenie vrstvy laku, musí sa odstrániť.
Steny sú očistené od starých vrstiev farby škrabkou, pevnou kovovou kefou a mäkkou kefou alebo prachovou kefou.
V procese čistenia farby, pod ňou možno tiež nájsť vrstvy zmäkčených drevných vlákien. Musia byť tiež odstránené kefovaním, pretože farba nebude trvať dlho na mäkkom povrchu.
Na odstránenie týchto poškodení dreva je najlepšie použiť kovovú kefku pripevnenú na elektrickú vŕtačku alebo brúsku.
Čistené na čistenie drevených povrchov sú dodatočne zbavené prachu mäkkou kefou alebo širokou kefou.
Odporúča sa, aby sa tento proces vykonával veľmi opatrne, inak by prachové častice mohli zostať na povrchu, dostať sa pod vrstvy farby a mohli by sa cez ne objaviť.
Ďalším krokom je úprava vyčistených povrchov a oblastí, kde bola farba čiastočne odstránená "VALTTI POHJUSTE", vyrobeným na báze ľanového oleja, ktorý je prírodným antiseptikom.
Mimochodom, ten istý nástroj sa používa nielen ako antiseptický základný náter, na dočasné natieranie dreva pred hlavným náterom, ale aj ako účinné riedidlo pre olejové farby toho istého výrobcu.
Antiseptikum sa aplikuje štetcom.
Je schopný zabezpečiť účinnú ochranu dreva pred hubami, ultrafialovým žiarením a vlhkosťou, pretože strom získava vodu odpudzujúce vlastnosti.
Nové drevo ošetrené týmto nástrojom nestráca svoju prirodzenú farbu na dlhšie obdobie, na ňom nie sú žiadne modré alebo iné vonkajšie negatívne prejavy.
Ďalej, olejová farba "TEHO" pokryté úplne očistené od farby plochy steny.
Ak stará náterová vrstva, ktorá zostala na priľahlých úsekoch stien, nie je príliš tuhá a hrubá a jej farba sa príliš nelíši od nového povlaku, postačuje jedna vrstva náterovej farby.
V prípade potreby je možné aplikovať dve vrstvy farby s časovým intervalom 2 až 3 dni v závislosti od vlhkosti a teploty vzduchu.
V uvedenom príklade sú obnovené steny objektu úplne pokryté olejovou farbou "TEHO" v dvoch vrstvách. Druhý z nich bol aplikovaný dva dni po prvom.
Nie je nutné nanášať náter silnou vrstvou, a tak sa snažiť maľovať v jednom behu, inak sa začne praskať a odlupovať rýchlejšie.
Tu je potrebné objasniť, že atmosférické negatívne vplyvy na olejové farby sú oveľa výraznejšie ako na akrylátových, pretože rýchlo strácajú svoju pôvodnú farbu a lesklé vlastnosti.
Preto sa pri nákupe prednej olejovej farby odporúča zvoliť si svetlé odtiene.
Akrylové farby "PIKA-TEHO" si zachovávajú svoj odtieň a lesklý povrch omnoho dlhšie, takže sú často zvolené tak, aby vytvárali prízvuk na stenách budovy.
V tomto uskutočnení je zloženie zafarbených rámov okolo okien.
Záverečná ilustrácia ukazuje výsledok práce na maľovaní predných plôch dreveného domu s olejovými kompozíciami "Tikkurila"

Na konci článku by som rád povedal pár slov o najobľúbenejších výrobcoch fasádnych farieb, ktoré dodávajú svoje osvedčené výrobky na ruský trh už desaťročia. Medzi nimi sú domáce aj zahraničné spoločnosti, ktoré získali popularitu vďaka dokonalej kvalite ich lakov.

Medzi domácimi výrobcami sa dajú rozlíšiť spoločnosti ako Drevoplast, Olekolor, Rogneda, NEOMID, Senezh, Yaroslavskie Kray a iní.

Zahraničné spoločnosti, ktorých logá a mená sú už známe mnohým Rusom, sa tiež bezpečne usadili na ruskom stavebnom trhu. Napriek vyšším nákladom na dovážané výrobky sa jeho dopyt neznižuje. Medzi takýchto výrobcov patria "Tikkurila" (Fínsko), "ISOMAT" (Grécko), "ADLER" (Rakúsko), "Alpina" (Nemecko), "BECKERS" (Švédsko), "Dulux" (Spojené kráľovstvo) a ďalšie

Výber materiálov lakov na povrchovú úpravu fasád je najlepšie venovať pozornosť osvedčeným výrobcom, ktorí si cenia svoju povesť a dávajú svojmu výrobku presné vlastnosti, sprevádzajú ho jasnými procesnými pokynmi pre správne použitie.

V závere publikácie je pomerne zdĺhavé video, v ktorom sa čitateľ bude môcť naučiť veľa užitočných tipov na správne maľovanie fasádnych stien tak, aby dekorácia trvala čo najdlhšie.

Загрузка...