Nadačný dom

Pletenie tvaroviek pod páskou

Skúsení stavitelia vedia, že pevnosť základne pod stenami domu priamo závisí od správnosti zvolenej konštrukcie výstužného rámu na vytvorenie pásu. V tejto konštrukcii sú všetky, takpovediac, „povinnosti“ jej základných prvkov jasne rozdelené. Výstuž tak preberá deformačné lineárne namáhania, ktoré vznikajú nielen z tiaže stien, ale tiež z teplotných zmien a betónová časť konštrukcie zabraňuje jej stláčaniu. V komplexe teda tieto materiály vytvárajú spoľahlivú oporu pre steny.

Pletenie tvaroviek pod páskou

Viazanie výstuže pod základom pásu je najlepšou voľbou pre upevnenie kovovej „chrbtice“ železobetónovej konštrukcie. Takéto spojenie, pri zachovaní daných lineárnych a priestorových foriem konštrukcie, však ponecháva možnosť „vyváženia“, keď betón stvrdne a získa si silu značky tým, že predpokladá optimálnu polohu, keď je vystavený výsledným zaťaženiam. Ak je základový skelet vyrobený tuhý, to znamená, že výstuha je utesnená zváraním, potom aj pri miernom zmrštení pôdy alebo pod tlakom zo stien domu sa betónová časť konštrukcie môže začať rozpadávať, pretože riešenie kostry nevyvoláva optimálny posun častí rámu a zdanlivo pevný monolit. Doska si zachováva značné vnútorné napätie.

Pásový základ môže byť nazývaný univerzálny, najbežnejší, čo umožňuje stavbu budov prakticky z akéhokoľvek stavebného materiálu. Široké používanie tejto základnej konštrukcie je okrem iného spôsobené značnými úsporami nákladov, jednoduchosťou a prístupnosťou jej nezávislej konštrukcie a skutočnosťou, že základ pásu bol dôkladne testovaný veľmi širokou praxou jeho dlhoročnej prevádzky.

Pásová nadácia právom zaujíma vedúce postavenie ako najobľúbenejší typ základne pre budovy medzi developermi.

Samotným takýmto základom je železobetónová páska, ktorá môže mať rôzne šírky, hrúbky a výšky. Tieto parametre závisia od projektu budúcej budovy - veľkosti stien a materiálu, z ktorého sa má stavať steny, celkovej masívnosti stavby, stavu pôdy na stavenisku a mnohých ďalších dôležitých faktorov. V každom prípade je však pásový základ inštalovaný okolo obvodu budúcej konštrukcie, má uzavretú slučku, ktorá je určená na ďalšiu konštrukciu nosných stien. V prípade potreby je tento typ nadácie doplnený o vnútorné mosty, ktoré sa stávajú základom pre výstavbu vnútropodnikových kapitálových priečok na nich.

Hĺbka podošvy pásky sa môže výrazne líšiť v závislosti od konkrétnych okolností. Takže s nestabilnými hornými vrstvami pôdy v mieste stavby je základňa pásovej základne úplne zakopaná pod úroveň mrazenia alebo sa vykonáva v kombinácii s pilotovým základom. Ak je pôda hustá, alebo ak sa plánuje postaviť malú budovu s celkovou hmotnosťou, potom je možné s plytkým pásovým základom celkom robiť.

Základná páska môže byť hlboká alebo malá, niekedy je zosilnená dodatočne monolitickými pilotami.

Požiadavky na vysokokvalitné a vysoko kvalitné výstuže sú rovnako dôležité pre všetky druhy pásových základov. Len za týchto podmienok základňa optimalizuje zaťaženie zo stien domu na zemi po celom obvode budovy, čo minimalizuje riziko prepadania budovy, nesúosovosti a deformácie všetkých jej stavebných konštrukcií.

Ako naplniť pásový základ vlastnými rukami?

V tejto publikácii nebudeme prebývať príliš hlboko do jemností konštrukcie takejto základne. Problematika výpočtu a postupnosti prác nezávislá konštrukcia pásových základov venovaná samostatnej publikácii nášho portálu.

Pri príprave všetkého potrebného na usporiadanie základu je teda potrebné získať informácie o tom, ktorá výstuž je vhodnejšia na vytvorenie základného rámu pásu. V našej dobe na predaj na stavebných trhoch možno nájsť "klasickú" oceľovú a kompozitnú výstuž. Ktorý z nich je lepší pre pásový základ - to stojí za pochopenie.

Kovové kovanie.

Oceľová výstuž použitá na vytvorenie rámov pre liatie základov musí spĺňať požiadavky existujúcej GOST. V bytovej výstavbe najčastejšie používaný materiál uvoľnený v súlade s GOST-5781-82. Táto norma reguluje parametre výstuže valcovanej za tepla, určené na použitie v bežných a predpätých stavebných konštrukciách.

Na spevnenie základov sa najčastejšie používa za tepla valcovaná výstuž najčastejšie používaná v súlade s GOST-5781-82.

V súlade s ustanoveniami GOST, sú tieto ventily rozdelené do šiestich tried. Ak sa pre prvú triedu používa obyčajná nízko uhlíková oceľ, potom ako sa trieda zvyšuje, zvyšuje sa obsah špeciálnych a dokonca legovacích prísad, čo dramaticky zvyšuje mechanickú pevnosť materiálu.

Armatúrne tyče triedy I majú hladký vonkajší povrch. Zvyšok (so zriedkavými výnimkami) má vlnitú formu, tzv. Periodický profil prstencového, kosáčikovitého alebo zmiešaného typu. Takáto reliéfna povrchová štruktúra je navrhnutá tak, aby maximalizovala kontakt výstužných konštrukčných prvkov s pevnosťou betónu.

Pre hlavné vystuženie pásových základov, optimálna voľba z hľadiska dostatočného stupňa pevnosti a primeranej ceny, bude trieda výstuže A-III s priemerom 12 až 18 mm v závislosti od vlastností vytvorenej konštrukcie. Indikátory tried od štvrtého a vyššieho zostanú jednoducho nevyžiadané, ale A-II sa môže ukázať ako dosť slabé.

Stojí za to venovať pozornosť prítomnosti listového indexu.

 • Takže písmeno "C" hovorí, že tieto armatúry môžu byť spojené zváraním. Pri všetkých ostatných typoch zváračských prác je úplne vylúčená - konštrukcia ocele pri vysokých teplotách sa mení a rám stráca potrebnú pevnosť.
 • Písmeno „K“ má výrobky z ocele so zvýšenými antikoróznymi vlastnosťami. Zvyčajne sa používajú pri stavbe predmetov, na ktoré sa kladú špeciálne požiadavky, a pre pásové základy pre súkromnú výstavbu, nákup takýchto kovaní (a náklady, samozrejme, oveľa drahšie) sa nepovažujú za nevyhnutnosť.

Hladké tyče valcované za tepla triedy A-I - najlepšia voľba pre výrobu svoriek, spájajúca hlavnú armatúru do jedného objemového rámu

Ale pre ďalšie konštrukčné prvky - prepojky, regály, svorky, ktoré dávajú hlavnému rámu potrebnú objemnosť, sú celkom vhodné hladké výstužné tyče triedy A s priemerom 6 mm (s výškou pásky do 800 mm) alebo 8 mm (s vyššou výškou). Ľahko sa ohýbajú do požadovanej konfigurácie a ich pevnostné charakteristiky pre takúto aplikáciu sú dosť veľké. Môžete tiež použiť vlnité tyče triedy A-II, ale to už bude o niečo drahšie.

Výstuž sa často vykonáva pomocou špeciálneho pletacieho drôtu, ktorý je inštalovaný a skrútený v slučke na všetkých priesečníkoch oceľových tyčí. Použitie zvárania nie je vítané z niekoľkých dôvodov:

 • Akýkoľvek, dokonca aj kvalitný zvar, je miesto s vysokou odolnosťou voči korózii.
 • Nedostatok prieniku na križovatke, ktorý môže byť úplne prehliadnutý počas montáže rámu, môže viesť k porušeniu integrity konštrukcie vo fáze nalievania ťažkého betónového roztoku.
 • Aj nepatrné prehriatie tyče v mieste jej prieniku s iným prvkom konštrukcie vedie k zníženiu výstužných vlastností, ktoré sú v nej obsiahnuté.

Takže aj keď sa developer považuje za skúseného zvárača a má k dispozícii stroj, je stále lepšie zdržať sa takejto operácie. Mimochodom, na zváranie výstužných konštrukcií, kde je to potrebné v podmienkach priemyselnej výstavby, smú pracovať len majstri najvyššej kvalifikačnej úrovne. Zároveň by sa mali používať výhradne kovania označené písmenom „C“.

Zložená výstuž

Zložená výstuž je relatívne novým stavebným materiálom. Môže byť vyrobený na rôznych podkladoch - je to sklolaminát, uhlíkové vlákno alebo čadičový plast.

Sklolaminátové kovanie - materiál získavajúci popularitu, ktorého použitie zatiaľ nie je jednoznačné

V tejto kategórii je najčastejšia výstuž zo sklených vlákien, pretože má v porovnaní s ostatnými dvoma typmi cenovo dostupnejšie ceny, pričom má vysokú pevnosť.

Kompozitné tyče sa používajú na vystuženie rôznych typov základov vrátane základov pásov. Výhodou tohto typu výstuže je jeho nízka tepelná vodivosť v porovnaní s kovovými tyčami. Preto sú tieto výrobky vhodné na vystuženie základov a suterénnych stien, ktoré majú byť izolované, pretože v dôsledku tohto materiálu nedochádza k nadmerným tepelným stratám.

Polymérna výstuž je inertná voči vonkajším vplyvom, takže je dostatočne trvanlivá - nebojí sa vlhkosti a skôr vysokých teplotných kvapiek. Ak sa pri stavbe základov používajú vysokokvalitné tvarovky z betónu a sklolaminátu, základ pre dom by mal byť pevný a trvanlivý.

Inštalácia polymérnych tyčí je omnoho jednoduchšia ako inštalácia a upevnenie kovových armatúr, pretože sú ľahké, ľahko sa upevňujú pomocou svoriek alebo drôtov a nenechávajú hrdzu na rukách a na oblečení.

Z hľadiska základných ukazovateľov je možné vykonať porovnanie s oceľovou výstužou:

 • Pevnosť v ťahu, s rovnakým priemerom, pre oceľovú tyč - 390 MPa, pre sklolaminát - 1000 MPa.
 • Sklolaminát má hmotnosť 3,5-krát menšiu ako oceľ.
 • Oceľ je náchylná na koróziu, polymér je odolný voči kyslým podmienkam.
 • Sklolaminát nevedie elektrinu, na rozdiel od kovu.
 • Oceľ má vysokú tepelnú vodivosť, polymér prakticky nevedie teplo.
 • Kov je nehorľavý materiál, sklolaminát patrí aj do samozhášavého materiálu s nízkou horľavosťou.
 • Pružnosť ocele je niekoľkonásobne vyššia ako elasticita laminátu.
 • Tieto polyméry majú vysokú pevnosť v ťahu, avšak pri zahrievaní na veľmi vysoké teploty sa spojivo z plastu z vlákien stáva mäkkým, stráca elasticitu.
 • Kompozitné kovania sú upevnené iba plastovými svorkami alebo drôtom, kov môže byť zvarený alebo skrútený drôtom.

Z porovnania charakteristík týchto dvoch materiálov vyplýva záver, že je najlepšie použiť kovovú výstuhu pre ťažké konštrukcie a rámec pre vlákno vystužené pásové základy je vhodný aj pre ľahké konštrukcie. Treba však mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov.

 • Doteraz neboli vyvinuté žiadne jasné technologické odporúčania na použitie kompozitnej výstuže - všetky výpočty sú založené na použití výrobkov z ocele. Takže majiteľ, ktorý rozhoduje o použití sklených vlákien, je vystavený určitému riziku.
 • Trh je doslova zaplavený sklenenými vláknami, ktoré majú veľmi pochybnú kvalitu. To nie je prekvapujúce - ak výroba valcovanej ocele vyžaduje len špecifické výrobné podmienky, linky na výrobu kompozitných tyčí sú inzerované a predávané každému, kto chce v tomto podniku vyskúšať svoju ruku. Samozrejme, nie je potrebné hovoriť o dodržiavaní GOST v tomto prípade - v najlepšom prípade je deklarovaný súlad s nezávisle ustanovenými technickými podmienkami (TU), v ktorom sú kritériá hodnotenia kvality výrobkov buď neurčito uvedené, alebo neurčito. A veľmi často - šarže tovaru nemajú žiadnu sprievodnú technickú dokumentáciu.

Ak sme už odvahu používať laminátové vystuženie, potom len - s kvalitou, ktorá zodpovedá GOST. Bohužiaľ, trh je doslova preplnený nízkohodnotným materiálom.

Na takýchto tyčinkách môžu byť pozdĺžne alebo priečne (viditeľné pri rezaní) trhliny, delaminácie, vyčnievajúce vlákna, uzly, kvapky živice, nerovnomerné rozstupy múrov, rozdiel v farbe, ktorý zase naznačuje jasné nedodržanie spôsobu spracovania teploty v čase. Ťažko povedať, ako sa takéto vystuženie v naloženom stave správa ako súčasť pásovej päty, a dúfal, že to „prinesie“, nie je najvhodnejšie riešenie.

 Schémy rozloženia výstuže v rámovej konštrukcii pásového základu

Ako je uvedené vyššie, výstuž v základovej konštrukcii prispieva k rovnomernému rozloženiu hlavného zaťaženia od hmotnosti budovy a vonkajších dynamických efektov, zachováva integritu konštrukcie vplyvom pôsobenia vnútorných napätí, a preto kvalita upevnenia prvkov rámu bude rovnako pevná a trvanlivá ako základ. a celá štruktúra ako celok.

Vybaviť rám základu pásu, musíte vziať do úvahy niektoré nuansy:

 • Najväčšie zaťaženia dopadajú na pozdĺžne tyče rámu horného a dolného (najmä) výstužného pásu. Preto, berúc do úvahy vlastnosti pôdy a vlastnosti budúcej budovy, je pre ne zvolené vystuženie periodického profilu s priemerom 10 mm a ak dĺžka pásky na ktorejkoľvek časti presahuje 3 metre (a to je najčastejšie výsledok), potom aspoň 12 mm.
 • Pozdĺžna výstuž by mala byť umiestnená vo vzdialenosti od spodnej časti, bočných stien a horného okraja odlievacej cementovej malty vo vzdialenosti 30 až 50 mm. Napríklad, ak je základ postavený so šírkou 400 mm, vzdialenosť medzi pozdĺžnymi tyčami v horizontálnej rovine by mala byť 300 mm.
 • Vzdialenosť medzi dvoma susednými rovnobežnými tyčami pozdĺžnej výstuže by nemala presiahnuť 400 mm.
 • Pre priečne a vertikálne rámové prvky sa používajú hladké tyče s priemerom 6 - 8 mm (s výškou pásu 800 mm a viac - najmenej 8 mm). Táto časť bude dosť dostačujúca, pretože sa zníži zaťaženie.

Jeden z najjednoduchších schém na posilnenie pásových základov plytkého základu.

 • Vzdialenosť medzi svorkami (priečne výstužné výrezy a stojany) sa môže pohybovať od 100 do 500 mm. Táto hodnota je maximálna, preto ju nemožno prekročiť. Najlepšie je vychádzať z výpočtu, že montážny krok svoriek je 0,75 × h, kde h je celková výška základovej pásky.
 • Počet pozdĺžnych vystužovacích vrstiev a počet tyčí bude závisieť od výšky a šírky základu pásu. SNiP nastavuje minimálny pomer plochy prierezu pásky a celkovej plochy prierezu tyčí pozdĺžnej hlavnej výstuže.
 • Ak zaťaženie základu nie je príliš veľké, rámová konštrukcia je extrémne zjednodušená a predstavuje obdĺžnik v priereze bez dodatočných výstužných tyčí. To znamená, že v spodnej a hornej výstužnej zóne sa používajú dve pozdĺžne tyče, ktoré sú spojené vertikálnymi a horizontálnymi mostíkmi alebo hotovými svorkami.

Zvýšená zložitosť sú oblasti, ktoré vyžadujú dodatočnú výstuž - to sú rohy a oblasti križovania základových pásov. Podrobnosti o tom sú opísané v príslušnom článku.

Ako vypočítať a naplánovať základ výstužného rámu?

Pri budovaní veľkého vidieckeho domu bude rozumnejšie zveriť túto otázku kvalifikovaným odborníkom. Ale ak sa buduje malá stavba, potom bez nej môžete urobiť sami - v špeciálnej publikácii nášho portálu Výkresy výstuže pásových základovsú ponúkané pohodlné kalkulačky. 

Pletacie armatúry pri inštalácii základového rámu sú vyrobené z drôtu, ktorého technické vlastnosti sú špecifikované v dokumentoch GOST 3282-74.

Žíhaný oceľový drôt triedy BP sa najčastejšie používa na viazanie výstuže.

Drôt je vyrobený z nízkouhlíkovej ocele a je rozdelený do niekoľkých typov:

 • Spracovaním. Je tu tepelne spracovaný (žíhaný) a neošetrený drôt.
 • Presnosťou výroby. Takže drôt môže byť zvýšená presnosť alebo normálne.
 • Podľa dočasného odporu voči zaťaženiu je výrobok roztrhnutý, tepelné spracovanie, ktoré nebolo podrobené tepelnému spracovaniu, je prvá a druhá skupina.
 • Drôt môže mať špeciálny ochranný povlak alebo môže byť bez neho.

Drôt môže byť oceľový alebo čierny. Priemer rezu sa pohybuje od 0,16 do 10 mm. V tomto prípade sú odchýlky v priereze výroby 0,02 mm

V dokumentoch GOST nájdete podrobnejšie charakteristiky tohto produktu. Niektoré z nich sú:

 • Удлинение проволоки, прошедшей термообработку и имеющей защитное покрытие, составляет 12÷18%, а без защиты 15÷20%.
 • У необработанных высокими температурами изделий, в зависимости от их сечения разнится такой параметр, как сопротивление на разрыв и составляет (Н/мм²):

- 590÷1270 для диаметра 1,0÷2,5мм;

- 690÷1370 для диаметра менее 1,0 мм.

Výrobca tohto výrobku musí zabezpečiť súlad s nasledujúcimi normami GOST:

- výrobky bez tepelného spracovania s priemerom 0,5 až 6,0 mm musia zachovať integritu po štyroch alebo viacerých skladoch;

- zinkový plech by mal po navinutí drôtu vo forme špirály zachovať integritu a pevne prilepiť k oceli. V tomto prípade sú povolené malé toky zinku, kvet, biele flitre a farebná heterogenita;

- vodič sa musí predávať vo zvitkoch. Tieto polia môžu mať rôzne hmotnosti v závislosti od priemeru drôtu a prítomnosti alebo neprítomnosti ochranného povlaku. Hmotnosť zátoky sa teda pohybuje od jedného kilogramu s úsekom výrobkov 0,16 × 0,18 mm až 40 kg pri 6,3 × 10 mm.

Tepelné spracovanie drôtu (jeho žíhanie) robí materiál tvárnejším, pohodlnejším pri prevádzke, bez výraznej straty pevnostných vlastností. Tak to dáva zmysel okamžite získať práve takú možnosť. Žíhanie, samozrejme, môže byť vykonané samostatne - ale stojí za to stráviť na ňom, keď drôt je už v predaji a za viac ako prijateľnú cenu?

Pravdepodobne nie je potrebný pásový podklad a nie je potrebné získať drôt so zinkovým povlakom, ak sa bezprostredne po montáži výstužného rámu naleje betón. V takom krátkom časovom období nebude mať korózia čas „prehltnúť“ zlúčeniny a po úplnom zrení betónu to nebude vôbec desivé.

Pre nezávislú konštrukciu pásových základov sa spravidla používa drôt s priemerom 1,2 alebo 1,4 mm, menej často do 1,8 mm. Milimeter na takéto účely je stále dosť slabý - môže spôsobiť prestávky, keď sú uzly dotiahnuté, a s priemerom 2 mm alebo väčším - bude veľmi ťažké pracovať, bude to trvať veľa úsilia, aby sa dobre spojili bez akýchkoľvek osobitných výhod.

Stavebný trh bol doplnený ďalším mimoriadne vhodným materiálom na viazanie rámu. Jedná sa o polia hotových drôtových segmentov s priemerom spravidla 1,2 mm a dĺžkou 80 až 180 mm, ktoré už na koncoch majú hotové slučky. Zvyčajne v zátoke - 1 tisíc takýchto výrobkov.

Cievky hotových drôtených slučiek „Kazachka“ alebo „Zubr“ sú veľmi dobrým nákupom, vďaka čomu je výstužná klietka veľmi jednoduchá.

Náklady na takéto balíky drôtových pántov sú veľmi cenovo dostupné a produktivita práce, ako ukazuje prax, je takmer trojnásobná.

Nižšie je čitateľovi ponúknutá kalkulačka, ktorá vám pomôže rýchlo vypočítať, koľko približne spoločných bodov bude musieť byť naviazaných na výstužnú klietku, ktorá sa má vytvoriť, a koľko drôtov bude potrebných na to. Zohľadňuje sa, že niektoré oblasti výstuže vyžadujú dodatočné vystuženie.

Kalkulačka na výpočet množstva drôtu na viazanie výstužnej klietky pätky pásu

Prejdite do výpočtov

Malo by byť správne pochopené, že toto je minimálne požadované množstvo materiálu. Pri práci je celkom pravdepodobné, že roztrhnutie uzlov uzlov, ich vlastné chyby v práci a len na stavenisku, je ľahké spadnúť a stratiť rezané kusy drôtu. Jeho cena je nízka, takže je celkom možné položiť zásoby 50 alebo dokonca viac percent. Okrem toho, keďže sa buduje len základ, stále existuje veľa rôznych stavebných operácií a vždy existuje použitie prebytočného drôtu.

Je takmer nemožné upevniť výstuhu ručne pomocou drôtu, to znamená jednoducho pomocou prstov, preto boli na tento proces vytvorené špeciálne nástroje, manuálne aj mechanické. Tieto zariadenia a zariadenia nielen urýchlia prácu, ale tiež výrazne zlepšia kvalitu výstužných zväzkov.

Takýmto nástrojom je možné viazať tyče do výstužnej konštrukcie pod základom:

- háčiky na ručné háčkovanie, vyrobené z výroby alebo domáce;

- inerciálny háčik na háčkovanie poloautomatického pôsobenia;

- špeciálna pištoľ na pletenie;

Okrem toho sa pri procese pletenia naučili používať bežnú elektrickú vŕtačku (ktorá prepína na nízku rýchlosť) alebo skrutkovač so špeciálnym domácim hákovým nástavcom.

 • Pletenie zbraň

Najvyššia kvalita viazania sa dosahuje použitím špeciálnej pletacej pištole. Ale je to pomerne drahý nástroj, a aby sa vytvoril len jeden základ, málokedy sa získa. Profesionálni stavitelia ho majú v súprave svojich nástrojov, pretože pri prechode z objektu na objekt nemôžu stratiť veľa času na už dosť dlhej a časovo náročnej operácii spájania rámu.

Pohodlný a rýchly spôsob použitia špeciálnej pletacej pištole. Kto vie, možno je tu možnosť prenájmu ...

Pre zbraň sa vyrábajú špeciálne vymeniteľné cievky s navinutým drôtom, ktorý nabíja zariadenie. Mnohé z týchto nástrojov môžu pracovať na batérie, a pretože zvyčajne dve batérie prichádzajú s pletacie pištole, práca môže ísť takmer hladko. Ďalšia výhoda takéhoto zariadenia sa dá nazvať skutočnosťou, že nie je viazaný na zásuvku káblom, takže je možné s ním pracovať v autonómnych podmienkach - v neprítomnosti úzko umiestnených bodov pripojenia k sieti.

Pletacia pištoľ poskytuje spoľahlivú a úplne monotónnu silu na dotiahnutie káblového spojenia

Pletacia pištoľ zachytáva požadovanú oblasť kovových tyčí, uvoľňuje drôt a pripája ich slučkou, a potom sa medzi nimi otáča hranami drôtu. Nevýhodou je okrem vysokých nákladov na samotný prístroj aj nemožnosť pracovať na niektorých ťažko dostupných miestach, kde stále musíte prejsť na „manuálnu prácu“.

 • Háčiky

Univerzálne upínacie zariadenie na viazanie výstuže v základnom ráme možno nazvať háčikom na háčkovanie, pretože môže pracovať na najviac neprístupných a úzkych miestach. Háčiky sú malé, takže je vhodné spojiť tyče v úzkom výkopu pre základ pásu.

Univerzálny nástroj na pletenie armatúr - háčik na rukoväti

Háčiky sa môžu mierne líšiť vo vzhľade a konfigurácii, preto pri získavaní tohto nástroja musíte byť požiadaný, aby ste si ho vyskúšali na mieste. Nástroj, ktorý bude vhodný pre "zapadnutie do ruky", čo znamená, že bude pre nich pohodlnejšie pracovať a mal by byť vybraný pre ďalšiu prácu. Majte na pamäti - nepríjemný háčik je schopný rýchlo naplniť mozoly na prstoch.

Je to celkom možné, aby sa pohodlný háčik pre seba.

Domáce háčik typ továrne modelu, opakovať jeho tvar. Na jeho výrobu je možné použiť ostrú časť výstuže, ktorá je ohnutá do zveráku a potom vložená do rukoväte. Rukoväť môže byť vyrobená z roztaveného plastu naskrutkovaním na kotvu, alebo na ňu položením silnostennej polymérnej rúrky, zahriatím a potom ochladením. Pri chladení sa plast pevne pritlačí k ventilu, čím sa vytvorí rukoväť, ktorá je vhodná pre pracovníkov.

Ďalšia verzia háčika, ktorého konštrukcia výrazne urýchľuje montáž rámu - je to poloautomatický nástroj, ktorý pracuje podľa princípu zotrvačnosti.

Cena takéhoto poloautomatického háčika je pomerne dostupná a práca pôjde oveľa rýchlejšie a bude vyžadovať menej energie.

Samotný háčik je umiestnený na zvláštnej nohe, ktorá má drážky v tvare špirály. Vo vnútri rukoväte háku je mechanizmus vratnej pružiny.

Tento nástroj funguje nasledovne: háčiky pripojte k drôtu a vytiahnite ich nahor. V tomto okamihu sa noha na výstupe z držadla pri pohybe špirálovitých drážok pozdĺž vodiacich líšt otáča, pričom sa robí niekoľko otáčok, ktoré otáčajú dva konce drôtu medzi sebou až do dorazu zostavy k upevneným prvkom rámovej konštrukcie. V prípade potreby sa operácia opakuje - aby sa dosiahlo požadované utiahnutie uzla. Na spojenie bodu je teda potrebný jeden alebo dva translačné pohyby.

Hák z oceľových hmoždiniek je možné vložiť do skrutkovača alebo vrtáku

Upevnenie háku namontované vo vŕtačke alebo skrutkovači urýchli vykonanie práce s menšou fyzickou námahou. Tieto nástroje rýchlo vykonajú otočenie oboch koncov drôtu až na doraz a spoľahlivo upevnia krížovú výstuž medzi nimi. Na ráčne skrutkovača je ľahké experimentálne nastaviť optimálny uťahovací moment. Bude pohodlnejšie pracovať s kompaktným nástrojom, pretože priestor výkopu pod pätkovým pásom je často veľmi obmedzený. Okrem toho, ak sa v plánoch používa konvenčná elektrická vŕtačka na spojenie výstuže, potom bude potrebné zásobiť multimeter predlžovacím káblom.

Nech sa vyberie akýkoľvek nástroj na viazanie, princíp krútenia drôtu s ním je rovnaký, takže jeho výber závisí od finančných možností a preferencie pána.

Existuje niekoľko spôsobov, ako manuálne viazať kovové tyče do konštrukcie pod základom. Budú ďalej podrobnejšie diskutované.

Kovové kovanie

Ručné viazanie armatúr nie je príliš komplikované, ale skôr dlhé a namáhavé cvičenie. Proces prepojenia uzla sa vykonáva v niekoľkých krokoch:

 • Ak máte v pláne použiť obyčajný drôt (tj bez slučiek pripravených na jeho koncoch), rozrežte ho na fragmenty dlhé 250 ÷ 300 mm.
 • Rovnaký kus drôtu sa vyvíja dvakrát. Potom je tento už spárovaný segment ohnutý tak, že výsledná slučka má asi tretinu naučenej dĺžky a zvyšok zostáva na voľných koncoch.

Dva spôsoby viazania uzla - nastavenie drôtenej slučky a ďalšie háčkovanie

 • Ďalej, výsledný "háčik" drôtu sa ohýba okolo spojenia dvoch výstužných tyčí.

Inštalovanie drôtenej slučky na nitkový kríž výstužných prútov

 • Slučka vytvorená pridaním drôtu v polovici je zachytená háčikom na háčik a zvyšné voľné konce sú k nemu ohnuté. Potom začne ich krútenie.

Viazanie uzla pomocou poloautomatického zotrvačného háku

 • Háčik by mal byť otočený v smere hodinových ručičiek, až kým sa krútený drôt pevne nedotkne spojovacej výstuže. Úsilie, samozrejme, musí byť schopné „odmerať“ - nemali by ste pevne utiahnuť skrútený drôt, inak môže prasknúť a proces bude musieť začať znova.
 • Keď je práca dokončená, háčik je vytiahnutý zo slučky, „vousy“ môžu byť ohnuté k tyčiam prstami tak, aby sa nevydržali - a spojenie je pripravené.

Bude ešte jednoduchšie pracovať s hotovými drôtovými prvkami - prípravný proces rezania a tvarovania slučky vypadne

Je ešte jednoduchšie pracovať s pripravenými upevňovacími prvkami, ktoré majú závesy okolo okrajov. Sú tiež ohnuté na polovicu, a potom je hák vložený do vyrovnaných slučiek a skrútený v smere hodinových ručičiek.

Ručné splietanie môže byť tiež vykonávané pomocou kliešťov, ale má zmysel používať tento nástroj len na nežíhaný drôt s dostatočne veľkým priemerom. Iné druhy materiálu sa môžu jednoducho prasknúť pod tlakom silného nástroja.

Ak sa kliešte používajú na viazanie hrubého drôtu, môžete postupovať podľa uvedených techník.

Princípy upevňovacej výstuže viskózne s kliešťami sú znázornené na obrázku:

1 - Viazanie výstuže pomocou zväzku drôtov, to znamená niekoľkých segmentov, zložených dohromady, bez ťahania.

2 - Banda rohových uzlov.

3 - Uzol s dvojitým riadkom.

4 - Krížový uzol.

5 - Mŕtvy uzol.

6 - Zväzok špeciálnych spojovacích prvkov.

7 - Vystužovacie tyče.

8 - Spojovací kovový prvok.

9 - Pohľad spredu.

10 - Pohľad zozadu.

Okrem kovového drôtu sa plastové svorky používajú aj na zväzovanie výstužných prvkov konštrukcie.

Niektorí majstri dávajú pri viazaní rámu prednosť plastovým svorkám

Tieto spojovacie prvky majú množstvo výhod a nevýhod, ktoré musíte mať na pamäti pri výbere tejto technológie zarovnávania rámov.

K "Plusy"svorky z plastu možno priradiť niekoľkým bodom. Toto je:

 • Jednoduchosť a pohodlie procesu prepojenia rámu.
 • Upevnenie spevňovacích svoriek nevyžaduje žiadne dodatočné nástroje.
 • Rýchlosť práce, minimálne náklady na fyzické úsilie.
 • Pevnosť spoja po vytvrdnutí betónu.

"Minus" Plastové držiaky sa nazývajú tieto faktory:

 • Veľmi vysoké celkové náklady na materiál.
 • Nedostatočná pevnosť spojovacích materiálov pred naliatím roztoku betónu a jeho zrením.
 • Nemožnosť montovať rám pri negatívnych teplotách, pretože pevnosť spojov pod ich vplyvom je oslabená a plast stráca svoju elasticitu a stáva sa krehkým.

Ak máte finančné možnosti a práca musí byť vykonaná rýchlo a bez použitia ďalších nástrojov, môžete použiť plastové svorky s kovovým jadrom. Takéto uťahovanie má výhody plastových a kovových upevňovačov, to znamená jednoduchosť inštalácie a pevnosť spojenia. Je pravda, že to bude musieť vyklopiť.

Využitie dodatočných častí pre priestorovú fixáciu výstuže

V niektorých prípadoch sa pri montáži výstužných tyčí použili tzv. "Svorky" - svorky z plastu. Ich konštrukcia je veľmi rôznorodá a takéto výrobky sa používajú buď ako prvky dočasných upevňovacích tyčí, alebo ako podpery pre spodný rad výstuže alebo ako druh „kalibrátora“ - pre stranu.

Plastové vložky - pre správne vytvorenie sypkého rámu a pre udržanie potrebných vzdialeností od povrchov spodnej časti a stien debnenia

V ráme pod základom pásu sa takéto vložky používajú na udržanie vzdialenosti medzi výstužnými prvkami a stenami debnenia, pretože medzi nimi by mala byť medzera pre betónovú vrstvu širokú 50 mm.

Ďalšou technikou viazania výstuže na križovatkách je použitie špeciálnych oceľových montážnych konzol. Sú vyrobené z oceľových tyčí s vysokou mierou pružnosti, s priemerom 2 až 4 mm, to znamená, že pôsobia doslova ako pružina a navonok pripomínajú kancelársku sponku.

Spojovací uzol dvoch navzájom sa pretínajúcich výstužných prútov, zostavený s použitím špeciálnej opatrnej spojky

Tento konektor je zakrivený vytvorením slučky a obidva konce sú zakončené háčikmi. Ako je takéto spojenie vytvorené, je dobre znázornené na ilustrácii. Samozrejme, že je to výhodné, ale získanie veľkého počtu takýchto klipov bude veľmi nákladné.

Viskózna výstuž zo sklených vlákien

Pletenie tohto typu výstuže je trochu odlišné od práce na upevňovaní kovových tyčí. Pri výbere kompozitného výstužného materiálu na vytvorenie skeletu, pred jeho spárovaním, je potrebné vykonať presné výpočty rozloženia hmotnosti konštrukcie. Ak sa počas montáže kovového rámu môžu vyskytnúť malé chyby, sú pre sklenené vlákna neprijateľné. A o zložitosti tohto konkrétneho okamihu už spomenutého vyššie.

V závislosti od závažnosti materiálu steny môže byť vzdialenosť medzi polymérnymi tyčami 150 až 350 mm. Ak je základ pre ľahké stavby, potom vzdialenosť môže byť zvýšená na 600 mm. Ale bohužiaľ, zatiaľ neexistujú žiadne jasné normy.

Výstuže zo sklených vlákien nie je možné ohnúť do svoriek, takže kostra je pletená pomocou samostatných prekladov a vzpier

Pri ukladaní spodného výstužného pásu pod ním a s pomerne malým krokom sú inštalované plastové podpery. Sú potrebné, aby sa pri naliatí betónového roztoku do debnenia výstužný rám nespadol pod hmotnosť roztoku. Na ten istý účel sa často používajú kovové tyče na stvrdnutie skleného skleného rámu, ktorý si v štádiu odlievania zachová štruktúru v pôvodnom tvare.

Pletenie kompozitných výstužných štruktúr sa tiež vykonáva rôznymi spôsobmi, z ktorých niektoré sú prakticky rovnaké ako upevňovacie operácie na kovových rámoch.

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob je použitie plastových svoriek

 • Pletenie s plastovými alebo kovovými svorkami je najjednoduchší, najpohodlnejší a najrýchlejší spôsob upevnenia, ale veľmi drahý.

Na montáž kompozitných rámových konštrukcií sa môžu použiť špeciálne plastové držiaky.

 • Upevnenie pomocou špeciálnych plastových uzáverov, ktoré zapadajú do výstužných prútov v miestach ich pripojenia - táto metóda je považovaná za najspoľahlivejšiu pre polymérové ​​konštrukcie.
 • Kovový (hliník) mäkký drôt. Pletenie je vyrobené na rovnakom princípe ako na oceľových rámoch, to znamená pomocou háčika. Vzhľadom na špecifické vlastnosti hliníkového drôtu sa však nedá veľmi utiahnuť, inak sa ľahko zlomí.

Znovu si všimnite: pred výberom kompozitnej výstuže je potrebné zvážiť klady a zápory a byť pripravený prevziať zodpovednosť za zlyhanie. Для строительства фундаментов частных домов все-таки чаще всего используется металлическая арматура, каркасные конструкции из которой легко просчитываются, будут предсказуемы, так как уже проверены многолетней практикой.

В завершение публикации - несколько полезных видеосюжетов с технологическими рекомендациями по процессу вязки арматурного каркаса.

Видео: как правильно вязать арматуру крючком

Видео: полезные приспособления для быстрой и точной сборки арматурного каркаса

Video: prispôsobte skrutkovač na spájanie výstuže

Загрузка...