Nadačný dom

Asfaltový tmel na hydroizoláciu základu

Pri budovaní každej budovy je potrebné dbať na jej ochranu pred vplyvom pôdy a atmosférickej vlhkosti, ktorá je schopná časom zničiť aj tie najspoľahlivejšie stavebné materiály. Preto dlhodobá prevádzka a pevnosť celej budovy závisí od výberu ochranného zloženia.

Asfaltový tmel na hydroizoláciu základu

Najbežnejším a cenovo dostupným ochranným prostriedkom je asfaltový tmel na hydroizoláciu základu. Tento materiál, rovnako ako všetky ostatné typy hydroizolačných materiálov, má svoje fyzikálno-technické a prevádzkové vlastnosti, aplikačné vlastnosti, vlastné výhody a nevýhody, ktoré je potrebné mať na pamäti pri výbere pre následnú prácu.

Je potrebné okamžite poznamenať, že výhody tohto materiálu sú oveľa väčšie ako negatívne vlastnosti. Z "výhod" takejto hydroizolácie možno identifikovať:

 • Vďaka vysokej elasticite asfaltového tmelu je medzi ním a povrchom suterénovej steny zaistená vynikajúca priľnavosť, a preto materiál spoľahlivo chráni stavebnú konštrukciu pred prenikaním vlhkosti a ňou spôsobenou eróziou.

Pri dodržaní všetkých pravidiel aplikácie asfaltového tmelu je zaručená jeho vynikajúca priľnavosť k hydroizolačnému povrchu.

 • Okrem toho pružnosť udržuje hydroizolačnú vrstvu neporušenú počas zmršťovania štruktúry a praskania materiálu s dlhou životnosťou.
 • Asfaltový tmel zabraňuje vzniku a vývoju procesov korózie kovových prvkov základu, čo tiež významne predlžuje životnosť konštrukcie.
 • Prostriedok chráni materiál suterénnych stien pred plesňami a inými kolóniami nežiaducej mikroflóry.
 • Mastic preniká dobre do pórov materiálu stien a vyplňuje svoje trhliny.
 • Jednoduchosť použitia tohto zloženia na steny vám umožňuje robiť túto prácu sami, pretože proces izolácie nevyžaduje špeciálne zručnosti. Hlavnou vecou v priebehu práce je zabezpečiť, aby na povrchu neboli ani veľmi malé plochy, ktoré nie sú pokryté ošetrením.
 • Výhoda tmelu nad inými vodotesnými materiálmi môže byť tiež nazývaná rýchlosť nanášania.
 • Asfaltový tmel môže byť tiež použitý ako lepidlo na inštaláciu hydroizolačného materiálu.
 • Pri správnom výbere tohto materiálu je možné s ním pracovať prakticky pri akejkoľvek teplote.
 • Všetky bitúmenové tmely majú prijateľnú cenu, takže nemusíte hľadať veľké sumy na ich kúpu. Okrem toho je tmel spotrebovaný pomerne šetrne, a to nevyžaduje príliš veľa.

Medzi nevýhodami tohto hydroizolačného materiálu je možné izolovať trvanie polymerizácie kompozície aplikovanej na povrch, čo vyžaduje, aby sa následné operácie preniesli až do úplného vytvrdnutia hydroizolačnej vrstvy. Je však dokonca ťažké označiť tento faktor za nevýhodu, pretože po jeho predvídaní je možné vopred naplánovať čas realizácie izolácie a dokončenia na neskoršie obdobia.

Ďalšie možné "mínus" - niektoré nízko kvalitné tmely môžu vyschnúť a prasknúť v priebehu času. Preto je veľmi dôležité vybrať si správny materiál, nielen podľa cenových kritérií.

Hlavné typy bitúmenových tmelov

Asfaltové tmely sú rozdelené podľa rôznych kritérií, preto pri výbere tohto materiálu na hydroizoláciu základu je potrebné starostlivo preštudovať priložené pokyny, ktoré obsahujú informácie o jeho zložení a technológii použitia.

1. Tmel na bitúmenovom základe je rozdelený podľa vlastností technológie ich ukladania na povrchu. Existujú dve hlavné varianty tohto procesu - „studená“ a „horúca“ aplikácia.

Asfaltové tmely sa primárne delia na "studené" a "horúce".

 • Na trhu sa nachádza veľa značiek „horúcich“ bitúmenových tmelu, ale spája ich skutočnosť, že by sa mali zohriať skôr, ako sa natrie na stenu a privedie na určitú teplotu. „Horúce“ tmely sa môžu líšiť v tepelnej odolnosti, to znamená v maximálnej teplote, na ktorú sa musia ohrievať pred dosiahnutím požadovaného stavu, aby sa mohli použiť ako lepidlo na zvinutý materiál alebo ako nezávislá vodotesná vrstva. Treba poznamenať, že výrobcovia tohto materiálu sa neodporúčajú miešať tmely s rôznymi vlastnosťami.

Takzvané "horúce" tmely používajú najmä profesionálni stavitelia, pretože je potrebné dodržiavať určitú procesnú technológiu, a aby sa predišlo vážnym zraneniam, dodržiavať prísne bezpečnostné postupy. Ak nie sú skúsenosti s takýmito kompozíciami, potom je lepšie obrátiť sa na špecialistov alebo použiť „studenú“ verziu náterového materiálu na vytvorenie vodotesnej vrstvy.

Ceny bitúmenu Goodhim

Mastic bitúmenový Goodhim

Môžete si tiež všimnúť, že tento typ hydroizolácie sa najčastejšie používa v prípade, keď sa stavba stavia v oblastiach s drsnými zimnými podmienkami.

Mastic "studenej" aplikácie, samozrejme, ľahšie pracovať, ale môže mať obmedzenia na podmienky hydroizolačných operácií

 • Studené asfaltové hydroizolačné zmesi sa vyrábajú aj v rôznych verziách, ale všetky sa aplikujú na základové steny bez špeciálnej prípravy tmelu, okrem prípadného dôkladného premiešania. Avšak pre prácu v chladnom období, pri nízkych teplotách, niektoré varianty takýchto tmelov ešte vyžadujú určité vykurovanie. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy, že na prácu v takýchto podmienkach sú vhodné len vysoko kvalitné, výhodne bitúmenové polymérne zmesi vyrábané spoľahlivými spoločnosťami.

2. Asfaltové tmely sa vyrábajú tak na báze organických rozpúšťadiel, ako aj vo vode rozpustných, v závislosti od toho, ktoré zložky sú zahrnuté v ich zložení. V tomto ohľade môžu byť zriedené na tekutejšiu konzistenciu len kvapalinami, na ktorých boli pôvodne zmiešané.

3. Hydroizolačné tmely sú jednozložkové a dvojzložkové.

 • Prvá možnosť je pripravená na použitie, to znamená, že stačí otvoriť obal, potom zmes dobre premiešať - a môže sa aplikovať na povrch steny, ktorý je pre ňu pripravený.

Príklad dvojzložkového hydroizolačného polymér-bitúmenového tmelu

 • Dvojzložkové tmely pozostávajú z dvoch zložiek, ktoré sú v určitých pomeroch zmiešané bezprostredne pred aplikáciou. Takéto kompozície sa rýchlo vytvrdzujú a vytvrdzujú, takže po zmiešaní s nimi musíte pracovať dostatočne rýchlo. Dvojzložkové zmesi majú nielen dlhšiu životnosť v uzavretom stave, ale aj vysokú životnosť počas prevádzky. Táto možnosť je užitočná v prípade, keď sa práca musí vykonať rýchlo. Treba však povedať, že kvôli vysokým nákladom a obtiažnosti použitia takéto kompozície nezískali širokú distribúciu.

Čistý bitúmen sa nemôže použiť ako tmel - nakoniec sa začne prasknúť a spoľahlivosť hydroizolácie neposkytuje

4. Oddelené tmely a ako vytvrdzujú, pretože po aplikácii môžu úplne stvrdnúť alebo zostať v polotuhom stave.

5. Nakoniec sú bitúmenové tmely rozdelené podľa ich zložiek. Dnes na predaj nájdete nasledujúce možnosti pre hydroizolačnú zmes na báze bitúmenu:

 • Asfaltové a minerálne tmel zahŕňa také látky, ako je krieda, cement, dolomit, azbest, kremeň alebo vápenec, rozdrvený na jemný prášok - tieto látky tvoria až 20% celkovej hmotnosti zmesi. Okrem minerálov je v tomto tmeli nevyhnutne zahrnuté zmäkčovadlo - podľa výrobnej technológie by malo byť aspoň 5%. Ako plastifikátor sa používa olejové rozpúštadlo alebo lak, ktorý sa používa ako plastifikátor, jedná sa o netvrdnúcu hydroizolačnú zmes, ktorá odolá všetkým mechanickým, vibračným a hydraulickým zaťaženiam bez poškodenia. V tomto ohľade sa používa podobný tmel na ochranu zahĺbených častí stien základu.
 • Gumový bitúmen zloženie, okrem ropného bitúmenu, obsahuje jemný kaučukový prášok alebo syntetický kaučuk, ktorý robí tmel pružnejším. Okrem toho sú do tmelu zahrnuté minerálne plnivá, ako aj špeciálny minerálny olej ako zmäkčovadlo. Takéto kompozície sa vyrábajú na báze organického rozpúšťadla.

Tento druh tmelu sa môže predávať v práškovej forme a jeho spotreba v závislosti od hrúbky náteru je 1,5 ÷ 2 kg / m². Zmes sa pred aplikáciou zahreje na teplotu uvedenú na obale. Na to sa naleje do nádoby a zapáli sa. Tento typ tmelu možno nazvať jedným z najdostupnejších a životnosť hydroizolácie je 15 ÷ 20 rokov.

 • liatie gumený zmes má dobrú viskozitu, vďaka čomu materiál vytvára hustú, elastickú a spoľahlivú ochrannú vrstvu pred vlhkosťou. Táto verzia tmelu, rovnako ako predchádzajúca, sa v prípade potreby riedi rozpúšťadlom. Doba schnutia každej z vrstiev tejto vrstvy je 6 až 12 hodín. Spotreba materiálu závisí od mnohých faktorov, v ktorých môžete zahrnúť pórovitosť základného materiálu, hrúbku aplikovanej vrstvy, parametre vlhkosti a teplotu okolia. Vo všeobecnosti sa spotreba môže pohybovať od 0,75 do 1,5 litra na meter štvorcový. Pre lepšiu priľnavosť k podkladu a vytvorenie vysoko kvalitného filmového povlaku sa odporúča mierne navlhčiť betónovú stenu. Základný náter pod gumovým tmelom sa nevyžaduje.
 • Bitúmen-Polymer tmel na báze vody obsahuje jeden alebo viac modifikovaných polymérov. Neobsahuje organické rozpúšťadlá, preto nemá silné pachy a dá sa použiť nielen pre exteriér, ale aj pre interiérové ​​práce. Zlúčeniny obsahujúce polyméry sú nielen vynikajúcou vodotesnosťou pre stavebné konštrukcie, ale stávajú sa tiež vynikajúcou ochranou stien a interiérov proti prenikaniu škodlivého radónu z pôdy. Doba schnutia tohto tmelu na stenách je 6 ÷ 8 hodín.
 • Asfaltový latex tmel sa vyrába na vodnej emulzii. Latex je kaučuk syntetizovaný v priemyselných podmienkach a so zlepšenými vlastnosťami. Vo väčšine prípadov sa tento typ tmelu používa v chladnom stave a predáva sa v hotovej forme, to znamená, že ide o jednozložkové zloženie. Je žiaduce pripraviť povrch steny pred nanesením bitumen-latexového tmelu, ktorý sa spracuje základným náterom, ktorý sa môže pripraviť nezávisle, pričom sa riedi rovnaká kompozícia tmelu vodou v pomere 1: 1. Latexové tmely môžu byť použité aj pri nízkych teplotách bez ohrevu.
 • asfaltový ropy Mrazuvzdorný tmel je vynikajúci pre hydroizoláciu vonkajších a vnútorných ponorných konštrukcií, ktorých steny môžu byť postavené z akéhokoľvek materiálu. Tento tmel sa riedi benzínom, lakovým benzínom alebo rozpúšťadlom. Spotreba hydroizolačnej zmesi je 1 ÷ 1,5 l / m².
 • Asfaltový primér líši sa od tmelu v jeho tekutejšej konzistencii, pretože sa používa na prípravu povrchov na aplikáciu hlavnej vodotesnej vrstvy tmelu. Primer môže byť vyrobený z tmelu jeho riedením rozpúšťadlom alebo vodou, v závislosti na báze, na požadovanú konzistenciu. Táto kompozícia na prípravu povrchu sa nanáša valčekom, štetcom alebo striekaním špeciálnou striekacou pištolí. Doba schnutia takejto zmesi na stenách, v závislosti od bázy, môže byť od 1 do 5 hodín.

Požiadavky na tmely

Aby sa vodotesný povlak ukázal ako silný a trvanlivý, musí byť zloženie bitúmenového tmelu vysoko kvalitné a dátum jeho výroby musí zodpovedať záručným podmienkam deklarovaným výrobcom.

Kvalitný hydroizolačný tmel musí spĺňať niekoľko špecifických požiadaviek.

Preto pri nákupe tohto materiálu je nevyhnutné preskúmať štítok na obale, kde by sa mali predložiť všetky potrebné vlastnosti a informácie o dátume jeho výroby.

Okrem týchto kritérií musíte zvážiť nasledujúce vlastnosti tmelu:

 • Hydroizolačná zmes by mala mať rovnomernú konzistenciu bez cudzích inklúzií, ktoré môžu v aplikovanej vrstve vytvárať vzduchové bubliny, čo oslabuje vodotesné vlastnosti materiálu.
 • Mastic by mal byť flexibilný a pohodlný.
 • Zmes počas aplikácie a počas prevádzky by nemala uvoľňovať látky škodlivé pre človeka do životného prostredia, a preto by jej zloženie nemalo obsahovať toxické zložky.
 • Asfaltová hydroizolačná kompozícia použitá na hydroizoláciu základu musí mať tepelnú odolnosť najmenej 70 stupňov.
 • Úplná odolnosť proti vode je jednou z hlavných vlastností pre všetky asfaltové tmely.
 • Vysoká priľnavosť zmesi je nevyhnutná nielen pre dobrú priľnavosť k podkladu, ale aj pre spoľahlivé lepenie vodotesných kotúčov.
 • Mrazená hydroizolačná vrstva musí mať konštantné fyzikálne a mechanické vlastnosti, ktoré pretrvávajú počas celej doby prevádzky v rozsahu prevádzkových teplôt uvedených na obale výrobcom.

Proces vytvárania vodotesnej ochrannej vrstvy na stenách základu je jednoduchý, ale bude trvať pomerne dlhú dobu, ak sa vykoná ručne, tj štetcom, valčekom alebo špachtľou, najmä v prípadoch, keď konštrukcia ide hlboko do zeme, čo znamená, že má väčšiu výšku. ,

ilustrácieStručný opis vykonávanej operácie
Po začatí prác na hydroizolácii základu je potrebné ho upraviť na popraskanie.
Ak sa zistia takéto chyby, musia sa utesniť av prípade potreby vytiahnuť kovovými spojkami z výstužných konzol s priemerom 10-12 mm alebo pásmi s hrúbkou 3 ÷ 5 mm.
Ak sú praskliny ponechané na základni, potom je zbytočné vodotesný náter s náterom, pretože vlhkosť prenikne hlboko do stien cez tieto medzery a pokračuje v ničení betónu.
Je potrebné začať s opravou s rozširovaním trhlín a ich prehlbovaním, pokiaľ je to možné.
Ak je trhlina malá, musí sa najprv naplniť hlbokým penetračným náterom, vysušiť a potom vyplniť tesniacim tmelom pre vonkajšie práce.
Ak je medzera veľká, potom sú upínacie prvky pripevnené na stenu a potom, po spracovaní základným náterom, je trhlina naplnená do plnej hĺbky a šírky betónovým alebo betónovým lepidlom.
Ak je základ je položený z tehál, potom sa odporúča posilniť celý povrch s kovovou mriežkou, potom omietky, a to až potom, že pokračovať na hydroizolačné práce.
Ďalej, pred nanesením hydroizolačného materiálu sa na vyčistené steny nanesie základný náter bitúmenovým základným náterom pozostávajúcim z bitúmenového tmelu a rozpúšťadla.
Táto kompozícia môže byť zakúpená v hotovej forme alebo vyrobená samostatne zmiešaním oboch zložiek v pomere 1: 1.
Základná vrstva je nevyhnutná predovšetkým na vytvorenie dobrého základu pre aplikáciu základného hydroizolačného materiálu.
Základný náter posilní povrch zviazaním zvyškového prachu na povrchu steny. Naplní póry a malé praskliny, čím sa eliminuje nadmerná absorpcia štruktúry základového materiálu - zníži sa tým spotreba bitúmenového tmelu a vytvorí sa hladký vodotesný povrch pre jeho aplikáciu.
Pretože základný náter má tekutú konzistenciu, je vhodné aplikovať ho mäkkou kefou alebo štetcom, aby sa pohodlne upevnila práca na dlhú rukoväť.
Základný náter sa nanáša na povrch rovnomerne a po úplnom spracovaní prípravnou zlúčeninou je potrebné, aby bol primer primeraný na vyschnutie.
Tento proces bude trvať od 3 do 12 hodín, v závislosti od zloženia roztoku a vlastností bázy.
Po zaschnutí základového náteru sa aplikuje vodotesný povlak jednou z vybraných kompozícií tmelu. Aplikuje sa v jednej alebo viacerých vrstvách.
Hydroizolácia aplikovaná v štyroch vrstvách, medzi ktorými sa ukladá sklolaminát, sa nazýva ťažká, a nielen že chráni steny pred akoukoľvek vlhkosťou, ale stane sa aj druhom dodatočnej výstuže pre ich povrchy.
Asfaltové hydroizolačné tmely majú často dosť hrubú textúru, takže sa často nanášajú širokou stierkou alebo stierkou.
Hmotnosť musí byť rovnomerne rozložená na stenu, čím sa vytvorí rovnomerná vrstva.
Ak sa nanesie niekoľko vrstiev, každý z nich, pred pokračovaním do ďalšieho, by mal byť dobre vysušený. Время просыхания мастики обязательно указывается на упаковке материала.
Другой вариант использования битумной мастики при гидроизоляции фундамента - это наклеивание на нее рубероидных полотен.
В этом случае на загрунтованные стены наносится один слой мастики, который перед нанесением на него полотен обычно разогревается для лучшей адгезии материалов между собой.
Ďalej, pred vykonaním ďalších stavebných prác musia byť hydroizolačné a vysušené steny základu pokryté tepelnoizolačným materiálom.
Splní svoj priamy účel a v tomto štádiu práce sa stane dobrou ochranou pre hydroizolačnú vrstvu pred poškodením.

Ak je potrebné vykonať takúto prácu v zime, potom sa použije vodotesná zmes, ktorá môže odolať aplikácii na povrch pri teplote okolia až do -30 stupňov, napríklad bitúmen-tmel. Aby bolo možné úspešne pracovať v tomto ťažkom období, odporúča sa splniť niektoré požiadavky:

 • Pri použití bitúmenového tmelu ako základného materiálu hydroizolácie, to znamená bez použitia valcovaných materiálov, musí byť povrch upravenej steny zahrievaný na kladnú teplotu. Tepelné zbrane sa zvyčajne používajú na tento účel, aj keď môžete použiť aj zahrievanie s plynovým horákom.
 • Samotný Mastic by mal byť pripravený v teplých miestnostiach umiestnených v krátkej vzdialenosti od miesta jeho aplikácie.
 • Pri vysokej vlhkosti, hmle, daždi alebo snehu nie je možné usporiadať hydroizolačnú krytinu základne.
 • Ak je nevyhnutné vykonávať tieto práce v chladnom období, odporúča sa zabezpečiť špeciálne zariadenia - skleníky, ktoré pomôžu dosiahnuť pozitívnu teplotu základových stien.

Keď je nevyhnutné pracovať v mrazivom alebo nepriaznivom počasí, je postavený dočasný teplý dom.

Teplyak je konštrukcia baru alebo kovu postaveného na pracovisku, ktorý je dotiahnutý hustým polyetylénovým filmom. Vnútri tohto zariadenia na vykurovanie ohrievačov vzduchu sú zapnuté bez otvoreného ohňa, aby sa zabránilo vytváraniu nebezpečných podmienok pre zdravie a životy staviteľov.

 • Pri miešaní tmelu vo vybavených horúcich domoch sa na zahrievanie zmesí používajú elektricky vyhrievané miešačky.
 • Vďaka nepriaznivým zimným podmienkam pre prácu sa aplikácia všetkých vrstiev hydroizolácie vykonáva takzvanými drapákmi, to znamená, že proces nanášania všetkých vrstiev sa vykonáva v jednej časti nadácie. Potom sa teplo preorientuje na nasledujúcu časť budovy a práca sa na ňom vykonáva - až do ukončenia celej úlohy.
 • Výsledky všetkých prác vykonaných v zimnom období by sa mali kontrolovať s nástupom teplej sezóny, v prípade akýchkoľvek chýb, ktoré by sa mali okamžite odstrániť.

Krátko sa uvažuje o procese vytvárania hydroizolačnej bariéry v tejto publikácii, ale len z toho dôvodu, že sa na našom portáli venuje tejto problematike samostatný podrobný článok.

Základná hydroizolácia je dôležitá!

Veľkú chybu urobili tí stavitelia, ktorí po naliatí nadácie prehliadnu problém vytvárania ochrany pred účinkami podzemnej vlhkosti. Čo je potrebné hydroizolácia v suteréneaké požiadavky musí spĺňať a ako to môže urobiť sám - prečítajte si špeciálnu publikáciu na našich portálových stránkach.

Na stavebnom trhu v Rusku existuje pomerne široká škála hydroizolačných bitúmenových hmôt od rôznych výrobcov, ale stále niektoré z nich majú najvyššiu možnú popularitu.

Produkty spoločnosti "Technonikol"

Mastic "TechnoNIKOL" sú dnes snáď najžiadanejšími spotrebiteľmi zaoberajúcimi sa súkromnou výstavbou. Tieto zlúčeniny sú vyrobené z vysoko kvalitných výrobkov na najmodernejšom zariadení a spĺňajú všetky medzinárodné štandardy kvality.

Ceny bitúmenového tmelu TechnoNIKOL

Asfaltový tmel TechnoNIKOL

Asfaltové hydroizolačné tmely sa vyrábajú na báze rozpúšťadiel a vodných emulzií, na použitie v horúcej a studenej forme, ako aj na aplikáciu pomocou špeciálneho zariadenia a ručne.

Táto tabuľka uvádza fyzikálno-technické vlastnosti zloženia značky "TechnoNIKOL":

Fyzikálno-technické ukazovatele bitúmenového tmelu "TechnoNIKOL"№20№21№24№31№33№41
Pevnosť priľnavosti so základňou, MPa:
- betónom0.60.10.450.60.20.6
- s kovom0.90.1--0.250.9
Flexibilita na dreve s polomerom 5,0 ± 0,2 mm 0С-15-35-5-15-25-
Relatívne predĺženie pri pretrhnutí,%100500-7009001100
Absorpcia vlhkosti počas dňa,% hmotnosti20.40.410.41
Vodotesný na jeden deň pri tlaku 0,1 MPa++++++
Hmotnostný podiel neprchavých látok,%73÷93506550÷7053÷65100
Hrúbka jednej vrstvy, mm1.511122
Spotreba na vrstvu, kg / m²2,5÷5,72,5÷5,72,5÷5,72,5÷5,73,5÷5,52,5÷5,7
Doba schnutia jednej vrstvy, h, pri + 20 ° C a 50% vlhkosti.242424554
Teplotný rozsah použitia, ° Сod -20 do +30od -20 do +40od +5 do +30od +5 do +30od -20 do +40od -20 do +40
Vlhkosť bázy, nie viac,%448844

Podrobnejšie informácie o tmeli "TechnoNIKOL" sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

ilustrácieStručný opis materiálových znakov
Asfaltové "AquaMast" vyrába spoločnosť "TechnoNIKOL" pre použitie v rôznych oblastiach v interiéri a pre vonkajšie stavebné práce.
Na obale sa uvádza účel zloženia - môže to byť hydroizolácia základov, bazénov a podláh v kúpeľniach, zastrešenie a iné operácie.
Zloženie tmelu "AquaMast" zahŕňa bitúmenovú látku, minerálne plnivá, technické oleje a rozpúšťadlá.
Hydroizolačná asfaltová hmota na úpravu základov je hotová kompozícia, ktorá sa používa na aplikácie na betón, kov, železobetón, drevo, tehla, pochované v zemi a priamo v styku s vlhkosťou.
Aby sa vytvorila dobrá priľnavosť medzi hydroizolačnou vrstvou a základným materiálom, výrobca odporúča pred nanesením povrch nasiaknuť asfaltovým základným náterom AquaMast, čo platí najmä v prípade izolácie porézneho stavebného materiálu. Okrem toho, podľa tohto odporúčania, môžete výrazne ušetriť na tmelu a uľahčiť jeho použitie.
Doba schnutia jednej vrstvy tmelu je od jednej hodiny do jedného dňa v závislosti od niektorých faktorov, medzi ktoré patrí materiál základu, teplota a vlhkosť prostredia, ako aj hrúbka nanesenej vrstvy.
Mastic sa považuje za vysušený, ak jeho povrch prestane byť lepkavý.
Aby nedošlo k poškodeniu hydroizolačnej vrstvy pri ďalších stavebných prácach, okamžite po vyschnutí by mala byť pokrytá ochrannými platňami alebo tepelne izolačnými rohožami.
Tento tmel je balený výrobcom v kovových vedrách 3, 10 a 18 kilogramov.
Mastic spotreba je 1 kg / m².
"TechnoNIKOL číslo 20" - asfaltový kaučuk, tmel, pripravený na použitie.
Hydroizolačná hmota pozostáva z niekoľkých zložiek - modifikovaná drvená guma, ropný bitúmen, minerálne plnivá, technologické prísady a organické rozpúšťadlo.
Po konečnom vysušení tento tmel vytvára povlak s vysokou pevnosťou, schopný prevádzky v širokom rozsahu prevádzkových teplôt, v rôznych oblastiach, od aplikácie ochranných vrstiev na strešnej krytine až po hydroizoláciu rôznych stavebných konštrukcií vrátane základov.
Spotreba "TechnoNIKOL č. 20" pre strechu sa pohybuje od 3,8 do 5,7 kg / m² a pre hydroizoláciu základu od 2,5 do 3,5 kg / m².
Práca na aplikácii tejto kompozície je možná pri teplotách od -20 do +40 stupňov, doba schnutia hydroizolačnej vrstvy je 24 hodín pri teplotách nad +5 stupňov.
Práca by sa nemala vykonávať v blízkosti zdrojov otvoreného ohňa, treba sa vyhnúť kontaktu s pokožkou a sliznicami.
Skladovanie tmelu z bitúmenu a gumy by sa malo vykonávať pri teplote od -20 do +30 stupňov, na tmavom mieste. Čas použiteľnosti od dátumu výroby je 18 mesiacov.
Predaný tmel "TechnoNIKOL číslo 20" v kovových vedrách 20 litrov.
"TechnoNIKOL č. 21" ("TechnoMast") - tento tmel je označovaný ako strešná krytina, ale úspešne sa používa nielen na opravu všetkých druhov striech v kombinácii s valčekovými nátermi, sklenenými vláknami a ako samostatná hydroizolácia, ale aj na ochranu pred vlhkosťou všetkých stavebných konštrukcií , K takýmto oblastiam patria pivnice, pilóty, základy domov a iných častí budov, ktoré sa nachádzajú v zemi a sú v priamom kontakte s vodou.
Okrem toho je táto kompozícia vhodná na antikoróznu úpravu povrchov z kovu - jedná sa o karosérie, rúry a iné komponenty a konštrukcie.
TechnoMost je hotový tmel pozostávajúci z modifikovanej umelej gumy, minerálnych plnív, technologických prísad, organického rozpúšťadla a ropného bitúmenu. Vrstvy povlaku tohto materiálu majú vysokú elasticitu, tepelnú kapacitu, priľnavosť, odolnosť voči vlhkosti.
Môžete pracovať s tmelom "Tehnomast" pri teplote okolia -20 až +40 stupňov. Ak sa vzduch zohreje na teplotu nižšiu ako +5 stupňov, potom sa pred použitím musí zmes udržiavať v teple aspoň jeden deň.
Za výhodných podmienok nie je doba schnutia vrstvy tmelu dlhšia ako 24 hodín.
S touto kompozíciou nie je možné pracovať, ak je v blízkosti otvorený oheň a pri aplikácii tmelu je potrebné chrániť oči a otvorené časti tela.
Riešenie sa predáva v kovových vedrách na 20, 10 a 3 litre.
Mastic spotreba pri strešnej krytine je 3,8 ÷ 5,7 kg / m² a na ochranu pred vlhkosťou základov 2,5 ÷ 3,5 kg / m².
"TechnoNIKOL č. 24" ("MGTN") - táto vodotesná tmel je zmes pozostávajúca z bitúmenu, minerálnych plnív, rozpúšťadiel a technologických prísad.
Tento typ tmelu neobsahuje polyméry, preto jeho elasticita je o niečo nižšia a relatívna ťažnosť chýba, preto tmel patrí do tvrdých hydroizolačných náterov a nie je vhodný na prácu s kovom.
Mastic je určený špeciálne pre ochranný náter drevených, betónových a železobetónových povrchov. Zostávajúce údaje o tomto materiáli sú uvedené vo vyššie uvedenej tabuľke.
"TechnoNIKOL č. 31" je vodná emulzia ropného bitúmenu, technologických prísad, modifikovanej umelej gumy, ako aj minerálnych plnív.
Materiál má vysokú priľnavosť k akýmkoľvek povrchom, je odolný voči vlhkosti, elastický a tepelne odolný. Pretože kompozícia je vyrobená na báze vody, neobsahuje minerálne rozpúšťadlá. V tomto ohľade môže byť tento tmel použitý na hydroizolačnú prácu vo vnútri areálu - balkóny, kúpeľne, bazény, pivnice a iné.
Materiál sa však používa na opravu strešných náterov, ako samostatná hydroizolačná vrstva a v kombinácii s valcovanými plechmi alebo sklolaminátom.
Vynikajúci "TechnoNIKOL №31" a pre ochranný náter stien nadácie a ďalších konštrukcií, zapustené do zeme.
Tento vodotesný tmel, pripravený na použitie, má niektoré vlastnosti aplikácie. Pred začatím práce sa roztok musí dobre premiešať a potom aplikovať na suchý alebo mierne vlhký povrch, očistený od nečistôt, hlavná vec je, že by nemal byť mokrý. Mazanie povrchov je možné vykonať špachtľou alebo širokým štetcom.
Vodný roztok sa aplikuje pri teplote vzduchu +5 až +30 ° C a sušenie jednej vrstvy hydroizolácie trvá maximálne 5 hodín. Nakoniec povlak získa pevnosť za sedem dní.
Spotreba zloženia "TechnoNIKOL č. 31", keď je hydroizolácia strechy 3,8 ÷ 5,7 kg / m², a pri aplikácii na steny nadácie 2,5 ÷ 3,5 kg / m².
Mastic sa predáva v kovových vedrách 18, 9 a 2,7 kg.
"TechnoNIKOL č. 33" je tmel na báze bitúmen-latex vyrobený na báze vodnej emulzie, ktorá tiež obsahuje modifikované polyméry. Kompozícia neobsahuje minerálne rozpúšťadlá.
Tento typ materiálu je vhodný aj na hydroizoláciu základov a striech, ako aj vnútorných podlahových priestorov.
Mastic nevyžaduje prípravu pred použitím a je vhodný na manuálne a mechanické použitie.
Pri rozhodovaní o použití špeciálneho zariadenia na povrchovú úpravu je postrekovanie možné len s 10 - 12% roztokom chloridu vápenatého, čo znamená 4 kg kryštalickej látky na 25 litrov vody, ktorá sa pridáva k tmelu v pomere 1: 8.
Mastic sa predáva v sudoch s objemom 200 litrov a jeho spotreba predstavuje 4,5 ÷ 5,5 kg / m² pre strešné krytiny a hydroizolačné základy - 3,5 ÷ 4,5 kg / m².
"TechnoNIKOL č. 41" je "horúci" hydroizolačný tmel, ktorý je považovaný za krytinu, ale je možné ho použiť na utesnenie výtlkov a trhlín v betónových poteroch a železobetónových doskách, na potiahnutie základov betónu, kovu, rôznych blokov a tiež na ochranu potrubí.
Tento druh tmelu je vyrobený z modifikovaných polymérov, minerálnych plnív a ropného bitúmenu. Pri aplikácii vytvára trvanlivý pevný náter, ktorý zaisťuje spoľahlivú hydroizoláciu konštrukcie.
Pred začiatkom práce musí byť pripravený "TechnoNIKOL č. 41". Na tento účel sa suchý tmel umiestni do nádoby a zahreje na 160 ÷ 180 stupňov a potom sa nanesie na povrch základný náter so základným náterom asfaltovým štetcom.
Práce na výkrese sa vykonávajú pri teplote vzduchu od -20 do +40 stupňov.
Tento výrobok sa predáva v papierových vreciach so silikónovou vnútornou vrstvou vo vnútri. Čistá hmotnosť vaku je 30 kg.
Skladovateľnosť materiálu od dátumu výroby je 18 mesiacov.
Asfaltový a polymérny tmel MKTN je štruktúra aplikovaná v studenom stave. Zahŕňa ropný bitúmen, modifikovaný termoplastický elastomér styrén-elastomér alebo jeho modifikácie, rozpúšťadlá, plnivá a technologické prísady.
Mastic sa používa na aranžovanie a opravu striech, ako aj na hydroizoláciu suterénnych stien a základov, ako aj iných stavebných konštrukcií, ktoré sú ukryté v zemi a vystavené konštantnej vlhkosti.
Materiál má nielen hydroizolačnú kvalitu, ale aj antikoróznu, preto sa často používa na ochranné úpravy kovových konštrukcií a dielov nielen v stavebníctve, ale aj pri opravách automobilov.
Mastic spotreba je 3,8 ÷ 5,7 kg / m² pre strešné krytiny a 2,5 ÷ 3,5 kg / m² pre hydroizolačné základy.
Materiál je určený na použitie v teplotnom rozsahu od -200 do +300 stupňov a doba schnutia za normálnych podmienok nie je dlhšia ako jeden deň.
Záručná doba na tmely od dátumu výroby je 18 mesiacov. Ide o predaj v kovových vedrách a sudoch s objemom 20 a 50 litrov.

Asfaltové tmely iných výrobcov

Okrem známej domácej značky "Technonikol", iní výrobcovia tiež prezentujú svoje výrobky na ruskom trhu, vrátane Petroleum Bitumen Plant, GidroLux, Icopal, DonIzol, Grida a ďalšie.

Charakteristiky niektorých z nich budú prezentované v tabuľkách.

Fyzikálne a technické ukazovatele bitúmenových tmelov"IYC-G""IYC-K""IYC-T""Darkie""MEBIS"
Absorpcia vlhkosti počas dňa nie je vyššia ako% hmotnostné0.50.510.20.5
Bežná viskozita nie kratšia ako sekundy2115152014÷28
Priľnavosť betónu, nie menej, MPa0.30.41,5÷3,00,15÷0,10.4
Teplota mäknutia, ° С7013010080100
Doba schnutia na jednu vrstvu, hodiny2412÷242412÷2412÷24
Hĺbka prieniku ihly pri 25ºС, 0,1 mm15÷2012÷2015÷2015÷2012÷15
Mastic spotreba, liter / m², s hrúbkou vrstvy 2 mm10,8÷1,00,8÷1,02,5÷3,00,25÷0,5

A o tých istých skladbách - trochu viac:

ilustrácieStručný opis materiálových znakov
Mastic MGH-G "Grid" je kompozícia, ktorá je pripravená na použitie a nevyžaduje zahrievanie. Homogénna zmes sa skladá z ropného bitúmenu, minerálneho plniva a organického rozpúšťadla.
Táto kompozícia je určená na vonkajšiu hydroizoláciu rôznych stavebných konštrukcií, vrátane tých, ktoré sú uložené v zemi, s výnimkou tých, ktoré budú mať počas prevádzky tepelný vplyv presahujúci 70 stupňov.
Práca na aplikácii tejto zmesi sa vykonáva pri teplote vzduchu, ktorá nie je nižšia ako + 10 stupňov, na povrchu, vopred vyčistená a natretá bitúmenovým základným náterom.
Mastic MGH-G - dosť hrubý a často aplikovaný špachtľou. Ak plánujete prácu s kefou alebo valčekom, zmes by sa mala zriediť organickým rozpúšťadlom, ktorého množstvo by nemalo prekročiť 25 ÷ 50% objemu tmelu. Ako rozpúšťadlo je možné použiť rozpúšťadlový olej, lakový benzín, terpentín, xylén a podobné organické zlúčeniny.
V prípade použitia hydroizolačného tmelu bez prídavných materiálov, ako je napríklad strešná krytina, sa odporúča aplikovať na základové steny 2 ÷ 3 vrstvy kompozície, pričom každá z nich môže schnúť od 6 do 24 hodín, ak je teplota okolia aspoň +20 stupňov. Úplné vysušenie povlaku nastáva deň po aplikácii poslednej vrstvy.
Ak sa práca vykonáva pri nízkych teplotách, čas schnutia sa zvyšuje.
Na predaj tmel je dodávaný v kovových vedrách 20 litrov.
MGH-K "Grida" je zmes živice a gumy, pripravená na použitie, ktorá sa skladá z drvenej gumovej drviny, ropného bitúmenu, živicových kyselín, syntetického termoplastického polyméru a organických rozpúšťadiel. Zložky, ktoré tvoria tmel v komplexe, dávajú mu elasticitu, ktorá sa nestratí pri teplotách od - 35 do + 130 stupňov.
Гидроизоляционный материал применяется для нанесения на кровельную поверхность, на фундаменты, и другие части наружные части строения. Благодаря сбалансированной консистенции мастика хорошо проникает и закрывает различные изъяны поверхностей, такие, как сколы, трещины и щели.
Ak sú poškodenia väčšej šírky, potom sa tmel používa v spojení s výstužnou sklenenou sieťovinou.
Pevnosť a priľnavosť tohto typu tmelu je taká vysoká, že sa používa aj pri záplatovaní povrchu vozovky. Úplný zoznam prác, ktoré možno vykonať pomocou tohto hydroizolačného materiálu, nájdete na štítku obalu.
Ak je potrebné získať kvapalnejšiu kompozíciu, tmel sa môže zriediť jedným z organických rozpúšťadiel. Je potrebné pripomenúť, že rozpúšťadlo môže byť pridané v objeme maximálne 25 - 50% celkovej hmotnosti.
Na ochranu základových stien pred vlhkosťou sa odporúča na ich povrchu aplikovať dve až tri vrstvy tmelu a každá z nich je najlepšie spevnená sklenenými vláknami alebo sklenenými vláknami. Každá z vrstiev sa musí sušiť najmenej 6 hodín pri teplote nie nižšej ako 20 stupňov. Konečné sušenie nastáva v priebehu dňa po nanesení poslednej vrstvy tmelu.
Tento tmel sa predáva v kovových vedrách s objemom 2, 20, 50 litrov.
MGH-T "Grida" - jedná sa o kaučukovo-bitúmenový tmel, pripravený na aplikáciu, pozostávajúci z ropného bitúmenu, minerálnych plnív, drobnej frakcie gumovej drviny, rozpúšťadiel a syntetickej gumy. Mastic má vynikajúcu priľnavosť, preto vytvára na povrchu betónu a kovu trvanlivý, vodotesný, elastický povlak, ktorý možno použiť pri teplotách od - 40 do +100 stupňov, to znamená, že je odolný voči teplotným zmenám.
Materiál je vhodný na hydroizoláciu akéhokoľvek povrchu, od strechy až po suterén alebo podlahu bazéna.
Mastic sa aplikuje špachtľou, štetcom alebo valčekom, ale v najnovších aplikáciách sa musí riediť. Aplikácia tejto hydroizolačnej zmesi sa vykonáva na rovnakom princípe ako MGH-K "Grid".
Ak musíte vykonávať prácu pri nízkych teplotách, tmel by mal byť na parnom kúpeli mierne zahriaty na teplotu 30 ÷ 50 stupňov.
Mastic je balený v nádobách po 2, 20 a 50 litroch.
"MEBIS" je vodou riediteľný bitúmenový polymérny tmel používaný za studena na hydroizoláciu.
Používa sa na ochranu strechy, ako aj iných stavebných konštrukcií, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v zemi.
Táto hydroizolačná kompozícia neobsahuje organické rozpúšťadlá, takže ju možno bezpečne aplikovať nielen pre exteriér, ale aj pre interiérové ​​práce. Mastic je vhodný na ochranu nielen betónu a kovu, ale aj materiálov ako sú sadrokartónové dosky, tehly, drevo a sadra.
Okrem toho, tento tmel je vynikajúci základ pre prípravu povrchov pre ďalšiu hydroizoláciu.
Ak sa používa "MEBIS" v tejto kvalite, potom sa zriedi vodou v pomere 1: 1. Na prípravu povrchov stačí aplikovať základný náter s vrstvou 1 mm.
Hydroizolácia sa aplikuje na pripravenú stenu v dvoch až troch vrstvách, medzi ktorými sa položí sklolaminát. Sušenie každej vrstvy bude trvať 3 - 4 hodiny a konečné sušenie nastane po 12 - 48 hodinách v závislosti od teploty a vlhkosti prostredia.
Teplota prevádzky materiálu sa pohybuje od -35 do +100 stupňov.
Spotreba materiálu závisí od kvality prípravy povrchu, jeho pórovitosti, štruktúry a hygroskopickosti.
Predáva "MEBIS" v plastových vedrách 5, 20 a 50 kg.
Závod "MPK KRZ" Ryazan vyrába tmel "Darkie".
Tento hydroizolačný materiál pozostáva z bitúmenu, drobnej gumovej drviny, organických rozpúšťadiel a technologických prísad.
Prítomnosť gumy v zložení tmelu ju robí pružnejšou, zvyšuje lepivosť materiálu a jeho odolnosť voči teplotným extrémom, mletiu a atmosférickej vlhkosti. Preto je tento typ materiálu vhodný na hydroizoláciu rôznych častí konštrukcie, vrátane strechy, hlbokého základu, ako aj bazénov.
V prípade potreby môže byť bitúmenová zmes zriedená rozpúšťadlami, ako je benzín, nefras, rozpúšťadlo, lakový benzín a iné podobné. Tento proces sa musí vykonať, ak sa má práca vykonať štetcom alebo valčekom.
Spotreba takéhoto tmelu pri aplikácii na steny základu s vrstvou 2 mm je 2,5 ÷ 3 kg / m².
Ide o predaj v kovových nádobách s balením 18 kg.

Video: bitúmenový tmel "Bitumast "- spoľahlivá hydroizolácia od základov po strechu

Na konci témy je potrebné ešte raz zdôrazniť, že pri výbere materiálu na hydroizoláciu je vhodné uprednostniť známych overených výrobcov, ktorí spĺňajú stanovené normy kvality pre výrobu svojich výrobkov. Bez ohľadu na to, aký tmel môže byť zvolený na ochranu základu, bude hydroizolačná vrstva skutočne spoľahlivá len vtedy, ak sú splnené všetky technologické požiadavky na aplikáciu materiálu na povrch.

Загрузка...