Steny a strop

Ako pripraviť steny pre maľovanie

Napriek tomu, že dnes je na stavebnom trhu prezentovaný veľký počet stavebných materiálov pre interiérové ​​dekorácie, maľované steny nevychádzajú z módy, pretože harmonicky zapadajú do mnohých moderných a klasických interiérových štýlov. Pri plánovaní maľby sa preto predpokladá, že sa získa dokonale hladký matný alebo lesklý povrch. Bohužiaľ, ani betónové dosky moderných výškových budov sa nemôžu pochváliť svojou rovnomernosťou a hladkosťou. Preto vyvstáva otázka, ako pripraviť steny na maľovanie, aby po ukončení práce esteticky a starostlivo vyzerali.

Ako pripraviť steny pre maľovanie

Pri odstraňovaní starých tapiet môžete okamžite nájsť nezrovnalosti vo forme výklenkov, výleviek a výšok mrazeného betónu. Okrem toho švy medzi doskami majú takmer vždy, v najlepšom prípade, nepresný povrch, a v najhoršom prípade sa roztok, ktorým sú utesnené, začína rozpadávať po odstránení plátien z povrchu. V tomto ohľade je možné s absolútnou istotou povedať, že všetky steny si pred maľovaním vyžadujú vysoko kvalitnú prípravu. V opačnom prípade sa všetky chyby, ktoré sa na ňom nachádzajú, budú po nanesení náterovej hmoty na ne nevyhnutne javiť ako ešte väčšie.

Prípravné práce prebiehajú v niekoľkých etapách, ale predovšetkým by mali pripraviť všetky potrebné nástroje a zariadenia pre tento proces.

Zoznam nástrojov, ktoré budú potrebné na prípravu stien pre maľovanie závisí od materiálu starej povrchovej úpravy - to môže byť omietka vrstva, farba, keramické dlaždice, alebo jeden z typov tapiet.

 • Ak sú steny pokryté omietkou, nanesené nedostatočne rovnomerne alebo začnú odlupovať sa od povrchu steny, musia byť úplne odstránené. Na to potrebujete nasledujúce nástroje:

Jednoduchý, ale veľmi užitočný nástroj pre domácnosť - dláto s plastovým štítom chrániacim ruku

- dláto s ochrannou plastovou rukoväťou alebo vŕtacie kladivo s vhodnými tryskami;

- kladivo;

Kefa s kovovým vlasom. Môžu existovať verzie pre montáž do skľučovadla alebo pre "brúsku".

- pripevnenie kovovej kefy na elektrickú vŕtačku alebo brúsku;

- mäkkú kefku na odstránenie prachu.

 • Ak je stena zbavená starých keramických dlaždíc, potom tento proces bude vyžadovať rovnaké nástroje.
 • Stará farba sa z povrchov odstráni rôznymi spôsobmi, použitím špeciálnych riešení alebo nástrojov. Tieto zahŕňajú:

Budovanie fénu - skvelý pomocník pri odstraňovaní starých vrstiev farby

- fén na vlasy, stierače, sekáče a stierky, šírka 120 ÷ 150 mm;

- kovový nástavec na kefku na vŕtačke a mäkkú kefku na odstránenie prachu.

 • Ak chcete odstrániť bielizeň zo steny, budete potrebovať veľkú špongiu, striekaciu pištoľ, alebo maliarsky valček s rúnovou tryskou, aby ste navlhčili povlak, ako aj stierku alebo škrabku.

Niektoré typy starých povrchových úprav vyžadujú odstránenie vlhkosti. V kurze môže ísť valčekom s hrubou vlasovou alebo penovou gumovou hubicou

 • Na odstránenie tapiet zo stien sa používajú aj rôzne metódy, a teda aj rôzne nástroje:

Najjednoduchšia sada nástrojov na odstránenie starých tapiet

- Najjednoduchším a cenovo najdostupnejším nástrojom na odstraňovanie starých tapiet sú špachtle a fľaša s rozprašovačom s teplou vodou;

Odborníci, dekoratéri často majú vo svojom „arzenáli“ taký špecifický nástroj - starú tapetu

- Drahší nástroj na čistenie povrchov tohto materiálu je parný hrniec, ktorý vám umožní odstrániť starý náter bez zvláštneho úsilia;

- ihlový valec.

Po odstránení starej povrchovej úpravy nasledovali kroky zladenia stien a ich finálneho "zjemnenia". To všetko si tiež vyžaduje špecifický súbor nástrojov.

 • Budovanie úrovne a klesanie na kontrolu rovnomernosti stien.
 • Pravidlo pre vyrovnávanie omietky.
 • Kefa a valček na nanášanie základného náteru.
 • Široká a stredne veľká stierka - na plnenie plôch.
 • Ručné strúhadlo alebo brúska (excentrické, pásové alebo vibračné) so sadou vhodného brúsneho papiera alebo mriežok - na spracovanie a brúsenie vyrovnaných stien.
 • Elektrická vŕtačka s tryskovým mixérom a nádržou na miešanie roztoku.

Práca je veľmi prašná. Preto, aby sa zaistila osobná bezpečnosť, pri práci na čistiacich stenách je potrebné použiť ochranné prostriedky na dýchacie cesty, oči a ruky. A to platí najmä vtedy, ak sa na čistenie používajú aj chemické výrobky.

Pred čistením povrchov sa odporúča odstrániť všetky kúsky nábytku z miestnosti, potom rozotrieť plastový obal na podlahu - toto jednoduché premyslenie výrazne uľahčí následné čistenie. Ak sú na stene, ktorá sa má čistiť, nainštalované zásuvky a spínače, musia byť dočasne bez napätia, aby sa predišlo úrazu elektrickým prúdom alebo skratom, ak sa do nich dostane vlhkosť. Ďalej by mal byť starý povrch odstránený zo stien.

Odstraňovanie starých tapiet

Dobre prilepené tapety nie je vždy ľahké odstrániť zo stien, takže na to hovoríme úprimne, nie príliš vzrušujúci proces používa niekoľko osvedčených metód. Ak chcete zistiť, ktorý z nich je najvhodnejší pre konkrétny prípad, stojí za to preskúmať ich technológiu a vybrať tie najoptimálnejšie.

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Tradičným spôsobom je odstrániť tapetu zo steny stierkou, s tvrdou kovovou stierkou.
Aby bol proces rýchlejší a ľahší, tkanina by mala byť dobre nasýtená teplou vodou. Avšak, voda len ľahko nasiakne papierové tapety, ale vinyl alebo non-tkané sú prístupné pre túto operáciu oveľa ťažšie.
Na rýchle preniknutie vlhkosti do vrstvy lepidla sa odporúča ošetrovať celý povrch starej hustej tapety ihlovým valčekom alebo „tapetovým tigrom“, ako je znázornené na obrázku.
Teraz, keď majú pásy povrchové poškodenie, voda ľahko prenikne do lepidla, na ktoré sa lepia.
Na účinné namáčanie sa najčastejšie používa sprej, z ktorého sa na tapetu nastrieka voda. Ak striekacia pištoľ chýba, bude bežná špongia a malá nádržka s vodou. Hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby staré tapety a lepidlo boli dobre nasiaknuté na povrch steny.
Nie je to však vždy možné urobiť prvýkrát, takže operáciu treba často opakovať niekoľkokrát.
Pre efektívnejší vplyv na lepené plechy môžete do vody pridať umývací prostriedok, ocot alebo aviváž. Dve veľké lyžice jedného z týchto prostriedkov sa zriedia vo vriacej vode a nalejú sa do štyroch až piatich litrov vody.
Keď sa tapeta deformuje a začne sa odlupovať od steny, sú vyzdvihnuté špachtľou pozdĺž švu a starostlivo oddelené, snaží sa úplne odstrániť plátno. Ak bude proces zložitý, potom je lepšie nespúšťať - web musí byť raz alebo dvakrát navlhčený.
Obzvlášť ťažké je odstrániť obyčajnú papierovú tapetu zo steny, pretože pri konečnej úprave sú dobre nasýtené lepidlom, preto aj keď sú ošetrené vodou, neopúšťajú okamžite stenu. Ak sa tapeta úplne nezmizne a zvyšky z nej zostanú na stene, potom sa dajú vyčistiť špachtľou.
V budovách dnes nájdete špeciálne nástroje na odstraňovanie tapiet zo stien. Takéto kompozície rýchlo prenikajú do štruktúry plátien, pričom ich oddeľujú od povrchu. Preto, s použitím týchto nástrojov, možno dúfať, že práca na čistenie stien pôjde oveľa rýchlejšie.
Riešenie týchto prostriedkov sa pripravuje podľa inštrukcií na obale, ale ak je potrebné tento efekt zvýšiť, pridá sa k nemu lepidlo na tapety.
Táto zmes sa aplikuje na steny v kontinuálnej vrstve a nechá sa tri hodiny. Po trvalej pauze sa tapeta spravidla odstráni celými plátnami.
Takéto výrobky neobsahujú škodlivé látky, takže sa môžu bezpečne používať v obytných zónach.
Je jednoduchšie odstrániť husté netkané alebo vinylové tapety, hoci je takmer nemožné ich navlhčiť. Dobre sa držia na stene, ale keď sú odstránené, sú zvyčajne odstránené celými plátnami.
Avšak, tieto typy tapiet sa skladajú z niekoľkých vrstiev, a veľmi dole je často z papiera, a keď odstránený, jeho fragmenty môžu dobre zostať na povrchu steny.
Preto je špeciálne zariadenie, parník, vhodné na odstraňovanie hustých tapiet. Toto zariadenie nielenže ovplyvňuje paru, ale aj ohrieva plátna a pod vplyvom týchto dvoch faktorov sa lepidlo rozpúšťa a tapeta sa rýchlo a úplne odstráni.
Hustá, viacvrstvová tapeta, ktorá je silne nasiaknutá, sa zvyčajne ošetruje ihlovým valčekom.
Urobí prepichnutie na plátnach, cez ktoré prenikne vlhkosť do vrstvy lepidla.

Dostať sa k odstráneniu tejto dekoratívnej vrstvy zo stien, musíte vziať do úvahy niektoré ďalšie nuansy:

 • Ak bola stará tapeta prilepená k lepiacemu roztoku, ktorý bol pridaný k lepidlu alebo iným prostriedkom, nerozpustný vo vode, potom odstráňte povlak len parou a voda bude ťažká. V tomto prípade sa bude musieť zo stien zoškrabať železnou kefou namontovanou na brúske alebo elektrickej vŕtačke. V niektorých prípadoch, keď je tapeta držaná veľmi dobre, majstri radšej netrpia s ich odstránením, ale zakryjú ich hlbokým penetračným náterom a potom vyplnia povrch.
 • Okrem toho je potrebné si uvedomiť, že po odstránení plátna, kým je stena suchá, je potrebné ju okamžite utrieť suchou handričkou a odstrániť zvyšky lepiacej hmoty. Ak nie je lepidlo jednoducho zotreté, povrch sa najprv umyje vlhkou špongiou a potom sa utrie suchou mäkkou handričkou.
 • Pri odstraňovaní plátien je potrebné čistiť stenu úplne bez zanechania drobných fragmentov, pretože sa určite prejavia pri aplikácii nového dekoratívneho materiálu.

Odstráňte vrstvu starého vápna

Ak boli steny obielené skôr, potom pred lakovaním musí byť vrstva bielenia odstránená na zem. V opačnom prípade sa môže farba jednoducho neznížiť, alebo sa dekorácia ukáže ako nekvalitná, a všetky chyby steny sa nielenže objavia cez nový povlak, ale budú ešte viditeľnejšie.

Znečistená, namáhavá, ale nevyhnutná operácia - odstránenie starého vápna z povrchu steny

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť vrstvu vápna zo stien, a aby ste si vybrali ten najvhodnejší, je potrebné pochopiť princípy vykonávania každého z nich.

ilustrácieStručný opis, ako odstrániť bielizeň zo stien
Prvá a najbežnejšia možnosť na odstránenie tohto povlaku sa nazýva "mokrá", pretože bude vyžadovať vodu, výhodne teplú.
Bielenie, rovnako ako stará tapeta, musíte hojne navlhčiť, striekať vodu z postrekovača na ňu alebo spôsobiť ju špongiou alebo dokonca valčekom s penovou tryskou. Pre pohodlie, valec je najlepšie nainštalovať na dlhú tyč - v tomto prípade bude práca ísť oveľa rýchlejšie.
Toto a niektoré ďalšie ilustrácie ukazujú, že práca sa vykonáva na povrchu stropu. Ale proces odstraňovania vápna zo stien je úplne analogický, s jediným rozdielom, že je to o niečo pohodlnejšie pracovať na stenách ako na povrchu stropu.
Bielenie dobre absorbuje vodu a jeho vrstva rýchlo schne, preto bude potrebné niekoľkokrát zvlhčiť.
Prvýkrát musíte úplne namočiť celú stenu, a potom s oddelenými zónami, z ktorých je vrstva bielenia okamžite odstránená špachtľou alebo škrabkou.
Ďalšou možnosťou na odstránenie tohto povlaku môže byť jednoducho jeho vypranie vodou.
Ale, bohužiaľ, nie každý bielenie môže byť ľahko odstrániť, a to najmä v prípadoch, kedy bola stena predtým maľoval v niekoľkých vrstvách.
Druhou najčastejšie používanou metódou odstraňovania bielej je odstraňovanie suchej vrstvy. Tento spôsob sa uskutočňuje bežnou stierkou alebo brúskou.
Odstránenie bielej stierky má niekoľko nevýhod.
Po prvé, táto práca bude trvať príliš veľa času.
Po druhé, pri vykonávaní tohto procesu je potrebné spoľahlivo chrániť podlahu pred nečistotami, inak bude neskôr ťažké čistiť podlahu z jemného vápenného prachu.
Po tretie, bude potrebné chrániť dýchacie cesty a oči.
Ak chcete odstrániť takú starú povrchovú úpravu, môžete použiť metódu „dry“, ktorá sa odstráni kovovou kefou namontovanou na elektrickej vŕtačke alebo brúske. Skutočne nočné mory a rýchle poprášenie celého objemu miestnosti je zaručené a práca bude musieť byť vykonaná v niekoľkých etapách, zakaždým počkať, až sa „prachový mrak“ usadí.
Práca bude vykonaná oveľa rýchlejšie a bez zbytočných nečistôt v miestnosti, ak sa použije špeciálne zariadenie, alebo ak je možné pripojiť mlynček na konštrukčný vysávač, pretože všetky odstránené odliatky okamžite prejdú do špeciálneho zberného oddelenia.
Nevýhodou tejto metódy je, že nie každý dom má podobný prístroj, a ak pozvete špecialistu, budete mu musieť zaplatiť určitú sumu.
Efektívnym spôsobom, ako odstrániť biely kameň zo stien a stropu, je zakryť ich určitým časom špeciálnym riešením, ktoré je možné zakúpiť v hotovej forme alebo vyrobiť samostatne.
Aby bolo možné tento nástroj, budete potrebovať farmaceutický amoniak, sódu, ktorá musí byť zriedená vo vriacej vode (dve polievkové lyžice na 250 gramov vody), vaňová pena alebo sprchový gél (3 ÷ 3,5 čiapky) a jedna polievková lyžica 9% octu.
Všetky tieto prísady sa berú na 5 litrov vody.
Táto kompozícia sa môže aplikovať v hojnom množstve na bielenie pomocou striekacej pištole alebo valca.
Omietka dobre napúča z veľmi teplého roztoku a všetkých jeho zložiek, po ktorom sa dá ľahko odstrániť špachtľou alebo kovovou kefou.
Práca sa vykonáva až do úplného odstránenia bielizne.
Ďalší jednoduchý recept na bielený čistiaci roztok obsahuje prísady, ktoré sa nachádzajú v takmer každej domácnosti - päť polievkových lyžíc jedlej sódy, dve lyžice mydla na bielizeň a desať litrov vody zriedenej v horúcej vode.
Hotová zmes sa aplikuje na steny, bielenie je dobre nasiaknuté a očistené od niektorej z vyššie uvedených metód.

Treba poznamenať, že bez ohľadu na zvolenú metódu, všetky z nich povedú k veľkému znečisteniu, a preto na uľahčenie čistenia je potrebné pokryť podlahu hustým polyetylénom a upevniť ju v rohoch miestnosti. Ruky musia byť chránené pred vápnom, rukavice a ak je náter odstránený štetcom, musia byť tiež chránené dýchacie ústrojenstvo a oči, nosiť respirátor a špeciálne okuliare.

Čistenie stien zo starých omietok a keramických obkladačiek

Ak boli steny predtým pokryté omietkovou maltou, ktorá nakoniec spôsobila vznik trhlín a začala sa odlupovať, odporúča sa ju úplne odstrániť, inak sa objavia chyby, ktoré sa objavia v novom prevedení.

ilustrácieStručný opis operácií na čistenie povrchu zo starej vrstvy omietky
Ak sa omietka deformovala a odklonila sa od steny, potom je možné ju ľahko odstrániť špachtľou.
Bude to vyžadovať stierku, ktorej čepeľ je vyrobená z kovu s hrúbkou 1,5 ÷ 2 mm. Tenšia oceľ sa môže počas prevádzky prasknúť alebo ohnúť, najmä ak musíte odstrániť dostatočne hrubú vrstvu omietky.
Ak sa omietka aplikuje tenkou vrstvou, odporúča sa pred odstránením navlhčiť vodou - tento proces sa vykonáva rovnakým spôsobom ako v prípade odstraňovania bielej.
Pri silnejšej vrstve bude tento spôsob účinný len vtedy, ak je do zloženia nanesenej omietky obsiahnuté veľké množstvo piesku, čo sa dá ľahko zistiť pri pohľade na odštiepenú vrstvu.
Aj keď sa omietka dobre odtiahne od steny, je potrebné, aby boli splnené oblasti, ktoré budú bezpečne pripevnené k povrchu.
V tomto prípade je potrebné k práci pripojiť dláto, kladivo a urobiť nejaké úsilie.
Ak tieto oblasti majú veľkú plochu, proces ich odstránenia bude trvať veľa času a úsilia.
Ak chcete zrýchliť prácu, môžete použiť dierovač inštaláciou dláta dláta do neho.
Je potrebné poznamenať, že toto je pracné cvičenie, ktoré vyžaduje zručné zaobchádzanie s nástrojom. Okrem toho, pri čistení stien týmito zariadeniami, je potrebné chrániť dýchacie cesty a oči, a dať na ruky rukavice.
S pomocou sekáča sa keramická dlažba odstráni aj zo steny a ak sa pevne drží na povrchu, môže sa použiť aj na dierovanie.
Pri vykonávaní tejto práce by sme nemali zabúdať ani na bezpečnostné opatrenia, pretože rozbité hrany dlaždíc sú extrémne ostré a sú schopné spôsobiť hlboké rezy.
V niektorých prípadoch sa tento materiál ľahko oddelí od steny a dokonca dokáže zachovať dlaždicu ako celok na opätovné použitie, ale niekedy je potrebné tvrdo pracovať, aby sa z nej odstránil povrch.
Еще один инструмент, который может быть применен для очистки стен от старой штукатурки - это специальная шлифовальная машинка эксцентрикового типа, подключенная гибким гофрированным шлангом к мощному строительному пылесосу.
Такой подход позволит провести эту работу без лишнего мусора и пыли. Этот же комплект применяют и для очистки стен от слоев побелки.
Je pravda, že toto všetko je profesionálne vybavenie, ktoré má pomerne vysokú cenu, a je úplne nerentabilné ho získať na jednu opravu.
Môžete vyhľadávať možnosť prenájmu - niektoré stavebné a obchodné organizácie, ako aj súkromné ​​osoby vykonávajú takéto služby.

Po odstránení starej omietky alebo dlažby bude spravidla po vyčistenom povrchu steny pracovať veľmi vážne, opraviť všetky praskliny a drážky a znovu zarovnať.

Odstráňte vrstvy starej farby

Ak bola stena predtým pokrytá farbou, a je ťažké určiť základ starého zloženia, potom sa táto vrstva tiež odporúča odstrániť. Neexistuje žiadna záruka, že starý náter bude dobre fungovať s novo aplikovaným.

Farba môže byť odstránená rôznymi spôsobmi, pomocou špeciálnych nástrojov alebo špeciálnych roztokov na umývanie, tol je mechanická alebo chemická metóda.

ilustrácieStručný popis operácií čistenia stien zo starej farby
Čistenie je možné vykonať elektrickou vŕtačkou, ak na ňu nainštalujete abrazívny nástavec alebo kovovú kefu. Tento spôsob je vhodný v tých prípadoch, keď sa farba aplikuje na stenu v jednej alebo dvoch vrstvách.
Ale pri výbere tohto spôsobu čistenia je potrebné pripraviť sa na dlhodobú prácu, ktorá môže trvať aj niekoľko dní.
Ak sa proces musí vykonať rýchlo, je lepšie zvoliť iný spôsob odstránenia vrstvy laku.
Ak sa farba na stenách aplikovala niekoľkokrát a celkovo je hrubá vrstva, ktorá sa začala čiastočne oddeľovať od povrchu, potom sa môžete pokúsiť odstrániť ju špachtľou.
Tento proces je tiež zdĺhavý a dosť pracný.
Odstránenie vrstvy laku zahriatím a odstránením stierkou tiež nie je príliš rýchle, ale bude oveľa ľahšie zoškrabať farbu, pretože sa roztaví a dobre oddelí od akéhokoľvek povrchu, či už je to betón, kov alebo drevo.
Pri takomto čistiacom procese sa používa sušička budovy - je vytvorený prúd horúceho vzduchu, ktorý môže zohrievať vrstvu farby do stavu tavenia.
K dispozícii je tiež chemická metóda odstraňovania náterov pomocou špeciálneho roztoku - umývanie, ktoré zakrýva povrch steny a zostáva určitý čas, uvedené výrobcom na obale.
Vrstva farby pod vplyvom roztoku zmäkne a ľahko sa oddelí od povrchu špachtľou alebo škrabkou.
V niektorých prípadoch je potrebné aplikovať niekoľko vrstiev rozpúšťadla, aby sa dosiahla kvalitatívna zmäkčovacia reakcia farby. Umývanie sa môže aplikovať na povrch širokým štetcom alebo valčekom.
Zároveň je nevyhnutné chrániť oči a odkryté časti tela, pretože niektoré roztoky môžu zanechať na pokožke ťažké popáleniny.
Ak po vyčistení steny týmto nástrojom zostanú na ňom zvyšky farby, mali by byť odstránené železnou kefou nainštalovanou v elektrickej vŕtačke.
Výhodou tohto spôsobu je, že odstraňovač je vhodný na odstraňovanie náterov na rôznych podkladoch.
Poslednou fázou premývania vrstvy farby je opláchnutie povrchu čistou vodou a potom jej vysušenie.

Po vyčistení stien akéhokoľvek starého náteru, musia byť bezprašné pomocou mäkkej kefy alebo vysávača.

Po odstránení starých dekoratívnych náterov zo stien sa určite nájdu malé a niekedy veľmi výrazné trhliny, ktoré je potrebné opraviť. Tento proces sa vykonáva rôznymi spôsobmi, v závislosti od veľkosti medzery, ale nevyhnutnými krokmi v tejto úlohe sú expanzia a čistenie trhlín.

ilustrácieStručný opis ako opraviť poškodenie steny
Ak trhlina prechádza tenkým prúžkom, neznamená to, že sa nezvýši a nebude sa objavovať cez farbu, najmä preto, že takáto chyba môže preniknúť hlboko do materiálu steny.
Preto sa trhlina rozširuje a prehlbuje, ak je to možné. Táto práca sa vykonáva pomocou sekáča a kladiva alebo brúsky s diskom namontovaným na kameň.
Švy sú rozšírené tak, že opravná malta, s ktorou budú utesnené, preniká čo najhlbšie do trhliny a spája jej hrany.
Expandovaná trhlina musí byť dobre očistená od cementovej a pieskovej drviny, ako aj od prachu rôzneho pôvodu. Tento proces sa môže vykonať štetcom alebo vysávačom.
Po vyčistení trhliny sa musí prilepiť a prúžok povrchu stien okolo neho, a pôda musí preniknúť hlboko do steny a spojiť omietkovú maltu alebo materiál, z ktorého bola postavená.
Okrem toho, impregnácia vytvorí vysokú priľnavosť medzi stenou a zapusteným materiálom.
Suchá trhlina je utesnená rôznymi materiálmi - môže to byť cementová malta, omietková zmes, polymérny tmel, špeciálny opravný tmel alebo montážna pena s miernym expanzným účinkom.
Malé trhliny v hĺbke a šírke sú najčastejšie zapuzdrené v roztokoch na báze polymérov, pretože takéto zmesi sú plastové a pri suchom prasknutí sa neprasknú.
Maltu naneste tak, aby vyplňovala celú hĺbku a šírku trhliny a povrch opravnej náplasti musí byť dobre zarovnaný stierkou s povrchom steny.
Ak sa na stene vytvorila veľmi široká a dlhá trhlina, potom to s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že dom sa zmenšil a trhlina sa môže ďalej rozširovať aj po jej utesnení a konečnom použití.
Preto sa pred vyplnením trhliny upravenej základným náterom dotiahne kovovými pásmi alebo výstužnými konzolami. Kov použitý na uťahovanie pásov by mal byť hrubý 3 ÷ 5 mm.
Po montáži dotiahnutých častí sa odporúča vyplniť širokú trhlinu montážnou penou, pretože má vysokú priľnavosť ku všetkým stavebným materiálom.
Aby sa zabránilo vzniku hrdze cez omietku a potom náterová vrstva, odporúča sa, aby kovové prvky boli potiahnuté antikoróznou zlúčeninou.
Po zaschnutí antikorózneho základu je celý povrch dotiahnutý pozinkovanou sieťovinou, ktorá sa stane dobrým základom pre aplikáciu omietkového roztoku.
Stena s takou chybou bude musieť byť znovu úplne omietnutá dostatočne silnou vrstvou vysoko kvalitnej malty, ktorá úplne skryje všetky opravné zariadenia.
Ak je potrebné spoje medzi stenovými alebo stropnými panelmi objednať, uvoľnia sa zo starej malty do hĺbky 15 ÷ 20 mm a v prípade potreby ešte hlbšie (tento parameter bude závisieť od kvality malty, do ktorej sú vložené).
Potom sa ich vnútorné povrchy opatria základným náterom, vysušia a potom naplnia opravnou maltou alebo polyuretánovou penou. Roztok musí byť dobre vyrovnaný a pena je po expanzii a konečnom vysušení rezaná v jednej rovine s hlavným povrchom.
Vrstva polymérneho tmelu sa aplikuje na šev na vrchole peny, ktorý je tiež určený na vyrovnanie povrchu.

Keď je oprava povrchu dokončená, skontrolujte, či nie je priestorová deformácia a nerovnosti, aby ste zistili, ktorá metóda konečného nastavenia je najvhodnejšia. Na vykonanie takéhoto auditu bude potrebná stavebná úroveň a olovnica.

Pred finálnym vyrovnaním povrchov stien je potrebné zistiť, či je potrebné ich veľké zarovnanie.

Tieto nástroje sa aplikujú na povrch steny (priamo alebo cez dlhé pravidlo) a sledujú všetky jeho rozdiely. Ak hladina klesne nad 5 mm, odporúča sa, aby bola stena úplne vyrovnaná. Menšie nepravidelnosti, ktoré tvoria 2 ÷ 3 mm, možno vyrovnať nanesením tenkej vrstvy omietky alebo tmelu.

Okrem toho, ak si želáte, nielen na úrovni, ale aj čiastočne na izoláciu a zvukovoizolačné steny, môžete použiť sadrokartónové dosky, ktoré sa upevňujú na stenu lepiacou hmotou na báze sadry. Tento materiál je možné upevniť na rámovú prepravku, ale v tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, že veľkosť miestnosti sa zníži najmenej o 50 mm od každej strany a v stave tesných mestských bytov je to veľmi znateľná strata miesta.

Bez ohľadu na zvolenú metódu vyrovnávania, pred pokračovaním v jej realizácii musia byť pripravené steny opatrené základným náterom, čo spôsobí nanesenie jednej alebo dvoch vrstiev vhodnej malty na ich povrch. Zarovnanie by malo začať až po úplnom vyschnutí povrchov.

Základný náter stien je povinná prevádzka, bez ohľadu na to, aká metóda konečnej nivelácie povrchov je zvolená.

Aby boli všetky dokončovacie vrstvy bezpečne a ľahko ležiace na povrchu, odporúča sa, aby každý z nich tiež vyschol základným náterom. Základný náter sa nanáša širokým štetcom alebo valčekom s rúnovou tryskou. Proces začína od hornej časti steny, postupne sa dostáva na podlahu.

Široká kefa uchopí veľkú plochu naraz a aplikuje na povrch štedrý náter.

Ak máte v úmysle aplikovať základný náter valčekom, potom je najlepšie ho nainštalovať na dlhú rukoväť - bude to jednoduchšie nielen na dosiahnutie hornej časti steny, ale aj na získanie lepšieho prehľadu pri vykonávaní tejto operácie.

Primer chráni povlak pred praskaním a od vzhľadu kolónií na ňom. Okrem toho na ošetrený povrch padne akákoľvek farba bude oveľa jednoduchšia a hladšia.

Takže, zarovnanie stien možno vykonať tromi spôsobmi - to je inštalácia listov sadrokartónových dosiek, omietky s významnými rozdielmi v úrovni a vyplnenie povrchov, keď chyby nie sú tak veľké. Ak chcete konečne rozhodnúť o výbere metódy a zhodnotiť svoju silu, ak plánujete robiť svoju prácu sami, musíte vedieť, čo sú a ako sa vykonávajú.

Omietacie povrchy

Omietku je možné aplikovať na povrch steny pomocou vrstiev rôznej hrúbky a tento parameter bude závisieť od veľkosti nerovností hlavnej steny.

Aby sa povrch steny v ideálnom prípade dostal do danej roviny, používa sa majákový systém.

Aby bolo možné stenu zarovnať s ideálnym, musíte nainštalovať majáky, pre ktoré sa používajú špeciálne kovové profily.

Na začiatku je stena označená, pretože profily sú navzájom rovnobežné v krokoch asi 600 mm. Najpohodlnejšie je upevnenie makových profilov na stenu pomocou sadrovej malty, pretože sa rýchlo nastavuje, ale aby sa vodidlá dostali do perfektnej vertikálnej polohy, bude dostatok času.

Zarovnanie povrchu steny s majákmi pomocou pravidla

Keď omietka zmes stvrdne, môžete pokračovať na omietky. Zmiešaná malta (vyrobená samostatne alebo získaná vo forme hotovej suchej stavebnej zmesi) sa pomocou stierky naleje do hrubej vrstvy na povrchu steny. Vrstva obrysu by mala vzrásť 10 ÷ 12 mm nad profilmi majákov.

Ďalším krokom je nastavenie pravidla na spodnej strane steny a pritlačenie k majákom. Potom sa opatrne pomaly zdvihne, pričom pohyby vľavo-vpravo pre lepšie rozloženie kompozície na povrchu. Týmito krokmi vyrovnajte vrstvu aplikovaného roztoku a okamžite preberte jeho prebytok. Stena sa zbaví veľkých nezrovnalostí, a to zostáva len zashpatlevat, suché a lesk.

Na relatívne plochej stene možno obmedziť na veľmi tenkú vrstvu omietky.

Ak je stena plochá, potom stačí na ňu aplikovať tenkú vrstvu omietky - tento proces sa vykonáva pomocou širokej stierky. Roztok sa aplikuje ventilátorovými pohybmi, takže špachtľa na povrchu steny nezanecháva hlboké stopy. Po počiatočnom nastavení steny sa vykoná injektáž a potom môže byť potrebné rovnakým spôsobom aplikovať inú vrstvu malty. To platí najmä vtedy, ak je murovaná stena vyrovnaná. Konečnou vyrovnávacou vrstvou bude tmel, ktorý by sa po vysušení mal tiež obrúsiť.

Ako samo omietanie nerovných stien?

V tejto publikácii sa táto otázka zvažuje veľmi stručne. Nie preto, že si nezaslúži pozornosť, ale len z toho dôvodu, že so všetkými detailmi je táto téma obsiahnutá v špeciálnej publikácii nášho portálu. "DIY omietka na stenu".

Tmely stien

Vrstva tmelu je potrebná pre povrchy pripravené na maľovanie, pretože ich dokonale hladká. Tmel sa predáva v hotovej zmiešanej forme, v plastových vedrách alebo vo forme suchej stavebnej zmesi v papierových vreciach.

Prvá možnosť je samozrejme výhodnejšia, pretože polymérna alebo olejová pasta má vynikajúcu plasticitu a je s ňou oveľa ľahšie pracovať. Zároveň šetrí čas pri miešaní roztoku. Nevýhodou tejto možnosti je však relatívne vysoká cena materiálu.

Vrstva tmelu prinesie povrch steny do dokonalej rovinnosti a hladkosti - čo je potrebné pre ďalšie maľovanie

Tmel sa môže aplikovať a rozotrieť pomocou širokej stierky alebo omietky. Hrúbka vrstvy by nemala presiahnuť 2 ÷ 2,5 mm a na nej by nemali zostať žiadne stopy použitého nástroja, inak sa objavia cez vrstvu farby.

Rozloženie vrstvy tmelu na povrch steny

Preto sa často pri vykonávaní takýchto dokončovacích prác používa podsvietenie z niekoľkých uhlov - to pomáha odhaliť všetky nepresnosti náteru, ktoré by mali byť okamžite vyhladené.

Strúhadlo s jemnozrnným brúsnym papierom - nástroj pre konečný povrch steny k ideálu

Po zaliatí tmelu a je takmer suchý, musí byť opatrne vyleštený strúhadlom, na ktorom je umiestnený jemnozrnný smirkový papier. Mletie sa vykonáva bez stlačenia povlaku, pri kruhovom pohybe smerujúcom proti smeru hodinových ručičiek.

Namiesto tohto jednoduchého nástroja môžete použiť brúsku špeciálne navrhnutú pre tieto procesy.

Pri takejto práci sa bude snažiť dosiahnuť hladký povrch porovnateľný s povrchom škrupiny.

 Krycie steny nie sú tak jednoduché, ako to znie!

Spočiatku, majster domu, ktorý nemá skúsenosti s takou prácou, môže dobre urobiť nejaké chyby, takže je lepšie cvičiť na nenápadnej časti steny. Po prvých neúspechoch sa "nevzdávajte" - zručnosti budú fungovať. A pomôcť nováčikom - náš článok portálu "Tmavé steny to robia sami"

Povrchové vyrovnanie sadrokartónu

Zarovnanie stien s listami sadrokartónu možno nazvať najjednoduchšou možnosťou na prípravu povrchov na maľovanie, pretože je k dispozícii aj pre začiatočníkov, ktorí nemajú skúsenosti s touto prácou.

Montáž sadrokartónových plachiet je možné vykonať dvomi spôsobmi - upevnením na rámovú konštrukciu z kovového profilu alebo nosníka, pripevnenú na stenu, alebo lepením plechov na špeciálnu lepiacu kompozíciu na báze omietky.

Rámová konštrukcia umožňuje dodatočné umiestnenie vrstvy izolácie alebo zvukovej izolácie pod vrstvou sadrokartónu. Je pravda, že toto "ukradne" značnú časť miestnosti.

V prvom prípade je stena vyrovnaná kovovým rámom, ktorého prvky sú presne nastavené na úrovni a sú základom pre upevnenie sadrokartónu. Na nastavenie vzdialenosti od steny k regálom lišty sa používajú špeciálne kovové časti - závesy. Sú pripevnené na stenu a sú už namontované regály. Vodiace lišty sú zvyčajne umiestnené v prírastkoch po 600 mm, takže každý list je pripevnený na najmenej tri stojky rámu.

Druhá verzia inštalácie sadrokartónového obkladu - na lepidlo

Ďalšou možnosťou montáže plechov sadrokartónových dosiek je ich lepenie na špeciálny hrubý roztok, ktorý sa nanáša na podložku alebo priamo na plátno. Hrúbka aplikovaného lepidla by mala byť 50 ÷ 70 mm - to vám umožní nastaviť zvislý list podľa úrovne, takže by ste ho nemali tlačiť okamžite.

Je veľmi dôležité správne nastaviť prvé plátno, pretože na ňom budú zarovnané všetky ostatné hárky. Každý nasledujúci list sa kontroluje spolu s predchádzajúcim listom pomocou pravidla a úrovne vertikálne, horizontálne a diagonálne - vo všetkých smeroch by mal byť povrch sadrovej dosky ideálne umiestnený v jednej rovine.

Po upevnení sadrokartónu na stenu alebo rám, je potrebné tmeliť spoje medzi listami a potom ich ošetriť tenkou vrstvou tmelu a ich celým povrchom. Potom je nanesený náter leštený, natretý základným náterom a pripravený na ďalšie lakovanie.

Rýchlo a efektívne - vyrovnávanie stien pomocou sadrokartónu

Tento materiál je naozaj veľmi populárny, pre jeho univerzálnosť a pomerne jednoduché pravidlá inštalácie. Ako sa správať stenu vyrovnanie sadrokartónu - So všetkými podrobnosťami uvedenými v špeciálnom publikačnom portáli.

Takže proces prípravy múrov pre zdanlivo najjednoduchší spôsob dokončovania - maľovanie sa v skutočnosti ukazuje ako veľmi pracný. Тем не менее, его необходимо провести в полном объеме, очень тщательно, не отступая от рекомендуемых технологий. В противном случае качественного результата отделки получить не удастся, и окрашенная поверхность стены будет выглядеть неаккуратно.

Článok bude doplnený videom, v ktorom majster v praxi ukáže proces prípravy steny na maľovanie

Pozrite si video: Jak přípravit stěny na malování. Dům barev (Október 2019).

Загрузка...