Vidiecky dom

Výroba záhradného nábytku - stoličky na verandu alebo terasu

„Pripravte si v lete sane a v zime vozík,“ hovorí populárne príslovie. Dvor je stále zimný s mrazmi a hlbokými závesmi, ale čoskoro tam bude horúca letná sezóna a tisíce letných obyvateľov, vášniví záhradníci, a len milovníci vidieckeho života, ponáhľajú sa do svojich obľúbených oblastí.

Skôr alebo neskôr, bolesť chrbta sa bude cítiť a bude musieť premýšľať o tom, čo čas od času budete musieť dať svoje telo k odpočinku. Váš odpočinok si môžete urobiť pohodlnejšie, pohodlnejšie a príjemnejšie pomocou záhradného nábytku.

Materiály na výrobu takéhoto nábytku, existuje mnoho - je to plast, ratan, kov, betón, kameň a samozrejme drevo. Všetky tieto materiály majú svoje výhody a nevýhody. Ale možno, len drevo má menej týchto nevýhod a viac výhod ako iné materiály.

 1. Jednoduchá preprava - nízka hmotnosť umožní bez veľkého úsilia a nákladov presúvať takýto nábytok na mieste, na rozdiel od nábytku z kovu alebo betónu.
 2. Jednoduchosť vo výrobe - práca s drevom nevyžaduje veľké množstvo špeciálnych zručností a množstvo špeciálnych nástrojov, napríklad pri práci s kovom.
 3. Široká dostupnosť a nízke náklady - rezivo je teraz veľmi časté, je možné ho kúpiť kdekoľvek na stavebnom trhu, v železiarstve alebo na najbližšej lavičke.
 4. Ekologická šetrnosť a odolnosť - drevo je prírodný prírodný materiál, pomerne silný a spoľahlivý. Na rozdiel od nábytku z kovu a betónu je celkom príjemné si oddýchnuť v chladnom čase. Drevo nestráca svoju pevnosť v chladnom čase, na rozdiel od plastu.
 5. Estetika - drevený nábytok môže vyzerať veľmi atraktívne vďaka svojej krásnej štruktúre a správnej voľbe povrchovej úpravy.

Nižšie je uvedený podrobný opis výroby takéhoto nábytku - vonkajšie kreslá. Tieto stoličky môžu byť umiestnené samostatne okolo stola. Pre pohyb takýchto stoličiek jednoducho kvôli nízkej hmotnosti. Preto, ak dáte pár stoličiek v rade - dostanete pomerne pohodlnú pohovku, na ktorej už môžete ľahnúť.

Foto 1

Pri práci s elektrickým náradím je potrebné dbať na jeho dodržiavanie bezpečnostného inžinierstva:

 1. Pri výmene nástrojov (vŕtačky, frézy, brúsne pásy atď.) Je potrebné náradie odpojiť od siete, aby ste predišli náhodnému stlačeniu spínača a zapnutiu nástrojov počas výmeny.
 2. Počas práce by oblečenie nemalo byť príliš voľné, visiace nadol a mali by ste sa uistiť, že na ňom nie sú zavesené dlhé šnúrky, pásy, kravaty atď., Aby sa zabránilo ich navíjaniu na rotujúcich častiach náradia.
 3. Počas prevádzky musíte byť veľmi pozorní a zamerať sa na vykonávanú operáciu.
 4. Počas práce musia byť obrobky upevnené na pracovnom stole alebo na pracovnej ploche pomocou svoriek, zarážok alebo svoriek špeciálne určených na tento účel.
 5. Noste ochranné plastové okuliare, aby ste chránili oči pred náhodnými trieskami, pilinami alebo prachom.
 6. Slúchadlá absorbujúce hluk by sa mali nosiť na ochranu sluchu pred nadmerným hlukom z elektrického náradia.
 7. Predtým, ako začnete s neznámou operáciou, pred zapnutím stroja alebo nástroja, skúste urobiť niekoľko jednotlivých rezov alebo prejsť na obložení.
 8. Pred zapnutím akéhokoľvek stroja alebo nástroja ho starostlivo skontrolujte a uistite sa, že na ňom nie sú žiadne nečistoty, prach a prítomnosť a integrita všetkých jeho častí. Nože a hrany rezného nástroja musia byť ostré.
 9. Používajte nástroje pre určité operácie, ktoré môžu uľahčiť neustále sa opakujúce operácie.

Udržujte čisté a upratané pracovisko - odstráňte piliny, hobliny načas a vyhoďte alebo vyčistite, aby ste uložili obloženie.

 1. Náčrtky a kresby.

Pred začatím akejkoľvek práce je najdôležitejšia realizácia výsledku, ktorý by mal byť konečným výsledkom.

Toto je najjednoduchšie, ak si nakreslíte náčrtok, náčrtok alebo podrobný výkres zamýšľaného produktu.

Výkresy vám umožnia inteligentne premyslieť postupnosť potrebných technologických operácií v predstihu, vybrať potrebné materiály, spojovacie materiály, prípadne aj niektoré nástroje na vykonanie určitých úloh.

V závislosti od zručností a príležitostí si môžete vybrať dva spôsoby - buď na kreslenie ceruzkou na list bieleho hrubého papiera (pozri foto 2) alebo používať moderné počítačové programy na navrhovanie alebo modelovanie. V tomto prípade sa napríklad použil bežne používaný a pomerne ľahko použiteľný program pre trojrozmerné modelovanie. SketchUp (pozri fotografie 1-2, 1-3 a 1-4).

Veľkým plusom takýchto programov je, že môžete voľne experimentovať s usporiadaním určitých prvkov, zaujať zámernejší prístup k určovaniu harmonických proporcií častí a produktu ako celku a pozrieť sa na hotový výrobok zo strany.

Foto 1-2

Obzvlášť vhodné v takýchto programoch je, že môžete dať reálne rozmery, ktoré môžu byť potrebné v procese. (pozri fotografie 1-3).

Foto 1-3

Pre pohodlnejšiu výrobu a konzistentnejšiu montáž je možné celý výrobok rozdeliť na niekoľko konštrukčných prvkov - chrbát, krídlo krídla, sedadlo a predné nohy. (pozri fotografiu 1-4).

Foto 1-4

 1. Výber reziva a rezanie do polotovarov.

Najlepšou voľbou pri výbere požadovaného reziva bude použitie hobľovanej kalibrovanej dosky (25 x 100) mm (viď foto 2-1), To je najvýhodnejšie, pretože povrch týchto dosiek je pomerne hladký a bude vyžadovať menej času a úsilia na leštenie.

Foto 2-1

Výroba viacerých identických výrobkov súčasne je veľmi technologická, pretože dokončenie každej operácie trvá menej času a rozmery všetkých rovnakých častí sú rovnaké, čo zvyšuje presnosť konečného výsledku.

Na tento účel je potrebné vytvoriť zoznam všetkých častí s uvedením ich veľkosti a množstva. (pozri fotografiu 2-2).

Foto 2-2

Podľa tohto zoznamu sú dosky položené pozdĺž dĺžky pásky alebo kovového pravítka. (pozri fotografiu 2-3). Je žiaduce minimalizovať počet zápiskov.

Foto 2-3

Ak sú dosky rezané ručnou pilou, odporúča sa vykonať dodatočné značenie pomocou štvorca (viď foto 2-4)

Foto 2-4

Je omnoho rýchlejší a pohodlnejší na rezanie dosiek do obrobkov pomocou kotúčovej píly namontovanej na stole - získava sa druh píly. (viď foto 2-5).

Jednoduchý vozík zariadenia umožní rezanie dosiek čo najrýchlejšie, hladko a presne (pozri fotografiu 2-6). Uistite sa, že pred začatím rezania musíte skontrolovať pravouhlosť rezu.

Foto 2-5

Foto 2-6

Aby sa zabezpečilo, že dĺžka častí je rovnaká, zarážka musí byť pripevnená k vozíku pomocou svorky (pozri foto 2-7).

Foto 2-7

Po položení dosky jedným koncom proti dorazu sa všetky polotovary rovnakej veľkosti odrežú, vždy keď sa zastaví do požadovanej vzdialenosti. (pozri fotografiu 2-8).

Foto 2-8

Všetky časti rovnakej dĺžky sú usporiadané v skupinách, aby sa neskôr nedali zmiasť. (viď foto 2-9).

Foto 2-9

 1. Brúsne polotovary.

Všetky drevené časti musia byť brúsené pre hladší povrch. To umožní rovnomernejšie použitie a pohodlnejšie použitie.

Pre rýchle a vysoko kvalitné brúsenie môžete použiť pásovú brúsku s nainštalovaným brúsnym pásom s veľkosťou zrna 100-120 jednotiek. (pozri fotografiu 3-1).

Foto 3-1

Stlačenie brúsky na povrch obrobku, musíte rovnomerne riadiť brúsku pozdĺž vlákien (pozri fotografiu 3-2).

Foto 3-2

Po kalibrovaní dosiek v hoblíkoch má ich povrch sotva znateľnú vlnitosť (pozri fotografiu 3-3).

Foto 3-3

Po brúsení je povrch hladší a hladší. (viď foto 3-4).

Foto 3-4

Bočné hrany prograzhivayutsya ručná hobľovačka (viď foto 3-5).

Foto 3-5

Po brúsení pásovou brúskou utrite všetky povrchy vlhkou špongiou a počkajte, kým nevyschnú. Po tom rozdrvte vyvýšenú hromadu brúsnou doskou. (pozri fotografiu 3-6).

Foto 3-6

 1. Značenie spojovacích prvkov a frézovacích skosení.

Zvonku nemohol vidieť kovový hardvér a stolička mala krajší vzhľad, sedadlo sa montovalo na hmoždinky. Pre presnú zhodu otvorov pre hmoždinky je potrebné otvory presne označiť. Na tento účel sú pozdĺžne vedenia zostavené v balení a upevnené svorkou na súčasné označenie (pozri fotografiu 4-1).

Foto 4-1

Medzi priečkami musí zostať medzera 4-5 mm. Pomocou pravítka a štvorca sú vyznačené stredy všetkých otvorov (pozri fotografiu 4-2).

Foto 4-2

Elektrická vŕtačka s nainštalovanými skrutkovými vrtákmi s priemerom 10 mm (pozrite si fotografie 4-3 a 4-4).

Foto 4-3

Foto 4-4

Krížiky sú usporiadané medzi vodidlami a sú číslované postupne. (pozri fotografiu 4-5).

Foto 4-5

Na vŕtanie sa používajú otvory pre odozvy v značkách priečnikov. (pozri fotografiu 4-6).

Foto 4-6

Stredové kolíky sa striedavo vkladajú do vyvŕtaných otvorov. (pozri fotografiu 4-7).

Foto 4-7

Priečna tyč je zarovnaná so značkami na vodidle (pozri fotografiu 4-8).

Foto 4-8

A mierny úder označí stredy párových otvorov (pozri fotografiu 4-9).

Foto 4-9

Podobná operácia sa vykonáva na opačnej strane. (pozri fotografiu 4-10).

Foto 4-10

Výsledkom sú presné značky na koncoch priečok. (pozri fotografiu 4-11).

Foto 4-11

Na týchto značkách s elektrickou vŕtačkou vyvŕtame otvory s priemerom 10 mm. (pozri fotografiu 4-12).

Foto 4-12

Vŕtanie musí byť nevyhnutne kolmé na povrch (pozri fotografiu 4-13).

Foto 4-13

Ostré hrany všetkých častí sú skosené. Je vhodné, aby bola frézka inštalovaná v tabuľke. (pozri fotografiu 4-14).

Foto 4-14

Po nainštalovaní frézy na hrany a vodidla frézujeme zkosenie na koncových a pozdĺžnych okrajoch (pozri fotografie 4-15 a 4-16).

Foto 4-15

Foto 4-16

Výsledkom je hladký a čistý úkos. (pozri fotografiu 4-17 a foto 18).

Foto 4-17

Foto 4-18

Teraz zbierame podrúčky kresiel. Detaily sú zostavené do obdĺžnika a rozmery sú kontrolované. (pozri fotografiu 4-19).

Foto 4-19

Podobne sú všetky polotovary zložené do obalu na súčasné označenie. (pozri fotografiu 4-20).

Foto 4-20

Vyznačíme otvory v prednej a zadnej časti (pozri fotografiu 4-21).

Foto 4-21

Zarovnajte stredy otvorov (pozri fotografiu 4-22).

Foto 4-22

Do elektrickej vŕtačky montujeme prvý vrták s priemerom 14 mm (pozri fotografiu 4-23.)

Foto 4-23

A vyvŕtame cez slepé otvory 5-6 mm hlboké (pozri fotografiu 4-24).

Fotografie 4-24

Tieto otvory sa potom uzavrú drevenými zátkami na zakrytie uzáverov skrutiek. (pozri fotografiu 4-25).

Foto 4-25

Potom vyvŕtame otvory cez vonkajší priemer skrutiek - 4-5 mm (pozri fotografie 4-26,4-27 a 4-28).

Foto 4-26

Foto 4-27

Foto 4-28

Podobne, podľa výkresov, označte otvory v zadných nohách chrbta (pozri fotografiu 4-29).

Foto 4-29

Rovnakým spôsobom vyvŕtame otvory pre skrutky so zástrčkami (pozrite si fotografie 4-30, 4-31 a 4-32)

Foto 4-30

Foto 4-31

Foto 4-32

 1. Zostava.

Po príprave všetkých podrobností prejdite na montáž.

Lepidlo sa aplikuje na otvory v priečnikoch sedadiel a vložia sa hmoždinky. (pozri fotografie 5-1, 5-2 a 5-3).

Foto 5-1

Foto 5-2

Foto 5-3

Zarovnaním hmoždiniek priečnych nosníkov so spojovacími otvormi vodiacich líšt sa celé sedadlo dotiahne rúrkovými svorkami (pozri fotografiu 5-4).

Foto 5-4

Exponované lepidlo sa odstráni špachtľou do sucha. (pozri fotografiu 5-5)

Foto 5-5

1-2 hodiny po zaschnutí lepidla sa dajú odstrániť svorky. (pozri fotografiu 5-6).

Foto 5-6

Na upevnenie sú použité skrutky dlhé 65-70 mm (pozri fotografiu 5-7).

Foto 5-7

Pred zaskrutkovaním skrutiek do kontaktných miest oboch častí sa aplikuje silikónový tmel. Tým sa dodatočne podržia časti a zabráni sa možným piskotom. (pozri fotografie 5-8, 5-9 a 5-10).

Foto 5-8

Foto 5-9

Foto 5-10

V zmontovanom stave sa na vnútorných a vonkajších okrajoch pásov krídla odstránia zkosenia (pozri fotografie 5-11 a 5-12).

Foto 5-11

Foto 5-12

Zadné časti sú zostavené rovnakým spôsobom: priečne prvky sú umiestnené na značení (pozri fotografiu 5-13) tesnenie aplikované na spoje (pozri fotografiu 5-14) a skrutky (pozri fotografiu 5-15).

Foto 5-13

Foto 5-14

Foto 5-15

Je lepšie odstrániť skosenie zo zadnej strany na strednom priečnom nosníku späť do skrútenia (pozri fotografiu 5-16). Vďaka tomu budú spoje hladké a takmer neviditeľné.

Foto 5-16

Koncové brúsky horného nosníka sú brúsené pásovou brúskou (pozri fotografie 5-17 a 5-18).

Foto 5-17

Foto 5-18

Zkosenie na vnútornom a vonkajšom obvode všetkých zadných častí sa vyfrézuje (pozri fotografie 5-19, 5-20 a 5-21).

Foto 5-19

Foto 5-20

Foto 5-21

Krátke predné nohy tiež skosenie (pozri fotografiu 5-22).

Foto 5-22

Montáž celej konštrukcie sa začína upevnením predných nôh na pás krídla. Označte stredy otvorov(pozri fotografiu 5-23).

Foto 5-23

Vŕtajú sa otvory s priemerom 4-5 mm (pozri fotografiu 5-24).

Fotografie 5-24

Pomocou zahĺbenia sú drážky vytvorené pre uzávery skrutiek. (pozri fotografie 5-25 a 5-26).

Foto 5-25

Foto 5-26

Na kontaktné povrchy sa nanáša tesniaci materiál. (pozri fotografiu 5-27).

Foto 5-27

Aby sa zabránilo strihu, noha je upevnená v požadovanej polohe pomocou svoriek a samorezných skrutiek dlhých 45-48 mm. (pozri fotografie 5-28 a 5-29).

Foto 5-28

Foto 5-29

Pred nohami sú tiež naskrutkované dve skrutky s dĺžkou 60 mm na konci bočných častí. Podobne sa vyvŕtajú otvory pre zátky s vrtákom s priemerom 14 mm. (pozri fotografiu 5-30) a skrutky (pozri fotografiu 5-31).

Foto 5-30

Foto 5-31

Nasledujúci tsargový pás so skrutkovými prednými nohami pripevnenými k zadnej časti chrbta.

Podobne sú všetky prvky nastavené prednastavením, vyvŕtané otvory, zahĺbenie, nanesenie tesniacej hmoty a samorezné skrutky 45-48 mm dlhé (pozri fotografie 5-32 a 5-33).

Foto 5-32

Foto 5-33

Na zadný pás namontujeme lepené sedadlá (pozri fotografiu 5-34).

Foto 5-34

Pomocou štvorca je vyznačená presná poloha otvorov pre montážne skrutky (pozri fotografiu 5-35).

Fotografie 5-35

Otvory s priemerom 4-5 mm sú vyvŕtané pre samorezné skrutky a vyvŕtajú sa pod zátky s priemerom 10 mm. (pozri fotografiu 5-36).

Foto 5-36

Sedadlo je upevnené zo šmyku pomocou svoriek a zaistené 60 mm samoreznými skrutkami. (pozri fotografiu 5-37).

Foto 5-37

Okrúhle drevené palice s priemerom 10 mm sa používajú ako čiapky, ktoré sa lepia a strihajú pilou v rovnakej rovine ako sedadlo. (pozri fotografiu 5-38).

Foto 5-38

Všetky povrchy sú opäť leštené vibračnou brúskou. (pozri fotografiu 5-39).

Foto 5-39

Mleté skosenie ručne brúsené brúsnym papierom (pozri fotografiu 5-40).

Foto 5-40

Drevené čiapky sú prilepené, zatvárajúc uzávery skrutiek. (pozri fotografiu 5-41).

Foto 5-41

Kreslá sú pripravené dokončiť maľovanie (pozri fotografie 5-42 a 5-43).

Fotografie 5-42

Fotografie 5-43

Môže byť tónovaná v akejkoľvek farbe s moridlom a dvoma alebo tromi vrstvami ochranného laku, impregnáciou olejmi na drevo alebo natieraním povlakmi odolnými voči poveternostným vplyvom.

Загрузка...