Interiérové ​​riešenia

Drevené panely pre vnútorné steny

Drevené panely pre vnútorné steny nestrácajú svoju popularitu, a to aj napriek tomu, že sú vo svojej histórii najcitlivejším materiálom. Ak sa skôr podobné obloženie vyrábalo len z dreveného masívu, dnes sa s vývojom technológie vyrábajú panely z rôznych rezov, ktoré zostali počas primárneho spracovania dreva - ide o piliny, hobliny, kôru a iný drevený odpad.

Drevené panely pre vnútorné steny

Panely z reziva majú samozrejme cenovo dostupnejšiu cenu ako masívne drevo, čo umožňuje ušetriť značné množstvo pri vykonávaní opráv, bez výraznejšej straty vzhľadu. Povrchové dosky sa používajú nielen na obklady stien, ale aj na povrch stropu, na stavbu výklenkov, priečok, ako aj iných hĺbkových alebo vyčnievajúcich architektonických prvkov miestností.

Na výrobu stenových panelov a na ich báze aplikovať prírodné drevo a kompozitné materiály. Mnohí z nich sú takmer každému známi skratkami, ktoré pozostávajú z počiatočných písmen názvu materiálu.

Najdrahšie a samozrejme bohato vyzerajúce - panely z ich prirodzeného dreveného poľa

 • Vyrábajú sa panely z prírodného dreva rôznych plemien:

- vo forme dosiek vo veľkom rozsahu veľkostí dĺžky a šírky;

- vo forme obdĺžnikových obkladačiek z viacerých lamelových dosiek;

- panely štvorcových, obdĺžnikových a roštových tvarov, zostavené z drevených častí rôznej hrúbky, ktoré vytvárajú pravidelný alebo chaotický reliéf. Takéto výrobky sa nazývajú 3D-panely.

 • Drevotrieskové dosky (drevotrieskové dosky). Pomerne lacný materiál, na ktorý je často veľa sťažností na kvalitu. Z týchto dosiek sa vyrábajú panely rôznych tvarov a veľkostí s rôznymi vonkajšími dekoračnými nátermi, vrátane imitácie prírodnej štruktúry dreva.

Štruktúra drevotrieskových dosiek "pod stromom"

 • Drevovláknité dosky. Vyrába sa v listoch dostatočne veľkých rozmerov a môže mať aj dekoratívny náter a môže byť vyrobený bez neho. Druhá možnosť vyžaduje dodatočnú povrchovú úpravu po montáži plechov na stenu, strop alebo podlahu.

Nie príliš hustá vláknitá vláknitá štruktúra - nie veľmi dobrá voľba pre konečnú úpravu

 • MDF je zvyknutá "Russified" skratka, ktorá je často mylne rozlúštená, zdanlivo ako "modifikované preglejky." V skutočnosti je skratka pre "stredne hustú drevovláknitú dosku" - drevovláknitú dosku so strednou hustotou. Tento typ materiálu sa často vyrába s laminovaným povlakom alebo dýhovaním, ktoré dokonale napodobňuje textúru dreva.

Panely MDF majú zvýšenú pevnosť a ich laminované alebo dyhované povrchy sú široko používané pre dekoráciu interiéru.

 • OSB (Oriented Strand Board alebo Sheet) - tento materiál z drevených triesok sa najčastejšie montuje na iný povrch, ale v niektorých prípadoch sa tieto panely natierajú a sami sa stávajú dekoratívnym náterom.

OSB panely sú vhodné pre všeobecné stavebné práce, ale veľmi zriedka sa používajú na konečnú úpravu.

Video: ako môžete zmeniť svoj vzhľad OSB dosky

Prakticky všetky kompozitné materiály na báze dreva majú spoločnú nevýhodu - vo svojej výrobe sa používajú formaldehydové živice a je ťažké úplne odstrániť emisie škodlivého fenolu zo zdravia. V mnohých moderných typoch takýchto panelov je táto nevýhoda redukovaná na prakticky bezpečné minimum, ale stále s prírodným drevom z hľadiska čistoty a prirodzeného pocitu, tepla a pohodlia - nemôžu byť porovnávané.

Moderné technológie umožňujú dokonale imitovať prírodné drevo. Ale nič sa nedá porovnať s prírodným materiálom.

Ďalšie panely sa budú posudzovať len z prírodného stromu a tiež plemien dreva, z ktorých sa vyrábajú.

Okrem spomínanej kľúčovej prevahy prírodného dreva nad kompozitnými panelmi je omnoho ľahšie a príjemnejšie s ním skončiť. Počas inštalačných prác je však potrebné vziať do úvahy, že rôzne druhy dreva majú tiež veľmi odlišné fyzikálne a prevádzkové vlastnosti a odlišne sa vzťahujú na procesy spracovania.

Druhy dreva používané na výrobu panelov

Panely rôznych druhov dreva sa líšia nielen textúrou a farbou, ale aj ich výkonovými vlastnosťami, a teda aj cenou.

Ak chcete rozhodnúť o výbere dreveného obloženia, musíte najprv zistiť, aké sú charakteristické vlastnosti každého z druhov čeliacich panelov, ktoré sa široko používajú na výrobu.

Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje najčastejšie používané dreviny, z ktorých sa vyrábajú stenové a stropné panely. Tu treba okamžite poznamenať, že odtiene a vzory textúr rovnakého dreva sa môžu navzájom líšiť, pretože závisia od mnohých faktorov, ako je miesto a podmienky pestovania, ako aj spôsob a prostriedky spracovania. Ilustrácie sú zobrazené - napríklad.

Názov druhu dreva a príklad textúrovaného vzoruCharakteristika plemena
Popol
Popol má nerovnomerný vzor, ​​ktorý môže byť vypustený svetelnými pruhmi rôznej šírky.
Svetlé príjemné odtiene tohto dreva sú vhodné na dokončovanie tmavých miestností, pretože im dodávajú svetlo.
Okrem obkladu stien, montovaný náter tohto dreva účinne vyzerá ako povrchová úprava podlahy v miestnostiach s veľkou plochou.
Hustota tohto dreva je 680 kg / m³.
vlašský orech
Drevo tohto stromu patrí k hodnotným druhom a používa sa na výrobu stenových panelov, parkiet alebo dýh na obloženie kompozitného reziva.
Definícia matice ako hodnotnej horniny sa vyskytuje v dôsledku mnohých vlastností - je to vysoká hustota 450-650 kg / m3, viskozita a tvrdosť, jemné vlákna a pevnosť v ohybe.
Takéto drevo však nie je plastové, preto sa pri správnom organizovaní sušenia prakticky nedeformuje.
Tento materiál je odolný voči vlhkosti, ľahko spracovateľný, vhodný na tónovanie, lakovanie alebo natieranie.
Orechové drevo je tiež cenené pre dekoratívne vlastnosti textúrovaných vzorov a rôznych odtieňov.
breza
Brezové drevo po vysušení by malo mať obsah vlhkosti asi 12% pri hustote 650 kg / m³.
Materiál sa vzťahuje na druhy dreva so strednou tvrdosťou a pevnosťou v ohybe, má vysokú viskozitu a pružnosť vlákien, takže sa praskne dostatočne tvrdo.
Na strihaných brehoch breza môžu byť rôzne odtiene: od ružovej po béžovo-žltej farby s hodvábnym krásnym leskom. Na výrobu dekoratívnych panelov a nábytku, ako aj na rezanie dyhy pre horné vrstvy preglejky sa používa väčšinou kapova, Karelian a závesná breza, pretože ich drevo má krásny tvarovaný vzor.
Pozornosť si zaslúžia aj prírodné antiseptické vlastnosti, vďaka ktorým sú panely prakticky necitlivé na poškodenie plesňou, hubami, machmi a pod.
Železná breza má jedinečné kvality - dokonca aj lode sú vyrobené z nej, pretože má vysokú odolnosť voči vlhkosti a index pevnosti (podľa tohto parametra presahuje 3,5-násobok pevnostných schopností liatiny).
buk
Bukové drevo má všetky potrebné vlastnosti, ktoré sú potrebné pre vysokokvalitné dokončovacie materiály používané vo vnútri aj mimo domu.
Prekvapujúcou vlastnosťou tohto stromu je skutočnosť, že jadro v jeho kmeni je tvorené len v strednom veku. Preto pred jeho výskytom má hlavná časť kmeňa vysokú štrukturálnu hustotu.
Bukové drevo môže mať rôzne odtiene: červenohnedú, bledo béžovú, červeno-ružovú - všetky závisia od miesta a podmienok pestovania.
Výrobcovia zaoberajúci sa výrobou rôznych výrobkov z tohto plemena dreva, dosahujúc rovnomerné monochromatické farbenie, používajú technológiu naparovania.
Bukové drevo je silné a ťažké, ale dobre reaguje na ohyb. Hlavnou nevýhodou tohto materiálu je však jeho vysoká hygroskopickosť, takže po zbere kmeňov sa okamžite recyklujú, to znamená, že sa rozpúšťa a suší pomocou špeciálnej technológie na presne stanovené obdobie, inak môže drevo prasknúť a deformovať sa.
Potom sa buk spracováva špeciálnymi kompozíciami, ktoré výrazne zvyšujú odolnosť dreva voči vlhkosti, po ktorom materiál vstupuje do výroby, kde sa z neho vyrába nábytok, podlahové krytiny, stenové panely, dýha na dýhovanie preglejky a iné výrobky.
dub
Dub bol vždy známy svojimi vysokými fyzikálnymi a estetickými vlastnosťami.
Musíte však vedieť, že dubové drevo svetlej slamovej farby naznačuje, že strom rástol na piesočnatej pôde, čo znamená, že materiál má vysokú pevnosť, ale chýba mu elasticita. Materiál je svetlošedý s modrým alebo ružovým odtieňom a má dobrú elasticitu, ale pri sušení je náchylný k praskaniu.
Tmavé dubové tóny s fialovým odtieňom sa dosahujú farbením. Pre tento postup (samozrejme, je to skôr skutočná technológia ako použitie impregnácie) dubové kmene sú úplne ponorené a uchovávané v ňom niekoľko rokov.
Dubové drevo má veľkú hmotnosť a vysokú hustotu, rovnako ako krásny textúrovaný vzor, ​​ale miestnosť, zdobená týmito panelmi, bude stále vyzerať pochmúrne. Preto sa dubové panely najlepšie používajú na dokončovanie spodných častí stien.
Hustota tohto stromu je 700 kg / m³.
smrekovec
Smrekovec je zdravý kameň, jeho jadro a prstene sú natreté načervenalým odtieňom, takže sú na svetlom pozadí dokonale viditeľné s naružovným odtieňom základného dreva.
Dokončovací materiál vyrobený z tohto plemena má krásny textúrovaný vzor a plynulé prechody farieb, ako aj minimálny počet uzlov.
Treba poznamenať, že smrekovec má svoju vlastnú úžasnú vlastnosť - čím dlhšie je vystavený vode, tým vyššia je jeho pevnosť, preto sa často vyrába z drevených mostov a kotvísk.
Ďalšou dôležitou výhodou tohto dreva oproti iným druhom je jeho vysoká požiarna odolnosť.
Smrekovec má hustotu 900 ÷ 1100 kg / m³, to znamená, že je často ťažší ako voda.
čerešňa
Čerešňové drevo patrí do skupiny cenných druhov vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam a dekoratívnym vlastnostiam.
Farebná škála tohto materiálu sa môže líšiť od svetlých, takmer bielych tónov až po tmavú bordó a hnedú a jeho štruktúrovaný vzor je hladko vláknitý, bez veľkých fragmentov.
Čerešne majú časom získať tmavšie odtiene: napríklad svetlohnedá farba sa môže stať tmavohnedou alebo hnedočervenou.
Hustota čerešňového dreva je 600 kg / m³, vyznačuje sa dobrou elasticitou a mierne napučiava.
Tento materiál je prístupný spracovaniu, ale nemá vysokú pevnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom, preto je vhodný len na dekoráciu interiéru.
Panely z čerešňového dreva majú krásnu hlbokú farbu, ktorá obohatí interiérový dizajn.
javor
Javorové drevo patrí do kategórie cenných druhov. Má svetložltú alebo bielu farbu.
Hustota štruktúry sa pohybuje okolo 570 ÷ 670 g / cm3 a fyzikálne vlastnosti materiálu sú blízke parametrom dubu.
Pri rezaní kmeňa môžete vidieť, že rastové prstence, ktoré sa vytvárajú neskôr, majú tmavšie odtiene. Radiálna časť kmeňa jasne ukazuje srdcovité lúče svetlohnedej farby a tangenciálna časť otvára vzor podobný malým šošovkám.
Pružnosť javorového dreva je pomerne vysoká a má takmer rovnaké parametre ako bukové vlákno.
Správne vysušený materiál použitý na dekoráciu interiéru si zachováva svoj tvar. Toto plemeno dreva má dobrú pevnosť a odolnosť voči opotrebeniu, preto sú javorové panely pomerne praktické.
Javor je vhodný na výrobu nábytku, dekoratívnych panelov na steny a stropy, ako aj na parkety.
Borovica
Borovica je najdostupnejšie drevo, preto sa používa v rôznych oblastiach výstavby. Výroba dekoratívnych dekoratívnych dosiek z nej nie je výnimkou.
Farebné odtiene, ako aj kvalita materiálu z borovice závisí od miesta jeho rastu a predbežných prípravných opatrení - sušenia a spracovania antiseptikami.
Toto drevo má priemernú hustotu a dobrú odolnosť voči poškodeniu plesňovými formáciami, ľahko sa s ním manipuluje a inštaluje.
Borovica má najčastejšie svetlé teplé odtiene - žltkasté, okrové, s červenohnedými postriekaním.
Po vysušení je obsah vlhkosti borovicového dreva zvyčajne 12 ÷ 15% a hustota 520 kg / m³ je optimálnym výkonom pre vysokokvalitné materiály.
Nábytok, dokončovacie panely, dyha na obklad dekoratívnej preglejky alebo MDF sú vyrobené z borovice. Piliny, hobliny a chybné plochy dreva idú do výroby drevotrieskových dosiek, dosiek OSB, ako aj iných stavebných materiálov, napr. Pilínových tvárnic.

Ďalšie fyzikálne vlastnosti druhov dreva, ktoré sú dôležité pre výber drevených panelov, sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:

Druhy drevaPomer zmraštenia,%Mechanická pevnosť dreva s vlhkosťou 15% MPa (kgf / cm²)
Poloha radiálneho vláknaPoloha tangenciálneho vláknaStlačenie pozdĺž vlákienohýbanieČip v radiálnej rovineČip v tangenciálnej rovine
Borovica0.180.3343.979.36,9 (68)7,3 (73)
fešný0.140.2442.374.45,3 (53)5,2 (52)
smrekovec0.220.451.197.38,3 (83)7,2 (72)
dub0.180.285293.58,5(85)10,4 (104)
orech0.20.3152.597.78,8(88)11,5 (115)
Popol0.190.35111513,8 (138)13,3 (133)
breza0.260.3144.794.78,5 (85)11,0 (110)
javor0.210.2954109.78,7 (87)12,4 (124)
buk0.20.2755.2107.29,7(97)12,8 (128)
čerešňa0.220.315397.79,3(93)9,8 (98)
Lipový strom0.270.3939687,3 (73)8,0 (80)
osika0.20.3237.476.65,7 (57)7,7 (77)

Varianty drevených obkladačiek

Dnes je stavebný trh doslova zaplavený finálnymi výrobkami ruských a zahraničných výrobcov. A ak nie je to tak dávno, neexistuje žiadna obzvlášť prijateľná alternatíva k drevotrieskovej doske, potom teraz môžete nájsť drevené panely pre každý vkus. Prirodzene, drevené povrchy majú pomerne vysokú cenu, ale sú šetrné k životnému prostrediu, odolnejšie a estetické v porovnaní s povrchovou úpravou z kompozitov obsahujúcich drevo. Okrem toho, miestnosť, ktorá má obloženie z prírodných materiálov, výrazne zvyšuje osobitný stav majiteľa nehnuteľnosti, pretože drevo môže zušľachtiť akúkoľvek štruktúru, bez ohľadu na to, kde sa používa - z prednej strany alebo pre interiérové ​​dekorácie.

Jedna z najbežnejších a najobľúbenejších variant nástenných panelov z prírodného dreva - známa všetkým obloženiam

 • Mimoriadnu popularitu medzi majiteľmi domov a bytov získali regálové panely, vyrobené vo forme dosiek, za ktorými bol pevne stanovený názov "obloženie". Dnes je táto konečná úprava vyrobená z rôznych materiálov, ale žiadna z nich sa nedá porovnať s prírodným drevom.

Správny druh dreva pre určitý štýl dekorácie v miestnosti mu môže poskytnúť pohodlie, alebo naopak studenú závažnosť a džentlmenskú eleganciu.

Dopyt po latových paneloch pre konečnú úpravu stien a stropov je vysvetlený ich jednoduchou inštaláciou, ktorú si môže vlastník bytu alebo domu urobiť sami. Obloženie má nízku hmotnosť a jeho inštalácia umožňuje skryť rôzne inžinierske komunikácie za obložením, pretože panely sú najčastejšie upevnené na opláštenie rámu. Pod takou úpravou je možné usporiadať zvukovoizolačné (alebo izolačné) vrstvy.

Najčastejšie, vysoko kvalitné obloženie lakované zachovať prirodzenú farbu a textúrou dreva vzor. Nič však nebráni špeciálnym interiérovým farbám.

Jednou z možností pre dekoráciu interiéru - maľovanie obloženie

Tento prístup poskytuje mnoho možností dizajnu, najmä v útulných štýloch "Provence" alebo "Country". Ako vykonávať maľovanie v interiéri - od výberu a určenia požadovaného množstva farby po správnu technológiu jej aplikácie - prečítajte si špeciálnu publikáciu nášho portálu.

Jednoduché dosky s šikovnou kombináciou a vhodnou dekoráciou sa môžu stať originálnym materiálom pre stenu miestnosti.

 • Ako drevené panely je možné použiť bežné dosky, trochu staršie, natreté vo svetlých pastelových odtieňoch a upevnené na stenu vodorovne alebo zvisle. Treba povedať, že na takejto dekorácii môžete dobre ušetriť a zároveň dosiahnuť vynikajúcu dekoráciu interiéru. Požadovaný efekt sa však dá dosiahnuť tak, že sa jedna stena v miestnosti s veľkou plochou takto zdobí, pretože táto možnosť by vyzerala veľmi originálne, ak sa pozriete na celkovú výzdobu interiéru vo všeobecnosti z veľkej vzdialenosti.

Такие панели можно считать своеобразной "классикой" отделки стен

 • Не выходят из моды и традиционные классические панели, которые, как правило, изготавливаются из ценных пород древесины, таких, как дуб, вишня и других. Tento druh drevených panelov je ideálny pre kancelárie, chodby, sály luxusných domov a ďalšie miestnosti, ktoré vyžadujú prísnosť a zdržanlivosť v dizajne. Avšak aj napriek absencii prebytkov v dizajne, každá miestnosť alebo sála s týmto prístupom získa špeciálny lesk a eleganciu.

Je veľmi ťažké vyrobiť takéto prírodné drevené dosky sami, pretože sú potrebné značné praktické skúsenosti a profesionálne nástroje. Konštrukcia panelov je v mnohých ohľadoch podobná konštrukcii panelových dverí. Môžu byť namontované rôznymi spôsobmi, upevňujúc ich na latu namontovanú na stenu, alebo pripevnenú priamo na samotný zvislý povrch.

Stenovú konštrukciu je možné vymeniť za dosku podľa typu obloženia stien, ale s povinným rámovaním sekcií so širokými doskami

Ak si prajete ozdobiť miestnosť presne v tomto smere, ale zároveň ušetriť na konečnej úprave, môžete použiť obloženie pre tento variant panela v kombinácii so širokými doskami, ktoré budú rámovať určité časti steny. V tomto prípade by mala byť predná časť všetkých prvkov dokončovacieho materiálu dobre spracovaná na dokonalú hladkosť a tónovaná na celkové odtiene interiéru.

Špecifický výber konštrukcie horného rámu panelového dielu bude závisieť od toho, akú funkciu má vykonať - slúži len ako prvok dekoratívnej dekorácie, alebo navyše slúži ako polička na inštaláciu rôznych drobných doplnkov, ktoré podporujú zvolený štýl interiéru.

Je potrebné poznamenať, že tento typ nástenných panelov vždy váži interiér, čím sa stáva oficiálnejším. Najčastejšie sa takéto obklady stien používajú v anglickom štýle v spojení s príslušným nábytkom, tapetami, textilom a prvkami používanými na výzdobu stropu.

Prefabrikované panely dosiek svetlých odtieňov (v tomto prípade je to smrekovec). Vhodné pre steny aj strop

 • Z drážkovaných dosiek podľa typu klapky je možné vykonať jednoduchšie opracovanie, ktoré úplne zakrýva stenu, alebo len jej panelovú časť. Táto podšívka je vhodná aj na strop, najmä ak sa použije na ľahké drevo. Vyššie uvedená ilustrácia znázorňuje panely, pri výrobe ktorých bola doska vyrezaná a zostavená do štvorcov inštalovaných do rámov hrubších dosiek, na ktorých koncoch boli frézované zodpovedajúce drážky.

Každý z týchto panelov je niekoľko starostlivo vybraných na štruktúrovaný vzor, ​​perfektne zladený vo veľkosti, bezpečne lepené a brúsené lamelové dosky

 • Ďalšou možnosťou sú štvorcové alebo obdĺžnikové panely, zostavené z dreva rôznych odtieňov alebo dokonca rôznych druhov, ktoré sú vytvorené vo forme nejakého textúrovaného vzoru. Takéto obkladové dosky sa najčastejšie vyrábajú v továrni s použitím profesionálnych nástrojov, pretože ich výroba vyžaduje vysoko presné rezanie vysoko kvalitného dreva, spoľahlivé lepenie lamiel (dosiek) s následným brúsením. Výsledkom je, že povrch týchto dosiek je dokonale hladký a príjemný na dotyk.

Panel mozaiky je zostavený z rôznych malých obdĺžnikových reliéfnych fragmentov, tónovaných v rôznych farbách

 • Mozaikové reliéfne dosky sú ideálne na dekoráciu jednej zo stien alebo jej fragmentu, od stropu až po podlahu, alebo len spodnú časť panelovej časti. Takýto výkres a iné podobné sú zvyčajne aplikované dávkované - ako dekoratívny panel alebo rám určitej povrchovej plochy. Ak sa však všetky steny dyhujú, celkový dojem bude pokazený, povrchy budú vyzerať represívne a priestor miestnosti bude vizuálne úzky, bez toho, aby prinášal pohodlie.

Tieto panely sú zostavené z dvoch vrstiev dreva alebo z vrstvy relatívne tenkej preglejky a prírodného dreva, z jednotlivých prvkov, z ktorých je určitá ozdoba zostavená na pevnom povrchu. Mozaikový panel je leštený, ošetrený ochrannými prostriedkami a natretý v odtieňoch vhodných pre interiér.

Tieto drevené panely sú pohodlné, pretože keď úplne zmeníte dizajn miestnosti, alebo keď zmeníte farbu interiéru, môžu byť prekreslené v celkovom tóne.

Takéto panely, ak je to žiaduce, môžu byť vyrobené nezávisle. Práca je určite veľmi starostlivá, ale výsledok stojí za to.

 • Tí majitelia, ktorí majú túžbu byť „bližšie k prírode“ majú možnosť objednať si alebo si vyrobiť vlastné dvojvrstvové panely, ktorých vonkajšia strana sa skladá z guľatých foriem rezaných z guľatiny. Tieto prvky sú prilepené k obdĺžnikovým preglejkovým fragmentom, ktoré sú potom pripevnené na opláštenie alebo na povrch steny. Ak je zvolená takáto konštrukcia, potom môžete postupovať iným spôsobom: najprv upevnite preglejku na stenu alebo rám a potom ju prilepte guľatými matricami. Po prvé, ich vonkajší povrch musí byť dobre vyleštený. Tento proces bude značne komplikovaný, pretože je potrebné pôsobiť naprieč vláknami, a preto je nepravdepodobné, že by bol schopný pracovať bez špeciálneho nástroja.

Drevené panely vyzerajú veľmi zaujímavo, zbierajú sa z malých fragmentov, ktoré vytvárajú 3D efekt.

 • Drevené panely v 3D verzii sa stávajú čoraz obľúbenejšími v moderných úpravách, najmä v súkromných domoch. Zvláštnosť takýchto obkladových dosiek spočíva v tom, že sa skladajú z veľkého počtu prvkov vyčnievajúcich do rôznych výšok. Drevené časti môžu mať štvorcový alebo obdĺžnikový tvar s rôznymi šírkami s výrazným textúrovaným vzorom a fragmenty sú upevnené tak, že vlákna sú usporiadané v rôznych smeroch. Vďaka tomuto prístupu sa počas inštalácie zvyšuje 3D efekt konečnej úpravy steny.

Rezné fragmenty môžu byť priečne (na obrázku vyššie) aj pozdĺžne

Takéto panely môžu byť zakúpené v hotovej forme alebo môžu byť vyrobené samostatne, montáž každého plniaceho fragmentu na stenu oddelene, alebo ich upevnenie na preglejkový list, ktorý je potom pripevnený na stenu.

Panel sa zostavuje samostatne, pripevní sa na stenu a na tento účel sa potom uzávery skrutiek uzavrú špeciálnymi fragmentmi.

Je potrebné poznamenať, že proces výroby takýchto obložení bude trvať pomerne veľa času. Prvky pre 3D panely sú rezané z dreva alebo dosky, ktoré sú rezané pozdĺž alebo cez vlákna, v závislosti na tom, aký konečný efekt je potrebný na dosiahnutie. Upevnenie jednotlivých prvkov na preglejkovú rovinu je možné vykonať pomocou spoľahlivého lepidla ako „tekuté klince“.

Všeobecné princípy montáže rôznych typov panelov

Inštalácia drevených panelov sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi v závislosti od ich tvaru a smeru inštalácie, ako aj od potreby alebo potreby použitia priestoru medzi hlavnou stenou a dokončovacím materiálom na držanie a maskovanie komunikácie alebo na inštaláciu dodatočnej zvukovej izolácie a izolácie.

Použitie prvkov skrytého uchytenia stenového obloženia na latu - kleimer

 • Pri montáži regálových panelov (šindľov) na lištu namontovanú na stenu sa používajú špeciálne držiaky - svorky. Tieto prvky sú vložené do drážky dosky a cez existujúce otvory sú pribité alebo priskrutkované k vodiacim lištám laty. Nasledujúci panel s jeho hrotom sa zasunie do drážky predchádzajúceho, čím sa svorky úplne uzavrú. Upevňovacie prostriedky sa tak stanú neviditeľnými a na paneloch stenového panelu nie je žiadne poškodenie.

Tento typ dekoratívneho materiálu je možné montovať vertikálne alebo horizontálne. Prirodzene, v súlade s tým, je konštrukcia laty tiež plánovaná vopred - jej vodidlá by mali byť kolmé na smer stenového obloženia.

Niektoré typy drevených obkladových panelov majú svoj vlastný originálny skrytý upevňovací systém k rámovým vedeniam.

 • Ak nie je potrebné inštalovať konštrukciu laty, potom je možné upevniť drevené panely (šindľová doska) aj pomocou príchytiek, ale priamo na povrch steny. To sa zvyčajne robí, keď sú steny rámu opláštené - OSB dosky použité na tento účel sú vynikajúcim základom pre upevnenie povrchovej úpravy týmto spôsobom.

Stena rámu je hladká, nie je potrebná prepravka a svorky sú priskrutkované priamo do povrchu kože (OSB).

Ďalším spôsobom upevnenia dosiek priamo na stenu je ich prilepenie na zlúčeninu typu "kvapalného nechtu".

Upevnenie drevených dosiek lepidlom ako "tekuté nechty"

Lepidlo sa nanáša na stenu v jednom alebo dvoch pásoch. Doska doska doska vložená do drážky pod inštalovaným panelom, a potom pevne pritlačená k povrchu. Inštalácia začína od spodnej časti steny a tak, že povrch je bezpečne držaný, odporúča sa, aby bola východisková spodná doska pripevnená k stene samoreznými skrutkami pozdĺž spodného okraja a zhora cez drážku. Zostávajúce prvky dokončovacieho materiálu môžu byť pripevnené k povrchu steny len s použitím lepidla.

 • Niekedy sa drevené panely používajú na vytvorenie panelu alebo špeciálnej dekoratívnej obrazovky, ktorá bude akýmsi maskovaním komunikačných uzlov. V tomto prípade je prepravka pripevnená k stene podľa veľkosti panelov a potom je povrchová úprava pripevnená klyimérmi alebo samoreznými skrutkami v závislosti od pripojení poskytnutých výrobcom.

Panely sú inštalované vo forme panelu, ktorý skryje existujúci komunikačný uzol

 • Ťažšie je oplášťovať steny hotovými obloženými vnútornými panelmi, pretože sú zložené z niekoľkých masívnych častí. Panely rôznych výrobcov sa montujú, upevňujú a upevňujú na stenu rôznymi spôsobmi. Preto, ak sa plánuje urobiť dekoráciu stien s panelmi panelov, potom pred ich inštaláciou je potrebné pozorne preštudovať pokyny pre ich montáž, ktoré výrobca nevyhnutne vzťahuje na ich výrobky.

Pre taký povrch je najlepšie kúpiť hotový kit, vrátane všetkých potrebných dielov a majú pokyny pre ich montáž

Panelové panely sa stávajú čoraz populárnejšími, pretože zušľachťujú miestnosť, dávajú jej celkový dojem luxusu a presnosti. Sady tohto dokončovacieho materiálu sa predávajú v hotovej forme, čo je obzvlášť výhodné vtedy, keď potrebujete rýchlo a presne nainštalovať obklad.

Panely môžu mať rôzne veľkosti, vzory a farby, takže predtým, než pôjdete do obchodu, aby ste ich kúpili, musíte starostlivo zmerať oblasť ich pripevnenia na stenu, porovnať výsledný typ dekorácie s plánovaným interiérom. Na základe týchto kritérií sa vyberie jeden alebo iný model dokončovacieho materiálu.

Pri nákupe určitého počtu panelov sa odporúča, aby sklad ihneď starostlivo skontroloval prítomnosť všetkých komponentov uvedených v návode na montáž, ktoré musia byť nevyhnutne pripojené k výrobkom.

Nižšie sa bude uvažovať o inštalácii panelov francúzskej spoločnosti "LAPEYRE", ktorá sa zaoberá výrobou rôznych materiálov pre dekoráciu a ďalšie prvky interiéru.

Poradie montovaných drevených panelov

Vnútorné panelové panely tohto výrobcu sú vyrobené z dubového dreva a mahagónu. Sú prepojené zámkom „pero a drážka“ a pripevnené k stene pomocou klincov a skrutiek, ktoré sú tiež súčasťou súpravy.

Výška panelov je 900 mm a šírka sa môže líšiť a môže byť 300, 400 a 600 mm, čo je obzvlášť výhodné pri výbere špecifických súprav pre miestnosti rôznych veľkostí.

Hlavné detaily panelového obloženia stien

Panel obsahuje tieto prvky:

- Samotný panelový panel s drážkami umiestnenými pozdĺž okrajov;

- falošné „trny“ preglejky, vložené do drážok panelov a upevňujúce ich medzi sebou as inými prvkami konštrukcie v jednom zložení;

- na rovné uzatváracie spoje panelov;

- Spojovacia doska s bočnými štrbinami sa získa, ak s ňou plánujete upevniť panel. V tomto prípade sa nevyžaduje náplasťová platňa;

- finálne regály inštalované na vonkajších rohoch, ako aj na začiatku a na konci konštrukcie;

- Podpera základne pre hranicu, upevnená na hornom riadku panelov;

- Oblúkový popruh;

- Sokel;

- Dekoratívne prekrytia;

- preglejkové vložky s hrúbkou do 5 mm na vyrovnanie nerovností stien v miestach upevnenia konštrukčných nosných častí.

Treba poznamenať, že v niektorých modeloch takýchto dokončovacích súprav pre ich inštaláciu sa neaplikuje základná podpera pre obrubník. Tento konštrukčný prvok je upevnený na stene, na vrchu panelov a je spojený so zámkom s trnovou drážkou. Základná doska v niektorých konštrukciách je na prvom mieste upevnená v spodnej časti steny a panely sú inštalované v jej drážke.

Pred montážou panelov na stenu je ozdobný materiál hornej oblasti steny orezaný - omietanie, maľovanie alebo tapetovanie sa vykonáva tak, aby zdobené povrchy prešli pod hornú líniu radu panelov.

Až po dokončení dokončovacích prác na hornej časti steny a jej plnej pripravenosti, môžeme pristúpiť k procesu inštalácie panelov.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Prvým krokom je montáž a značenie v oblasti, kde budú panely pripevnené k stene. Pre tento panel a pripojenie je "falošné" hroty aplikované na stenu.
Označenie spojov a rezov, ak sa musia vykonať.
Ďalším krokom je presná definícia čiary, pozdĺž ktorej bude základňa upevnená k stene horného okraja (sokla).
Linka môže byť odohraná pomocou farebného lana, alebo môže byť vyznačená pomocou úrovne budovy, dlhého pravítka a ceruzky.
Po vytiahnutí čiary by mali byť na nej vyznačené miesta na vŕtanie otvorov pre upevňovacie prvky, ktoré by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 350 ÷ 400 mm. Otvory v drevených častiach sú vyvŕtané s priemerom 6 mm a musia byť razzenkovat pod viečkom hmoždinky.
Do otvorov vyvŕtaných v stene sú vsunuté hmoždinky.
Potom sa základná podložka aplikuje hotovými otvormi, ktorými je pripevnená k stene.
Spojenie jednotlivých segmentov základne na rovných plochách, ako aj v rohoch miestnosti je vytvorené v uhle 45 stupňov. Aby sa to dosiahlo, okraje párnych častí sa rozrezali a usadili v stuslo.
Inštalácia panelov sa odporúča začať od rohu, ktorý je najvzdialenejší od dverí, ako pri vstupe do miestnosti, najprv na neho dopadne oko. Dokončovacie prvky by mali byť rovnomerne rozložené na stenách, a ak budete musieť znížiť jeden alebo dva z nich, potom je najlepšie umiestniť ich bližšie k dverám, pretože tam budú najmenej viditeľné.
Ďalej, v bočnej a hornej drážke prvého panelu sú vložené spájajúce "falošné" hroty. Tieto prvky, vložené do hornej drážky, sa priblížia k základni, na ktorú sa zvyčajne používajú klince bez uzáverov.
Musíte v nich starostlivo a opatrne jazdiť, aby nedošlo k poškodeniu prednej strany povrchu.
Následné panely sa inštalujú rovnakým spôsobom a okamžite sa spoja hrotmi inštalovanými v drážkach.
Nie je nutné lepiť alebo upevňovať inými prvkami a upevniť ich na stenu.
Ak sa však počas značenia ukázalo, že medzi panelmi zostáva určitá veľká medzera kvôli určitej dĺžke steny, potom sa spojenie dvoch susedných panelov uskutočňuje pomocou špeciálneho pásu, ktorý má na bokoch štrbiny.
"Falošné" hroty na jednej strane, inštalované v drážkach panelov, druhá polovica sú v drážkach spojovacieho pásu. Tieto prvky nevyniknú oproti všeobecnému pozadia dekoratívnych panelov.
Mnohí ľudia si túto inštaláciu vyberajú cielene, pretože táto verzia zostavy nie je o nič menej estetická.
V spodnej časti, medzi ramenom panelu a stenou, je inštalovaná vložka (tesnenie) tenkej preglejky.
Potom sa z podlahy 50 mm vráti otvor v nohe panelu, tesnení a stene, do ktorej sa vloží hmoždinka a vtlačí sa do nej, do ktorého sa skrutka zaskrutkuje.
V tejto situácii, keď sú na podlahe nerovnosti, sú panely namontované na mieste. Ich nastavenie je potrebné zamerať na vodorovné pruhy panelov dvoch susedných panelov.
Ak je potrebné rezať panel na výšku, potom sa táto práca vykonáva elektrickou pílou, potom sa obrába s brúskou, odstraňuje otrepy a v prípade potreby sa na strane rezu pomocou ručného mlyna znovu vytvorí drážka.
Ale najčastejšie sa snažia „riadiť“ túto stranu do rohovej časti dekorácie miestnosti alebo do rámu dverí.
Inštalácia panelov vo vnútorných rohoch môže byť vykonaná dvoma spôsobmi.
Prvým je, keď sú panely umiestnené na sebe, to znamená, že jeden z nich sa pohybuje do rohu, kým sa nezastaví, a druhý sa pohybuje smerom k nemu s jeho koncovou stranou.
Druhá možnosť zahŕňa použitie spojovacích pásikov, ktoré sú pripevnené k jednému panelu, a druhý panel je tiež pritlačený proti nemu čelnou plochou.
На панель, устанавливаемую около двери, чаще всего монтируется профильная завершающая стойка.
При необходимости ее нижняя часть подрезается для подгонки к наличникам, обрамляющему дверную коробку.
Профильные стойки устанавливаются также на внешних (наружных) углах, если конфигурация помещения предполагает их наличие.
Tieto prvky sa pripájajú na panely inštalované pozdĺž dvoch stien, ktoré sa zbiehajú v tomto rohu.
Hranica namontovaná na základni, má špeciálne drážky.
Diely sa montujú pomocou vložky z preglejky ("falošný" hrot).
Ich spojenie je dosť husté, ale stále musíte použiť nejaké lepidlo.
Pri inštalácii obrubníka na základňu je veľmi dôležité zabezpečiť, aby sa spoje spojov niektorých horizontálnych prvkov nezhodovali s ostatnými.
S týmto prístupom sa dizajn stane trvanlivejším a spoje - menej nápadné.
Podlahový podstavec je upevnený na nohách regálových panelov a je finálnym prvkom geometrického vzoru reliéfu.
Je pribitý bez uzáverov s rozmermi 2 × 25 mm.
Pri rezaní podstavca je potrebné postupovať tak presne, ako je to len možné, aby spoje susedných segmentov padali na nohy panelov, inak sa medzi nimi vytvorí prázdny priestor a sokel nebude nič upevňovať.
Spoje sú zakryté dekoratívnymi špeciálnymi platňami, ktoré sú inštalované po montáži celého dispozičného riešenia.
Ak boli panely navzájom spojené na "falošných" hrotoch, potom je zvislá čiara ich konjugácie uzavretá dekoratívnym prúžkom.
Vrchná časť je odstránená pod obrubníkom a spodná časť spočíva na podstavci.
Upevnenie dekoratívnych pásikov na panely sa tiež vykonáva pomocou klincov bez uzáverov, ktorých veľkosť už bola uvedená vyššie.
Po ukončení montážnych prác sú panely leštené a pri tejto operácii je potrebné venovať osobitnú pozornosť oblastiam spojov.
Po brúsení sa z povrchov dokončovacieho materiálu odstráni prach a potom sa na panely nanesie tenká vrstva tónovania alebo číreho laku. Povrchová úprava sa nechá úplne vyschnúť.
Ďalej obklad opäť prechádza brúsnym papierom s jemným zrnom.
Po druhom leštení by mal byť prach z laku opatrne odstránený a potom opatrne nanesený na dve ďalšie vrstvy laku.

Výber drevených povrchových úprav stien, venujte pozornosť výkonnostným vlastnostiam materiálu, z ktorého je vyrobený, jeho ekologickej šetrnosti, vzhľadu a samozrejme nákladov. Podľa prvých troch kritérií, prírodné drevo jednoznačne vyhrá, aj keď na pohľad panel dreva môže byť takmer nerozoznateľné od prírodného dreva. Posledným kritériom cenovej dostupnosti je, bohužiaľ, často rozhodujúca voľba, pretože panely z prírodného dreva stoja niekoľkokrát viac ako iné typy dekoratívnych dosiek.

V závere publikácie je zaujímavé video, ktoré ukazuje možnosti interiérového dizajnu s použitím drevených panelov a ukazuje jednu z najbežnejších možností inštalácie.

Video: príklad montáže drevených panelov na steny

Загрузка...